Notebookcheck Logo

Test Dell Inspiron 14R (N4110)

15/03/2012

Inspiron to podstawowa seria laptopów Della. Należące do niej modele nie odznaczają się najlepszą jakością wykonania, ani nie posiadają rozbudowanego wyposażenia czy nadzwyczaj wydajnych podzespołów, ale są do kupienia za niewielkie pieniądze. Inspiron 14R o dodatkowym oznaczeniu N4110 to laptop z 14-calowym ekranem, wyposażony w procesor Intel Sandy Bridge.

Obudowa

maksymalny kąt odchylenia ekranu
maksymalny kąt odchylenia ekranu

Pod względem rozwiązań konstrukcyjnych i wyglądu Inspiron 14R jest podobny do Inspirona 15R, a w mniejszym stopniu do Inspirona 14z (który ma obudowę częściowo z aluminium). 

Połyskliwe powierzchnie z zewnątrz pokrywy ekranu i na pulpicie roboczym są wybitnie podatne na odciski palców i pojawiają się na nich rysy. 

Nietypowym rozwiązaniem jest przesunięcie ekranu z samego końca jednostki zasadniczej w stronę przodu. W wyniku tego z tyłu zostało trochę wolnej przestrzeni (1,27 cm). Znajduje się tam mechanizm zwalniający zdejmowalną osłonkę dekla. Testowany egzemplarz miał szczotkowaną czarną nakładkę na wieko, ale łatwo można wstawić w jej miejsce pasującą nakładkę o innym wzorze. Te pozwalające na indywidualizację laptopa nakładki nazywają się Switch Lids. 

Obudowa jest niestety nieco słaba w niektórych miejscach. Tak jak w modelu Inspiron 15z, jednostka zasadnicza i obudowa ekranu dają się trochę wyginać przy użyciu siły, a tworzywo w miejscach oparcia dłoni ustępuje nieco pod naciskiem. Wymienny dekiel ugina się szczególnie łatwo na samym środku. Jego krawędzie i narożniki są sztywniejsze. 

Ze względu na wystający kufer przypadkowe uderzenie laptopem w jakąś przeszkodę nie będzie groźne dla ekranu i jego zawiasów. 

Inspiron 14R jest dość ciężki (waży prawie 2,25 kg), co tworzy wrażenie solidności. Choć nie wydaje się tandetny, nie jest także laptopem wysokiej klasy.

Użytkownik może łatwo dodać/wymienić moduł RAM); wystarczy odkręcić jedną śrubkę i zdjąć pokrywę serwisową na spodzie, by dostać się do dwóch gniazd pamięci. Wymiana dysku jest znacznie trudniejszą operacją, gdyż trzeba zdemontować całą spodnią osłonę. W ultrabooku można się z tym pogodzić, ale w laptopie tego typu, co omawiany model, jest to nie do przyjęcia. 

Jak na laptop konsumencki dla klientów dysponujących niewielkim budżetem, Inspiron 14R oferuje wszystkie te interfejsy zewnętrzne, których potrzebuje przeciętny użytkownik. Należą do nich porty USB 2.0 i USB 3.0, czytnik kart pamięci, LAN (Fast Ethernet), eSATA, wyjście VGA oraz HDMI 1.4. Osoby poszukujące laptopa z portem dokowania, gniazdem ExpressCard, czytnikiem SmartCard czy zatoką modułową powinny skierować swoją uwagę na biznesowe modele Della (takie jak np. Lattitude E6320). 

Rozmieszczenie złączy jest sensowne. Wykorzystano pod nie trzy z czterech ścianek obudowy, a i tak są dobrze dostępne. Za przykład niech posłuży fakt, że na każdej z nich jest przynajmniej jeden port USB, a wyjście VGA i gniazdo zasilania znajdują się blisko tylnych narożników, więc wpięte do nich kable można odsunąć do tyłu. Czytnik kart pamięci i napęd optyczny znajdują się natomiast blisko przedniej krawędzi, więc korzystanie z nich nie będzie utrudnione przez przewody. Jeśli miałby powstać wzorzec dobrego rozmieszczenia złączy, Inspiron 14R byłby w czołówce kandydatów do służenia za taki.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: wyjście VGA, otwory wentylacyjne, HDMI 1.4, eSATA/USB 2.0, czytnik kart pamięci 8 w 1
lewy bok: wyjście VGA, otwory wentylacyjne, HDMI 1.4, eSATA/USB 2.0, czytnik kart pamięci 8 w 1
tył: RJ-45, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania
tył: RJ-45, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd DVD, 2 gniazda audio, USB 3.0
prawy bok: napęd DVD, 2 gniazda audio, USB 3.0

