Test Dell Precision M6700
31/01/2013
W laptopie zaliczanym do mobilnych stacji roboczych nie może brakować wydajności. Testowany Precision M6700 był wyposażony w jeden z najmocniejszych procesorów Intela (i7-3920XM), pojemny i szybki dysk SSD (Samsung 830) oraz nie najlepszą kartę grafiki AMD (FirePro M6000). W niniejszej recenzji dużo miejsca poświęcono omówieniu osiągów tej konfiguracji.
Obudowa
Solidną obudowę M6700 znamy z modelu M6600. Pod względem jakości nic tu się nie zmieniło. Obudowa jest generalnie bardzo sztywna, aczkolwiek pokrywa ekranu daje się nieco wykrzywiać, a nad gniazdem ExpressCard korpus trochę ustępuje pod naciskiem. Nie zrezygnowano z umieszczenia jednej z nóżek na akumulatorze, po odczepieniu którego laptop traci stabilność. M6700 waży 3,75 kg, więc jest zdecydowanie komputerem przeznaczonym do używania w trybie stacjonarnym.
Spodnią osłonę zdejmuje się łatwo, po odkręceniu dwóch śrubek. Pozwala ona dostęp do wentylatorów, dwóch zajętych gniazd pamięci (dwa wolne znajdują się pod klawiaturą), dwóch gniazd miniPCIe, złącza mSATA oraz dwóch zatok dysku 2,5" [z tym że jeden z dysków wchodzi do kieszeni, którą wyciąga się z boku - przyp. tłum.].
Wyposażenie w złącza nie zostało zmodyfikowane. Jest więc nadal bogate. Precision M6700 zadowoli pod tym względem wymagającego użytkownika. Wśród interfejsów jest nawet 6-stykowy port FireWire 400 z linią zasilającą. Do podłączania zewnętrznych wyświetlaczy służą DisplayPort, HDMI i VGA. Wyposażenie w złącza można rozszerzyć, korzystając z odpowiedniej karty do gniazda ExpressCard. Rozmieszczenie złączy należy ocenić wysoko.
Osprzęt
Tak jak w modelu Precision M6600, klawiatura zasługuje na pochwałę za średnio głęboki skok, cichy klik klawiszy i czytelne oznaczenia. Lepiej, niż w starszym modelu, prezentuje się usztywnienie klawiatury. W testowanym egzemplarzu M6700 klawiatura uginała się przy pisaniu tylko minimalnie, głównie w prawej części. Zabrakło w nim niestety opcjonalnego podświetlenia klawiatury. Ogólne wrażenie odnośnie klawiatury jest bardzo pozytywne.
Płytka dotykowa jest trochę za mała jak na dzisiejsze wygórowane standardy. Brak miejsca odczuwa się przy używaniu funkcji dotyku wielopunktowego. Gdyby nie to, właściwości ślizgowe, czułość i gumowane przyciski zasługiwałyby na ocenę bardzo dobrą. Manipulator Track Stick, dodatkowe urządzenie wskazujące, cechuje się funkcjonalnością zbliżoną do analogicznych rozwiązań z laptopów HP EliteBook i ThinkPadów z serii W. Działa precyzyjnie i steruje się nim wygodnie.
Obraz
Dell oferuje do M6700 cztery różne matryce. Podstawowy wariant to wyświetlacz o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli (HD+). Inne opcje to matryca Full HD o szerokich kątach widzenia, matryca Full HD typu IPS z podświetleniem RGB LED i matryca Full HD z obsługą technologii 3D Vison Pro. W testowanym egzemplarzu znalazła się podstawowa matryca Full HD.
|
rozświetlenie: 76 %
na akumulatorze: 279 cd/m²
kontrast: 507:1 (czerń: 0.548 cd/m²)69.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
94.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
72.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Wyniki pomiarów luminancji z dziewięciu obszarów ekranu okazały się budujące. Najniższa jej wartość to 251 cd/m² , a najwyższa - 330 cd/m²; średnia wyniosła 284 cd/m². Oznacza to, że obraz jest na tyle jasny, że umożliwia wygodną pracę w mocno oświetlonych pomieszczeniach i na dworze (o ile słońce nie zagląda nam w ekran). Po zmianie zasilania na akumulatorowe nie dochodzi do obniżenia jasności obrazu. Autor nie zauważył na ekranie ciemniejszych lub wyraźnie jaśniejszym plam. Słabo widoczny jest natomiast fakt, że w dolnej części ekranu obraz jest odrobinę ciemniejszy, niż w górnej.
