Notebookcheck Logo

Test Compal JHL90 i BlueBerry JHL90

JHL90 to następca FL90 i pokrewnych Compali, wyposażony w elementy platformy Centrino 2 (Montevina) i kartę graficzną GeForce 9600M GT. Jest oferowany przez sklepy, pod marką BlueBerry, a także występuje w naszym kraju jako California Access M162S. Jako że otrzymaliśmy dwa egzemplarze z różnymi procesorami, mogliśmy dobrze zweryfikować ewentualne wady i zalety. Czy JHL90 będzie zatem kontynuował sukcesy poprzedników?

Obudowa

Choć z obrazków wynikało naszym zdaniem co innego, Compal JHL90 jest chyba najładniejszym z kadłubków, jakie wyszły dotąd z tej stajni. Obawialiśmy się, że na jego urodzie zaciąży ekran dość wysoko osadzony na zawiasach, z dużym prześwitem  po ich zewnętrznej stronie, upodabniające go trochę do starych Pavilonów (sprzed 2006 roku). Na szczęście jednak szpary są w sumie niewielkie i nie postarzają sylwetki.

Nie ma jednak cudów, – JHL90 to nadal kopciuszek, tyle że znane surowe kształty zyskały teraz może większą harmonię. Urody nie dodaje temu notebookowi wieko wykończone błyszczącym lakierem. W mig pokrywa się ono odciskami palców, a po dłuższym okresie użytkowania może zostać oszpecone zarysowaniami. Ciekawszym elementem zdobniczym jest natomiast plastikowa imitacja skóry na pulpicie (o tak dobrze odwzorowanym rysunku, że można się nabrać i uznać, że to prawdziwa skóra). Zapewnia ona dość miłe w dotyku oparcie dla dłoni.

Nie potwierdziła się natomiast pogłoska o zastosowaniu w nowym Compalu korpusu ze stopu magnezu.

Z trzech stron obudowy (chodzi przód i oba boki) pulpit wychodzi nieco poza obrys platformy roboczej, tworząc niewielkie występy w rodzaju parapetów. Są one pomocne przy podnoszeniu komputera (można tam podłożyć palec dla uzyskania lepszego chwytu), ale mają szorstkie krawędzie, które mogą ocierać dłonie (szczególnie z prawej strony).

Poza tym zwracają na siebie uwagę wysokie nóżki, w jakie wyposażono JHL90. Poprawiają one cyrkulację powietrza, kiedy laptop pracuje na biurku, ale utrudniają zmieszczenie komputera w plecaku czy pokrowcu.

Sztywność obudowy jest należyta, a spasowanie można uznać za nieco lepszej jakości niż w modelach poprzedniej generacji Compali. Niedostatków nie ma wiele, a najpoważniejsze niedociągnięcie to stosunkowo donośne skrzypienie skrajnego bocznego fragmentu głównej pokrywy na spodzie z tyłu obudowy, które daje znać o sobie np. podczas przenoszenia laptopa (występowało w obu testowanych egzemplarzach – przy czym nieco bardziej nasilone w tym z Delpolu – więc można ekstrapolować tę cechę na cały model).

JHL90 nie posiada mechanizmu ryglującego (magnes z lewej strony u góry nad matrycą). Kiedy obrócić komputer do góry nogami, ekran uchyla się tylko o parę stopni, a nie otwiera. Zawiasy chodzą na tyle ciężko, że trudno otworzyć pokrywę jedną ręką (trzeba przytrzymać platformę roboczą drugą). Ekran kolebie się delikatnie po przestawieniu, ale i tak wygląda to nieco lepiej niż w starszych modelach.

W JHL90 zlikwidowano jeden z poważniejszych braków poprzedników, czyli brak cyfrowego wyjścia obrazu – notebook otrzymał złącze HDMI. Rozmieszczenie interfejsów jest jednak dość nieszczęśliwe. Przede wszystkim trzeba wytknąć, że wszystkie trzy porty USB zostały zgrupowane na prawej ścianki, co może utrudniać operowanie myszką. Umieszczone na lewym boku gniazdo LAN byłoby lepiej ulokowane, gdyby znalazło się bliżej tyłu, na miejscu gniazda modemu.

