Notebookcheck Logo

Test Dell Vostro A860

Dell przygotował niedawno dwie serie laptopów przeznaczone dla mniej zamożnej klienteli z krajów rozwijających się. Sądziliśmy, że Vostro A860 nie będzie sprzedawany w Polsce, a tu niespodzianka. Właściwie krótko po oficjalnej premierze tego notebooka otrzymaliśmy propozycję jego przetestowania. Sprawa się trochę przeciągnęła, ale nareszcie do nas dotarł.

Obudowa

Vostro A860 to realizacja zamierzenia Della wejścia w taniochę. W którymś momencie testów jednego z nas naszła myśl, czy aby Dell nie strzelił sobie tym samym w stopę.
 
Otóż jest z to notebook dolnej półki i może nadwerężyć dobry wizerunek marki, ciążąc trochę na opinii pozostałej części oferty firmy. Dell kojarzył się dotąd (przynajmniej w naszym kraju) z wyjątkowo solidnymi komputerami wysokiej klasy, gdy tymczasem...

Chociaż Vostro A860 jest estetyczny i ma ciekawe wzornictwo,  zastosowane w niektórych miejscach materiały wskazują na półkę cenową poniżej 2 tys. zł (podobne plastiki jak ten z pulpitu mamy w najtańszych HP, Toshibach i ThinkPadach). Dość żenujący jest też stopień uginania się klawiatury.
 
Z tanim plastikiem kontrastują mocno połyskliwe wieko, ramka matrycy oraz panel za klawiaturą. Dzięki tym elementom laptop ma zyskiwać pozory artykułu bardziej luksusowego, ale w naszej opinii palcująca się klapa to ciężki grzech.
 
Zawiasy chodzą nieźle, choć ekran nieznacznie się kiwa. Kąt rozwarcia ekranu jest ograniczony do jakichś 160 stopni, więc praktycznie nie zwraca się na to uwagi.
 
Zaczep działa jako tako, ale między zamkniętą pokrywą a pulpitem zieje na całym właściwie obwodzie spora szpara (trzeba wszelako przyznać, że sporo notebooków ma to do siebie).
 
Plastik na spodzie jest twardy, ale niezbyt miły w dotyku. Podczas przenoszenia notebooka w dłoniach może też irytować luźna szufladka napędu DVD z prawej strony.

Do kategorii kitów należy zaliczyć wyposażenie Vostro A860 w zaledwie dwa porty USB, przy czym oba znajdują się na lewej ściance (co oczywiście utrudnia życie praworęcznym osobom pragnącym używać myszki).

przód: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
przód: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
lewy bok: wylot wentylatora, blokada Kensingtona, VGA, LAN, 2x USB, PCMCIA, czytnik kart, FireWire
lewy bok: wylot wentylatora, blokada Kensingtona, VGA, LAN, 2x USB, PCMCIA, czytnik kart, FireWire
prawy bok: napęd optyczny modem, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny modem, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Klawiatura zniechęca trochę do tego notebooka. Oględnie mówiąc, jest nieudana, nie to co w Dellach z wyższej półki. Choć ładnie zakomponowana (producentowi chwali się jak zwykle rozsądny układ klawiszy i ich spore rozmiary), to tylko pozory. Głównie zauważa się uginanie. Do tego dochodzi stuk klawiszy.

Komfort pisania ograniczają też ostre krawędzie profili, jakimi zwieńczone są klawisze.
 
Gładzik wygląda szpetnie i mało profesjonalnie wpuszczony w zagłębienie o łagodnym nachyleniu. Jest on nader wyciągnięty wszerz, gdyż jego wymiary to 69x37 mm. Z tego względu dość utrudnione jest manewrowanie kursorem (brakuje miejsca na wygodne przemieszczanie go w pionie). Na fabrycznych ustawieniach właściwości gładzika są nieodpowiednie – wskaźnik porusza się mozolnie i niedokładnie.
 
Przyciski towarzyszące są natomiast niezłe jak na tani laptop – ich skok nie jest przesadnie długi, nie stawiają nadmiernego oporu, a klik nie jest głośny.

Dell Vostro A860
klawiatura
Dell Vostro A860
touchpad

Obraz

Dell Vostro A860
diagram barw

Matryca jest najciekawszym elementem Vostro A860. Nie dość że nietypowego (wciąż) formatu 16:9 (przekątna 15,6”, rozdzielczość 1366x768 pikseli, WXGA), to na dodatek ma ona powierzchnię antyodblaskową (matową).

Co tu dużo mówić - to właśnie wyświetlacz produkcji AU Optronics jest najmocniejszym punktem tego notebooka. Dell ugruntowuje tutaj swoją renomę, utwierdzając klientów w przekonaniu, że nawet w tanich laptopach montuje matryce niezłej próby.  

Osobie przyzwyczajonej do standardu 16:10 będzie się korzystać nieco dziwnie. Przede wszystkim brakuje trochę pikseli na wysokość. Mimo to jednak witryny internetowe i filmy prezentują się na tyle dobrze, że byliśmy zadowoleni z uzyskiwanych efektów.

