Test Asus Zenbook UX21E z procesorem i7-2677M
Mniejszy z Zenbooków w wersji z mocniejszym procesorem (dwurdzeniowym Core i7) jest poręczny jak netbook a szybszy od wielu laptopów multimedialnych z górnej półki. Jak to możliwe w komputerze o wysokości 17 mm? Kluczem do tej zagadki jest niesamowicie szybki dysk SSD ADATA.
Obudowa
UX21E, jako najmniejszy obecnie Zenbook Asusa, robi wrażenie nie tylko od pierwszego spojrzenia, ale również od pierwszego dotknięcia. Aluminiowa obudowa jest bardzo wysokiej jakości, a starannością wykonania dorównuje ona unibody Apple. Dotyczy to również bardzo cienkiej klapy oraz solidnych zawiasów. Pomimo usilnych starań nie udało się autorowi znaleźć w konstrukcji obudowy żadnych niedociągnięć.
Pulpit roboczy został wykonany z jednego kawałka aluminium. Spód stanowi jednolitą powierzchnię, lekko ściętą ku bokom i nie ma na nim klapek serwisowych ani otworów pozwalających na wentylację wnętrza urządzenia. Cała pokrywa może zostać zdjęta po odkręceniu zabezpieczających ją śrubek typu Torx. Niestety, laptop nie pozwala na łatwą wymianę komponentów, jako że moduł WLAN oraz kości RAM zostały wlutowane w płytę główną. Dysk twardy SSD ADATA XM11 o pojemności 128 GB nie został wykonany w standardowym rozmiarze 2,5 czy też 1,8 cala (typowym dla laptopów, subnotebooków oraz netbooków).
UX21E ma w najgrubszym miejscu 17 mm (łącznie ze znajdującą się na spodzie stopką) i niestety nie może pochwalić się bogatym zestawem interfejsów zewnętrznych. Dochodzą do tego również względy estetyczne. Gdyby na ściankach bocznych było gęsto od portów, zepsułoby to wygląd laptopa. Co za tym idzie, dostępne złącza ograniczają się do dwóch portów USB (w tym jednego 3.0), mikro HDMI, mni VGA oraz złącza audio.
Producent rozwiązał problem zbyt dużych jak na tak cienkie urządzenie portów VGA (D-Sub) oraz RJ-45 przez zastosowanie przejściówki oraz ethernetowej karty na USB (ASIX AX88772B). Zatem użytkownicy, którzy zechcą podłączyć projektor (zazwyczaj korzystający ze złącza VGA), mogą to uczynić przy pomocy dołączonego w zestawie adaptera.
Osprzęt
Płytki klawiatury znajdują się w wykonanej z plastiku matowej tacce. Po naciśnięciu klawisze zagłębiają się na głębokość tacki, a przy mocnym nacisku nawet nieco poniżej jej powierzchni. Miejsca podparcia nadgarstków są na tyle duże, że nawet użytkownicy o większych dłoniach nie będą mieli problemu ze znalezieniem dla siebie miejsca. Do zalet klawiatury UX21E można zaliczyć oddzielone od reszty (przez co łatwe do odnalezienia) klawisze strzałek.
Niestety, Asus nie zdecydował się na zastosowanie podświetlenia klawiatury.
Przycisk zasilania został umieszczony w obrębie klawiatury, w jej prawym górnym rogu, koło klawisza Delete. Oznacza to, że naciśnięcie niechcący tego przycisku może doprowadzić do uśpienia lub (w zależności od ustawień systemowych) wyłączenia laptopa.
Poszczególne płytki są zupełnie płaskie i nie posiadają wyprofilowania zwiększającego ergonomię pracy. Opór jest łatwo wyczuwalny, a odpowiedź jest mocna, ale nie twarda. Ponieważ skok wynosi jedynie 2 mm, pisanie, zwłaszcza na początku, jest niezbyt komfortowe.
Ze względu na swoją gładką powierzchnię, po dłuższym korzystaniu klawisze mogą wydawać się nieco tłustawe, szczególnie jeśli użytkownik ma problem z potliwością dłoni. Oznaczenia na klawiaturze przeznaczone do ułatwienia pisania bezwzrokowego są bardzo łatwo wyczuwalne.
