Notebookcheck Logo

Test Acer TravelMate 5520G

Na przekór stereotypom. Acery mają u nas zszarganą opinię i cieszą się powodzeniem tylko wskutek niskiej świadomości konsumenckiej. Długo zajmie firmie odrabianie strat wizerunkowych, które są skutkiem wysokiej awaryjności tych laptopów. Wiosną tego roku doczekały się one modernizacji, po której miały się zmienić na lepsze. Nareszcie udało się nam przetestować pierwszy model z odmienionej rodziny TravelMate. Model 5520G zwrócił naszą uwagę około połowy sierpnia, ale nadal jest atrakcyjny.

Obudowa

Po zmianie wyglądu maszyny TravelMate (nowy fason obudowy nosi nazwę ProFile) prezentują się o wiele lepiej. Poprzednie modele wyglądają w porównaniu z nowymi wręcz staroświecko. Nie można jednak powiedzieć, że geniusz wzorniczy aż bije z 5520G. Kiedy ujrzeliśmy go na własne oczy, rzuciło się nam pewne podobieństwo do notebooków BenQ - można więc powiedzieć, że Acer doścignął na polu designerskim tę firmę (która nie produkuje przecież laptopów zbyt odkrywczych).

Przyglądając się komputerowi, zauważymy od razu, że klapa i większa część pulpitu są magnezowe. Zastosowany stop magnezu jest według producenta 20 razy wytrzymalszy a przy tym lżejszy od plastiku. Poza tymi elementami nie jest już tak różowo - dostrzegamy acerowską siermięgę. Plastikowa listwa powyżej klawiatury ugina się dość wyraźnie pod naciskiem. Tworzywo ramki ekranu wygląda mało profesjonalnie. Generalnie jakość materiałów (poza elementami magnezowymi) nie jest za wysoka - podobnej klasy co w maszynach sprzedawanych jako kadłubki.

Trzeba jednak powiedzieć, że magnezowe wieko ugina się przy naduszaniu tylko trochę. Spoczywające na magnezowym pulpicie dłonie mają zaś zapewniony pełen komfort. Element ten jest bowiem miły w dotyku i nie ma prawa skrzypieć.

Nie zamierzamy wyrokować, jak będzie z trwałością obudowy na dłuższą metę. Wygląda jednak na to, że Acer wyraźnie się poprawił i nadrobił dystans dzielący go od bardziej uznanych marek.

Zawiasy nie zachowują się może idealnie, ale kiwanie się ekranu po zmianie ustawienia ma podobne natężenie jak w większości innych laptopów.

Złączy jest sporo (w tym DVI-D i S-Video), a mieszczą się one na trzech ściankach laptopa, z pominięciem prawej (tam mamy tylko szufladkę napędu optycznego).

Acer TravelMate 5520G
przód: czytnik kart, gniazda audio, port podczerwieni, włącznik Bluetooth, włącznik WiFi
Acer TravelMate 5520G
lewy bok: blokada Kensingtona, LAN, VGA, DVI-D, S-Video, USB, FireWire, PCCard/PCMCIA, ExpressCard
Acer TravelMate 5520G
prawy bok: napęd optyczny
Acer TravelMate 5520G
tył: 3x USB, modem, gniazdo zasilania, wylot wentylatora

Osprzęt

Acer z uporem maniaka stosuje w większości laptopów TravelMate (w tym ProFile) klawiaturę wygiętą w łuk, która ma być niby bardziej ergonomiczna. Z początku będzie ona jednak utrapieniem, gdyż pisze się na niej trochę inaczej niż na zwykłej, więc palce mogą nie odnajdywać klawiszy, do których były wprawione.

Wystarczy jednak trochę gimnastyki, a przekonamy się do tego instrumentu. Nie od rzeczy są bowiem spory lewy Ctrl we właściwymi miejscu, takaż tylda, wielkie Shifty i spore klawisze do przeskakiwania między akapitami tekstu z prawej strony. Minus należy się Acerowi za małe strzałki, które w dodatku zmieszane zostały z mało przydatnymi klawiszami walutowymi.

Jeżeli chodzi o kulturę pracy trzeba powiedzieć, że klawiatura jest bardzo konkretna. Trudno orzec czy większą rolę trzeba przypisać w tym względzie mocnemu oporowi czy radykalnej odpowiedzi. Klawiatura jest średnio głośna - użytkownikowi może tylko przeszkadzać dość donośnie chrzęszcząca spacja (szczególnie kiedy naciska ją bokiem kciuka). Z punktu widzenia otoczenia natomiast wydawane przez nią dźwięki są neutralne i pomijalne.

