Notebookcheck Logo

Test Dell Precision M3800

05/02/2014

Dell Precision M3800 to wydajna stacja robocza skompresowana do postaci ultrabooka. Czterordzeniowy procesor, profesjonalna karta grafiki, dwa dyski i matryca o bardzo wysokiej rozdzielczości (3200 x 1800 pikseli) zostały zmieszczone w cienkiej obudowie. Czy ten laptop ma tylko efektownie wyglądać, czy też faktycznie nadaje się do pracy?

Obudowa

Precision M3800 zawdzięcza swój efektowny wygląd smukłej sylwetce i wysokiej jakości materiałom wykończeniowym. Trudno wręcz uwierzyć, że mamy do czynienia z mobilną stacją roboczą posiadającą wydajne podzespoły. Omawiany laptop ma 20 mm wysokości (łącznie z nóżkami) i waży 2 kg. Zastosowane w nim materiały konstrukcyjne to metal, szkło, tworzywa sztuczne i gumowana powierzchnia w obszarze klawiatury. Jakość wykonania jest na miarę laptopa z wyższej półki. Odstępy między elementami obudowy są niewielkie i równe. Autorowi nie udało się spowodować trzeszczenia lub skrzypienia obudowy. Miejsca oparcia dłoni i wypełnienie klawiatury są sztywne. Wieko daje się wyginać w niewielkim stopniu. Zawiasy dobrze utrzymują ekran w nadanej mu pozycji. Niekorzystne jest to, że maksymalny kąt odchylenia ekranu jest ograniczony. 

Wylot powietrza z układu chłodzenia między zawiasem a jednostką zasadniczą to niezbyt dobry pomysł, ale przynajmniej w trakcie testów rozwiązanie to nie było źródłem żadnego problemu nawet podczas wielogodzinnej pracy komputera. 

Spodnia osłona jest przymocowana 19 śrubkami Torx T5. Po jej zdjęciu użytkownik ma dostęp do obu wentylatorów, pamięci RAM, pamięci masowej i innych podzespołów. 

Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest uboższe, niż w normalnych stacjach roboczych, ale bogatsze, niż w ultrabookach. Wyjścia sygnału wideo to HDMI i mni DisplayPort. Jednocześnie można ich używać tylko z normalnymi kablami. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystać adapter, odstęp między portami jest za mały. Problem ten dotyczy również czterech portów USB (trzy z nich to USB 3.0). Autorowi spodobało się natomiast to, że wszystkie złącza znajdują się w tylnej części laptopa, więc podłączane kable nie będą przeszkadzać. Z kolei czytnik kart pamięci nie jest rozwiązany najlepiej, gdyż karty nie chowają się w nim całkiem, a wystają z obudowy na jakieś 3 mm. Precision M3800 nie posiada gniazda ExpressCard, ani złącza stacji dokującej.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, HDMI, mini DisplayPort, 2 USB 3.0, gniazdo audio, kontrolka stanu naładowania akumulatora
lewy bok: gniazdo zasilania, HDMI, mini DisplayPort, 2 USB 3.0, gniazdo audio, kontrolka stanu naładowania akumulatora
prawy bok: czytnik kart pamięci, USB 3.0, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: czytnik kart pamięci, USB 3.0, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Precision M3800 posiada wyspową klawiaturę pozbawioną odrębnego bloku numerycznego. Nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które muszą wpisywać dużo cyfr, ale ucieszą się z niego osoby, które lubią, by gładzik był wycentrowany względem klawiatury. Pozwala to na wygodniejsze układanie dłoni przy sterowaniu kursorem i jest lepszym rozwiązaniem na wypadek używania laptopa trzymanego na kolanach. Klawisze mają dość krótki skok. Nie przechylają się przy naciskaniu i są dość ciche. Jasnoszare oznaczenia klawiszy potrafią być w niektórych sytuacjach słabo czytelne, ale można temu zaradzić, używając podświetlenia klawiatury. 

