Notebookcheck Logo

Test Asus N52DA

Notebooków Asusa jest na naszym rynku tak dużo, że łatwo można przeoczyć któryś z nich, nawet tak wyróżniający się jak N52DA. Model ten jest wyposażony w procesor AMD, co dodatkowo osłabia jego szanse na przebicie się do głównego nurtu. Jako specjaliści od komputerów przenośnych dostrzegliśmy jednak spory potencjał tkwiący w laptopie z trzyrdzedniowym Phenomem oraz Radeonem HD 5730 i - kiedy tylko nadarzyła się okazja - postanowiliśmy poddać go szczegółowym testom.

Asus N52DA-EX026

Obudowa

Asus N52DA-EX026

Asus N52DA sprawia wrażenie notebooka lekkiego i szczupłego. Wpływ na to mają liczne zaokrąglenia a także bardzo szczupła przednia część obudowy. Poza tym obszarem jednak rzeczywista grubość tego laptopa nie odbiega od innych konstrukcji podobnej wielkości.

Stylistyka pokrywy ekranu jest taka, do jakiej przyzwyczaił nas Asus w swoich modelach multimedialnych. Jest to więc błyszcząca, czarna powierzchnia z delikatnym wzorkiem i umieszczonym na środku srebrnym emblematem producenta. Mankamentem takiego wykończenia są szybko pojawiające się i widoczne, nieestetyczne odciski palców, które na szczęście łatwo można usunąć. Sztywność tego elementu nie jest idealna, ale wystarczająca do ochrony matrycy.

Niestety nie można powiedzieć tego o ramce matrycy, gdyż jej ściśnięcie powoduje chwilowe zaburzenia wyświetlanego obrazu w jej okolicy. Podobnie jak pokrywę, wykończono ją z połyskiem, ale w jednolicie czarnym kolorze. Z tego powodu również na niej palce pozostawiają zabrudzenia.

Pokrywa i ramka są dobrze spasowane i jako całość solidne. Otwarcie notebooka czy zmiana pozycji ekranu, trzymając tylko za jeden róg, nie jest problemem. Nic podczas tej czynności nie skrzypi, ani nie ulega większemu ugięciu.

Asus N52DA posiada zawiasy wpuszczone w obudowę. Konsekwencją tego jest maksymalny kąt otwarcia równy około 135 stopniom, co wystarcza do wygodnego użytkowania notebooka, również na kolanach. Zawiasy pracują cicho, z wyczuwalnym, ale nie nadmiernym oporem. Ich zadaniem jest także utrzymywanie klapy w pozycji zamkniętej, z czym nie do końca sobie radzą. Nie umożliwiają otwarcia bez przytrzymania obydwu części laptopa, ale gdy odwrócimy go do góry spodem, pokrywa opada o około 1cm. Dzieje się tek jednak w większości modeli z takim rozwiązaniem konstrukcyjnym.

Czas teraz na roboczą cześć Asusa N52DA, która to jest w całości matowa. Półka pod nadgarstki jest wykonana z czarnego tworzywa, które przypomina bardziej gumę niż plastik. Ciężko sobie wyobrazić lepszy materiał w tym miejscu; jest on bardzo przyjemny w dotyku i podczas długotrwałego kontaktu ze skórą nie powoduje wzmożonej potliwości. Nie zostają na nim odciski palców, ani nie brudzi się szybko. Mankamentem jest jedynie to, że po dłuższym czasie pozostają na nim tłuste plamy, które dość ciężko usunąć. Za klawiaturą znajduje się srebrna listwa z perforacją, pod którą to skrywają się głośniki stereo. Pod naciskiem ugina się ona, ale delikatnie, tak samo jak i plastik pod nadgarstkami.

Spód ugina się jedynie w okolicach napędu optycznego, ale to mankament wielu konstrukcji. W tym miejscu znajdują się także dwie klapki usprawniające dostęp do podzespołów.

Dzięki odpowiedniej sztywności Asusa N52DA można podnieść za jeden z przednich rogów bez skrzypienia i to pomimo bardzo małej grubości notebooka w tym miejscu.

Rozmieszczenie złączy nie jest przyjazne użytkownikowi, gdyż często wykorzystywane gniazda umieszczono na bocznych ściankach bliżej przedniej krawędzi obudowy. W ich tylnej strefie znajduje się tylko jeden port USB z prawej strony i gniazdo zasilania z lewej; pozostałe miejsce zajęte jest odpowiednio przez napęd optyczny i szczeliny wentylacyjne. Jest to konsekwencja zastosowania zawiasów uniemożliwiających umiejscowienie złączy na tylnej ściance. Na przedniej natomiast znajduje się jedynie czytnik kart pamięci, co w najmniejszym stopniu nie przeszkadza w jego używaniu.
 
