Test Dell Adamo XPS
Adamo XPS to komputer wyjątkowy i to pod wieloma względami. Jego ekstrawaganckie wzornictwo, niesamowicie smukła obudowa oraz materiały najwyższej jakości z pewnością znajdą uznanie niejednego konesera rzeczy budzących zachwyt i pożądanie. Trudno jednocześnie wierzyć, by ten model laptopa zyskał taką popularność, by stać się elementem kultury masowej – to nie udało się nawet MacBookowi Air.
Obudowa
Głównym założeniem przy projektowaniu Adamo XPS było uzyskanie jak najcieńszej konstrukcji, by przekonać się, jak daleko można zajśc na tym polu przy obecnym stanie techniki.
W rezultacie uzyskano obudowę o wysokości 9,2-10,3 mm (z zamkniętą klapą). W rzeczywistości sprawia ona jednak wrażenie jeszcze smuklejszej, niż sugerują to liczby. W porównaniu do konkurencyjnego MacBooka Air zestawienie ze sobą najcieńszych fragmentów obudowy pozwala uzyskać różnicę rzędu niemal 5 mm na korzyść notebooka firmy Dell. Najważniejsza jednak różnica dotyczy maksymalnej wysokości, która w przypadku Adamo XPS jest o połowę mniejsza niż w modelu Apple, co dodatkowo wpływa na bardziej imponujący efekt końcowy. W pojedynku na najcieńszą obudowę przegrywa również sam iPad, którego wartość dla tego pomiaru wynosi 13,4 mm. Szerokość (340 mm) oraz długość (274 mm) wydają się przy tym już bardziej przyziemne i są porównywalne z notebookami wyposażonymi w matryce o przekątnej 15 cali.
Wespół z 6-ogniwowym akumulatorem o pojemności 20 Wh Adamo XPS waży 1,44 kg. Pod tym względem wypada on gorzej niż MacBook Air, który przy masie 1,36 kg jest wyposażony w baterię 40 Wh. W testowanym egzemplarzu akumulator nie był zamontowany idealnie i dało się go wyjąć z notebooka nie bez wysiłku.
Użycie stopu aluminiowego pozwoliło na uzyskanie nie tylko smukłej sylwetki, ale i zwartej konstrukcji o przyjemnych w dotyku powierzchniach. Nie udało się jednak uniknąć drobnych błędów pod kątem spasowania niektórych elementów, co akurat w tym przypadku można dość łatwo zauważyć. Wspomniane powierzchnie cechują się nieco chropowatą fakturą, co czyni obudowę bardziej odporną na brud, a w szczególności na efekt palcowania. W przeciwieństwie do Adamo 13 dostępnego w wersjach Onyx (czarnej) i Pearl (białej), model XPS dostępny jest wyłącznie w jednym wariancie kolorystycznym.
Najbardziej oryginalnym elementem całej obudowy jest samo wieko, które zaprojektowano na wzór obudowy typu clamshell, znanej chociażby z telefonów komórkowych z klapką. Rozwiązanie to okazuje się praktyczne pod tym względem, iż zabezpiecza ono ekran przed uszkodzeniem w momencie, gdy klapa komputera jest zamknięta. Wyświetlacz nie jest w ten sposób narażony na kontakt z ciałem obcym, które mogłoby się przedostać przez szczelinę na obwodzie platformy roboczej spotykaną w innych konstrukcjach. Bez ochrony pozostaje natomiast zintegrowana kamerka Internetowa, która została umieszczona w górnej części ramki ekranu.
W celu otwarcia wieka należy nacisnąć dotykowy przycisk zlokalizowany pośrodku przedniej krawędzi komputera, który sygnalizuje zwolnienie blokady niebieskim światłem emitowanym przez diodę LED. Warto jednak pamiętać, iż jego użycie uzależnione jest od dopływu prądu. W razie braku zasilania zamiast przyciskiem sensorycznym trzeba się posłużyć rozwiązaniem mechanicznym.
Po otwarciu wieka pierwsze, co rzuca się w oczy, to nietypowy kąt, pod jakim nachylony są wyświetlacz i klawiatura. O ile pod względem wizualnym rozwiązanie to jest bardzo przekonujące, o tyle z praktycznego punktu widzenia budzi już zastrzeżenia. Problem polega na stabilności ekranu, która jest w dużej mierze uzależniona od nawet najmniejszych nierówności podłoża – kiedy występują, ekran się kolebie. Przydałoby się jakieś rozwiązanie blokujące wyświetlacz w pozycji pionowej. Pracy z Adamo XPS na kolanach jest raczej wykluczona.
