Notebookcheck Logo

Test Dell Latitude E6540 (Intel Core i7-4800MQ, AMD Radeon HD 8790M)

17/07/2013

Dell zaskakująco szybko wprowadził do oferty laptop z biznesowej serii Latitude wyposażony w procesor Intel Haswell. Co ciekawe, model E6540 otrzymał mocny czterordzeniowy procesor Core i7-4800MQ oraz dodatkową kartę grafiki AMD Radeon HD 8790M. W przetestowanej bogato wyposażonej konfiguracji znalazł się też dysk SSD o skromnej pojemności (128 GB).

Obudowa

wewnętrzne magnezowe wzmocnienia obudowy
wewnętrzne magnezowe wzmocnienia obudowy

Wygląd trochę się zmienił w porównaniu z modelem E6530. Ciemnoszary, szczotkowany dekiel poprzednika zastąpiono matowym i jasnym. Ponownie zmieniono drobne detale, jak ramka klawiatury, która w E6540 jest czarna, tak jak same klawisze i miejsca oparcia dłoni. Podnadgarstnik jest wykonany z gumowatego tworzywa i w związku z tym nie jest łatwo go czyścić. Zatłuszczenia i odciski palców nie są jednak aż tak bardzo widoczne.

Również w przypadku tego modelu Dell podkreśla solidność obudowy, chwaląc się spełnianiem wojskowych standardów i trójmetalową konstrukcją. Obudowa raczej się nie wykrzywia i tylko wieko troszkę ugina się pod naciskiem. Newralgiczny obszar nad napędem optycznym jest bardzo sztywny. Wewnątrz jednostki zasadniczej znajdują się niewielkie elementy wzmacniające konstrukcję, które powodują wszakże, że omawiany laptop jest ciężki. Z wystającym poza obrys obudowy 9-komorowym akumulatorem waży aż 3 kg.

Zawiasy są wystarczająco mocne, ale jednak ekran trochę chybocze się po zmianie ustawienia ekranu. Pokrywę ekranu blokuje w stanie zamkniętym jeden zatrzask; w Latitude E6530 były to dwa zatrzaski.

Jakość wykonania testowanego egzemplarza nie była najlepsza. W przypadku drogiego bądź co bądź laptopa wymagania są wygórowane, a tu w obudowie ekranu straszyły odstająca ramka i nierówno spasowane części. Z jakości zastosowanych materiałów można być natomiast zadowolonym.

Umożliwiający szybkie serwisowanie łatwy dostęp do podzespołów jest szczególnie pożądany w laptopie biznesowym. Pod tym względem nic nie zmieniło się w porównaniu do poprzednika. By dostać się do gniazd pamięci i mini PCI Express, trzeba zdjąć całą spodnią osłonę, która jest umocowana tylko trzema śrubkami. W laptopach HP EliteBook jest to rozwiązane jeszcze wygodniej, gdyż w ogólne nie trzeba używać narzędzi. Po zdjęciu osłony użytkownik ma dostęp do wentylatora, pamięci RAM, kart WLAN i WWAN oraz bateryjki CMOS. By wyjąć z laptopa napęd optyczny i dysk, nie trzeba demontować spodu; wyciąga się je z boku.

zamkniętą pokrywę blokuje tylko jeden zaczep
zamkniętą pokrywę blokuje tylko jeden zaczep
odstająca ramka ekranu
odstająca ramka ekranu
krzywo złączone elementy
krzywo złączone elementy

Wyposażenie w złącza nie jest bogatsze, niż w typowym laptopie domowym. Pochwalić można cztery porty USB 3.0. E6540 nie posiada portu eSATA, który był na wyposażeniu modelu E6530. W przyszłości Dell ma jednak oferować E6540 o bogatszym wyposażeniu, posiadający ExpressCard/54, czytnik SmartCard i czytnik linii papilarnych. Brakujące złącza eSATA i DisplayPort może zapewnić stacja dokująca - omawiany model ma port umożliwiający jej podpinanie.

