Notebookcheck Logo

Test Asus N76VM

05/07/2012

Asus N76VM różni się od modelu N76VZ słabszą kartą grafiki (GF GT 630M zamiast GF GT 650M). Posiada natomiast tę samą solidną obudowę, dobrej jakości matową matrycę Full HD, podświetlaną klawiaturę i sensowne głośniki z zewnętrznym subwooferem.

Obudowa

Obudowa Asusa N76VM zasadniczo różni się od starszych model z serii N75. Zamiast powierzchni na wysoki połysk i tworzywa mamy głównie do czynienia z wysokiej jakości materiałami (aluminium i tworzywo) przy czym zrezygnowano z błyszczących elementów. Wieko jest znacznie ciemniejsze od pulpitu roboczego, co daje ładny kontrast. 

Gdyby nie układające się w kręgi kropki na pulpicie roboczym, można by na pierwszy rzut oka pomyśleć, że mamy do czynienia z laptopem Apple. Choć ogólne wrażenie, jakość materiałów i jakość wykonania nie są na poziomie obudowy unibody MacBooka Pro, Asus N76VM może być zaliczony do laptopów wysokiej klasy. 

Jednostka zasadnicza mocno różni się od korpusu unibody. Aluminiowa powierzchnia pulpitu roboczego kończy się pod portami peryferyjnymi i zostaje zastąpiona przez grafitowe tworzywo spodu laptopa. Spód jest równie sztywny, jak góra, ale nie wygląda tak efektownie. 

Autorowi nie spodobało się to, że porty HDMI i USB są wsunięte w głąb obudowy, a nie kończą się równo z krawędzią boczną. Szufladka napędu optycznego jest plastikowa i pomalowano ją tak, by udawała aluminium. Na spodzie razi trochę wystający odrobinę akumulator. 

Sztywność jednostki zasadniczej i obudowy ekranu jest bardzo dobra. W newralgicznych obszarach miejsc oparcia nadgarstków, nad napędem optycznym i nad wnęką akumulatora ugina się minimalnie, jeżeli w ogóle. 

Kąt odchylenia ekranu jest ograniczony, ale pozytywne jest to, że pokrywa się nie chybocze. 

Kiedy ma się N76VM przed sobą, nie wygląda on na tak smukły laptop, jak sugerują zdjęcia promocyjne Asusa. Na tych obrazkach został on pokazany tak, że widoczne są tylko srebrne części ścianek bocznych. Linia boczna nie kończy się jednak na 14 mm; całkowita wysokość laptopa to około 35 mm. N76VM waży 3,56 kg, czyli tyle, co inne laptopy z ekranem 17-calowym. Nie jest to zatem powiększony ultrabook. 

Pod dużą pokrywą serwisową znajdują się dwie zatoki dysków i oba gniazda pamięci RAM. Asus nie przewidział możliwości dalszej ingerencji dla użytkownika; w podręczniku nie ma informacji na ten temat. Po odkręceniu śrubek trzeba jeszcze poradzić sobie z licznymi zaczepami łączącymi spód z aluminiową górą. Operacja ta grozi więc uszkodzeniem laptopa, np. kiedy użytkownik chciałby oczyścić elementy układu chłodzenia. 

Wyposażenie w złącza jest wystarczające dla użytkownika domowego. Asus N76VM posiada m.in. cztery porty USB 3.0, po dwa na każdym boku. Nie ma natomiast FireWire, eSATA, ani gniazda ExpressCard. 

Mieszane uczucia budzi rozmieszczenie złączy. Co prawda porty umieszczone są tak, że nie trzeba do nich daleko sięgać (w większości z przodu laptopa), ale po podłączeniu do nich peryferii obsługa laptopa jest utrudniona przez kable i/lub wtyki. 