Do tego wylot powietrza z układu chłodzenia, który w FL90 i następnych znajdował się na tylnej ściance, tutaj został przesunięty na lewy bok.

przód: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, odbiornik podczerwieni
przód: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, odbiornik podczerwieni
lewy bok: blokada Kensingtona, modem, wyłącznik WiFi, wylot wentylatora, HDMI, VGA, ExpressCard, LAN, czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, modem, wyłącznik WiFi, wylot wentylatora, HDMI, VGA, ExpressCard, LAN, czytnik kart
prawy bok: USB, 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania
prawy bok: USB, 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Klawiatura JHL 90 najprawdopodobniej różni się nieco od modeli starszej generacji. Układ jest ten sam, natomiast klawisze są wykonane z innego, jakby bardziej gumowatego tworzywa (nie mieliśmy bezpośredniego porównania, ale tak się nam wydawało).  

Jeżeli chodzi o charakterystyki, zwróciliśmy uwagę na dość długi skok. Klawisze nie są przesadnie twarde, ale mimo to ich szczęk jest dość głośny. Nie można tu mówić o jakimś irytującym stukocie, ale zwracają uwagę wybijające się pod tym względem spacja i prawy ctrl.

Pisze się w każdym razie wygodne, może dlatego, że klawiatura ani o jotę się nie ugina (oba egzemplarze zrobiły na nas równie korzystne pod tym względem, a wiemy, że sporo zależy w tej dziedzinie od składającego).

Podczas pisania na klawiaturze często zdarza się zahaczać o gładzik. Dzieje się tak dlatego, że płytka dotykowa jest szeroka (mierzy 8,5 cm) a także przysunięta blisko do klawiatury.

Rozmiary tabliczki są oczywiście z korzyścią dla wygody operowania kursorem. Właściwości ślizgowe nie są najlepsze – powierzchnia jest nieco zbyt tępa (przydałaby się bardziej aksamitna czy chropowata, również ze względu na lepsze wrażenia dotykowe). Mimo to pracuje się dobrze. Problemem może być uruchomienie strefy przewijania w pionie – na sterowniku Synaptics 10.1.8 nie była dostępna (pokazała się po zainstalowaniu sterownika Alps). Brak strefy przewijania w poziomie.

Przyciski towarzyszące są niewielkie (28x13 mm) i trzeba być zawsze skoncentrowanym, by trafiać w nie bezbłędnie. Jest to o tyle ważne, że (na modłę Asusa) rozdziela je czytnik biometryczny, co jest rozwiązaniem dość niefortunnym. Szczególnie że ten skaner linii papilarnych jest nadpobudliwy i łatwo go aktywować byle muśnięciem (dlatego też lepiej go wyłączyć, jeśli nie ma w planach jego wykorzystania). Przyciski towarzyszące urządzeniu wskazującemu wydają dość głośny, plastikowy klik. 

klawiatura w Compal JHL90
klawiatura
touchpad w Compal JHL90
touchpad

Obraz

matryca w Compal JHL90
ustawienia fabryczne
podwyższona gamma

W obu testowanych przez nas egzemplarzach zamontowana była ta sama lustrzana matryca 15,4” WXGA firmy CPT co stosowana w starszych Compalach.

Tym razem producent postanowił zrobić dobrze użytkownikowi i ustawił domyślną kalibrację. To ustawienia fabryczne (pod nazwą Normal) jest jednak praktycznie bezużyteczne. Co prawda kolory są częściowo odwzorowane z dużą wiernością (szczególnie dobrze wyglądają czerń i odcienie szarości), to jednak obraz jest zbyt ciemny do komfortowego użytkowania i nie można na nim rozróżniać odcieni czerwieni. Wystarczy jednak korekta gammy (po wybraniu opcji User Defined w aplikacji WOW Video) i robi się w miarę dobrze – matryca odzyskuje właściwości znane z IFL90 czy JFL92. Musimy jednak wtedy się pożegnać z wiernie reprodukowanymi barwami.