Gładzik ma wymiary 104 x 80 mm, więc jest relatywnie duży. Zapewnia dużo miejsca na operowanie kursorem i używanie funkcji dotyku wielopunktowego. Reakcje płytki i jej właściwości ślizgowe są bardzo dobre. Zintegrowane przyciski dają radę, ale są mniej wygodnym rozwiązaniem od oddzielnych przycisków. 

Dla niektórych użytkowników bolesny może być brak manipulatora track stick w tym modelu. 

Wartościową opcją jest wykorzystywanie do sterowania komputerem ekranu dotykowego. Choć w przypadku laptopa stworzonego do pracy podchodzi się do tego rozwiązania nieufnie, szybko okazuje się, że ten wynalazek ma duży potencjał. Przesuwanie treści palcem, przewijanie zawartości dokumentów, powiększanie, obracanie i zmniejszanie odbywa się tak płynnie, że człowiek szybko się do tego przyzwyczaja. Ustawienie zwiększenia zawartości ekranu na 150% powoduje, że mimo wysokiej rozdzielczości natywnej matrycy QHD+ w miarę pewnie można trafiać w ikony na pulpicie.

Na sprzęt nie można narzekać, ale problemem jest brak zoptymalizowanego pod używanie dotyku oprogramowania. Użytkownicy systemu Windows ciągle mają do czynienia z sytuacją, że dominują programy stworzone z myślą o pracy z myszką i klawiaturą. Jeśli jeszcze na dodatek skalowanie nie zadziała odpowiednio, czcionki, ikony i elementy menu stają się mikroskopijne, co niesamowicie utrudnia korzystanie z tego rozwiązania. Wydaje się, że w Windows 8.1 działanie skalowania zostało znacząco poprawione w porównaniu z Windows 8. W czasie trwania testów zdarzyły się autorowi tylko nieliczne sytuacje, kiedy wynikał jakiś bardzo duży problem związany z niedopracowanym skalowaniem.

klawiatura QWERTY (fot. Dell)
klawiatura QWERTY (fot. Dell)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

paleta kolorów matrycy QHD+ a przestrzenie kolorów Adobe RGB (z lewej) i sRGB (z prawej strony)
paleta kolorów matrycy QHD+ a przestrzenie kolorów Adobe RGB (z lewej) i sRGB (z prawej strony)

Dell Precision M3800 występuje w wersjach z dwiema różnymi matrycami. Pierwsza z nich to wyświetlacz 15,6" o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Druga, zastosowana w testowanym egzemplarzu, to dotykowy ekran o rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli (QHD+). Jak się okazało, jest to matryca produkcji LG. Przy ustawionej nominalnej rozdzielczości użytkownik otrzymuje więc bardzo szczegółowy obraz i ogromny obszar roboczy. Taka możliwość na dłuższą metę nie będzie odpowiadać nawet osobom o sokolim wzroku. Nie obejdzie się bez powiększania takich elementów jak czcionki, ikonki i okna, gdyż inaczej trudno sensownie pracować. W testowanym egzemplarzu działało to dzięki Windows 8.1 w miarę nieźle i rzadko zdarzały się sytuacje, że w wyświetlanym oknie coś się nie zgadzało.

376
cd/m²
389
cd/m²
399
cd/m²
373
cd/m²
401
cd/m²
405
cd/m²
370
cd/m²
370
cd/m²
391
cd/m²
podświetlenie ekranu
Sharp SHP13F8, LQ156Z1, Dell P/N:6RGW0 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 405 cd/m² (Nits) średnia: 386 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 400 cd/m²
kontrast: 955:1 (czerń: 0.42 cd/m²)
ΔE Color 8.19 | 0.5-29.43 Ø4.91
ΔE Greyscale 8.1 | 0.5-98 Ø5.2
73% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
77.3% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
99.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
75.8% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 4.23