Kontrast miał wartość 507:1, czyli znacznie lepszą od przeciętnej (zazwyczaj wynosi on w laptopach około 200:1). Podczas oglądania zdjęć i filmów oraz grania kolory wydawały się naturalne i żywe. Paleta barw niemal w pełni pokrywa się z przestrzenią kolorów sRGB. Pewne braki można stwierdzić w obszarach odcieni niebieskiego i czerwieni.
Kąty widzenia są co prawda węższe, niż w matrycach typu IPS z wcześniej przetestowanych laptopów, ale wypadają lepiej, niż w matrycach typu TN z tanich modeli. Przy odchyleniach w poziomie autor obserwował tylko niewielkie negatywne zmiany w obrazie w postaci narastającej dominacji barw ciepłych oraz spadku jasności. Przy odchyleniach w pionie stwierdził natomiast znaczące blednięcie przy patrzeniu od góry. Przy mocnym odchyleniu ekranu od siebie (i patrzeniu nań od dołu) widać było inwersję kolorów, ale obraz nie zmieniał się nie do poznania.
Osiągi
Zaletą Precisiona M6700 jest duża liczba opcji konfiguracyjnych do wyboru. Jako że testowany egzemplarz posiadał procesor Core i7-3920XM i dysk SSD o pojemności 512 GB, była to jedna z bogatszych wersji, prawie optymalnie wyposażona w tych aspektach. Karta grafiki AMD FirePro M6000 natomiast to najsłabsze dostępne rozwiązanie. Jeżeli nabywca sobie życzy, może zdecydować się nawet na 32 GB pamięci RAM. Testowany egzemplarz posiadał 8 GB tejże. W najbardziej zasobochłonnych zastosowaniach może to nie wystarczyć, ale w ramach przeprowadzanych testów nie było to problemem.
Core i7-3920XM to jeden z najwydajniejszych procesorów Intela przeznaczonych do laptopów. Jego maksymalne taktowanie to 3,9 GHz, posiada on cztery rdzenie i może wykonywać równoczesne obliczenia na ośmiu wątkach. W teście konwersji iTunes ustanowił on nowy rekord szybkości (55,9x). Konwersja dwóch testowych filmów przy użyciu programu MediaEspresso 6.5 również przebiegła bardzo szybko (trwała odpowiednio 90 i 146 s; wyniki innych modeli zamieszczono na załączonym diagramie).
Test wPrime 1024m został ukończony w 220 s, a test Super PI 32M - w 531 s. W testach renderowania aplikacji Cinebench R10 64 uzyskano 6495 pkt. (test jednowątkowy) i 24603 pkt. (test wielowatkowy). Są to znakomite rezultaty; lepszymi legitymują się tylko laptopy z procesorem Core i7-3940XM.
Wyniki testów wydajnościowych na zasilaniu akumulatorowym okazały się niewiele gorsze. Nie dochodzi bowiem do drastycznego obniżenia taktowania CPU, ale procesor nie wykorzystuje funkcji Turbo Boost lub wykorzystuje ją w ograniczonym stopniu.
AMD FirePro M6000 należy do średniaków wśród profesjonalnych kart grafiki. Taktowanie GPU wynosi 800 MHz, karta ta posiada 2 GB własnej pamięci GDDR5 i 128-bitową magistralę. W testowanym M6700 nie było możliwości wykorzystania zintegrowanego z procesorem układu grafiki Intel HD Graphics 4000.
W niektórych testach wydajnościowych grafiki stwierdzono nietypowo duży rozrzut wyników w poszczególnych próbach. W innych laptopach różnice pomiędzy najlepszym i najgorszym rezultatem uzyskanym w kilku powtórzeniach są zazwyczaj co najwyżej kilkuprocentowe, a w przypadku Precisiona M6700 w teście OpenGL aplikacji Cinebench wystąpiła nawet dwukrotna różnica. Możliwe, że to wina niedopracowanych sterowników. W testach aplikacji FurMark i gry Crysis nie stwierdzono zmian taktowania, co ma umożliwiać funkcja AMD PowerTune. Zamieszczone w niniejszej recenzji wartości to najlepsze wyniki uzyskane w poszczególnych testach.