135.8
cd/m²
152.2
cd/m²
130.1
cd/m²
137.5
cd/m²
169.6
cd/m²
134.8
cd/m²
132.2
cd/m²
147.4
cd/m²
125.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 169.6 cd/m² (Nits) średnia: 140.6 cd/m²
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 170:1 (czerń: 1 cd/m²)
179.3
cd/m²
190.3
cd/m²
172.9
cd/m²
180.8
cd/m²
209.7
cd/m²
170.3
cd/m²
172.1
cd/m²
177.6
cd/m²
154.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 209.7 cd/m² (Nits) średnia: 178.6 cd/m²
rozświetlenie: 73 %
kontrast: 233:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Tenże profil jest również odpowiedzialny za słabe wyniki luminancji, co widać na załączonych wyżej diagramach. Pierwszy z nich, gdzie przeciętna jasność to tylko 140 cd/m², obrazuje właśnie rozkład podświetlenia na ustawieniu domyślnym (Normal). Matrycę CPT stać jednak na więcej – po korekcie gammy do wartości 36 średnia przy maksymalnym podświetleniu wynosi już 178 cd/m² i taki właśnie parametr preferowaliśmy.

Wydaje się, że fabryczne ustawienie ma też niekorzystny wpływ na kąty widzenia. Są one tak czy inaczej wąskie, a przy odchyleniu kąta patrzenia ku górze dochodzi tego, że w obraz wstępuje intensywnie odcień ochry, ale przy skorygowanej po swojemu gammie dzieje się to odrobinę później. 

kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90
kąty widzenia w Compal JHL90

Osiągi

T9400
T9400
X9000
X9000

Jako że otrzymaliśmy Compale z dwóch źródeł, mogliśmy ocenić, na ile ważki jest procesor w ogólnej wydajności komputera i jakie są różnice pomiędzy dwiema konkretnymi jednostkami Intela różnych klas i generacji.

Z Blue Mobility przybył JHL90 z procesorem Core 2 Duo T9400. To Penryn drugiej generacji, będący częścią platformy Centrino 2 (Montevina). Jako taki pracuje z magistralą FSB 1066 MHz. Procesor ten jest taktowany z częstotliwością 2,53 GHz. Dysponuje 6 MB pamięci L2C. Jego wskaźnik wynosi TDP 35 W.

Sklep Delpol użyczył nam JHL90 z procesorem Core 2 Extreme (Penryn XE), który pojawił się wraz z odświeżeniem platformy Santa Rosa na początku tego roku (jego FSB to 800 MHz). Jako że zadziałał bez problemu, oznacza to, że starsze jednostki na gniazdo Socket P są kompatybilne z Monteviną (Centrino 2). Ta „ekstremalna” jednostka jest taktowana zegarem 2,8 GHz i również posiada 6 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Wysokie TDP (44 W) wskazuje, że X9000 jest bardziej energochłonny.

W BlueBerry JHL90 mieliśmy po moduły po 2 GB RAM DDR2 800 MHz Kingstona, zaś w delpolowskim JHL90 – dwa moduły po 2 GB DDR2 800 MHz Kingstona HyperX (w obu przypadkach opóźnienia to 5-5-5-18).

W tym pierwszym notebooku zastosowano dysk Seagate Momentus 7200.2 200 GB, natomiast w drugim - Momentus 7200.3 320 GB (oba SATA300).

Oba laptopy dysponowały tą sama kartą graficzną NVIDIA GeForce 9600M GT z 512 MB własnej pamięci DDR2. Jest to karta przychodząca na miejsce GF 8600M GT, z tym że produkowana w procesie 65 nm, a nie 80 nm. Jako że bazuje na rdzeniu G96, nie powinna być dotknięta problemami, którymi muszą się przejmować właściciele laptopów z układem GF 8600M GT. Rdzeń jest taktowany z częstotliwością 500 MHz, pamięć - 400 MHZ (efektywnie 800 MHz). Dysponuje 32 zintegrowanymi jednostkami cieniującymi i cechuje ją 128-bitowa magistrala pamięci.

W przedziale średnim zrobiło się u Nvidii bardzo gęsto (wystarczy tylko wspomnieć, że pośrednim ogniwem między 8600M GT a 9600M GT był GeForce 9500M GS), więc dla dania pewnej orientacji warto stwierdzić, że wydajność układu GF 9600M GT z DDR2 plasuje się pomiędzy GF 8600M GT GDDR3 a 8700M GT.

Jako że mieliśmy do dyspozycji dwie dość zbliżone platformy mogliśmy stwierdzić, na ile doniosłą jest wydajność procesora. T9400 i X9000 to mocno odmienne procesory, rózniące się wyraźnie zegarem, ale nowocześniejszy Core 2 Duo nadrabia sporo szybszą magistralą FSB. W sumie okazuje się więc, że przewaga Core 2 Extreme nie jest wielka.

