Notebookcheck Logo

Test laptopa Asus R510JX

23/04/2016

Na laptopy z dobrą kartą graficzną w niewysokiej cenie zawsze jest zapotrzebowanie. Dlatego nie ma się co dziwić temu, że Asus R510JX z kartą GTX 950M cieszy się dużym zainteresowaniem. Nas ucieszyła możliwość przetestowania tego modelu, który ciekawił nas od dłuższego czasu.

Obudowa

Asus R510JX

Z zewnątrz Asus R510JX prezentuje się dobrze. Utrzymana w ciemnoszarej tonacji klapa z połyskującym, centralnie ulokowanym logo producenta cieszy oko potencjalnego nabywcy. Z drugiej strony bardziej stonowana stylistyka, którą pozbawiono kolorystycznych wstawek znanych z topowych modeli z serii Asus ROG (przeznaczonych dla graczy), świadczy o niskobudżetowym charakterze sprzętu. 

W teście organoleptycznym pokrywa ekranu nie zachowała należytej sztywności. Punktowy nacisk na powierzchnię pokrywy powodował zakłócenia w prezentowanym obrazie. Dodatkowo na ciemnej powierzchni klapy widoczne są odciski palców. Standardowy sprawdzian polegający na odchylaniu dekla za jeden z boków obnaża mierną jakość zastosowanego plastiku. W momencie wykonywania ruchu słyszalne są naprężenia materiału. Dodatkowo ucisk tworzywa przy rogach ramki ekranu powodował odgłos "klikania" materiału, który świadczy o kiepskim spasowaniu komponentów konstrukcji.

Zawiasy stawiają ponadstandardowy opór. Przy rozwartej klapie zmiana kąta jej nachylenia skutkuje odrywaniem się od podłoża lewej przedniej nóżki komputera. Pomimo wyczuwalnego sprzeciwu zawiasów w trakcie działania ekran odchylony do około 15 stopni samoczynnie opada.

Pulpit roboczy wykonano z tworzywa, które w rejonie podnadgarstnika zapewnia odpowiednią sztywność. Przy nieco większym nacisku podwyższoną elastyczność materiału zaobserwowałem w okolicach tylnej belki pulpitu (pas za klawiaturą) oraz we fragmencie pulpitu roboczego za płytką dotykową. Metaliczna, chropowata w dotyku faktura tej części laptopa dobrze znosi trudy codziennej pracy.

W trakcie pracy z urządzeniem zwróciłem uwagę na stosunkowo niedużą ilość miejsca pozostawioną na swobodne oparcie lewego nadgarstka. Przeznaczony do tego obszar ma szerokość ok. 9 cm. Podczas intensywnego korzystania z klawiatury zdarzały się przypadki, kiedy kciuk lewej dłoni wędrował na powierzchnię tabliczki dotykowej, co z kolei skutkowało nieprzewidzianymi ruchami kursora.

Liczba i różnorodność portów komunikacyjnych zainstalowanych na pokładzie Asusa R510JX są standardowe. Do dyspozycji użytkownika oddano dwa złącza USB 3.0 oraz jeden port USB 2.0 po przeciwległej stronie obudowy. Wyświetlanie obrazu na zewnętrzny monitor może być realizowane przez złącza D-Sub i HDMI. Zwolenników tradycyjnych wersji gier pudełkowych z pewnością ucieszy fakt obecności czytnika płyt DVD.

Rozplanowanie złączy komunikacyjnych jest poprawne. Z racji osadzenia większości portów na lewej flance operowanie myszą komputerową podczas grania w gry nie jest utrudnione przez plątaninę kabli lub zewnętrzne urządzenia przenośne.

Dostęp do wewnętrznych komponentów laptopa umożliwia klapa serwisowa na spodzie obudowy. Po odkręceniu dwóch śrubek i zdjęciu kratki mamy możliwość wymiany dysku twardego lub pamięci RAM (jest tylko jedno gniazdo tejże). Akumulator nie został schowany w obudowie. Jest mocowany na zewnątrz przy użyciu zaczepów i można go swobodnie odłączać od laptopa.

