Notebookcheck Logo

Test Dell Vostro 1310

W kant. Vostro 1310 nie miał dobrego wejścia. Nowa seria laptopów Della pojawiła się bowiem w Wlk. Brytanii i Irlandii ze spaczonymi klawiaturami. Do tego doszły na samym wstępie niepochlebne recenzje. Pojawiły się narzekania na jakość plastiku, głośną pracę napędu i głośniczek mono. Może to i dobrze, gdyż skutkiem tego ten notek z 13-calowym ekranem po prostu musi być tani.

Dell Vostro 1310

Obudowa

Vostro 1310 jest podobny do pierwszych modeli z linii, do której przynależy, w tym sensie, że jest czarny. Poza tym rożni się od nich dość wyraźnie. W przeciwieństwie do starszych serii nie jest beczułkowaty, a raczej kanciasty. Sylwetką przypomina trochę Compala FL90.

Wieko nowego Della jest błyszczące. Trochę to dziwne w przypadku laptopa dla świata biznesu. Delikatna powierzchnia będzie bowiem z całą pewnością narażona na szwank przy manipulowaniu notebookiem, kiedy przyjdzie szykować go do transportu tudzież wyciągać z torby po dotarciu na miejsce. Poza tym klapa się też palcuje.

Vostro 1310 jest wyraźnie szczuplejszy od swoich starszych braci. Dzięki temu jest w miarę lekki, a tym samym chętniej zabiera się go na wyjścia i wypady poza dom czy biuro.

Co prawda jest ona kanciasta, przednia krawędź została zukosowana, by poprawić ergonomię przy pisaniu. Niestety, przeprowadzono to pod takim kątem, że element wpija się w nadgarstki, a z przesuwane po nim dłonie nieprzyjemnie się oń ocierają. Chciałoby się normalnie sięgnąć po drobny papier ścierny i załatwić problem, zeszlifowując kanty. Dobrze, można się śmiać, ale to poważna wpadka projektantów.

Poza tą niedogodnością i paroma nierównymi szczelinami montażowymi wykonanie Vostro 1310 jest jednak dobre.

Notebook ten ma magnezowy korpus, a plastiki nie są takie złe, jak to można było przeczytać w pierwszych recenzjach. Nam przynajmniej obudowa wydała się sztywna. Przy manipulowaniu w dłoniach praktycznie nie słyszy się skrzypienia. Bardzo solidnie zawiasy nie dopuszczają do nadmiernego chybotania się ekranu. Producent zrezygnował z zastosowania w Vostro 1310 mechanizmu ryglującego.

Jeżeli chodzi o złącza, należy pochwalić Della za cztery porty USB, co nie jest częstym widokiem w tej klasie notebooków. Chwali się też obecność FireWire (w końcu to laptop za niewielkie pieniądze). Brak natomiast wyjścia S-Video czy HDMI, który to port jest dostępny w lokującym się na wyższej półce XPS-ie M1330.

lewy bok: USB, wylot wentylatora, FireWire, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart, ExpressCard
lewy bok: USB, wylot wentylatora, FireWire, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart, ExpressCard
prawy bok: napęd optyczny (szczelinowy), 3x USB, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny (szczelinowy), 3x USB, gniazdo zasilania
z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
tył: akumulator, VGA, LAN, blokada Kensingtona
tył: akumulator, VGA, LAN, blokada Kensingtona

Osprzęt

Choć obudowa komputera ma dość kompaktowe rozmiary, Dell był w stanie zmieścić w niej obszerną klawiaturę. Zasadnicze płytki mają wymiary 18 x 18 mm, co od razu rzuca się w oczy i świadczy na korzyść komputera. Wszystkie klawisze można wciskać intuicyjnie, wliczając w to ctrl w lewym dolnym i del w prawym górnym rogu. Klawiatura robi dobre wrażenie korzystną kulturą pracy, która bierze się z równego i przyjemnego oporu oraz wyraźnej odpowiedzi. Pisaniu towarzyszy dość dyskretny klik płytek.

