Notebookcheck Logo

Test Asus N61JQ

Asus N61JQ to jeden z modeli, których nie wyprodukowano odpowiednio dużo, by sprostać zapotrzebowaniu klientów. Dostępność tego laptopa na naszym rynku była śladowa i oferowany był on krótko nawet jak na specyficzne realia segmentu notebooków. Było to spowodowane niedoborem kart graficznych ATI Mobility Radeon HD 5730.

Obudowa

Z zewnątrz stylistyka Asusa N61JQ prezentuje się dość przystępnie. Ciekawy element wystroju stanowią półokrągłe przetłoczenia wyprofilowane w bocznych przegrodach bryły notebooka, które (jak się okazuje po podniesieniu klapy) wieńczą panel multimedialny rozciągający się na całą szerokość pulpitu roboczego. Pokrywę ekranu pokryto lakierowanym tworzywem, które w blasku promieni słonecznych zdaje się mienić w różnorakich odcieniach barwy wiśniowej.

Pokrywa sprawia wrażenie solidnej. Ucisk wzdłuż krawędzi ekranu nie powoduje skrzypienia, ani nadmiernego wyginania tworzywa. Szybka umieszczona przed powłoką matrycy dodatkowo usztywnia konstrukcję pokrywy, a ponadto blokuje dostęp zanieczyszczeń w kierunku właściwej powierzchni panelu. Pewne zastrzeżenia budzi jedynie kiepskie wykończenie prawego rogu ramki matrycy, którego nieoszlifowany plastik przywodzi na myśl tandetny materiał wykorzystywany w tanich artykułach modelarskich.

Panel LCD przymocowano do jednostki zasadniczej za pośrednictwem dwóch niewielkich przegubów, które w trakcie regulacji kąta nachylenia matrycy prezentują średni opór. Zawiasy sprawnie amortyzują drgania wywołane przenoszeniem notebooka czy dynamicznym stukaniem w płytki klawiatury. Podnoszenie pokrywy ekranu przy użyciu jednej dłoni powoduje podrywanie platformy roboczej.

Po podniesieniu klapy ujawnia się właściwa część pulpitu roboczego, który przy pierwszym kontakcie zaskakuje matowym wykończeniem tworzywa w miejscu podparcia nadgarstków. W odróżnieniu od zewnętrznej części obudowy notebooka, która szybko zbiera odciski dłoni, materiał ten zdaje się dobrze znosić trudy  codziennego użytkowania.

Pomiędzy górną krawędzią bloku klawiatury, a zawiasami wkomponowano panel multimedialny, który jednocześnie pełni funkcję maskownicy głośniczków. Przy użyciu przycisków funkcyjnych ulokowanych na lewej flance można regulować natężenie dźwięku a także uruchomić usługę Express Gate. Po przeciwległej stronie panelu osadzono pokaźny przycisk startu, którego podświetlana obwódka oraz futurystyczne wykończenie przywodzą na myśl regulator służący do podkręcania wydajności laptopa czy ręcznej regulacji obrotów wiatraczka.

Jakość zastosowanych materiałów oraz sztywność korpusu notebooka nie budzą większych zastrzeżeń. Ucisk obudowy w okolicach wnęki napędu optycznego, czy unoszenie platformy za jeden z rogów nie powoduje chrupania tworzywa. Krawędzie obudowy notebooka są dobrze spasowane. Delikatne uginanie powierzchni klawiatury powodowane sporą elastycznością przysłony maskującej wolne przestrzenie pomiędzy znakami cechuje większość konstrukcji wyposażonych w rozwiązania tego typu.

Asus N61JQ dysponuje sporą liczbą portów komunikacyjnych, których rozmaitość powinna umożliwić podłączenie większości urządzeń peryferyjnych dostępnych na rynku. Oprócz cyfrowego złącza HDMI na pokładzie laptopa odnajdziemy również nowość rynkową w postaci interfejsu USB w wersji 3.0, który oferuje prędkość przesyłu danych na poziomie 90 MB/s oraz cechuje się wsteczną kompatybilnością z urządzeniami wykorzystującymi standard USB 2.0.