W ogólnym 3DMarku06 różnica wynosiła tylko około 60 punktów na korzyść X9000 (+1,3%), przy czym cząstkowa procesora była lepsza o 239 pkt. (+10,4%), w PCMarku05 485 oczek (+7,4%), w Aquamarku 3,5 kl/s (+3,9%).

Co jakiś czas powraca na forum zagadnienie roli procesora przy grach. Z naszych testów dwóch JHL-i wynika, że jest ona znikoma i pomijalna, jeżeli procesory są sobie bliskie klasą. Chociaż staramy się, by próbki były miarodajne, to jednak poza wbudowanymi w gry benchmarkami okazywało się, że raz jedna konfiguracja, raz druga osiagała lepsze rezultaty - świadczy to o tym, że zależą one bardziej od minimalnych różnic w scenach. Wygląda więc na to, że w przypadku niewielkiej róznicy między solidnymi procesorami przyrost wydajności to klatka, najwyżej dwie.

Można wyciągnąć zatem wniosek, że jeżeli już dopłacać do procesora, to z myślą o profesjonalnych zadaniach obliczeniowych. Do zastosowań domowych wystarczą bowiem przeciez najsłabsze Core 2 Duo.

Kiedy przeszliśmy do praktycznej weryfikacji możliwości procesora we właściwiych jemu zastosowaniach, doczekaliśmy się dość zaskakujących wyników. Okazało się, że benchmarki mówią jedno, a rzeczywistość co innego. WinRAR dał nam 163 oczka (14,6%), a więc znaczną różnicę na korzyśc konfiguracji z C2E X9000. Tymczasem model z C2D T9400 okazał się minimalnie szybszy przy konwersji filmu i wyraźnie szybszy przy kompresji dużego pliku.

Porównanie wydajności obu systemów przedstawimy wkrótce w tabelce; tymczasem można zestawiać wyniki samodzielnie (w pierwszej kolejności są podane rezultaty zestawu z T9400, na drugim miejscu publikowaliśmy te z X9000).

3DMark 2001SE Standard
26500 pkt.
3DMark 03 Standard
12750 pkt.
3DMark 05 Standard
8269 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
4565 pkt.
Pomoc
3DMark 2001SE Standard
27499 pkt.
3DMark 03 Standard
12821 pkt.
3DMark 05 Standard
8298 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
4624 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
6551 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
7036 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit3535 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit5313 Points
 Rendering Single 32Bit2786 Points
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit3612 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit5843 Points
 Rendering Single 32Bit3070 Points
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF414.3 fps
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF525 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF30 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF33 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF403 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF31 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF35 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF261 fps
Crysis - CPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x800Medium, 0xAA, 0xAF15.14 fps
 1280x800Low, 0xAA, 0xAF27.89 fps
 1024x768High, 0xAA, 0xAF10.74 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF14.13 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x800Medium, 0xAA, 0xAF15.73 fps
 1280x800Low, 0xAA, 0xAF28.56 fps
 1024x768High11.89 fps
 800x600High15.56 fps
Crysis - CPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x800Medium, 0xAA, 0xAF15.18 fps
 1280x800Low, 0xAA, 0xAF27.97 fps
 1024x768High, 0xAA, 0xAF10.8 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF14.2 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x800Low, 0xAA, 0xAF28.6 fps
 1280x800Medium, 0xAA, 0xAF15.74 fps
 1024x768High11.9 fps
 800x600High15.61 fps
200 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 16 MB/s
przesył danych (maksimum): 64 MB/s
przesył danych (średnio): 50 MB/s
czas dostępu: 15 ms
szybkość interfejsu: 82 MB/s
obciążenie procesora: 2 %
przesył danych (minimum): 42 MB/s
przesył danych (maksimum): 89 MB/s
przesył danych (średnio): 69 MB/s
czas dostępu: 16 ms
szybkość interfejsu: 64 MB/s
obciążenie procesora: 9 %
T9400
T9400
X9000
X9000

Sprawność w grach (Fraps 60 s):

Call of Duty 4
T9400, rozdzielczość 1280x800, detale na "normal/medium"
min. 18, śr. 23,57, maks. 39 kl/s

X9000, rozdzielczość 1280x800, detale na "normal/medium"
min. 17, śr. 24,67, maks. 37 kl/s

Company of Heroes
T9400, rozdzielczość 1024x768, detale na "high/med", AA wyłączony
min. 32, śr. 51,83, maks. 78 kl/s

