Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire V17 Nitro VN7-791G

04/11/2014

Laptopy Aspire V Nitro są w stanie śmiało konkurować z multimedialnymi notebookami Asusa i Lenovo. Jest to możliwe dzięki temu, że Acer stosuje w ich najmocniejszych wersjach (Black Edition) karty grafiki GeForce GTX 860M oraz matryce IPS. Model VN7-791G posiada ekran 17-calowy, a więc jest rywalem Asusa N751JM i Lenovo Y70.

Obudowa

Aspire V17 Nitro udał się Acerowi przynajmniej pod względem wyglądu. Dominującym kolorem obudowy jest czarny, co samo w sobie jest atutem, gdyż dzięki temu wystrój zewnętrzny wydaje się stonowany. Srebrne akcenty są subtelne i dobrze wkomponowane. Nawet czerwone podświetlenie klawiatury pasuje do tego laptopa. Dobre wrażenie robią zastosowane materiały. Wzornictwo nie jest ani toporne, ani udziwnione. Pulpit roboczy ma matową powierzchnię o fakturze, która jest jakby miękka w dotyku. Element ten wydawał się mało podatny na odciski palców, ale z czasem trochę ich się na nim pojawiło. Ostatnie 4,5 cm pulpitu roboczego przed zawiasami i łączącym je srebrnym elementem są ryflowane. Ramka ekranu i antypoślizgowy spód jednostki zasadniczej są zrobione ze zwykłego plastiku. 

Wieko okazało się sztywne. Gorzej wygląda sztywność jednostki zasadniczej. Przy użyciu pewnej siły autor był w stanie bez problemu dość mocno wykrzywić korpus laptopa. Nie słychać było przy tym trzeszczenia. Jakość wykonania zasługuje na pochwałę. Nie stwierdzono wystających czy źle wykończonych krawędzi, ani też nierównych czy zbyt dużych szczelin między elementami. 

Wstrząsy, które mogą się zdarzyć podczas podróży autem lub pociągiem, powodowały dłuższe i dość mocne chybotanie się ekranu. 

V17 Nitro nie posiada wydzielonej pokrywy serwisowej. Akumulator znajduje się wewnątrz obudowy. Po odkręceniu zlokalizowanych spodzie dwóch długich i 13 krótkich śrubek można oddzielić górę jednostki zasadniczej od reszty obudowy. Trzeba jeszcze pamiętać o odłączeniu trzech wtyczek, którymi ta część laptopa jest połączona z wnętrzem. By dostać się do gniazd pamięci RAM, trzeba w większym stopniu rozbierać laptop. Po zdjęciu góry jednostki zasadniczej użytkownik ma natomiast dostęp do dysku, akumulatora i karty Wi-Fi. Generalnie jednak trzeba stwierdzić, że dostęp do podzespołów jest mocno utrudniony. 

W V17 Nitro nie znajdziemy rzadko występujących złączy; wyposażenie w porty peryferyjne obejmuje tylko te najpopularniejsze. Omawiany laptop posiada dwa porty USB 2.0 i dwa USB 3.0. Pochwalić trzeba rozmieszczenie złączy. Wszystkie porty znajdują się w tylnej części obudowy.

lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 USB 2.0, napęd optyczny (nagrywarka Blu-ray)
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 USB 2.0, napęd optyczny (nagrywarka Blu-ray)
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo audio, 2 USB 3.0, HDMI, LAN, kontrolki stanu, gniazdo zasilania
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo audio, 2 USB 3.0, HDMI, LAN, kontrolki stanu, gniazdo zasilania

Osprzęt

klawiatura QWERTY (fot. Acer)
klawiatura QWERTY (fot. Acer)

Układ klawiatury jest bliski standardowemu. Klawisze są płaskie i mają powierzchnię zmniejszającą poślizg palców. Szkoda, że takie klawisze jak Ctrl i Alt są dość wąskie (mają taką samą szerokość, jak klawisze alfanumeryczne). Klawisze kierunkowe są wręcz bardzo małe. Podczas normalnego użytkowania klawiatura uginała się trochę w prawej części głównego bloku.

