Notebookcheck Logo

Test laptopa Fujitsu LifeBook E736

11/01/2017

LifeBook E736 to mały laptop z dobrej jakości matrycą 13,3" i akumulatorem o dużej pojemności. Jego testy wykazały m.in. niezłą kulturę pracy pod obciążeniem.

Obudowa

Fujitsu LifeBook E736

Wzornictwo modelu Fujitsu LifeBook E736 jest jak na laptop biznesowy dość odważne, gdyż klasycznie szare powierzchnie obudowy poza połyskliwym logo są wzbogacone także czerwonymi wstawkami umieszczonymi przy górnej krawędzi obudowy ekranu oraz pomiędzy klawiaturą a podkładką pod ręce. Nie jest to tak nietuzinkowy wygląd, jak mogłoby się wydawać. Właściwie wszystkie notebooki Fujitsu z serii E mają identyczną kolorystykę. Bohater niniejszej recenzji jest przynajmniej na pierwszy rzut oka trudny do odróżnienia od większego modelu E746 . W praktyce jednak E736 (13,3") różni się od E746 (14") nie tylko rozmiarem i masą (1,6 kg zamiast 1,8 kg), ale także interfejsami.

Wzbogacona stopem magnezu obudowa ekranu nie należy do szczególnie sztywnych. Naciski punktowe na dekiel wywołują dość spore ugięcia, ale – co ciekawe – nie przekładają się aż tak bardzo, jak można by się tego spodziewać, na artefakty w wyświetlanym obrazie. W aspekcie podnoszenia matrycy za któryś z rogów nie jest najlepiej. W trakcie tej czynności panel LCD wykrzywia się dość wyraźnie.

Opór stawiany przez ukryte pod szeroką maskownicą zawiasy w połączeniu z dość lekką jednostką zasadniczą zmusza do użycia dwóch rąk w celu otwarcia laptopa. Korzystnie natomiast zaprezentował się maksymalny kąt, o jaki można odchylić ekran od jednostki zasadniczej (180 stopni).

Jednostka zasadnicza jest stosunkowo sztywna a podniesiona za krawędzie nie zaskoczy nieprzyjemnym dźwiękiem. Niestety spasowanie poszczególnych elementów nie jest doskonałe. Choć nie ma jakichś rażących szpar, to jednak muszę zwrócić uwagę na ostre krawędzie występujące na rogach pulpitu roboczego przy stykach spodniej części z górną płytą. Powierzchnie obudowy można natomiast pochwalić za dość dobrą odporność na zabrudzenia a także za dość skuteczne maskowanie zatłuszczeń.

Podobnie jak większy model, E736 jest wyposażony w dwie klapki serwisowe. Pod mniejszą, utrzymywaną przy pomocy jednej śrubki, ulokowano dwa gniazda na pamięć operacyjną (w testowanym egzemplarzu oba były wypełnione kośćmi RAM). Pod większą zaś (także mocowaną na jednej śrubce) umieszczono dysk. Ponadto warto wspomnieć o dość łatwym dostępie do układu chłodzenia. Pomiędzy wentylatorem a wylotem zamontowano klips, którego zdjęcie pozwala bez trudności przedmuchać układ chłodzenia w jego najbardziej newralgicznym fragmencie. Będąc przy omawianiu obudowy, warto pochwalić mocowany na zatrzaski, wyjmowalny bez zdejmowania obudowy akumulator.

Ogólnie zasób portów E736 w stosunku do E746 jest uboższy o jedno USB 2.0. Testowany egzemplarz wzbogacono jednak o opcjonalny czytnik kart inteligentnych. Na pokładzie E736 znajdują się dwa gniazda audio, trzy USB 3.0, napęd optyczny (w zatoce modułowej można go zastąpić np. dodatkowym akumulatorem lub dyskiem), blokada Kensingtona, LAN, D-Sub, DisplayPort, czytnik kart pamięci oraz wspomniany już opcjonalny czytnik kart inteligentnych. Niestety, podobnie jak w większym modelu, zabrakło złącza HDMI. Nie mogę także pochwalić rozmieszczenia gniazd, gdyż przednią flankę prawego boku zajmują dwa gniazda audio i dwa z trzech USB, a dopiero za nimi ulokowano napęd optyczny, który mógłby zapewnić stosowne miejsce na operowanie zewnętrzną myszką. Korzystne jest to, że na spodzie znalazł się port przeznaczony dla stacji dokujących.