Na koniec warto dodać, że mechanizm otwierania napędu DVD jest niewygodny, gdyż przycisk na szufladce trudno zlokalizować po omacku i często reaguje on dopiero po którymś z rzędu naciśnięciu.

przód: czytnik kart pamięci
przód: czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, otwory wentylacyjne, LAN, HDMI, 2 USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, otwory wentylacyjne, LAN, HDMI, 2 USB 3.0
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: 2 gniazda audio, 2 USB 3.0, napęd optyczny (DVD), złącze subwoofera, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: 2 gniazda audio, 2 USB 3.0, napęd optyczny (DVD), złącze subwoofera, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Klawiatura N76VM jest wyspowa. Klawisze są miękkie, mają krótki skok, a ich klik jest umiarkowany. Podstawa klawiatury jest sztywna i nie występuje uginanie się. Oznaczenia klawiatury są odpowiednio kontrastowe (białe na czarnym tle). W ciemnościach przydaje się podświetlenie klawiatury. Normalne klawisze mają 19 mm. W oddzielnym bloku numerycznym klawisze są znacznie mniejsze (13 mm). Nie przeszkadza to jednak tak, jak małe strzałki. W testowanym egzemplarzu klawisz Fn wystawał minimalnie ponad poziom klawiatury. Było to widać tylko przy parzeniu poziomo, z włączonym podświetleniem klawiatury. Nie wiązały się z tym jednak żadne utrudnienia.

W przeciwieństwie do klawiatury, która bardzo podobała się autorowi, gładzik, choć duży, jest nieudany. Głównie dlatego, że nie posiada oddzielnych przycisków. Przyciski połączono z płytką dotykową, więc trzeba nacisnąć jej powierzchnię, aby uzyskać kliknięcie. Rozwiązanie to funkcjonuje słabo, gdyż mechanizm płytki stawia duży opór i reaguje różnie w poszczególnych jej obszarach. Na dodatek trzeba naciskać płytkę w środkowej części, by mieć jako taką pewność, że przycisk zadziała. Do tego jeszcze płytka stuka przy dotykaniu. Nie w takim stopniu, jak w Lenovo E530, ale i tak jest to niefajne. Dobrze więc, że gładzik można wyłączyć, używając kombinacji klawiszy Fn i F9.

klawiatura QWERTY (z modelu N76VZ, fot. Krzysztfo Osuch)
klawiatura QWERTY
podświetlona klawiatura QWERTZ
podświetlona klawiatura QWERTZ
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Asus stosuje w N76VM dwie różne matryce, 1600 x 900 i 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Matowa matryca Full HD świetnie pasuje do tego laptopa. Jej producent to firma Chimei Innolux.

213
cd/m²
237
cd/m²
234
cd/m²
211
cd/m²
238
cd/m²
222
cd/m²
240
cd/m²
258
cd/m²
248
cd/m²
podświetlenie ekranu
CMO 1720, HC9GK_173HGE tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 258 cd/m² (Nits) średnia: 233.4 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
na akumulatorze: 238 cd/m²
kontrast: 821:1 (czerń: 0.29 cd/m²)61.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
84% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
60.8% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Luminancja w poszczególnych obszarach ekran wynosiła od 213 cd/m² do 258 cd/m². Średnia wartość to 233 cd/m², a równomierność podświetlenia została uzyskana w 82%. Przy wyświetlaniu jednobarwnych plansz można dostrzec tylko minimalne w jasności obrazu w poszczególnych częściach ekranu i podświetlenie wydaje się równomierne. Przy krawędziach ekranu widać wąskie poświaty, ale nawet w mniejszych laptopach zdarza się, że ten efekt jest bardziej nasilony. Skala intensywności podświetlenia ma 10 poziomów. Na ósmym luminancja wynosi około 150 cd/m² i jest ona wystarczająca do pracy w pomieszczeniach. 

Na świeżym powietrzu nie jest to jednak dosyć. Co prawda poziom luminancji nie jest ograniczany na zasilaniu akumulatorowym, ale wygodnie pracuje się tylko w dobrze wybranych miejscach. Matowa powierzchnia zapobiega na szczęście odbiciom, a wysoki kontrast poprawia czytelność wyświetlanych na ekranie treści.