Wyniki pomiarów okazały się bardzo dobre. Maksymalna luminancja miała wartość od 370 do 405 cd/m². Równomierność podświetlenia została osiągnięta w 91%, co jest znakomitym wynikiem. Na jednolitych tłach nie widać więc praktycznie różnic w jasności. Intensywność podświetlenia można regulować na 10 poziomach, od 22 cd/m² począwszy. Na poziomie 4. zmierzono 164 cd/m² (ten poziom wykorzystano do części testów czasu pracy na akumulatorze). Taki poziom normalnie powinien wystarczać do pracy w pomieszczeniach, ale w Dellu mocno przeszkadza wtedy relatywnie silnie refleksująca powierzchnia ekranu. Na treści wyświetlane na ekranie nakładają się odbicia przedmiotów z otoczenia i wtedy trzeba zwiększyć intensywność podświetlenia ekranu w celu zminimalizowania tego zjawiska. W pomieszczeniu zwykle wystarcza to do uzyskania zadowalającego efektu, ale pod gołym niebem jest znacznie gorzej.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Matryca omawianego modelu wykazała się ponadprzeciętnym gamutem. Pokrycie przestrzeni sRGB wyniosło około 95%, a Adobe RGB - około 73%. Omawiany model nie posiadał narzędzia Dell PremierColor, które w modelach Precision M4700 i M6700 z matrycami RGB LED pozwalało na wybór predefiniowanych profili kolorów. Średni błąd DeltaE 2000 dla skali szarości wynosił w stanie fabrycznym 8,7, czyli był dość wysoki, ale po kalibracji spadł do zaledwie 1,02. Podobnie było z wiernością kolorów. Przed kalibracją średni błąd DeltaE 2000 wynosił 8,19, a po niej spadł do 3,48 (profil sRGB) i do 1,22 (profil Adobe RGB). Kalibracja znacznie poprawiła też przebieg krzywej gamma i balans RGB.

skala szarości
skala szarości
przestrzeń kolorów
przestrzeń kolorów
wierność kolorów
wierność kolorów
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
przestrzeń kolorów po kalibracji (profil sRGB)
przestrzeń kolorów po kalibracji (profil sRGB)
wierność kolorów po kalibracji (profil sRGB)
wierność kolorów po kalibracji (profil sRGB)
nasycenie kolorów po kalibracji (profil sRGB)
nasycenie kolorów po kalibracji (profil sRGB)
przestrzeń kolorów po kalibracji (profil Adobe RGB)
przestrzeń kolorów po kalibracji (profil Adobe RGB)
wierność kolorów po kalibracji (profil Adobe RGB)
wierność kolorów po kalibracji (profil Adobe RGB)

Kąty widzenia są generalnie bardzo szerokie i zapewniają dobry widok ze wszystkich stron. Przy dużych odchyleniach bocznych i przy patrzeniu na ekran pod kątem z góry pojawia się zażółcenie obrazu, a także mogą przeszkadzać refleksy.

kąty widzenia matrycy QHD+ w laptopie Dell Precision M3800
kąty widzenia matrycy QHD+ w laptopie Dell Precision M3800

Osiągi

Aktualnie dostępne konfiguracje modelu Precision M3800 mają dwa wspólne elementy, procesor Core i7-4702HQ oraz kartę grafiki Nvidia Quadro K1100M. Testowany egzemplarz był ponadto wyposażony w 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 256 GB pod mSATA oraz dysk twardy o pojemności 500 GB.

Ze względu na cienką obudowę w M3800 znalazł się czterordzeniowy procesor o niższym, niż standardowe, TDP. Intel Core i7-4702HQ ma TDP w wysokości 37 zamiast 47 W (w standardowych Haswellach z czterema rdzeniami), a wskutek tego stanowi mniejsze obciążenie dla układu chłodzenia laptopa. Bazowa częstotliwość taktowania to 2,2 GHz, a maksymalna (osiągana dzięki funkcji Turbo Boost) wynosi 3,2 GHz. W obu przypadkach to o 200 MHz mniej od Core i7-4700MQ (który ma TDP w wysokości 47 W). Wielkość pamięci podręcznej trzeciego poziomu w obu tych procesorach jest taka sama (6 MB). Oba posiadają też oczywiście Hyper-Threading (a zatem są 8-wątkowe).