Tabliczka touchpada ma przyjemną powierzchnię, aczkolwiek jak na nasz gust tkwi nieco zbyt glęboko. Przyciski towarzyszące, ubrane w nową dla Della formę, mają tradycyjnie długi skok. To, czy spodoba się on użytkownikowi, zależy już od indywidualnych preferencji.

W Vostro 1310 znalazły zastosowanie przyciski dotykowe, które stają się coraz częstszym widokiem w notebookach. W tym modelu zmieszczono je (jak to zwykle bywa) za klawiaturą, a wśród nich znajdziemy knefle do regulowania głośności, a także uwalniania płytki z napędu szczelinowego. Panel dotykowy słabo komponuje się optycznie z resztą pulpitu, ale to tylko kwestia estetyczna.

touchpad w Dell Vostro 1310
touchpad
klawiatura w Dell Vostro 1310
klawiatura

Obraz

W naszym egzemplarzu zastosowano matową matrycę 13,3” WXGA (1280x800) . Bardziej pasuje ona do komputera korporacyjnego niźli taka z powłoką TruLife, czyli typu lustrzanego, która jest również dostępna.

Można powiedzieć, że Dell słynie z oferowania w swoich tańszych laptopach porządnych, dających jasny obraz matryc matowych. Żaden inny producent nie potrafi się na to zdobyć w seriach uważanych za budżetowe. Być może dlatego, że do niedawna nikt nie weryfikował tego parametru w testach, a nie tak łatwo jest wychwycić gołym okiem różnicę nawet kilkudziesięciu nitów.

Średnia wartość maksymalnej luminancji wyświetlacza Vostro 1310 przekracza w każdym razie 200 cd/m. W najjaśniejszym punkcie zmierzyliśmy nawet 238 cd/m. To bardzo dobry wynik jak na model z dolnej półki. Nieco gorzej wyglądają inne parametry matrycy. Wskaźnik rozświetlenia ma mianowicie wartość tylko 76%. Maksymalny kontrast jest raczej umiarkowany, gdyż wyraża się proporcją 162:1.

To właśnie ten ostatni czynnik przesądzał o tym, że w subiektywnej ocenie obraz wydawał się cokolwiek wyblakły. Na czarnym tle wyraźnie rzuca się w oczy poświata świetlówki.

181.2
cd/m²
207
cd/m²
190.6
cd/m²
206
cd/m²
238
cd/m²
209
cd/m²
184.7
cd/m²
200
cd/m²
192.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 238 cd/m² (Nits) średnia: 201 cd/m²
rozświetlenie: 76 %
kontrast: 162:1 (czerń: 1.47 cd/m²)
Dell Vostro 1310 Outdoor
na zewnątrz

Wysoka jasność obrazu (około 200 nitów) oraz matowa powierzchnia matrycy powinny determinować pozytywne wrażenia z używania laptopa na wolnym powietrzu. Test w praktyce potwierdził tę tezę. Nawet kiedy świeci słońce, a komputer jest zasilany z zasilania, prezentowane treści wyglądają bardzo dobrze.

Kąty widzenia z kolei pozostawiają wiele do życzenia. Te w zakresie poziomym są należyte, gdyż kontrast spada dopiero przy dużym odchyleniu od ideału. Gorzej z tymi w pionie, które są haniebne. Już przy niewielkim odchyleniu mamy do czynienia z efektem negatywu bądź to mlecznieniem obrazu, tak że trzeba często korygować ustawienie ekranu. To największy mankament matrycy Della.

kąty widzenia w Dell Vostro 1310
kąty widzenia w Dell Vostro 1310
kąty widzenia w Dell Vostro 1310
kąty widzenia w Dell Vostro 1310
kąty widzenia w Dell Vostro 1310
kąty widzenia w Dell Vostro 1310
kąty widzenia w Dell Vostro 1310

Osiągi

Vostro 1310 można kupić nawet z Celeronem M 540, ale nasz model dysponował dalece wydajniejszym i energooszczędniejszym procesorem Core 2 Duo T8100. Jest to najsłabszy z Penrynów pierwszej generacji (ta druga właśnie się spóźnia, gdyż Intel przesunął premierę Monteviny), taktowany z częstotliwością 2,1 GHz i dysponujący tylko 3 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Jego wydajność jest porównywalna z osiągami T7300, a ten uchodził przecież niedawno za bardzo dobry procesor.