Osprzęt

Klawiatura typu wyspowego ma wymiary 31 x 11 cm. Wygląda ona prawie identycznie, jak ta z modelu Inspiron 14z. Matowe płytki są rozmieszczone na błyszczącej powierzchni, na której znać odciski palców i kurz, podobnie jak w 14z. 

Wszystkie klawisze (w tym strzałki) mają sensowne rozmiary. Skok i odpowiedź są odpowiednio zaznaczone. Klawisz spacji okazał się dość głośny. 

Według autora największą wadą klawiatury Inspirona 14R jest nieznaczne ale widoczne uginanie się obszaru wokół naciskanego mocno klawisza. Na szczęście nie ma to negatywnego przełożenia na wygodę pisania na tej klawiaturze. 

Co ciekawe, w Inspironie 14R nie ma klawiszy numerycznych uzyskiwanych przez naciśnięcie kombinacji z klawiszem Fn. Nie jest to może wielki problem, ale brak ten stanowi odstępstwo od powszechnie stosowanego standardu. 

Wachlarz możliwości sterowania komputerem powiększają trzy guziki w tylnej prawej części pulpitu roboczego. Obsługują one Windows Mobility Center, Dell Support Center i wyłączanie matrycy. Windows Mobility Center może być całkiem przydatne, gdyż pozwala zmieniać natężenie podświetlenia ekranu, natężenie dźwięku, sprawdzać stan akumulatora, modyfikować ustawienia Wi-Fi, Bluetooth i gładzika w jednym małym oknie. Zabrakło natomiast przycisków do regulowania dźwięku za klawiaturą. 

Płytka dotykowa ma wymiary 8 x 4,5 cm, więc jest dość mała. Problem ten jest szczególnie odczuwalny przy korzystaniu z funkcji dotyku wielopunktowego. Dałoby się zmieścić większą taflę dotykową, gdyż między klawiaturą a gładzikiem oraz między gładzikiem a przednią krawędzią jednostki zasadniczej zostało sporo wolnego miejsca. 

Przyciski gładzika są twarde i dają wystarczającą odpowiedź. Są jednak głośniejsze, niż przyciski w niektórych innych laptopach (np. Sony Vaio z serii E).

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
klawisze strzałek
klawisze strzałek
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Inspiron 14R posiada 14-calową błyszczącą matrycę o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Nie ma możliwości wyboru innej. Warto odnotować, że w niektórych laptopach tej wielkości występują wyświetlacze o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli. Do przeglądania stron internetowych i oglądania filmów matryca HD Ready jest wystarczająca.

205
cd/m²
211
cd/m²
195
cd/m²
211
cd/m²
213
cd/m²
204
cd/m²
207
cd/m²
190
cd/m²
190
cd/m²
podświetlenie ekranu
BOE059E tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 213 cd/m² (Nits) średnia: 202.9 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 213 cd/m²
kontrast: 132:1 (czerń: 1.61 cd/m²)39.01% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
55.6% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
37.59% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Maksymalna luminancja miała wartość 213 cd/m² (na środku ekranu). Na zasilaniu akumulatorowym ten poziom zostaje zachowany, pod warunkiem ustawienia planu maksymalnej wydajności. Średni wynik przy maksymalnym podświetleniu wyniósł nieznacznie powyżej 200 cd/m². Podświetleniu blisko do równomiernego, co można docenić, korzystając z laptopa pod gołym niebem. 