Różnice w testach syntetycznych między tymi procesorami nie są duże. W teście jednowątkowym Cinebench R11.5 Precision M3800 z i7-4702HQ uzyskał 1,43 pkt., a Lenovo ThinkPad T440p z i7-4700MQ - 1,51 pkt. (o 6% więcej). W teście wielowątkowym tej samej aplikacji Dell otrzymał 5,33 pkt., a ThinkPad - 5,86 pkt. (o 10% więcej). Wyniki bohatera niniejszej recenzji w testach przeprowadzonych na zasilaniu akumulatorowym były praktycznie identyczne, jak na zasilaniu z sieci.

Tuż po rozpoczęciu testu pełnego obciążenia CPU i GPU taktowanie procesora zostało obniżone do 2,2 GHz i utrzymywało się odtąd na tym poziomie (jeśli nie liczyć chwilowych skoków do góry). 

W Precisionie M3800 użytkownik może wykorzystywać dwa układy graficzne, tj. zintegrowany z procesorem HD Graphics 4600 i dodatkową kartę Nvidia Quadro K1100M. Do niewymagających zadań wystarcza układ Intela, a przy bardziej wymagających obliczeniach dobrze wspomagać się kartą Nvidii. Optimus, który zarządza przełączaniem grafiki, działa raczej niezawodnie. Jeżeli jednak ktoś nie ufa ułatwiającej życie automatyce, może samemu przypisywać do każdego programu wybrany układ grafiki. 

Jeśli pominąć niewielkie różnice zegarów, Quadro K1100M to odpowiednik karty GeForce GT 730M ze 128-bitową szyną danych, tyle że z 2 GB własnej pamięci GDDR5. Taktowanie GPU osiąga maksymalnie 705 MHz. W teście 3DMark 11 omawiany laptop uzyskał 2035 pkt. Laptopy z kartą GT 730M uzyskują w nim średnio 1886 pkt., a modele z kartą GT 750M osiągają średnio 2632 pkt. 

Siła karty Quadro K1100M tkwi w jej przystosowaniu do wydajnej pracy w środowisku aplikacji CAD. Zoptymalizowane sterowniki, VBIOS i specjalne wsparcie zapewniają wydajniejsze działanie tychże aplikacji użytkowych, które zyskują dzięki specyficznym funkcjom OpenGL. Testy SPECviewperf 11, które pokazują wydajność komputera w różnych aplikacjach CAD, pozwalają porównać osiągi bohatera niniejszej recenzji z innymi laptopami. Karta Quadro K1100M zaprezentowała się korzystnie w testach Catia, Pro/Engineer i Tcvis. Z kolei w testach Lightwave, Maya, Solidworks i Siemens NX lepiej poradził sobie model Precision M4700 z kartą AMD FirePro M4000. Wyposażony w przeznaczoną do gier kartę GeForce GTX 780M laptop Alienware 17 przegrał z bohaterem niniejszej recenzji we wszystkich testach poza Ensight. Jak można było się spodziewać, Precision M3800 z Quadro K1100M osiągnął dużo gorsze rezultaty od wyposażonego w kartę Quadro K2100M grubszego modelu Precision M4800. Przewaga tego ostatniego wyniosła w poszczególnych testach od 6 do 54% (a byłaby zapewne jeszcze większa, gdyby model M4800 przetestować przy wykorzystaniu nowszego sterownika). Przewaga M3800 nad HP ZBookiem 17 ze słabszą kartą Quadro K610M okazała się zaś mniejsza od oczekiwanej przez autora. W testach Pro/Engineer i Lightwave laptop HP okazał się nawet lepszy od Della.

W teście pełnego obciążenia CPU i GPU aplikacja GPU-Z wskazywała taktowanie karty Quadro K1100M obniżone do 567 MHz. W praktyce nie występują takie obciążenia i taktowanie nie jest ograniczone. Zostało to potwierdzone w teście jednoczesnego konwertowania wideo z wykorzystaniem technologii CUDA i konwersji audio w iTunes. Na zasilaniu akumulatorowym zapewniona jest taka sama wydajność graficzna , jak na zasilaniu sieciowym. Wyniki testu OpenGL aplikacji Cinebench były praktycznie identyczne w obu przypadkach. 