Kolejna sprawa, o której nabywca Vostro 1310 może decydować, to wybór karty graficznej. Dell ma dwie propozycje, tj. zintegrowaną GMA X3100 lub autonomiczną GF 8400M GS. Nasz egzemplarz został wyposażony w tę pierwszą. Jeżeli komputer jest wykorzystywany do obsługi aplikacji kancelaryjnych, korzystania z internetu, odtwarzania filmów itp., układ zintegrowany w zupełności wystarczy.

porównanie wyników PCMark
porównanie wyników PCMark
porównanie wyników 3DMark
porównanie wyników 3DMark

Nawet w przypadku tak poważnej, wydawałoby się, aplikacji, jaką jest Photoshop, można się zdać na GMA X3100, ale w tym wypadku trzeba pomyśleć o odpowiednim zapasie pamięci operacyjnej. W naszym Vostro 1310 zainstalowano 2 GB RAM, co trzeba uznać za minimum dla tego akurat programu.

Cinebench R10 Benchmark
Cinebench R10 Benchmark

Dell oferuje do Vostro 1310 różne dyski, a nam trafił się 160-gigabajtowy twardziel Toshiby o prędkości 7200 obr/min. Jego wydajność (na podstawie wyników z HDTune) można uznać za zadowalającą, aczkolwiek nie robi ona specjalnego wrażenia. Toshibie daleko do konkurentów (Hitachi, Seagate).

Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo GPU
Systeminfo HDD
3DMark 2001SE Standard
3639 pkt.
3DMark 03 Standard
1808 pkt.
3DMark 05 Standard
944 pkt.
3DMark 06 Standard Score
583 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4605 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit744 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit4299 Points
 Rendering Single 32Bit2345 Points
160 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 28.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 59.9 MB/s
przesył danych (średnio): 47.6 MB/s
czas dostępu: 15.7 ms
szybkość interfejsu: 96.2 MB/s
obciążenie procesora: 5 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Ostatnimi czasy Dell robi przeważnie ciche laptopy i, na szczęście, nowy, kwadratowy Vostro również zalicza się do takich. Przy wykonywaniu niewymagających zadań i wybranym planie zrównoważonym wentylator się nie odzywa. Komputer jest wówczas właściwie cichutki (31 dB). Słychać tylko szmer wirujących talerzy dysku. Wiatrak załącza się, kiedy następuje spiętrzenie zapotrzebowania na wydajność procesora, ale jego aktywność trwa kilka sekund.

W razie poddawania komputera stałemu obciążeniu wiatraczek pracuje nieprzerwanie, powodując przy tym hałas o rzędu 38 dB. Jest on jednak jak najbardziej do przeżycia.

Hałas

luz
31 / 31 / 38.2 dB
HDD
32.1 dB
DVD
38.1 / dB
obciążenie
36.5 / 38.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Na przekór pojawiającym się doniesieniom użytkowników (zapewne dotyczą one wersji z kartą GF 8400M GS) stwierdziliśmy, że Vostro 1310 nagrzewa się w znikomym stopniu. Wierzchnia strona platformy roboczej ociepliła się nam maksymalnie to 34 stopni, a na spodzie odnotowaliśmy maksimum w wymiarze nieco ponad 37 kresek. Tym samym notka tego (ale z kartą GMA X3100, niech będzie jasne) można bez przeszkód używać, posadziwszy go sobie na kolanach.

w stresie
 32.5 °C32.4 °C30.8 °C 
 33.9 °C31.4 °C30.8 °C 
 30.7 °C31.9 °C28.6 °C 
maks. w ogóle: 33.9 °C
średnia: 31.4 °C
36.8 °C36.2 °C32.5 °C
37.2 °C36.6 °C32.6 °C
31.2 °C30.7 °C32.4 °C
maks. w ogóle: 37.2 °C
średnia: 34 °C
temperatura otoczenia 23 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.4 °C / 89 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 33.9 °C / 93 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.2 °C / 99 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.9 °C / 89.4 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-4.3 °C / -7.7 F).

