Notebookcheck Logo

Test Dell Studio 1535

Tworząc zupełnie nową linię notebooków dla klientów indywidualnych (czy raczej gospodarstw domowych) o nazwie Studio, Dell miał zamiar połączyć zalety laptopów spod znaku XPS (błyskotliwe wzornictwo) i Inspiron (niewygórowana cena). Najpopularniejszym spośród pierwszych ich przedstawicieli powinien być dysponujący kartą graficzną ATI i matrycą 15,4” Studio 15. Szczególny charakter tego komputera podkreśla podświetlana klawiatura.

Dell Studio 15

Obudowa

Wystarczy spojrzeć na prezentowany notebook, by zauważyć podobieństwo między Studio a przedstawicielami XPS. Wspólnym mianownikiem są tutaj charakterystyczne zawiasy. Nie tylko wyglądają one efektownie, ale też nadają ekranowi  stabilność ze względu na swoje duże rozmiary.

Dell oferuje wielość różnych dekoracji (m.in. 8 kolorów pokrywy ekranu) Studio 15. Pulpit platformy roboczej może być na życzenie pokryty mozaiką linii przypominających mapę topograficzną (Topo), co z kolei jest elementem zbliżającym go optycznie do HP Pavilionów. Linie te nie wyróżniają się za bardzo – z początku może się tylko wydawać, że w fabryce ktoś spaprał lakierowanie.  

Choć obudowa wykonana jest po wierzchu z tworzywa sztucznego, robi ona przyzwoite wrażenie swoją jakością.  Podczas manipulowania notebookiem może gdzieniegdzie dochodzić do odkształceń plastiku (na pulpicie i podstawie komputera), ale nie słychać jakiegoś głośniejszego skrzypienia.  

Przyczyna tego jest prosta – po zdjęciu dużej pokrywy gwarancyjnej na spodzie okazuje się, że obudowa jest wzmocniona egzoszkieletem ze stopu magnezu. Choć się zatem tym nie chwali, Dell nie rezygnuje z tego rozwiązania w swoich laptopach „dla ludu”.

Obudowa matrycy wygląda na solidną, ale w rzeczywistości nie jest z nią tak dobrze. Słabo znosi naduszanie wieka i wykrzywianie na boki. Brak mechanizmu ryglującego pokrywę w stanie zamkniętym.

Ze względów obiektywnych złącza nie mogły się znaleźć na wąskiej przedniej ściance (platforma robocza mocno się zwęża ku przodowi) ani na tyle, na który zachodzi podnoszona pokrywa ekranu. Na pomieszczenie interfejsów musiały wystarczyć tylko ścianki boczne.

A gniazd jest sporo. Z lewej strony mamy m.in. HDMI i dwa porty USB, a z prawej obok napędu optycznego zmieściły się jeszcze dwa USB, FireWire i gniazdo zasilania.

Rozmieszczenie interfejsów nie jest najszczęśliwsze, gdyż cztery porty USB trafiły w przednie części boków obudowy. To samo tyczy się złącza sieciówki, do którego często przecież podpina się kabelek na dłużej.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: blokada Kensingtona, HDMI, VGA, 2x USB, LAN, gniazda audio, ExpressCard, czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, HDMI, VGA, 2x USB, LAN, gniazda audio, ExpressCard, czytnik kart
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: FireWire, 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania
prawy bok: FireWire, 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura jest bardzo podobna do tej stosowanej w laptopach XPS, tyle że czarna, z białymi oznaczeniami. Jej układ jest optymalny, z ctrl w lewym przednim narożniku i del w prawym tylnym.

Kultura pracy jest dobra i to pomimo tego, że klawisze są raczej miękkie (aczkolwiek stawiają wyczuwalny opór). Za kolejną zaletę uznaliśmy cichy klik. Wadą jest jednak to, że klawiatura nieco się ugina.

Klawiatura może otrzymać podświetlenie, a bajerem tym (a właściwie funkcją, gdyż uważany jest za praktyczny) zachwyca się większość posiadaczy.