Klawisze stawiają dość duży opór przy naciskaniu. Skok klawiszy jest dłuższy, niż w ultrabooku. Odpowiedź klawiszy jest wyczuwalna. Mniejsze klawisze nie są głośne, natomiast klik większych klawiszy nie jest tak łagodny. Klekot spacji okazał się wręcz irytujący - ta cecha klawiatury uniemożliwia używanie jej w miejscach, gdzie wymagane jest zachowanie ciszy. Cechą szczególną jest podświetlenie klawiatury na czerwono. Podświetlenie to jest subtelne i dobrze ustawione. Nie można regulować jego intensywności.

Acer zastosował w omawianym modelu dużą płytkę dotykową ze zintegrowanymi przyciskami. Płytka jest tylko lekko chropowata. Jest ona czuła po same brzegi. Pod względem reakcji i czułości jest w porządku. Jest w stanie odwzorować nawet szybkie ruchy palców. Dobrze działało klikanie przez podwójne puknięcie. Bez problemu udawało się wykorzystać funkcję przeciągnij i upuść. Płytka działa jako przycisk na całej powierzchni, przy czym tylko w prawym dolnym rogu jej naciśnięcie wywołuje funkcję ppm (w pozostałych miejscach uzyskuje się funkcję lpm). Skok naciśniętej płytki/przycisku jest krótki. Towarzyszy mu głośny klik. Zdaniem autora płytka została niepotrzebnie przesunięta w lewo i jej środek powinien znajdować się bliżej osi symetrii laptopa.

Obraz

Testowany Aspire V17 Nitro był wyposażony w 17-calową matrycę typu IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) produkcji LG Display. Zagęszczenie pikseli wynosi w przypadku tego ekranu 127 ppi. Aspire V17 Nitro jest oferowany wyłącznie z wyświetlaczem tego typu.

326
cd/m²
330
cd/m²
329
cd/m²
316
cd/m²
330
cd/m²
308
cd/m²
302
cd/m²
309
cd/m²
306
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Display LP173WF4-SPF1 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 330 cd/m² (Nits) średnia: 317.3 cd/m²
rozświetlenie: 92 %
na akumulatorze: 334 cd/m²
kontrast: 559:1 (czerń: 0.59 cd/m²)
ΔE Color 7.19 | 0.5-29.43 Ø4.91
ΔE Greyscale 7.27 | 0.5-98 Ø5.2
59% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
65.3% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
89.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
70.3% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.54
paleta barw matrycy Full HD Acera Aspire VN7-791G a przestrzeń kolorów Adobe RGB (siatka)
VN7-791G a Adobe RGB
paleta barw matrycy Full HD Acera Aspire VN7-791G a przestrzeń kolorów sRGB (siatka)
VN7-791G a sRGB

Matryca omawianego laptopa odznacza się świetną luminancją. Najwyższy jej odczyt miał wartość 330 cd/m². Podświetleniu niewiele brakuje do ideału równomierności (ideał został osiągnięty w 92%). Przy wyświetlaniu ciemnego obrazu przy krawędzi ekranu w prawym dolnym rogu było wydać smugę światła. 

W stanie fabrycznym średni błąd DeltaE 2000 dla wierności kolorów wyniósł 7,19. To dość wysoka wartość, ale w większości laptopów obserwujemy jeszcze większe odchylenia od ideału. W wyniku przeprowadzonej kalibracji matrycy błąd ten spadł do 3,82. W przypadku skali szarości błąd DeltaE 2000 udało się zmniejszyć z 7,27 do 1,9. Pokrycie przestrzeni kolorów Adobe RGB wyniosło 59%, a sRGB - 80%. To znacznie lepsze wyniki, niż uzyskiwane w laptopach z matrycami TN.

skala szarości (przed kalibracją)
skala szarości (przed kalibracją)
wierność kolorów (przed kalibracją)
wierność kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)

Jeżeli akurat nie ma możliwości znalezienia miejsca w cieniu, matryca Acera pozwala na dość wygodną pracę w nasłonecznionym miejscu. Jest ona matowa, a obraz jest na tyle jasny, że w przypadku ustawienia ekranu pod odpowiednim kątem i właściwie względem słońca nie ma problemu z czytelnością wyświetlanych treści.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Kąty widzenia matrycy omawianego laptopa są szerokie. Technologia IPS nie zawodzi więc. Jeżeli odchylenia od pozycji na wprost mają miejsce tylko w poziomie lub tylko w pionie, można stwierdzić niewielkie pogorszenie kontrastu i jasności. Gorzej jest, gdy patrzy się na ekran ukośnie. Wówczas można dostrzec przekłamania kolorów i inne zaburzenia obrazu znane z matryc typu TN. Generalnie podczas normalnego użytkowania nie można jednak narzekać na kąty widzenia.