Gładzik zasługuje na pochwały. Nie leży w zapadlisku, a jest prawie zrównany poziomem z pulpitem. Poza tym powierzchnia tabliczki nie jest nazbyt surowa i dobrze się po niej prowadzi palec.

Przyciski nie należą może do najcichszych, ale też nie hałasują ponad miarę. Mają krótki skok, więc można być z nich zadowolonym. Pomiędzy nimi Acer umieszcza jeszcze przycisk czterokierunkowy mający zastępować rolkę.

Na lewo od klawiatury znajdują się cztery klawisze szybkiego dostępu oraz trzy knefle specjalnego przeznaczenia. Można się o nich wyrażać pochlebnie o tyle, że łatwo z nich korzystać (o ile przenikniemy ten galimatias i dojdziemy już, który do czego służy - za wywołanie przeglądarki wcale nie jest odpowiedzialny pierwszy od góry, jak mogłoby się wydawać, a trzeci od dołu), kiedy zaś nie są nam potrzebne, nie rzucają się w oczy.

touchpad w Acer TravelMate 5520G
touchpad
klawiatura w Acer TravelMate 5520G
klawiatura

Obraz

matryca w Acer TravelMate 5520G
diagram kolorymetryczny

W Acerach można zwykle spotkać matryce odbiegające nieco swoimi przymiotami od przeciętnej. Tak było i w przypadku TM 5520G. Zamontowany był w nim zwykły, lustrzany wyświetlacz 15,4" WXGA (1280 x 800) produkcji Samsunga. Matryca ta daje obraz wyraźnie jaśniejszy niż widywany u konkurencji. W dolnej części ekranu maksymalna luminancja osiąga wynik 241,8 cd/m². Rozświetlenie natomiast jest kiepskie, gdyż wynosi tylko 68,5%. Poziom czerni to 1 cd/m², a maksymalny kontrast przyjmuje wartość 242:1. Kolory są nasycone zadowalająco głęboko i odwzorowane w miarę wiernie, co widać nawet na zdjęciach i, wyraźniej, na diagramie barw.

165.5
cd/m²
176.5
cd/m²
170.8
cd/m²
169.2
cd/m²
209
cd/m²
178.5
cd/m²
195.3
cd/m²
241.8
cd/m²
180.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 241.8 cd/m² (Nits) średnia: 187.5 cd/m²
rozświetlenie: 68 %
kontrast: 190:1 (czerń: 1.1 cd/m²)
refleksy w Acer TravelMate 5520G
na zewnątrz

Ekran jest mocno refleksujący, stąd można spodziewać się znacznych utrudnień podczas pracy na świeżym powietrzu. Z pomocą użytkownikowi przychodzi w pewnej mierze znaczna jasność obrazu, jednak w pełnym słońcu i ona nie zda się na wiele.

Kąty widzenia w płaszczyźnie poziomej prezentują się całkiem ładnie, natomiast te w pionie są dużo gorsze. Co by nie mówić, nie odbiegają one od rynkowej przeciętnej.

kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G
kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G
kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G
kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G
kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G
kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G
kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G
kąty widzenia w Acer TravelMate 5520G

Osiągi

W testowanym przez nas laptopie znalazł zastosowanie procesor AMD Turion 64 X2 TL-58 (1,9 GHz). Jest to jeden z najnowocześniejszych jednostek AMD, należąca do licznego grona Tylerów (powstających w procesie 65 nm). Jak można się przekonać, zerknąwszy na zestawione niżej wyniki testów, cechuje się on wydajnością zbliżoną do możliwości słabszych z intelowskich procesorów Core 2 Duo oraz tych szybszych Core Duo. A przy tym jest on dużo tańszy od konstrukcji rywala - to właśnie tu tkwi tajemnica atrakcyjnej ceny całego notka.

Pewne znaczenie w tej mierze ma też karta graficzna. TM 5520G otrzymał bowiem mało znany układ AMD/ATI Mobility Radeon HD 2400 XT. Przez długi czas był on w niełasce procentów sprzętu i pozostawał na marginesie zdarzeń. Jako że nie została rozreklamowana, karta ta nie może więc być droga, by nie odstręczać klienta. Dopiero nasz test pokazuje, czego jest ona tak naprawdę warta. Jak się okazało, jej możliwości są wcale niemałe. Jest ona wydajniejsza od GF 8400M GS czy 8400M GT z 64 MB pamięci, a ustępuje 8600M GS. Porównując ją ze starszymi konstrukcjami, okazuje się ona nieco gorsza od GF Go 7600 i bardzo zbliżona osiągami do MR X1600.