Rozmieszczenie złączy jest dobrze pomyślane. Znajdują się one w tylnej części obudowy. Dzięki temu podłączenie np. monitora przez VGA nie przeszkadza w używaniu myszki. Port USB można mamy na prawym boku, z tyłu i na lewej ściance laptopa, więc szybko znajduje się ten port, kiedy pojawi się potrzeba skorzystania z pendrive'a.

przód: czytnik kart pamięci
przód: czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, HDMI, USB 3.0, wylot powietrza z układu chłodzenia
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, HDMI, USB 3.0, wylot powietrza z układu chłodzenia
prawy bok: napęd optyczny (DVD), gniazdo audio, 2 USB 3.0
prawy bok: napęd optyczny (DVD), gniazdo audio, 2 USB 3.0
tył: USB 3.0, LAN, akumulator, VGA, gniazdo zasilania
tył: USB 3.0, LAN, akumulator, VGA, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura modelu E6530 zbierała dobre oceny. W E6540 można ją nazwać ponadprzeciętną. Choćby ze względu na podświetlenie o regulowanym stopniu intensywności. Kształt klawiszy różni się nieco od kształtu klawiszy z klasycznych klawiatur, ale nie jest to klawiatura wyspowa.

Na klawiaturze pisze się dobrze. Może stop jest trochę zbyt twardy, ale przynajmniej użytkownik uzyskuje dobrą odpowiedź. Skok klawiszy jest trochę krótszy, niż można by oczekiwać. Niestety klawiatura miejscami się ugina (dotyczy to okolicy klawisza "A" i bloku numerycznego).

Podobnie jak w wielu innych laptopach biznesowych, użytkownik ma do wyboru dwa przyrządy wskazujące, tj. płytkę dotykową i manipulator sterujący. Gładzik nie jest szczególnie duży (80 x 43 mm). Oba urządzenia wskazujące reagują precyzyjnie. Działanie przycisków też jest zadowalające. Tym bardziej, że dają one wyraźną odpowiedź.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
manipulator Track Stick
manipulator Track Stick
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Na stronie producenta jest podana informacja, że E6540 jest oferowany z dwiema matrycami 15,6", 1366 × 768 i 1920 × 1080 pikseli. Testowany egzemplarz został wyposażony w tę drugą, czyli matowy wyświetlacz Full HD z podświetleniem diodami LED. Jest to matryca produkcji AU Optronics (B156HW02).

312
cd/m²
323
cd/m²
301
cd/m²
283
cd/m²
313
cd/m²
275
cd/m²
282
cd/m²
269
cd/m²
276
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics B156HW02 tested with X-Rite i1Pro 2 // Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 323 cd/m² (Nits) średnia: 292.7 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
na akumulatorze: 313 cd/m²
kontrast: 721:1 (czerń: 0.434 cd/m²)
ΔE Color 4.44 | 0.5-29.43 Ø4.91
ΔE Greyscale 5.58 | 0.5-98 Ø5.2
46.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
51.5% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
72.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
49.75% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.41

W recenzji starszego modelu negatywnie oceniono ograniczoną liczbę rozdzielczości, które można było ustawić. W E6540 w stanie fabrycznym do wyboru były również tylko trzy rozdzielczości, ale po aktualizacji sterownika układu HD Graphics 4600 dostępne stały się wszystkie inne popularne opcje.

Średnia luminancja wyniosła 292,7 cd/m² i tym samym okazała się wyższa od luminancji stwierdzonej w konkurencyjnych modelach Toshiba R950, Lenovo T530 i HP 8570p (220-280 cd/m²). Równomierność podświetlenia jest w porządku, aczkolwiek nie nadzwyczajna. W górnej część ekranu zmierzono 323 cd/m² a w ciemniejszej dolnej części - 269 cd/m². To duża różnica, aczkolwiek podczas normalnego użytkowania raczej jej nie widać.  Na zasilaniu z akumulatora jasność obrazu może być taka sama, jak na zasilaniu z sieci. Jasność czerni przy maksymalnej intensywności podświetlenia wyniosła tylko 0,434 cd/m², co musi się podobać. Kontrast statyczny na poziomie 721:1 jest bardzo wysoki. Wyświetlany na ekranie tekst jest bardzo wyraźny i można zachwycać się ostrością obrazu na zdjęciach i w filmach.