kąty widzenia matrycy Full HD Acera VN7-791G
kąty widzenia matrycy Full HD Acera VN7-791G

Osiągi

Testowany laptop był wyposażony w szybki, czterordzeniowy procesor Haswell, Core i7-4710HQ. Bazowe taktowanie tej jednostki to 2,5 GHz, a maksymalne - 3,5 GHz (dla jednego rdzenia), 3,4 GHz (dla dwóch rdzeni) lub 3,3 GHz (dla czterech rdzeni). Hyper-Threading daje możliwość wykonywania obliczeń jednocześnie na ośmiu wątkach. Od modelu i7-4710MQ procesor ten różni się tym, że jest to procesor w obudowie BGA, a więc wlutowany w płytę główną. TDP tego procesora wynosi 47 W, czyli jest dość wysokie. Procesor ten ma zintegrowany układ grafiki HD Graphics 4600.

Przy normalnym obciążeniu CPU w testach aplikacji Cinebench zwiększająca taktowanie procesora funkcja Turbo Boost działała optymalnie podczas pracy wielowątkowej, przynajmniej na zasilaniu z sieci. W teście wielowątkowym obserwowano wtedy 3,3 GHz stale dla wszystkich rdzeni, natomiast na zasilaniu akumulatorowym taktowanie było obniżone do 2,8 GHz. W teście jednowątkowym zegar CPU osiągnął maksymalnie 3,4 GHz. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 Acer V17 Nitro zdobył 7,13 pkt., tyle samo, co wyposażony w ten sam procesor Medion Erazer X7613. Wynik laptopa Gigabyte P27G v2, który również posiadał procesor i7-4710HQ, okazał się o 9% gorszy (6,52 pkt.). W teście jednowątkowym tej samej aplikacji Acer wypadł gorzej od konkurentów. Rezultat Mediona okazał się aż o 20% lepszy, a wynik notebooka Gigabyte - o 5% lepszy. 

Oprócz układu grafiki zintegrowanego z procesorem Acer V17 Nitro posiadał dodatkową kartę grafiki GeForce GTX 860M, która jest wykorzystywana dzięki technologii Optimus. GTX 860M z omawianego laptopa to wersja oparta na architekturze Maxwell (GM107, 640 rdzeni CUDA, 1029 MHz + GPU Boost). W czasie testów maksymalne taktowanie GPU wyniosło 1097 MHz. W Acerze karta ta posiada 2 GB pamięci VRAM GDDR5 (GTX 860M może mieć maksymalnie 4 GB tej pamięci) o efektywnym taktowaniu 5000 MHz. Szyna danych jest 128-bitowa. 

W testach 3DMark (2013), tj. Cloud Gate i Fire Strike Standard Graphics, Medion X7613 z kartą GTX 860M opartą na architekturze Kepler uzyskał wyniki o ponad 20% gorsze od bohatera niniejszej recenzji. Z kolei w teście 3DMark 11 Performance GPU wyniki tych laptopów były prawie identyczne.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD (Slot #1)
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD (Slot #3)
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
3DMark Vantage P Result
19377 pkt.
3DMark 11 Performance
5178 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
16299 pkt.
3DMark Fire Strike Score
3633 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
20553 pkt.
PCMark 7 Score
5808 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated v2
3620 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated v2
4368 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated v2
4374 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 64Bit
6768 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
24955 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6602 Points
Cinebench R10 Shading 32Bit
6702
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19485
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4944
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
57.8 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.13 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.29 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
87.2 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
660 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
126 Points
Pomoc
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
Cinebench R11.5
10%
-2%
CPU Multi 64Bit
7.13
7.13
0%
6.52
-9%
CPU Single 64Bit
1.29
1.55
20%
1.35
5%
Cinebench R15
3%
-6%
CPU Multi 64Bit
660
649
-2%
599
-9%
CPU Single 64Bit
126
135
7%
123
-2%
Total Average (Program / Settings)
7% / 6%
-4% / -4%
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
5808 Points
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
5613 Points -3%
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
5365 Points -8%
PCMark 8
Home Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
3620 Points
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
3223 Points -11%
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
3393 Points -6%
Creative Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
4368 Points
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
3668 Points -16%
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
4019 Points -8%
Work Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
4374 Points
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
4085 Points -7%
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
4286 Points -2%

Omawiany model posiadał dwa dyski, tj. SSD firmy Kingston o pojemności 128 GB oraz HDD marki Western Digital o pojemności 1 TB i prędkości 5400 obr/min. 