X9000, rozdzielczość 1024x768, detale na "high/med", AA wyłączony
min. 24, śr. 39,02, maks. 58 kl/s

FIFA 07
T9400, domyślne ustawienia wersji demonstracyjnej
min. 57, śr. 59,75, maks. 61 kl/s

X9000, domyślne ustawienia wersji demonstracyjnej
min. 57, śr. 59,73, maks. 61 kl/s

Gothic 3
T9400, rozdzielczość 1024x768, detale na "high"
min. 14, śr. 28,22, maks. 42 kl/s

X9000, rozdzielczość 1024x768, detale na "high"
min. 19, śr. 31,33, maks. 39 kl/s

Medal of Honor Airborne
T9400, rozdzielczość 1280x800, wszystko na "medium"
min. 26, śr. 33,55, maks. 44 kl/s

X9000, rozdzielczość 1280x800, wszystko na "medium"
min. 20, śr. 28,75, maks. 44 kl/s

Supreme Commander
T9400, rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 18, śr. 20,95, maks. 30 kl/s

X9000, rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 19, śr. 21,93, maks. 30 kl/s

Wiedźmin
T9400, rozdzielczość 1280x800, detale na "medium", AA wyłączony
min. 14, śr. 30,32, maks. 61 kl/s

X9000, rozdzielczość 1280x800, detale na "medium", AA wyłączony
min. 14, śr. 31,90, maks. 62 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Byliśmy do pewnego stopnia zaskoczeni z wyników, gdyż okazało się, że egzemplarz z wydzielającym więcej ciepła procesorem X9000 wcale nie jest głośniejszy od tego z T9400. Zachowywały się bardzo podobnie.

Z początku wydawało się nam, że JHL90 jest cichy od poprzedników. Przy znikomych obciążeniach wentylację słychać rzadko i jest to hałas nieznaczny. Jeżeli się odzywa, wentylator mruczy niegroźnie, co wyraża się wartością 33,5 dB. W ciągu gwarnego dnia prawie go nie słychać, ale już kiedy w otoczeniu zrobi się spokojnie, da się słyszeć pewien szum (nawet podczas pracy w trybie oszczędnym).

Przy znacznym obciążeniu, w tym podczas gry, wiatrak daje mocno, a maksymalny hałas potrafi sięgnąć 43,5 dB. Charakterystyka odgłosu jest jednak taka, że nie oddziałuje przesadnie negatywnie na komfort użytkowania.

Podczas przestojów i lekkiej pracy JHL90 jest więc sporo cichszy od FL90, a w trakcie obciążenia hałas jest podobny lub minimalnie większy. IFL90 i JFL92 były natomiast wyraźnie cichsze (to już jednak kwestia dopracowania BIOS-u).

W obu testowanych laptopach mieliśmy zamontowany napęd optyczny Optiarc, który wykazał się znakomitą kulturą pracy, zarówno podczas rozruchu jak i w trakcie odtwarzania.

Pierwszy z poniższych diagramów przedstawia wyniki dla konfiguracji z procesorem T9400, drugi dla tej z X9000.

Hałas

luz
0 / 0 / 33.6 dB
HDD
32.6 dB
DVD
33.4 / 37 dB
obciążenie
36.4 / 43.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Hałas

luz
32.5 / 0 / 0 dB
HDD
33 dB
DVD
34.8 / 42.6 dB
obciążenie
0 / 0 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Uff, to dość gorący temat przy ocenie nowych Compali. JHL90 grzeje się pewnikiem w podobnym stopniu co starsze modele, z tym że testy były przeprowadzane akurat w porze kanikuły, stąd wyniki mogą być dość zastraszające.

Różnica w temperaturze otoczenia czyni jednak znaczną różnicę. Pierwsze testy modelu z C2D T9400 wykonaliśmy w temperaturze 25 stopni. By uzyskać porównywalne wyniki z X9000, musieliśmy jednak je powtórzyć. Przy wzroście tylko o dwie kreski, do 27 stopni Celsjusza, mierzone temperatury wszystkich elementów zwiększyły się wyraźniej: zasilacza o cztery, okolic wylotu z wentylatora o siedem, temperatur obudowy o kilka (do dziewięciu) stopni.

Obudowa JHL90 z procesorem X9000 nagrzewa się minimalnie intensywniej od tej z nowszym Penrynem (choć dzieli je 9 W na skali TDP).