Testy OpenCL aplikacji BasemarkCL nie wykazały przewagi karty Nvidii nad zintegrowanym układem Intela. W niektórych z nich rozwiązanie Intela okazało się nawet znacznie lepsze. Dużą przewagę technologii Intela (Quick Sync Video) nad technologią Nvidii (CUDA) stwierdzono też w testach konwersji filmu w aplikacji MediaEspresso.

taktowanie CPU w teście pełnego obciążenia
taktowanie CPU w teście pełnego obciążenia
porównanie prędkości konwersji audio (więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji audio (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów BasemarkCL (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów BasemarkCL (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Financial Analysis (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Financial Analysis (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Cryptography (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Cryptography (więcej=lepiej)
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
3DMark 06 Standard Score
11921 pkt.
3DMark Vantage P Result
8992 pkt.
3DMark 11 Performance
2035 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
55002 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
7640 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1301 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
17946 pkt.
PCMark 7 Score
5650 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated
3322 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated
3970 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated
3641 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 32Bit
4593
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
21156 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6024 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6013 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
6379
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
14972
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.33 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.43 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
44.3 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
501 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
127 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
51.5 fps
Pomoc

W testowanym laptopie połączono dysk SSD mSATA, na którym znajdowała się partycja systemowa, z dyskiem twardym, który ma stanowić magazyn danych. Dysk systemowy ma pojemność 256 GB, toteż sam oferuje sporo miejsca na dane. W testach AS SSD odczyt sekwencyjny dysku Lite On przekroczył 484 MB/s, a zapis sekwencyjny wyniósł prawie 400 MB/s. Nie są to więc najlepsze wyniki w tej kategorii dysków, ale i tak użytkownik powinien być w  pełni zadowolony [rezultaty te świadczą też o tym, że dysk pod mSATA wykorzystuje interfejs SATA 3 - przyp. tłum.]. System uruchamia się bardzo szybko i można sprawnie przerzucać duże porcje danych. 

Ogólna wydajność omawianego laptopa jest bardzo dobra. Konfiguracja nie ma słabych punktów, choć procesor i karta graficzna mogłyby być wydajniejsze. W teście PCMark 7 omawiany model uzyskał 5650 pkt. Wynik modelu Precision M4800 (z i7-4900MQ i SSD) to 5646 pkt., a HP ZBook 15 (z i7-4800MQ i HDD z SSD cache) uzyskał 5798 pkt.

Liteonit LMT-256M6M
przesył danych (minimum): 119.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 379.4 MB/s
przesył danych (średnio): 317.2 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 272.5 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
24.01 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
21.28 fps -11%
Dell Precision M4800
30.39 fps +27%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
17.43 fps -27%
Alienware 17 (Haswell)
11.33 fps -53%
Dell Precision M4700
23.94 fps 0%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
28.04 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
25.26 fps -10%
Dell Precision M4800
33.86 fps +21%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
22.34 fps -20%
Alienware 17 (Haswell)
8.92 fps -68%
Dell Precision M4700
19.08 fps -32%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
37.78 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
36.1 fps -4%
Dell Precision M4800
45.41 fps +20%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
30.9 fps -18%
Alienware 17 (Haswell)
17.87 fps -53%
Dell Precision M4700
43.08 fps +14%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
13.55 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
15.9 fps +17%
Dell Precision M4800
18.97 fps +40%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
12.92 fps -5%
Alienware 17 (Haswell)
4.92 fps -64%
Dell Precision M4700
6.01 fps -56%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
46.91 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
35.14 fps -25%
Dell Precision M4800
52.6 fps +12%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
38.85 fps -17%
Alienware 17 (Haswell)
23.32 fps -50%
Dell Precision M4700
55.8 fps +19%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
48 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
49.84 fps +4%
Dell Precision M4800
50.9 fps +6%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
44.19 fps -8%
Alienware 17 (Haswell)
29.36 fps -39%
Dell Precision M4700
55.3 fps +15%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
17.84 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
17.02 fps -5%
Dell Precision M4800
27.43 fps +54%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
11.61 fps -35%
Alienware 17 (Haswell)
48.9 fps +174%
Dell Precision M4700
19.64 fps +10%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
31.89 fps
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
28.32 fps -11%
Dell Precision M4800
41.47 fps +30%
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE
22.94 fps -28%
Alienware 17 (Haswell)
19.57 fps -39%
Dell Precision M4700
19.37 fps -39%

