Notebookcheck Logo

Test Acer TravelMate 8472TG

TravelMate 8472TG to jedna z nowych serii laptopów biznesowych Acera z przełączaną grafiką. Poza niezależnym GeForce'em GT 330M jest możliwość skorzystania ze zintegrowanego z procesorem układu GMA HD. Choć to komputer stworzony zasadniczo dla firm, zestawienie matowej matrycy i wydajnej karty grafiki jest na tyle rzadkie, że interesowało się nim także wiele osób prywatnych.

Obudowa

Dla sporej części użytkowników laptopów smutna, szara kolorystyka Acera TravelMate 8472TG będzie zbyt nudna i odpychająca, ale dla innych jest kwintesencją umiaru, który jest cechą szczególnie pożądaną w segmencie notebooków firmowych. Powierzchnie obudowy są miłe dla oka i przyjemne w dotyku. Nie ma brudzących się elementów wykończonych na wysoki połysk. Metaliczny akcent na klapie dobrze komponuje się z całością, ale duży srebrny przycisk na pulpicie roboczym jest cokolwiek przesadzony i burzy proporcje tej części urządzenia.  

Sylwetka laptopa jest dość smukła, a waży on 2,2 kg.

Podobnie jak w przypadku Travelmate 8172T, nie można narzekać na jakość obudowy. Jednostka zasadnicza jest bardzo odporna na nacisk i dobrze znosi wyginanie. Podkładka pod ręce się nie ugina. Obszar w tylnej części pulpitu roboczego – osłabiony po zdemontowaniu akumulatora – normalnie też wykazuje sztywność. Gorzej wygląda okolica napędu optycznego, która podlega uginaniu po wywarciu na nią znacznego nacisku. W normalnym użytkowaniu nie stanowi to jednak większego problemu.

Obudowa ekranu również wykazuje należytą solidność i można ją wykrzywić tylko odrobinę. Naciskanie ramki ekranu wywołuje fałdowanie jej powierzchni, ale na co dzień nie ma to praktycznego znaczenia. Pokrywa ekranu nie pozwala dostać się do wnętrza ciałom obcym i dobrze wypełnia funkcje ochronną. Zawiasy przytrzymują ekran jak należy, zapobiegając jego kiwaniu się. Wyświetlacz można odchylić o prawie 180 stopni, dzięki czemu da się optymalnie dopasować jego ustawienie do pozycji użytkownika (nie ma przeszkód dla korzystania z komputera na stojąco).  

W celu wymiany podzespołów należy zdjąć pokrywę na spodzie, która jest umocowana licznymi śrubkami. Przy okazji - spód laptopa jest twardy jak skała. Komputer zachowuje stabilność po demontażu akumulatora.  

Niezrozumiałe jest to, że producent wyposażył model 8472TG (podobnie jak inne z najnowszej generacji TravelMate) tylko w analogowe wyjście obrazu. Brak ExpressCard, eSATA i USB 3.0 nie jest tak rażący, gdyż Acer zdążył nas do tego przyzwyczaić.

porównanie prędkości odczytu dla USB 2.0 oraz kart SD i xD (w MB/s)
porównanie prędkości odczytu dla USB 2.0 oraz kart SD i xD (w MB/s)

Omawiany laptop posiada trzy porty USB 2.0. Przetestowano ich przepustowość, uzyskując transfery na poziomie 26,1 MB/s. W przypadku czytnika kart uzyskano 7,2 MB/s dla xD Picture Card i 16,9 MB/s dla SD Card. Moduł Bluetooth jest zgodny ze specyfikacją 3.0+HS.

Poza portem DVI-D replikator EasyPort IV nie oferuje żadnych innych portów, których nie ma w samym laptopie. Usprawnia on natomiast przechodzenie z korzystania mobilnego na stacjonarne, gdyż kiedy drukarka, monitor zewnętrzny i inne peryferia są podpięte do niego, wystarczy tylko podłączyć/odłączyć sam replikator.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, EasyPort IV, LAN, VGA, USB, gniazda audio
lewy bok: blokada Kensingtona, EasyPort IV, LAN, VGA, USB, gniazda audio
tył: akumulator
tył: akumulator
prawy bok: 2x USB, modem, napęd optyczny, gniazdo zasilania
prawy bok: 2x USB, modem, napęd optyczny, gniazdo zasilania

Osprzęt

Zasadnicze klawisze to kwadratowe płytki (19 mm), które mają krótki skok przechodzący we właściwą odpowiedź. Charakterystyka pracy jest zatem dobra, a do tego klawiaturę tę cechuje duży procent trafień we właściwe klawisze. Praktycznie na całej szerokości klawiatura jest stabilna; ugina się minimalnie tylko nad napędem optycznym.