Wspomniany dysk SSD uzyskał bardzo dobre wyniki w teście AS SSD. Odczyt sekwencyjny miał wartość 504,5 MB/s, a zapis - 329,3 MB/s. Dla porównania SanDisk X110 z laptopa Medion X7613 osiągnął odpowiednio 392,5 MB/s i 190 MB/s, a Lite-On z modelu Gigabyte P27G v2 - 494,5 MB/s oraz 302,5 MB/s. Pozytywnie wypadły też wyniki ważniejszych testów 4K tej samej aplikacji. Kingston z bohatera niniejszej recenzji osiągnął 37,2 MB/s przy odczycie i 81,5 MB/s przy zapisie. SanDisk X110 z Mediona uzyskał odpowiednio 20 MB/s i 49 MB/s, a Lite-On z laptopa Gigabyte - 31,4 MB/s i 77,4 MB/s. 

Wyniki testów dysku twardego także były dobre. W teście CrystalDiskMark odczyt sekwencyjny przekroczył 106 MB/s, a zapis - 104 MB/s. 

Ogólna wydajność Aspire V17 Nitro stoi na wysokim poziomie. W mierzącym ją teście PCMark 7 zdobył on 5808 pkt. To wynik o 3% lepszy od osiągnięcia Mediona X7613 i o 8% lepszy od oceny, jaką otrzymał Gigabyte P27G v2. Rezultaty laptopów nieposiadających dysku SSD są znacznie gorsze.

AS SSD (SSD)
AS SSD (SSD)
CrystalDiskMark 3.0 (SSD)
CDM (SSD)
CrystalDiskMark 3.0 (HDD)
CDM (HDD)
HD Tune (HDD)
HD Tune (HDD)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
AS SSD
10%
-36%
Seq Read
505
494.5
-2%
392.5
-22%
4K Read
37.25
31.36
-16%
20
-46%
4K-64 Read
195
292.7
50%
120.7
-38%
Score Write
299
317
6%
188
-37%
CrystalDiskMark 3.0
26%
Read Seq
531
512
-4%
Read 4k
32.03
34.64
8%
Read 4k QD32
180
313.5
74%
Total Average (Program / Settings)
18% / 17%
-36% / -36%
Kingston RBU-SNS8100S3128GD
Sequential Read: 531 MB/s
Sequential Write: 344.5 MB/s
512K Read: 341.9 MB/s
512K Write: 345.6 MB/s
4K Read: 32.03 MB/s
4K Write: 94.8 MB/s
4K QD32 Read: 180 MB/s
4K QD32 Write: 244.4 MB/s
3DMark
1280x720 Cloud Gate Standard Graphics (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
28055 Points
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
21015 Points -25%
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
28251 Points +1%
1920x1080 Fire Strike Graphics (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
3870 Points
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
3056 Points -21%
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
3928 Points +1%
3DMark 11 - 1280x720 Performance GPU (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
4915 Points
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
4920 Points 0%
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
4969 Points +1%

Testy gier

Nitro osiągnął ponad 40 kl/s na wysokich ustawieniach w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli w prawie wszystkich przetestowanych grach. W rozdzielczości Full HD i na najwyższych ustawieniach jakościowych Acer nie zapewnił płynnej rozgrywki w większej liczbie tytułów. Starsze gry, takie jak BioShock Infinite, działały jak należy, kiedy ustawione opcje dawały możliwość podziwiania grafiki w pełnej krasie. 

