Notebookcheck Logo

Test Asus UL80VS

Asus UL80VS to jedna z odmian długo trzymającego na akumulatorze notebooka posiadającego szczupłą obudowę i matrycę 14”. W tym wariancie obok funkcji Turbo33 i wydzielonej karty grafiki Nvidii zaimplementowano szybki dysk SSD Intela. Dzięki temu wczytywanie systemu trwa krótko, a sam laptop potrafi być bezgłośny. Oczywiście rozwiązanie to nie jest tanie.

Asus UL80VS

Obudowa

##MANUFACTURER### UL80VS-WX009

Minęło już trochę czasu, odkąd laptopy na platformie CULV pojawiły się na rynku. Wciąż jednak potrafią zrobić wrażenie - są większe od netbooków, a zarazem wyraźnie cieńsze od typowych laptopów. Taki jest też UL80 - wyciągnięty z pudełka, stara się przypodobać srebrną aluminiową klapą, zachodzącą na tył laptopa zgrabnym zaokrągleniem.

Dobrze koresponduje z nim ścięta na bokach (dla wzmożenia efektu smukłej sylwetki), czarna, plastikowa podstawa, którą burzy jednak wystający i sprawiający wrażenie niedopasowanego akumulator.

By otworzyć ten laptop z 14-calowym ekranem, należy użyć obydwu rąk, gdyż zawiasy dobrze spełniają swoją rolę. Maksymalny kąt otwarcia jest ograniczony do ok. 135°, jednak będzie wystarczający dla większości użytkowników.  

Po ustawieniu ekranu w pozycji roboczej można zaobserwować kontynuację  estetyki. Czarna, błyszcząca ramka okala równie błyszczącą matrycę, a poniżej czarna klawiatura została osadzona w srebrnym błyszczącym pulpicie. Ta wersja kolorystyczna nie cierpi na problem pojawiających się tłustych odcisków palców. Bliższy ogląd pozwala dostrzec na jej powierzchni dyskretny wzorek. Miejsce pośrodku zajmuje perforowana powierzchnia gładzika i jego "chromowany" klawisz. Wzornictwo należy uznać za naprawdę udane.

Jakość wykonania stoi na przeciętnym poziomie, a użyte materiały (wyłączając aluminiową klapę) sprawiają wrażenie raczej tanich. Trzeba pamiętać, że platforma CULV ma zaspokoić zapotrzebowanie na laptopy mobilne, ale i tańsze od dotychczasowych subnotebooków. Mniejsze i większe niedostatki wykończenia potrafią być jednak irytujące.

Akumulator trochę telepie się w swojej wnęce. Wspomniana już klapa, jakkolwiek solidna, w testowanym egzemplarzu okazała się być w dolnej części wybrzuszona na środku, co tworzy widoczną szczelinę nad akumulatorem. Jej górne rogi są za to wygięte do góry, co przy zamkniętym laptopie sprawia, że ekran nie spoczywa na wszystkich odbojnikach. Nie pomaga tu mechanizm ryglujący, gdyż taki nie został zastosowany. Oprócz niepraktycznego wykończenia ramka matrycy okazuje się być również dosyć wiotka, a kiepskie umocowanie w okolicach kamerki prowadzi do skrzypnięć przy okazji manipulowania ekranem. Do tego dochodzą jeszcze nie najlepsze spasowanie maskownicy lewego zawiasu, uginanie panelu nad klawiaturą i ażurowych klapek na spodzie, dających dostęp do dysku i pamięci. Ostra przednia krawędź na łączeniu plastików nie przeszkadza na szczęście po umieszczeniu rąk na pulpicie. Pomimo tych wszystkich drobiazgów ogólną sztywność obudowy należy ocenić jako przyzwoitą.