Asus N76VM z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
N76VM a Adobe RGB
Asus N76VM z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
N76VM a sRGB

Pomiary przeprowadzone na zasilaniu akumulatorowym dały kontrast na poziomie 821:1, czyli świetnym. Zdjęcia, filmy i gry wyglądają fantastycznie dzięki żywym kolorom oraz głębokiej czerni. Do tego paleta barw jest relatywnie szeroka. Liczba odwzorowywanych kolorów to ponad 763000; co odpowiada około 91% przestrzeni sRGB. Parametry tej matrycy są w porządku dla amatorów; do profesjonalnych zastosowań lepiej wybrać laptop z matrycą RGB LED.

Kąty widzenia stoją na dobrym poziomie. Matryca z omawianego Asusa nie może się co prawda równać z matrycą typu IPS, ale prezentuje się pod tym względem lepiej, niż przeciętna matryca laptopowa. Przy odchyleniach w pionie niekorzystne zmiany jasności, kontrastu i kolorów pojawiają się dużo później, niż zazwyczaj. Nie dochodzi do inwersji czy efektu prześwietlenia prowadzących do całkowitej nieczytelności obrazu.

kąty widzenia matrycy Full HD Asusa N76VM
kąty widzenia matrycy Full HD Asusa N76VM

Osiągi

konwertowanie filmu z wykorzystaniem technologii CUDA
konwertowanie z CUDA
porównanie wyników konwersji filmu przy wykorzystaniu różnych technologii (mniej=lepiej)
porównanie wyników konwersji filmu przy wykorzystaniu różnych technologii (mniej=lepiej)

Podstawą platformy sprzętowej jest chipset Intel HM76 (Panther Point). Zapewnia on wsparcie USB 3.0, a innymi nowościami są PCI Express 3.0 i obsługa pamięci DDR3/3L RAM 1600 MHz. 

Odpowiednią moc obliczeniową ma dostarczać czterordzeniowy procesor Core i7-3610QM (Ivy Bridge) o TDP na poziomie 45 W, który aktualnie należy do pierwszej dziesiątki najmocniejszych procesorów do laptopów w naszym zestawieniu. W testach jednowątkowych niektóre procesory dwurdzeniowe (np. Core i7-3520M) są dzięki wyższemu taktowaniu szybsze od niego, ale przy zastosowaniach zoptymalizowanych pod wiele rdzeni okazują się sporo gorsze. Jest to właściwie procesor na miarę stacji roboczych, do najbardziej wymagających zastosowań. 

Wydajność CPU nie jest pogorszona na zasilaniu akumulatorowym.

Konwersja filmów może być przeprowadzana przy wykorzystaniu technologii Nvidia CUDA, Intel Quick Sync lub rdzeni procesora. Odbywa się bardzo szybko. Przy wykorzystaniu do tego celu układów grafiki użycie CPU wynosiło 3-55%, a przy konwertowaniu z wykorzystaniem CPU - ponad 95%. Najszybciej radziła sobie technologia Quick Sync. Przy bardziej rozbudowanych projektach można przy jej użyciu zyskać sporo minut czy nawet godzin. 

Konwersja w iTunes pliku MP3 do formatu AAC miała przy wykorzystaniu Core i7-3610QM prędkość 48,1x.

Asus N76VM posiada dwa układy graficzne, Intel HD Graphics 4000 (zintegrowany z CPU) i Nvidia GeForce GT 630M (niezależny), których działanie jest powiązane za sprawą technologii Nvidia Optimus. Wybiera ona optymalny układ do danego zadania. Konfigurując ich przełączanie, użytkownik może zdać się na automat, albo dobierać każdy program do danego układu według własnych preferencji. Optimus jest obecnie na tyle dopracowany, że jego działania w tle prawie się nie zauważa. 