Do zestawu dołączony był zewnętrzny zasilacz sieciowy o mocy nominalnej 120 watów. Jest on dość duży (ma około 15,5 cm szerokości) i waży nieco ponad 500 gramów.

przód: czytnik kart pamięci i kontrolki stanu
przód: czytnik kart pamięci i kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, LAN, dwa USB 3.0, gniazdo audio
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, LAN, dwa USB 3.0, gniazdo audio
prawy bok: USB 2.0, napęd optyczny (DVD), gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: USB 2.0, napęd optyczny (DVD), gniazdo blokady Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Komfort pisania na klawiaturze jest dostateczny. Powierzchnia płytek w bezpośrednim kontakcie sprawia wrażenie stosunkowo cienkiej. Mechanizm działania klawiszy wyróżnia się "miękkością" w końcowej fazie wciskania. W mojej subiektywnej ocenie skok klawiszy powinien być odrobinę krótszy.

Zauważyłem, iż w pewnych momentach klawiszom brakuje solidnego mocowania, przez co przy bardziej zdecydowanych uderzaniach w klawisze mogą one nieprzyjemnie stukać. Maskownica przestrzeni międzyklawiszowych stanowi integralną część obudowy. Przy mocniejszym nacisku na klawisze ugina się. 

Klawisze kierunkowe oraz klawisze z bloku numerycznego cechują się zmniejszoną szerokością (około 12 mm). Dodatkowo prawy klawiszy strzałki przeniesiono do sekcji numerycznej, przez co odstępy między klawiszami kierunkowymi są nierówne.

Klawiatura R510JX nie ma podświetlenia znanego z laptopów Asus z serii ROG. Klawisze funkcyjne nie zostały wyróżnione kolorystycznie.

W testowanym Asusie R510JX wykorzystano gładzik o wymiarach 10,5 x 7,4 cm. Powierzchnia tabliczki ma dobre właściwości ślizgowe. Brak oddzielnych przycisków sugeruje wykorzystanie punktowego nacisku na dolną powierzchnię płytki dotykowej. Granicę stref obsługi lewego i prawego przycisku wyznacza pionowa kreska. Wywołanie funkcji dotyku przez nacisk wiąże się z wyczuwalnym oporem stawianym przez mechanizm.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
Asus Smart Gesture (ekran 1 na 3)
Asus Smart Gesture (ekran 1 na 3)
Asus Smart Gesture (ekran 2 na 3)
Asus Smart Gesture (ekran 2 na 3)
Asus Smart Gesture (ekran 3 na 3)
Asus Smart Gesture (ekran 3 na 3)

Obraz

parametry obrazu
parametry obrazu
parametry obrazu (minimalna jasność)
parametry obrazu (minimalna jasność)

W testowanym egzemplarzu laptopa Asus R510JX wykorzystano panel LCD produkcji AU Optronics. Ekran o oznaczeniu AUO36ED cechuje się rozdzielczością nominalną 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Na matowej powierzchni matrycy pojawiają się odbicia otoczenia. Na to, że są one w stanie się przebić, ma również wpływ niska luminancja maksymalna ekranu.

Główna bolączką prezentowanego panelu była mizerna jasność obrazu. Średnia luminancja wyliczona dla wszystkich zmierzonych wartości z całego ekranu wyniosła 141,4 cd/m². Jest to bardzo słaby wynik. Dodatkowo wystąpił problem z równomiernym podświetleniem całej powierzchni. Na białym tle (np. podczas pracy w edytorze tekstowym) zauważalne było delikatne zmatowienie obrazu w dolnej centralnej części oraz w znajdującym się obok lewym rogu matrycy. W tych fragmentach ekranu zanotowałem najniższe odczyty luminancji (tj. odpowiednio 117,7 oraz 127,2 cd/m²).