przód: kontrolki stanu
przód: kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, RJ-45 (LAN), VGA/D-Sub, DisplayPort, USB 3.0, czytnik kart inteligentnych, czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, RJ-45 (LAN), VGA/D-Sub, DisplayPort, USB 3.0, czytnik kart inteligentnych, czytnik kart pamięci
prawy bok: dwa gniazda audio, USB 3.0, USB 3.0 (z funkcją ładowania), napęd optyczny, zaczep na linkę blokady Kensingtona
prawy bok: dwa gniazda audio, USB 3.0, USB 3.0 (z funkcją ładowania), napęd optyczny, zaczep na linkę blokady Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

1. poziom podświetlenia klawiatury
1. poziom podświetlenia
2. poziom podświetlenia klawiatury
2. poziom podświetlenia

Klawiatura zamontowana w Fujitsu LB E736 jest z wyglądu identyczna jak ta, którą omawiałem w recenzji LB E744. Na szczęście jej właściwości zostały nieco zmodyfikowane. Ta należąca do typu wyspowego klawiatura jest utrzymana w stosownej biznesowej kolorystyce – szarą kratownicę połączono z klasycznymi czarnym klawiszami. Na pochwałę zasługują dwustopniowe podświetlenie klawiatury aktywowane kombinacją klawiszy Fn+F2 oraz właściwe odstępy pomiędzy klawiszami. Klawisze cechują się krótkim skokiem i dość sprężystą odpowiedzią. Niestety zmianę na lepsze psuje ciągle dość słabe podparcie, które nie wpływa pozytywnie na szybkość wprowadzania znaków. Do gustu nie przypadły mi także zmniejszone płytki klawiszy kierunkowych i ograniczenia w kombinacjach trzech jednocześnie wciskanych klawiszy. Pochwalić mogę natomiast niski poziom natężenia hałasu nawet w czasie bardzo energicznego pisania na klawiaturze.

Płytka dotykowa ma gładką i śliską powierzchnię o wymiarach 9,8 x 5,9 cm. Dzięki umieszczeniu jej nieco poniżej płyty pulpitu roboczego nie ma obawy o ześlizgnięcie się palca poza jej obszar. Gładzik mogę pochwalić za odpowiednią czułość i rozdzielczość już przy nastawie domyślnej. Ponadto warto wspomnieć o sterownikach Synaptics wspierających nie tylko obsługę gestów, ale także umożliwiających dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb. Omawiane urządzenie nie dysponuje odrębnymi przyciskami a ich funkcję spełnia dolna część płytki dotykowej. Rozwiązanie to rzadko przypada mi do gustu, ale tym razem – dzięki dość głębokiemu, miękkiemu i cichemu skokowi – warte jest uznania.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Laptopy Fujitsu LB E736 otrzymują jeden z dwóch typów matryc. Różnią się one rozdzielczością (1366 x 768 px vs 1920 x 1080 px) i technologią wykonania. Do testu otrzymałem egzemplarz wyposażony w matrycę o wyższej rozdzielczości. Sharp LQ133M1JW01, o którym tu mowa, jest znany już między innymi z recenzji Fujitsu S936. Ekran ten wyświetla obraz z rozdzielczością Full HD i jest wykonany z zastosowaniem technologii IGZO.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności
253.1
cd/m²
265.4
cd/m²
269.5
cd/m²
246.3
cd/m²
268.5
cd/m²
263.1
cd/m²
252.2
cd/m²
255.5
cd/m²
281.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
Sharp SHP141B / LQ133M1JW01
maksimum: 281.2 cd/m² (Nits) średnia: 261.6 cd/m² Minimum: 6.3 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
kontrast: 895:1 (czerń: 0.3 cd/m²)74.2% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
94.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
72.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD laptopa Fujitsu E736 przed kalibracją a paleta barw tej matrycy po kalibracji
przed kalibracją i po kalibracji
paleta barw matrycy FHD laptopa Fujitsu E736 a paleta barw matrycy FHD laptopa Fujitsu S936
E736 a S936
paleta barw matrycy FHD laptopa Fujitsu E736 a paleta barw matrycy FHD Toshiba Z30-C
E736 a Z30-C
paleta barw matrycy FHD laptopa Fujitsu E736 a przestrzeń kolorów sRGB
E736 a sRGB
paleta barw matrycy FHD laptopa Fujitsu E736 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
E736 a aRGB
uloty światła
uloty światła

