Notebookcheck Logo

Test Apple MacBook

14 października Apple przedstawiło światu nowy MacBook z matrycą 13,3", który w aluminiowej obudowie jest właściwie mniejszą wersją MBP. W porównaniu z większą makówką brakuje mu wydzielonej karty graficznej, portu FireWire i gniazda ExpressCard. Przekonajmy się, ile jest wart jeden z mniejszych laptopów Apple.

Apple MacBook Aluminium 2008

Obudowa

Aluminiowy MacBook (MB) jawi się w naszych oczach długo oczekiwanym następcą PowerBooka (był kiedyś taki laptop Apple z matrycą 12"). Wzornictwo wskazuje na powinowactwo z jednocześnie pokazanym MacBookiem Pro (MBP) i za jego sprawą komputer ten plasuje się w nowym wymiarze jakości. Jest to twórcze rozwinięcie tego, co firma z Kalifornii pokazała w postaci MacBooka Air (MBA) i wyznacza nowe tendencje, które mogą zainspirować innych producentów.
 
Szczególnie pokrywa ekranu z zaokrągleniami na obrzeżach jest zastanawiająco podobna do MBA. Od eterycznego laptopa przejęte zostały również wyłącznik i klawiatura. Z aluminiowym korpusem kontrastują czarne przeszklona ramka ekranu oraz plastikowa osłona zawiasu (zrezygnowano tu z metalu, by możliwa była łączność z modułami BT i WLAN).  
 
Unibody, obudowa z jednego arkusza aluminium, świetnie wypada w dotyku i robi pierwszorzędne wrażenie ogólne. Pokrywa ekranu zamyka się dokładnie dzięki nowemu mechanizmowi z MBA. Magnetyczny zamek działa jak trzeba i zadowalająco dobrze utrzymuje ekran w stanie zamkniętym. Odstępy między elementami wydają się równe i należyte.
 
Nie w smak może być oglądającemu Jeden niuans - "stara" (a więc biała) wtyczka MagSafe nie pasuje już do srebrnej obudowy nowego MB.
 
Złącza zgromadzono po staremu na lewej ściance laptopa. Niezbyt bogata gama interfejsów z plastikowego MB nie została poszerzona. Próżno szukać FireWire czy zatoczki ExpressCard.
 
Nowy Mini DisplayPort zastąpił złącze Mini DVI ze starego modelu. Pozwala on uzyska na zewnętrznym monitorze sporo wyższą rozdzielczość (2560x1600 pikseli). Nabywca NB musi jednak sam zaopatrzy się w przelotkę (VGA, Video, DVI), gdyż Apple czegoś takiego nie oferuje.

przód: MacRemote IrDA
przód: IrDA
lewy bok: MagSafe, LAN, 2x USB, Mini DisplayPort, Line-In (analogowe / optyczne), Line-Out (analogowe / optyczne), blokada Kensingtona
lewy bok: MagSafe, LAN, 2x USB, Mini DisplayPort, Line-In (analogowe / optyczne), Line-Out (analogowe / optyczne), blokada Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny
prawy bok: napęd optyczny

Osprzęt

Nowa klawiatura MB bazuje na osiągnięciu z MBA i jest ona identyczna z tą, którą zastosowano w nowym MBP. Pojedyncze klawisze wychodzą osobno z obudowy - to rozwiązanie znamy już chociażby ze starszego modelu. Jest ona dobrze umocowana (w wielu punktach), dzięki czemu się nie ugina. W porównaniu z podobną z wyglądu klawiaturą z MBA klawisze wydały się bardziej miękkie.  
 
Układ klawiszy dobrze pasuje do specyfiki Mac OS X. W teście okazało się, że od razu po wejście w kontakt  z MB możliwe było pisanie bezwzrokowe. Z Air zostały m.in. małe kursory.
 
Przydatne podświetlenie klawiatury dostępne jest tylko w najdroższym modelu.
 
Jedną z donioślejszych nowinek w MB jest gładzik ze szkła, obok którego nie znajdziemy współdziałającego przycisku. Apple było w stanie uczynić już dobre właściwości ślizgowe z poprzedniej edycji wyraźnie lepszymi (zastosowanie szkła – choć, polakierowany, materiał ten to nie przypomina szkła z wyglądu – wyraźnie się opłaciło). System dotyku wielopunktowego jest prosty i intuicyjny. W porównaniu z poprzednią wersją doszły jednak jeszcze funkcje, do których wywołania potrzebne są cztery palce (Expose i zmiana aplikacji), do których potrzeba więcej wprawy.

