Notebookcheck Logo

Test Asus U45JC

U45JC to kolejny smukły, lekki i wydajny laptop w ofercie Asusa. Wydaje się być stworzony dla użytkowników potrzebujących komputera mobilnego ale posiadającego szybki procesor. Jak można się jednak spodziewać, nie jest to urządzenie pozbawione wad. Przekonajmy się czy bilans jego zalet i mankamentów wychodzi na zero czy też nie.

Asus U45JC-WX030

Obudowa

Asus U45JC-WX030

Asus U45JC posiada bardzo smukłą i lekką sylwetkę, ale to nic dziwnego. W końcu posiada obudowę taką samą jak modele z procesorami niskonapięciowymi, które zawsze cechowały się płaskimi bryłami.

Cienka pokrywa matrycy jest wykonana ze srebrnego, szczotkowanego aluminium, które zachodzi po bokach na zawiasy. Wraz z nierzucającym się w oczy srebrnym logo Asusa wygląda bardzo elegancko, nawet po dłuższym czasie korzystania z komputera, gdyż nie widać na niej zabrudzeń. Szkoda, że pomimo zastosowania aluminium nie jest ona solidna. O ile poprzeczne obciążenia występujące podczas otwierania ekranu za jeden z rogów nie są problemem, o tyle jakiekolwiek naciski powodują zaburzenia w wyświetlanym obrazie. Pokrywa nie spełnia więc jednego ze swoich podstawowych zadań, czyli ochrony matrycy.

Nie pomaga w tym również ramka wyświetlacza, która jest zbyt miękka i poddana naciskowi bardzo się ugina. A jako że ma czarną, błyszczącą powierzchnię, szybko się brudzi. Kiepski odbiór tego elementu jest dodatkowo pogłębiony przez dolną część, która zauważalnie odstaje od matrycy, do której nie jest przymocowana.

Zawiasy są natomiast bardzo przyzwoite. Działają cicho i nie mają najmniejszego problemu ze stabilnym blokowaniem lekkiej pokrywy. Utrzymywanie jej w pozycji zamkniętej, za co są odpowiedzialne, także nie stanowi dla nich problemu, choć po odwróceniu klapa delikatnie opada (ale to norma). Maksymalny kąt otwarcia jest ograniczony do około 135 stopni, co wystarcza nawet przy korzystaniu z notebooka na kolanach.

Część roboczą Asusa U45JC wykonano ze srebrnego plastiku w drobny szary wzorek, na którym niewidoczne są ślady palców ani zabrudzenia. W tym miejscu jedynie na widocznym fragmencie baterii łatwo osadza się brud, gdyż element ten jest czarny i błyszczący. Do tego sporej wielkości akumulator ma w swojej wnęce za dużo luzu i nie siedzi sztywno, co objawia się jego chybotaniem.

Sztywność srebrnego tworzywa nie jest wybitna, gdyż pod naciskiem widoczne są ugięcia. Nie ma jednak raczej obaw, żeby z tego powodu podzespoły doznały uszczerbku. Jest więc dużo lepiej, niż w przypadku pokrywy.

Najsolidniejszy w Asusie U45JC wydaje się czarny matowy spód i to właśnie dzięki niemu (oraz niewielkiej wadze notebooka) można go bez obaw podnosić, chwytając jedynie za jeden róg platformy roboczej.

Na spodzie znajdują się 4 gumowe nóżki, a ponieważ bateria podnosi tył laptopa, na niej są jeszcze dwie dodatkowe. Można więc bez utrudnień korzystać z notebooka zarówno z jak i bez akumulatora, nie tracąc przy tym stabilności. W tym miejscu umieszczono jeszcze dwie klapki umożliwiające łatwą wymianę dysku i pamięci RAM.

Asus U45JC posiada złącza jedynie na bocznych ściankach, gdyż tylna zajęta jest przez akumulator, a z przodu umieszczono jedynie głośniki. Pomimo to rozmieszczenie złączy jest dość komfortowe, gdyż z prawej strony przy przedniej krawędzi jest napęd optyczny, potem czytnik kart pamięci i na samym końcu USB oraz LAN. Na lewym boku jest więcej złączy. Już na początku mamy często używane złącza audio, dwa USB i wyjścia obrazu. Na szczęście gniazdo zasilania znajduje się prawie na samym rogu, za szczelinami wentylacyjnymi. Do tego wtyczka zasilacza jest kątowa, więc ten kabel z pewnością nie będzie przeszkadzał. Niestety zabrakło miejsca na blokadę Kensingtona. U45JC nie posiada też żadnego interfejsu o wysokiej przepustowości (jak eSATA, USB 3.0 czy ExpressCard).