Gładzik z pozoru nie odróżnia się od przyległego pulpitu. Kiedy jednak pojeździ się po nim palcem, można stwierdzić, że w obrębie tego obniżenia, w którym leży, ślizg jest jednak lepszy. Przy dokładniejszych oględzinach widać delikatnie chropawą fakturę powierzchni. W subtelny sposób oznaczono dwie strefy przewijania (pion i poziom).

Operowanie kursorem przychodzi bez problemu. Choć są niezłe, właściwości ślizgowe mogłyby jednak być ciut lepsze. Pochwalić można też przyciski towarzyszące gładzikowi, które są miękkie i praktycznie nie wydają z siebie kliku.

Za klawiaturą mamy listwę z przyciskami dotykowymi. Zapalają się one dopiero po użyciu (co może być traktowane jako minus, szczególnie po zmroku).

touchpad/trackpoint
touchpad/trackpoint
klawiatura
klawiatura

Obraz

Mieliśmy przyjemność testować Studio 15 z matrycą WXGA+ (1440x900) podświetlaną diodami LED. Nawet standardowy wyświetlacz WXGA ze zwykłą świetlówką jest ponoć bardzo dobry, ale ten droższy – no, coś pięknego.

Okazało się mianowicie, że ekran o przekątnej 15,4” jest podświetlony bardzo równomiernie, a obraz jest nader jasny. Przy maksymalnym rozjaśnieniu luminancja wynosi średnio prawie 290 cd/m – fantastyczny wynik. Szacunek budzi też wskaźnik rozproszenia podświetlenia na poziomie 89,3%. Do kompletu znakomity jest też kontrast – według pomiarów wynosił 790:1, a to jeden z najlepszych wyników odnotowanych w naszych testach.

Matryca posiada lustrzaną powierzchnię (brak opcji matowej), ale nie ma co narzekać, gdyż TruLife daje naprawdę ładne, dobrze nasycone kolory.

275
cd/m²
291
cd/m²
292
cd/m²
278
cd/m²
308
cd/m²
301
cd/m²
276
cd/m²
289
cd/m²
284
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 308 cd/m² (Nits) średnia: 288.2 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
kontrast: 790:1 (czerń: 0.39 cd/m²)
refleksy w Dell Studio 15
na zewnątrz

Jako że maksymalna jasność jest możliwa do uzyskania również przy zasilaniu z akumulatora, nawet przy mocno operującym słońcu nie ma problemu z czytelnością prezentowanych na ekranie treści. Po wyjściu na dwór trzeba się jednak liczyć z niebagatelnymi odbiciami.

O kątach widzenia trudno powiedzieć, że są świetne, ale na pewno można je uznać za ponadprzeciętnie szerokie. Nawet w pionie są akceptowalne. Dopiero od około 30° odchylenia następuje gwałtowne pogorszenie kontrastu i pogarsza się jakość wyświetlanych obrazów.

kąty widzenia w Dell Studio 15
kąty widzenia w Dell Studio 15
kąty widzenia w Dell Studio 15
kąty widzenia w Dell Studio 15
kąty widzenia w Dell Studio 15
kąty widzenia w Dell Studio 15
kąty widzenia w Dell Studio 15
kąty widzenia w Dell Studio 15

Osiągi

Studio 15, choć nowy, jest jeszcze oparty na dobiegającej swoich dni platformie Santa Rosa (stąd obecność chipsetu PM965).

Testowany egzemplarz otrzymał procesor Core 2 Duo T8300 (2,3 GHz, FSB 800 MHz, 3 MB L2C). W dalszym ciągu prezentuje się on korzystnie pod względem stosunku ceny do osiągów.

Karta graficzna to ATI Mobility Radeon HD 3450, najmocniejsza ze stosowanych w Studio (dostępna jest jeszcze tylko zintegrowana GMA X3100). Jest to poważna zmiana (o znamionach strategicznych) – po pierwsze Dell sięgnął po konkurencję dla Nvidii trapionej problemami z wadliwymi GPU, a po drugie postanowił nie montować w laptopie do użytku domowego grafiki równie mocnej, co w starszych laptopach (Inspiron 1520), która nadawałaby się do wymagających gier. Wydajność MR HD 3450 jest bowiem zbliżona do GF 8400M GS, ale daleko jej do GF 8600M GT i następców.

