Test Acer TravelMate 8371T
TravelMate 8371T miał być tą lepszą wersją Acera Timeline, a to za sprawą matowej matrycy i procesora dwurdzeniowego. Po zapoznaniu się z niniejszą recenzją można jednak dojść do przekonania, że ten model z serii biznesowej wcale nie jest doskonalszy. Niemniej jednak nie można mu odmówić takich atutów jak niewielka waga i długie czasy pracy osiągane na akumulatorze.
Obudowa
Acer TravelMate 8371T należy do grupy notebooków, która jest biznesowym odpowiednikiem konsumenckiej serii Aspire Timeline. W obydwu przypadkach obudowa została wykonana z aluminium w kolorze grafitu. Ciemniejsza, prawie czarna, lekko metalizująca klapa 8371T nadaje urządzeniu bardziej profesjonalny wygląd, a to z uwagi na brak znajdującego się na środku pretensjonalnego logo. W tym modelu zostało ono zastąpione subtelnym symbolem marki umieszczonym w lewym górnym rogu, przywodzącym na myśl starsze notebooki Acera.
Powierzchnia klapy jest bardzo przyjemna w dotyku, choć niestety palcująca się i trudna w czyszczeniu, a chłodne aluminium zapowiada zwiększoną odporność na rysy. Wykonane z nieco chropowatego, czarnego plastiku boki zgrabnie przechodzą w platformę roboczą.
Na spodzie komputera umieszczono dwie pokrywy, które zapewniają użytkownikowi nieskrępowany dostęp do najczęściej wymienianych komponentów: pamięci oraz dysku twardego. Poza tym znajdziemy tu niewielkie otwory wentylacyjne oraz cztery gumowe nóżki, przy czym zwłaszcza dwie przednie, ze względu na swoje spore rozmiary, zapewniają maszynie stabilność nawet na śliskim podłożu. Z uwagi na chropowatą fakturę spodu oraz aluminiową klapę chwyt notebooka jest bardzo pewny i w zasadzie nie istnieje groźba wyślizgnięcia się maszyny z ręki.
Po otwarciu klapy w oczy natychmiast rzuca się 13-calowy wyświetlacz osadzony w czarnej, plastikowej ramce, która przy aluminium obudowy sprawia niestety nieco tandetne wrażenie. Tuż nad matrycą mamy kamerkę internetową, a po jej lewej stronie mikrofon. Przezorny producent umieścił na ramce także 10 gumowych buforów, które mają chronić wyświetlacz podczas zamykania urządzenia przed uderzeniem w pulpit.
Na dolnej części obudowy, również wykonanej z aluminium, znajduje się pełnowymiarowa, wyglądem nie odbiegająca w żaden sposób od obowiązujących standardów, klawiatura, a tuż przed nią przyzwoitych rozmiarów gładzik z niewielkimi przyciskami rozdzielonymi czytnikiem linii papilarnych. Po jego prawej stronie, podobnie jak w serii Timeline, umieszczono mały, jednakże bardzo przydatny, przycisk służący do blokady gładzika.
Tuż przed prawym zawiasem trzymającym klapę umieszczony został przycisk włączający zasilanie komputera. Niebieska dioda sygnalizuje pracę urządzenia, natomiast migająca pomarańczowa - przejście w stan wstrzymania. W centralnej części, pomiędzy tylną granicą klawiatury a klapą znajdują się niewielkie głośniki. Między nimi, po prawej stronie, w niedalekim sąsiedztwie przycisku włączającego zasilanie, mamy trzy diody sygnalizujące: pracę dysku twardego, włączoną funkcję Num Lock, włączoną funkcję Scroll Lock oraz trzy przyciski odpowiadające za włączanie/wyłączanie modułu WiFi, otwieranie menedżera tworzenia kopii zapasowej systemu oraz przechodzenie w tryb oszczędzania energii.
Acer 8371T jako całość prezentuje wysoką jakość wykonania. Podczas wywierania nacisku obudowa w żadnym miejscu nie skrzypi, a spasowanie poszczególnych elementów można nazwać niemal perfekcyjnym. Tak samo jest w przypadku ramki otaczającej wyświetlacz oraz umiejscowionych w skrajnych punktach obudowy zawiasów. Te ostatnie stawiają pewien opór podczas zmiany położenia klapy, ale również trzymają ją stabilnie, dzięki czemu nie dochodzi do samowolnych odchyleń wyświetlacza przy energicznym podnoszeniu laptopa za pulpit. Przebarwienia pojawiające się na matrycy podczas uciskania ramki śmiało można określić jako niewielkie, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak cienka jest sama klapa. Jedynym miejscem zaniżającym wysoki standard wykonania są trzy przyciski funkcyjne znajdujące się tuż przy prawym głośniku. Wydają się one być niezbyt precyzyjnie wycięte; co więcej, nie zachowują względem siebie równych odległości.