W testowanym egzemplarzu E736 monitor cechował się dobrym odwzorowaniem czerni (0,3 cd/m², czyli o 0,1 cd/m² lepszym, niż w S936), i przyzwoitą (choć gorszą, niż we wspomnianym modelu S936) luminacją, której średnia wartość przy maksymalnej intensywności podświetlenia to 261,6 cd/m². Powyższe odczyty przekładają się na znakomity kontrast (895:1). Godnymi wzmianki plusami matrycy są także antyodblaskową powłoka, paleta barw szersza od referencyjnej przestrzeni kolorów sRGB oraz dość szerokie kąty widzenia zapewniane dzięki technologii VA.

Osiągi

LifeBook E736 występuje w kilku różnych konfiguracjach. Na testy została dostarczona jedna z wydajniejszych jednostek, wyposażona w procesor i7-6600U, 32 GB pamięci operacyjnej DDR4 (w dwóch kościach po 16 GB pracujących w trybie dwukanałowym) oraz dysk SSD marki ADATA.

Core i7-6600U (Skylake) to jeden z najwydajniejszych procesorów niskonapięciowych 6 generacji. Posiada dwa fizyczne rdzenie, które dzięki wsparciu dla technologii HT umożliwiają jednoczesne przetwarzanie czterech wątków. Domyślną wartością taktowania jest 2,6 GHz, ale dzięki wsparciu funkcji TB możliwe jest automatyczne podbicie taktowania na jednym rdzeniu do 3,4 GHz. Z ważniejszych cech omawianej jednostki wyszczególnić należy technologię wykonania 14 nm, 4 MB pamięci podręcznej 3. poziomu, TDP równe 15 W, obsługę do 32 GB pamięci RAM DDR4 oraz zintegrowany z procesorem układ graficzny HD Graphics 520.

Pod względem stabilności pracy procesor w testowanym laptopie spisuje się dość standardowo. Przy 100-procentowym obciążeniu samego CPU przez większość czasu utrzymywana jest poprawna częstotliwość taktowania. Przy jednoczesnym maksymalnym obciążeniu procesora i zintegrowanego z nim układu graficznego na skutek przekroczenia TDP pojawia się throttling, czyli obniżenie częstotliwości taktowania procesora.

Cinebench R15 w teście wielowątkowym przyznał testowanemu i7-6600U 321 pkt. Jest to wynik o 3 oczka lepszy od rezultatu tego samego procesora w modelu Fujitsu LB S936.

Zintegrowany z procesorem układ graficzny HD Graphics 520 jest w omawianym laptopie jedynym generatorem grafiki. Jego charakterystycznymi cechami są 24 jednostki wykonawcze i wsparcie dla obsługi DirectX 12. W związku z brakiem własnej pamięci układ ten w czasie pracy korzysta z pamięci RAM laptopa. Dzięki zamontowaniu dwóch kości RAM pracujących w trybie dwukanałowym magistrala danych w przypadku omawianego urządzenia jest 128-bitowa.

W programie 3DMark LifeBook E736 uzyskał 961 pkt. w klasyfikacji ogólnej i 1056 pkt. w klasyfikacji graficznej. Są to jak na tę klasę urządzenia wyniki bardzo wysokie i sporo lepsze od średnich uzyskiwanych przez laptopy z HD Graphics 520 (753,5 i 803,5 pkt.). Tak dużą różnicę udało się prawdopodobnie uzyskać dzięki zamontowaniu aż 32 GB pamięci DDR4 pracującej w trybie dwukanałowym.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB R15
3DMark 11 Performance
1700 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
67946 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6737 pkt.
3DMark Fire Strike Score
961 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
118 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
321 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
44.77 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.7 %
Pomoc

Testowany laptop Fujitsu LB E736 został wyposażony w dysk SSD produkcji ADATA oznaczony symbolem SU800. Ma on 256 GB pojemności. Jak każdy SSD, cechuje się błyskawicznym czasem dostępu oraz całkiem niezłymi transferami, porównywalnymi nawet z tymi osiąganymi przez Samsungi z serii EVO. W programie CrystalDiskMark odczyt sekwencyjny osiągnął 529,3 MB/s a zapis – 461,9 MB/s.