W zestawie dostarczany jest standardowy akumulator o pojemności 20 Wh i wadze ok. 175 g. Dell oferuje również akumulator 40 Wh o wadze około 300 g, który nie jest dostepny w Europie. Bateria jest zamontowana z tyłu obudowy i można ją wyjąc po zwolnieniu zaczepu.
Dostęp do podzespołów jest już bardziej skomplikowany, a przy tym dość ryzykowny. Po zaznajomieniu się z instrukcją należy otworzyć jednostkę zasadniczą w obrębie klawiatury, oczywiście po zabawie ze śrubokrętem i masą śrubek. Testowany egzemplarz nie był otwierany, ale wiadomo to ze schematów opracowanych przez producenta. Za klawiaturą znajdują się procesor, chipset ze zintegrowanym układem graficznym, gniazdo pamięci RAM oraz wentylator, a pod nią zamontowano moduł Bluetooth, WLAN, dysk SSD oraz dodatkową baterię, o której więcej informacji w dalszej części niniejszej recenzji.
W myśl obranej przez konstruktorów Adamo XPS dewizy - im mniej, tym lepiej - komputer nie grzeszy liczbą oferowanych przez siebie opcji połączeniowych. Użytkownik ma zatem do dyspozycji wyłącznie złącze DisplayPort, dwa porty USB 2.0, a także gniazdo zasilacza i wyjście słuchawek. To ostatnie zmusza do korzystania ze zintegrowanego mikrofonu, który został wbudowany w ramkę ekranu tuż przy kamerce Internetowej. Prawdopodobnie brak miejsca zadecydował również o tym, że nie znajdziemy tu gniazda USB/eSATA. Wszystkie złącza są jednak łatwo dostępne i nie powinny sprawić problemów w podłączeniu dodatkowego sprzętu, gdyż zostały umieszczone w tylnych partiach obudowy, po obu jej bokach.
W porównaniu do Adamo 13 kwestią zasadniczą jest tutaj wspomniany już brak portu USB/eSATA. Z kolei zestawiając Adamo XPS z MacBookiem Air, za drobną przewagę Della można uznać dodatkowe gniazdo USB 2.0.
Osprzęt
W przeciwieństwie do modelu Adamo 13 Adamo XPS nie posiada podświetlanej klawiatury. Standardowej wielkości klawisze rozmieszczone zostały według schematu wyspowego, a słabo kontrastujące z płytkami oznaczenia utrudniają rozróżnianie poszczególnych klawiszy przy gorszym oświetleniu. Klawisze funkcyjne zostały wyraźnie odseparowane od głównego obszaru klawiatury, co jest jednym z wielu elementów wyróżniających ten komputer.
Całość nachylona jest w niespotykany sposób, co z początku może przeszkadzać. Po pewnym jednak czasie łatwo się do tego przyzwyczaić i docenić komfortowe ułożenie dłoni podczas pisania. Umożliwia to dodatkowo sama podkładka pod ręce, dzięki której palce nie mają problemów z dosięgnięciem poszczególnych klawiszy. Z drugiej strony odczucia te są w dużej mierze uzależnione od preferencji danego użytkownika, który może odnieść zupełnie inne wrażenia niż wyrażone w niniejszej recenzji.
Pomimo ograniczonej przestrzeni pod nimi skok klawiszy można określić jako wystarczający, a opór umiarkowany. W ogólnym rozrachunku użytkowanie klawiatury Adamo XPS, która pozostaje stabilna i nie ugina się podczas pracy, jest przyjemne i nie budzi większych zastrzeżeń.
Gładzik jest stosunkowo duży i został wyposażony w dwa oddzielne przyciski. Płytkę dotykową osadzono nieco poniżej poziomu pulpitu roboczego, dzięki czemu od razu wiadomo, kiedy przesuniemy palec poza jej obszar. Jej czułość zapewnia z kolei komfortowe i pewne operowanie kursorem, zarówno pod kątem kliku, jak i przesuwania palca po jej powierzchni. Przyrząd ten obsługuje dodatkowo funkcję dotyku wielopunktowego. Przyciski chodzą gładko i cechują się dobrą reakcją w momencie ich naciskania.