Dell Latitude E6540 z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
E6540 FHD a sRGB
Dell Latitude E6540 z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
E6540 FHD a Adobe RGB

Paleta barw matrycy omawianego laptopa nie jest wystarczająco szeroka, by zapewnić pokrycie referencyjnych przestrzeni barw, tj. sRGB i Adobe RGB (tę pokrywa mniej więcej w połowie). W konkurencyjnych laptopach nie jest jednak zazwyczaj lepiej (aczkolwiek matryca HP 8570p prawie w pełni pokrywa przestrzeń sRGB).

Kiedy analizuje się wyniki pomiarów, można stwierdzić dość poważne odchylenia od ideału w skali szarości i odwzorowaniu kolorów. Matryca z Della E6540 odznacza się delikatnym zaniebieszczeniem obrazu. Pozytywne jest to, że tylko dla magenty wartość parametru DeltaE 2000 wyniosła około 7. Kalibracja nie przynosi znaczącej poprawy.

skala szarości
skala szarości
wierność kolorów
wierność kolorów
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)

Wysoka jasność obrazu i matowa powierzchnia ekranu powodują, że E6540 z matrycą Full HD bardzo dobrze nadaje się do pracy w jasnym miejscu lub pod gołym niebem (nawet w słońcu). Jeśli świeci słońce, czasem trzeba trochę zmienić kąt ustawienia ekranu.

na dworze, w słoneczny dzień
na dworze, w słoneczny dzień
na dworze, słońce świeci prosto w ekran
na dworze, słońce świeci prosto w ekran

Matryca Della nie jest co prawda wyświetlaczem IPS, ale i tak kąty widzenia są relatywnie szerokie. Przy odchyleniach w poziomie widziany przez użytkownika obraz prawie się nie zmienia. Bez problemu przed laptopem może więc usiąść kilka osób. Obraz wygląda dość dobrze także wtedy, kiedy patrzy się na ekran z góry. Tylko w sytuacji patrzenia od dołu (kiedy ekran jest za bardzo odchylony do tyłu) z powodu dużego spadku jasności i inwersji kolorów trudno rozpoznać to, co jest właściwie wyświetlane na ekranie.

kąty widzenia matrycy Full HD w laptopie Dell Latitude E6540
kąty widzenia matrycy Full HD w laptopie Dell Latitude E6540

Osiągi

W momencie powstawania recenzji w sklepie Della nie były dostępne inne opcje konfiguracyjne i można wybrać tylko jeden procesor i jedną kartę grafiki.

Wspomniany procesor to czterordzeniowy Intel Core i7-4800MQ. Spośród przeznaczonych do laptopów modeli opartych na architekturze Haswell jest to drugi najwydajniejszy procesor. Taktowanie bazowe wynosi 2,7 GHz, a przy wykorzystaniu funkcji Turbo Boost osiąga do 3,7 GHz (3,5 GHz w przypadku obciążenia wszystkich rdzeni).

W Dellu E6540 Turbo Boost nie jest jednak w pełni wykorzystywany. W teście renderowania wielowątkowego Cinebench R11.5 taktowanie CPU wynosiło 3-3,4 GHz. Wskutek tego omawiany laptop nie uzyskał tak dobrego wyniku, jak Clevo P150SM (Schenker W503) z tym samym procesorem, które było w tym teście o 9% lepsze.

Mimo to wydajność obliczeniowa jest bardzo duża. Konkurencyjne laptopy z dwurdzeniowymi Ivy Bridge są znacznie słabsze.