AS SSD
AS SSD
ATTO
ATTO
CrystalDiskMark
CDM
ADATA SU800 256 GB
Sequential Read: 529 MB/s
Sequential Write: 461.9 MB/s
512K Read: 334.5 MB/s
512K Write: 454.9 MB/s
4K Read: 31.99 MB/s
4K Write: 95.1 MB/s
4K QD32 Read: 266.9 MB/s
4K QD32 Write: 337.1 MB/s

Testy gier

Układ HD Graphics 520 wspiera obsługę DirectX 12, ale nie radzi sobie szczególnie dobrze w rozdzielczości Full HD. W niższych rozdzielczościach jednak prezentowany laptop Fujitsu osiągnął dość zadowalające wyniki. Mafia 2 działała w miarę płynnie nawet przy nastawach wysokich. Podobnie rzecz ma się z Total War Rome II. Natomiast w celu zapewnienia dostatecznie płynnej rozgrywki w grze Bioshock Infinite należało zmniejszyć nie tylko rozdzielczość, ale także szczegółowość grafiki do poziomu średniego.

lowmed.highultra
Mafia 2 (2010) 47.4 37.7 33.4 20.4
BioShock Infinite (2013) 58.5 30 25.6 8.1
Total War: Rome II (2013) 61.1 44.3 34.4 5

Wpływ na otoczenie

Hałas

Pomimo zastosowania dysku SSD LifeBook E736 nie jest laptopem zupełnie bezgłośnym. Nawet podczas czytania tekstów przy minimalnym poborze energii słyszalne jest cichutkie skwierczenie (prawdopodobnie pochodzące z elektroniki dysku). Jego natężenie nie przekracza 30 dB, w związku z czym w normalnym użytkowaniu ginie w odgłosach tła. Podczas korzystania z internetu wentylator załącza się dość rzadko, generując szum sięgający 31,1 dB, czyli wartości także niknącej w tle odgłosów z normalnego biura. Układ chłodzenia staje się słyszalny (a i to raczej na dość krótki czas) dopiero wtedy, jeśli obciążymy komputer dłuższą projekcją filmową bądź benchmarkiem Javy. W tym czasie maksymalna wartość natężenia szumu dobiła do 33,4 dB.

Pod obciążeniem 3D wentylator wygenerował hałas na poziomie 35 dB a w trakcie maksymalnego obciążenia laptopa tuż przed wystąpieniem throttlingu odnotowałem 35,3 dB. W związku z powyższym prezentowane Fujitsu można zapisać w poczet dość cichych notebooków biznesowych.

Hałas

luz
30 / 31.1 / 33.4 dB
HDD
30 dB
obciążenie
35 / 35.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Wyposażony w energooszczędne podzespoły LifeBook E736 jest laptopem dość chłodnym i to zasadniczo niezależnie od obciążenia. W czasie pracy biurowej temperatura CPU osiągnęła maksymalnie 65°C a na powierzchniach obudowy zmierzyłem 27,4°C.

Pod maksymalnym obciążeniem temperatura procesora sięgnęła 77°C a powierzchnie obudowy nagrzały się w najcieplejszym miejscu do 32,2°C.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
z pełnym obciążeniem
w stresie
 31 °C24.7 °C20.9 °C 
 28.7 °C24.8 °C20.8 °C 
 29 °C25.8 °C21.8 °C 
maks. w ogóle: 31 °C
średnia: 25.3 °C
20.4 °C27.7 °C32.2 °C
20.9 °C32 °C32.2 °C
22.8 °C30.6 °C30.1 °C
maks. w ogóle: 32.2 °C
średnia: 27.7 °C
zasilacz  34.1 °C | temperatura otoczenia 18.1 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 25.3 °C / 78 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31 °C / 88 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 32.2 °C / 90 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.9 °C / 75 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29 °C / 84.2 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-1.4 °C / -2.5 F).