Obraz
Dell określa wyświetlacz użyty w Adamo XPS jako innowacyjny, wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów, którzy zdecydowani są przeznaczyć na zakup dość pokaźną kwotę. W praktyce jednak nie okazuje się on aż tak wyjątkowy, jak zapewnia sam producent. Panoramiczna matryca typu glare o przekątnej 13.4” i proporcji boków 16:9 jest podobna do rozwiązań stosowanych przez konkurencję. Łatwo zatem stwierdzić, iż określenie ‘’innowacyjny” odnosi się w tym przypadku co najwyżej do grubości ekranu, który niewątpliwie jest wyjątkowo cienki.
Mając na uwadze dzisiejsze standardy, Adamo XPS wyposażony został w matrycę LED, oznaczoną tu jako wyświetlacz 720p. Okazuje się jednak, iż zamiast oczekiwanych 1280x720 pikseli natywna rozdzielczość wynosi w rzeczywistości 1366x768 pikseli. Jest ona niestety zbyt niska, by zapewnić obraz zupełnie pozbawiony czarnych pasów, a do tego ogranicza optymalne rozmieszczenie dokumentów, jak i samych okien aplikacji. Użytkownik jest w ten sposób zmuszony do częstszego niż w przypadku formatu 16:10 pionowego przewijania zawartości okien. Wyświetlacz charakteryzuje się jednak tym samym DPI, co w przypadku innych matryc 13-calowych, a mianowicie 119. Pozwala to uzyskanie obszaru roboczego jak na większości matryc o przekątnej 15,6”, z tym że poszczególne ikonki i czcionki są wyraźnie mniejsze.
|
rozświetlenie: 75 %
na akumulatorze: 323 cd/m²
kontrast: 211:1 (czerń: 1.53 cd/m²)
Jasność obrazu może być regulowana w 15-stopniowej skali, aż do uzyskania maksymalnego poziomu 335 cd/m². Najniższa wartość to z kolei 32 cd/m². Odpowiednim ustawieniem dla pomieszczeń zamkniętych okazał się już poziom 4. (ok. 100 cd/m²). Na zewnątrz nie obędzie się jednak bez podwyższenia tej wartości niemal do górnego pułapu (300 cd/m²) w celu zminimalizowania efektów ubocznych lustrzanej powierzchni matrycy. W przeciwnym razie refleksy mogą utrudniać poprawne rozróżnianie poszczególnych elementów wyświetlanych na ekranie komputera.
Samo podświetlanie ekranu, mimo iż nierównomierne (75%), nie budzi większych zastrzeżeń w użytkowaniu na co dzień. Różnicę jasności między poszczególnymi obszarami wyświetlacza (do 80 cd/m²) można zauważyć wyłącznie w momencie obserwowania obrazów o jednolitej barwie.
Pod kątem liczby wyświetlanych kolorów, matryca jest w stanie pokryć 62% przestrzeni sRGB i 42% palety Adobe RGB. Jest to więc kolejny dowód na to, iż "innowacyjny" wyświetlacz Adamo XPS tak naprawdę wcale nie zasługuje na swój przydomek. Nawet w przypadku amatorów zajmujących się półprofesjonalną obróbką zdjęć, matryca powinna odwzorowywać w całości chociażby przestrzeń sRGB.
Kontrast o wartości 219:1 można uznać za ponadprzeciętny, ale wciąż nie pozwala on na uzyskanie pełnej czerni. Reszta wyświetlanych kolorów wydaje się co prawda nasycona w większym stopniu niż u konkurencji, ale jest to głównie zasługa błyszczącej powierzchni matrycy, która ma tą konkretną przewagę nad matrycami matowymi, że wszystko na niej wygląda bardziej kolorowo.
Ze względu na specyficzną konstrukcję obudowy, jakakolwiek ingerencja w kąt otwarcia ekranu jest fizycznie niemożliwa. Użytkownik Adamo XPS jest przez to w znacznym stopniu uzależniony od kątów widzenia, które w płaszczyźnie poziomej spisują się akurat dość dobrze. Jednak nawet niewielkie odchylenia w pionie skutkują już przekłamaniem i rozmyciem wyświetlanych kolorów. W odróżnieniu do powszechnie stosowanych rozwiązań ewentualna korekta odbywa się tu nie przez zmianę nachylenia ekranu, a przez zmianę pozycji samego użytkownika laptopa.