W prawdziwym ogniu walki, z grami pod Vistą radzi ona sobie jednak nienadzwyczajnie. Najnowsze sterowniki, po które sięgnęliśmy w nadziei na jakiś postęp, nie mają wpływu na wydajność, jednak poprawiają kompatybilność karty z aplikacjami.

Dysk twardy rzadko widywanej w laptopach firmy Western Digital o pojemności 160 GB wykazał się przeciętnymi osiągami.

3DMark 2001SE Standard
9446 pkt.
3DMark 03 Standard
3138 pkt.
3DMark 05 Standard
2858 pkt.
3DMark 06 Standard Score
1648 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3570 pkt.
Pomoc
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF198 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF10 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF36 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF167 fps
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 11 MB/s
przesył danych (maksimum): 46 MB/s
przesył danych (średnio): 33 MB/s
czas dostępu: 18 ms
szybkość interfejsu: 73 MB/s
obciążenie procesora: 8 %

Sprawność w grach (Fraps 60 s):

Company of Heroes
rozdzielczość 1024x768, detale na "high/med", AA wyłączony
min. 12, śr. 22,68, maks. 29 kl/s

FIFA 07
domyślne ustawienia wersji demonstracyjnej
min. 27, śr. 33,88, maks. 61 kl/s

Genesis Rising
rozdzielczość 1280x1024, detale na "high", AA włączony
min. 23, śr. 31,25, maks. 41 kl/s

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 7, śr. 9,82, maks. 13 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Acer TM 5520G zalicza się do grona laptopów dość cichych. Podczas wyluzowanej pracy wentylator robi się głośniejszy z rzadka, choć regularnie. Natężenie wydawanego przezeń dźwięku wynosi jednak wtedy tylko 34,7 dB. W razie większego wysiłku słychać go z kolei praktycznie ciągle, choć zdarzają się momenty, że odpuszcza. Maksymalne natężenie hałasu (37,2 dB) to rzadkość - występuje tylko wtedy, gdy poddajemy komputer skrajnym obciążeniom (np. zapuszczona zostanie wymagająca gra). Nie jest on jednak specjalnie przejmujący.

Tym, co się nam nie podobało, była okoliczność, iż wentylator odzywa się podczas projekcji filmu z płyty DVD. Robi to w regularnych odstępach (co półtorej minuty) i daje o sobie znać przez całe 45 sekund (wtedy to zamiast 35 dB hałas komputera osiąga poziom 36,7 dB).

Hałas

luz
32.9 / 34.7 / 34.7 dB
HDD
33.4 dB
DVD
35 / dB
obciążenie
34.7 / 37.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Nagrzewanie się obudowy może być pewnym problemem, jeśli zamierzamy korzystać z Acera trzymanego na kolanach. Podstawa platformy roboczej rozgrzewa się bowiem maksymalnie aż do 44,5°C (jednak na dość ograniczonym obszarze - generalnie temperatura tej części komputera jest przynajmniej o kilka stopni niższa). Pulpit natomiast osiąga maksymalną temperaturę w wysokości 41,7°C. Dochodzi jednak do tego w okolicy bliskiej wyświetlaczowi, a więc w miejscu, do którego rzadko sięga użytkownik. Tam, gdzie operują dłonie, pulpit jest zdecydowanie chłodniejszy.

w stresie
 29.4 °C41.7 °C29.5 °C 
 36.6 °C36.7 °C29 °C 
 33.4 °C36.5 °C27.9 °C 
maks. w ogóle: 41.7 °C
średnia: 33.4 °C
36 °C44.5 °C34.4 °C
31 °C40 °C38.7 °C
27.6 °C41.8 °C32.2 °C
maks. w ogóle: 44.5 °C
średnia: 36.2 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.4 °C / 92 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.7 °C / 107 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.5 °C / 112 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.5 °C / 97.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-7.7 °C / -13.9 F).

Głośniki

Nie zrobiły na nas najlepszego wrażenia, choć stwierdziliśmy, że są.