Legenda

 
Dell Precision M3800 QHD+ Display Intel Core i7-4702HQ, NVIDIA Quadro K1100M, Liteonit LMT-256M6M
 
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K610M, Micron RealSSD C400 MTFDDAK128MAM
 
Dell Precision M4800 Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Samsung SSD SM841 256GB MZ7PD256HAFV
 
Fujitsu Celsius H720 H7200WXP11DE Intel Core i7-3720QM, NVIDIA Quadro K1000M, Micron RealSSD C400-MTFDDAC256MAM
 
Alienware 17 (Haswell) Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA GeForce GTX 780M, Liteonit LMT-256M6M
 
Dell Precision M4700 Intel Core i7-3520M, AMD FirePro M4000, Seagate Momentus Thin ST320LT00
LuxMark v2.0 64Bit
Room GPUs-only (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
54 Samples/s
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
270 Samples/s +400%
Dell Precision M6800
210 Samples/s +289%
Lenovo ThinkPad S440
150 Samples/s +178%
Dell XPS 12 Haswell
139 Samples/s +157%
Sala GPUs-only (sortuj wg wyników)
Dell Precision M3800 QHD+ Display
115 Samples/s
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
470 Samples/s +309%
Dell Precision M6800
96 Samples/s -17%
Lenovo ThinkPad S440
250 Samples/s +117%
Dell XPS 12 Haswell
286 Samples/s +149%

Legenda

 
Dell Precision M3800 QHD+ Display Intel Core i7-4702HQ, NVIDIA Quadro K1100M, Liteonit LMT-256M6M
 
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD Intel Core i5-3360M, AMD FirePro M4000, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
Dell Precision M6800 Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA Quadro K3100M, WDC Scorpio Black WD7500BPKT-80PK4T0
 
Lenovo ThinkPad S440 Intel Core i7-4500U, AMD Radeon HD 8670M, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
 
Dell XPS 12 Haswell Intel Core i7-4650U, Intel HD Graphics 5000, Liteonit LMT-256M6M

Testy gier

Spośród przetestowanych tytułów zdecydowanie niepomyślny obrót przybrały tylko testy gry Company of Heroes 2. Nawet na naszych najniższych ustawieniach Precison M3800 osiągnął tylko 24,5 kl/s. Większość gier działała jednak płynnie na naszych ustawieniach wysokich.

lowmed.highultra
World of Warcraft (2005) 342 212 54 21
Half Life 2 - Lost Coast Benchmark (2005) 252.4
Sims 3 (2009) 578 295 187
StarCraft 2 (2010) 223 71 48 26
Total War: Shogun 2 (2011) 184.4 39.29 15.3
Deus Ex Human Revolution (2011) 138 62 23
Batman: Arkham City (2011) 53 47 35 20
Anno 2070 (2011) 81 39 26 13
Alan Wake (2012) 47 28 11
Diablo III (2012) 108 74 78 42
Dirt Showdown (2012) 97 78 49 15
Sleeping Dogs (2012) 73.7 58.5 31.4 7.5
Torchlight 2 (2012) 129 91 80
F1 2012 (2012) 136 110 93 41
Borderlands 2 (2012) 62 52 36
World of Tanks v8 (2012) 112 56 42 17
Hitman: Absolution (2012) 52.4 37.9 24.2 14.3
Assassin´s Creed III (2012) 52 43 12
Far Cry 3 (2012) 58 42 26 7
Tomb Raider (2013) 103 56.3 39.1 13.6
BioShock Infinite (2013) 87.4 44.5 42.4 15.4
Metro: Last Light (2013) 44.9 33.9 24.8 12
GRID 2 (2013) 145.4 74.6 54.3 16.6
Company of Heroes 2 (2013) 24.5 19.1 10.1 4.1
Saints Row IV (2013) 75 61 26 15
Total War: Rome II (2013) 83.8 62.5 49.1 7

Wpływ na otoczenie

Hałas

Mimo obaw, jakie mogły budzić cienka obudowa i relatywnie mocne podzespoły, Precision M3800 okazał się w sumie cichym laptopem. 