Tak jak i w konstrukcjach z zeszłego roku najwyższe temperatury notowaliśmy z lewej strony komputera. Przy solidnym obciążeniu to nie przelewki i korpus Compala rozgrzewa się podczas upałów do 45-50 stopni po wierzchniej stronie platformy roboczej i do prawie 50 stopni na spodzie. To niebagatelne wyniki.

W trakcie spokojnego użytkowania (czy to na zasilaniu akumulatorowym czy z sieci) odczuwać można wyraźne nagrzewanie już po krótkim czasie rozległego obszaru na lewo od gładzika oraz wąskiego pasma zaraz za prawym skrajem płytki dotykowej. Po wzięciu komputera na kolana odczuwa się także (nie jest to jednak na tyle uciążliwe, by nie dało się wysiedzieć co najmniej paru godzin) podwyższoną ciepłotę spodu.

Karta graficzna osiąga temperatury zbliżone do tych GF 8600M GT latem, czyli wysokie. Poza tym okazało się, że ta w zestawie z X9000 grzeje się mocniej od tej współdziałającej z T9400. W tym pierwszym przypadku było to 63 (idle) do 94 (stres) stopni, w drugim zaś - odpowiednio 65 i 85 kresek. Czyżby zatem nie tylko układy na starszych rdzeniach Nvidii były nie ten teges?...

Pierwsze z poniższych diagramów dotyczą modelu z procesorem C2D T9400, te zaś zamieszczone w drugiej kolejności - odnoszą się do egzemplarza z C2E X9000.

w stresie
 46.4 °C38.6 °C35.1 °C 
 45.9 °C38.3 °C36.7 °C 
 43.9 °C43.9 °C41.4 °C 
maks. w ogóle: 46.4 °C
średnia: 41.1 °C
36.4 °C38.4 °C45 °C
35.1 °C42.5 °C47.4 °C
37.1 °C43.8 °C47 °C
maks. w ogóle: 47.4 °C
średnia: 41.4 °C
temperatura otoczenia 27 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 41.1 °C / 106 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.4 °C / 116 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.4 °C / 117 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 43.9 °C / 111 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-15.1 °C / -27.2 F).
w stresie
 43.3 °C36.4 °C33.8 °C 
 49.6 °C38.3 °C34.2 °C 
 46.4 °C45.9 °C41.1 °C 
maks. w ogóle: 49.6 °C
średnia: 41 °C
35 °C39.3 °C48 °C
34.6 °C44.4 °C48.2 °C
35.8 °C43.3 °C49.6 °C
maks. w ogóle: 49.6 °C
średnia: 42 °C
temperatura otoczenia 27 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 41 °C / 106 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 49.6 °C / 121 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 49.6 °C / 121 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 46.4 °C / 115.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-17.6 °C / -31.7 F).
T9400
T9400
X9000
X9000
T9400
T9400
X9000
X9000

Głośniki

Nadal nie jest to żadna rewelacja. Nie usłyszeliśmy poprawy względem starszych modeli. Od biedy mogą jednak być, gdyż trafiają się notebooki z dużo słabszymi głośniczkami. Maksymalna głośność jest zresztą całkiem niezła, gorzej oczywiście z basami.

Wydajność akumulatora

Oba testowane przez nas egzemplarze były wyposażone w ten sam 9-komorowy akumulator Sanyo o pojemności 80 Wh. Compal oferuje do JHL90 jeszcze dwie inne typy baterii: 7800 mAh (86,6 Wh), i  6-komorowy, 4800 mAh (53 Wh).

Dzięki temu mogliśmy stwierdzić, że system z procesorem T9400 jest sporo oszczędniejszy od wersji z X9000. Różnica uwydatniła się szczególnie wyraźnie w teście wydajnościowym, gdzie jeden pracował prawie dwie godziny a drugi – półtorej (czyli o 21% krócej). W innych trybach okazała się mniej znacząca – kilka do dwudziestu pięciu minut (2-9%).

JHL90 wypada w dziedzinie długości pracy nieco lepiej od starszych Compali z procesorami Merom. Egzemplarz z C2E X9000 działał na akumulatorze dokładnie tyle co IFL90 z C2D T7500 (ten z T9400 oczywiście o dziesięć-kilkanaście minut dłużej). Z kolei FL92 z procesorem C2D T8300 (Penryn pierwszej generacji) chodził na baterii minimalnie dłużej od JHL90 z T9400.