Złącza szczelnie wypełniają boczne ścianki Asusa, do tego stopnia, że nie znalazło się miejsce dla gniazda blokady Kensigtona. Pozostałe porty są umieszczone w sposób wygodny dla osób praworęcznych. Dobrze, że napęd optyczny, który udało się zmieścić do tej cienkiej konstrukcji, został umieszczony z przodu prawej ścianki. Jego kształt sprawia jednak, że przycisk otwierający znalazł się pod gzymsem. Jest to bardzo nieergonomiczne rozwiązanie i otwieranie napędu nawet po dłuższym ćwiczeniu sprawia kłopoty.

Diody informacyjne rozmieszczono w dwóch miejscach. Caps Lock i Num Lock przy tajemniczym klawiszu w górnym lewym rogu pulpitu, a pozostałe cztery na środku przedniej krawędzi. Niebieskie światło trzech z nich jest dość ostre i może rozpraszać np. podczas seansu filmowego. Wspomniany tajemniczy klawisz, w odróżnieniu od umieszczonego po drugiej stronie wyłącznika komputera, służy do uruchamiania Express Gate, a po uruchomieniu Windows pozwala na zarządzanie kartami graficznymi.

Niewielki i lekki zasilacz dobrze pasuje do tego mobilnego zestawu.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, kratka wentylacyjna, VGA/D-Sub, HDMI, 2x USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: gniazdo zasilania, kratka wentylacyjna, VGA/D-Sub, HDMI, 2x USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
prawy bok: napęd optyczny, czytnik kart, USB, LAN
prawy bok: napęd optyczny, czytnik kart, USB, LAN
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Klawiatura wygląda tak samo jak w zrecenzowanym niedawno modelu U30JC. Posiada zatem modną ostatnio strukturę wyspową z kratką maskującą w sporych odstępach między klawiszami. Ułatwia to m.in. utrzymanie czystości. Nie zmienił się rozkład klawiszy ze zmniejszonym (przez wtopienie w główny blok strzałek) prawym shiftem. Taka sama jest również charakterystyka pracy, a więc i specyficzny, krótki skok.

Są też jednak różnice. Klawisze wydają się mniej stabilne, a co za tym idzie, klawiaturę UL80VS cechuje gorsza kultura pracy. Płytki po obu bokach nieprzyjemnie klekoczą, a niektóre z nich również dzwonią i to gdy korzysta się z pozostałej części klawiatury, a nawet przy pukaniu w gładzik. Dotyczy to zwłaszcza lewej strony (okolice Caps Lock). Jeśli komuś to przeszkadza, warto odwiedzić wątek o serii UL na naszym forum, gdzie użytkownicy rozprawiają się z tym problemem domowymi sposobami. Można przy okazji zlikwidować (jedną z proponowanych metod) uginanie klawiatury, które w testowym modelu występowało w pomijalnym stopniu tylko po prawej stronie urządzenia.

Gładzik to jeden z przykładów słabej jakości urządzeń firmy Elan. Na płaszczyźnie pulpitu wyróżnia go tylko wspomniana już perforacja. W połączeniu z błyszczącą powierzchnią faktura ta nie zapewnia optymalnych właściwości ślizgowych. Nie jest też specjalnie miła dla palca. Do tego dochodzi średnia czułość i nie do końca wygodne przewijanie przy pomocy dwóch palców.

Również dołączone klawisze nie zachwycają. Ukryte pod jedną, błyszczącą i szybko brudzącą się belką, pracują nieprzyjemnie twardo i dość głośno.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Czternastocalowy panel LCD produkcji AU Optronics (AUO213C), znany między innymi z niektórych wersji Acera 4810T, to typowy przeciętniak. Jego właściwości użytkowe to niezła jasność, takie też kolory i nie najlepszy kontrast, a co za tym idzie - czerń.

Powierzchnia robocza o rozdzielczości 1366x768 ma błyszczące wykończenie, co skutkuje pojawiającymi się na niej uciążliwymi refleksami.

Ograniczone kąty widzenia w pionie prowadzą do szybkich zmian w wyświetlanych kolorach przy zmianie pozycji przed komputerem i koniecznością korekty nachylenia ekranu.

Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS
Asus UL80VS

Osiągi

UL80VS został wyposażony w zestaw ciekawych komponentów. Procesor Core 2 Duo SU7300 to popularny przedstawiciel niskonapięciowej linii Penryn Intela. Dwurdzeniowa jednostka o 3 MB pamięci podręcznej i o niskim jak na dzisiejsze standardy taktowaniu 1,3 GHz okazuje się całkiem żwawa. A należy pamiętać, że jej TDP wynosi jedynie 10 W. Wydajność poprawia dodatkowo zaoferowana przez Asusa technologia Turbo33, umożliwiająca podniesienie taktowania do 1,73 GHz. Niestety, aktywacja, bądź dezaktywacja tej funkcji wymaga restartu systemu. Gra jest jednak warta świeczki, gdyż po zadaniu sobie tego trudu procesor próbuje konkurować (w niektórych testach syntetycznych) z najsłabszymi pełnowymiarowymi Penrynami, np. T4200. Na pewno przerasta je funkcjonalnością, chociażby dzięki sprzętowemu wsparciu dla wirtualizacji. W praktyce przekłada się to na bezproblemową obsługę w codziennym użytkowaniu, takim jak przeglądarka internetowa z otwartymi wieloma kartami, czy projekcja filmu FullHD. Przy cierpliwym nastawieniu można też popracować z bardziej zasobożernymi programami.

Z energooszczędnym procesorem dobrze koresponduje hybrydowy układ graficzny. Intel GMA 4500MHD obsługuje mniej wymagające aplikacje, a Nvidia GeForce 210M ochoczo zabiera się do pracy w bardziej zaawansowanych zadaniach. Do najnowszych gier to jednak trochę za mało. Warto wspomnieć, że w związku z brakiem technologii Optimus to użytkownik decyduje, która karta ma pracować. Przełączanie nie odbywa się bezboleśnie, gdyż towarzyszy mu przez 3 do 9 sekund czarny ekran. Wymagane jest też zamknięcie niektórych programów.

Gwoździem programu jest jednak przestrzeń magazynująca, reprezentowana przez dysk SSD Intel X25-M G2 o pojemności 160 GB. Typowe dla tej technologii czasy dostępu na poziomie 0,1 ms pozwalają zapomnieć o ładującym się w kilka sekund Express Gate, albowiem pulpit Windows pojawia się po kolejnych kilkunastu. Do tego Intel należy obecnie do najwydajniejszych SSD na rynku. Transfery powyżej 200 MB/s przypominają, że nie zawsze procesor jest wąskim gardłem, a wynik 7.8 w indeksie wydajności Windows działa na wyobraźnię.

Jedynie 4 GB pamięci DDR3 1066 MHz można uznać za standard. Kości wyprodukował Micron.

3DMark 2001SE Standard
17151 pkt.
3DMark 03 Standard
10179 pkt.
3DMark 05 Standard
6842 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
3463 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1866
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
3523
Cinebench R10 Shading 32Bit
2592
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
2091 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
4014 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
2780 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
8.14 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.01 Points
Pomoc
Intel X25-M G2 SSDSA2M160G2GC
przesył danych (minimum): 130.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 212.9 MB/s
przesył danych (średnio): 205.8 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 81.4 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

wszędzie wyłączone AA i AF

Call of Duty 4: Modern Warfare 2

1024x768 - min. 21, maks. 45, śr. 30,03 kl/s
1366x768 - min. 18, maks. 38, śr. 25,65 kl/s

Dirt 2 Demo benchmark

1366x768 - średnio 21,8 / minimum 16 kl/s

FIFA 10

1280x768 - 27, maks. 61, śr. 42,87 kl/s

Need for Speed: Shift

1024x768 - min. 12, maks. 27, śr. 20,82 kl/s
1366x768 - min. 11, maks. 24, śr. 19,07 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Dzięki energooszczędnym komponentom bez zaaplikowanego obciążenia system chłodzenia UL80VT pozostaje pasywny. A jako że dysk SSD pozbawiony jest ruchomych części i też nie wydaje dźwięków, komputer jest wówczas niesłyszalny. Podaną na diagramie wartość 30,2 dB należy uznać za zmierzone ciśnienie akustyczne w otoczeniu. 