Jak zwykle w laptopach Acera straszą malutkie klawisze strzałek. Na dodatek korzystanie z nich utrudniają wciśnięte obok klawisze walutowe.  
 
Wyraźne oznaczenia klawiszy docenimy w suboptymalnych warunkach oświetleniowych.  

W porównaniu do płytki dotykowej z TravelMate 8172T ta w modelu 8472TG jest dużo lepsza, choćby z racji samej wielkości. Rzadko wyjeżdża się poza jej obręb i da się ją komfortowo używać przez dłuższy czas. Właściwości ślizgowe są dobre. Dotyk jest rozpoznawany właściwie i na precyzję działania nie można narzekać. Tradycyjną nawigację mają wspomagać ruchy na dwa palce. Przyciski zastępujące te od myszki są oddzielone od siebie czytnikiem linii papilarnych. Mają one krótki skok i wydają z siebie cichy klik.

klawiatura QWERTY (fot. Acer)
klawiatura QWERTY (fot. Acer)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

W serii TravelMate 8472TG dostępny jest tylko jeden wariant matrycy – matowa, 14,1“, podświetlana diodami LED, o rozdzielczości 1366x768 pikseli (112 dpi). Wyświetlacz w testowanym egzemplarzu był produkcji AU Optronics.  

Przy ustawionej maksymalnej sile podświetlenia uzyskano wysoką jak na matrycę matową jasność obrazu, od 187 do 213 cd/m² (średnio 199 cd/m²). Pochwalić należy także równomierne podświetlenie ekranu (na poziomie 88%).  

Z omawianego laptopa można korzystać na dworze przy ustawionej maksymalnej jasności. Co prawda da się uniknąć występowania refleksów, ale w mocnym oświetleniu czy przy bezpośrednim padaniu promieni słonecznych treści wyświetlane na ekranie daje się odczytać tylko z dużym wysiłkiem. Użytkowanie laptopa w takim trybie jest możliwe tylko przez krótki czas. Można temu zaradzić zmieniając zajmowaną pozycję, a najlepiej znajdując stanowisko pracy w cieniu.

213
cd/m²
193.5
cd/m²
195.7
cd/m²
209
cd/m²
189.1
cd/m²
197.4
cd/m²
204
cd/m²
187.3
cd/m²
205
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 213 cd/m² (Nits) średnia: 199.3 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
na akumulatorze: 189.1 cd/m²
kontrast: 130:1 (czerń: 1.45 cd/m²)

Bardziej dokuczliwe są skutki słabego kontrastu (130:1). Obszary białe wydają się poszarzałe, a zamiast głębokiej czerni widoczne są ciemne odcienie szarości. Wady te nie są odczuwalne w aplikacjach biurowych, ale kiedy chce się korzystać z tych multimedialnych, nie ma co myśleć o intensywnych, dobrze odwzorowanych kolorach. Paleta barw ma tylko 54% zakresu sRGB.

Kąty widzenia matrycy Acera odpowiadają współczesnym standardom. W zakresie poziomym obraz pozostaje czytelny mimo zmian kolorów i jasności. W płaszczyźnie pionowej negatywne efekty kumulują się wcześniej i skutkują inwersją kolorów oraz mocnym spadkiem kontrastu.

Acer TravelMate 8472TG

Osiągi

Testowany egzemplarz TravelMate 8472TG był wyposażony w procesor Core i3-350M. Jego istotną cechą są dwa dodatkowe (oprócz fizycznych) wirtualne rdzenie uzyskane za sprawą technologii Hyper-Threading. Możliwość przeprowadzania obliczeń na czterech wątkach przydaje się w aplikacjach wielowątkowych. Procesor nie posiada natomiast funkcji Turbo, wskutek czego użytkownik musi zadowolić się podstawową częstotliwością taktowania na poziomie 2,26 GHz.  