Dla niektórych potencjalnych nabywców istotną informacją będzie to, że na zasilaniu akumulatorowym wydajność CPU nie jest gorsza, niż na zasilaniu z sieci.

W testowanym Latitude E6540 znalazły się dwa rozwiązania graficzne. Jedno z nich to zintegrowany z procesorem układ HD Graphics 4600. Wykazuje on o około 30% wyższą wydajność od HD Graphics 4000 z procesorów Ivy Bridge. Oznacza to, że jest wystarczająco wydajny do wielu zastosowań.

Zdziwienie budzi fakt, że jako dodatkową kartę grafiki wybrano Radeona HD 8790M. W laptopach biznesowych przyjęło się stosowane kart NVS, Quadro i FirePro. W symulujących działanie aplikacji CAD testach SPECviewperf 11 Dell E6540 osiągnął mimo to zaskakująco dobre wyniki. Ich porównanie z wynikami konkurencyjnych modeli jest zamieszczone w suplemencie (na samym końcu recenzji).

W trakcie działania jakiegoś programu nie można zmienić wykorzystywanego układu grafiki. Przypisać do niego któryś z nich można po zamknięciu programu. Automatyczne przyporządkowywanie nie zawsze działa tak, jak powinno. I tak niektóre gry wykorzystywały zamiast karty AMD zintegrowaną grafikę Intela. 

W 3DMarkach, a więc w testach sprawdzających wydajność graficzną, Dell E6540 z Radeonem HD 8790M znacznie zdystansował konkurentów. W 3DMarku 11 uzyskał 2425 pkt., a najlepszy z bezpośrednich konkurentów, ThinkPad T530 z kartą NVS 5400M, zdobył 1258 pkt. (o 48% mniej).

Szybki procesor, dodatkowa karta grafiki i, co najważniejsze, dysk SSD - oto warunki potrzebne do uzyskania dobrego wyniku w weryfikującym ogólną wydajność komputera teście PCMark 7. Dell Latitude E6540 spełnia te wymogi, więc nie będzie zaskoczeniem informacja, że osiągnięty przez niego wynik jest jednym z najlepszych w historii naszych testów. Tylko wspomniane Clevo P150SM z tym samym procesorem uzyskało lepszy rezultat. Uwzględnione w porównaniu konkurencyjne laptopy z procesorami Ivy Bridge i dyskami twardymi odnotowały znacznie (mniej więcej o połowę) gorsze rezultaty.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (AMD Radeon HD 8790M)
GPU-Z (AMD)
GPU-Z (Intel HD Graphics HD 4600)
GPU-Z (Intel)
HWiNFO64
HWiNFO64
3DMark 03 Standard
27395 pkt.
3DMark 05 Standard
23810 pkt.
3DMark 06 Standard Score
13118 pkt.
3DMark Vantage P Result
9835 pkt.
3DMark 11 Performance
2425 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
58386 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
9478 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1648 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
16771 pkt.
PCMark 7 Score
4983 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5244
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19327
Cinebench R10 Shading 32Bit
7734
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.99 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
58.1 fps
Pomoc
Cinebench R11.5 - CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
6.99 Points
SCHENKER W503
GeForce GTX 765M, 4800MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD128HAFV mSATA
7.61 Points +9%
Dell Latitude E6530
HD Graphics 4000, 3360M, Seagate Momentus 7200.4 ST9500423AS
3.26 Points -53%
Toshiba Tecra R950-192
Radeon HD 7570M, 3540M, Toshiba MK3261GSYG
3.49 Points -50%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
NVS 5400M, 3520M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
3.36 Points -52%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Radeon HD 7570M, 3520M, Hitachi HTS727550A9E364
3.33 Points -52%
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
4983 Points
SCHENKER W503
GeForce GTX 765M, 4800MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD128HAFV mSATA
6152 Points +23%
Dell Latitude E6530
HD Graphics 4000, 3360M, Seagate Momentus 7200.4 ST9500423AS
2951 Points -41%
Toshiba Tecra R950-192
Radeon HD 7570M, 3540M, Toshiba MK3261GSYG
2201 Points -56%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
NVS 5400M, 3520M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2442 Points -51%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Radeon HD 7570M, 3520M, Hitachi HTS727550A9E364
2235 Points -55%