Złącza peryferyjne zapewnione przez producenta należą do standardu oferowanego w sprzęcie tej klasy i powinny zapewnić podstawowy komfort korzystania z komputera przenośnego. W porównaniu z modelem 3810T recenzowany notebook został pozbawiony złącza HDMI na rzecz raczej mniej przydatnego portu stacji dokującej.
Rozmieszczenie portów USB pozwala na komfortowe podpięcie myszki zarówno przez prawo- jak i leworęcznych użytkowników oraz na bezproblemowe podłączenie napędów czy też dysków wymagających do stabilnej pracy zasilania z dwóch portów.
Podobnie jak modele z linii Timeline, Acer 8371T charakteryzuje się sporą diodą znajdującą się na froncie obudowy, tuż pod gładzikiem, którą, popuszczając nieco wodze wyobraźni, można porównać do oka Cyklopa. Sygnalizuje ona ładowanie akumulatora pomarańczowym podświetleniem, rozładowującą się baterię - migając takim kolorem, pełne naładowanie natomiast - świecąc na niebiesko. I tym razem ocenę walorów estetycznych tego rozwiązania zostawiam zainteresowanym tym modelem i jego użytkownikom.
TravelMate 8371T nie posiada zamka mechanicznego, a utrzymywanie klapy w stanie zamkniętym zależy od zawiasów oraz jednego magnesu (mieszczącego się w lewym górnym rogu, tuż nad wyświetlaczem).
Waga Acera 8371T wynosi 1,703 kg, a więc model ten jest również sporo (o 0,5 kg) lżejszy od typowego notebooka z ekranem 13”. To zaleta, którą trudno przecenić. Sam komputer waży 1,370 kg, natomiast jego akumulator - 0,333 kg. Szkoda tylko, że producent nadal dostarcza w zestawie wyjątkowo ciężki zasilacz, którego waga wynosi 0,417 kg.
Warto wspomnieć, iż zasilacz posiada coraz częściej spotykaną kątową końcówkę, która jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne od końcówki prostej.
Złącza
z przodu brak złączy
lewy bok: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonu, USB, otwór wentylacyjny, VGA, gniazdo zasilania
prawy bok: czytnik kart, 2x USB, gniazdo stacji dokującej, RJ-45, blokada Kensingtona
tył: akumulator
Osprzęt
Użytkownicy mający wcześniej styczność z serią Timeline mogą przeżyć małe rozczarowanie, patrząc pierwszy raz na 8371T. Producent zdecydował się na odejście od dość niecodziennej klawiatury inspirowanej komputerami spod znaku Apple, charakteryzującej się płaskimi płytkami o śliskiej powierzchni. Nie zawaham się powiedzieć, że to właśnie ona nadawała serii Timeline wyjątkowy charakter.
W modelu 8371T znajdziemy standardową klawiaturę, o rozmiarach 30 x 11,2 cm, z wielkością klawiszy alfabetycznych 1,8 x 1,8 cm, natomiast spacji - 10,9 x 2 cm. Ma ona jednak tę przewagę, iż ze względu na ich chropowatą powierzchnię oraz wyprofilowanie zapewniające większą ergonomię pracy klawisze nie zbierają praktycznie w ogóle odcisków palców, dzięki czemu estetyczny wygląd laptopa można zachować przy minimalnym nakładzie pracy.
Warto wspomnieć o znajdującej się po prawej stronie dodatkowej kolumnie, która zawiera klawisze Delete, Home, PgUp, PgDn oraz End oraz dwóch niestandardowych płytkach usytuowanych w sąsiedztwie strzałek, które odpowiadają za znaki euro i dolara. Tym samym producent zdecydował się na wykorzystanie martwych zazwyczaj miejsc na klawiaturze. Szkoda jedynie, że zrobił to w taki nieprzemyślany sposób i zamiast powtarzać symbol dolara nie zastąpił go funtem.