Zastosowany gładzik, Elan SmartPad, jest sporych rozmiarów i ma matową powierzchnię. Nie zostają na nim odciski palców oraz smugi. Gładzik nie posiada standardowych przycisków, a zamiast nich naciska się jego dół, który po wciśnięciu reaguje jak lewy przycisk myszy. Podobnie jak w przypadku MacBooka i Samsunga 900X3A, po naciśnięciu gładzik zagłębia się w pulpit roboczy, wywołując tym samym opcję kliknięcia, także podwójnego, lewego przycisku. Gładzik posiada również prawy przycisk, który po kliknięciu otwiera menu kontekstowe. Zintegrowane przyciski znajdują się w dolnej części płytki dotykowej, a ich powierzchnia nie reaguje na sam dotyk. Jest to zaleta, ponieważ takie rozwiązanie powala na uniknięcie irytujących ruchów kursora podczas korzystania z przycisków. Taką wadę posiadał Samsung 900X3A. Obydwa przyciski zagłębiają się na 2 mm, co daje dość dobrze wyczuwalny punkt nacisku. Odpowiedź przycisków jest miękka, a klik - cichy.
Obraz
Wyświetlacz o przekątnej 11,6 cala ma rozdzielczość typową dla niewielkich ekranów, 1366x768 pikseli. Użytkownicy, którym zależy na większym obszarze roboczym, powinni zdecydować się na większy model UX31E, który posiada 13-calową matrycę o rozdzielczości HD+ (1600x900) w każdej dostępnej wersji. Błyszczący ekran UX21E wypadł dobrze jedynie w aspekcie intensywności podświetlenia; kolory i kontrast nie zrobiły na autorze najlepszego wrażenia.
Pomiar kontrastu dał mierny wynik 144:1, zwłaszcza przez bardzo dużą jasność czerni (3,31 cd/m). Wysoki kontrast pozwala uzyskać żywe i jasne kolory, ale w przypadku omawianego laptopa są one raczej blade i mdłe.
|
rozświetlenie: 87 %
na akumulatorze: 395 cd/m²
kontrast: 144:1 (czerń: 3.31 cd/m²)40.13% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
57% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
38.64% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Aby zasłużyć sobie na miano sprzętu ekstremalnie mobilnego, Zenbook posiada bardzo silne podświetlenie ekranu. W najjaśniejszym miejscu ekranu luminancja osiągnęła niesamowitą wartość 478 cd/m, co pozwoliło omawianemu laptopowi uplasować się niemal na szczycie naszego ogólnego zestawienia. Średnia dla całego ekranu to nadal bardzo dobre 441 cd/m2, dzięki czemu UX21E zdetronizował poprzedniego lidera pod tym względem, Samsunga 900X3A (matowa matryca, maks. 482, śr. 413 cd/m).
Niestety, matryca Asusa UX21E jest błyszcząca. Oznacza to, że na wyświetlaczu, zwłaszcza podczas pracy na dworze, będą pojawiać się odbicia praz refleksy, chociaż intensywne podświetlenie ekranu pozwala częściowo zniwelować ten efekt. Ustawienie maksymalnego podświetlenia podczas pracy laptopa na akumulatorze znacznie skraca czas jego działania, który nie należał do najlepszych nawet przy ustawieniu podświetlenia na 100 cd/m. Po przełączeniu na zasilanie wewnętrzne wartość luminancji na środku ekranu spadła do 395 cd/m.
Kąty widzenia w poziomie pozwalają na odchylenie ekranu przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości obrazu jedynie do 45 stopni. Powyżej tej wartości kontrast spada i następuje inwersja kolorów. Podczas badania kątów pionowych obraz zachował swoje właściwości do 35 stopni. Niestety, widoczne przekłamanie kolorów nastąpiło już przy 10 stopniach. Oznacza to, że mamy do czynienia z ekranem typu TN o słabych kątach widzenia. Nie jest dobra wiadomość, gdyż wyświetlacze LCD tak niskiej klasy są zazwyczaj montowane w laptopach z dolnego przedziału cenowego. Zapewne wielu użytkowników byłoby w stanie zapłacić nieco więcej za laptop wyposażony w lepszy jakościowo ekran typu IPS.
Osiągi
Core i7-2677M (standardowe taktowanie: 1,80 GHz, z funkcją Turbo do 2,90 GHz) jest nowym procesorem dwurdzeniowym Intel Core drugiej generacji, opartym na mikroarchitekturze Sandy Bridge. Posiada on TDP na poziomie 17 W (wartość typowa dla laptopów to 35 do 45 W). W tańszej wersji UX21E stosowany jest procesor Core i5-2467M (1,60 GHz, do 2,00 GHz z wykorzystaniem Turbo).