8472TG posiada hybrydowy układ graficzny – tworzą go zintegrowany z procesorem rdzeń GMA HD oraz odrębna karta GeForce GT 330M. Użytkownik może zmieniać jeden procesor grafiki na drugi, używając ikony na pasku zadań lub zmieniając profile energetyczne.

porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie parametrów konwersji wideo (MediaShow Espresso; czerwony - użycie procesora w %; niebieski - czas trwania operacji w s, mniej=lepiej)
porównanie parametrów konwersji wideo (MediaShow Espresso; czerwony - użycie procesora w %; niebieski - czas trwania operacji w s, mniej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji wideo (Badaboom, kl/s, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji wideo (Badaboom, kl/s, więcej=lepiej)

Testowanie konwersji wideo przeprowadzono przy użyciu MediaShow Espresso 5 i Badaboom 1.2.1. Ta pierwsza aplikacja nie obsługuje CUDA Nvidii, stąd obciążenie procesora Core i3-350M na poziomie 86%. Testowy trailer "300" (1080p) został skonwertowany do formatu iPhone (480x270 mp4) w 43 s. Badaboom z kolei korzystał z CUDA i uzyskiwał średnio 78,8 kl/s. Film "Seven" został przetworzony do formatu iPhone (426x320) w 38 minut. To wynik lepszy od HP EliteBooka 8540w z kartą Nvidia Quadro FX880 (72,4 kl/s).

Używając iTunes, dokonano konwersji plików MP3 do formatu AAC, przy czym uzyskano prędkość 26,4x. Tym samym i3-350M lokuje się w tym sprawdzianie pomiędzy Core i3-330M a Core i5-430M.  

Wydajność ogólna cierpi nieco z powodu dość wolnego dysku Hitachi. W ocenie PCMark Vantage ten ostatni uzyskał 3247 pkt. Wynik ogólny był jednak i tak dobry  (5579 pkt.), co w subiektywnym odczuciu potwierdziło się w licznych sesjach w programach Photoshop, OpenOffice i Skype.

Wspomniany wyżej dysk twardy Hitachi miał pojemność 320 GB, 8 MB pamięci podręcznej i prędkość 5400 obr/min. Posiada on dwa talerze i nie jest zbyt cichy, ale za to według specyfikacji producenta przejawia umiarkowane zapotrzebowanie na energię. Uzyskane w teście HD Tune transfery (średnio 56 a maksymalnie 71,1 MB/s) to co najwyżej przeciętne wyniki. Czas dostępu (18 ms) tez nie robi w dzisiejszych czasach wrażenia.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ Intel
Systeminfo GPUZ Nvidia
Systeminfo HDTune
3DMark 03 Standard
18704 pkt.
3DMark 05 Standard
12754 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
7013 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3019 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
6886 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
2969 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
16.36 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.86 Points
Pomoc
PCMark Vantage Result
5579 pkt.
Pomoc
Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545032B9A300
przesył danych (minimum): 33.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 71.1 MB/s
przesył danych (średnio): 56 MB/s
czas dostępu: 18.4 ms
szybkość interfejsu: 112.7 MB/s

Wydajność w grach

Wszystkie przetestowane gry działały w rozdzielczości natywnej płynnie. Z przyczyn technicznych TES IV: Oblivion przetestowano w rozdzielczości 1366x768 (a nie 1280x800 jak zwykle i jak sugeruje diagram), ale nie powinno to rzutować na ocenę wydajności Acera.

Oprócz zestawionych niżej testów przeprowadzono także sprawdzian benchmarka Devil May Cry 4. TravelMate 8472TG uzyskał notę B w teście DX10, co (wobec uzyskanych 43-83 kl/s w rozdzielczości 1366x768) powinno się przełożyć na pełen komfort rozgrywki we właściwej grze.

lowmed.highultra
The Elder Scrolls IV - Oblivion (2006) 58
Racedriver: GRID (2008) 90 45
Sims 3 (2009) 233 68
Anno 1404 (2009) 58
StarCraft 2 (2010) 56 33

Wpływ na otoczenie

Hałas

Biorąc pod uwagę minimum hałasu o wartości 33,4 dB, laptop Acera nie jest bezszelestny. Ten poziom był notowany przy wybranym układzie GMA HD Intela w stanie spoczynku oraz przy niewielkim obciążeniu. Po wybraniu planu zasilania zrównoważonego czy wysokiej wydajności oraz generalnie przy aktywnej karcie Nvidii natężenie szumu wzrasta do 36,5 dB i staje się on wyraźny. Kiedy dochodzą do tego odgłosy dysku, robi się 37 dB.  

