Notebookcheck Logo

Test Alienware M14x

Według Della, jego Alienware M14x jest "najwydajniejszym we wszechświecie" notebookiem o przekątnej ekranu wynoszącej 14 cali. To prawdopodobne, gdyż posiada on czterordzeniowy procesor i kartę grafiki GeForce GT 555M, którą poza nim można spotkać tylko w większych notebookach (jak np. Dell XPS L702x). Wszystko fajnie, tylko jak ten sprzęt sprawdza się w praktyce?

Alienware M14x

Obudowa

powierzchnie obudowy są w dużej mierze wykończone materiałem przypominającym gumę
powierzchnie obudowy są w dużej mierze wykończone materiałem przypominającym gumę

Jakość obudowy to od zawsze mocny punkt laptopów Alienware. Tak jak i inne notebooki tej marki, M14x zwraca na siebie uwagę osobliwym, futurystycznym wzornictwem. Skośne, ostre linie kojarzą się z prototypowym samochodem wyścigowym. Dzięki gumowemu wykończeniu (Soft Touch) wieko oraz otoczenie klawiatury są przyjemnie miękkie w dotyku. Jako że powierzchnie te są matowe, są one jednocześnie niepodatne na zabrudzenia. 

Tylko ekran z błyszczącą szybą ochronną szybko pokrywa się śladami palców.

Jakość wykonania jest świetna, co jest zresztą typowe dla marki Alienware. Materiały konstrukcyjne robią wrażenie wysokiej jakości; w porównaniu z tym laptopem większość konkurencyjnych konstrukcji wydaje się tandetna. Obudowa jest sztywna. Minimalne ugięcia można wywołać tylko nienaturalnie silnym naciskiem. Na pozytywnym wizerunku ciąży nieco kiwająca się pokrywa ekranu. 

Zestawiając ją z formatem 14", masa 2,86 kg to dużo. Większość laptopów podobnej wielkości waży o kilkaset gram mniej. Obudowa jest też relatywnie długa (na głębokość); 25,8 cm to wymiar pasujący raczej do komputera z ekranem 15-calowym. Transport tego laptopa nie jest rzeczą niewyobrażalną; nie przeszkadza w tym też płaski 150-watowy zasilacz (ważący 0,54 kg).

Największą atrakcją wizualną jest podświetlenie niektórych elementów obudowy. Są to facjata obcego na deklu, logo Alienware na ramce ekranu, dwie listwy w przedniej części laptopa, klawiatura (cztery strefy) i płytka dotykowa (kiedy jest używana). Można ustawić prawie dowolny kolor tego podświetlenia i tworzyć fantazyjne kombinacje barwne. Jest to przede wszystkim efektowny gadżet, ale ma też znaczenie praktyczne. Dzięki niemu bowiem urządzenia sterujące są widoczne nawet w absolutnych ciemnościach i użytkownik ma ułatwioną orientację, chcąc z nich skorzystać. 

Wyposażenie w złącza jest dobre, ale nie imponujące. Są one skoncentrowane na lewej ściance bocznej, gdzie znajdują się trzy wyjścia obrazu (VGA, HDMI, DisplayPort), trzy gniazda audio, USB 2.0, czytnik kart pamięci 9 w 1 oraz gniazdo na kartę SIM. Na prawej flance, oprócz napędu optycznego, umieszczono port RJ-45 i dwa USB 3.0. Gniazdo zasilania trafiło na tylną ściankę laptopa. 