wymuszona praca dGPU, maksymalna wydajność, adaptacja jasności wyłączona, oszczędzanie energii wyświetlacza wyłączone
wymuszona praca dGPU, maksymalna wydajność, adaptacja jasności wyłączona, oszczędzanie energii wyświetlacza wyłączone (Nvidia, zasilacz)
maksymalna wydajność, adaptacja jasności wyłączona, oszczędzanie energii wyświetlacza wyłączone (Intel, akumulator)
maksymalna wydajność, adaptacja jasności wyłączona, oszczędzanie energii wyświetlacza wyłączone (Intel, akumulator)
maksymalna wydajność, adaptacja jasności wyłączona, oszczędzania energii wyświetlacza włączone (Intel, akumulator)
maksymalna wydajność, adaptacja jasności wyłączona, oszczędzania energii wyświetlacza włączone (Intel, akumulator)
135.2
cd/m²
168.2
cd/m²
145.6
cd/m²
133
cd/m²
146.4
cd/m²
144.2
cd/m²
127.2
cd/m²
117.7
cd/m²
155.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO36ED / B156HTN03.6
maksimum: 168.2 cd/m² (Nits) średnia: 141.4 cd/m² Minimum: 13.8 cd/m²
rozświetlenie: 70 %
kontrast: 133:1 (czerń: 1.1 cd/m²)56.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
78.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
55% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw barw matrycy FHD Asusa R510JX a przestrzeń kolorów sRGB
paleta barw barw matrycy FHD Asusa R510JX a przestrzeń kolorów sRGB
paleta barw matrycy FHD Asusa R510JX a paleta barw matrycy Acera V5-591G
paleta barw matrycy FHD Asusa R510JX a paleta barw matrycy Acera V5-591G
paleta barw matrycy FHD Asusa R510JX a paleta barw matrycy Lenovo Y50-70
paleta barw matrycy FHD Asusa R510JX a paleta barw matrycy Lenovo Y50-70

Krzywa koloru niebieskiego mocno odbiegała od wartości właściwych. Z kolei prawie idealnie pod tym względem wyglądało odwzorowanie koloru czerwonego. Przeciętnie prezentowała się barwa czarna. W najjaśniejszym fragmencie ekranu zmierzony parametr głębi czerni wyniósł 1,1 cd/m².

Zakres kątów widzenia w płaszczyźnie pionowej był ograniczony. Zbyt duże odchylenie ekranu względem pozycji na wprost powodowało występowanie niedogodności związanej z nadmierną ziarnistością tekstu.

Osiągi

NVIDIA Optimus: naprawa
NVIDIA Optimus: naprawa

Omawiany Asus R510JX dysponował czterordzeniowym procesorem Intel Core i7-4720HQ wykonanym w 22-nanometrowym procesie wytwarzania (starsza architektura Haswell). Wsparcie dla technologii HT zapewnia obsługę 8 wątków jednocześnie. Bazowa częstotliwość taktowania rdzeni procesora wynosi 2,6 GHz. W trybie turbo taktowanie w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową może sięgać 3,6 GHz. Układ Core i7 zapewnia wsparcie dla pamięci DDR3(L) oraz sprzętowej wirtualizacji VT-x.

Wysoka wydajność wykorzystanego procesora Core i7-4720HQ przejawia się w wynikach osiąganych w testach syntetycznych. W wielowątkowej sekwencji oprogramowania testującego Cinebench R15 jednostka Intela osiągnęła 675 punktów (jest to jeden z najlepszych wyników odnotowanych w bazie Notebookcheck dla tego CPU). Dla porównania nowszy technologicznie układ Core i7-6700HQ (architektura Skylake) zamontowany w Asusie GL552VW uzyskał w tym sprawdzianie 684 punkty.

W teście ekstremalnym (obciążenie generowały w nim aplikacje Prime95 oraz FurMark) taktowanie procesora na poszczególnych rdzeniach nie było stałe. Wartości przeskakiwały sekwencyjnie pomiędzy 3093 MHz a minimalną częstotliwością taktowania (797 MHz).