Jako że tabliczka rozciąga się aż na obszar zwolniony przez usunięty przycisk, projektanci uczynili cały gładzik klikalnym (a właściwie 4/5 jego powierzchni). W odległości szerokości kciuka od jej tylnej krawędzi tabliczkę można naciskać tak jak przycisk (i nie chodzi tu o obsługiwane przez każdy zwykły gładzik pukanie). Praktyczny sprawdzian wykazał, że rozwiązanie to jest dobrym ekwiwalentem tradycyjnego i można praktycznie działać po staremu, bez przyuczania się do tego nowego gadżetu.  

Naszym zdaniem to najlepszy gładzik, jaki można spotkać w laptopie.

Obraz

Przy okazji odświeżenia MB otrzymał on matrycę podświetlaną diodami LED, którą dotychczas występowała w MBP i MBA. Przewagą tejże jest chociażby pełna jasność natychmiast po włączeniu (nie musi się rozgrzewać świetlówka) oraz jasność nie zmieniająca się z biegiem czasu (świetlówka się starzeje).  
 
Matryca ta oferuje znacznie wyższą jasność obrazu niż w starym MB. Zmiana jest kolosalna, gdyż mniej więcej o połowę (średnio ponad 280 cd/m², a było niespełna 180 cd/m²).
 
Podobnie jak w MBP 15" czy iMaku matryca jest przesłonięta odporną na zadrapania i sztywną taflą szkła, która obejmuje też czarną ramkę. Dzięki temu powstaje złudzenie, że ekran nie ma marginesu. Matryca pozostała po staremu lustrzana, a więc częstuje użytkownika refleksami. Podświetlenie jest jednak na tyle mocne, że nawet w jasnych pomieszczeniach nie ma problemu z korzystaniem z komputera.

301
cd/m²
318
cd/m²
301
cd/m²
289
cd/m²
305
cd/m²
281
cd/m²
256
cd/m²
268
cd/m²
234
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 318 cd/m² (Nits) średnia: 283.7 cd/m²
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 183:1 (czerń: 1.67 cd/m²)

Rozświetlenie (76%) i kontrast (190:1) nie zachwycają, ale nie są też dramatycznie słabe. Kontrast jest wyraźnie gorszy niż w MBP, a przy tym cierpią i kolory. Na oko jednak odwzorowanie barw wydaje się dobre, przy czym godne podkreślenia są bliskie rzeczywistości odcienie cieliste.

Kąty widzenia są nieco węższe niż w MBP, ale i tak (części użytkowników) to ograniczenie nie powinno przeszkadzać. W subiektywnym odbiorze czas reakcji okazał się również wystarczający, gdyż smużenie było nieznaczne.

Osiągi

Jedną z kluczowych nowości jest zastosowany w MB nowy chipset GeForce 9400M. To karta korzystająca z pamięci systemowej - pod Mac OS X wspomaga się 256 MB DDR3. Apple zapewnia, że wydajność jest do 5x lepsza niż w poprzednim MB korzystającym ze zintegrowanej grafiki Intela (GMA X3100). W teście OpenGL aplikacji Cinebench wyszło nam, że różni je mnożnik 2,3x (starego MB było stać na około 2000 pkt.). W niektórych grach (Nvidia podaje za przykład Call of Duty 4) faktycznie możliwa jest różnica pięciokrotna. Tym samym podsystem graficzny nowego MB można porównać do słabszych układów niezintegrowanych dysponujących własną pamięcią (np. GeForce 9300M GS). Przeto da się na nim grać komfortowo (przynajmniej na ograniczonych detalach) w nowsze gry w rodzaju Spore. Gorzej z najbardziej wymagającymi, jak chociażby Crysis.
 
Dostawcą procesorów pozostał Intel. Nowy MB otrzymał jednostkę Core 2 Duo P8600, należącą do platformy Centrino 2. W porównaniu z Penrynami stosowanymi w poprzedniej generacji MB, jest ona zbudowana w nowocześniejszym procesie technologicznym (45 nm), charakteryzuje się szybszą szyna FSB (1066 MHz) i mniejszym wydzielaniem ciepła (TDP 25 W).  