Ze względu na modną ostatnio rezygnację z przycisków multimedialnych wszystkie opcje ponadstandardowe są obsługiwane przez klawisze funkcyjne. Niestety, niezbyt udanym zabiegiem było umieszczenie klawiszy odpowiadających za zmianę głośności oraz podświetlenia na strzałkach. Nie można ich obsługiwać jedną ręką, zatem funkcjonalność takiego rozwiązania jest zdecydowanie ograniczona. Warto dodać, iż podobnie jak w modelu 3810T w pierwszej kolumnie klawiszy od strony prawej, na przyciskach Home, PgUp, PgDn oraz End, umieszczono przyciski funkcyjne służące do obsługi multimediów.
Podobnie jak z klawiaturą wygląda sytuacja z gładzikiem. Choć w porównaniu do serii Timeline zachował on swe oryginalne rozmiary (6,7 x 4,3 cm), to stracił funkcję dotyku wielopunktowego, a spore przyciski znajdujące się wcześniej w jednej belce zostały zmniejszone i rozdzielone czytnikiem linii papilarnych. Niestety, mały rozmiar zdecydowanie ograniczył ich funkcjonalność oraz ogólny komfort korzystania z gładzika. Dodajmy, że choć to dość niekonwencjonalne umiejscowienie czytnika linii papilarnych budziło obawy częstego sczytywania danych podczas korzystania z laptopa to były one zupełnie bezpodstawne i w żaden sposób nie wpłynęło to na komfort pracy.
Kamerka
Choć zainstalowane oprogramowanie wskazuje (podobnie jak w Aspire 3810T) na kamerkę Acer Crystal Eye, to niestety urządzenie, w które został zaopatrzony TravelMate 8371T, nie obsługuje rozdzielczości HD 720p; dostępne są jedynie rozdzielczości 320x240 oraz 640x480 pikseli. Należy jednak wspomnieć, iż w obydwu tych przypadkach wyświetlany bez opóźnień obraz jest jasny i czysty, a odwzorowanie kolorów co najmniej dobre.
Na naklejce umieszczonej niedaleko kamerki producent obwieszcza, że została ona zoptymalizowana pod kątem radzenia sobie z pracą w kiepskim oświetleniu.
Czytnik biometryczny
System zabezpieczeń oferowany przez Acera, Bio Protection, pozwala na założenie blokady na poszczególne konta użytkowników a także na BIOS. Standardowo poza zeskanowaniem linii papilarnych należy założyć również hasło, jednakże praca samego czytnika nie przysparza kłopotów. Proces weryfikacji odcisku palca podczas logowania odbywa się szybko i bezproblemowo. Co więcej, dołączone oprogramowanie pozwala przyporządkować poszczególnym palcom określone zachowania systemu, takie jak przejście w stan wstrzymania czy też wyłączenie komputera.
Obraz
W przeciwieństwie do modelu Aspire 3810T w tym przypadku nie mamy do czynienia z typową matrycą typu glare, ale z jej swoistym połączeniem z ekranem matowym. Dzięki zastosowaniu powłoki antyodblaskowej udało się zachować ładniejszą wizualnie błyszczącą matrycę przy jednoczesnym (nie całkowitym, należy podkreślić) wyeliminowaniu naturalnych dla niej odbić oraz refleksów.
Testowany egzemplarz posiadał matrycę o przekątnej 13,3” wyprodukowaną przez firmę AU Optronics (AUO132C), ze współczynnikiem proporcji obrazu 16:9. Podobnie jak ta z modelu 3810T dysponuje ona technologią podświetlania diodami LED, dzięki czemu wyświetlany obraz jest jaśniejszy, a jego kolory bardziej nasycone przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii w porównaniu do tradycyjnych ekranów LCD z zimną katodą.
Tak samo jak w przypadku modelu 8310T do wyboru mamy 6 rozdzielczości (800x600, 1024x768, 1280x600, 1280x720, 1280x768, 1366x768 pikseli). Warto nadmienić, że przy tej ostatniej obraz zachowuje najwyższą jakość oraz właściwe proporcje.
Maksymalny kąt odchylenia wyświetlacza nie jest zbyt duży i wynosi jedynie około 110 stopni. Nie pojawia się za to problem chybotania się laptopa przy dużym odchyleniu ekranu.
Wyświetlany obraz jest zaskakująco dobrej jakości. Połączenie matrycy błyszczącej z matową zapewnia nie tylko kolory, które są jasne i głęboko nasycone, ale również dobre odwzorowanie barwy białej. Użytkownik może operować na 10-stopniowej skali intensywności podświetlenia. Niestety, i w tym Acerze minusem jest brak naekranowej kontrolki pojawiającej się w momencie regulacji.