Dell Inspiron 14R a przestrzeń sRGB (siatka)
Inspiron 14R a sRGB
Dell Inspiron 14R a Dell Inspiron 14z (siatka)
Inspiron 14R a Inspiron 14z
Dell Inspiron 14R a Dell Latitude E6320 (siatka)
Inspiron 14R a Latitude E6320
Dell Inspiron 14R a Sony Vaio EG27FM (siatka)
Inspiron 14R a Vaio EG27FM
na dworze (w cieniu)
na dworze

Paleta barw jest w 56% zgodna z przestrzenią sRGB, a tym samym przedstawia się podobnie, jak w innych laptopach niskobudżetowych (porównanie poniżej). Matryca Della powinna być zadowalająca pod tym względem dla grupy docelowej omawianego laptopa, a profesjonalni graficy przyzwyczajeni do wysokiej klasy matryc IPS na pewno nie sięgną po ten sprzęt. 

Czytelność obrazu pod gołym niebem jest znośna, pod warunkiem, że prezentowanych treści nie przesłonią refleksy. Autor musiał jednak ustawiać na dworze podświetlenie na maksymalne, by nie musieć mrużyć zbytnio oczu (szczególnie w słońcu).

Kąty widzenia są typowe dla laptopa. Te w poziomie są przyzwoite, ale w pionie obraz szybko się pogarsza wraz ze zmianą kąta odchylenia. Ta immanentna wada matryc typu TN może utrudniać oglądanie zdjęć i filmów w szerszym gronie. Dla jednego użytkownika siedzącego na wprost ekranu kąty widzenia są w porządku.

kąty widzenia matrycy Inspirona 14R
kąty widzenia matrycy Inspirona 14R

Osiągi

Testowany egzemplarz był wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core drugiej generacji, Core i3-2330M (2,2 GHz). Ma on Hyper-Threading, więc wykorzystuje cztery wątki jednocześnie, ale - tak jak wszystkie Core i3 - nie posiada Turbo Boost zwiększającego automatycznie taktowanie CPU. Poza tym jest podobny do procesorów Core i5, gdyż posiada identyczne TDP (35 W), takie same wielkości pamięci podręcznej i oczywiście jest wykonany w technologii 32 nm. 

Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD Graphics 3000. W Core i3-2330M jego podstawowe taktowanie to 650 MHz, a może być ono zwiększane do 1100 MHz. Maksimum jest niższe, niż w procesorach Core i5 i Core i7 (tam wynosi ono 1300 MHz). W procesorach niskonapięciowych Core i5 i Core i7 kształtuje się ono na poziomach 1150-1200 MHz, ale podstawowe taktowanie wynosi w nich poniżej 650 MHz.

W testach syntetycznych Inspiron 14R wypadł podobnie do innych laptopów z Core i3-2330M. W testach Cinebench R11.5, R10 64 x CPU i R10 64 1 CPU uzyskał odpowiednio 2,12, 7842 i 3623 pkt., a Lenovo B570 z tym samym procesorem - 2,14, 7890 i 3599 pkt. Z kolei Acer 4830TG z procesorem Core i5-2410M osiągnął w nich odpowiednio 2,58, 7932 i 3609 pkt., a więc wyniki niewiele lepsze. Znacząco lepszymi osiągnięciami może się pochwalić Lenovo Y570 z Core i5-2410M, które uzyskało w tychże testach odpowiednio 2,19, 9064 i 3898 pkt. 

W testach PCMark 7 i PCMark Vantage, których wyniki dają pojęcie o ogólnej wydajności komputera, Inspiron 14R spisał się relatywnie dobrze, odrobinę lepiej od niektórych laptopów z procesorem Core i5-2410M (Asus X53E, Packard Bell TS11). Oczywiście w zestawieniu z laptopami wyposażonymi w dysk SSD nie ma szans.

CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD (Slot #1)
CPU-Z SPD (Slot #2)
3DMark 03 Standard
10166 pkt.
3DMark 05 Standard
7573 pkt.
3DMark 06 Standard Score
4108 pkt.
3DMark Vantage P Result
1708 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5271 pkt.
PCMark 7 Score
1997 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2884
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6456
Cinebench R10 Shading 32Bit
4452
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3623 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7842 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4611 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
9.66 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.12 Points
Pomoc
HD Tune
HD Tune

Dysk twardy Seagate o pojemności 500 GB i prędkości 5400 obr/min uzyskał w teście HD Tune średni odczyt liniowy w wymiarze 62,5 MB/s. Dysk 5400 obr/min z Sony Vaio EG27FM okazał się nieco wolniejszy (60,3 MB/s), ale porównywalne dyski z innych laptopów były szybsze: w Vaio CA1S1E średni odczyt miał wartość 69 MB/s, a w Inspironie 14z - 68,5 MB/s. 