Przy średnim obciążeniu hałas natęża się jeszcze bardziej, do 43,6 dB. Najwyższy poziom, aż 51,5 dB, osiąga pod maksymalnym obciążeniem. Wówczas hałas generowany przez TravelMate 8472TG staje się poważnie uciążliwy. Co prawda to ekstremalna sytuacja, do której nie jest łatwo doprowadzić, normalnie użytkując komputer, ale obsługa tak hałasującego urządzenia przez dłuższy czas jest trudna do pomyślenia. 

Odgłos pracy napędu optycznego podczas odtwarzania płyty (38,5 dB) jest bardzo natrętny i z czasem irytujący, szczególnie podczas cichszych sekwencji oglądanego filmu.

Hałas

luz
33.4 / 36.5 / 36.5 dB
HDD
37 dB
DVD
38.5 / dB
obciążenie
43.6 / 51.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Mimo zastosowania w omawianym laptopie dużo wydajniejszych niż w mniejszym modelu TravelMate 8172T podzespołów, notowane temperatury są dużo niższe. Przyczyną tego stanu rzeczy jest dużo intensywniejsza praca układu chłodzenia.   
 
Temperatury obudowy nie zmierzają w kierunku alarmującym, gdyż nawet przy otworach wentylacyjnych z boku laptopa doszły w teście co najwyżej do 42,7°C przy pełnym obciążeniu. Przy umiarkowanym korzystaniu z możliwości podzespołów temperatury nawet po dłuższym czasie nie przekraczają 30°C. To bardzo dobre wartości i stanowią dobry prognostyk dla długotrwałej sprawności laptopa.

w stresie
 41.7 °C41.4 °C35 °C 
 42.7 °C42 °C35.1 °C 
 36.8 °C40.5 °C39.2 °C 
maks. w ogóle: 42.7 °C
średnia: 39.4 °C
32.9 °C37 °C42.2 °C
31.1 °C36 °C41.1 °C
31.6 °C32.9 °C33.9 °C
maks. w ogóle: 42.2 °C
średnia: 35.4 °C
zasilacz  55 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 39.4 °C / 103 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42.7 °C / 109 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.2 °C / 108 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.4 °C / 83 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 40.5 °C / 104.9 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-12.8 °C / -23 F).

Głośniki

Głośniki są słabe i generalnie nie nadają się do odtwarzania filmów i muzyki.

Wydajność akumulatora

Acer Travelmate 8472TG może mieć 6-komorowy akumulator o pojemności 66 Wh (taki był na wyposażeniu testowanego egzemplarza) lub 9-komorowy, o pojemności 90 Wh.

Na długość pracy na jednym ładowaniu baterii wpływa wybrany układ graficzny. W teście symulującym maksymalny możliwy przebieg uzyskano prawie 10 h, korzystając z rozwiązania Intela, oraz 3 h z niewielką górką, kiedy aktywna była karta Nvidii. W teście obciążeniowym różnica była dużo mniejsza – Acer wytrzymał 120 (Intel) i 108 minut (Nvidia).

Do odtwarzania filmów wykorzystano tylko grafikę zintegrowaną. Kiedy film szedł z dysku twardego, energii wystarczyło na 233 minuty projekcji, a gdy puszczano go z płyty DVD – na 246 minut. Korzystanie z internetu przy tych samych ustawieniach (maksymalna jasność obrazu, plan oszczędny) było możliwe przez 339 minut przy wykorzystaniu modułu WiFi i przez 332 minuty przy wykorzystaniu zewnętrznego modemu Huawei E160.

