Test tabletu Acer Iconia One 8
Tekst i zdjęcia: Florian Wimmer
Tłumaczenie: Sylwester Cyba
01/07/2015
Tablet Acer Iconia One 8 jest tani, poręczny i posiada Android 5. Z niniejszego artykułu można się dowiedzieć, czy jest to urządzenie dla wymagającego użytkownika, czy jednak nie.
Obudowa
Na pierwszy rzut oka widać, że tablet Iconia One 8 posiada plastikową obudowę. To normalna sprawa w tym przedziale cenowym i konkurencja ma do zaoferowania to samo, czyli dodatków z metalu nie uświadczymy. W przypadku tabletu Acer Iconia One 8 efekt taniego plastiku przełamano poprzez zastosowanie ozdobnego wzoru pokrywającego osłonę tyłu urządzenia. Wzór ten tworzą elementy o kształcie diamentu, przy czym każdy sąsiadujący ze sobą element jest nieco inny. Wyszło to przyzwoicie i na dodatek ogranicza ślizganie się obudowy w dłoni czy na śliskiej powierzchni. Wzornictwo może się podobać. Jedynym problemem są miejscami ostre krawędzie obudowy (te od spodu na ogólnie płynnych przejściach między frontem a tyłem tabletu).
Zastosowane materiały wpływają na sztywność konstrukcji. Odczuć da się to na rogach, gdzie obudowa poddana naciskowi lubi zaskrzypieć. Podobny efekt można uzyskać, uciskając ekran i osłonę spodu. Zaburzona zostaje jasność wyświetlanego obrazu, i to na całym ekranie. W tym miejscu należy się dodatkowy komentarz odnośnie braku możliwości łatwej wymiany akumulatora. Czytnik kart pamięci microSD (jedna karta o pojemności do 32 GB) jest łatwo dostępny i mieści się w prawej części obudowy.
Opisywany tablet marki Acer nie jest zbyt ciężki i waży 340 g. Oczywiście na rynku można znaleźć sporo mniejsze, jak np. Lenovo Tab S8 z wynikiem 300 g. Konkurencyjne tablety posiadają zwykle cieńsze obudowy od Iconia One 8.
Porty peryferyjne
Łączność i odbiornik GPS
Połączenie z internetem można uzyskać przy użyciu karty Wi-Fi 802.11 b/g/n, jednak bez możliwości skorzystania z pasma 5 GHz. Łapanie sygnału idzie raczej średnio. W warunkach testowych urządzenie dawało radę utrzymać komfortowy stopień łączności z routerem z odległości 10 metrów i z trzema ścianami po drodze. Do tego czasu strony ładowały się szybko i przyjemnie. Po oddaleniu się o kolejne trzy metry i za kolejną ścianę siła sygnału spadła do ¼, a strony otwierały się odczuwalnie wolniej.
Omawiane urządzenie nie zostało niestety wyposażone w moduł WWAN.
Dostarczony na testy tablet miał posiadać odbiornik GPS. Recenzentowi nie udało się jednak uzyskać sygnału w aplikacji GPS Test. Zarówno wewnątrz budynku, jak i po wyjściu na zewnątrz i odczekaniu dłuższej chwili. To nasuwa podejrzenie, że odbiornika GPS nie zamontowano, a na pewno pozwala stwierdzić, że Iconia One 8 nie nadaje się do pracy jako nawigacja w trybie offline.
Kamerki i multimedia
Kamerka 5 MPx, umieszczona z tyłu względem ekranu, robi w sumie dobre zdjęcia. To jednak nie poziom zdjęć, które można uzyskać w drogich smartfonach. Gołym okiem widać zaniebieszczenie, rozmycie krawędzi, a przejścia między kolorami pozostawiają wiele do życzenia. Nie ma lampki do błysku LED, która jest dostępna w konkurencyjnym Lenovo Tab S8. Taki średniak, jak kamerka w Acerze, zadowoli osoby oglądające fotki na wyświetlaczu tabletu czy monitora. Nie da rady zadowolić osób lubiących zrobione fotki drukować. Filmiki w rozdzielczości 720p nie powalają jakością utrwalonego obrazu.