Z całkowitej przestrzeni dyskowej 19,53 GB przeznaczono na partycję odzyskiwania, a 446,13 GB to wielkość fabrycznie dostępna dla użytkownika.

Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS
przesył danych (minimum): 38.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 80.7 MB/s
przesył danych (średnio): 62.5 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 75.1 MB/s
obciążenie procesora: -1 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Bez obciążania podzespołów Inspiron 14R jest prawie cichy. Wentylator nigdy nie przestaje jednak działać, więc delikatny szum słychać nawet wtedy, gdy podzespoły nie mają wiele do roboty. Niestety co pewien czas wentylator mocno przyspiesza (a natężenie hałasu sięga 36,5 dB) na kilka sekund podczas umiarkowanego wykorzystywania zasobów sprzętowych. Choć wzrost hałasu jest krótkotrwały, potrafi przeszkadzać (np. podczas oglądania filmu). Innymi słowy omawiany laptop będzie bardzo cichy podczas pisania tekstu, a podczas korzystania z internetu i odtwarzania filmu co jakiś czas robi się głośny. 

Szum staje się jeszcze bardziej intensywny w bardziej obciążających dla podzespołów zastosowaniach (np. gry), ale nie jest skrajnie głośny. 

Hałas

luz
32.1 / 32.2 / 32.3 dB
DVD
/ 36.5 dB
obciążenie
36.8 / 44.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   BK Precision 732A (odległość 15 cm)
taktowanie i temperatury podzespołów pod obciążeniem CPU (Prime95)
Prime95
taktowanie i temperatury podzespołów pod obciążeniem GPU (FurMark)
FurMark
taktowanie i temperatury podzespołów pod obciążeniem CPU i GPU (Prime95 + FurMark)
Prime95 + FurMark

Ciepło

W spoczynku i pod umiarkowanym obciążeniem Inspiron 14R okazał się dość chłodny. Lewa przednia część obudowy od strony wierzchniej i na spodzie była wyraźnie cieplejsza, niż prawa. Średnie temperatur maksymalnych dla spodu i pulpitu roboczego różniły się tylko o 0,1°C.

Test obciążeniowy przeprowadzono przy działających przez godzinę aplikacjach FurMark i Prime95. Różnice między lewą a prawą stroną laptopa były tym razem większe, ale najgorętsze okazały się obszary w środkowej części korpusu. 

Maksymalna temperatura procesora wyniosła 83°C.  

W teście obciążeniowym nie wystąpił throttling CPU (częstotliwość taktowania procesora wynosiła stale 2,2 GHz). Układ HD Graphics 3000 zaś był przeważnie taktowany z częstotliwością 800-900 MHz i nie było spadków poniżej 650 MHz. Maksymalna wartość, 1100 MHz, została osiągnięta, kiedy działał tylko test FurMark. 

w stresie
 34.2 °C37 °C27.4 °C 
 36.8 °C40.4 °C27 °C 
 29.6 °C36.4 °C26.4 °C 
maks. w ogóle: 40.4 °C
średnia: 32.8 °C
24.8 °C39 °C31 °C
26 °C44 °C33.6 °C
26.8 °C35.8 °C32.6 °C
maks. w ogóle: 44 °C
średnia: 32.6 °C
zasilacz  51.2 °C | temperatura otoczenia 19.4 °C | Fluke 62 Mini IR Thermometer
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.8 °C / 91 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.4 °C / 105 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44 °C / 111 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.5 °C / 83 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.4 °C / 97.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-8.8 °C / -15.8 F).
umieszczone z przodu głośniki
głośniki

Głośniki

Dwa dwuwatowe głośniczki znajdują się na przedniej krawędzi obudowy. Jakość wytwarzanego przez nie dźwięku jest mizerna, nawet jak na laptop z ekranem 14-calowym. Podźwięki występują od połowy skali natężenia dźwięku. Brzmienie jest nienaturalne i brakuje basów, co staje się coraz bardziej odczuwalne przy zwiększaniu natężenia dźwięku. Głośność maksymalna okazała się całkiem niezła. 