Rozmieszczenie złączy wypada przeciętnie. Mocowanie pokrywy ekranu, która zachodzi za tylną ściankę obudowy notebooka, uniemożliwia osadzenie w tym miejscu interfejsów komunikacyjnych, stąd też wszystkie porty rozlokowano na flankach korpusu laptopa.

Akumulator osadzony w gnieździe trzyma się pewnie - pod wpływem nacisku bateria nie chybocze się na boki. Specjalne wcięcie w obudowie akumulatora ułatwia wyjęcie baterii z wnęki. Obecność klapy serwisowej na spodzie platformy roboczej umożliwia prosty dostęp do wewnętrznych podzespołów notebooka.

front: czytnik kart, diody sygnalizacyjne
front: czytnik kart, diody sygnalizacyjne
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot układu chłodzenia, VGA, RJ45, HDMI, ExpressCard/34, USB 3.0, przełącznik karty WLAN
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot układu chłodzenia, VGA, RJ45, HDMI, ExpressCard/34, USB 3.0, przełącznik karty WLAN
prawy bok: wyjście słuchawkowe/SPDIF, wejście mikrofonowe, USB, eSATA, napęd optyczny, USB, zaślepka gniazda antenowego
prawy bok: wyjście słuchawkowe/SPDIF, wejście mikrofonowe, USB, eSATA, napęd optyczny, USB, zaślepka gniazda antenowego
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Zgodnie z przyjętym trendem produkcji nowoczesnych laptopów w prezentowanym modelu N61JQ zastosowano klawiaturę typu chiclet (wyspową), której płytki klawiszy wystają ponad obszar tacki maskującej wolne przestrzenie pomiędzy znakami. W założeniach takie mocowanie klawiatury miało sprzyjać ograniczeniu dostępu zanieczyszczeń do szczelin oddzielających poszczególne znaki. W praktyce jednak połyskujące tworzywo, z którego wykonano przysłonę, szybko łapie odciski palców, co niekorzystnie wpływa na estetykę samego urządzenia.

Płytki o dostatecznych wymiarach (15x15 mm) w połączeniu z powiększonymi odstępami między klawiszami znacznie ułatwiają wybieranie poszczególnych znaków, co automatycznie przekłada się na poprawę komfortu pracy. Nawet użytkownicy przesiadający się na Asusa z większych sprzętów nie powinni mieć problemów z dostosowaniem się do nowego środowiska pracy, zwłaszcza iż na prawej flance ulokowano blok numeryczny, którego obecność cechuje laptopy z segmentu DTR.

Połyskująca maskownica, którą wypełniono luki pomiędzy płytkami, cechuje się sporą elastycznością, przez co w trakcie użytkowania klawiatury powierzchnia urządzenia delikatnie ustępuje pod naporem dłoni. Na szczęście wspomniany feler nie przekłada się negatywnie na współpracę z urządzeniem.

Rozlokowanie poszczególnych płytek wypada intuicyjnie. Na pochwałę zasługują wydzielenie klawisza ESC i podmapowanie zestawu zapasowych strzałek kierunkowych w segmencie bloku numerycznego. Pewne zastrzeżenie budzi rozpiętość prawego klawisza Alt, który przynajmniej z mojego punktu widzenia powinien być odrobinę szerszy. Dość głośno zachowuje się klawisz spacji.

Korzystanie z kombinacji trzech różnych klawiszy naraz nie powoduje blokady klawiatury.

Tabliczkę dotykową rozwiązano w sposób klasyczny, co w przypadku notebooków tajwańskiego producenta (patrząc przez pryzmat ostatnio testowanych konstrukcji) określiłbym przypadkiem wyjątkowym. Jedyny element ozdobny stanowi połyskująca belka osadzona za dolną krawędzią gładzika.

Dzięki znacznym rozmiarom (83x53 mm) tafla gładzika zapewnia swobodę operowania palcem. Względnie poprawne właściwości ślizgowe powierzchni oraz jej wielkość nie są jednak w stanie zamaskować delikatnych problemów związanych z gubieniem wskaźnika w trakcie dynamicznego przemieszczania dłoni.