Głośniki

Jednym z najdonioślejszych minusów Vostro 1310 jest to, ze posiada on tylko jeden głośniczek. Przez szereg pięciu dziurek w przedniej ściance obudowy dociera do użytkownika dźwięk kiepskiej głośności. Dobrze chociaż, że nawet po ustawieniu pełnej mocy jest on dostatecznie czysty.

Wydajność akumulatora

BatteryEater Readers Test
BE Reader's Test
BatteryEater Classic Test
BE Classic Test

Co prawda w podstawowej konfiguracji Vostro 1310 jest oferowany z akumulatorem 4-ogniwowym o pojemności tylko 38 Wh, za niewielką dopłatą można nabyć 6-komorową baterię 58 Wh, taką jak w testowanym egzemplarzu. Wpasowuje się w obudowę ona analogicznie jak ta słabsza i nie wystaje poza obrys komputera.
 
Tak wyposażony Vostro 1310 zrobił na nas dobre wrażenie swoimi możliwościami. Otóż w najbardziej wymiernym teście, tj. surfowaniu w sieci przy pośrednictwie WiFi i z zapewniającą komfort użytkowania jasnością obrazu, pracował ponad cztery godziny. Maksimum, jakie można z niego wycisnąć (nie to że komputer stoi bezczynnie, ale przeglądany jest dokument tekstowy czy plik PDF), to całe sześć godzin.

Vostro 1310 w omawianej konfiguracji prezentuje więc bardzo dobre wyniki w aspekcie, który jest ważny dla komputera na tyle lekkiego i niewielkiego, że chce się go ze sobą zabierać.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 19 / 23 / 28 W
obciążenie midlight 47 / 59 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Wydajność akumulatora
luz
6h 01min
sieć przez WLAN
4h 10min
DVD
2h 28min
obciążenie
1h 35min

Podsumowanie

Nowy Vostro 1310 może się nie podobać przy pierwszym zetknięciu, ale w miarę poznawania jego cech i możliwości stosunek do niego zacznie się zmieniać na przychylny.

Co prawda laptop ten wygląda jak składak (Compal FL90 w miniaturze), to rama magnezowa nadaje mu dobrą wytrzymałość. Nie jesteśmy tylko w stanie przystać na lakierowane na błysk wieko.

Plusy tego komputera to przede wszystkim matowa matryca dająca jasny obraz oraz zadowalająco długa praca na akumulatorze. Tym samym można orzec, że jest on stworzony dla użytkownika, który szuka sprzętu mobilnego, który można odpalić w każdym miejscu i długo z niego korzystać.

Docenić również można, że Vostro 1310 jest cichy i nie nagrzewa się – na tych polach nic nie zmieniło się na gorsze względem starszych modeli.

Zasadnicze wady, jakie się nam rzuciły, to fakt dysponowania głośniczkiem mono oraz nader wąskie kąty widzenia matrycy w zakresie pionowym.

Dell Vostro 1310
Dell Vostro 1310
Dell Vostro 1310
Dell Vostro 1310
Dell Vostro 1310
Dell Vostro 1310
Dell Vostro 1310
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Dell Vostro 1310
bohater testu: Dell Vostro 1310

Specyfikacja techniczna

Dell Vostro 1310
Procesor
Intel Core 2 Duo T8100 2 x 2.1 GHz, Penryn
Karta grafiki
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
13.30 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA, refleksująca: nie
Chipset
Intel GM965
Dysk twardy
160 GB - 7200 rpm, 160 GB 
, 7200 obr/min, Toshiba MK1651GSY
Karta dźwiękowa
Realtek ALC268 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 4 w 1
Łączność
Realtek RTL8168C/8111C Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 1
Napęd optyczny
Teak DVD+/-RW DVW28SLC
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 317 x 243
Akumulator
56 Wh, 11,1 V, 5045 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Business 32 Bit
Inne
12 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.16 kg, zasilacz: 480 g
Cena
4054 PLN