W teście OpenGL Cinebench R10 w wersji 32-bitowej omawiany model uzyskał 10283 pkt., a w wersji 64-bitowej - tylko 7835 pkt. (zazwyczaj wyniki tych testów są zbliżone). W teście OpenGL Cinebench R11.5 odnotowano 68,27 kl/s, podczas gdy laptopy z kartą Nvidia Quadro 5010M osiągają średnio 67,5 kl/s.
W teście 3DMark06 Precision M6700 zdobył 13761 pkt., a w 3DMark Vantage - 10744 pkt. Testu 3DMark 11 nie udało się przeprowadzić nie tylko na sterownikach fabrycznych, ale także na zaktualizowanych (wersja 9.002).
W przypadku używania profesjonalnych sterowników we wcześniejszych testach występowały duże różnice wydajności w zależności od wersji. Można było więc dojść do wniosku, że odpowiednio zoptymalizowane oprogramowanie potrafi dużo wycisnąć z danej karty grafiki. Autor liczył na to, że taki efekt wystąpi po aktualizacji i tym razem, co przełoży się na lepsze osiągi w testach aplikacji CAD (SPECviewperf 11). W tym przypadku jednak okazało się, że znacząco pogorszyły się wyniki prawie wszystkich testów (poza Siemens NX), a testy Lightwave, Maya, Solidworks i Tcvis kończyły się wręcz niepowodzeniem. Po tej aktualizacji Precision M6700 uzyskał wyniki gorsze (poza testem Ensight) od HP 8470w z kartą FirePro M2000.
Z drugiej strony dopiero aktualizacja sterowników skłoniła do działania program CyberLink MediaEspresso 6.5. Wcześniej aplikacja zawieszała się przy uruchamianiu. Przy użyciu technologii AMD APP konwertowanie filmów przebiegało znacznie wolniej, niż przy wykorzystaniu technologii Intel Quick Sync Video i Nvidia CUDA w innych laptopach (mogących wykorzystywać zintegrowaną grafikę Intela i z kartą grafiki Nvidii). Wykorzystanie tej technologii znacznie odciąża jednak procesor (użycie CPU podczas konwersji filmu wynosiło 5-45%), toteż jednocześnie z konwertowaniem filmów można przeprowadzać inne zasobochłonne operacje.
Na zasilaniu akumulatorowym nie występuje obniżanie taktowania GPU.
3DMark 06 Standard Score | 17152 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 10744 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 21085 pkt. | |
PCMark 7 Score | 5287 pkt. | |
Pomoc |
Jako że M6700 posiada dwie zatoki dysków 2,5" i złącze mSATA, można uzyskać różne konfiguracje pamięci dyskowej. Warto przy tym podkreślić fakt, że według instrukcji złącze mSATA wspiera standard SATA II (3 Gb/s). W przeprowadzonym teście podłączony do niego dysk SSD Crucial m4 mSATA pod SATA 3 (6 Gb/s) osiągnął w teście CrystalDiskMark maksymalny odczyt na poziomie 270 MB/s; faktycznie więc istnieje wspomniane ograniczenie przepustowości.
Testowany laptop był fabrycznie wyposażony w dysk SSD (typu SATA) Samsung 830 o pojemności 512 GB. Jego osiągi nie budzą zastrzeżeń. W teście odczytu sekwencyjnego aplikacji CrystalDiskMark odnotowano 459 MB/s, a zapis przekroczył 409 MB/s.