Jedna belka o wymiarach 83x12 mm symuluje pracę przycisków myszy komputerowej. Podczas dłuższego korzystania z urządzenia na jaw wychodzi niedogodność związana z niedostateczną wysokością przycisków; stąd też dla usprawnienia pracy polecam raczej klikanie przy wykorzystaniu płytki dotykowej. Skupianie nacisku w skrajnych częściach belki niweluje klik, jaki wydają przyciski.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

matryca w Asus N61JQ
diagram barw

W testowanym egzemplarzu N61JQ zastosowano panel LCD Samsunga o przekątnej ekranu 16” i rozdzielczości nominalnej 1366x768 pikseli.

Matryca nie zaskakuje pozytywnie zarówno pod względem jakości odwzorowania poszczególnych barw, jak i rozpiętością kątów widzenia. Uzyskiwany obraz sprawia wrażenie przesadnie zniebieszczałego, przez co odwzorowanie poszczególnych kolorów jest delikatnie zaburzone. Słabo prezentuje się również czerń, której wartość w najjaśniejszym fragmencie wyświetlacza (jego centralna część) kształtuje się na poziomie 1,5 cd/m².

Szybki test porównawczy z matrycą wykorzystaną w modelu N61JV dobitnie wykazuje kiepską głębię ciemnych odcieni zieleni oraz szarości, a także gorszą intensywność kolorów jaskrawych po stronie panelu koreańskiego producenta.

191.5
cd/m²
191.2
cd/m²
182.1
cd/m²
185.6
cd/m²
193.2
cd/m²
184
cd/m²
162.4
cd/m²
174.6
cd/m²
157.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 193.2 cd/m² (Nits) średnia: 180.2 cd/m²
rozświetlenie: 81 %
kontrast: 129:1 (czerń: 1.5 cd/m²)

Szklana szybka umieszczona przed powłoką matrycy wpływa na poprawę sztywności obudowy ekranu, a dodatkowo chroni właściwą część wyświetlacza przed drobnymi zarysowaniami. Z drugiej jednak strony błyszcząca warstwa panelu znakomicie odbija elementy otoczenia, przez co praca z notebookiem w blasku promieni słonecznych jest mocno utrudniona.

Zakres kątów widzenia w obu płaszczyznach prezentuje się poniżej przeciętnej. Kąty pionowe cechują się tak nikłą rozpiętością, iż komfortowe oglądanie filmów wymaga od użytkownika dobrania idealnej (często kompromisowej) pozycji względem obserwowanego wyświetlacza. Z kolei patrzenie na ekran z boku potęguje odblaski tworzące się na powierzchni panelu, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na wrażenia wizualne.

Osiągi

Centralną jednostkę obliczeniową testowanego notebooka Asus N61JQ stanowi procesor Core i7-720QM o bazowej częstotliwości taktowania równej 1,6 GHz. Dzięki obecności technologii Turbo Boost, która analizuje dane dotyczące stopnia zajętości czasu procesora, jego temperatury oraz stanu zasilania, stosunkowo niska prędkości nominalna rdzeni w razie zapotrzebowania może zostać podkręcona do poziomu 2,8 GHz. Czterordzeniowy Clarksfield obsługuje również technikę Hyper-Threading, stąd też cztery jednostki wykonawcze są w stanie obsłużyć maksymalnie do ośmiu niezależnych wątków jednocześnie.  

Procesor Intel Core i7-720QM wykonano w wymiarze technologicznym 45 nm. Wkrótce po układach Clarksfield stworzono generację dwurdzeniowych procesorów opatrzonych nazwą Arrandale, w której skład wchodzą 32-nanometrowe jednostki Core i3, i5 oraz i7. W ich przypadku usprawnienia technologiczne nie dotknęły wyłącznie samego procesu technologicznego, ale również kontrolera pamięci, który przemieszczono w obręb rdzenia graficznego (komunikacja z procesorem realizowana jest za pośrednictwem szyny QPI), podczas gdy w układach Clarksfield kontroler zintegrowany jest bezpośrednio z procesorem.

W testach syntetycznych układ Intela prezentuje bardzo zadowalającą wydajność, która niestety (głównie dzięki fizycznej obecności czterech rdzeni) okupiona jest dosyć znacznym zużyciem energii. Maksymalny pobór mocy procesora wynosi 45 W w stosunku do wartości 35 W przypisanej dla najwydajniejszych dwurdzeniowych jednostek serii Core i7.