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, HDMI, 2x USB, złącza audio
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, HDMI, 2x USB, złącza audio
prawy bok: napęd optyczny, czytnik kart, USB, LAN
prawy bok: napęd optyczny, czytnik kart, USB, LAN
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Asus U45JC otrzymał wyspową klawiaturę z czarnymi klawiszami i srebrną tacką. Jej zaletą jest to, że trudno ulega zabrudzeniom. Jej sztywność jest natomiast kiepska i zauważalnie ugina się podczas pisania, szczególnie w okolicach klawiszy S i K. Szkoda, że przy wyspowych klawiaturach ramka wokół klawiszy wraz z całym pulpitem roboczym nie jest wykonana u Asusa z jednego kawałka tworzywa. Takie rozwiązanie jest solidniejsze, co można zaobserwować w laptopach konkurencji. Zaletą klawiatury jest standardowe rozmieszczenie klawiszy, więc nie trzeba się do niej przyzwyczajać. Do tego ma ona wygodne strzałki normalnej wielkości.

Jak to w wyspowych konstrukcjach, klawisze są płaskie, bez wyprofilowania. Ich skok jest miękki i średnio głęboki. Szkoda, że wydawany przy naciśnięciu odgłos jest raczej głośny.

Gładzik firmy Elan uległ zmianie względem poprzednich modeli z tą obudową. To bardzo dobrze, ponieważ stosowany dotychczas przyrząd o powierzchni z małymi zagłębieniami był tragiczny. Obecny ma formę nalepki na pulpit, czyli tak jak w starszej wersji nie posiada wyraźnych granic. Powoduje to, iż czasem bezwiednie opuszczamy palcem powierzchnię aktywną.  
 
Tabliczka dotykowa ma fakturę drobnych kwadracików. Jej właściwości ślizgowe są nie najlepsze, ale przynajmniej nie ściera tak naskórka jak tabliczka starego typu. Szybkość i precyzja w przesuwaniu kursora nie są najlepsze. Ten pierwszy parametr możemy jednak skorygować w ustawieniach. Obsługiwany jest multidotyk, więc nie ma wydzielonych stref przewijania, a czynność tą wywołujemy poprzez ruch dwóch palców po całej płytce.

Gładzikowi towarzyszy pojedyncza, błyszcząca, srebrna belka, która szybko ulega zabrudzeniu. Jej działanie nie jest wygodne, gdyż skok przycisków jest twardy i płytki, a do tego głośny.

Przed tabliczką umieszczono cztery niebieskie diody. Wspominam o nich, ponieważ ich światło jest dość intensywne, co może irytować, gdy używamy notebooka w słabym oświetleniu.

Należy także być zadowolonym z dołączonego zasilacza o mocy 65 W. Jest wystarczający, a ma mniejsze gabaryty, niż standardowy (90 W), co przy mobilnym notebooku jest zalecane.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Ekran Asusa U45JC to panel o przekątnej 14,1 cala, rozdzielczości 1366x768 pikseli, a więc o proporcjach 16:9. Posiada on błyszczącą powłokę, co w bardzo mobilnym sprzęcie, jakim jest U45, jest sporą wadą. Odblaski mogą bowiem w wielu sytuacjach przeszkadzać, a czasem wręcz uniemożliwiać korzystanie z komputera.

Nie pomaga podświetlenie diodami LED, którego maksymalna siła nie jest bardzo duża. Do tego występuje zjawisko zmniejszania się jasności w kierunku od góry do dołu matrycy. Czerń nie zachwyca, ale jest na typowym poziomie. To samo tyczy się kontrastu i kolorów.

186.4
cd/m²
203.2
cd/m²
178.5
cd/m²
177.2
cd/m²
193.9
cd/m²
183.1
cd/m²
152.9
cd/m²
156.8
cd/m²
164.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 203.2 cd/m² (Nits) średnia: 177.4 cd/m²
rozświetlenie: 75 %
kontrast: 215:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Kąty widzenia w obydwu płaszczyznach nie wybijają się ponad przeciętność. Pionowe są wąskie i przy zmianie pozycji oczu względem ekranu prawie zawsze będzie potrzebna korekta ustawienia pokrywy, by obraz zachował dobrą jakość. Poziome natomiast są jak zwykle szersze, dzięki czemu możliwe jest oglądanie z bliska wyświetlanego obrazu przez mniej więcej trzy osoby na raz.

Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030

Osiągi

Pomimo smukłej obudowy, takiej jak w modelach wyposażonych w niskonapięciowe procesory, U45JC posiada standardowy procesor Core i5-450M o taktowaniu 2,40 GHz. Jest więc to układ o zauważalnie większej wydajności. Do działania potrzebuje za to więcej energii i cechuje go wyższe TDP (równe 35 W). Intel posiada jeszcze dwa modele procesorów Core iX o tym samym taktowaniu, mianowicie i3-370M i i5-520M. Względem tego pierwszego i5-450M posiada wyższą wydajność w aplikacjach korzystających z jednego rdzenia, gdyż dzięki technologii Turbo Boost w takiej sytuacji podnosi on taktowanie do 2,66 GHz. Jeszcze bardziej (bo do 2,93 GHz) podnosi swoje taktowanie i5-520M. Posiada on także zaawansowane instrukcje szyfrujące AES, których nie znajdziemy w i5-450M.

Asus U45JC ma na wyposażeniu dwie karty graficzne: Intel GMA HD zintegrowaną w procesorze i odrębną Nvidia GeForce 310M. Za automatyczne i niezauważalne dla użytkownika przełączanie między nimi odpowiada Nvidia Optimus. Radzi sobie z tym nie najgorzej, choć czasem występują problemy. Jeśli więc coś nie działa tak, jak powinno, nawet po wybraniu opcji z menu kontekstowego uruchomienia danej aplikacji z określonym układem graficznym, to niestety musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż producent oprogramowania to naprawi. W sytuacji idealnej niezależna karta Nvidii powinna włączać się jedynie wtdey, gdy uruchamiamy grę, aplikacje z grafiką 3D lub gdy chcemy wykorzystać ją do przyspieszenia wspomaganych przez nią obliczeń. Tak mniej więcej jest, choć GeForce 310M aktywuje się czasem na chwilę, mimo że nie ma takiej potrzeby. W końcu Intel GMA HD wystarcza do większości codziennych zastosowań (w tym nawet do odtwarzania filmów o wysokiej rozdzielczości).

Układ zintegrowany nie sprawdza się natomiast w grach. Lepiej radzi sobie z nimi GeForce 310M, ale jego wydajność również jest za niska do płynnej rozgrywki w nowe tytuły przy najwyższej jakości wyświetlanego obrazu. Do uzyskania płynności trzeba będzie obniżyć detale i rozdzielczość (często drastycznie), a i tak w najbardziej wymagających grach płynność rozgrywki nie zostanie osiągnięta. Z drugiej strony gra w bardzo wiele starszych, jak i młodszych pozycji będzie możliwa, a w końcu nie każdy goni za nowościami.

Zamontowany dysk twardy to produkt Seagate Technology o pojemności 320 GB i prędkości 5400 obr/min. Notebook Asusa posiada 4 GB pamięci RAM DDR3 (w dwóch modułach po 2 GB, które pracują w trybie dwukanałowym).

W Asusie U45JC dostępny jest miniaturowy system Express Gate uruchamiany przyciskiem w lewym tylnym rogu pulpitu roboczego. Startuje on w błyskawicznym tempie, co pozwala na szybkie skorzystanie z Internetu, gdy zachodzi taka potrzeba.

3DMark 2001SE Standard
10141 pkt.
3DMark 03 Standard
8940 pkt.
3DMark 05 Standard
6159 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
3402 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3020
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6442
Cinebench R10 Shading 32Bit
3751
Pomoc
320 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 37.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 74.2 MB/s
przesył danych (średnio): 69 MB/s
czas dostępu: 18.3 ms
szybkość interfejsu: 59.5 MB/s
obciążenie procesora: 4.5 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

we wszystkich AA i AF 0

StreetFighterIV

benchmark
1366x768 high średnio 36,1 kl/s
1280x720 domyślne 44,7 kl/s

Test Drive Unlimited

min./średnio/maks.
1366x768 high HDR ON 16/22/25 kl/s
1280x720 med HDR OFF 27/34,3/41 kl/s

lowmed.highultra
Call of Duty 4 - Modern Warfare (2007) 40.4 31.1
Crysis Warhead (2008) 48 6
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 25.2 17.7 12.5
Need for Speed Shift (2009) 23.8 15.7 12.1
Risen (2009) 25.9 14.8 8.9