Rozmieszczenie interfejsów nie jest optymalne, ale znajdują się one w większości w tylnych partiach ścianek bocznych. Jedynie przewody podłączane do gniazd audio mogą przeszkadzać w operowaniu myszką.

lewy bok: VGA, HDMI, mini DisplayPort, USB 2.0, 3x audio, czytnik kart pamięci, gniazdo na kartę SIM
lewy bok: VGA, HDMI, mini DisplayPort, USB 2.0, 3x audio, czytnik kart pamięci, gniazdo na kartę SIM
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB 3.0, LAN, blokada Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB 3.0, LAN, blokada Kensingtona
podświetlenie klawiatury
podświetlenie logo
podświetlenie płytki dotykowej
AlienFX
AlienFusion
AlienTouch

Osprzęt

Urządzenia wejścia są w M14x świetne. Szczególnie klawiatura imponuje miękkimi właściwościami klawiszy. Klawisze mają wymiary 17x17 mm, czyli są duże. Opór i odpowiedź klawiszy są odpowiednie. Również klik klawiszy jest znośny, aczkolwiek enter w testowanym egzemplarzu niefajnie skrzypiał. Na pochwałę zasługuje dobry układ klawiszy; przyzwyczajenie się do tej klawiatury nie zabiera dużo czasu. 

W przeciwieństwie do rozwiązań ze starszych modeli, płytka dotykowa M14x nie posiada gruzełkowatej faktury powierzchni. Jest ona gładka i ma znakomite właściwości ślizgowe. Precyzja działania jest bez zarzutu. Rozmiary tabliczki (81x44 mm) są odpowiednie i powinny zadowolić większość użytkowników. W panelu sterowania Command Center, w zakładce Alien Touch, można uaktywnić strefy przewijania w pionie i poziomie. Lepsze mogłyby być przyciski myszy, które chodziły cokolwiek zabyt lekko. Gdyby były bardziej konkretne przy naciskaniu, byłoby lepiej.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Alienware M14x posiada 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366x768 lub 1600x900 pikseli. Lepiej wybrać ten drugi wariant, matrycę HD+ (taką posiadał testowany egzemplarz). Niższa rozdzielczość nie jest wystarczająca do komfortowej pracy, a karta grafiki GeForce GT 555M radzi sobie jako tako z grami w tej wyższej rozdzielczości.

258
cd/m²
256
cd/m²
263
cd/m²
264
cd/m²
282
cd/m²
272
cd/m²
260
cd/m²
281
cd/m²
263
cd/m²
podświetlenie ekranu
SEC544B tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 282 cd/m² (Nits) średnia: 266.6 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 243 cd/m²
kontrast: 504:1 (czerń: 0.56 cd/m²)39.07% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
56.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
37.75% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Właściwości, które uwidoczniły się w wynikach pomiarów, okazały się bardzo dobre. Matryca produkcji Samsunga (SEC544B) cechuje się wysokim poziomem maksymalnej luminancji (średnio 266,6 cd/m²), co rzutuje korzystnie na wrażenia przy oglądaniu filmów i podczas grania. Dzięki niskiej wartości czerni (0,56 cd/m²) nie widać, by ciemne sceny były zdominowane przez odcienie szarości, co jest powszechną przywarą paneli LCD w laptopach. 

Kontrast również okazał się bardzo dobry (504:1). W subiektywnym odczuciu obraz jest wyrazisty i ostry. Paleta barw jest jednak ograniczona. W porównaniu z przestrzeniami Adobe RGB i sRGB wypada słabo. Przeciętny użytkownik może ten problem zignorować, gdyż gamut to wyznacznik jakości matrycy dla osób zajmujących się profesjonalną obróbką zdjęć.

Alienware M14x a przestrzeń sRGB (siatka)
M14x a sRGB
Alienware M14x a Apple MacBook Pro 17 (siatka)
M14x a MBP 17
Alienware M14x a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
M14x a Adobe RGB

Pomimo wysokiej jasności obrazu lepiej nie nastawiać się na częste korzystanie z M14x na dworze. Błyszcząca powierzchnia ekranu powoduje przy mocnym nasłonecznieniu tak silne refleksy, że korzystanie z laptopa jest w takich warunkach męczarnią dla oczu. Oczywiście w pomieszczeniach nie jest tak źle. By uniknąć styczności z wkurzającymi odbiciami, trzeba jednak znaleźć odpowiednio dobrane stanowisko pracy (z dala od okna).

na świeżym powietrzu
na świeżym powietrzu

Kąty widzenia są szersze niż typowe dla notebooka. W osi poziomej jakość obrazu nie pogarsza się nawet przy dużych odchyleniach od pozycji na wprost. W pionie problem przekłamania kolorów występuje tylko wtedy, gdy ekran jest zanadto odchylony od użytkownika (który tym samym patrzy nań od dołu).