Oprócz zintegrowanego z procesorem układu graficznego HD Graphics 4600 do dyspozycji użytkownika oddano dodatkową kartę grafiki NVIDIA GTX 950M. Za przełączanie pomiędzy układami odpowiada oprogramowanie NVIDIA Optimus.

GeForce GTX 950M jest oparty na architekturze Maxwell (GM107). Układ GPU wykonano w procesie technologicznym 28 nm. Karta posiada 128-bitową szynę danych, 4 GB pamięci VRAM w wersji DDR3 (występują również układy GTX 950M z pamięciami GDDR5) oraz 640 rdzeni CUDA.

W teście 3DMark Fire Strike GTX 950M zapewnił omawianemu laptopowi 3100 punktów. Różnica w wydajności w porównaniu z kartą GTX 960M (wykorzystującą pamięci GDDR5) jest znacząca. Mocniejszy z mobilnych GeForce'ów notuje w tym teście średnio 4300 punktów.

Asus R510JX trafił na testy z preinstalowanym obrazem systemu. W trakcie procedury testowej okazało się, iż oprogramowanie NVIDIA Optimus nie działa prawidłowo. Z poziomu panelu sterowniczego nie było możliwości wymuszenia aktualnie używanej karty grafiki. Rozwiązaniem problemu okazało się wykonanie czystej instalacji pakietu sterowników NVIDIA (zaktualizowanych do wersji 364.72).

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (NVIDIA)
HWiNFO (NVIDIA)
NovaBench
NovaBench
Cinebench R15
CB R15
SPECviewperf
SPECviewperf
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
 
3DMark 11 Performance
4576 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
100659 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
14262 pkt.
3DMark Fire Strike Score
2778 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
138 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
675 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
90.6 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Pomoc

Nośnikiem pamięci masowej był w omawianym laptopie dysk SSD Samsung 850 EVO o pojemności nominalnej 250 GB. Ten model koreańskiego producenta w teście CrystalDiskMark osiągnął odczyt o prędkości 528 MB/s a wynik zapisu sekwencyjnego to 507 MB/s. Osiągnięte rezultaty są w pełni zadowalające.

AS SSD
AS SSD
AS SSD (IOPS)
AS SSD (IOPS)
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
Samsung SSD 850 EVO 250GB
przesył danych (minimum): 439.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 454.7 MB/s
przesył danych (średnio): 450.7 MB/s
czas dostępu: 0 ms
szybkość interfejsu: 159.2 MB/s
obciążenie procesora: 1.5 %

Testy gier

GRID: Autosport - problem z uruchomieniem
GRID: Autosport - problem z uruchomieniem

W trakcie procedury testowej omawiany laptop wykazywał problemy z poprawnym wyświetlaniem gier w trybie pełnoekranowym przy ustawieniu, rozdzielczości ekranu innej, niż natywna. Uruchomione gry startowały w pomniejszonym oknie bądź minimalizowały się w do systemowego paska zadań. Taka sytuacja miała miejsce zarówno przy wymuszonej pracy dodatkowej karty grafiki oraz w trybie automatycznego doboru karty graficznej przez sterownik NVIDIA Optimus. Pomimo podjętych działań polegających na wykonaniu czystej instalacji sterowników obsługujących pakiet NVIDIA Optimus oraz wyłączeniu zbędnych usług systemowych nie udało się przywrócić działania systemu do stanu należytego. Jako ciekawostkę dodam, iż w przypadku gry Grid: Autosport remedium na wspomniane problemy okazało się wymuszenie pracy zintegrowanego chipu graficznego (nie jest to jednak rozwiązanie pożądane).

W grze BioShock Infinite przy najwyższych testowanych nastawach środowiska i w natywnej rozdzielczości Full HD Asus R510JX osiągnął 26,86 kl/s (a więc na granicy płynności rozgrywki). Testy wykonano na sterownikach graficznych w wersji 364.72.

lowmed.highultra
Tomb Raider (2013) 32.2
BioShock Infinite (2013) 26.9

Wpływ na otoczenie

Hałas

Układ chłodzenia wykorzystany w Asusie R510JX jest stosunkowo głośny. Wentylator chodzi w trybie jednostajnym właściwie przez cały czas pracy urządzenia. Jedynie przy uaktywnionym profilu oszczędzania energii zdarzają się krótkie przestoje w działaniu układu chłodzenia (gdy laptop znajduje się w stanie bezczynności).