Wydajność akumulatora

Standardowy sześciokomorowy akumulator Inspirona 14R ma dość małą pojemność w porównaniu z niektórymi konkurentami (4400 mAh, 48 Wh). Na przykład Sony Vaio EG27FM posiada akumulator o pojemności 5300 mAh (59 Wh). Nabywca Della może jednak dokupić akumulator 9-komorowy 90 Wh. 

Według danych producenta opartych na wynikach testu MobileMark 2007 akumulator 6-komorowy umożliwia do 5 h pracy, a 9-komorowy - do 11 h. 

W teście czytelnika Battery Eater (plan oszczędzania energii, minimalne podświetlenie ekranu, Wi-Fi wyłączone) testowany egzemplarz uzyskał 6:20 h, a więc sporo więcej, niż podał producent. W teście klasycznym tej samej aplikacji (maksymalna wydajność, maksymalne podświetlenie, Wi-Fi włączone) czas działania omawianego laptopa to 70 minut. 

Test korzystania z internetu polegał na przeglądaniu różnych stron internetowych oraz sporadycznym oglądaniu filmów z Hulu i YouTube przy podświetlaniu ustawionym na 2/3 oraz zrównoważonym planie zasilania. Inspiron 14R działał przez 4 godziny i 39 minut do momentu pojawienie się komunikatu o osiągnięciu poziomu 5% naładowania akumulatora.  

Takie wyniki są całkiem niezłe. Lepszymi mogą się pochwalić np. Sony Vaio EG27FM i Asus U46SV (oba z procesorem Core i5).

Wydajność akumulatora
luz
6h 20min
sieć przez WLAN
4h 39min
obciążenie
1h 17min
Warning: No power consumption data found

Podsumowanie

Dell Inspiron 14R
Dell Inspiron 14R

W Insprionie 14R nie ma nic zaskakującego. Laptop ten oferuje znośną matrycę, przeciętne czasy pracy na akumulatorze, średnią jakość wykonania oraz przyzwoite urządzenia sterujące. 

Wyróżniające się mankamenty to hałasujący od czasu do czasu wentylator oraz słaba jakość dźwięku z głośników. Wzornictwo omawianego laptopa nie wybija się ponad przeciętność, nawet mimo możliwości łatwej zmiany nakładki na wieko. 

Pochwalić można nie jeden a dwa porty USB 3.0 i sensowne rozmieszczenie złączy.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Dell Inspiron 14R N4110 (fot. Dell)
bohater testu: Dell Inspiron 14R (N4110)

Specyfikacja techniczna

Dell Inspiron 14R-N4110
Procesor
Intel Core i3-2330M 2 x 2.2 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 3000, rdzeń: 650 MHz, pamięć: 664 MHz, 8.15.10.2455
Pamięć
6 GB 
, DDR3
Matryca
14.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, BOE059E, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM67
Dysk twardy
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS, 500 GB 
, 5400 obr/min, 8 MB pamięci podręcznej
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269
Złącza
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DVI, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 8 w 1
Łączność
Realtek PCIe FE Family Controller 10/100 (10MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 1030 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Intel Centrino Wireless Bluetooth 3.0+
Napęd optyczny
DVD +/- RW Double Layer
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32.8 x 343 x 245.8
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
-
Waga
2.245 kg, zasilacz: 470 g
Cena
700 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Allen Ngo
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP Envy 4
HD Graphics 3000, Core i3 2367M
Recenzja Samsung 400B4B
HD Graphics 3000, Core i3 2310M
Recenzja Lenovo ThinkPad L420
HD Graphics 3000, Core i5 2520M
Recenzja Dell Vostro 3450 (HD Graphics 3000)
HD Graphics 3000, Core i3 2310M
Recenzja HP ProBook 6460b
HD Graphics 3000, Core i5 2520M

Za

+ dwa porty USB 3.0
+ rozmieszczenie portów

Przeciw

- hałaśliwy wentylator
- palcująca się obudowa
- nie ma łatwego dostępu do dysku i procesora
- za nakładki Switch Lids trzeba dopłacić
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Inspiron 14R
Allen Ngo (Update: 2017-12-20)