Tym bardziej trudno, by obecnym wygórowanym oczekiwaniom sprostała umieszczona z przodu kamerka 0,3 megapiksela. Nada się ona tylko do rozmów wideo i może jeszcze do szybkich selfie na potrzeby serwisów społecznościowych.
Porównanie zdjęć
Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.
Scena 1Scena 2Scena 3Urządzenia wejścia
Acer wykorzystuje standardową klawiaturę Google, która w systemie Android 5 nabrała charakteru. Przybyło ustawień, a pisanie idzie sprawnie, bez błędów czy literówek.
Ekran dotykowy w tym tablecie wykorzystuje technologię Acer Precision Plus, która zwiększa czułość ekranu. Do tego stopnia, że odręczne notatki można by robić tradycyjnym ołówkiem. Reakcje na ruchy palcem po ekranie są faktycznie precyzyjne, zarówno przy pisaniu, jak i przy rysowaniu. Po przejściu do sprawdzenia prostego piórka z plastikową końcówką okazało się, że tablet na nie nie reaguje lub reaguje słabo. Ten ostatni element nada się jednak do robienia notatek na szybko i do wybierania elementów do zaznaczenia.
Ważną kwestią jest brak sprzętowych przycisków do obsługi systemu Android. Stanowią one część elementów wyświetlanych na ekranie, który ma niską rozdzielczość. W naturalny sposób ogranicza to swobodę korzystania z tabletu.
Pod prawym kciukiem można odnaleźć odnaleźć przyciski do regulacji głośności i wyłączania tabletu. Skok przełączników jest dobrze dobrany. Ten od dźwięku nie robi dobrego wrażenia, jeśli idzie o jakość wykonania.
Obraz
Acer Iconia One 8 posiada wyświetlacz IPS o rozdzielczości naturalnej wynoszącej 1280 x 720 pikseli (720p). Dla porównania konkurencyjny model Lenovo Tab S8 z wyświetlaczem Full HD (1080p) wypada pod tym względem lepiej. Niską rozdzielczość da się odczuć we wspomnianej wcześniej aplikacji EZ Gadgets, a obraz nie jest tak ostry, jak powinien być.
Średnia luminancja wyniosła 338 cd/m² przy w miarę jednorodnym podświetleniu (83% równomierności). Różnice w jasności obrazu są widoczne gołym okiem na dużych, kolorowych tłach.
|
rozświetlenie: 83 %
na akumulatorze: 367 cd/m²
kontrast: 1184:1 (czerń: 0.31 cd/m²)
ΔE Color 4.1 | 0.5-29.43 Ø4.9
ΔE Greyscale 4.38 | 0.5-98 Ø5.2
Gamma: 2.33
Czerń na poziomie 0,31 cd/m² należy ocenić jako głęboką. Tak dobry wynik przekłada się na wysoki kontrast (1184:1). Nie można też narzekać na wierność kolorów. Potwierdziło się to w analizie wyników oprogramowania CalMAN zebranych spektrometrem. Odstępstwa od przestrzeni barwnej sRGB nie są duże. Kolory są nieco jaśniejsze, niż być powinny. Nie stwierdzono zaniebieszczenia obrazu.
Wyświetlacz nie za bardzo nadaje się do pracy na słońcu. Nie pomaga refleksująca powierzchnia ekranu, która wymusza ciągłą zmianę pozycji i chwytu tabletu.
Z racji zastosowania matrycy typu IPS kąty widzenia są szerokie.
Oprogramowanie
Testowane urządzenie należy pochwalić za obecność Androida w wydaniu 5. Większość konkurencyjnych urządzeń posiada preinstalowany system Android 4.4. Zmian Acera nie ma w nim zbyt wiele. W zasadzie ograniczają się do dodatkowych aplikacji charakterystycznych dla urządzeń tego producenta.
I tak aplikacja System Doctor czyści pamięć podręczną, a czasami zamyka zbędne programy działające w tle. Szereg aplikacji z serii BYOC (skrót od build your own cloud) pozwala na automatyczne przenoszenie zdjęć, filmików czy muzyki z tabletu do własnej chmury utworzonej na komputerze PC. Korzyść z tego jest taka, że są bez problemu dostępne ze smartfona, tabletu czy laptopa.