Należy nadmienić, że potrzeba nieco czasu na przywyknięcie do profili zasilania Acera. Mają one to do siebie, że zmieniają się automatycznie przy podłączeniu lub odłączeniu zasilacza, zastępując plan wybrany przez użytkownika. Nie da się tego skonfigurować i jedynym sposobem na pozbycie się tego zjawiska jest ich odinstalowanie.

Wydajność akumulatora
luz
9h 52min
sieć przez WLAN
5h 39min
DVD
4h 06min
obciążenie
1h 48min
Pobór mocy
   Intel GMA HD
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.4 W
luzdarkmidlight 6.9 / 9.4 / 13.9 W
obciążenie midlight 34 / 54 W
 color bar
   Nvidia GT 330M
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.4 W
luzdarkmidlight 13.2 / 15.2 / 17.3 W
obciążenie midlight 58.4 / 74.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Mobilność i wydajny układ graficzny to cechy, które czynią Acera TravelMate 8472TG laptopem wyjątkowym. Waga, sztywność obudowy, rodzaj jej powierzchni, czasy pracy na akumulatorze, urządzenia wejścia i matowa matryca to cechy sprzyjające korzystaniu z tego komputera w podróży i wszędzie tam, gdzie się udajemy. Do tego, wbrew dotychczasowej normie dla mniejszych laptopów, można korzystać z dużej wydajności zapewnianej prze kombinację standardowego procesora Core i3 oraz karty Nvidii średniej klasy.

Główna wada tego laptopa to duża emisja hałasu, nawet gdy użytkownik korzysta tylko ze zintegrowanej grafiki Intela. Istotnym mankamentem jest także brak wyjścia HDMI.

Acer TravelMate 8472TG
Acer TravelMate 8472TG
Please share our article, every link counts!
Acer TravelMate 8472TG
z bliska: Acer TravelMate 8472TG

Specyfikacja techniczna

Acer Travelmate 8472TG-354G32MNkk
Procesor
Intel Core i3-350M 2 x 2.3 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 330M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 575 MHz, pamięć: 790 MHz, dodatkowo Intel GMA HD, nvlddmkm 8.16.11.8986 (Forceware 189.86)/ Win7/64 + igdumd64 8.16.11.8986/ Win7 64,
Pamięć
4 GB 
, 2x 2 GB DDR3 PC3-10600, maks. 8 GB
Matryca
14.10 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO B140XW03 V1, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM55 Express Chipset
Dysk twardy
Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545032B9A300, 320 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Conexant Cx20585 @ Intel Ibex Peak PCH - High Difinition Audio Controller
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 modem, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD, -
Łączność
Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0+HS
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GT31N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 385 x 249
Akumulator
66 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 6000 mAh, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
InterVideo, 24 miesiące(y) gwarancji, czytnik linii papilarnych
Waga
2.21 kg, zasilacz: 520 g
Cena
820 PLN

 

Autorzy

Tekst: Tobias Winkler
Zdjęcia: Tobias Winkler, Acer
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer TravelMate 8572TG
GeForce GT 330M, Core i5 430M, 15.60", 2.45 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Acer Aspire Go 15: Notebook biurowy o długim czasie pracy za 429 euro
UHD Graphics 32EUs, Alder Lake-N i3-N305, 15.60", 1.71 kg
Recenzja Acer Swift Go 14 (2023): 14-calowy laptop z panelem OLED 2,9k za 800 USD
Iris Xe G7 80EUs, Raptor Lake-U i5-1335U, 14.00", 1.25 kg
Recenzja Acer Aspire Vero 15: Imponujący ekologiczny laptop prawie bez kompromisów
Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-U i7-1355U, 15.60", 1.776 kg
Recenzja Acer Aspire 5 A515-58GM: Laptop biurowy z GPU do gier
GeForce RTX 2050 Mobile, Raptor Lake-U i7-1355U, 15.60", 1.794 kg

Za

+ długa praca na jednym ładowaniu akumulatora
+ ogólna wydajność
+ elastyczność dzięki hybrydowej grafice
+ matowa matryca dająca dość jasny obraz
+ solidna obudowa
+ relatywnie niewielka waga

Przeciw

- hałaśliwość
- brak HDMI
- brak eSATA i USB 3.0
- nieprzemyślane rozmieszczenie portów
- niski kontrast i blade kolory
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer TravelMate 8472TG
Tobias Winkler (Update: 2017-12-24)