Zainstalowana pamięć RAM to 4 GB DDR3. Została ona wlutowana w płytę główną, przez co nie ma możliwości jej rozszerzenia. Układ graficzny HD Graphics 3000 jest zintegrowany z procesorem, z którym współdzieli pamięć.
Dzięki wyposażeniu w taki a nie inny procesor omawiany model UX21E stał się relatywnie szybkim i wydajnym laptopem. Wielowątkowy test Cinebench R11.5 (wersja 64-bitowa) ukończył z wynikiem 2,13 pkt. Procesor i5-2537M w Samsungu 900X3A zdobył tym samym teście tylko 1,41 pkt. Testowany ultrabook z procesorem i7 okazał się lepszy od laptopów ze standardowymi jednostkami i3-2310M (2,0 pkt.), i3-2330M (2,1 pkt.) i i5-430M (2,0 pkt.).
Duży postęp wydajnościowy widać przy porównaniu i7-2677M do niskonapięciowych procesorów z 2010 roku (Arrandale). Core i5-470UM (1,33-1,86 GHz, 18 W) osiągnął w teście R11.5 tylko 1,3 pkt., a i5-560UM (1,33-2,13 GHz, 18 W) uzyskał 1,5 pkt.
Procesor i5-2467M, stosowany nie tylko w tańszej wersji UX21E, ale też w Acerze Aspire S3 oraz w MacBooku Air 11, nie wypadł dużo gorzej, gdyż zdobył 1,9 pkt.
Core i7-2677M okazał się też szybszy w teście wPrime 2.0, który ukończył z wynikiem 732 sekund. Core i5-2467M potrzebował na to 869 sekund.
Funkcja Turbo 2.0 działała w UX21E dobrze. Na początku testu wielowątkowego taktowanie zegara wynosiło 2,6 GHz, a następnie spadło do 2,2 GHz. Wartość ta była i tak wyższa, niż taktowanie bazowe (1,8 GHz).
Pojawia się pytanie, jak będą zachowywać się bardziej wymagające aplikacje przy połączeniu takiego procesora, zintegrowanego układu graficznego, 4 GB pamięci RAM oraz dysku SSD. Subiektywne odczucia mówią, że UX21E w testowanej konfiguracji pracuje bardzo szybko. Instalacje są przeprowadzane momentalnie, działające w tym samym czasie programy przywieszają się, a nowe otwierają się w ciągu kilku sekund. Na pochwałę zasługują czasy zimnego startu systemu (16 sekund) oraz ciepłego (2 sekundy na wyjście ze stanu wstrzymania).
Wyniki testów PCMark Vantage oraz PCMark 7 można ocenić pozytywnie. Asus UX21E uzyskał w nich odpowiednio 11054 oraz 3612 pkt. Są to osiągnięcia nieco lepsze, niż te, którymi wykazał się Samsung 900X3A (odpowiednio 10833 i 3448 pkt.).
PCMark7 uwielbia dysk SSD ADATA, czego dowodem jest uzyskanie przez UX21E 3612 pkt. Jedynie laptopy przeznaczone do gier, które otrzymały procesory i7-2630QM lub i7-2920XM oraz dysk SSD, osiągnęły do tej pory lepsze wyniki w tym teście. Jako przykłady można tu wymienić modele Alienware M18x (4579 pkt.), Fujitsu Celsius H710 (3695 pkt.) i Clevo P150HM (4208 pkt). Laptop z dwurdzeniowym, standardowym procesorem i7, bez dysku SSD (Vostro 3350), zdobył tylko 2000 pkt.
Zintegrowany układ graficzny HD Graphics 3000 posiada tryb Turbo, ale jest on nieco słabszy, niż jego odpowiedniki zintegrowane z procesorami i7-2620M oraz i5-2410M. Przyczyną jest wolniejsze taktowanie rdzenia, nominalnie wynoszące 350 zamiast 650 MHz oraz 1200 zamiast 1100-1300 MHz w trybie Turbo. W laptopach ze standardowymi procesorami układ graficzny HD Graphics 3000 zdobywał od 4000 do 5000 pkt. w teście 3DMark06, a UX21E wypadł w nim nieco gorzej, osiągając 3755 pkt.