Osiągi

Turbo Boost
Turbo Boost

Alienware stawia w M14x na wysoką wydajność. Laptop ten jest oferowany tylko z procesorem czterordzeniowym; nie można wybrać jednostki dwurdzeniowej. Testowany egzemplarz otrzymał procesor Core i7-2630QM, a więc najtańszy z czterordzeniowych i7 drugiej generacji (Sandy Bridge).

Jego taktowanie bazowe wynosi 2,0 GHz, a w miarę możliwości i potrzeb rośnie do 2,9 GHz (za sprawą technologii Turbo Boost). Podobnie jak w droższym i7-2720QM, zasób pamięci podręcznej L3 wynosi 6 MB (Core i7-2820QM ma jej 8 MB). Ważną cechę jest też technologia Hyper-Threading, która pozwala na uzyskanie ośmiu rdzeni logicznych z czterech fizycznych (a tym samym wykonywanie do ośmiu wątków jednocześnie). 

W porównaniu z pierwszą generacją czterordzeniowych i7 pozytywną zmianą jest zintegrowanie z procesorem układu graficznego (starsze jednostki i7QM były go pozbawione). Jest on rozwiązaniem pozwalającym oszczędzać energię (poprzez przełączanie z odrębnego GPU). Sam procesor nie jest specjalnie ekonomiczny, gdyż jego maksymalna moc cieplna (TDP) wynosi 45 W. Jest on wykonany w technologii 32 nm (starsze były 45-nanometrowe).

Wydajność Core i7-2630QM jest świetna. Jeżeli aplikacja wykorzystuje więcej niż dwa rdzenie, procesory Core i3 i Core i5 są znacznie przewyższane pod względem osiągów. I tak np. w teście renderowania wielowątkowego Cinebench R10 laptop z i5-2410M (Dell XPS L502x) uzyskał 9839 pkt., a M14x z i7-2630QM - 16545 pkt. (czyli o 68% więcej). W teście Cinebench R11.5 Dell i5-2410M wypracował 2,58 pkt., a omawiany Alienware z i7-2630QM - 4,15 pkt. (o 61% więcej). 

HWiNFO
HWiNFO

Obsługująca DirectX 11, oparta na architekturze Fermi karta GeForce GT 555M należy do nielicznych układów wypełniających lukę między współczesnymi kartami średniej i wyższej klasy. Świadczy o tym dobitnie liczba rdzeni CUDA. Ze swoimi 144 jednostkami GF GT 555M lokuje się dokładnie między GF GT 540M (96) a GF GTX 460M (192 jednostek).

Zegary odpowiadają specyfikacji NVidii: 590 MHz (rdzeń), 900 MHz (pamięć) i 1180 MHz (procesory strumieniowe). Karta M14x posiada 3072 MB pamięci własnej DDR3. co jest wielkością więcej niż wystarczającą. W uzyskiwaniu lepszych osiągów przeszkadza jej magistrala; jest 192-bitowa, co w obecnych czasach stanowi spore ograniczenie (w przypadku braku zastosowania szybszej pamięci GDDR5).

Technologia Nvidia Optimus zmienia dynamicznie układy graficzne, zastępując zintegrowany odrębnym i na odwrót. Rozwiązanie to ma na celu uzyskanie równowagi między wydajnością a zużyciem energii.   