W teście przeprowadzonym przy użyciu narzędzia Cinebench R10 xCPU Core i7-720QM notuje przeszło 35% wzrost wydajności w odniesieniu do dwurdzeniowego procesora Core i3-350 (który znalazł zastosowanie w testowanym równolegle modelu Asus N61JV) oraz nieznacznie ustępuje układowi Intel Core 2 Quad Q9100, który legitymuje się wyższą bazową częstotliwością rdzeni (2,26 GHz).

ATI MR HD 5730 to najpopularniejszy przedstawiciel segmentu mobilnych Radeonów serii „57**”, który z powodzeniem znajduje zastosowanie w multimedialnych konstrukcjach wielu producentów. W odróżnieniu od modelu HD 5750 (który dysponuje modułami GDDR5 oraz rdzeniem taktowanym zegarem 550 MHz) - HD 5730 wykorzystuje wolniejsze pamięci GDDR3, przy wyższej nominalnej częstotliwości rdzenia równej 650 MHz. Ponadto rozrywkowy układ „czerwonych” zapewnia natywną obsługę DirectX 11 oraz obsługuje technologię Avivo HD wspierającą odtwarzanie treści wysokich rozdzielczości.

W grach HD 5730 spisuje się całkiem przyjemnie. Grafika umożliwia płynne uruchomienie zdecydowanej większości tytułów wydanych w zeszłym roku przy zachowaniu nominalnej rozdzielczości ekranu i średnio-wysokiej jakości detali. Bezpośrednią konkurencję dla tego Radeona po stronie „zielonych” stanowi układ GeForce GT 330M, którego wydajność w grach jest nieznacznie niższa.

Powierzchnię magazynującą zapewnia dysk twardy marki Seagate o pojemności nominalnej 500 GB. Model ST9500325AS nie zachwyca zarówno pod względem kultury pracy, jaki i prędkością uzyskiwanych transferów, które kształtują się w okolicach 63,5 MB/s. A wszystko przy średnim czasie dostępu do danych wynoszącym 18,4 ms.

3DMark 03 Standard
22263 pkt.
3DMark 05 Standard
13708 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
8024 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9462 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3505 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6477 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7709
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2832
Cinebench R10 Shading 32Bit
5890
Pomoc
500 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 33.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 78.8 MB/s
przesył danych (średnio): 63.5 MB/s
czas dostępu: 18.4 ms
szybkość interfejsu: 60.4 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

3DMark CPU Score i Fritz Chess

Aliens vs Predator

Battlefield: Bad Company 2

Colin McRae: DiRT 2

The Settlers 7: Droga do królestwa

Wolfenstein 2

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kultura pracy systemu chłodzenia zastosowanego w testowanym laptopie Asus N61JQ wywołuje mieszane odczucia. Urządzenie wypada pochwalić za jednostajny, przewidywalny schemat działań wirnika, który wytwarza umiarkowany hałas w trakcie surfowania po sieci, czy pracy biurowej. Ostateczną notę obniża jednak donośny szum generowany przez łopatki wentylatora podczas wzmożonej pracy procesora i karty graficznej.

Przy uaktywnionym profilu wysokiej wydajności układ chłodzenia dynamizuje swoje poczynania. W trakcie surfowania po sieci połączonej z odtwarzaniem treści za pośrednictwem serwisu YouTube notebook wytwarzał szum oscylujący w okolicach 36 dB. Zredukowanie planu zasilania do trybu zrównoważonego wiązało się z obniżeniem hałasu do poziomu 35,2 dB.  

Obciążenie komponentów notebooka dość znacznie wzmaga hałas wydobywający się z układu chłodzenia. Przy maksymalnej zajętości czasu procesora i karty graficznej prędkość wirnika nie spada poniżej 4500 obr/min, co automatycznie przekłada się na obniżenie kultury pracy urządzenia (41,9 dB). Na najwyższym biegu wiatraczek wykazuje tendencję do zmiany szybkości obrotów, które w momentach szczytowych generują prawie 44 dB (przy 5000 obr/min), by kilkadziesiąt sekund później zredukować poziom hałasu do wartości 42,5 dB (przy 4600 obr/min).