Pod nazwą Acer Suggests kryje się sklep z oprogramowaniem. EZ Gadgets pozwala zaś na łatwy dostęp i wywoływanie narzędzi, takich jak kalkulator czy okno przeglądarki. Jego możliwości odczuwalnie ogranicza niska rozdzielczość ekranu. Nie należy zapominać o aplikacji EZ Note, która służy do wykonywania odręcznych notatek i szkiców.
Podsumowując, aplikacji jest wiele i są one całkiem użyteczne. Część z nich robi jednak to samo, co aplikacje dostarczane przez Google. Między nie wkradła się masa zbędnego oprogramowania o charakterze typowo marketingowym i czysto promocyjnym. Tu trzeba zdawać sobie sprawę, że odinstalowanie większości z nich może zająć trochę czasu.
Osiągi
Acer wykorzystał czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735G (SoC) taktowany zegarem 1,33 GHz. Dzięki niemu omawiany model ma podobną wydajność, co Lenovo Tab S8 (nieco wyższe taktowanie w trybie turbo) i Dell Venue 8.
Układ grafiki Intel HD Graphics (Bay Trail) przy obciążeniu jest taktowany zegarem 646 MHz. Trzeba pamiętać, że dobre wyniki przeprowadzonych testów wynikały z niższej, niż w przypadku konkurencyjnych tabletów, rozdzielczości ekranu.
Testowana jednostka posiadała 16 GB pamięci masowej w formie nośnika typu eMMC. Niewiele pomaga obecność czytnika kart pamięci, a to z powodu braku możliwości przenoszenia aplikacji z pamięci wbudowanej na wymienną. Nie przewidziano także wariantu z modemem WWAN (3G czy LTE). Kolejnym problemem jest skromny rozmiar jakże istotnej w przypadku systemu Android pamięci operacyjnej – jest jej tylko 1 GB.
Poruszanie się po systemie Android 5 odbywa się działa szybko i bez lagowania. Trafiają się jednak momenty, kiedy ekran startowy wymaga dłuższej chwili na załadowanie. Może to wynikać z braku wolnej pamięci operacyjnej (tylko 1 GB, zwykle zajęty w co najmniej 50%) lub przetwarzania np. zamykania aplikacji.
Na tle konkurencji testowany tablet świetnie radził sobie z przeglądaniem internetu. Wszystko działało szybko i płynnie. Potwierdza to bardzo dobry wynik uzyskany w aplikacji WebXPRT 2015.
Tablet Iconia One 8 nie dał rady w teście procesora w GFXBench (Battery Test) uruchomionym 30 razy pod rząd. Liczba klatek na sekundę szybko spadła, a i reakcja systemu operacyjnego na wywoływane elementy uległa wyraźnemu spowolnieniu.
Zaletą One 8 jest relatywnie szybka pamięć masowa, która wypada lepiej od tych zastosowanych w modelach Lenovo Tab S8 i LG G Pad. W normalnym użytkowaniu nie dało się odczuć zwłoki przy ładowaniu aplikacji czy ich użytkowaniu. W testowanej konfiguracji do dyspozycji użytkownika pozostało jedynie 9 GB wolnego miejsca.