Szum dysku twardego jest podobny do szumu wolno kręcącego się wentylatora i nie jest nieprzyjemny. W teście bez obciążenia w odległości 15 cm od laptopa zmierzono 29,9 dB. W teście średniego obciążenia (3DMark06) wyraźnie było słychać układ chłodzenia, a poziom ciśnienia akustycznego osiągnął 37,8 dB. Taki hałas da się znieść przez dłuższy czas. Irytować może on tylko osoby wrażliwe na wszelkie odgłosy. W teście pełnego obciążenia maksymalna prędkość obrotowa wentylatorów przełożyła się na hałas o natężeniu 43,2 dB. Na dłuższą metę taki hałas jest nieprzyjemny. Mobilne stacje robocze potrafią być jednak jeszcze głośniejsze.

Hałas

luz
29.9 / 29.9 / 29.9 dB
HDD
29.9 dB
obciążenie
37.8 / 43.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

System chłodzenia z dwoma wentylatorami efektywnie przeciwdziała nadmiernemu wzrostowi temperatur obudowy. W teście pełnego obciążenia maksymalnie zmierzono 44,1°C w tylnej części klawiatury. Przy wylocie powietrza pomiędzy klawiaturą a ekranem odnotowano maksymalnie 42,5°C. Poza tym obudowa była chłodna. Taktowanie CPU wynosiło w tym teście 2,2 GHz, a taktowanie GPU było ograniczone do 567 MHz.

w stresie
 34.9 °C44.1 °C33 °C 
 30.3 °C36.4 °C26.3 °C 
 26.8 °C24.7 °C25 °C 
maks. w ogóle: 44.1 °C
średnia: 31.3 °C
26.3 °C37.1 °C37.7 °C
28.9 °C36.6 °C28.2 °C
24.5 °C25.7 °C26.6 °C
maks. w ogóle: 37.7 °C
średnia: 30.2 °C
zasilacz  49 °C | temperatura otoczenia 20 °C | Fennel Firt 550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.3 °C / 88 F, compared to the average of 32 °C / 90 F for the devices in the class Workstation.
(±) The maximum temperature on the upper side is 44.1 °C / 111 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.7 °C / 100 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.2 °C / 86 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.5 °C / 83.3 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-0.7 °C / -1.3 F).

Głośniki

Jakość dźwięku z wbudowanych głośników jest podobna do tej oferowanej przez równie cienkie laptopy. Tony średnie i niskie są mocno ograniczone.

Wydajność akumulatora

Wbudowany akumulator testowanego egzemplarza miał pojemność 61 Wh. Precision M3800 może być także wyposażony w większy akumulator o pojemności 91 Wh, ale wtedy trzeba zrezygnować z dysku SATA 2,5”.

W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (przy intensywności podświetlenia ekranu ograniczonej do minimum) bohater niniejszej recenzji działał 6:25 h. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi trwał około 3 h przy wykorzystaniu karty grafiki Nvidii i około 3,5 h przy aktywnym tylko zintegrowanym układzie grafiki Intela. Odtwarzanie filmu Full HD (Big Buck Bunny) z dysku spowodowało zużycie dostępnego zapasu energii w 3:38 h. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) energia wyczerpała się po 59 minutach.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.5 W
luzdarkmidlight 11.3 / 17.6 / 19.1 W
obciążenie midlight 70 / 87.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
6h 25min
sieć przez WLAN
3h 29min
Big Buck Bunny H.264 1080p
3h 38min
obciążenie
0h 59min

Dell Precision M3800 a Toshiba Tecra W50

Podsumowanie

Precision M3800 to udane połączenie cech dwóch typów laptopów. Z jednej strony ma on dość mocne podzespoły, które mogłyby znaleźć się w mobilnej stacji roboczej, a z drugiej posiada obudowę ultrabooka. Takie połączenie to śmiały zamysł. Testy wykazały, że nie jest to sprzęt bez wad. Może nie mają one dużego kalibru, ale przed zakupem warto o nich wiedzieć. 