Hałas

luz
34.5 / 35 / 35.2 dB
HDD
33.9 dB
DVD
39 / 48.5 dB
obciążenie
41.9 / 43.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Niestety, intensywny schemat działania wentylatora objawiający się w trakcie wytężonej pracy komponentów notebooka nie przekłada się wydatnie na obniżenie ciepłoty notowanej przez obudowę Asusa N61JQ, która nagrzewa się głównie w okolicach lewej flanki.  

Dłuższe granie w bardziej wymagające tytuły prowokuje silne nagrzewania platformy notebooka, która na wysokości klawisza tabulatora osiąga maksymalną temperaturę 42,8 stopni Celsjusza. W tym samym czasie centralna część klawiatury utrzymuje wartość prawie 40°C, co przekłada się negatywnie na komfort użytkowania samego urządzenia.

Dla porównania warto zaznaczyć, iż korpus testowanego jednocześnie Asusa N61JV w najcieplejszym fragmencie (za górną krawędzią tabliczki dotykowej) osiągał temperaturę zaledwie 35°C. Przy czym średnia ciepłota powierzchni pulpitu roboczego ustalona dla modelu z procesorem Core i3 i kartą grafiki GeForce GT 325M okazała się niższa o prawie sześć kresek (!).

Tendencję do nadmiernego nagrzewania wykazuje również zasilacz N61JQ, który w najcieplejszym fragmencie osłony rozgrzewa się do 62,6°C.

w stresie
 39.3 °C38.3 °C28.1 °C 
 42.8 °C39.9 °C29.2 °C 
 40.4 °C39.1 °C31.8 °C 
maks. w ogóle: 42.8 °C
średnia: 36.5 °C
25.5 °C32.7 °C38.1 °C
27.4 °C36.5 °C40.2 °C
31.1 °C30.6 °C29.8 °C
maks. w ogóle: 40.2 °C
średnia: 32.4 °C
zasilacz  62.6 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.5 °C / 98 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42.8 °C / 109 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.2 °C / 104 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.6 °C / 87 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 40.4 °C / 104.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-11.6 °C / -20.9 F).

Głośniki

Pomimo tego, iż głośniczki ulokowano w tylnej części pulpitu roboczego dźwięk wytwarzany przez urządzenia grające sprawia wrażenie delikatnie przytłumionego. Poprawie jakości odsłuchiwanego dźwięku z pewnością nie służą fikcyjne maskownice głośniczków. Ich rolę przejął wkomponowany w tym miejscu panel multimedialny pokryty dziesiątkami miniaturowych otworów, które w niewielkim stopniu tłumią przepływ strumienia dźwiękowego wydobywającego się z wnętrza obudowy notebooka.

Nie bacząc jednak na wspomniany feler, urządzenia grające wypada ocenić poprawnie. Poprawna moc maksymalna w połączeniu z względnie wyraźnym wokalem to atuty, które powinny zaspokoić oczekiwania przeciętnego użytkownika wykorzystującego laptop do grania czy oglądania produkcji kinowych.

Wydajność akumulatora

Asus N61JQ dysponuje akumulatorem o pojemności fabrycznej 48 Wh. Wielordzeniowy procesor w połączeniu z wydajnym układem graficznym zapewniają ponadprzeciętną wydajność, która okupiona jest znacznym zużyciem energii. W takich warunkach standardowej pojemności akumulator szybko się wyczerpuje.  

Pozostawiony w stanie spoczynku przy minimalnej jasności ekranu i uaktywnionym trybie oszczędzania energii N61JQ wytrzymuje na zasilaniu bateryjnym przeszło dwie i pół godziny. Oglądanie filmu przy użyciu napędu optycznego i wyłączonym module WiFi skraca ten czas do 1 h 19 min, co w przypadku większości produkcji kinowych z pewnością nie pozwoli ujrzeć napisów końcowych. Maksymalne obciążenie podzespołów wyczerpuje zasoby akumulatora już po czterdziestu minutach.