Kiedy system jest konfrontowany z niewymagającymi procesami (jak aplikacje biurowe, przeglądarka internetowa, odtwarzacz wideo), aktywny jest tylko układ HD Graphics 3000. Kiedy użytkownik uruchomi aplikację wymagającą obliczeń 3D, włącza się do tego GF GT 555M. Zmiana liczącej karty graficznej odbywa się błyskawicznie i bez zauważalnej fazy przejściowej. Interwencje użytkownika nie są zazwyczaj potrzebne, a Optimus podejmuje zwykle trafne decyzje. W przypadku, gdy dany program został uruchomiony z niewłaściwą grafiką, panel sterowania Nvidii umożliwia różne sposoby skorygowania tego błędu. 

Wydajność GeForce'a GT 555M porównano z Radeonem HD 6770M (z modelu HP dv7-6030ew). Wynik GPU testu 3DMark Vantage okazał się gorszy dla karty Nvidii, która wykręciła 4997 pkt.; a układ AMD uzyskał 5286 pkt. (o 6% więcej). Wynik GPU 3DMarka11 był jeszcze łaskawszy dla AMD; GF GT 555M zdobył 1159 pkt., a Radeon HD 6770M - o 16% więcej (1346 pkt.).

CPU-Z CPU
HD Tune 2.55 Benchmark
GPU-Z (GeForce GT 555M)
GPU-Z (HD Graphics 3000)
CPU-Z SPD (Slot #3)
CPU-Z SPD (Slot #1)
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Caches
HD Tune 2.55 Info
3DMark 03 Standard
28861 pkt.
3DMark 05 Standard
19132 pkt.
3DMark 06 Standard Score
11147 pkt.
3DMark Vantage P Result
6078 pkt.
3DMark 11 Performance
1313 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
14302 pkt.
PCMark 7 Score
3595 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3674
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
13566
Cinebench R10 Shading 32Bit
4800
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4574 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
16545 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4546 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
33.97 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
4.15 Points
Pomoc
Samsung SSD 810 Series
przesył danych (minimum): 132.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 141.2 MB/s
przesył danych (średnio): 136.4 MB/s
czas dostępu: 0.2 ms
szybkość interfejsu: 48.8 MB/s
CrystalDiskMark

Zamiast któregoś z szybkich dysków twardych 7200 ob/min (500 lub 750 GB) można wybrać opcję wyposażenia M14x w dysk SSD o pojemności 256 GB. Samsung SSD PM810 przewyższa osiągami konwencjonalne nośniki danych. Podczas gdy dobre dyski HDD osiągają prędkości odczytu i zapisu przekraczające 80 MB/s, ten dysk półprzewodnikowy osiąga około 250 MB/s (wg testu CrystalDiskMark). Czas dostępu w wymiarze 0,2 ms jest dla tradycyjnego dysku oczywiście nieosiągalny (w jego przypadku jest to zwykle blisko 20 ms). W praktyce wpływ dysku na funkcjonowanie laptopa jest uderzający. Czasy uruchamiania systemu i startu aplikacji są znacznie krótsze, dane są przenoszone w sposób błyskawiczny, a system reaguje generalnie płynnie.

Wydajność w grach

W testach gier porównano M14x i jego GeForce'a GT 555M z laptopami dysponującymi kartą Radeon HD 6750M (w zależności od tytułu jest to MacBook Pro 15 lub MacBook Pro 17) i trochę mocniejszym procesorem Core i7-2720QM.

Crysis 2

Crysis 2 na maksymalnych ustawieniach okazał się zbyt wymagający jak na możliwości M14x. Rozdzielczość 1920x1080 i wybór opcji Extreme zaowocowały tym, że akcja cięła się mocno, gdyż laptop Alienware generował średnio tylko 12,9 kl/s. Dopiero zejście z rozdzielczością do 1366x768 i ustawieniami do Very High dało pozytywny efekt w postaci płynności we wstępie do gry jednoosobowej (łódź podwodna), gdzie omawiany notebook wyświetlał 40,8 kl/s. Radeon HD 6750M okazał się o 7% wolniejszy (38 kl/s). 