Z drugiej strony, w teście Cinebench R11.5 OpenGL Asus osiągnął 9,78 kl/s. Większość układów HD Graphics 3000 w procesorach i3 oraz i5 uzyskuje w nim około 7 kl/s. Grafika Intela zintegrowana z procesorem i7-2620M osiągnęła 9 kl/s. Co ciekawe, w teście Heaven Benchmark v2.1 między wynikami laptopów z i7-2620M i i7-2677M nie było różnicy; oba osiągnęły 8,1 kl/s.
3DMark 06 Standard Score | 3755 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 1661 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 11054 pkt. | |
PCMark 7 Score | 3612 pkt. | |
Pomoc |
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Crysis - GPU Benchmark (2007) | 35.3 | 17.4 | 10.6 | |
Crysis - CPU Benchmark (2007) | 34.2 | 16.2 | 9.4 | |
StarCraft 2 (2010) | 86.8 | 13.3 | ||
Deus Ex Human Revolution (2011) | 31.2 |
UX21E zawdzięcza swoją niesamowitą szybkość bardzo krótkiemu czasowi dostępu oferowanemu przez dysk SSD ADATA. Cząstkowy wynik dla dysku w teście PCMark Vantage to 42351 pkt. Tylko Chiligreen Mobilitas OV0789 z dwoma dyskami OCZ Vertex 3 (RAID 0) osiągnął do tej pory tak dobry wynik. Samsung 900X3A zdobył tylko 15599 pkt., a Sony Vaio Z13Z9E z czterema dyskami SSD (Quad SSD) może pochwalić się tylko 13055 pkt. Laptopy wyposażone w standardowy dysk twardy potrafią osiągnąć w tym teście co najwyżej 6200 pkt. (HP 8540w).
Dysk ADATA XM11 został podłączony do portu SATA 6 Gb/s, co pozwala mu uzyskiwać odczyt na poziomie 400 MB/s nawet bez zastosowania RAID 0.
Wpływ na otoczenie
Hałas
Kultura pracy Asusa UX21E ma dwa oblicza.
Omawiany laptop jest słyszalny, nawet gdy jego podzespoły pozostają w stanie bezczynności. Wentylator może być wtedy wyłączony (29,6 dB) lub wytwarzać cichy szmer (30,1 dB). Okazjonalne obciążenie procesora podczas korzystania z internetu może zwiększyć wytwarzany szum do 31 dB.
Cicha praca nie jest niestety regułą. Kiedy procesor lub zintegrowany z nim rdzeń graficzny pracują pod obciążeniem, UX21E zaczyna być bardzo głośny. Górna granica wytwarzanego dźwięku to 42 dB (3DMark Vantage, Cinebench R11.5). Podczas testu wydajnościowego z obciążonymi jednocześnie CPU i GPU natężenie hałasu również wynosiło 42 dB. Jedyne pocieszenie w tym, że wentylator pracuje przez cały czas na takich samych obrotach.
Hałas
luz |
| 29.6 / 31.1 / 31.1 dB |
obciążenie |
| 41.7 / 42 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
Przy dużym i, co ważniejsze, stałym obciążeniu podzespołów wentylator nie radzi sobie optymalnie z ich chłodzeniem. Maksymalna uzyskana temperatura obudowy, 46C, jest jednak do przyjęcia i nie powinna budzić obaw. Pomimo zastosowania aluminiowego korpusu, ciepło nie rozkładało się równomiernie na jego górne oraz dolne partie.
W trakcie testów nie zaobserwowano poważnego zaniżania taktowania procesora i7-2677M, czyli tzw. throttlingu CPU. Nawet wielogodzinny test ekstremalny z maksymalnie obciążonymi procesorem i rdzeniem graficznym (takie obciążenie nie zdarza się przy normalnym korzystaniu z laptopa) nie spowodował spadku częstotliwości taktowania poniżej 1,5 GHz. Kiedy nie dochodziło do obciążenia procesora graficznego, procesor był taktowany z częstotliwością co najmniej 2,0 GHz przy wielowątkowym obciążeniu (Prime95). Jest to wartość wyższa, niż taktowanie bazowe (1,8 GHz), zatem procesor cały czas wykorzystywał tryb Turbo. W niektórych laptopach w grach oraz bardziej wymagających aplikacjach występował poważny throttling i taktowanie procesora było obniżane do 800 MHz. Przykładem może być Acer 3830TG.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.7 °C / 111 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46 °C / 115 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.6 °C / 83 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32 °C / 89.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-3.7 °C / -6.7 F).