Wydajność akumulatora

Akumulator Acera ma pojemność 4800 mAh (71 Wh). Dzięki temu że ładowanie odbywa się pod napięciem 14,8 V, trwa ono stosunkowo krótko (ciekawe, swoją drogą, jak wygląda trwałość tej baterii). W pełni nabity akumulator wystarcza na nieco ponad godzinę pracy, kiedy komputer ciśnięty jest maksymalnie, oraz cztery godziny z okładem, kiedy użytkownik stara się go maksymalnie oszczędzać (przy minimalnej jasności obrazu możliwe jest w miarę wygodne korzystanie z notka). Jeśli przyjdzie nam ochota wertować internet z pomocą WiFi, zasilany z akumulatora laptop będzie działał trzy godziny. TM 5520G oferuje więc pod tym względem całkiem niezłe możliwości.

Wydajność akumulatora
luz
4h 10min
sieć przez WLAN
3h 03min
DVD
2h 19min
obciążenie
1h 11min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 21 / 25 / 35 W
obciążenie midlight 67 / 72 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Intrygujący swoją ceną Acer TravelMate 5520G okazał się laptopem dość przeciętnym, przynajmniej od strony fizycznej. W przypadku Acera to komplement, gdyż do tej pory komputery przenośne tej firmy były, oględnie mówiąc, mało solidne. W tym przypadku mamy do czynienia nie z jakimś wizjonerskim cackiem, lecz po prostu ze zwyczajnym laptopem, na którym się chętnie pracuje.

Przesądzają o tym jego zalety, w których poczet można zaliczyć solidne wykonanie, wygodną (choć wymagającą wdrożenia) klawiaturę, matrycę dającą jasny obraz, niewielką hałaśliwość oraz przede wszystkim podzespoły, które są całkiem wydajne.

Wady nie są jakieś uciążliwe, choć laptop Acera jest nieco cięższy od przeciętnej w swojej klasie, no i podczas ostrej pracy dość mocno nagrzewa się jego spód.

W sumie jednak niewiele jest laptopów, które oferują podobne możliwości w cenie około 3 tys. złotych - można je policzyć na palcach jednej ręki.

Acer TravelMate 5520G
Acer TravelMate 5520G
Please share our article, every link counts!
Acer TravelMate 5520G
bohater testu: Acer TravelMate 5520G

Specyfikacja techniczna

Acer TravelMate 5520G
Procesor
AMD Turion 64 X2 TL-58 2 x 1.9 GHz, Tyler
Karta grafiki
Pamięć
1024 MB 
, Samsung DDR2-667, 1x 1 GB
Matryca
15.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, Samsung LTN154XA-L01, refleksująca: tak
Chipset
AMD M690G
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD1600BEVS-22RST0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC268 HD Audio
Złącza
1 PC Card, 1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DVI, 1 S-Video, V90/92 56k modem, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 5 w 1
Łączność
Marvell Yukon 88E8071 (10/100/1000MBit/s), 802.11b/g (b/g/), Bluetooth 2.0 + EDR
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 267 x 360 x 43
Akumulator
0 Wh litowo-jonowy, 4800 mAh, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
12 miesiące(y) gwarancji, kamerka 0,3 megapiksela
Waga
3.084 kg, zasilacz: 480 g
Cena
2950 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep MobilWorld
Acer TravelMate 5520G
TM 5520G - Acer po nowemu
Acer TravelMate 5520G
dwurdzeniowy Turion oraz karta Mobility Radeon HD 2400 XT - w końcu przekonaliśmy się, na co stać tę parę
Acer TravelMate 5520G
z prawej strony mamy napęd optyczny, a z tyłu, po sąsiedzku, ustawione w zgrabnym rządku trzy porty USB
Acer TravelMate 5520G
większość (w tym te poczesne) złączy mieści się na lewej ściance
Acer TravelMate 5520G
łukowata, wymagająca oswojenia klawiatura to znak rozpoznawczy laptopów spod znaku TravelMate
Acer TravelMate 5520G
stare przypadłości Acera wyczaimy powyżej klawiatury - znajdująca się tam listwa nie budzi zaufania
Acer TravelMate 5520G
przyciski dodatkowe nie zwracają na siebie uwagi, ale trudno się w nich połapać
Acer TravelMate 5520G
ktoś w Acerze mógłby się wreszcie zorientować, że różnokolorowe kontrolki nie pasują do poważnego komputera korporacyjnego
Acer TravelMate 5520G
tworzywo z ramki ekranu nie robi dobrego wrażenia
Acer TravelMate 5520G
o niezłej klasie tego laptopa świadczy choćby magnezowa pokrywa ekranu
Acer TravelMate 5520G
niewielki acz pojemny akumulator gwarantuje w miarę długie czasy pracy