Wybierając JHL90 z procesorem oznaczonym literą „P”, można zapewne liczyć na przedłużenie pracy o jakieś 10% względem wyników egzemplarza z T9400.

Pierwsze z poniższych wykresów przedstawiają wyniki modelu z T9400, te zamieszczone w drugiej kolejności - egzemplarza z X9000.

Wydajność akumulatora
luz
4h 59min
sieć przez WLAN
3h 22min
DVD
2h 31min
obciążenie
1h 55min
Wydajność akumulatora
luz
4h 33min
sieć przez WLAN
3h 18min
DVD
2h 20min
obciążenie
1h 31min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 23 / 28 / 33 W
obciążenie midlight 57 / 72 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 20.5 / 27 / 36 W
obciążenie midlight 67 / 89 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Tworząc JHL 90, Compal odwalił kawał dobrej roboty, ale i spaprał nieco rzeczy, które sobie chwaliliśmy w starszych jego konstrukcjach.

Producent podciągnął nieco w górę i tak już niezłą solidność, oferując trochę lepsze materiały i spasowanie. JHL90 powinien się podobać odbiorcom bardziej od poprzedników (korzystna różnica w estetyce jest szczególnie wyraźna na tle topornego FL90).

Dla zainteresowanych, którym brakowało w Compalu portu HDMI czy DVI, dodano to pierwsze złącze. Jednak już nowy porządek interfejsów jest mniej funkcjonalny od tego z poprzednich modeli.

Matryca pozostała stara, ale narzucony tym razem odgórnie predefiniowany profil (można go zmienić w WoW Video) jest na tyle nieprzydatny dla użytkownika, że może zrazić do Compala oceniającego go pobieżnie nabywcę.

Wydajność ogólna po przejściu na Montevinę jest znakomita – wszystko tu działa od strzału (C2D T9400 niewiele brakuje do C2E X9000, więc w postaci normalnego dostajemy standard właściwy niedawno procesorom ekstremalnym). Nieco inaczej jest z wydajnością karty graficznej. Po pierwsze różnicę między GF 8600M GT a 9600M GT widać na polu testów syntetycznych, a w grach nie jest już ona tak łatwo dostrzegalna. Poza tym ze względów oszczędnościowych Compal znów wybrał grafikę z pamięcią DDR2. Manewr, który był dobry w poprzednich wersjach (kiedy sprzęty z GDDR3 były z początku kolosalnie, a w końcowej fazie wyraźnie droższe), może tym razem nie zadziałać. W podobnej cenie Acer oferuje bowiem na naszym rynku model Aspire 5930G, który ma tę samą kartę, z tym że korzystającą z pamięci GDDR3. Niewykluczone, że do tego modelu dołączą podobne w tym aspekcie laptopy konkurencji (może też jednak być i tak, że Acer wycofa 5930G jako pomyłkę).

W dodatku nowa grafika rozgrzewa się do około 90 stopni. Emitowany hałas przedstawia się podobnie jak w FL90. Praca na baterii pogorszyła się minimalnie względem JFL92, ale jest dłuższa niż w przypadku IFL90. Przy akumulatorze 9-komorowym jest ona na tyle długa, że można zapomnieć, iż nie jest nieograniczona. To duży plus tego laptopa.

W sumie więc wydaje się, że doniosłość nowych plusów góruje nieco nad wagą minusów, które pojawiły się w JHL90. Ze względu na poczynania konkurencji może się wszakże okazać, że co prawda Compal zrobił lepszy notebook, to nie powtórzy on sukcesu poprzedników. 

Galeria

Na powyższych zdjęciach przedstawiliśmy porównanie matrycy CPT w domyślnym trybie Normal (z lewej) i po korekcie z dopasowaniem do naszych upodobań (z prawej); na ostatnich trzech zdjęciach Compale JHL90 przedziela Asus U6V z matrycą LED. Widać, że fabryczne ustawienie oferuje wierniejsze odwzorowanie części kolorów, ale obraz jest zbyt ciemny, by dało się z niego korzystać.

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testu firmom Blue Mobility i Delpol.