3DMark 2006
3DMark 2006

Warto odnieść się do wyników w Cinebenchu. Rezultat renderowania okazał się nieco słabszy od Lenovo SL400 z podobną kartą graficzną i nowym procesorem C2D P8400 (2,26 GHz). W teście Open GL ciekawe jest, że Dell dotrzymuje niemal kroku zestawionym dla porównania konfiguracjom, w tym laptopowi z GF 8600M GT.


W skład systemu wchodził też szybki, wydajny dysk twardy Seagate 160 GB 7200 obr/min, który czas dostępu 14,4 ms i średni transfer 46,2 MB/s.

PCMark 2005
PCMark 2005
Cinebench R10
Cinebench R10
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo GPU
Systeminfo HDD
3DMark 2001SE Standard
12859 pkt.
3DMark 03 Standard
4093 pkt.
3DMark 05 Standard
3566 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
1823 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
5311 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit2536 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit3918 Points
 Rendering Single 32Bit2406 Points
160 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 29.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 60 MB/s
przesył danych (średnio): 46.2 MB/s
czas dostępu: 14.4 ms
szybkość interfejsu: 78.2 MB/s
obciążenie procesora: 6.9 %

Jak się okazało, Studio 15 nie jest wymarzonym laptopem dla pasjonata komputerowej rozrywki. To raczej propozycja dla kogoś lubiącego sobie pograć okazjonalnie.

W Crysis idzie próbować swoich sił na niskich szczegółach i w rozdzielczości 1024x768 (przy 35-40 kl/s). Taka zabawa nie stanowi jednak przyjemności ze względu na taką sobie atrakcyjność okrojonej z miodności grafiki.  

Jeżeli chodzi o Call of Duty 4, ze szczegółami obniżonymi do minimum, tudzież wyłączeniem, czego się da, mogliśmy cieszyć się wyświetlaniem scen w tempie 35-70 kl/s.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Po uruchomieniu laptop długo wydaje się cichy i wentylacja nie zaprząta użytkownikowi głowy. W zależności od wykonywanych zadań i wybranego trybu wydajności długość tego okresu spokoju można wydłużyć lub skrócić. Po pewnym czasie tak czy inaczej daje o sobie znać wentylator, powodując hałas o natężeniu 35,6 dB (odgłos wyraźny, ale nie irytujący).

Przy pracy z obciążeniem wentylator chodzi stale i kręci się szybciej, przy czym jego odgłos to około 39 dB. Na krótko potrafi rozpędzić się jeszcze mocniej i wówczas hałas wzrasta do prawie 43 dB, a to już sporo.

Można więc stwierdzić, że Studio 15 ustępuje na tym polu wyraźnie modelom Della z 2007 roku o podobnych konfiguracjach. Jest dość głośny.

Hałas

luz
30.7 / 35.6 / 35.6 dB
HDD
32.1 dB
DVD
36.2 / dB
obciążenie
38.8 / 42.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Nawet po dłuższym czasie pracy Studio 15 pozostaje przyjemnie chłodny (przynajmniej w klimatyzowanym wnętrzu). Biorąc pod uwagę odnotowane maksima (do 33,5 stopnia Celsjusza na spodzie), notebook ten okazał się jednym z najzimniejszych z dotychczas przetestowanych.

w stresie
 31.5 °C30.4 °C25.4 °C 
 31.2 °C30.4 °C25.6 °C 
 30.9 °C29.6 °C28.2 °C 
maks. w ogóle: 31.5 °C
średnia: 29.2 °C
27.9 °C31.3 °C33.5 °C
29.3 °C32.2 °C33.3 °C
29.7 °C29.8 °C28.8 °C
maks. w ogóle: 33.5 °C
średnia: 30.6 °C
temperatura otoczenia 22 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.2 °C / 85 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.5 °C / 89 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 33.5 °C / 92 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.9 °C / 87.6 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-2.1 °C / -3.8 F).

Głośniki

Umieszczone za klawiaturą głośniczki są słabiutkie. Podczas testów z różnymi gatunkami muzyki dawały płytki dźwięk z metalicznym pogłosem. Maksymalna siła głosu jest również niezadowalająca.W trakcie prób z wykorzystaniem słuchawek zdarzyło się, że po wyciągnięciu ich ze środkowego gniazda audio nie uaktywniły się na powrót głośniki. Dopiero po kolejnym włożeniu wtyczki i jej wyciągnięciu, głośniczki przejęły z automatu odtwarzanie dźwięku.