Podczas typowego wykorzystania zasobów sprzętowych laptop generuje stały szmer, którego natężenie wynosiło niespełna 35 dB. Praca wentylatora jest słyszalna w normalnym środowisku pracy.

Z kolei uruchomienie gry wiąże się dynamizacją poczynań wentylatora, który w czasie rozgrywki generował szum na poziomie 38,8 dB. W trakcie wykonywania testu pełnego obciążenia wentylator stopniowo rozpędził się do prędkości maksymalnej (zmierzone natężenie hałasu miało wartość około 47 dB). Współpraca z laptopem nie jest wtedy przyjemną sprawą.

Hałas

luz
30.9 / 32.9 / 34.9 dB
HDD
30 dB
obciążenie
38.8 / 47.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)   environment noise: 30.9 dB(A)

Temperatury

Ciągła praca systemu odprowadzania ciepła pozytywnie wpłynęła na temperatury notowane na powierzchni obudowy. Podczas mniej wytężonej pracy w centralnej części pulpitu roboczego zmierzyłem 28,2°C. Wątpliwości nie wzbudziły również temperatury spodniej części korpusu laptopa, gdzie plastik nagrzał się do 25-26 stopni Celsjusza.

Podczas rozgrywki istotną kwestią w przypadku laptopa mogącego służyć do grania jest ciepłota obudowy w miejscu oparcia nadgarstków. Przypuszczam, że napis „Palm Rest Cool” widniejący na fabrycznej naklejce producenta odnosi się właśnie do tego stwierdzenia. W praktyce pulpit roboczy utrzymywał poprawną ciepłotę w newralgicznych fragmentach obudowy. Podczas długotrwałej rozgrywki obudowa miała w tych miejscach temperaturę około 30 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę znaczne nagrzewanie się komponentów laptopa, należy uznać to za sukces.

W trakcie testu pełnego obciążenia procesor rozgrzał się maksymalnie do 93 stopni Celsjusza natomiast układ graficzny NVIDIA GeForce GTX 950M miał temperaturę 84°C. Znaczne ilości generowanego ciepła były odczuwalne za sprawą strumienia gorącego powietrza wydmuchiwanego z wylotu układu chłodzenia.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 28.1 °C30.3 °C24.8 °C 
 36.1 °C40.6 °C25.1 °C 
 29.7 °C34.1 °C29.7 °C 
maks. w ogóle: 40.6 °C
średnia: 30.9 °C
23.4 °C31.5 °C34.6 °C
24.8 °C34.2 °C39 °C
26.8 °C27.1 °C26.6 °C
maks. w ogóle: 39 °C
średnia: 29.8 °C
zasilacz  49 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.9 °C / 88 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39 °C / 102 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25 °C / 77 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.1 °C / 93.4 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-5.3 °C / -9.6 F).

Głośniki

Głośniki sygnowane logo SonicMaster prezentują się całkiem poprawnie podczas rozrywki multimedialnej. Zarówno moc maksymalna zestawu jak i względnie dobra jakość reprodukowanego dźwięku powinny zadowolić standardowego użytkownika, który wykorzystuje laptop do oglądania filmów czy słuchania muzyki. Produkowanym treściom brakuje tonów niskich.

Wydajność akumulatora

Asus R510JX dysponuje akumulatorem o pojemności 44 Wh. Biorąc pod uwagę mocno multimedialny charakter sprzętu, czasy pracy uzyskiwane z jego udziałem wydają się być dostateczne.