Jak wskazują testy, wydajność ogólna jest bliższa tej, na jaką stać większego MBP. Szybki procesor i w miarę wydajna karta grafiki obsługują aplikacje biurowe, surfowanie w sieci, obróbkę zdjęć i odtwarzanie filmów (w tym HD) zadowalająco szybko.

Cinebench R10 MacBook / MacBook Pro
Cinebench R10 MacBook / MacBook Pro

Pośród testów Xbench zastanawiająco niski wynik w teście UI (User Interface) zamiast spodziewanych 200 wyszło nam 14. Z przyczyn obiektywnych (ograniczenie czasowe) nie zbadaliśmy przyczyny tej anomalii, ale to pewnie przekłamanie aplikacji (problem jest znany na makowych forach). Wynik ogólny powinien więc być tylko nieznacznie niższy niż MBP z aktywnym układem 9400M.

XBench
XBench
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit5177 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit5528 Points
 Rendering Single 32Bit2817 Points

Zastosowany dysk 250 GB cechuje prędkość 5400 obr/min i tym samym jest on cichszy niż nośniki 7200 obr/min. W Xbenchu zanotowaliśmy maksymalną prędkość zapisu 59 MB/s (a odczytu 54 MB/s), czyli wynik dość przeciętny i nieco gorszy od dysku 320 GB z MBP (w którym odnotowaliśmy odpowiednio 63 i 58 MB/s).

Wpływ na otoczenie

Hałas

Jako że testy były przeprowadzane w dość głośnym otoczeniu, dokładne pomiary nie były możliwe. Możemy jednak przekazać, że podczas wielogodzinnej styczności z MB nie uświadczyliśmy momentu, by wentylator wyraźniej zwiększał swoje obroty.

Ciepło

Egzemplarz testowy działał praktycznie bez przerwy przez ponad dobę, z tym że bez obciążenia (obsługiwali go klienci w sklepie, w którym go testowaliśmy - sztuka z wystawy). Tuż przed pomiarem temperatur przeprowadziliśmy testy Cinebench i Xbench.  Rezultaty okazały się dość pozytywne. Korzystne jest, że neutralnie wypadają obszary służące oparciu nadgarstków na pulpicie, gdzie zmierzyliśmy tylko 28°C. Trochę nadmierne temperatury oznaczyliśmy z tyłu, przy ekranie. Po dłuższym obciążeniu i przy wyższej temperaturze otoczenia wyniki mogą się okazać mniej korzystne niż w naszym teście.

w stresie
 38.7 °C39.3 °C28.8 °C 
 34.6 °C33.8 °C28.3 °C 
 27.9 °C27.5 °C27.1 °C 
maks. w ogóle: 39.3 °C
średnia: 31.8 °C
29.2 °C34 °C35.4 °C
28.4 °C31 °C32.2 °C
27.7 °C27.7 °C27.8 °C
maks. w ogóle: 35.4 °C
średnia: 30.4 °C
temperatura otoczenia 22 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.8 °C / 89 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.3 °C / 103 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.4 °C / 96 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 27.9 °C / 82.2 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (+0.4 °C / 0.7 F).

Głośniki

Głośniczki emitują dźwięk z tyłu przez otwory wentylacyjne. Z tego, co zdążyliśmy się zorientować, dźwięk jest w konsekwencji słabej jakości, ale trzeba to jeszcze potwierdzić w bardziej sprzyjających wnikliwej analizie warunkach. Jak wykazała sekcja przeprowadzona przez serwis ifixit.com, głośniki MB nabrały bardziej mężnych kształtów.

Wydajność akumulatora

Nowy MB otrzymał mniej pojemny (ale i o ¼, czyli 100 g, lżejszy) akumulator litowo-polimerowy od poprzednika (45 w miejsce 55 Wh). Producent podaje, że możliwa jest praca do 5 h. Według pierwszych testów surfowanie w sieci przez WiFi może trwać do 4 h. Oznacza to wynik zbliżony do czasu osiąganego przez MB wyposażonego w Core 2 Duo pierwszej generacji i nieco gorszy od modelu oferowanego przed ostatnimi zmianami (na Santa Rosie).

Podsumowanie

Nowego MB uznaliśmy jednogłośnie udaną konstrukcją. Aluminiowa obudowa (Unibody) robi dobre wrażenie dopracowaniem, wyglądem i sztywnością. Bardzo spodobał się nam szklany gładzik. Zadowolonym można by z wydajności układu graficznego, który jest dużo lepszy od zintegrowanych rozwiązań Intela.
 