203.8
cd/m²
228.1
cd/m²
205.4
cd/m²
179.7
cd/m²
215.6
cd/m²
181.4
cd/m²
193
cd/m²
206.8
cd/m²
185.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 228.1 cd/m² (Nits) średnia: 199.9 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
kontrast: 196:1 (czerń: 1.1 cd/m²)
Dell Vostro A860
na zewnątrz

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, jak znaczna jest jasność obrazu. Tym parametrem Dell właściwie deklasuje konkurencję, która nie zbliża się do jego wyników nie tylko w segmencie matryc matowych ale wszystkich generalnie. Średnia luminancja w wymiarze prawie 200 cd/m² robi wrażenie. Rozświetlenie jest przyzwoite, gdyż wynosi 78,8%.
 
Wyświetlacz Della wypada wręcz rewelacyjnie (jak na laptop, do tego tani) w aspekcie odwzorowania barw. Kolory są żywe, jaskrawe, kontrastowe – epitety można mnożyć. W porównaniu z Vostro biznesowy HP 6730b dla profesjonalistów wypadł jak ubogi krewny.
 
Kąty widzenia również przedstawiają się zupełnie nieźle.

kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860
kąty widzenia w Dell Vostro A860

Osiągi

Vostro A860 należy do grona laptopów wyposażonych w procesor Intel Pentium Dual-Core. Trafiają one do tzw. laptopów budżetowych. Jednostka PDC T2390 jest taktowana zegarem 1,86 GHz, posiada 1 MB pamięci L2C i pracuje na szynie 533 MHz. Poleganie na tym procesorze nakłada na system pewne ograniczenia, co można poznać chociażby po dwa razy wyższej wartości magistrali systemowej coraz bardziej rozpowszechnionych (aczkolwiek w droższych laptopach) Core 2 Duo najnowszej generacji. Vostro A860 radzi sobie z wykonywanymi zadaniami dość sprawnie, ale nie przeprowadza operacji tak szybko, jak są w stanie robić to laptopy z procesorami powiedzmy od P8400 począwszy i szybsze.
 
Choć jest to dość nowy laptop, zastosowano w nim „starą” technologię, w tym kartę graficzną Intel GMA X3100. Może to być ograniczenie, gdyż w tanich notebookach pojawiają się wydajniejsze układy zintegrowane (jednym z nich jest Radeon HD 3200), na których można nawet pograć. 

3DMark 2001SE Standard
2836 pkt.
3DMark 03 Standard
1482 pkt.
3DMark 05 Standard
824 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
506 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3596 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit734 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit3331 Points
 Rendering Single 32Bit1771 Points
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF67.1 fps
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 26 MB/s
przesył danych (maksimum): 59.4 MB/s
przesył danych (średnio): 44.7 MB/s
czas dostępu: 18 ms
szybkość interfejsu: 92.2 MB/s
obciążenie procesora: 4.1 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Vostro A860 jest niestety dość głośny i naszym zdaniem to jedna z najpoważniejszych jego przypadłości. Hałas wytwarzany przez układ chłodzenia jest uciążliwy podczas wykonywania zwykłych zadań. Bardzo nieprzyjemnie robiło się chociażby podczas pracy na zasilaniu sieciowym kiedy ładował się akumulator, przy otwartych pięciu oknach przeglądarki i wybranym planie zasilania zrównoważonym (komputer spoczywał na stoliku). Wówczas wentylator kręci się stale.

Kiedy procesor nie jest obciążony, wiatrak też się odzywa co jakiś czas, przy zaczyna od wyższego natężenia szumu, które łagodnie opada. To samo charakteryzuje zresztą jego zachowanie przy dużym obciążeniu, kiedy momentami wchodzi na wyższe obroty, ale stopniowo zwalnia do niższych.
 
Może to być trochę denerwujące, bo w okresach uspokajania się i względnej ciszy użytkownik i tak ma świadomość, że wentyl zaraz metalicznie zarzęży.
 
W tej nieciekawej sytuacji na drugi plan schodzi to, że Vostro A860 (no, przynajmniej testowany egzemplarz) otrzymał nader cichy dysk twardy. Napęd optyczny okazał się przesadnie głośny właściwie tylko podczas rozkręcania płyty.

Ciepło

Choć do Vostro A860 nie trafiły potężne podzespoły, a jego chłodzenie pracuje podczas wysiłku intensywnie, obudowa tego laptopa potrafi się rozgrzać dość mocno. Precyzyjnie rzecz ujmując, dotyczy to ograniczonego jej wycinka, w przedniej lewej części. W niewygórowanej temperaturze otoczenia od spodu nagrzała się tam ona aż do prawie 45 stopni, natomiast od strony pulpitu zrobiło się po dłuższym stresie 36 kresek.

Kiedy pracujemy w standardowych, prostych aplikacjach, a komputer spoczywa nam na kolanach, po dłuższym czasie można odczuć pewną niewygodę. Jeżeli komputer będzie używany w cieplejszym pomieszczeniu, niewykluczone, że problem ten okaże się poważny.