Zastosowana przez Della pamięć masowa ma wady i zalety. Chodzi o dysk SSD LiteOn o pojemności 128 GB (LCS-128M6S). W stanie fabrycznym użytkownik ma jednak do dyspozycji tylko 62 GB. Jako że testowana była konfiguracja o bogatym wyposażeniu, coś takiego jest trochę nie na miejscu. Według autora pojemność dysku powinna być przynajmniej dwukrotnie większa. Omawiany laptop nie ma specjalnego miejsca na drugi dysk, ale można zastosować w nim manewr z zastąpieniem dyskiem napędu optycznego. Na pochwałę zasługuje natomiast szybkość odczytu i zapisu danych. Zestawienie najczęściej porównywanych parametrów, czyli odczytu sekwencyjnego i odczytu 4K (w teście CrystalDiskMark), wykazało wyższość dysku z Della nad dyskami Samsung i SanDisk z biznesowych laptopów Samsung 600B5C i Asus BU400VC.

Liteonit LCS-128M6S
przesył danych (minimum): 127.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 354.6 MB/s
przesył danych (średnio): 302.3 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 242.2 MB/s
CrystalDiskMark 3.0
Read Seq (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
495.3 MB/s
Samsung 600B5C-S03
492.1 MB/s -1%
Asus BU400VC-W3040X
454.9 MB/s -8%
Read 4k (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
26.75 MB/s
Samsung 600B5C-S03
23.09 MB/s -14%
Asus BU400VC-W3040X
13.81 MB/s -48%

Legenda

 
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M Intel Core i7-4800MQ, AMD Radeon HD 8790M, Liteonit LCS-128M6S
 
Samsung 600B5C-S03 Intel Core i7-3520M, NVIDIA NVS 5200M, Samsung MZ7PC128HBFU
 
Asus BU400VC-W3040X Intel Core i7-3517U, NVIDIA NVS 5200M, SanDisk U100 256 GB SDSA5GK-256G-1002
3DMark 11 - 1280x720 Performance (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
2425 Points
SCHENKER W503
GeForce GTX 765M, 4800MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD128HAFV mSATA
4318 Points +78%
Dell Latitude E6530
HD Graphics 4000, 3360M, Seagate Momentus 7200.4 ST9500423AS
619 Points -74%
Toshiba Tecra R950-192
Radeon HD 7570M, 3540M, Toshiba MK3261GSYG
901 Points -63%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
NVS 5400M, 3520M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
1258 Points -48%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Radeon HD 7570M, 3520M, Hitachi HTS727550A9E364
978 Points -60%

Testy gier

Latitude E6540 nie jest laptopem dla graczy komputerowych, ale posiada dodatkową kartę grafiki, która pozwala pograć w nowsze tytuły. Niektóre gry chodzą nawet na wysokich detalach. Wysoka rozdzielczość natywna ekranu, 1920 x 1080 pikseli, nie jest wielką przeszkodą, Dla przykładu w Far Cry 3 osiągnięto w rozdzielczości Full HD i na niskich ustawieniach średnio 39,6 kl/s, przy czym wartość minimalna wyniosła 28 kl/s; poruszamy się co prawda na granicy płynności, ale da się grać.