Negatywnie oceniliśmy niekompletne wyposażenie w złącza - nieco biedne w porównaniu z MBP, ale to zapewne dlatego, że tańszy MB miał nie robić mu nadmiernej konkurencji. Fajnie, że pojawiła się ledówka, ale wolelibyśmy ekran matowy, który nie raziłby refleksami.

MacBook i MacBook Pro
MacBook i MacBook Pro
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
z bliska: Apple MacBook 13,3“ Aluminium
z bliska: Apple MacBook 13,3“ Aluminium

Specyfikacja techniczna

Apple MacBook Aluminium
Procesor
Intel Core 2 Duo P8600 2 x 2.4 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 9400M (G) / ION (LE), rdzeń: 450 MHz, do 256 MB pamięci współdzielonej
Pamięć
2048 MB 
, DDR3 1066 MHz
Matryca
13.30 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, -, refleksująca: tak
Chipset
Nvidia MCP79MX (9400M G)
Dysk twardy
250 GB - 5400 rpm, 250 GB 
, 5400 obr/min, SATA
Karta dźwiękowa
Realtek ALC885/889A
Złącza
2 USB 2.0, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejścia i wyjścia optyczne i analogowe, IrDA na potrzeby MacRemote
Łączność
10/100/1000 LAN Card (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1+EDR
Napęd optyczny
Matshita DVD-R UJ-868 ATA
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 24.1 x 325 x 227
Akumulator
45 Wh litowo-polimerowy
System operacyjny
Apple Mac Os X 10.5
Inne
-, iLife 08, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
2 kg, zasilacz: 0 g
Cena
6353 PLN

 

aluminiowy MacBook...
aluminiowy MacBook...
nowy MB może konkurować z MBP, ale my postawilibyśmy go raczej ponad MBA...
nowy MB może konkurować z MBP, ale my postawilibyśmy go raczej ponad MBA...
rozmieszczenie złączy i ich ubogi skład zaliczyliśmy do minusów
rozmieszczenie złączy i ich ubogi skład zaliczyliśmy do minusów
zastosowanie ledówki sprawiło, że obraz na ekranie jest dużo jaśniejszy niż w starszym modelu
zastosowanie ledówki sprawiło, że obraz na ekranie jest dużo jaśniejszy niż w starszym modelu
podczas testów bardzo polubiliśmy się ze szklanym gładzikiem
podczas testów bardzo polubiliśmy się ze szklanym gładzikiem
chcąc wymienić moduł pamięci, trzeba już jednak popracować śrubokrętem
chcąc wymienić moduł pamięci, trzeba już jednak popracować śrubokrętem
dysk jest łatwo dostępny (obok akumulatora)
dysk jest łatwo dostępny (obok akumulatora)
centralny zawias pozwala wreszcie na nieco dalsze odchylenie ekranu
centralny zawias pozwala wreszcie na nieco dalsze odchylenie ekranu
laptop dobrze wygląda i aż przyjemnie go dotykać
laptop dobrze wygląda i aż przyjemnie go dotykać
... zaczerpnięto z MacBooka Air
... zaczerpnięto z MacBooka Air
wiele elementów nowej obudowy...
wiele elementów nowej obudowy...
... dopełnia gamę metalowych laptopów Apple
... dopełnia gamę metalowych laptopów Apple
... od którego jest cięższy, nieco grubszy, ale praktyczniejszy
... od którego jest cięższy, nieco grubszy, ale praktyczniejszy

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus Eee PC 1201N
GeForce 9400M (G) / ION (LE), Atom 330, 12.10", 1.4 kg
Recenzja Samsung N510
GeForce 9400M (G) / ION (LE), Atom N280, 11.60", 1.41 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Apple MacBook Pro Retina 13 (2015)
Iris Graphics 6100, Core i5 5257U, 13.30", 1.58 kg
Recenzja Apple MacBook Pro 13 Retina (2013)
Iris Graphics 5100, Core i5 4258U, 13.30", 1.563 kg

Za

+ wygląd
+ aluminiowa obudowa
+ integra wydajniejsza od intelowskich
+ najlepszy gładzik w laptopie
+ ledówka daje jasny obraz

Przeciw

- ekran jest lustrzany
- brak FireWire i rozmieszczenie złączy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Apple MacBook (Unibody, 13", 9400M)
Klaus Hinum (Update: 2012-07-19)