Głośniki

Dwa głośniki w systemie stereo umieszczone na pulpicie roboczym za klawiaturą wyglądają dość dobrze. Ich położenie powinno zapewnić nietłumiony dźwięk o niezłej jakości. Niestety nie jest tak do końca. Po pierwsze głośniki są zaskakująco ciche i to nawet po ustawieniu głośności na 100%. Po drugie zaś wydobywające się z nich dźwięki są jakby mało treściwe. Na plus głośników można zapisać brak pobrzęków, ale jest to niewielki plus, gdy nie wystarczy mocy do nagłośnienia prezentacji nawet dla wąskiego grona odbiorców.

Wydajność akumulatora

Mimo niewielkich rozmiarów Fujitsu LB E736 dysponuje dość sporym akumulatorem o pojemności 72 Wh. W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego przy maksymalnej oszczędności energii zasobów akumulatora wystarczyło na aż 15 godzin i 22 minuty. W teście korzystania z internetu (po zmianie schematu zasilania na zrównoważony, zwiększeniu intensywności podświetlenia ekranu do 75% i aktywacji karty łączności bezprzewodowej) energia z akumulatora została zużyte w czasie 7 godzin i 39 minut, co uznaję za bardzo dobry wynik.

Wydajność akumulatora
luz
15h 22min
sieć przez WLAN
7h 39min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 4.6 / 9.4 / 10.4 W
obciążenie midlight 29.7 / 37.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Fujitsu LifeBook E736
Fujitsu LifeBook E736

Fujitsu LifeBook E736 to dość przyzwoity laptop do zastosowań biznesowych. Jego największym atutem w moim przekonaniu są długie czasy pracy na zasilaniu z akumulatora. Nie należy jednak pomijać wysokiej kultury pracy (co dotyczy zarówno temperatur jak i hałasu). W poczet zalet testowanego E736 trzeba też zapisać dobrą matrycę Sharpa oraz zatokę modułową umożliwiającą rozszerzenie zestawu o dodatkowy dysk lub akumulator. Warto także wspomnieć o złączu stacji dokującej i opcjonalnym czytniku kart inteligentnych, w który testowany model był wyposażony. Do największych mankamentów omawianej maszyny należą natomiast brak złącza HDMI oraz nieergonomiczne rozmieszczenie złączy. Nie spodobały mi się także throttling pod ekstremalnym obciążeniem, ciche głośniki, oraz niedopracowane elementy obudowy (giętki dekiel matrycy i ostre rogi korpusu). Plusami łagodzącymi nieco powyższe niedociągnięcia mogą być łatwy dostęp do układu chłodzenia, funkcjonalny gładzik oraz odważna a zarazem wyróżniająca się na biznesowych posiedzeniach stylistyka obudowy.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Fujitsu LifeBook E736
bohater testu: Fujitsu LifeBook E736

Specyfikacja techniczna

Fujitsu LifeBook E736 E7360M27BBPL
Procesor
Intel Core i7-6600U 2 x 2.6 - 3.4 GHz, Skylake
Pamięć
32 GB 
, Kingston DDR4-2400, 2x 16 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 166 PPI, Sharp SHP141B / LQ133M1JW01, VA z technologią IGZO, refleksująca: nie
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
ADATA SU800 256 GB, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel Ethernet Connection I219-LM (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1, opcjonalnie modem HSPA+/LTE
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GUD0N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 27 x 321 x 228
Akumulator
72 Wh, 6700 mAh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 19 V, 34,2 A, 65 W
Waga
1.6 kg, zasilacz: 371 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Vostro 3568
HD Graphics 520, Core i3 6100U, 15.60", 2.19 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A556
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.23 kg
Recenzja HP 250 G5
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.104 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Fujitsu LifeBook E5412A: Klasyczny laptop biznesowy z dwoma gniazdami pamięci RAM
Vega 7, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R5 PRO 5675U, 14.00", 1.389 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A557
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.244 kg

Za

+ długie czasy pracy na akumulatorze
+ wysoka kultura pracy
+ matryca VA z technologią IGZO
+ zatoka modułowa
+ łatwy dostęp do układu chłodzenia
+ funkcjonalny gładzik
+ odważna stylistyka

Przeciw

- brak popularnego HDMI
- nieergonomiczne rozmieszczenie złączy
- throttling przy ekstremalnym obciążeniu
- zbyt delikatna obudowa matrycy
- ostre narożniki korpusu
- ciche głośniki
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fujitsu LifeBook E736
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)