Osiągi
Dell Adamo XPS bazuje na niezbyt chipsecie Intel GS45 (Cantiga), który w tym przypadku odpowiada za poprawne funkcjonowanie zintegrowanego układu graficznego GMA 4500MHD oraz procesora Intel Core 2 Duo SU9400. Zainstalowany procesor klasy Penryn to dwurdzeniowa jednostka o taktowaniu 1,4 GHz, 3 MB pamięci podręcznej L2, i obsługująca FSB 800 MHz. Pomimo, iż zastosowany tutaj chipset jest w stanie obsłużyć do 8 GB pamięci systemowej, Adamo jest pod tym względem ograniczony z racji posiadania jednego tylko gniazda zajętego przez moduł 2 GB Kingstona. Kolejne 2 GB RAM zainstalowano na stałe bezpośrednio na płycie głównej.
O ile możliwości zintegrowanego układu Intela są wystarczające dla płynnego poruszania się w środowisku 2D, jakiekolwiek zamysły o jego zastosowaniu w grafice trójwymiarowej nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Mowa tutaj o wynikach rzędu 625 punktów w 3DMark06, czy 737 pkt. uzyskanych w teście Cinebench R10 OpenGL.
Intel GMA 4500MHD jest jednak w stanie dekodować materiał HD w rozdzielczości 720p i 1080p ze wsparciem DXVA. Układ nie miał najmniejszych problemów z odtwarzaniem plików wideo Flash w jakości 720p, a także filmów dostępnych w sklepie iTunes.
Średnia prędkość konwertowania pięciu testowych piosenek z formatu iTunes MP3 do AAC wyniosłą 15,3x. Testy wykonane przy użyciu aplikacji Super Pi 32M oraz wPrime dały wyniki odpowiednio 1916 i 1877 sekund.
Adamo XPS zanotował dobry wynik w teście syntetycznym PCMark Vantage. Uzyskane 3764 pkt. potwierdzają jego wydajną pracę z pakietem Office, oprogramowaniem iTunes a nawet z aplikacjami graficznymi typu Photoshop. Dodatkowe znaczenie ma tutaj szybki dysk SSD znajdujący się na wyposażeniu Adamo XPS.
Dysk produkcji Samsunga oferuje typową dla tej kategorii notebooków przestrzeń do przechowywania danych, która wynosi 128 GB. Nawet jeśli sama pojemność może się wydać zbyt mała dla użytkowników o większych potrzebach, to rekompensują to do czas dostępu wynoszący 0,2 ms oraz średniego transferu na poziomie 144 MB/s trudno mieć już jakiekolwiek obiekcje. W teście Crystal Disk Mark 2.2 dysk osiągnął nieporównywalnie lepsze wyniki niż tradycyjny dysk twardy o zbliżonej pojemności. Różnica w prędkości, z jaką uruchamiają się aplikacje, jest zauważalna gołym okiem.
3DMark 03 Standard | 1849 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 1039 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 624 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 3764 pkt. | |
Pomoc |
Wydajność w grach
W przypadku Adamo XPS ciężko mówić o jakiejkolwiek wydajności w grach. Jedyną opcją może tu być zainstalowanie Sims 3, gdzie po ustawieniu najniższych detali w rozdzielczości 800x600 uzyskamy płynność na poziomie 27,5 kl/s. Uruchomienie gry w standardowej rozdzielczości przy niezmienionych ustawieniach skutkuje obniżeniem tej wartości do 21,1 kl/s. Dalsze próby mające na celu poprawę jakości wyświetlanej grafiki nie mają zwyczajnie sensu.
Sims 3 | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
800x600 | low / off | 27.5 fps |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Wentylator pozostaje praktycznie niesłyszalny, choć pracuje na stałych obrotach przez cały czas, gdy komputer jest włączony. Natężenie dźwięku pod obciążeniem nie przekracza 29 dB. Adamo XPS jest wtedy cichszy niż większość notebooków pozostających w stanie bezczynnym. To za sprawą wyposażeniem tego laptopa w bezgłośny dysk typu SSD.