Intensywne korzystanie z internetu lub włączona wydzielona karta graficzna od czasu do czasu budzą do życia wiatraczek, jednak wciąż jest raczej cicho. Dopiero podczas większego wysiłku, np. gier, hałas staje się wyraźnie słyszalny. W takich warunkach wentylator płynnie zmienia szybkość pracy, generując dźwięki w przedziale 35,9-38,7 dB. Tylko w trakcie testu ekstremalnie obciążającego procesor i grafikę, świst powietrza wyrzucanego przez wentylator z prędkością 6000 obr/min wyraźnie przekroczył granicę 40 dB.

Napęd DVD potrafi zawarczeć, rozpędzając płytę, zazwyczaj jednak nie daje powodów do narzekań. Ciekawy jest fakt, że kultura pracy podczas oglądania filmu z płyty spada, gdy aktywowana jest wydajniejsza karta graficzna.

Hałas

luz
30.1 / 30.1 / 31.9 dB
HDD
30.1 dB
DVD
37.9 / 44.5 dB
obciążenie
38.6 / 43.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Na luzie program diagnostyczny raczej nie wskazywał temperatur komponentów powyżej 40°C. FurMark i Prime95 potrafiły wycisnąć 70°C z procesora i 90°C z grafiki. Można się obawiać, że w tak cienkiej obudowie użytkownik nie będzie dobrze izolowany od tych temperatur. Jednak ani jego dłonie, ani kolana nie poczują więcej niż 40°C. Należy to uznać za dobry wynik. Interesujące może być spostrzeżenie, że małe obciążenie w większym stopniu nagrzewa spód laptopa niż jego pulpit, a gdy system pracuje wydajniej, jest dokładnie na odwrót.

w stresie
 34.3 °C36.6 °C30.5 °C 
 37.1 °C39.6 °C30.8 °C 
 29 °C34.5 °C26.1 °C 
maks. w ogóle: 39.6 °C
średnia: 33.2 °C
26.2 °C30.8 °C36.7 °C
27.1 °C31.5 °C34.9 °C
28 °C30 °C30.4 °C
maks. w ogóle: 36.7 °C
średnia: 30.6 °C
zasilacz  45.9 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.2 °C / 92 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.6 °C / 103 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.7 °C / 98 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.1 °C / 81 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.5 °C / 94.1 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-5.7 °C / -10.3 F).

Głośniki

Para głośniczków jest umieszczona z przodu i skierowana do dołu. Jest to jedna z przyczyn tego, że wydobywający się dźwięk poza typowymi dla notebooków brakami w basach jest raczej płaski i niezbyt szczegółowy. Zestaw Altec Lansing potrafi jednak grać czysto i dość głośno.

Wydajność akumulatora

Liczba opcji przy zarządzaniu energią może przerazić niejednego użytkownika. Można je kontrolować przy pomocy guzika Express Gate, oprogramowania Power 4 Gear Asusa jak i oczywiście w opcjach Windows. Zaawansowany użytkownik naprawdę ma tu spore pole do popisu. Nie ma jednak problemu, jeśli komuś nie chce się w to bawić. Wystarczy przełączyć, zależnie od potrzeb, któryś z gotowych, optymalnie skonfigurowanych profili.

Zasadność zastosowania hybrydowej grafiki potwierdzają przeprowadzone pomiary. Zwłaszcza przy braku obciążenia widać dużą dysproporcję w rezultatach osiąganych na układach Intela i Nvidii. Również w bardziej bliskim rzeczywistości teście łączności z siecią przez WiFi różnica wyniosła około dwóch godzin. Generalnie jednak osiągane przebiegi można śmiało określić jako fantastyczne. Widać, że wszystkie zastosowane rozwiązania zmniejszające zużycie prądu dobrze się sprawdzają.