Pro

  • zachęcająca relacja ceny do wydajności
  • jasny obraz z dobrymi kolorami
  • elementy magnezowe w obudowie
  • sporo złączy
  • niewielka hałaśliwość
  • relatywnie długa praca na akumulatorze
  • Contra

  • stosunkowo ciężki
  • dość mocne nagrzewanie się spodu
  • słabe głośniczki
  • Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

    Recenzja Acer Aspire 16 2024: Wszechstronne urządzenie multimedialne bez ekranu godnego multimediów
    GeForce RTX 2050 Mobile, Raptor Lake-U Core 7 150U, 16.00", 1.866 kg
    Recenzja Acer Swift X 14 2023 OLED - multimedialny laptop z RTX 4050 robi wrażenie tylko na papierze
    NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 14.50", 1.529 kg
    Recenzja Acer Swift Go 16: Multimedialny laptop z olśniewającym wyświetlaczem OLED
    Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 1.644 kg
    Recenzja laptopa Acer Aspire 5 A515-57G: słaby pokaz dla RTX 2050
    GeForce RTX 2050 Mobile, Alder Lake-P i5-1240P, 15.60", 1.824 kg
    Recenzja Acer Swift 3 SF315-41 (Ryzen 5 2500U)
    Vega 8, Raven Ridge (Ryzen 2000 APU) R5 2500U, 15.60", 2.024 kg
    Recenzja Acer Aspire 5 A517-51G
    GeForce MX150, Kaby Lake Refresh i5-8550U, 17.30", 2.878 kg
    Recenzja Acer Aspire 5 A515-51G
    GeForce MX150, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.1 kg
    Recenzja Acer Aspire 7 A717-71G
    GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 17.30", 2.9 kg
    Recenzja Acer Aspire VN7-793G
    GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i5-7300HQ, 17.30", 3.131 kg
    Recenzja Acer Aspire VX5-591G (IPS, GTX 1050 Ti)
    GeForce GTX 1050 Ti Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.5 kg
    Recenzja Acer Aspire V15 Nitro BE VN7-593G
    GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.518 kg
    Recenzja Acer Aspire VN7-792G
    GeForce 945M, Core i5 6300HQ, 17.30", 3.1 kg
    Recenzja Acer Aspire VN7-572G
    GeForce GTX 950M, Core i7 6500U, 15.60", 2.366 kg
    Recenzja Acer Aspire E5-573G
    GeForce 940M, Core i5 5200U, 15.60", 2.4 kg
    Recenzja Acer Aspire E5-772G
    GeForce 940M, Core i7 5500U, 17.30", 3 kg
    Recenzja Acer Aspire V5-573G
    GeForce GT 750M, Core i5 4200U, 15.60", 2.041 kg
    Recenzja Acer Aspire V3-571G
    GeForce GT 640M, Core i7 3610QM, 15.60", 3.2 kg
    Recenzja Acer Aspire V5-571G
    GeForce GT 620M, Core i5 3317U, 15.60", 2.3 kg
    Recenzja Acer Aspire V3-771G
    GeForce GT 650M, Core i7 3610QM, 17.30", 3.27 kg
    Recenzja Acer Aspire Timeline Ultra M3-581TG
    GeForce GT 640M, Core i7 2637M, 15.60", 2.03 kg
    Recenzja Acer TravelMate 5760G
    GeForce GT 630M, Core i5 2450M, 15.60", 2.415 kg
    Recenzja Acer Aspire 5755G (GF GT 630M)
    GeForce GT 630M, Core i7 2670QM, 15.60", 2.642 kg
    Recenzja Acer Aspire Ethos 5951G
    GeForce GT 555M, Core i7 2630QM, 15.60", 3.3 kg
    Recenzja Acer Aspire TimelineX 4830TG
    GeForce GT 540M, Core i5 2410M, 14.00", 2.094 kg
    Recenzja Acer Aspire TimelineX 5830TG
    GeForce GT 540M, Core i5 2410M, 15.60", 2.45 kg
    Recenzja Acer Aspire 7551G (HD 6650M)
    Radeon HD 6650M, Phenom II X4 N970, 17.30", 3.3 kg
    Recenzja Acer Aspire 5750G (Core i5)
    GeForce GT 540M, Core i5 2410M, 15.60", 2.4 kg
    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer TravelMate 5520G
    Sylwester Cyba (Update: 2020-10-18)