Hałas
luz |
| 27.7 / 27.7 / 29.3 dB |
HDD |
| 27.7 dB |
obciążenie |
| 29.3 / 29.3 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: (odległość 15 cm) |
Ciepło
Jedynymi obszarami na powierzchni notebooka, które mogą się wydać ciepłe w dotyku są lewy i centralny obszar za klawiaturą. Poza tym aluminiowa obudowa wydaje się chłodna, nawet kiedy podzespoły laptopa są mocno obciążone.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38 °C / 100 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34 °C / 93 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.2 °C / 85 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28 °C / 82.4 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (+0.3 °C / 0.5 F).
Głośniki
Jakość dźwięku wydobywającego się z dwóch głośników umieszczonych na spodzie jest wystarczająca dla użytku biurowego, w tym wykonywania rozmów przez Skype czy słuchania muzyki w tle. Ponadto okazuje się, iż ze względu na specyficzną konstrukcję komputera umożliwiającą odbijanie się fal dźwiękowych od podłoża, małe rozmiary głośników nie mają tu większego znaczenia, a sama felerna na pierwszy rzut oka lokalizacja przekłada się właśnie na polepszenie jakości dźwięku. Ten, pomimo zniekształceń pojawiających się przy podwyższonym poziomie głośności, można w odczuciu ogólnym określić jako wyważony, a z pewnością dużo lepszy od tego, co przyjdzie nam usłyszeć w przypadku większości głośników montowanych w innych małych laptopach czy netbookach.
Wydajność akumulatora
Dell Adamo XPS jest wyposażony standardowo w 6-ogniwowy akumulator o pojemności 20 Wh, który nie jest zamontowany na stałe, a może być wymieniony podczas działania urządzenia (w trybie uśpionym). Jest to możliwe dzięki wspomnianej wcześniej podtrzymującej napięcie baterii pomocniczej, która jest umieszczona pod pulpitem roboczym, na lewo od gładzika.
Producent oferuje co prawda opcjonalny wariant 40 Wh, który pozwala znacznie wydłużyć czas pracy, ale opcja ta została przewidziana wyłącznie na rynek amerykański.
Choć Adamo XPS posiada energooszczędne podzespoły, akumulator o pojemności zaledwie 20 Wh nie pozwala na uzyskiwanie długich przebiegów. Test czytelnika (symulujący najdłuższy możliwy czas pracy) przeprowadzony za pomocą programu Battery Eater przy uaktywnionych ustawieniach oszczędzania energii (obniżone podświetlanie matrycy i wyłączony moduł WLAN) zakończył się wynikiem 193 minut. Przeprowadzenie testu korzystania z Internetu z włączonym modułem WLAN i rozjaśnioną matrycą skróciło czas pracy laptopa do 138 minut. Obejrzenie półtoragodzinnego filmu do końca okazuje się niestety niemożliwe, gdyż bateria wyczerpuje się już po 84 minutach.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.1 / 0.2 W |
luz | 6.4 / 12.4 / 13.5 W |
obciążenie |
22.8 / 26 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: |
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, iż urzeczywistnienie marzeń konstruktorów Della wymusiło na nich jednocześnie pójście na kompromis w kilku mniej lub bardziej ważnych kwestiach. Pewne wątpliwości budzą pochylona klawiatura oraz praktyczność niesamowicie smukłej ale i mało stabilnej konstrukcji. Użytkownik będzie najprawdopodobniej zmuszony do zmiany swoich dotychczasowych nawyków.
W obudowie zabrakło miejsca na zintegrowany moduł UMTS, gniazdo eSATA, czytnik kart pamięci oraz gniazdo dla kart ExpressCard. Przebiegi na akumulatorze są z kolei ograniczone przez jego małą pojemność. Spasowanie elementów samej obudowy mogło by być lepsze.
Adamo XPS potrafi też jednak zachwycić. Tyczy się to nie tylko jego wymiarów, ale i wagi, które stanowią idealne uzupełnienie dla jego unikalnego wzornictwa. Komputer ten jest dosłownie zawsze pod ręką, a jego wydajność jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez docelową grupę klientów. Jest to możliwe głównie za sprawą szybkiego dysku SSD, ale też niesamowicie chwalebnej kultury pracy, która przejawia się w praktycznie każdych warunkach.