Wpływ na otoczenie

Hałas

Hałaśliwość Asusa jest na średnim poziomie. Natężenie szumu wynosi około 34 dB w spoczynku, gdy działa karta Intel GMA HD, i 35 dB, gdy jest to GeForce 310M. Nie daje się to we znaki, ale jest słyszalne. Asus nigdy też nie jest dużo cichszy, gdyż nawet kiedy jego wentylator przestaje się obracać, to nadal słychać pracujący dysk twardy.

Pod obciążeniem natomiast jest oczywiście głośniej. Gdy wykorzystujemy tylko procesor (aktywny Intel GMA HD), maksymalna emisja szumu to niecałe 40 dB. Kiedy jednak zaprzęgniemy również do działania grafikę Nvidii, hałas dochodzi do 43 dB. Nie jest więc cicho, ale są to wartości akceptowalne.

Napęd optyczny również nie wyróżnia się kulturą działania. Podczas odtwarzania płyty jest głośniejszy, niż układ chłodzenia notebooka.

Z Asusa U45JC dobiegają niestety do użytkownika piski, szczególnie w czasie gdy do portów USB są podpięte urządzenia (i to niezależnie czy działa on wtedy na baterii czy zasilaczu).

Hałas

luz
32.8 / 33.9 / 35.3 dB
HDD
32.8 dB
DVD
36.5 / 43.4 dB
obciążenie
41.6 / 43 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Temperatury obudowy U45JC są wyższe, niż innych modeli o bliźniaczej obudowie, ale z procesorem niskonapięciowym. Zamontowanie w smukłym urządzeniu wydajniejszego niż w tych ostatnich procesora o większym poziomie oddawanego ciepła musiało mieć w końcu jakieś konsekwencje. Oczywiście w spoczynku, z działającym Intelem GMA HD jest w porządku i temperatury korpusu w żadnym miejscu nie przekraczają granicy 35°C (choć na sporym obszarze są jej bliskie).

Gorzej jest pod obciążeniem, gdyż okolice szczelin układu chłodzenia nagrzewają się do około 50°C od spodu. Lepiej więc nie trzymać wtedy notebooka na kolanach. Z wierzchu w tym miejscu a także na środku panuje temperatura w okolicach 40°C, co denerwujące i niebezpieczne może nie jest, ale tak czy inaczej wyczuwa się ciepło.

To, co można zmierzyć na zewnątrz, ma oczywiście swoje przyczyny w środku notebooka. Procesor osiąga pod obciążeniem 94°C. To bardzo wysoka wartość i na dłuższa metę może być dla niego niebezpieczna. Wyraźnie chłodniejsza jest grafika, gdyż jej temperatura nie przekroczyła ona 80°C.

w stresie
 40.2 °C37.3 °C35.6 °C 
 40.7 °C39.5 °C35.5 °C 
 36.6 °C40.2 °C28.9 °C 
maks. w ogóle: 40.7 °C
średnia: 37.2 °C
34.3 °C36 °C49.6 °C
32.8 °C40.8 °C46.3 °C
31.9 °C38.4 °C37.4 °C
maks. w ogóle: 49.6 °C
średnia: 38.6 °C
zasilacz  58.6 °C | temperatura otoczenia 24.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.2 °C / 99 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.7 °C / 105 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(-) The bottom heats up to a maximum of 49.6 °C / 121 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.4 °C / 89 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 40.2 °C / 104.4 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-12.6 °C / -22.7 F).

Głośniki

Głośniki stereo Altec Lansing zostały umieszczone od spodu z przodu notebooka. Powoduje to, iż docierający do uszu użytkownika dźwięk jest zniekształcony i przytłumiony, szczególnie gdy piszemy. Ręce stanowią bowiem wtedy dodatkową barierę dla dźwięku. Same głośniki nie są najgorsze, gdyż grają dość głośno i czysto. Brakuje im niskich tonów, ale to norma przy tak małych przetwornikach.

Wydajność akumulatora

Asus posiada baterię o sporych wymiarach, z 8 komorami i o pojemności 84 Wh. Zapewnia ona długie przebiegi, w czym nie przeszkadza zastosowanie standardowego procesora Core i5.  
 