SPECviewperf 11 | |
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD | |
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD | |
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD | |
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD | |
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD | |
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD | |
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD | |
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników) | |
Dell Precision M6700 | |
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE | |
Fujitsu Celsius H920 | |
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD |
Testy gier
Przetestowane na M6700 najnowsze gry działały przeważnie płynnie na średnich lub na wysokich ustawieniach. W takich tytułach jak Metro 2033, Total War: Shogun 2, Anno 2070 i World of Tanks nie uzyskano natomiast zadowalającego efektu na najwyższych ustawieniach.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
World of Warcraft (2005) | 212 | 203 | 87 | |
Half Life 2 - Lost Coast Benchmark (2005) | 261.7 | |||
Sims 3 (2009) | 511 | 237 | 142 | |
Anno 1404 (2009) | 319 | 65 | ||
Metro 2033 (2010) | 132 | 71 | 58 | 18 |
StarCraft 2 (2010) | 152 | 130 | 78 | 37 |
Total War: Shogun 2 (2011) | 291.8 | 61.8 | 24.4 | |
Deus Ex Human Revolution (2011) | 98 | 53 | 39 | |
Batman: Arkham City (2011) | 169 | 125 | 58 | 32 |
Anno 2070 (2011) | 168 | 74 | 43 | 26 |
Diablo III (2012) | 172 | 121 | 93 | 69 |
Dirt Showdown (2012) | 97 | 90 | 62 | 27 |
Torchlight 2 (2012) | 125 | 116 | 108 | |
F1 2012 (2012) | 167 | 122 | 101 | 51 |
World of Tanks v8 (2012) | 112 | 56 | 51 | 33 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Kulturze pracy M6700 trudno cokolwiek zarzucić. Choć laptop ten zalicza się do mobilnych stacji roboczych, często bywa zupełnie bezgłośny. Podczas używania aplikacji biurowych, obróbki zdjęć (bez używania narzędzi mocno obciążających CPU) i oglądania filmów (odtwarzanych z dysku SSD) prawie w ogóle nie było go słychać. Wentylator załączał się sporadycznie i szybko milknął. Nawet niektóre testy wydajnościowe udało się Precisionowi M6700 przejść bez generowania hałasu. W teście średniego obciążenia zarejestrowano zaś 34,6 dB, co jest niewygórowaną wartością. W przypadku jednoczesnego maksymalnego obciążenia procesora i karty grafiki wentylatory pokazały, na co je stać, i wytwarzały nieprzyjemny szum o natężeniu 47,9 dB. Przy odtwarzaniu filmu z DVD odnotowano 34,6 dB; napęd optyczny omawianego modelu zalicza się więc do cichych.
Hałas
luz |
| 29.6 / 29.6 / 29.6 dB |
DVD |
| 34.6 / dB |
obciążenie |
| 34.6 / 47.9 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
Choć aktywność wentylatorów jest umiarkowana, obudowa M6700 nie nagrzewa się nadmiernie. W teście pełnego obciążenia zarejestrowano maksymalnie 42,1°C, a w teście bez obciążenia temperatura jednostki zasadniczej osiągnęła co najwyżej 36,2°C.
W teście pełnego obciążenia (FurMark i Prime95) nie zaobserwowano zaniżania taktowania CPU (wynosiło ono 3,6 GHz). Maksymalna temperatura rdzeni procesora wyniosła 95°C.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.6 °C / 107 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.1 °C / 108 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30 °C / 86 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.3 °C / 84.7 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-1.5 °C / -2.7 F).
Głośniki
Głośniki M6700 są lepsze, niż w przeciętnym laptopie biznesowym, a to ze względu na harmonijną charakterystykę dźwięku. Co prawda dominują tony wysokie, ale słychać też tony średnie i niskie.
Wydajność akumulatora
Dell oferuje do M6700 akumulator o pojemności 97 Wh (który znalazł się w testowanym egzemplarzu), akumulator o pojemności 87 Wh objęty 3-letnią gwarancją oraz dodatkowy, płaski akumulator o pojemności 97 Wh.
W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) omawiany model uzyskał 5,5 h. To dobry wynik, świadczący korzystnie o funkcjach oszczędzania energii zaimplementowanych w podzespołach tego laptopa. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi osiągnięto ponad 4 h. Test odtwarzania filmu z DVD trwał zaś ponad 3 h. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) energia wyczerpała się natomiast po godzinie pracy.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.3 / 0.7 W |
luz | 18.6 / 23.6 / 25.6 W |
obciążenie |
74.6 / 134.9 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Obok wysokiej wydajności główną zaletą Precisiona M6700 jest bezgłośna praca przy braku obciążenia lub przy niewielkim obciążeniu podzespołów [dotyczy to wersji z dyskiem SSD - przyp. tłum.]. Obudowa, matryca i możliwości rozszerzeń to również mocne strony Della. Ogólną notę obniżyły problemy z działaniem niektórych aplikacji i uzyskaniem optymalnej wydajności w środowisku CAD, za które odpowiadają sterowniki karty grafiki AMD.