Wydajność akumulatora

Reader's Test
Reader's Test
Classic Test
Classic Test

W podstawowej konfiguracji Studio 15 dysponuje 6-ogniwowym akumulatorem o pojemności 56 Wh i taki właśnie znalazł się na wyposażeniu testowanego egzemplarza. Dell oferuje również większą baterię, o pojemności 87 Wh (dającą o połowę lepsze rezultaty).

Maksymalny czas pracy, jaki uzyskaliśmy podczas testów, wyniósł nieco ponad trzy godziny. Dwie godziny osiągnięte w próbie odtwarzania DVD wystarczają do obejrzenia przeciętnego filmu pełnometrażowego. Świetny czas odnotowaliśmy podczas testu polegającego na korzystaniu z sieci przez WiFi (przy jasności obrazu ograniczonej do poziomu 10. na 15) – grubo ponad dwie i pół godziny pozwala na załatwienie wielu spraw.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 33 / 38 / 42 W
obciążenie midlight 68 / 73 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Wydajność akumulatora
luz
3h 16min
sieć przez WLAN
2h 41min
DVD
1h 58min
obciążenie
1h 18min

Podsumowanie

Dell Studio 15
Dell Studio 15

Dell był widać niezadowolony z segmentacji swojej gamy laptopów, jako że postanowił ją mocno przemodelować. Studio 15 jest forpocztą tej zmiany. Notebook ten jest przeznaczony do zastosowań domowych (w tym multimediów), ale nie posiada aż tak wydajnej karty graficznej (która zapewniła spore powodzenie seriom Inspiron 1520 i Vostro 1500) jak poprzednicy.

Obudowa jest ładna, ale przede wszystkim mocna, a to dzięki zachowaniu wewnętrznego korpusu z magnezu. Nowy Dell ma tę przewagę nad starszymi generacjami, że posiada cenione przez amatorów multimediów złącze HDMI.

Dużym atutem Studio 15 jest znakomita matryca podwyższonej rozdzielczości podświetlana diodami LED. Pozostałe zalety to brak nagrzewania się obudowy, zadowalająco długa praca na akumulatorze.

Do słabych stron tego notebooka zaliczyć można: taką sobie wydajność graficzną, przesadną hałaśliwość oraz niepraktyczne rozmieszczenie złączy.

Dell Studio 15
Dell Studio 15
Dell Studio 15
Dell Studio 15
Please share our article, every link counts!
Dell Studio 15
bohater testu: Dell Studio 15

Specyfikacja techniczna

Dell Studio 15
Procesor
Intel Core 2 Duo T8300 2 x 2.4 GHz, Penryn
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 3450 - 256 MB VRAM, rdzeń: 500 MHz, pamięć: 500 MHz, GDDR2, 7.14.10.0567
Pamięć
2048 MB 
, DDR2-667, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, LED WXGA+ TFT, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM965
Dysk twardy
160 GB - 7200 rpm, 160 GB 
, 7200 obr/min, ST9160823ASG
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: 2x wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: SD
Łączność
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Dell Wireless 1510 Wireless-N WLAN (g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0
Napęd optyczny
Optiarc DVDRWBD BC-5600S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 33 x 262 x 356
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
płytka Recovery, MS Works 9, Roxio Creator 10.1, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.76 kg, zasilacz: 560 g
Cena
3600 PLN

 