Geekbench 3 | |
64 Bit Single-Core Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
64 Bit Multi-Core Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 |
Smartbench 2012 | |
Productivity Index (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Gaming Index (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 |
Linpack Android / IOS | |
Single Thread (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
Multi Thread (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE |
AnTuTu v5 - Total Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 |
PCMark for Android - Work performance score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 |
BaseMark OS II | |
Overall (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
System (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Memory (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Graphics (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Web (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 |
Sunspider - 1.0 Total Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
Dell Venue 8 Pro 3845 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
HP Stream 8 5900ng |
Google V8 Ver. 7 - Google V8 Ver. 7 Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE |
Octane V2 - Total Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
Dell Venue 8 Pro 3845 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
HP Stream 8 5900ng |
Mozilla Kraken 1.1 - Total (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
Dell Venue 8 Pro 3845 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
HP Stream 8 5900ng |
WebXPRT 2015 - Overall (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 |
* ... im mniej tym lepiej
AndroBench 3-5 | |
Sequential Read 256KB (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Sequential Write 256KB (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Random Read 4KB (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Random Write 4KB (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 |
3DMark | |
2560x1440 Sling Shot Extreme (ES 3.1) (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
1920x1080 Ice Storm Extreme Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
1920x1080 Ice Storm Extreme Graphics (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
1920x1080 Ice Storm Extreme Physics (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
1280x720 offscreen Ice Storm Unlimited Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
1280x720 offscreen Ice Storm Unlimited Graphics Score (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
1280x720 offscreen Ice Storm Unlimited Physics (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE |
GFXBench (DX / GLBenchmark) 2.7 | |
T-Rex Onscreen (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
1920x1080 T-Rex Offscreen (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE |
GFXBench 3.0 | |
on screen Manhattan Onscreen OGL (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
LG G Pad 8.0 V480 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE | |
1920x1080 1080p Manhattan Offscreen (sortuj wg wyników) | |
Acer Iconia One 8 | |
Lenovo Tab S8 | |
Huawei MediaPad T1 8.0 LTE |
Testy gier
Układ grafiki został poddany próbie w wymagającej grze Asphalt 8 i to na najwyższych ustawieniach. Przycięcia i lagi były normą, ograniczając możliwość sterowania w grze. Lepszy efekt uzyskano w mniej wymagających grach, jak np. Angry Birds: Transformers, gdzie osiągi były już zadowalające.
Wpływ na otoczenie
Ciepło
Nagrzewanie to nie problem w przypadku modelu Acer Iconia One 8. Obudowa rozgrzała się maksymalnie do 36,3°C co jest wyczuwalne, ale nie stwarza dyskomfortu. Jeszcze niższy pomiar uzyskano w trybie pracy na luzie – 30,7°C.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34 °C / 93 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.3 °C / 97 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.
Głośniki
Głośniki są umieszczone od spodu u dołu. To oczywiście nie jest najlepsze możliwe miejsce z uwagi na częste tłumienie wytwarzanego dźwięku, a na niektórych powierzchniach wręcz przytłumianie. Dźwięk jako taki nie jest głośny, ale za to dobrze zbalansowany. Niskim tonom może i brakuje co nieco, ale średnie są dobrze odtwarzane. Nie ma też efektu rozsadzania głośników piskiem czy trzaskami. Koniec końców głośniki wydają dość ciepłe dźwięki, co wystarczy do sporadycznego słuchania muzyki. Osoby wrażliwe na tym punkcie wybiorą słuchawki lub zewnętrzne głośniki podłączane przez obecne w tablecie gniazdo 3,5 mm – działa to całkiem dobrze.
Wydajność akumulatora
Akumulator o pojemności 17 Wh należy zaliczyć do pojemnych. Daje on dobre przebiegi bez doładowywania, sięgające maksymalnie 12 h pracy z włączonym WiFi. Wynik ten został osiągnięty w bardziej wymagającym i obecnie stosowanym teście Notebookcheck.
wyłączony / stan wstrzymania | 0 / 0.1 W |
luz | 0.8 / 3.1 / 3.3 W |
obciążenie |
5.1 / 6.5 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 870 |
Za
Przeciw
Podsumowanie
Doświadczenie pokazuje, że lepiej nie oczekiwać zbyt wiele od tanich tabletów. Acer Iconia 8 nie jest tu wyjątkiem. Tym bardziej z wyświetlaczem 720p oraz w pełni plastikową obudową, która miejscami ma ostre krawędzie, a ściskana na rogach skrzypi. Głośniki są za ciche, a masa zbędnego oprogramowania psuje odbiór urządzenia i ma negatywny wpływ na jego osiągi i czas uruchamiania.
Na plus trzeba oddać precyzyjnie działający ekran dotykowy, który nada się do robienia szkiców. Całkiem dobrze oddana czerń i w miarę wierne oddanie kolorów nie zniechęcą użytkownika końcowego. Do tego przebiegi na akumulatorze są dobre, a wbudowany nośnik pamięci masowej można wspomagać kartami pamięci microSD.