Pod obciążeniem, gdy CPU i GPU pracują na wysokich obrotach, niepodpięty do gniazdka Asus działał około 2 h. Czas ten może nie wydawać się długim, ale jest to dwa razy więcej, niż w popularnych modelach z matrycą 15,6 cala.

Z DVD z aktywnym Intelem GMA HD, zdołamy obejrzeć każdy film i to z dodatkową zawartością płyty, a w przypadku krótszych filmów nawet dwa seanse pod rząd nie będą problemem. Korzystanie z Internetu poprzez łączność bezprzewodową jest możliwe przez prawie 5 h, co wielu użytkownikom wystarcza na cały dzień.

W spoczynku i z maksymalnie ściemnioną matrycą Asus działał prawie 11 h. W takim czasie można przeczytać nawet bardzo opasłą powieść lub kilka krótszych utworów literackich.

Wydajność akumulatora
luz
10h 58min
sieć przez WLAN
4h 52min
DVD
4h 19min
obciążenie
2h 07min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 9 / 14 / 22 W
obciążenie midlight 57 / 64 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Asus U45JC to lekka i mobilna maszyna z wydajnymi podzespołami. Szkoda, że smukła obudowa skrywa kilka mankamentów, jak mizerna pokrywa, błyszczący ekran, uginająca się klawiatura i taki sobie gładzik. Dobrze, że przynajmniej w srebrnej wersji korpus nie brudzi się zauważalnie. 
 
Niestety pod obciążeniem wydajny procesor bardzo się nagrzewa, co przekłada się na dość wysokie temperatury spodu notebooka. Inne aspekty kultury pracy Asusa również są nie najlepsze. Czasem słychać mianowicie jego piszczenie, a układ chłodzenia jest tylko umiarkowanie cichy. 
 
Asus U45JC będzie więc dobrym wyborem jedynie dla tych osób, które wymagają długich przebiegów na akumulatorze i normalnej wydajności pod warunkiem, że ta ostatnia nie będzie jednak notorycznie wykorzystywana.

Asus U45JC-WX030
Asus U45JC

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Asus U45JC-WX030
pod lupą: Asus U45JC

Specyfikacja techniczna

Asus U45JC-WX030
Procesor
Intel Core i5-450M 2 x 2.4 - 2.7 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 310M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 606 MHz, pamięć: 667 MHz, DDR3, dodatkowo Intel GMA HD, ForceWare 189.64
Pamięć
4 GB 
, ASint Tech. DDR3-1333, 2x 2 GB, maks. 4 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO213C / B140XW02 V1, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9320325AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/SDHC/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth BT-270
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GU10N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 27 x 330 x 240
Akumulator
84 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw, 5800 mAh, 14,4 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 32 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
BIOS: 203, zasilacz: 65 W, 19 V, 3,42 A, głośniki Altec Lansing
Waga
2.149 kg, zasilacz: 243 g
Cena
3799 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030
Asus U45JC-WX030

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Michał Kupis.

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus PL80JT
GeForce 310M, Core i5 520UM

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Vostro 3500
GeForce 310M, Core i5 520M, 15.60", 2.45 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Asus ExpertBook P5 P5405: Moment M1 Intela w laptopie biznesowym
Arc 140V, Lunar Lake Core Ultra 7 258V, 14.00", 1.262 kg
Recenzja Asus ExpertBook B3: Wydajny laptop biurowy z 11-godzinnym czasem pracy
GeForce RTX 2050 Mobile, Raptor Lake-U i7-1355U, 14.00", 1.653 kg
Recenzja laptopa studenckiego Asus BR1402FG: Solidny do codziennego użytku
UHD Graphics 32EUs, Alder Lake-N i3-N305, 14.00", 1.719 kg

Za

+ srebrna obudowa, na której nie widać odcisków palców
+ lekki i cienki
+ procesor o standardowej wydajności
+ długie czasy pracy na akumulatorze
+ miniaturowy system Express Gate

Przeciw

- błyszcząca powłoka matrycy
- kiepska pokrywa matrycy
- uginająca się klawiatura
- słyszalne piszczenie
- wysoka temperatura procesora pod obciążeniem
- brak interfejsów o wysokiej przepustowości (eSATA, USB 3.0, ExpressCard)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus U45JC
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)