Crysis 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080Extreme12.9 fps
 1366x768Very High40.8 fps

Call of Duty: Black Ops

Połączenie bardzo wysokich detali, 4xAA, 8xAF, i rozdzielczości 1920x1080 nie okazało się dla M14x wyzwaniem nie do pokonania. Bohater testu generował na takich ustawieniach 43,2 kl/s, o 31% więcej, niż laptop z Radeonem HD 6750M (33 kl/s). 

Call of Duty: Black Ops
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080extra, 4xAA, 8xAF43.2 fps
 1360x768high, 2xAA, 4xAF69.8 fps

StarCraft 2

We wstępie do misji For the Swarm, na ultrawysokich detalach, rozdzielczości 1920x1080 testowany laptop z GF GT 555M uzyskał 24 kl/s, a więc prawie dokładnie tyle samo, co komputer z Radeonem HD 6750M (23,9 kl/s). W rozdzielczości 1366x768 i na wysokich detalach gra chodziła jak marzenie (46,2 kl/s). 

StarCraft 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080ultra23.9 fps
 1360x768high46.2 fps

Battlefield: Bad Company 2

Na wysokich detalach, z 4xAA, 8xAF i w rozdzielczości 1920x1080 pikseli Fraps wykazał średnio tylko 22 kl/s (scena przeprawy łodzią na początku rozgrywki jednoosobowej). By akcja była w miarę płynna na wysokich detalach, M14x z GF GT 555M powinien mieć ustawione najwyżej rozdzielczość 1366x768 i 4x AF. Przy takich ustawieniach radził sobie nieco lepiej od laptopa z Radeonem HD 6750M (41:39 kl/s). 

Battlefield: Bad Company 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, HBAO on, 4xAA, 8xAF22.2 fps
 1366x768high, HBAO on, 1xAA, 4xAF41 fps

Wnioski z testów gier

Z punktu widzenia gracza GeForce GT 555M z Alienware M14x radzi sobie bardzo przyzwoicie. W natywnej rozdzielczości 1600x900 pikseli karta ma dość mocy, by  w większości przypadków podołać wysokim detalom. Często można korzystać z wygładzania krawędzi (AA) i filtrowania anizotropowego (AF). Tylko w szczególnie wymagających technicznie grach (jak Metro 2033 czy Crysis 2) użytkownik musi obniżyć zarówno rozdzielczość, jak i poziom odwzorowania detali. 

lowmed.highultra
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 41 22.2
StarCraft 2 (2010) 46.2 23.9
Call of Duty: Black Ops (2010) 69.8 43.2
Crysis 2 (2011) 40.8 12.9

Wpływ na otoczenie

wentylator
wentylator

Hałas

Hałaśliwa praca pod obciążeniem to zdecydowanie największa wada M14x. W grafice 3D (w tym w grach) szum wentylatora jest kategorycznie zbyt głośny. Bez dobrze izolujących słuchawek lub ustawionych na full głośników ścieżka dźwiękowa gry zostaje mocno zagłuszona. Przeciętny użytkownik będzie odbierał poziom hałasu jako lokujący się na skraju wytrzymałości; z kolei osoby wrażliwe na punkcie hałasu powinny od razu zapomnieć o M14x.  

Przy mało wymagających zastosowaniach (jak korzystanie z internetu czy oglądanie filmu) sytuacja różni się jednak diametralnie. Wentylator wyłącza się na na dłużej, a przypomina o sobie co pewien czas, rozpędzając się do dużej prędkości. 

Producent tego laptopa ma dużo do poprawienia. Powinien zadbać o to, by M14x był pod obciążeniem mniej uciążliwy dla otoczenia. Pożądane byłoby też rzadsze załączanie się wiatraka podczas normalnego użytkowania.