Na zasilaniu akumulatorowym osiągi w grach były dużo gorsze. W teście Hitman: Absolution na naszych ustawieniach wysokich zamiast 48 kl/s uzyskano tylko 28 kl/s.

lowmed.highultra
Anno 2070 (2011) 129.8 88.4 43.7
Medal of Honor: Warfighter (2012) 117.1 93.2 37.4
Hitman: Absolution (2012) 61.5 56.8 28.4 23.4
Crysis 3 (2013) 76.4 50.3 18.7
Tomb Raider (2013) 156.6 97.5 44.7
BioShock Infinite (2013) 120.7 106 40.82
Company of Heroes 2 (2013) 55.5 34.88 14.08
Battlefield 4 (2013) 99.7 71.8 29
Thief (2014) 55.8 50.4 45.5 24.3
Wolfenstein: The New Order (2014) 60 60 50.5 0
Watch Dogs (2014) 62.5 53.6 26.4
GRID: Autosport (2014) 100.2 71.9 42.49
Risen 3: Titan Lords (2014) 35.9 36.4 42 34
Anno 2070
1920x1080 Very High Preset AA:on AF:4x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
43.7 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
38.1 fps -13%
1366x768 High Preset AA:on AF:2x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
88.4 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
91 fps +3%
1366x768 Medium Preset AA:on (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
129.8 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
135.2 fps +4%
Tomb Raider
1920x1080 Ultra Preset AA:FX AF:16x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
44.7 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
42.2 fps -6%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
59.8 fps +34%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
62.7 fps +40%
1366x768 High Preset AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
97.5 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
94 fps -4%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
129.3 fps +33%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
137.3 fps +41%
BioShock Infinite
1920x1080 Ultra Preset, DX11 (DDOF) (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
40.82 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
35 fps -14%
Lenovo IdeaPad Y50-70 (59424712)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Samsung SSD PM851 512 GB MZ7TE512HMHP
40.56 fps -1%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
52.2 fps +28%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
46.8 fps +15%
1366x768 High Preset (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
106 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
100 fps -6%
Lenovo IdeaPad Y50-70 (59424712)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Samsung SSD PM851 512 GB MZ7TE512HMHP
101.8 fps -4%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
131.7 fps +24%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
124.7 fps +18%
Thief
1920x1080 Very High Preset AA:FXAA & High SS AF:8x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
24.3 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
21.4 fps -12%
Lenovo IdeaPad Y50-70 (59424712)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Samsung SSD PM851 512 GB MZ7TE512HMHP
23.9 fps -2%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
31.9 fps +31%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
34 fps +40%
1366x768 High Preset AA:FXAA & Low SS AF:4x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
45.5 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
37.7 fps -17%
Lenovo IdeaPad Y50-70 (59424712)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Samsung SSD PM851 512 GB MZ7TE512HMHP
39.9 fps -12%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
51.5 fps +13%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
45.3 fps 0%
1366x768 Normal Preset AA:FX (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
50.4 fps
Medion Erazer X7613-MD98795
GeForce GTX 860M, 4710HQ, SanDisk X110 SD6SF1M128G
43.7 fps -13%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
54.1 fps +7%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
48 fps -5%
Crysis 3
1920x1080 Very High Preset AA:2xSM AF:16x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
18.7 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
18.8 fps +1%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
26.7 fps +43%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
22.8 fps +22%
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
33.1 fps +77%
1366x768 High Preset AA:FX AF:16x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
50.3 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
50.4 fps 0%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
66.1 fps +31%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
48.2 fps -4%
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
81.2 fps +61%
1366x768 Medium Preset AF:16x (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
76.4 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
76.4 fps 0%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
94.2 fps +23%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
72.8 fps -5%
Battlefield 4
1920x1080 Ultra Preset AA:4x MS (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
29 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
28.4 fps -2%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
36.2 fps +25%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
38.7 fps +33%
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
46.2 fps +59%
1366x768 High Preset (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
71.8 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
70.2 fps -2%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
90.8 fps +26%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
73.9 fps +3%
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
112.1 fps +56%
1366x768 Medium Preset (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
99.7 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
93.5 fps -6%
One K73-4N
GeForce GTX 870M, 4800MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
124.3 fps +25%
One K56-4N
Radeon R9 M290X, 4700MQ, Samsung SSD 840 EVO 500GB
81.6 fps -18%
Wolfenstein: The New Order
1920x1080 Ultra Preset (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
0 fps
1920x1080 High Preset (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
50.5 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
46.9 fps -7%
1280x720 Medium Preset (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
60 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
60 fps 0%
Watch Dogs
1920x1080 Ultra Overall Quality, Ultra Textures AA:4x MS (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
30.9 fps
1920x1080 High Overall Quality, High Textures AA:2x MS (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
26.4 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
26.6 fps +1%
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
40.9 fps +55%
1366x768 Medium Overall Quality, Medium Textures (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
53.6 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
46.8 fps -13%
GRID: Autosport
1920x1080 Ultra Preset AA:4x MS (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
42.49 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
39.7 fps -7%
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
70 fps +65%
1920x1080 High Preset (sortuj wg wyników)
Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
GeForce GTX 860M, 4710HQ, Kingston RBU-SNS8100S3128GD
71.9 fps
Gigabyte P27G v2
GeForce GTX 860M, 4710MQ, Liteonit LMT-128M6M
52.7 fps -27%
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M, 4710HQ, 3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
113.4 fps +58%