Warto zasygnalizować, że żaden model N52DA nie posiada portu USB 3.0, który znajduje się na wyposażeniu licznych nowych laptopów Asusa (firma ta najodważniej wprowadza ten interfejs do swoich komputerów).

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, LAN, HDMI, ExpressCard/34, USB, przełącznik WiFi/Bluetooth
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, LAN, HDMI, ExpressCard/34, USB, przełącznik WiFi/Bluetooth
prawy bok: złącza audio, USB, eSATA, napęd optyczny, USB
prawy bok: złącza audio, USB, eSATA, napęd optyczny, USB
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Klawiatura Asusa N52DA to klasyczna konstrukcja z wydzielonym blokiem numerycznym z prawej strony. Układ klawiszy jest standardowy, do tego prawy "shift" i lewy "ctrl" są powiększone. Szkoda jedynie, że przyciski kursorów są wciśnięte miedzy część zasadniczą a numeryczną; lepsze to jednak moim zdaniem niż strzałki wydzielone, ale pomniejszone.

Klawiatura nie jest zbyt sztywna. Gdy piszemy, widocznie się ugina, szczególnie w okolicach klawiszy „7” i „8” nad blokiem z literami. Zjawisko to jest jednak trochę mniejsze, niż w starszych produktach Asusa. Do tego nie przeszkadza podczas wprowadzaniu tekstu.

Płytki klawiszy są czarne, matowe, z lekkim zagłębieniem; takie wyprofilowanie sprzyja szybkiemu pisaniu. Ich skok nie jest głęboki, raczej miękki, ale wydawany przez nie dźwięk powinien być trochę cichszy.

Gładzik Elan z obsługą wielodotyku to dość wygodne urządzenie; oczywiście, gdy użytkownik przyzwyczai się do jego obsługi kilkoma palcami. Właściwości ślizgowe jego powierzchni są niezłe, dzięki temu poruszanie kursorem jest precyzyjne a zarazem szybkie.

Gorsze właściwości użytkowe mają przyciski, a dokładnie pojedyncza belka, która je zastępuje. Ponieważ jest ona czarna i błyszcząca szybko się brudzi i wygląda nieestetycznie. Podczas działania wydaje ona dość głośny dźwięk, a jej skok jest twardy i płytki.

Asus N52DA nie posiada panelu z dodatkowymi przyciskami dotykowymi, ale zamiast nich jest pięć zwykłych przycisków za klawiaturą z lewej strony. Obsługuje się je dość wygodnie, choć denerwujące jest to, że do regulacji głośności musimy naciskać je kilkukrotnie, zamiast przytrzymać wciśnięte dłużej; pod tym względem wygodniej jest korzystać ze skrótów klawiaturowych.

Przyciskiem najbliżej krawędzi możemy uruchomić Express Gate, czyli miniaturowy system operacyjny, który uruchamia się w bardzo krótkim czasie. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy szybko i na chwilę potrzebujemy skorzystać z Internetu.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Asus N52DA jest wyposażony w matrycę o przekątnej 15,6”, proporcjach 16:9 i rozdzielczości 1366x768. Powłoka ekranu jest błyszcząca, a panel podświetlany jest świetlówką CCFL (czyli wykorzystano starszą technologię, co jest pewnym minusem).

Jakość wyświetlanego obrazu nie jest zbyt dobra. Kontrast statyczny jest niski, co jest spowodowane dość dużą jasnością czerni (1 cd/m²). Do tego podświetlenie nie jest równomierne, choć ciężko to zauważyć, jedynie oglądając matrycę. Paleta barw jest węższa niż u konkurencji, szczególnie w zakresie odcieni niebieskiego (z drugiej strony dzięki temu nie mamy niepożądanego nadmiaru tej barwy).

173.5
cd/m²
198.4
cd/m²
162.6
cd/m²
165.6
cd/m²
191.3
cd/m²
168.4
cd/m²
188.7
cd/m²
188.7
cd/m²
173.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 198.4 cd/m² (Nits) średnia: 179 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 191:1 (czerń: 1 cd/m²)

Kąty widzenia nie są szerokie w obydwu płaszczyznach. O ile wąskie kąty pionowe to nic nowego, to jednak poziome, choć szersze, są zauważalnie węższe, niż w wielu innych panelach montowanych obecnie w notebookach.

Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026

Osiągi

Asus N52DA jest wyposażony w najnowszą platformę mobilną od AMD. W testowanym egzemplarzu (model N52DA-EX026) znajdował się trzyrdzeniowy procesor Phenom II X3 N830 o taktowaniu 2100 MHz, 1,5 MB pamięci podręcznej i TDP równym 35 W. Jednostka ta - wykonana w procesie 45 nm - wypada bardzo słabo, jeśli chodzi o wydajność pojedynczego rdzenia, ale dzięki posiadaniu trzech takowych jego wydajność jest przyzwoita, zbliżona do podobnie taktowanego procesora Intel Core i3-330M. Z drugiej strony tenże i3-330M jest najmniej wydajną jednostką z rodziny Core i3 ze standardowym napięciem, a w ofercie Intela znajdziemy wiele wydajniejszych modeli (jak choćby wyżej taktowane Core i3 czy jeszcze wydajniejsze procesory Core i5).

Za generowanie obrazu odpowiedzialna jest karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 5730. Jest to najwydajniejszy układ z obecnie stosowanych kart średniego segmentu. Dzięki niemu wszystkie dostępne gry będą działać płynnie w natywnej rozdzielczości matrycy Asusa N52DA, czyli 1366x768. W większości z nich będzie to osiągalne przy najwyższych ustawieniach detali, ale w najbardziej wymagających tytułach (np. Crysis Warhead) będzie trzeba zadowolić się grafiką o niższej jakości.

Zamontowany dysk twardy produkcji Western Digital nie wyróżnia się osiągami; należy jednak docenić jego sporą pojemności (640 GB).

3DMark 2001SE Standard
20713 pkt.
3DMark 03 Standard
21585 pkt.
3DMark 05 Standard
12192 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
7632 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1820
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
4918
Cinebench R10 Shading 32Bit
4359
Pomoc
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0
przesył danych (minimum): 43.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 91 MB/s
przesył danych (średnio): 69.7 MB/s
czas dostępu: 17.9 ms
szybkość interfejsu: 105.7 MB/s
obciążenie procesora: 4.6 %

Cinebench 11.5

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

DX10, 720p, medium
DX10, 720p, medium
DX11, 720p, medium
DX11, 720p, medium
DX11, 768p, ultra
DX11, 768p, ultra

Wydajność w grach

we wszystkich AA i AF 0

Colin McRae: DiRT 2

demo benchmark

1366x768 high
minimum 28,1, średnio 32,8 kl/s

1366x768 ultra
minimum 16,6, średnio 26,4 kl/s

Call of Duty 4: Modern Warfare

ustawienia dema
1366x768
min. 52, średnio 79,6, maks. 121 kl/s

Call of Juarez: Więzy Krwi

demo
1366x768 wysokie
min. 31, średnio 52,6, maks. 64 kl/s

Need for Speed: Shift

1366x768 high
min. 23, średnio 31,7, maks. 43 kl/s

PES 10

demo
1366x768 high
min. 56, średnio 60, maks. 64 kl/s

Risen

demo
1366x768 high
min. 19, średnio 27,1, maks. 35 kl/s

Grid

demo
1366x768 high
min. 30, średnio 36,3, maks. 42 kl/s

Torchlight

1366x768 high
min. 74, średnio 90,9, maks. 126 kl/s

StreetFighterIV

benchmark
1366x768 high
średnio 59,7 kl/s

Crysis Warhead

1366x768 high
min. 8, średnio 19, maks. 29 kl/s

1280x720 medium
min. 10, średnio 26, maks. 41 kl/s

Mafia II

demo
1366x768 wysokie APEX Physx OFF

jazda autem po mieście
min. 30, średnio 39, maks. 52 kl/s

strzelanina podczas misji
min. 21, średnio 33, maks. 44 kl/s

lowmed.highultra
Crysis Warhead (2008) 54 17
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 32.8
Mafia 2 (2010) 46.3 41.7 37.3

Wpływ na otoczenie

Hałas

Jak na model wyposażony w relatywnie wydajne podzespoły (szczególnie kartę graficzną) Asus N52DA plasuje się na przeciętnym poziomie pod względem zachowania ciszy. Brakuje mu trochę do najwybitniejszej konkurencji jak Samsung R590 lub R580 czy jego własnego produktu, modelu N53JN. Na rynku jest też jednak sporo podobnie wyposażonych i głośniejszych konstrukcji.