Głośniki
Gdzie znajdują się głośniki? UX21E został wyposażony w dwie sztuki ukryte na spodzie korpusu laptopa, pod miejscami podparcia nadgarstków, z prawej oraz lewej strony. Jakość wytwarzanego przez nie dźwięku jest średnia, ale jest on akceptowalny, jak na tak niewielki laptop. Niewielkie membrany nie są w stanie oddać wysokich tonów. Poza tym użytkownik powinien powstrzymać się przed ustawianiem maksymalnego natężenia, gdyż powoduje to charczenie głośników.
Wydajność akumulatora
Intel wymaga, by ultrabook działał na zasilaniu akumulatorowym 5 a jeszcze lepiej 7 godzin. Asus UX21E nie spełnia tego wymogu, gdyż chodził na baterii tylko 3 godziny i 37 minut w teście WLAN. Podświetlenie ekranu było ustawione na 100 cd/m, a aktywność testującego polegała na oglądaniu stron internetowych i oglądaniu od czasu do czasu materiałów wideo.
Po naładowaniu wbudowanego akumulatora o pojemności 35 Wh UX21E pracował przez 2 godziny i 29 minut z obciążonym procesorem oraz maksymalnym podświetleniem. Przy oglądaniu filmu z pliku .avi o niskiej rozdzielczości laptop wyłączył się po 3 godzinach i 54 minutach (podświetlenie 100 cd/m, wyłączony moduł WLAN).
Biorąc pod uwagę czas pracy podczas normalnego użytkowania i porównując go z przebiegami oferowanymi przez konkurencję, Asus rozczarowuje. Co prawda Acer S3 działał w teście WLAN przez 3:33 h, czyli nawet krócej od UX21E, ale na rynku znajdziemy laptopy z ekranem 11-calowym (np. Samsung 900X1B, 5:56 h) oraz 13-calowym (np. Samsung 900X3A, 5:38 h) legitymujące się o wiele lepszymi czasami pracy. Taki Dell Vostro V131 nie posiada niskonapięciowego procesora, a dzięki akumulatorowi 65 Wh był w stanie osiągnąć 6:56 h.
Największym minusem Asusa UX21E jest zatem skromna pojemność akumulatora, gdyż jego zapotrzebowanie na energię jest niewielkie.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.1 / 0.3 W |
luz | 6.6 / 9.1 / 11.1 W |
obciążenie |
33.7 / 31.9 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 960 |
Podsumowanie
Asus UX21E wszedł na rynek ultrabooków z hukiem. Dobrą wydajność zawdzięcza szybkiemu dyskowi SSD ADATA.
Kompaktowa obudowa jest bardzo solidna i wysoka jakość wykonania zasługuje na uznanie. Dzięki wykorzystaniu aluminium prezentuje się ona bardzo dobrze i obudowa UX21E w niczym nie ustępuje tej, w którą zapakowany został MacBook Air. Duży, "klikalny" gładzik jest bardzo wygodny w użyciu. Klawiatura wykazuje się niestety zbyt krótkim skokiem klawiszy. Ze względu na specyficzną sylwetkę laptopa liczba dostępnych interfejsów zewnętrznych została ograniczona do niezbędnego minimum. Do użycia niektórych portów potrzebne są (dołączone) przejściówki.
Czy UX21E okazał się lepszy od MacBooka Air? Nie, z powodu zbyt słabego wyświetlacza (mały kontrast oraz słabe kąty widzenia) oraz krótkiego czasu pracy na akumulatorze. Laptop Apple może pochwalić się większym kontrastem oraz szerszymi kątami widzenia. Niesamowicie mocne podświetlenie ekranu w UX21E jest praktycznie bezużyteczne, ponieważ błyszczący wyświetlacz generuje odbicia oraz refleksy.
UX21E jest jednak o wiele lepszy od Acera Aspire S3, który osiągnął jeszcze krótszy czas pracy na akumulatorze (3 godziny i 33 minuty) oraz posiada słaby wyświetlacz z niskim kontrastem i mniej intensywnym podświetleniem. Co więcej, Acer dysponuje dyskiem HDD, co czyni jego wydajności znacznie gorszą od prezentowanej przez Asusa.