lowmed.highultra
Battlefield 3 (2011) 78 53 41 16
Anno 2070 (2011) 148 68 42 19
Risen 2: Dark Waters (2012) 70 46 31 15
Diablo III (2012) 97 70 61 37
Dirt Showdown (2012) 82 47 27 19
Counter-Strike: GO (2012) 149 116 73
F1 2012 (2012) 112 75 69 34
Fifa 13 (2012) 367 209 180 120
Dishonored (2012) 85 75 67 44
Call of Duty: Black Ops 2 (2012) 109 82 43 27.9
Hitman: Absolution (2012) 49 44 25 10
Assassin´s Creed III (2012) 37 32 11
Far Cry 3 (2012) 65 46 18 8
Dead Space 3 (2013) 188 80 58 36
Crysis 3 (2013) 103 66 42 16
Tomb Raider (2013) 127 57 42.5 19.7
SimCity (2013) 93 38 29 16
BioShock Infinite (2013) 113 55 47 15.6
Metro: Last Light (2013) 56 40 22.7 11.7
GRID 2 (2013) 110 85 59 19
Company of Heroes 2 (2013) 38.9 30.67 17.2 12.52

Wpływ na otoczenie

Hałas

Choć testowany Dell E6540 został wyposażony w dysk SSD, nie zalicza się do najcichszych laptopów w swojej klasie. Wentylator działa nawet w spoczynku, a natężenie hałasu wynosi wtedy około 33 dB. Podczas odtwarzania filmu z płyty DVD zmierzono 35,5 dB. Pod obciążeniem natężenie hałasu przekraczało 40 dB i laptop był wtedy dość głośny. Do tego dochodzi słabe piszczenie, które było jednak słychać tylko w cichym miejscu.

Hałas

luz
32.2 / 33.3 / 33.4 dB
DVD
35.5 / dB
obciążenie
40.7 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

W teście bez obciążenia najwyższa temperatura na wierzchu jednostki zasadniczej wyniosła prawie 30°C. Oznacza to, że ta część obudowy laptopa była bardzo chłodna. Na środku spodu obudowa rozgrzała się zaś do 32,6°C; to także niewiele.

Temperatury obudowy w teście pełnego obciążenia odzwierciedlają to, że procesor i karta grafiki wydzielają dużo ciepła. Miejsca oparcia dłoni pozostały wprawdzie chłodne (maksymalnie 31,8°C), ale klawiatura rozgrzała się na środku do 43,6°C. Maksymalna temperatura na spodzie osiągnęła aż 53,8°C.

W teście pełnego obciążenia na omawianym laptopie działały przez godzinę aplikacje Prime95 i FurMark. Taktowanie rdzenia karty grafiki wahało się w nim między 850 a 900 MHz. Temperatura GPU osiągnęła 87°C. Częstotliwość taktowania procesora podlegała większym zmianom. Krótko po rozpoczęciu testu została obniżona do 1,7 GHz dla wszystkich rdzeni. Temperatura procesora wzrosła jednak mimo to do 98°C (zbliżając się do wartości granicznej, czyli 100°C). W efekcie taktowanie CPU zostało zbite do 1,1 GHz, a więc dużo poniżej bazowego. Mamy więc do czynienia z tzw. throttlingiem. Kiedy temperatura spadła poniżej 90°C, taktowanie zostało podniesione i wahało się w przedziale 1,3-2 GHz.

w stresie
 42.2 °C42 °C37.3 °C 
 41.2 °C43.6 °C36.8 °C 
 31.8 °C37 °C31.3 °C 
maks. w ogóle: 43.6 °C
średnia: 38.1 °C
39.3 °C53.8 °C51.7 °C
39.2 °C48 °C53.5 °C
35.8 °C38.6 °C41.5 °C
maks. w ogóle: 53.8 °C
średnia: 44.6 °C
zasilacz  56.1 °C | temperatura otoczenia 23.7 °C | Voltcraft IR-360
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.1 °C / 101 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.6 °C / 110 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(-) The bottom heats up to a maximum of 53.8 °C / 129 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.2 °C / 83 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37 °C / 98.6 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-9.4 °C / -16.9 F).

Głośniki

Głośniki potrafią grać bardzo głośno i są wystarczające do przeprowadzenia prezentacji w małej sali. Co prawda przy wysokich nastawach natężenia dźwięku nie słychać przesterów, nie należy oczekiwać nie wiadomo jakiej jakości dźwięku. Próżno doszukiwać się śladu basów, choć brzmienie jest trochę lepsze od laptopowego standardu.