Wyposażenie w porty peryferyjne jest relatywnie dobre, ale jak na ultrabook, a nie jak na stację roboczą. Brakuje złącza stacji dokującej, nie ma kieszeni modułowej, nie ma możliwości podłączenia dodatkowego akumulatora. Możliwa jest jednak wymiana przynajmniej części podzespołów, co w niektórych ultrabookach jest mocno utrudnione lub w ogóle niemożliwe.

Czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym są na miarę zwykłego laptopa, a nie ultrabooka. Wydajność jest w porządku, mimo niewielkich gabarytów komputera. Oczywiście trzeba pamiętać, że konstruktorzy mieli to na uwadze i nie mogli zastosować podzespołów z najwyższej półki wydajnościowej. W aplikacjach CAD model ten radzi sobie dobrze.

Zalety M3800 to bardzo dobra matryca QHD+ (aczkolwiek powierzchnia ekranu jest błyszcząca, co może być minusem) z dobrze działającą funkcją dotykową, cicha praca w wielu sytuacjach, umiarkowane temperatury jednostki zasadniczej pod obciążeniem oraz solidna obudowa.

Aktualne ceny laptopów Dell Precision M3800

 

 

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Dell Precision M3800
bohater testu: Dell Precision M3800

Specyfikacja techniczna

Dell Precision M3800 QHD+ Display
Procesor
Intel Core i7-4702HQ 4 x 2.2 - 3.2 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA Quadro K1100M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 706 MHz, pamięć: 700 MHz, Forceware 331.65 Win 8 64, Nvidia Optimus, Intel HD Graphics 4600
Pamięć
16 GB 
, Micron DDR3 1600 MHz, 2x 8 GB, dwa gniazda
Matryca
15.60 cali 16:9, 3200 x 1800 pikseli, dotykowy, Sharp SHP13F8, LQ156Z1, Dell P/N:6RGW0, IPS, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
Liteonit LMT-256M6M, 256 GB 
, Seagate ST500LM000-1EJ162 500 GB
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 3 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, czujniki: czujnik światło, gniazdo dodatkowego akumulatora
Łączność
Intel Wireless-AC 7260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 20 x 372 x 254
Akumulator
61 Wh litowo-polimerowy, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, adapter USB-LAN
Waga
2 kg, zasilacz: 430 g
Cena
2150 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad W540 (3K)
Quadro K1100M, Core i7 4700MQ

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5690: Gotowy na rewolucję AI
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 9 185H, 16.00", 2.31 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5490: Teraz z Intel Meteor Lake-H vPro
NVIDIA RTX 3000 Ada Generation Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 9 185H, 14.00", 1.644 kg
Debiut wydajnościowy Nvidia RTX 3000 Ada: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5480
NVIDIA RTX 3000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 14.00", 1.604 kg
Recenzja Dell Precision 5680: Ada Lovelace dominuje na stacjach roboczych
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 2.291 kg
Debiut Nvidia RTX A5500: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670 Performance
RTX A5500 Laptop GPU, Alder Lake-S i9-12950HX, 16.00", 2.849 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670: Debiut Core i7-12850HX i CAMM RAM
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12850HX, 16.00", 2.724 kg

Za

+ lekki i cienki
+ jakość obudowy
+ wydajność systemowa
+ wydajność w aplikacjach CAD
+ matryca
+ urządzenia wejścia
+ możliwość dostania się do wszystkich podzespołów i wymiany niektórych z nich

Przeciw

- ograniczony kąt odchylenia ekranu
- brak złącza stacji dokującej
- brakuje rozwiązań służących bezpieczeństwu
- błyszcząca powierzchnia ekranu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Precision M3800
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)