Podczas umiarkowanego obciążenia podzespołów (np. podczas grania) na początku emitowany jest szum w okolicach 38 dB. Gdy jednak podzespoły bardziej się nagrzeją, wentylator wskakuje na wyższe obroty i szum osiąga natężenie do 41 dB. Natomiast podczas maksymalnego i długotrwałego wykorzystywania mocy układów, N52DA wydaje z siebie dźwięk o głośności 43,8 dB, który nie jest irytujący dla użytkownika.

Podczas przeglądania Internetu i innych mało wymagających wobec sprzętu czynności Asus N52DA zachowuje się bardzo cicho, lepiej od niejednego laptopa biurowego. Przez większość czasu słyszymy jedynie dysk, gdyż układ chłodzenia przez długi czas pracuje pasywnie. Do tego nawet kiedy od czasu do czasu wentylator zostaje uruchomiony, to w swoim najwolniejszym trybie jest tylko minimalnie głośniejszy od dysku i ciężko wychwycić jego pracę za pomocą słuchu.

Napęd optyczny nie jest szczególnie głośny podczas odtwarzania płyty, więc jego szum jest akceptowalny (choć podczas oglądania filmu z płyty DVD to on jest najgłośniejszy). Natomiast gdy rozpędza on płytę, to jego terkotanie jest wyczuwalnie głośniejsze niż układ chłodzenia (nawet na najszybszych obrotach).

Hałas

luz
32.1 / 33.3 / 34 dB
HDD
32.1 dB
DVD
36.2 / 45.1 dB
obciążenie
41.5 / 43.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Asus N52DA nie grzeje się nadmiernie, co w połączeniu z wydajnymi podzespołami i dość cichym układem chłodzenia jest rzadkim osiągnięciem. Pod dużym obciążeniem i w temperaturze otoczenia 25°C, jedynie w okolicy wylotu układu chłodzenia temperatura obudowy przekroczyła na wierzchu 45°C, a od spodu - 43°C. Większości powierzchni pozostawała natomiast poniżej 40°C, co w takich warunkach należy uznać za niezły wynik.

Temperatury podczas spoczynku również są akceptowalne i nigdzie nie przekraczają wartości właściwej dla ludzkiego ciała. Jedynie od spodu przy wylotach powietrza są one powyżej 36°C. Na sporej części obudowa nie była nawet o 10 stopni Celsjusza cieplejsza, niż otaczające ją powietrze (które podczas tego testu miało temperaturę 24,5°C).

Podzespoły wewnątrz również nie wykazywały szczególnie wysokich temperatur. No, może poza procesorem pod obciążeniem, który osiągnął 87°C (tyle że z drugiej strony to norma w większości notebooków). Lepiej należy ocenić maksymalny stopień nagrzania karty graficznej, wynoszący 78°C.

w stresie
 39.2 °C37.8 °C31.4 °C 
 45.7 °C39.4 °C34.2 °C 
 37.9 °C36.7 °C33.3 °C 
maks. w ogóle: 45.7 °C
średnia: 37.3 °C
29.9 °C34.2 °C43.4 °C
30.8 °C37.5 °C43.7 °C
31.7 °C32.1 °C32.9 °C
maks. w ogóle: 43.7 °C
średnia: 35.1 °C
zasilacz  67.4 °C | temperatura otoczenia 25 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.3 °C / 99 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.7 °C / 114 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.7 °C / 111 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 32.7 °C / 91 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.9 °C / 100.2 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-9.1 °C / -16.4 F).

Głośniki

Asus N52DA posiada dwa głośniki sygnowane przez markę Altec Lansing, które zostały umieszczone pod srebrną, perforowaną maskownicą za klawiaturą. Wydobywający się z nich dźwięk jest - jak na głośniki notebookowe - bardzo wysokiej jakości, czysty i donośny. Co prawda względem konstrukcji wyposażonych w dodatkowy głośnik do tonów niskich brakuje tej części pasma, ale może to i lepiej; w końcu z powodów ograniczonej wielkości membrany i tak nie byłyby one zagrane równie czysto, jak pozostała część pasma.

Wydajność akumulatora

Bateria Asusa N52DA-EX026 posiada 6 komór i pojemność 48 Wh. Wobec zastosowania wydajnych podzespołów (w tym procesora trzyrdzeniowego) nie ma więc co liczyć na dłuższe czasy pracy na akumulatorze. Tak też jest w rzeczywistości. Pod obciążeniem wytrzymuje on jedynie 47 minut, co w sumie należy traktować jako zabezpieczenie w razie awarii sieci elektrycznej, aby móc zapisać i pozamykać uruchomione w tym czasie programy.