Wydajność akumulatora

Dziewięciokomorowy akumulator, w jaki został wyposażony testowany egzemplarz, oferuje bardzo dużą pojemność, bo aż 97 Wh. Wystaje on jednak z tyłu obudowy. Jeśli komuś to przeszkadza, można wybrać mniejszy akumulator 6-komorowy. Dostępny jest także akumulator dodatkowy, który umieszcza się w kieszeni na bocznej ściance obudowy (w miejsce napędu optycznego).

Najdłuższy czas pracy, czyli ten uzyskany w teście czytelnika aplikacji Battery Eater (symulacja czytania dokumentu tekstowego z przyciemnionym podświetleniem ekranu), wyniósł ponad osiem godzin. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi osiągnięto ponad 6,5 h. W tym samym sprawdzianie HP 8570p (2:55 h) i Toshiba R950 (3:57 h) wyraźnie ustępują pola Dellowi, ale to dlatego, że były wyposażone w znacznie mniej pojemne akumulatory (odpowiednio 55 Wh i 66 Wh). ThinkPad T530 z akumulatorem o pojemności 94 Wh pracował ponad osiem godzin. Test odtwarzania filmu z DVD trwał w przypadku Della E6540 ponad 3,5 h. W teście obciążeniowym energii wystarczyło na 1,5 h pracy.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.3 W
luzdarkmidlight 8.8 / 13 / 16.7 W
obciążenie midlight 67.6 / 88.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
8h 15min
sieć przez WLAN
6h 32min
DVD
3h 41min
obciążenie
1h 31min

Podsumowanie

Jako że Dell Latitude E6540 jest laptopem biznesowym, najbardziej liczą się w nim matryca, klawiatura i urządzenia sterujące, jakość oraz serwis. W tych kategoriach zasługuje na piątkę. Fakt, można znaleźć pewne niedoskonałości (uginająca się delikatnie klawiatura, niedokładnie spasowane elementy obudowy ekranu), ale są one rekompensowane przez matrycę Full HD o dobrej jakości obrazu.

Pewnym rozczarowaniem może być wyposażenie w porty peryferyjne - testowany E6540 nie posiadał złączy ExpressCard, FireWire i DisplayPort [z tym że EC ma być dostępne w tym modelu, o czym autor wspomniał wyżej - przyp. tłum.].

To, co wyróżnia Latitude E6540, to najnowsze podzespoły. Jeśli ktoś chce kupić laptop biznesowy z procesorem Intel Haswell, jest obecnie właściwie skazany na ten model [dotyczy to rynku niemieckiego i sytuacji z lipca 2013 roku - przyp. tłum.]. 

Czterordzeniowy procesor i wydajna karta grafiki są jednak okupione wysokimi temperaturami i zaniżaniem taktowania CPU przy maksymalnym obciążeniu.

Pojemny akumulator (90 Wh) pozwala Dellowi na długie działanie z dala od gniazdka.