Studio 15 można sobie sprawić w różnych kolorach
Studio 15 można sobie sprawić w różnych kolorach
przyciski dotykowe to coraz częstszy widok w laptopach multimedialnych
przyciski dotykowe to coraz częstszy widok w laptopach multimedialnych
matryca WLED jest świetna, ale niestety zachowuje się jak idealne lustro
matryca WLED jest świetna, ale niestety zachowuje się jak idealne lustro
pewnym zaskoczeniem było, że Studio 15 otrzymał  ¬stosunkowo słabą kartę graficzną
pewnym zaskoczeniem było, że Studio 15 otrzymał ¬stosunkowo słabą kartę graficzną
2 GB RAM dają jednak zadowalające efekty w aplikacjach biurowych
2 GB RAM dają jednak zadowalające efekty w aplikacjach biurowych
do tego dochodzi jeszcze optymalny (cena/wydajność) procesor Penryn pierwszej generacji
do tego dochodzi jeszcze optymalny (cena/wydajność) procesor Penryn pierwszej generacji
wentylator przeważnie pracuje stale, a przy obciążeniu szumi nieco przesadnie
wentylator przeważnie pracuje stale, a przy obciążeniu szumi nieco przesadnie
obudowa nie robi się nawet letnia
obudowa nie robi się nawet letnia
powiedzmy otwarcie - głośniczki są fatalne
powiedzmy otwarcie - głośniczki są fatalne
standardowy akumulator pozwala sobie poużywać
standardowy akumulator pozwala sobie poużywać
dostępne za dopłatą podświetlenie klawiatury przydaje się po ciemku
dostępne za dopłatą podświetlenie klawiatury przydaje się po ciemku
nowy Dell otrzymał port HDMI
nowy Dell otrzymał port HDMI
wbudowany moduł łączności szerokopasmowej to opcja
wbudowany moduł łączności szerokopasmowej to opcja
obudowa nowego Della jest podobna do tych stosowanych w laptopach XPS
obudowa nowego Della jest podobna do tych stosowanych w laptopach XPS
przejawia się to w klinowatym kształcie…
przejawia się to w klinowatym kształcie…
… oraz w charakterystycznych zawiasach
… oraz w charakterystycznych zawiasach
Studio 15 to solidny komputer przenośny
Studio 15 to solidny komputer przenośny
pamiętajmy jednak, że pokrywa ekranu nie jest zamykana na zatrzaski
pamiętajmy jednak, że pokrywa ekranu nie jest zamykana na zatrzaski
obudowa jest sztywna i odporna dzięki wzmocnieniu jej wewnętrznym szkieletem
obudowa jest sztywna i odporna dzięki wzmocnieniu jej wewnętrznym szkieletem
Studio 15 znosi więc podnoszenie za krawędzie bez zająknięcia
Studio 15 znosi więc podnoszenie za krawędzie bez zająknięcia
nowy Dell zatem nie tylko ciekawie wygląda (jak na laptop do użytku domowego przystało), ale może się równać solidnością z notebookami dla biznesu
nowy Dell zatem nie tylko ciekawie wygląda (jak na laptop do użytku domowego przystało), ale może się równać solidnością z notebookami dla biznesu
czytnik linii papilarnych należy do wyposażenia standardowego
czytnik linii papilarnych należy do wyposażenia standardowego
diodowy wskaźnik umożliwia trzymanie ręki na pulsie jeżeli chodzi o stan naładowania baterii
diodowy wskaźnik umożliwia trzymanie ręki na pulsie jeżeli chodzi o stan naładowania baterii

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Dell Inspiron 16 Plus 7640: Niewielkie, ale istotne zmiany w stosunku do zeszłorocznego modelu
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 2.209 kg
Recenzja Dell XPS 16 9640 - multimedialny laptop z ekranem OLED 4K i irytującym paskiem dotykowym
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.30", 2.313 kg
Recenzja Dell XPS 14 2024 - multimedialny laptop z najwolniejszym RTX 4050 na świecie
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.50", 1.795 kg
Recenzja laptopa Dell Inspiron 16 Plus 7630: 60 W GeForce RTX 4060 nie jest taki zły
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 2.179 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 17 9730: GeForce Multimedialny potwór RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 17.00", 2.475 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 15 9530 RTX 4070: Zarówno imponujący, jak i niezadowalający
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 15.60", 1.942 kg
Recenzja laptopa Dell Inspiron 14 Plus 7420: Dla użytkowników mocy w budżecie
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 14.00", 1.669 kg

Za

+ ładna i wzmocniona obudowa
+ świetna matryca WLED
+ obudowa się nie nagrzewa
+ niezłe przebiegi na akumulatorze
+ HDMI
+ podświetlana klawiatura

Przeciw

- rozmieszczenie złączy
- niewygórowana wydajność graficzna
- słabiutkie głośniczki
- uginanie się klawiatury
- matryca to lustro
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Studio 1535
J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)