Hałas

luz
29.2 / 29.2 / 36 dB
DVD
38 / dB
obciążenie
50.1 / 50.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL-320 (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów pod obciążeniem
pod obciążeniem

Ciepło

Nagrzewanie się obudowy jest umiarkowane. W trybie jałowym wszystkie powierzchnie obudowy są przyjemnie chłodne. Około 28°C to w przypadku notebooka do gier niewiele. Miejsca podparcia dłoni nie rozgrzewają się zanadto także przy mocnym obciążeniu podzespołów; maksymalnie 29°C oznacza, że przez dłuższy czas można grać na tym laptopie, nie odczuwając dyskomfortu. Obudowa nagrzewa się głównie w tylnej części; maksymalne uzyskane wskazania to 39 (na pulpicie roboczym) i 45°C (na spodzie jednostki zasadniczej). 

Temperatury podzespołów nie przedstawiają się różowo. Choćby procesor jest doprowadzany do granic możliwości. Podczas wielogodzinnego testu stabilności przy wykorzystaniu aplikacji FurMark i Prime95 taktowanie jednostki Core i7-2630QM było sporadycznie obniżane do 1300 MHz. Zjawisko to nie występowało natomiast w testach syntetycznych (dały one wyniki odpowiadające spodziewanym). W praktyce temat throttlingu CPU nie powinien dotyczyć użytkownika.

w stresie
 34.7 °C38.8 °C36.5 °C 
 29.5 °C37.1 °C34.7 °C 
 26.6 °C28.1 °C28.5 °C 
maks. w ogóle: 38.8 °C
średnia: 32.7 °C
31.7 °C44.7 °C32.9 °C
30.6 °C32.7 °C28.4 °C
29.7 °C29 °C28 °C
maks. w ogóle: 44.7 °C
średnia: 32 °C
zasilacz  59.8 °C | temperatura otoczenia 19.6 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.7 °C / 91 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.8 °C / 102 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.7 °C / 112 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.8 °C / 82 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.9 °C / 84 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-0.1 °C / -0.2 F).
Waves MaxxAudio
Waves MaxxAudio

Głośniki

Jakość głośników M14x powinna być dla innych producentów wzorem do naśladowania. Laptop ten otrzymał system 2.1 składający się z dwóch głośników za klawiaturą i subwoofera na spodzie obudowy. Rzadko spotyka się tak fajnie grające wbudowane głośniki w laptopie. Brzmienie jest harmonijne, przestrzenne i naturalne. Cieszy też wysoki poziom maksymalnej głośności. Głośniki poradzą sobie nawet w dużych pomieszczeniach. Charakterystyki brzmienia można dopasować do własnych upodobań, wykorzystując liczne opcje MaxxAudio lub używając przygotowanych profili. 

Wydajność akumulatora

Producent Alienware M14x zadbał o mobilność tego laptopa. Został on wyposażony w 8-komorowy akumulator Samsunga o pojemności 63 Wh, który przy udziale technologii Nvidia Optimus pozwala na długie działanie laptopa bez konieczności podłączania zasilania sieciowego.  

M14x wytrzymał najdłużej przy minimalnej jasności obrazu, z ustawionym planem oszczędzania energii - w teście czytelnika Battery Eater uzyskano 7:17 h. To świetny wynik. Korzystanie z internetu bezprzewodowego (Wi-Fi) przy wykorzystaniu przeglądarki Internet Explorer, z maksymalną jasnością obrazu i zrównoważonym planem zasilania dało wynik około 4,5 h. Czas odtwarzania filmu z płyty DVD wyniósł prawie 4 h, a więc na laptopie zasilanym z akumulatora można obejrzeć nawet najdłuższe produkcje podczas jednej, nieprzerwanej sesji. Czas pracy skraca się natomiast dramatycznie, kiedy pod obciążeniem wykorzystywana jest niezależna karta grafiki. W teście klasycznym Battery Eater uzyskano tylko 65 minut.