W teście czytelnika przy oszczędnym profilu zarządzania energią oraz minimalnej jasności obrazu omawiany laptop działał na zasilaniu bateryjnym przez 5 godzin i jedną minutę. W sprawdzianie symulującym przeglądanie stron internetowych zmierzony czas pracy urządzenia był krótszy i wyniósł 3 godziny 16 minut. Należy przypomnieć, że zgodnie z procedurą ten test wykonujemy przy aktywnym zrównoważonym profilu wydajnościowym.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku wykonywania sekwencji testowej w grze BioShock Infinite wynosiło 62,2 W (przy aktywnej karcie graficznej GTX 950M). Dla porównania uruchomienie tego samego testu na zintegrowanym rdzeniu graficznym HD 4600 ograniczyło pobór mocy do 51,2 W. Maksymalne wskazania watomierza osiągnąłem podczas przeprowadzania testu pełnego obciążenia. W trakcie jego wykonywania laptop pobierał z sieci niespełna 103 waty.

Wydajność akumulatora
luz
5h 01min
sieć przez WLAN
3h 16min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 10 / 11.7 / 13.5 W
obciążenie midlight 70.7 / 102.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Asus R510JX
Asus R510JX

Niezaprzeczalnym atutem testowanego laptopa Asus R510JX jest dobry stosunek wydajności do ceny, jaką musimy zapłacić za sprzęt. Niestety niewygórowana cena jest okupiona zastosowaniem gorszych jakościowo materiałów konstrukcyjnych (chociażby w porównaniu do topowej serii Asus ROG). Negatywnie należy ocenić parametry, które oferuje wybrany do tego laptopa panel LCD AU Optronics. Wyświetlacz jest nierównomiernie podświetlony i zapewnia niską luminancję. Miernie wyglądają również spasowanie oraz sztywność ramki ekranu.

Praca układu chłodzenia jest słyszalna podczas normalnego używania komputera. In plus zaliczę fakt, iż pomimo znacznych temperatur podzespołów obudowa laptopa w najbardziej newralgicznych miejscach (obszary oparcia nadgarstków) nie jest ciepła, co pozwala na bezkompromisową, wielogodzinną rozgrywkę.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Asus R510JX
bohater testu: Asus R510JX

Specyfikacja techniczna

X550JX-DM149H
Procesor
Intel Core i7-4720HQ 4 x 2.6 - 3.6 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 950M - 4 GB VRAM, rdzeń: 993 MHz, pamięć: 900 MHz, VDDR3 (Micron), ForceWare 364.72, Optimus, Intel HD Graphics 4600
Pamięć
8 GB 
, Samsung + Micron DDR3 1600 MHz, maks. 12 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO36ED / B156HTN03.6, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM86 (Lynx Point)
Dysk twardy
Samsung SSD 850 EVO 250GB, 250 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Realtek RTL8821AE 802.11ac (), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
Matshita DVDRAM UJ8G6
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 31.8 x 380 x 251
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy, 4 ogniwa
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: nie, BIOS: 203, zasilacz 19 V, 6,32 A, 120 W
Waga
2.2 kg, zasilacz: 511 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy do gier - GameRagon.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad E570 (FHD, GTX 950M)
GeForce GTX 950M, Kaby Lake i5-7200U
Recenzja Asus N552VX
GeForce GTX 950M, Core i7 6700HQ

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus N752VX
GeForce GTX 950M, Core i7 6700HQ, 17.30", 3.17 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Analiza 8-rdzeniowego Qualcomm Snapdragon X Plus - X1P-42-100 jest mniejszy i tańszy, ale niezbyt wydajny
Adreno X1-45 1.7 TFLOPS, Snapdragon X SD X Plus X1P-42-100, 15.60", 1.428 kg
Recenzja laptopa Asus ZenBook S 16 OLED: Premiera dla Ryzen AI 9 365 i Radeona 880M
Radeon 880M, Strix Halo/Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 300) Ryzen AI 9 365, 16.00", 1.5 kg

Za

+ poprawne temperatury obudowy
+ dobry stosunek wydajności do ceny
+ obszerny gładzik
+ wysoka wydajność CPU

Przeciw

- elastyczność ramki ekranu
- mierne parametry matrycy
- nie najlepsza kultura pracy układu chłodzenia
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus R510JX
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)