Bez podłączenia zasilacza nie obejrzymy też w całości większości filmów z płyty DVD, gdyż spora ich część jest dłuższa niż 1,5 h; w niektórych tytułach nie dotrwamy nawet do półmetka. Lepiej już wyglądają prawie 2 h podczas korzystania z sieci poprzez moduł komunikacji bezprzewodowej (choć pod tym względem Asus N52DA-EX026 ustępuje sporo wielu modelom o zbliżonej wydajności). Maksymalny czas pracy na baterii (wynoszący niecałe 3 h) dobitnie świadczy, że nie jest to model przeznaczony do wykorzystywania z dala od gniazdek zasilania sieciowego.

Wydajność akumulatora
luz
2h 54min
sieć przez WLAN
1h 54min
DVD
1h 27min
obciążenie
0h 47min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 21 / 25 / 36 W
obciążenie midlight 72 / 96 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Asus N52DA to bardzo dobra propozycja notebooka formatu 15,6” do zastosowań domowych. Posiada on wszystkie cechy, którymi powinien charakteryzować się taki sprzęt. Są to ładna obudowa (do tego jej część robocza jest również praktyczna i miła w dotyku, a w końcu mamy z nią kontakt prawie zawsze, gdy używamy notebooka; palcująca się pokrywa ekranu to niewielka wada), dobrej jakości głośniki stereo, a także wszystkie, poza dopiero rozpowszechniającym się USB 3.0, popularne złącza (szkoda tylko, że są one niewygodnie rozmieszczone).

Także urządzenia wskazujące są dość dobre, choć mają pewne wady (takie jak widoczne uginanie się klawiatury czy głośne i twarde przyciski gładzika, ale nie irytuje to podczas korzystania z nich).

Równie ważna, a może nawet najważniejsza, jest dobra wydajność podzespołów, które to pozwolą na przyjemne granie w nowe gry, nie mówiąc o odtwarzaniu innych multimediów. Do tego Asus N52DA ma także dobrą kulturę pracy, więc korzystanie z laptopa nie jest uprzykrzone nadmiernym hałasem czy ciepłem obudowy.

Przy takich zaletach wielu klientów przymknie zapewne oko na krótkie czasy pracy na baterii czy ekran wyświetlający obraz o gorszej niż u konkurentów jakości.

Asus N52DA-EX026
Asus N52DA

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Asus N52DA-EX026
bohater testu: Asus N52DA

Specyfikacja techniczna

Asus N52DA-EX026
Procesor
AMD Phenom II X3 N830 3 x 2.1 GHz, Champlain
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5730 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 650 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 8.722.0.0
Pamięć
4 GB 
, Elpida DDR3-1333, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Chi Mei Optoelectronics CMO1593 / N156B3-L0B, refleksująca: tak
Chipset
AMD RS880M
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0, 640 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ ATI SB800 - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, SPDIF, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth BT-270
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GT32N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35.7 x 380 x 255
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 4400 mAh, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 32 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
BIOS: 1.0 / 205, zasilacz 90 W, 19 V, 4,74 A, głośniki Altec Lansing
Waga
2.757 kg, zasilacz: 357 g
Cena
3299 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026
Asus N52DA-EX026

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Michał Kupis.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo IdeaPad Y560
Mobility Radeon HD 5730, Core i7 720QM
Recenzja MSI GE600
Mobility Radeon HD 5730, Core i3 330M

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GE700
Mobility Radeon HD 5730, Core i5 430M, 17.30", 3.2 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Analiza 8-rdzeniowego Qualcomm Snapdragon X Plus - X1P-42-100 jest mniejszy i tańszy, ale niezbyt wydajny
Adreno X1-45 1.7 TFLOPS, Snapdragon X SD X Plus X1P-42-100, 15.60", 1.428 kg
Recenzja laptopa Asus ZenBook S 16 OLED: Premiera dla Ryzen AI 9 365 i Radeona 880M
Radeon 880M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 365, 16.00", 1.5 kg

Za

+ dobra wydajność w grach w rozsądnej cenie
+ niezła kultura pracy
+ świetny pulpit pod nadgarstki
+ dobrej jakości głośniki stereo
+ dodatkowy miniaturowy system operacyjny Express Gate

Przeciw

- kiepska matryca z podświetleniem CCFL
- nieprzyjazne użytkownikowi rozmieszczenie złączy
- krótkie przebiegi na baterii
- uginająca się klawiatura
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus N52DA
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-27)