Głośniki

Uuu, głośniczki nie wypadają najlepiej. Od odtwarzanych przez nie tonów wysokich bolą zęby (tak brzęczą). Dźwięki o niższej tonacji są z kolei ilustrowane drewnianym kołataniem, które jest cokolwiek zatrważające (ma się wrażenie, że głośniczki zaraz dokonają żywota w spektakularny sposób).

Wydajność akumulatora

Chociaż Dell zastosował w swoim skromnym laptopie dla niezamożnych akumulator o dość ograniczonej pojemności (48 Wh), Vostro A860 wypada w tym względzie pozytywnie na tle konkurencji. No bo 2,5 h pracy z działającą kartą WiFi to całkiem dobry wynik. Lepsze rezultaty na tej niwie uzyskują niektóre tanie notebooki HP.

Podsumowanie

Pod postacią Vostro A860 poznaliśmy jakość wyrobu gotowego prosto z Chin, bez fazy polskiego, irlandzkiego czy malezyjskiego montażu. Czy tak będą wyglądać notebooki Della po spodziewanej sprzedaży przez tę firmę własnych fabryk? Nie jest to wesoła perspektywa.
 
Vostro A860 ma (jak na swoją cenę) efektowne wzornictwo i w tej mierze góruje nad konkurentami. Linią przypomina trochę luksusowego Asusa W2W. Ale to z daleka, gdyż z bliska dostrzeżemy, że zastosowane materiały są pośledniej jakości, jak i u konkurencji z danego przedziału cenowego. Choć obudowa jest mało wyrafinowana, nie można powiedzieć, że razi ordynarnością.
 
Słabo wygląda wyposażenie w złącza. Vostro A860 posiada tylko dwa porty USB i to jeden przyklejony do drugiego. W dodatku oba mieszczą się w przedniej części lewej ścianki – fatalna sprawa. Obudowa jest na tyle szeroka, że aż się prosi o port USB z tyłu.

Nisko trzeba też ocenić osprzęt. Klawiatura ugina się dość mocno, stąd pisanie to lekkie łomotanie. Ostre krawędzie profili mające dodać klawiszom elegancji są nieprzyjemne dla opuszek palców. Gładzik jest zaś zbyt mało przestronny, by dawało się nim wygodnie sterować kursorem.

Kolejną z wachlarza wad jest głośna praca układu chłodzenia (na dobitkę dostajemy również hałaśliwy napęd optyczny). Odgłos powodowany przez wentylator ma irytującą charakterystykę.  
 
Podstawową zaletą Vostro A860 jest matowa matryca. Mamy nareszcie typ dla szukających taniego notebooka z wyświetlaczem tego typu o możliwie dobrej jakości. Biorąc pod uwagę cenę Della, walory użytkowe jego wyświetlacza są po prostu rewelacyjne. Tyle tylko, że trzeba się przekonać do formatu 16:9 i nietypowej rozdzielczości 1366x768.

Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Please share our article, every link counts!
Dell Vostro A860
pod lupą: Dell Vostro A860

Specyfikacja techniczna

Dell Vostro A860
Procesor
Intel Pentium Dual Core T2390 2 x 1.9 GHz, Merom
Karta grafiki
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, rdzeń: 400 MHz, pamięć: 300 MHz, 7.15.10.1472
Pamięć
2048 MB 
, Hynix DDR2-800, 2x 1 GB
Matryca
15.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO11EC, refleksująca: nie
Chipset
Intel GM965
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD1600BEVT-75ZCT1
Karta dźwiękowa
Conexant Cx20561
Złącza
2 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 56k v.92 modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 3 w 1 (SD/SDIO/MMC)
Łączność
Realtek RTL8102E Family PCI-E Fast Ethernet (10/100MBit/s), Atheros AR5007EG (b/g/), Bluetooth Bluetooth 2.0 + EDR
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633A
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 376 x 255
Akumulator
47 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Business 32 Bit
Inne
Works 9, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.55 kg, zasilacz: 428 g
Cena
2316 PLN

 

Sprzęt dostarczył

notebookidell.pl
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860
Dell Vostro A860

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Compaq 610
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5870, 15.60", 2.358 kg
Recenzja Toshiba Satellite Pro U400
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T8100, 13.30", 2.047 kg
Recenzja MSI VR340
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2410, 13.00", 2.23 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Debiut wydajności Intel Core i5-1345U: Recenzja laptopa Dell Latitude 3440
Iris Xe G7 80EUs, Raptor Lake-U i5-1345U, 14.00", 1.537 kg
Recenzja Dell Latitude 5490
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8350U, 14.00", 1.694 kg
Recenzja Dell Inspiron 7570
GeForce 940MX, Kaby Lake Refresh i5-8550U, 15.60", 1.995 kg
Recenzja Dell Inspiron 7370
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 13.30", 1.4 kg

Za

+ matowa matryca o wybitnych parametrach
+ niezłe przebiegi na akumulatorze
+ cichy dysk

Przeciw

- taka sobie jakość obudowy
- tandetnie uginająca się klawiatura
- wieko wykończone na wysoki połysk
- dość hałaśliwy
- tylko dwa porty USB (oba z lewej strony)
- marne głośniczki

Co do tego?



> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Vostro A860
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-27)