Kąty widzenia nie należą niestety do najlepszych. Obracając wyświetlacz, bardzo szybko można zauważyć zniekształcenia kolorów. Dotyczy to zarówno kierunku prawo-lewo, jak i góra-dół.
Pracę na zewnątrz można nazwać kompromisem pomiędzy matrycą błyszczącą a matową. Choć dzięki częściowemu wyeliminowaniu odbić i refleksów udało się uniknąć efektu lustra, to niestety zastosowana matryca nadal nie zapewnia takiego komfortu pracy jak ekran w pełni matowy.
Osiągi
Największą, wydaje się, zaletą modelu TravelMate 8371T jest obecność dwurdzeniowego procesora Intel Core 2 Duo SU9400, należącego do rodziny CULV (Consumer Ultra Low Voltage). To niskonapięciowa jednostka powstała w oparciu o technologię 45 nm, o częstotliwości magistrali FSB 800 MHz, taktowana zegarem 1,4 GHz, o rozmiarze pamięci buforowej wynoszącym 3 MB. TDP tego modelu to 10 W, co jest wielkością niemal dwa razy większą od tej prezentowanej przez jednordzeniową jednostkę Core 2 Solo SU3500 (5,5 W).
Acer pierwotnie oferował płaskie notebooki właśnie z tym słabszym procesorem. Zastosowana w modelu TM8371T platforma Intel Centrino 2, składająca się z procesora Intel Core 2 Duo SU9400, chipsetu Intel GS45E oraz karty graficznej Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD (maks. 1759 MB pamięci współdzielonej) nadaje się do korzystania z bardziej zaawansowanych multimediów. Pliki w HD (zarówno 720p jak i 1080p) chodziły bez zarzutu. Nowy Acer słabo radzi sobie natomiast z bardziej wymagającymi graficznie zadaniami.
Porównując wyniki benchmarków testowanego modelu z osiągnięciami Aspire 3810T nie widać wyraźnego skoku w wydajności, jakiego można by się spodziewać po procesorze dwurdzeniowym.
W testowanym notebooku zainstalowano dysk SATA Western Digital (WD3200BEVT-22ZCT) o pojemności 320 GB i prędkości obrotowej 5400 obr/min. Wyniki, jakie osiągnął on w teście programu HD Tune, były nieco lepsze, choć na porównywalnym poziomie z tymi, którymi wykazał się dysk Hitachi o podobnych parametrach zastosowany w modelu Aspire 3810T.
Innowacją jest zastosowanie przez producenta technologii DASP (Disk Anti-Shock Protection). Została ona opracowana przez firmę Acer i ma zapewniać lepszą ochronę dysku przed uszkodzeniami mechanicznymi. Główne założenie tego rozwiązania polega na doborze materiałów tłumiących wstrząsy i uderzenia w dysk oraz jego okolice.
3DMark 03 Standard | 1690 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 968 pkt. | |
3DMark 06 1280x768 Score | 658 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 05 Standard | 3278 pkt. | |
PCMark Vantage Result | 2235 pkt. | |
Pomoc |
Quake 3 Arena - Timedemo | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
1024x768 | highest, 0xAA, 0xAF | 65.6 fps |
no benchmarks found
Start/zamkniecie systemu
Start | 38 s. |
Zamknięcie | 22 s. |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Przykrą oraz co najmniej irytującą przypadłością modelu TravelMate 8371T jest niesamowicie głośny szum jego wentylatora podczas pracy na zasilaczu sieciowym nawet w momencie, gdy komputer chodzi na luzie. Należy nadmienić, iż wentylator przyśpiesza jedynie nieznacznie, gdy laptop zaczyna pracować pod obciążeniem, toteż dokuczliwy szum (utrzymujący się na poziomie 35,6-37,1 dB) prześladuje użytkownika niemalże przez cały czas.
W momencie wyciągnięcia wtyczki zasilacza (tj. gdy komputer przechodzi na zasilanie akumulatorowe) wentylator automatycznie zwalnia obroty do tego stopnia, że praktycznie przestaje być słyszalny (32,6 dB). Jedynie podczas pracy pod obciążeniem wytwarzany przez niego szum wynosił 35,5 dB.
Patrząc na otrzymane w teście wyniki globalnie, z przykrością stwierdzam, iż Acer 8371T nie zapewnia wysokiej kultury pracy, a podczas dłuższej pracy na zasilaczu sieciowym wytwarzany przez niego szum staje się czasami wręcz nieznośny.