 

to nie do wiary, ale widoczny wyżej błyszczący obiekt jest laptopem stworzonym z myślą o użytkowaniu w biurach i instytucjach
to nie do wiary, ale widoczny wyżej błyszczący obiekt jest laptopem stworzonym z myślą o użytkowaniu w biurach i instytucjach
samotny głośniczek nie jest w stanie sprostać nawet niewygórowanym oczekiwaniom
samotny głośniczek nie jest w stanie sprostać nawet niewygórowanym oczekiwaniom
...a jego obudowa nagrzewała się w znikomym stopniu
...a jego obudowa nagrzewała się w znikomym stopniu
testowany przez nas wariant ze zintegrowaną kartą graficzną okazał się zadowalająco cichy...
testowany przez nas wariant ze zintegrowaną kartą graficzną okazał się zadowalająco cichy...
akurat w przypadku dysku Toshiby (160 GB, 7200 obr/min) można by chyba trafić lepiej
akurat w przypadku dysku Toshiby (160 GB, 7200 obr/min) można by chyba trafić lepiej
zaletą Della jest możliwość w miarę swobodnego dobierania podzespołów
zaletą Della jest możliwość w miarę swobodnego dobierania podzespołów
matowa matryca jest zaletą w przypadku laptopa poręcznego i pomyślanego dla ludzi interesu
matowa matryca jest zaletą w przypadku laptopa poręcznego i pomyślanego dla ludzi interesu
przyciski dotykowe są raczej kojarzone z notebookami do domu, ale ułatwią też sterowanie multimediami drobnemu przedsiębiorcy po godzinach
przyciski dotykowe są raczej kojarzone z notebookami do domu, ale ułatwią też sterowanie multimediami drobnemu przedsiębiorcy po godzinach
napęd szczelinowy jest może głośniejszy od tackowego, ale poprzez jego zastosowanie obudowa jest stabilniejsza i lepiej wygląda
napęd szczelinowy jest może głośniejszy od tackowego, ale poprzez jego zastosowanie obudowa jest stabilniejsza i lepiej wygląda
warto wspomnieć o czterech portach USB – w notebookach tej wielkości to rzadkość
warto wspomnieć o czterech portach USB – w notebookach tej wielkości to rzadkość
Vostro 1310 oferuje tylko podstawowe złącza, ale ich rozmieszczenie jest nader praktyczne
Vostro 1310 oferuje tylko podstawowe złącza, ale ich rozmieszczenie jest nader praktyczne
magnezowa rama czyni obudowę dość odporną
magnezowa rama czyni obudowę dość odporną
to gładzik i jego przyciski determinują podobieństwo Della do składaka
to gładzik i jego przyciski determinują podobieństwo Della do składaka
w porównaniu do poprzedników ten model jest... kanciasty
w porównaniu do poprzedników ten model jest... kanciasty
pod tą lśniącą pokrywką kryje się biznesowy Vostro 1310
pod tą lśniącą pokrywką kryje się biznesowy Vostro 1310
większy z dostępnych akumulatorów pozwala na dużą dozę spokojnej głowy – ładunek wyczerpuje się zwykle dopiero po czterech godzinach
większy z dostępnych akumulatorów pozwala na dużą dozę spokojnej głowy – ładunek wyczerpuje się zwykle dopiero po czterech godzinach

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Toshiba Satellite Pro U400
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja MSI VR340
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2410

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Compaq 610
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5870, 15.60", 2.358 kg
Recenzja Dell Vostro A860
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2390, 15.00", 2.55 kg
Recenzja MSI MegaBook VR601
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2330, 15.00", 2.6 kg
Recenzja Toshiba Satellite A200-1YW
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5450, 15.00", 2.73 kg
Recenzja Aristo Smart 500
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T8300, 15.00", 2.76 kg

Za

+ matowa matryca dająca jasny obraz
+ długa praca na zasilaniu akumulatorowym
+ cichy
+ nie grzeje się
+ cztery porty USB
+ rozmieszczenie złączy

Przeciw

- lśniące wieko – nieporozumienie w laptopie użytkowym
- przednia krawędź wpija się w dłonie
- kąty widzenia w pionie
- głośniczek mono
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Vostro 1310
J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)