Wydajność akumulatora
luz
7h 17min
sieć przez WLAN
4h 36min
DVD
3h 58min
obciążenie
1h 05min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.5 W
luzdarkmidlight 14 / 17 / 22.8 W
obciążenie midlight 96.6 / 124.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC-940

Podsumowanie

Alienware M14x
Alienware M14x

Eksperyment Alienware z przekątną 14" zakończył się w dużej mierze sukcesem. Niebanalna sylwetka, świetna jakość wykonania, wysokiej próby materiały i ciekawe podświetlenie różnych elementów obudowy to cechy przemawiające na korzyść M14x. Udane urządzenia wejścia i umiarkowane temperatury robocze obudowy pozwalają na wygodne użytkowanie komputera.  

Choć karta grafiki jest trochę za wolna dla pasjonatów gier, wydajność M14x jest całkiem do rzeczy. Czterordzeniowy procesor i dysk SSD zapewniają znakomite osiągi. W tej kategorii wielkościowej ze świecą szukać równie wydajnego sprzętu. Jakość obrazu wyświetlanego na ekranie (o podwyższonej rozdzielczości) i dźwięku z wbudowanych głośników (z subwooferem) jest na wysokim poziomie.   

Zdecydowanie negatywnie oceniono emitowany przez ten laptop hałas; pod obciążeniem M14x jest naprawdę głośny. Choć czasy pracy na akumulatorze są bardzo dobre, mobilność nie jest mocną stroną tego modelu. Jego gabaryty i masa pasują raczej do laptopa formatu 15". Poza tym błyszcząca matryca potrafi powodować bardzo silne refleksy.  

Generalnie M14x można polecić tylko nadzianym i nieczułym na hałas graczom, ewentualnie osobom, które koniecznie chcą nabyć możliwie mocny notebook z 14-calowym ekranem.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Alienware M14x
z bliska: Alienware M14x

Specyfikacja techniczna

Alienware M14x
Procesor
Intel Core i7-2630QM 4 x 2 - 2.9 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 555M - 3 GB VRAM, rdzeń: 590 MHz, pamięć: 900 MHz, DDR3, ForceWare 267.21
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1600, 2x 2 GB
Matryca
14.10 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, SEC544B, WLED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM67
Dysk twardy
Samsung SSD 810 Series, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Realtek ALC665 @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, dwa wyjścia słuchawkowe, czytnik kart: 9 w 1, gniazdo na kartę SIM
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel WiFi Link 1000 BGN (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVD+-RW GS30N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 38 x 337 x 258
Akumulator
63 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
zasilacz 150 W, Roxio Creator Starter, AlienRespawn, Command Center, 12-48 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.86 kg, zasilacz: 540 g
Cena
1804 PLN

 

Autorzy

Tekst: Florian Glaser
Zdjęcia: Florian Glaser i Dell
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GE620DX
GeForce GT 555M, Core i5 2430M, 15.60", 2.7 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad Y570
GeForce GT 555M, Core i5 2410M, 15.60", 2.75 kg
Recenzja Asus N55SF
GeForce GT 555M, Core i5 2410M, 15.60", 2.7 kg
Recenzja Acer Aspire Ethos 5951G
GeForce GT 555M, Core i7 2630QM, 15.60", 3.3 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Alienware M14x R2
GeForce GT 650M, Core i7 3720QM, 14.00", 2.94 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja laptopa Alienware x16 R2: Krok w bok od x16 R1
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 9 185H, 16.00", 2.681 kg

Za

+ świetna wydajność obliczeniowa
+ bardzo dobrej jakości matryca
+ znakomita jakość wykonania
+ podświetlenie elementów obudowy
+ dobrej klasy urządzenia wejścia
+ długa praca na zasilaniu z akumulatora
+ ładnie grające wbudowane głośniki

Przeciw

- bardzo głośny pod obciążeniem
- throttling CPU przy maksymalnym obciążeniu
- przymocowany na stałe akumulator
- błyszcząca powierzchnia ekranu
- pamięć wideo DDR3 (zamiast GDDR5)
- duże gabaryty i masa
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Alienware M14x
Florian Glaser (Update: 2017-12-22)