Wpływ na otoczenie

Hałas

Normalny szum wystarcza zwykle do tego, by działającego bez obciążonych podzespołów Nitro w ogóle nie było słychać. W pozostałych momentach szum nie absorbuje uwagi użytkownika. Na obciążenie podzespołów wentylatory nie od razu reagują zwiększeniem prędkości obrotowej, a kiedy przyspieszają, robią to łagodnie i płynnie. Z drugiej strony po zakończeniu obciążenia wentylatory pracują jeszcze długo w intensywny sposób, by obniżyć temperatury. W czasie testów gier o dużych wymaganiach sprzętowych (np. Crysis 3) wentylatory nie pracowały cały czas na maksymalnych obrotach. Wytwarzany przez nie szum nie był uciążliwy dla autora. W teście pełnego obciążenia zmierzono 43,6 dB.

Hałas

luz
29.9 / 30.7 / 32.1 dB
DVD
36.1 / dB
obciążenie
38.1 / 43.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Podczas pełnego obciążenia temperatura obudowy osiągnęła w jednym z obszarów pomiarowych ponad 55°C. W tym miejscu była więc bardzo gorąca. Poza tylną częścią jednostki zasadniczej większość powierzchni obudowy zachowała jednak umiarkowane temperatury. W przedniej części pulpitu roboczego zmierzono maksymalnie 30,4°. To bardzo pozytywne. 

W teście pełnego obciążenia (Prime95 i FurMark) taktowanie CPU nie spadło poniżej 2,5 GHz (wartość bazowa). Taktowanie GPU utrzymywało się stale na maksymalnym poziomie (1097 MHz). Najwyższa temperatura procesora to 97°C, a temperatura karty grafiki osiągnęła 85°C.

w stresie
 44 °C53.3 °C50.5 °C 
 30.8 °C42.1 °C40 °C 
 27 °C26.6 °C30.4 °C 
maks. w ogóle: 53.3 °C
średnia: 38.3 °C
50.3 °C55.1 °C37.3 °C
30.5 °C41 °C30.5 °C
29.2 °C28.3 °C27.5 °C
maks. w ogóle: 55.1 °C
średnia: 36.6 °C
zasilacz  46.8 °C | temperatura otoczenia 24.4 °C | Voltcraft IR-360
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.3 °C / 101 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(-) The maximum temperature on the upper side is 53.3 °C / 128 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 55.1 °C / 131 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 33.9 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.4 °C / 86.7 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-1.5 °C / -2.7 F).

Głośniki

System audio składa się z czterech wbudowanych głośników. Pozytywna jest wysoka głośność maksymalna. Na nastawie Music, kiedy laptop stał na stole, brzmienie było dość szczegółowe, w miarę dynamiczne, ale niestety trochę przytłumione i pozbawione tonów niskich. Kiedy głośność ustawi się na pełen regulator, słychać nieprzyjemne, przeszywające, nieczyste dźwięki. W grach uzyskiwany efekt był podobnie niezadowalający, jak podczas słuchania muzyki. Dialogi w filmach brzmiały natomiast dobrze.