Nvidia (Turbo33) Intel (Turbo33) Intel bez Turbo
luz 10:33:49 15:43:56 16:19:24
wifi 5:05:02 6:42:00 7:11:42
DVD 4:39:16 5:12:01 5:35:49
obciążenie 3:03:17 3:17:50 3:33:56
Wydajność akumulatora
luz
16h 19min
sieć przez WLAN
7h 11min
DVD
5h 36min
obciążenie
3h 34min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 7 / 11 / 15 W
obciążenie midlight 38 / 50 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Dzięki nietypowemu doborowi komponentów UL80VS kusi potencjalnych nabywców dość dobrymi parametrami w zgrabnej obudowie. Mimo spłaszczenia konstrukcji do środka udało się wcisnąć napęd DVD, dwie karty graficzne i możliwość fabrycznego podkręcenia procesora.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak zamontowany dysk SSD o rewelacyjnych parametrach. Szereg jego zalet sprawia, że warto rozważyć tę opcję pomimo konieczności dopłaty kilkuset złotych. Między innymi dzięki temu dyskowi Asus potrafi być bezgłośny.

Ten kolejny przedstawiciel serii UL zapewnia oczywiście świetne czasy pracy na akumulatorze.

Niestety, trzeba wytknąć producentowi, że oszczędził trochę na wykonaniu, przez co na końcowej ocenie UL80VS ciążą liczne irytujące niedoróbki. Po stronie minusów należy też zapisać braki w wykonaniu klawiatury oraz kiepski gładzik i jego klawisze. Mobilnemu użytkownikowi może też przeszkadzać (zwłaszcza w plenerze) błyszcząca matryca.

Aktualne ceny notebooka Asus UL80VS

Asus UL80VS
Asus UL80VS

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Asus UL80VS-WX009
bohater testu: Asus UL80VS-WX009

Specyfikacja techniczna

Asus UL80VS-WX009
Procesor
Intel Core 2 Duo SU7300 2 x 1.3 GHz @ 1.733 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA GeForce G210M - 512 MB VRAM, GDDR3, dodatkowo GMA 4500M, ForceWare 186.88
Pamięć
4 GB 
, Micron DDR3-1066, 2x 2 GB
Matryca
14.10 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO213C / B140XW02 V1, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel GS45
Dysk twardy
Intel X25-M G2 SSDSA2M160G2GC, 160 GB 
, Intel SSDSA2M 160G2GC
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro, xD, SmartMedia, MS Duo, mini SD
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth jest
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ892AS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 27 x 340 x 244
Akumulator
84 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw, 5600 mAh, 15 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Ultimate 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
Zasilacz: 10,4 x 4,5 x 3 cm; 19 V, 3,42 A, 65 W
Waga
2.114 kg, zasilacz: 350 g
Cena
3299 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009
Asus UL80VS-WX009

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Mateusz Stach.

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Analiza 8-rdzeniowego Qualcomm Snapdragon X Plus - X1P-42-100 jest mniejszy i tańszy, ale niezbyt wydajny
Adreno X1-45 1.7 TFLOPS, Snapdragon X SD X Plus X1P-42-100, 15.60", 1.428 kg
Recenzja laptopa Asus ZenBook S 16 OLED: Premiera dla Ryzen AI 9 365 i Radeona 880M
Radeon 880M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 365, 16.00", 1.5 kg
Analiza AMD Zen 5 Strix Point iGPU - Radeon 890M kontra Intel Arc Graphics, Apple M3 i Qualcomm Adreno X1-85
Radeon 890M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 HX 370, ", 0 kg
Recenzja laptopa Asus ProArt P16 - laptop AMD Zen 5 z RTX 4070 i ekranem OLED 4K
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 HX 370, 16.00", 1.811 kg

Za

+ miły dla oka wygląd
+ możliwość podkręcenia procesora dzięki Turbo33
+ hybrydowa grafika
+ bardzo długa praca na baterii
+ dysk SSD o świetnej wydajności
+ przy małym obciążeniu bezgłośny

Przeciw

- sporo niedoróbek w wykonaniu
- błyszcząca matryca
- słaby gładzik
- niedopracowana klawiatura
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus UL80VS
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)