Suplement

SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
8.38 fps
SCHENKER W503
2.27 fps -73%
Toshiba Tecra R950-192
4.86 fps -42%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
2.32 fps -72%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
4.98 fps -41%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
14.19 fps +69%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
17.43 fps +108%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
7.23 fps
SCHENKER W503
1.02 fps -86%
Toshiba Tecra R950-192
5.76 fps -20%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
0.91 fps -87%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
5.63 fps -22%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
10.99 fps +52%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
22.34 fps +209%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
25.98 fps
SCHENKER W503
11.11 fps -57%
Toshiba Tecra R950-192
19.43 fps -25%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
8.53 fps -67%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
19.34 fps -26%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
33.19 fps +28%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
30.9 fps +19%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
4.14 fps
SCHENKER W503
1.48 fps -64%
Toshiba Tecra R950-192
2.58 fps -38%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
1.2 fps -71%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
2.45 fps -41%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
4.83 fps +17%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
12.92 fps +212%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
16.53 fps
SCHENKER W503
14.74 fps -11%
Toshiba Tecra R950-192
14.87 fps -10%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
9.99 fps -40%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
11.69 fps -29%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
36.89 fps +123%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
38.85 fps +135%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
29.85 fps
SCHENKER W503
20.33 fps -32%
Toshiba Tecra R950-192
29.6 fps -1%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
14.77 fps -51%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
27.31 fps -9%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
42.25 fps +42%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
44.19 fps +48%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
23.31 fps
SCHENKER W503
18.35 fps -21%
Toshiba Tecra R950-192
12 fps -49%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
11.28 fps -52%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
12.17 fps -48%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
12.23 fps -48%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
11.61 fps -50%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
10.01 fps
SCHENKER W503
11.21 fps +12%
Toshiba Tecra R950-192
6.82 fps -32%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
4.54 fps -55%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
6.56 fps -34%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
14.62 fps +46%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
22.94 fps +129%

Legenda

 
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M Intel Core i7-4800MQ, AMD Radeon HD 8790M, Liteonit LCS-128M6S
 
SCHENKER W503 Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA GeForce GTX 765M, Samsung SSD PM841 MZMTD128HAFV mSATA
 
Dell Latitude E6530 Intel Core i5-3360M, Intel HD Graphics 4000, Seagate Momentus 7200.4 ST9500423AS
 
Toshiba Tecra R950-192 Intel Core i7-3540M, AMD Radeon HD 7570M, Toshiba MK3261GSYG
 
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG Intel Core i7-3520M, NVIDIA NVS 5400M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD Intel Core i7-3520M, AMD Radeon HD 7570M, Hitachi HTS727550A9E364
 
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD Intel Core i5-3360M, AMD FirePro M2000, Hitachi Travelstar 7K500 HTS727550A9E
 
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE Intel Core i7-3720QM, NVIDIA Quadro K1000M, Micron RealSSD C400-MTFDDAC256MAM
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Dell Latitude E6540
bohater testu: Dell Latitude E6540

Specyfikacja techniczna

Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Procesor
Intel Core i7-4800MQ 4 x 2.7 - 3.7 GHz, Haswell
Karta grafiki
AMD Radeon HD 8790M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 850 MHz, pamięć: 1000 MHz, Intel HD Graphics 4600
Pamięć
8 GB 
, 2x 4 GB DDR3 SDRAM
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics B156HW02, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
Liteonit LCS-128M6S, 128 GB 
, 62 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD
Łączność
Intel I217-LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0, modem HSPA+, GSM, GPRS, EDGE
Napęd optyczny
PLDS DVD+-RW DU-8A5HH
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 379 x 275
Akumulator
97 Wh litowo-jonowy, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
3 kg, zasilacz: 400 g
Cena
1860 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Jonas Adams
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Debiut wydajności Intel Core i5-1345U: Recenzja laptopa Dell Latitude 3440
Iris Xe G7 80EUs, Raptor Lake-U i5-1345U, 14.00", 1.537 kg
Recenzja Dell Latitude 5490
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8350U, 14.00", 1.694 kg
Recenzja Dell Inspiron 7570
GeForce 940MX, Kaby Lake Refresh i5-8550U, 15.60", 1.995 kg
Recenzja Dell Inspiron 7370
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 13.30", 1.4 kg
Recenzja Dell Latitude 5580
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.179 kg

Za

+ wydajny procesor
+ relatywnie mocne dGPU
+ udane urządzenia wejścia
+ matryca o jasnym obrazie
+ szybki dysk SSD

Przeciw

- wysokie temperatury pod obciążeniem
- ciężki
- słabo spasowana pokrywa ekranu
- niezbyt bogate wyposażenie w złącza
- zbyt mała pojemność dysku SSD
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Latitude E6540 (i7-4800MQ, HD 8790M)
Jonas Adams (Update: 2020-01-27)