Już przy pierwszym teście autora spotkała jednak niespodzianka. W teście OpenGL Shading Cinebench R10 64 przy wykorzystaniu układu Intela uzyskano 6909 pkt., o ponad 50% więcej, niż przy wykorzystaniu karty Nvidii (4581 pkt.). W teście OpenGL Cinebench R11.5 górą była już karta Nvidii, która zapewniła 29 kl/s, a układ Intela generował 20 kl/s. Wynik 3DMark Vantage również był wyższy w przypadku karty Nvidii (5541 pkt.), niż w przypadku wykorzystania układu Intela (4008 pkt.). Podobna sytuacja miała miejsce w teście Heaven Benchmark v2.1 (Nvidia: 16,4 kl/s, Intel: 11,6 kl/s). 

Na zasilaniu akumulatorowym osiągi GPU Nvidii uległy pogorszeniu. W teście OpenGL Cinebench R10 uzyskano tylko 3372 pkt. (o ponad 1/4 mniej, niż na zasilaniu sieciowym).  

W praktyce wrażenie na temat szybkości działania było pozytywne. Zostało to potwierdzone wynikami testów PC Mark Vantage i PC Mark 7; 8584 i 2469 pkt. to dobre rezultaty. Byłyby jednak lepsze, gdyby omawiany model miał na wyposażeniu dysk SSD.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel HD Graphics 4000)
GPU-Z (NVIDIA GeForce GT 630M)
3DMark 06 Standard Score
9503 pkt.
3DMark Vantage P Result
5441 pkt.
3DMark 11 Performance
1288 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
8584 pkt.
PCMark 7 Score
2469 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4376
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
17255
Cinebench R10 Shading 32Bit
4584
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5566 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
21323 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4581 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.36 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.18 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
29.06 fps
Pomoc

Testowany N76VM posiadał dwa dyski twarde Seagate o pojemności 1 TB każdy. Są to 2,5-calowe dyski o wysokości 9 mm. Ich prędkość obrotowa to 5400 obr/min, a pamięć podręczna - 8 MB. Prędkość odczytu liniowego w teście HD Tune wynosiła maksymalnie 112,6 MB/s, a średnio - 85,9 MB/s.

BIOS nie oferuje ustawienia sprzętowego RAID, ani RAID 1, ani RAID 0.

Seagate Momentus SpinPoint M8 ST1000LM024
przesył danych (minimum): 50.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 112.6 MB/s
przesył danych (średnio): 85.9 MB/s
czas dostępu: 16.8 ms
szybkość interfejsu: 166.7 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Do gier 3D ma w omawianym modelu służyć zasadniczo niezależna karta GeForce GT 630M, teoretycznie przynajmniej znacznie wydajniejsza od zintegrowanego z procesorem układu Intela (HD Graphics 4000). W praktyce sprawdzono to na przykładzie gier Anno 2070 i Diablo III. W przypadku tej pierwszej karta Nvidii zapewniła wyniki o 40-50% lepsze, a w tej drugiej były one mniej więcej dwukrotnie lepsze. W Anno 2070 było to 55 (Intel) i 76 (Nvidia) kl/s na niskich ustawieniach oraz 23 i 34 kl/s na średnich. W Diablo III: 64 i 113 na niskich, 38 i 72 na średnich, 33 i 64 na wysokich oraz 21 i 49 kl/s na ustawieniach ultra. Karta grafiki Nvidii radzi sobie w mniej wymagających tytułach na średnich i na wysokich ustawieniach, ale do najbardziej wymagających współczesnych gier jest zbyt słaba.

lowmed.highultra
World of Warcraft (2005) 202 163 58
StarCraft 2 (2010) 135 63 41 23
Anno 2070 (2011) 76 34 19 10
Diablo III (2012) 113 72 64 49

Wpływ na otoczenie

Hałas

Natężenie hałasu zmierzone podczas testów wyniosło 31,9-36,1 dB. W sytuacji braku większego obciążenia za emisję hałasu odpowiadają głównie dość głośne dyski twarde. Nawet kiedy wentylator się uciszy, nie jest to wielką pociechą, gdyż szum wytwarzają głównie dyski. 