Wydajność akumulatora
luz
2h 28min
sieć przez WLAN
1h 23min
DVD
1h 19min
obciążenie
0h 40min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 15.3 / 24.8 / 46.5 W
obciążenie midlight 88.3 / 121.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Asus N61JQ to sprzęt, który choć przypisany do segmentu laptopów multimedialnych, dzięki ponadprzeciętnej wydajności oraz przystępnej cenie zakupu stanowi ciekawą alternatywę dla jednostek typu DTR z ekranem 17”, które z reguły cechują się ograniczoną mobilnością.

Czterordzeniowy procesor Clarksfield zestawiony z osobnym układem graficznym ATI HD 5730 to połączenie, które przynajmniej na chwilę obecną powinno gwarantować wystarczający zastrzyk mocy obliczeniowej umożliwiającej sprawną obróbkę grafiki czy płynną rozgrywkę w grach przy zachowaniu nominalnej rozdzielczości ekranu. Co więcej, do dyspozycji otrzymujemy narzędzie w postaci złącza USB 3.0, które prezentuje 3-krotny przyrost wydajności w stosunku do standardu 2.0.

Ponadto Asus N61JQ zaskakuje nienaganną sztywnością platformy roboczej oraz wygodną klawiaturą, która - pomimo delikatnej elastyczności tacki maskującej - dobrze spełnia swoją rolę. Atut w postaci matowego tworzywa w miejscu podparcia nadgarstków to niewątpliwie kolejny element, który korzystnie wpływa na poprawę walorów użytkowych sprzętu.

Minusy tej konstrukcji to głównie słaba kultura pracy układu chłodzenia oraz silne nagrzewanie lewej oraz centralnej części korpusu notebooka w trakcie wykonywania operacji obciążających podzespoły. Na pocieszenie pozostaje jedynie fakt, iż podczas surfowania po sieci czy pracy biurowej Asus N61JQ produkuje umiarkowany hałas przy zachowaniu akceptowalnej ciepłoty pulpitu roboczego.

Końcową notę wystawioną urządzeniu tajwańskiego producenta obniża przeciętny wyświetlacz, który cechuje się nierównomiernym podświetleniem oraz marnym zakresem kątów widzenia w obu płaszczyznach, które obniżają komfort oglądania filmów.

Asus N61JQ
Asus N61JQ

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Asus N61JQ
bohater testu: Asus N61JQ

Specyfikacja techniczna

Asus N61JQ
Procesor
Intel Core i7-720QM 4 x 1.6 - 2.8 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5730 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 650 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1066, 2x 2 GB
Matryca
16.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Samsung SEC524D, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9500325AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (SPDIF), czytnik kart: SD/Mini SD/MMC/MS/MS Pro/MS Duo/Smart Media/xD, USB 3.0
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth jest
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ890AS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 39 x 384 x 265
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 4400 mAh, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne

Waga
2.91 kg, zasilacz: 0 g
Cena
3798 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom

Autor

Twórcą niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Lenovo IdeaPad Y560
Mobility Radeon HD 5730

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus N52DA
Mobility Radeon HD 5730, Phenom II X3 N830
Recenzja MSI GE600
Mobility Radeon HD 5730, Core i3 330M

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GE700
Mobility Radeon HD 5730, Core i5 430M, 17.30", 3.2 kg
Recenzja Asus N71JQ
Mobility Radeon HD 5730, Core i7 720QM, 17.30", 3.4 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Analiza 8-rdzeniowego Qualcomm Snapdragon X Plus - X1P-42-100 jest mniejszy i tańszy, ale niezbyt wydajny
Adreno X1-45 1.7 TFLOPS, Snapdragon X SD X Plus X1P-42-100, 15.60", 1.428 kg
Recenzja laptopa Asus ZenBook S 16 OLED: Premiera dla Ryzen AI 9 365 i Radeona 880M
Radeon 880M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 365, 16.00", 1.5 kg

Za

+ ponadprzeciętna wydajność
+ solidne wykonanie
+ wygodna klawiatura
+ matowe wykończenie pulpitu roboczego
+ złącze USB 3.0

Przeciw

- nagrzewanie korpusu notebooka w trakcie grania
- słaba kultura pracy pod obciążeniem
- matryca o przeciętnych parametrach i nierównomiernym oświetleniu
- okresowe popiskiwanie cewki zasilacza w trybie oszczędzania energii
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus N61JQ
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)