Hałas
luz |
| 32.6 / 35 / 0 dB |
obciążenie |
| 35.5 / 37.1 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: (odległość 15 cm) |
Ciepło
Podczas standardowego użytkowania, za które przyjmujemy pracę na WiFi oraz zadania mniej wymagające graficznie, obudowa komputera nagrzewa się nieznacznie. Newralgicznym punktem był gładzik, którego nieco podwyższona ciepłota nie pogarszała jednak znacząco komfortu obsługi komputera.
Po pięciu godzinach pracy pod obciążeniem obudowa stawała się w kilku miejscach nieprzyjemnie gorąca; ponownie były to gładzik oraz górna część pulpitu.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.4 °C / 98 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.1 °C / 102 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.2 °C / 95.4 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-7.6 °C / -13.7 F).
Głośniki
Acer zrezygnował z zainstalowania głośników w technologii Dolby Sound Room, co miało miejsce w modelu Acer 3810T, jednakże dźwięk, który słyszymy podczas użytkowania notebooka TravelMate 8371T dla niewprawionego ucha będzie niemal identyczny. Również w tym komputerze jest on niezbyt głęboki i stanowczo zbyt cichy, ale także pozbawiony szumów i pogłosu.
Sytuacja ulega znaczącej poprawie przy przejściu na słuchawki. Dźwięk zyskuje na jakości i głębi oraz staje się odczuwalnie głośniejszy.
Wydajność akumulatora
Standardowo producent dołącza do testowanego modelu 6-komorową baterię litowo-jonową o pojemności 5400 mAh. Czasy pracy uzyskiwane przy wykorzystaniu tego akumulatora są porównywalne z wynikami modelu 3810T, przy czym należy pamiętać, że nieco krótsze przebiegi są konsekwencją zastosowania w 8371T dwurdzeniowego procesora o niemal dwukrotnie większym TDP.
Czas pracy komputera był badany w trzech stanach: na luzie, podczas pracy na WiFi oraz pod obciążeniem, przy użyciu programu Battery Eater v 2.70.
Na luzie: z planem zasilania ustawionym na oszczędzanie energii, wyłączonymi modułami Bluetooth oraz WiFi, minimalnym podświetleniem, trybem testowym Reader’s Test oraz z włączonym sprzętowym oszczędzaniem energii komputer pracował przez prawie 10 godzin (dla porównania 3810T z procesorem C2S U3500 - niespełna 12 h).
Podczas pracy na WiFi: z planem zasilania ustawionym na zrównoważony, wyłączonym modułem Bluetooth i włączonym modułem WiFi, podświetleniem ustawionym na 75% oraz trybem testowym Idle komputer pracował przez ponad 5 godzin (3810T - około 6 h).
Pod obciążeniem: z planem zasilania ustawionym na wysoką wydajność, włączonymi modułami Bluetooth oraz WiFi, maksymalnym podświetleniem oraz trybem testowym Classic komputer pracował przez nieco ponad 3 godziny (3810T - prawie 4 h).
wyłączony / stan wstrzymania | 0 / 0 W |
luz | 9.7 / 16 / 21.2 W |
obciążenie |
23.7 / 38.3 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: |
Podsumowanie
Z przykrością stwierdzam, iż Acer TravelMate 8371T nie spełnił nadziei, jakie w nim pokładałam. Po teście całkiem fajnego Aspire Timeline 3810T szykowałam się przecież na recenzowanie jeszcze lepszego modelu, z matową matrycą oraz szybszym procesorem.
O ile TravelMate 8371T był tworzony później od laptopów z serii Aspire Timeline, można powiedzieć, że Acer poszedł na łatwiznę. Choć otrzymał inne podzespoły, wydajność dużo się nie zmieniła. Producent powielił niedociągnięcia z modelu 3810T, a także okroił dobrze sprawujące się rozwiązania. Użytkownik 8731T musi się borykać z nieznośnie szumiącym wentylatorem, dużym zasilaczem i cichymi głośnikami, dostając w zamian szybszy procesor, który jedynie nieznacznie poprawia wydajność komputera (a skraca czas pracy na zasilaniu z akumulatora). Traci z kolei gładzik z dotykiem wielopunktowym, dobrej jakości kamerkę internetową oraz wygodną i robiącą wrażenie klawiaturę.
Aktualne ceny modeli z serii TravelMate 8371T
Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.