Pod obciążeniem, tj. podczas grania i konwertowania filmów, wentylator wytwarzał dość donośny szum o natężeniu maksymalnie 36 dB. Nie przeszkadza on nawet przez dłuższy czas. Przy mniejszym obciążeniu natężenie hałasu jest niższe; wynosi przeważnie około 34 dB. 

Niefajny jest kultura pracy napędu DVD Matshita; odgłos o natężeniu 36,1 dB może przeszkadzać szczególnie podczas odtwarzania filmów.

Hałas

luz
31.9 / 32.1 / 33 dB
HDD
32.3 dB
DVD
36.1 / dB
obciążenie
35.6 / 36 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

W teście pełnego obciążenia obudowa była wyczuwalnie gorąca (maksymalnie 47,7°C), ale Asus N76VM to laptop przeznaczony do pracy na biurku, więc nie jest to dokuczliwy problem. Gdyby wziąć komputer na kolana, nie byłoby to jednak przyjemne. 

Użytkownik nie ma możliwości ingerencji w pracę wentylatora ani przy użyciu asusowskiego narzędzia Power4Gear, ani w BIOS-ie. 

W teście działania bez obciążenia (korzystanie z internetu, pisanie tekstu i oglądanie filmu) obudowa była chłodna, a najwyższe wartości nieznacznie przekroczyły 30°C. Można więc bez problemu używać laptop trzymany na kolanach. 

W teście pełnego obciążenia (FurMark i Prime95) procesor był przez pierwsze 10 minut taktowany z częstotliwością 3 GHz, a następnie przez minutę taktowanie wahało się między 1,2 a 3 GHz. Temperatury rdzeni CPU wynosiły 94-96°C. Następnie taktowanie wróciło do stałego poziomu 3 GHz, czemu towarzyszyło zwiększenie prędkości obrotowej wentylatora. Temperatury rdzeni CPU wynosiły 90-94°C. W dalszej części godzinnego testu zaniżanie taktowania procesora już się nie powtórzyło. Throttling CPU okazał się minimalny, możliwy do wywołania tylko w teście ekstremalnym, więc nie ma praktycznego znaczenia. 

W tym samym teście obniżane było taktowanie karty grafiki Nvidii. Częstotliwość rdzenia było ograniczona do 398 MHz, a na krótko spadła nawet do 324 MHz. Taktowanie pamięci wynosiło zaś 896 MHz. GeForce GT 630M w Asusie N76VM zachowywał się przy jednoczesnym pełnym obciążeniu CPU i GPU tak samo, jak w niedawno przetestowanym laptopie Lenovo ThinkPad Edge E530.

w stresie
 45.9 °C41 °C34.4 °C 
 43 °C47.7 °C36.1 °C 
 33.6 °C36.2 °C32.6 °C 
maks. w ogóle: 47.7 °C
średnia: 38.9 °C
27.2 °C41.7 °C46.1 °C
27.6 °C36.5 °C45.5 °C
28.1 °C29.2 °C29.4 °C
maks. w ogóle: 46.1 °C
średnia: 34.6 °C
zasilacz  57.1 °C | temperatura otoczenia 24.7 °C | Voltcraft IR-360
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.9 °C / 102 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 47.7 °C / 118 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46.1 °C / 115 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.6 °C / 83 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.2 °C / 97.2 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-7.4 °C / -13.4 F).

Głośniki

Nawet bez podłączonego zewnętrznego subwoofera jakość dźwięku jest zaskakująco dobra. Okazuje się, że tony średnie i niskie mogą zabrzmieć porządnie także z  głośników laptopa. Po podłączeniu subwoofera deklasują głośniki większości dotychczas testowanych notebooków.