Please share our article, every link counts!
Compal JHL90
bohater testu: Compal JHL90

Specyfikacja techniczna

Compal JHL90
Procesor
Intel Core 2 Duo T9400 2 x 2.5 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 9600M GT - 512 MB VRAM, rdzeń: 500 MHz, pamięć: 400 MHz, ForceWare 175.61
Pamięć
4 GB 
, Kingston DDR2-800, 2x 2 GB
Matryca
15.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, Chunghwa CLAA154WB05A / CPT1415, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM45
Dysk twardy
200 GB - 7200 rpm, 200 GB 
, 7200 obr/min, Seagate ST9200420AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC268 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, Agere Systems HDA 56 kb/s ITU V.92 modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro
Łączność
Realtek RTL8168C/8111C Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Broadcom 2045 Bluetooth 2.0+EDR
Napęd optyczny
Optiarc DVD RW AD-7560S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 39 x 358 x 259
Akumulator
87 Wh litowo-jonowy, Sanyo 7200 mAh, 11,1 V, 9 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
kamerka internetowa
Waga
2.975 kg, zasilacz: 511 g
Cena
3669 PLN

 

Wykorzystano sprzęt

sklep Blue Mobility
sklep delpol.eu
Compal JHL90
mocowanie ekranu upodabnia JHL90 do laptopów sprzed 2006 roku
Compal JHL90
siateczka, za którą kryje się jeden z dwóch głośników
Compal JHL90
port HDMI to duży postęp względem starszych Compali
Compal JHL90
niestety, wylot powietrza z układu chłodzenia został przesunięty z tyłu na lewą ściankę
Compal JHL90
wszystkie trzy porty USB skupiono w przedniej części prawego boku
Compal JHL90
klawiatura jest wygodna, a komfort użytkowania psuje tylko fn w lewym przednim rogu
Compal JHL90
gładzik jest dużo szerszy niż w starszych modelach, natomiast jego przyciski zmalały rozdzielone czytnikiem linii papilarnych
Compal JHL90
spód JHL90 potrafi się rozgrzać latem (podczas pracy z obciążeniem na biurku) aż do 50 stopni Celsjusza
Compal JHL90
przebiegi na 9-komorowym akumulatorze są zasadniczo długie, ale sporo zależy tu od wybranego procesora
Compal JHL90
przyciski dotykowe
Compal JHL90
porty USB wyłączonego komputera gotowe do zasilania peryferiów
Compal JHL90
szczelina przy zawiasie nie jest jednak na tyle duża, by nowy Compal mógł się wydawać przeżytkiem
Compal JHL90
lśniący lakier na wieku to wynalazek z ostatnich lat
Compal JHL90
ciekawą nowością jest imitacja skóry na pulpicie – wygląda całkiem zgrabnie
Compal JHL90
estetyka i jakość wykonania poprawiły się względem poprzedniej generacji
Compal JHL90
drobnymi mankamentami są tutaj latający suwak zatrzasku akumulatora oraz trzeszcząca w narożniku obok niego główna pokrywa serwisowa
Compal JHL90
parapet nad ścianką boczną ułatwia przenoszenie komputera, ale też ociera dłoń użytkownika; wysokie nóżki miały poprawić cyrkulację powietrza, ale bardziej przeszkadzają przy pakowaniu laptopa do plecaka
Compal JHL90
adaptacji do postaci bagażu nie ułatwia też wystający na 2 cm akumulator; nie przeszkadza on jednak podczas użytkowania komputera
Compal JHL90
wyłącznik
Compal JHL90
do nazewnictwa Compali chaos wkradł się na dobre

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja MSI GX620
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo P8600
Recenzja Acer Aspire 5930G
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo P8600
Recenzja HP Pavilion dv5-1060ew
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo P8400

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer Aspire 6935G
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo T6400, 16.00", 3.5 kg
Recenzja Acer Aspire 6930G
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo T5800, 16.00", 3.175 kg
Recenzja Aristo Vision i475
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo T9400, 17.00", 3.168 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Compal NBLB2
Mobility Radeon HD 5650, Core i7 720QM, 15.60", 2.4 kg

Za

+ korzystniejszy wygląd
+ poprawiona jakość wykonania
+ niezła wydajność
+ długa praca na akumulatorze
+ dodano port HDMI
+ wygodna klawiatura
+ większy gładzik

Przeciw

- fatalny domyślny profil dla matrycy
- słabe kąty widzenia
- niekorzystne rozmieszczenie złączy
- hałaśliwość przy obciążeniu
- mocne nagrzewanie się karty graficznej i obudowy (latem)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Compal JHL90
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)