Wydajność akumulatora

W testach długości pracy na akumulatorze omawiany model nie wypadł szczególnie dobrze. Pojemność akumulatora nie jest duża (52,5 Wh). W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego osiągnięto ponad 8,5 h, ale w teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi - już tylko 3:40 h. W teście odtwarzania filmu z płyty DVD nie udało się uzyskać nawet 3 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.2 W
luzdarkmidlight 5.4 / 12.6 / 18.3 W
obciążenie midlight 84.2 / 127.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
8h 42min
sieć przez WLAN
3h 40min
DVD
2h 51min
obciążenie
1h 51min

Podsumowanie

Gdyby nie mocno utrudniony dostęp do podzespołów (w tym do akumulatora), Aspire V17 Nitro Black Edition (VN7-791G) zasłużyłby na ocenę bardzo dobrą. Mniej istotne wady tego modelu to trochę zbyt giętka klawiatura i słaba jakość dźwięku z wbudowanych głośników.

Do zalet tego laptopa zaliczają się szybkość działania i nieprzesadna emisja hałasu. Niebagatelnym plusem jest także ładnie wyglądająca obudowa. Na pozytywną ocenę zasługuje też matryca typu IPS.

Aktualne ceny laptopa Acer Aspire V17 Nitro VN7-791G z Core i5-4210H
Aktualne ceny laptopa Acer Aspire V17 Nitro VN7-791G z Core i7-4710HQ

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Acer Aspire V17 Nitro Black Edition VN7-791G (fot. Acer)
bohater testu: Acer Aspire V17 Nitro Black Edition VN7-791G (fot. Acer)

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire V 17 Nitro (VN7-791G-759Q)
Procesor
Intel Core i7-4710HQ 4 x 2.5 - 3.5 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 860M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 1097 MHz, pamięć: 5000 MHz, GDDR5, ForceWare 333.17 (9.18.13.3317), Optimus
Pamięć
8 GB 
, DDR3 1600 MHz, cztery gniazda
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LG Display LP173WF4-SPF1, IPS, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
Kingston RBU-SNS8100S3128GD, 128 GB 
, + WDC WD10JPVX-22JC3T0 1TB
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/SDHC/SDXC
Łączność
Broadcom BCM57780 NetLink Gigabit Ethernet (10/100MBit/s), Atheros AR5BWB222 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
MATSHITA BD-MLT UJ272Q
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 25.4 x 423 x 293
Akumulator
52 Wh litowo-jonowy, Czas pracy (dane producenta): 4 h
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: 4, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, Acer Cloud, Acer Backup Manager, Acer ePower Management, Acer Recovery Management, Microsoft Office 2013 (30 dni), McAfee Internet Security Suite (30 dni), 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3 kg
Cena
1300 PLN

 

podzespoły widoczne po zdjęciu góry jednostki zasadniczej
podzespoły widoczne po zdjęciu góry jednostki zasadniczej
klawiatura od spodu
klawiatura od spodu
gładzik od spodu
gładzik od spodu
wentylator
wentylator
wentylator
wentylator
karta Wi-Fi
karta Wi-Fi

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Sven Kloevekorn
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Asus G771JM
GeForce GTX 860M

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Asus G750JM
GeForce GTX 860M, Core i7 4700HQ, 3.94 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Alienware 13
GeForce GTX 860M, Core i5 4210U, 13.30", 1.96 kg
Recenzja Clevo W355SSQ
GeForce GTX 860M, Core i7 4712MQ, 15.60", 2.8 kg
Recenzja Acer Aspire V15 Nitro VN7-591G
GeForce GTX 860M, Core i7 4710HQ, 15.60", 2.2 kg
Recenzja Lenovo Y50
GeForce GTX 860M, Core i7 4700HQ, 15.60", 2.4 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Acer Nitro V 16 ANV16-41: Niedrogi laptop do gier z zaczepem
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Hawk Point (Zen 4/4c, Ryzen 8040) R7 8845HS, 16.00", 2.5 kg

Za

+ ładna obudowa z ciekawymi detalami
+ dobra jakość wykonania
+ matryca IPS
+ ogólna wydajność
+ niezłe osiągi w najnowszych grach

Przeciw

- bardzo trudny dostęp do podzespołów
- obudowa mogłaby być solidniejsza
- wbudowany akumulator
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire V17 Nitro VN7-791G
Sven Kloevekorn (Update: 2024-11- 4)