Wydajność akumulatora

W modelu N76VM jest stosowany tylko akumulator o pojemności 56 Wh. 

W symulującym czytanie tekstu teście Battery Eater Reader's Test (minimalna intensywność podświetlenia ekranu, oszczędny plan zasilania) uzyskano 5,5 h pracy, czyli całkiem godny wynik. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi (na 8. stopniu podświetlenia, luminancja wynosiła około 150 cd/m²) Asus N76VM działał 3,5 h, z których też można być zadowolonym. Pół godziny krócej wytrzymał w teście odtwarzania filmu z płyty DVD. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) uzyskano 1,5 h, ale podobnie jak w przypadku Lenovo E530 wynik ten jest zawyżony, gdyż karta grafiki Nvidii miała obniżone taktowanie.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.4 W
luzdarkmidlight 14.8 / 21.9 / 25 W
obciążenie midlight 83.4 / 82.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
5h 27min
sieć przez WLAN
3h 34min
DVD
3h 03min
obciążenie
1h 33min

Podsumowanie

Asus N76VM to udany laptop, którego wadami są niefajny gładzik i ograniczenie wydajności GPU na zasilaniu akumulatorowym. Jakość obudowy jest bardzo dobra, wygląd - całkiem do rzeczy, a podzespoły są na miarę oczekiwań użytkownika domowego. Bardziej godny polecenia jest jednak model N76VZ, gdyż nie jest on dużo droższy, a zastosowana w nim karta grafiki GF GT 650M jest znacznie wydajniejsza od GF GT 630M z modelu N76VM.

Aktualne ceny laptopów Asus N76VM

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Asus N76VM
bohater testu: Asus N76VM

Specyfikacja techniczna

Asus N76VM-V2G-T1078V
Procesor
Intel Core i7-3610QM 4 x 2.3 - 3.3 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 630M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 660 MHz, pamięć: 900 MHz, dodatkowo Intel HD Graphics 4000, nvlddmkm8.17.12.9616 Forceware 296.16 Win7 64
Pamięć
8 GB 
, DDR3 1600 MHz, 2x 4 GB, dwa gniazda
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, CMO 1720, HC9GK_173HGE, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM76 (Panther Point)
Dysk twardy
Seagate Momentus SpinPoint M8 ST1000LM024, 1000 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
RealTek ALC663 @ Intel HM76 (Panther Point)
Złącza
4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD, SPDIF
Łączność
Atheros AR8161/8165 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ8B0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 415 x 280
Akumulator
57 Wh litowo-jonowy, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
zewnętrzny subwoofer, Cyberlink MediaEspresso, PowerDirector, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.56 kg, zasilacz: 680 g
Cena
1250 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Recenzja Asus K75VM
GeForce GT 630M

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP Pavilion dv7-7000
GeForce GT 630M, Core i5 2450M
Recenzja Dell Inspiron 17R (5720)
GeForce GT 630M, Core i5 3210M

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Lenovo G780
GeForce GT 630M, Core i5 3210M, 3 kg
Recenzja Toshiba Satellite P875
GeForce GT 630M, Core i7 3610QM, 3 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo IdeaPad P580
GeForce GT 630M, Core i3 2328M, 15.60", 2.335 kg
Recenzja HP Envy dv6
GeForce GT 630M, Core i7 3630QM, 15.60", 2.46 kg

Za

+ wysokiej jakości obudowa
+ bardzo dobra matryca
+ wydajność obliczeniowa
+ dobra klawiatura z podświetleniem
+ umiarkowana emisja hałasu
+ dobra jakość dźwięku z głośników

Przeciw

- słaba mobilność
- taktowanie GPU obniżane przy pełnym obciążeniu CPU i na zasilaniu akumulatorowym
- niedokładnie spasowany akumulator
- małe klawisze strzałek i w bloku numerycznym
- niektóre porty peryferyjne zbyt blisko siebie
- niefajny gładzik
- brak łatwego dostępu do układu chłodzenia
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus N76VM
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)