Notebookcheck Logo

Test Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515

Puma to czy Tiger? Czy nowa platforma AMD Puma jest naprawdę tak drapieżna, jak sugeruje jej nazwa? Amilo Pa 3515 kojarzył się nam trochę  z tygrysem (i to w dwóch znaczeniach - ze względu na podobieństwo kolorystki do albinotycznej odmiany takiego zwierzęcia, a sylwetki do niemieckiego czołgu z drugiej wojny światowej). Przekonajmy się zatem, czy azjatycko-germański notebook pokazał lwi pazur.

Obudowa

Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515

Obudowy nowych laptopów z linii Amilo wyglądają ładnie na zdjęciach (przynajmniej na planach ogólnych; na zbliżeniach jest już gorzej), gdzie emanują świeżością stylistyki. Niestety, bezpośredni kontakt mocno rozczarowuje.

Przy pierwszej styczności przeżyliśmy pewien szok. Nie wiedzieliśmy, że mamy dostać nowość na Pumie, a tylko tyle, iż otrzymamy biały notebook FSC. Kiedy on do nas dotarł, mniej wtajemniczony z nas był zaskoczony, dziwiąc się co to za staroć. Dopiero po chwili uprzytomniliśmy sobie, że tak właśnie wyglądają nowiutkie laptopy Fujitsu-Siemens – wystarczyło dostrzec na pulpicie naklejkę z oznaczeniem Turion Ultra.

Stylistyka Amilo Pa 3515 jest bowiem egzemplifikacją słowa „anachronizm”. Jako że recenzja jest po części przelaniem w formę pisemną wrażeń towarzyszących testowaniu laptopa, warto odnotować, że jeden z nas zażartował, że tak mógłby wyglądać wytwór rozwijającej się w odcięciu od świata cywilizacji, gdyby ewoluowała ona nieco mniej dynamicznie, ale podobną linią co nasza (okej, żart dość toporny, ale dobrze oddaje odczucia, jakie żywiliśmy względem Pa 3515).

Co ciekawe, wystrój zewnętrzny najnowszego dzieła Fujitsu-Siemens jest tak rozbrajająco czerstwy, że aż rozczula. Po prostu nie można go traktować obcesowo – człowiek obchodzi się z nim tak jak z własnym przodkiem, który zahibernował się w lodowcu i niedawno powrócił do życia.

Jeden z nas wyłowił na pewnym niemieckim forum opinię, że studio IDEO, które jest odpowiedzialne za bryłę nowej generacji Amilo, powinno oddać pieniądze, które wzięło za zaprojektowanie tych laptopów. Trudno nie zgodzić się z tą konstatacją.

No dobrze, czas skończyć z filuternym tonem i zdobyć się na powagę.

W swoich recenzjach ukuliśmy termin „strukturalna spójność”, oznaczający mniej więcej to, że dany laptop ma twardą obudowę, która wydaje się opoką dającą pewność długotrwałego użytkowania. Trudno definiować to wrażenie, ale Amilo Pa 3515 można ulokować w pobliżu przeciwnego bieguna.

Obudowa tego laptopa chrzęści intensywnie, kiedy się ją trzyma w powietrzu i obraca w dłoniach. Świadczy to o słabym spasowaniu i/lub marnej jakości plastiku, którego użyto.

Nowy Amilo z matrycą 15,4” nie posiada mechanizmu ryglującego. Magnes na lewo od kamerki pomaga utrzymać klapę w stanie zamkniętym. Pokrywę można jednak dość łatwo podważać.

Zawiasy chodzą nieźle. Co prawda ekran dygocze delikatnie w chwilę po korekcie ustawienia, ale poddanie komputera wstrząsom podobnym do tych występujących w pociągu czy autobusie nie oznacza zawsze dygotania klapy.

Zwykle przykłada się niewielką wagę do światełek, którymi laptop próbuje się komunikować z użytkownikiem – po kontakcie z Pa 3515 możemy stwierdzić, że docenia się je, kiedy ich zabraknie. Wyczyszczenie pulpitu z kontrolek jest o tyle niekorzystne, że podczas pracy z laptopem trzymanym na kolanach utrudniony jest nadzór na tym, co dzieje się ze sprzętem. Projektanci nie pomyśleli chociażby o diodce dla wyłącznika, a kontrolki mieszczą się na przedniej ściance.

przód: SPDIF, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart
przód: SPDIF, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, wylot wentylatora, E-SATA/USB, ExpressCard
lewy bok: blokada Kensingtona, wylot wentylatora, E-SATA/USB, ExpressCard
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB (w układzie pionowym)
tył: DVI, LAN, gniazdo zasilania
tył: DVI, LAN, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura nowych Amilo zyskała nieco inna formę niż te spotykane w starszych modelach. Klawisze stały się płytsze, przybierając postać bliższą płytkom aniżeli kostkom.

Notebooki Fujitsu Siemens miały zwykle kiepskie klawiatury i ta nowa nie jest wcale lepsza. Tradycyjnie dla tej marki wyraźnie się ugina podczas pisania – w tym przypadku zjawisko to występuje najsilniej na środku bloku.

Płytki mają stosunkowo dużą powierzchnię, ale, jak wspomniano, są dość cienkie, toteż stukając w nie odczuwa się pewną ich filigranowość.

Układ klawiatury jest w porządku, przy czym zwraca na siebie uwagę duży enter (osobom nawykłym do korzystania w laptopie z podłużnego mogą się z początku zdarzać pomyłki, ale to problem do przejścia).

Ze względów wzorniczych (by element ten  komponował się z dynamizującym sylwetkę ukośnym białym plastikiem za klawiaturą) ucięto kawałek lewej strzałki. To bezsensowne poświęcenie ergonomii na ołtarzu stylistyki, a użytkownik przekona się o tym, kiedy tylko przyjdzie mu skorzystać po raz pierwszy z tego klawisza.

Kremowy gładzik ma odrobinę chropawą powierzchnię, która odróżnia go od bardziej gładkiej faktury pulpitu. Właściwości ślizgowe nie są najlepsze, ale ujdą. W sumie nie operuje się kursorem źle.

I tutaj przytrafiła się nam jednak pewna śmiesznostka. Przy mocniejszym przyciskaniu palcem w prawym tylnym narożniku tabliczki można było wyczuć gulę, wyraźną nierówność. Naocznie trudno dostrzec wybrzuszenie (jest ono minimalne), ale niewątpliwie jakiś element konstrukcyjny wypycha tabliczkę od spodu. Zupełne kuriozum.

Przyciski towarzyszące stawiają znaczny ale nieprzesadny opór (są twarde), mają krótki skok, ale nie są nadmiernie głośne.

Gładzik można dezaktywować kombinacja klawiszy Fn + F6.

Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
touchpad
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
klawiatura

Obraz

Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
diagram barw

Nasz Amilo Pa 3515 miał matrycę BrilliantView (a więc błyszczącą) 15,4” WXGA (1280x800) formatu 16:10. Znamionowa jasność obrazu wyświetlacza produkcji LG Display to 200 nitów, a kontrast - 400:1.

W naszym odczuciu uzyskiwany obraz był nieco dziwny, jakby matrycę przysłaniała mgiełka (z takim efektem się jeszcze nie spotkaliśmy). W porównaniu z wyświetlaczem innego laptopa był on bez dwóch zdań odrobinę siwy. Efekt ten nie był skutkiem nieoptymalnego kąta patrzenia – dostrzegaliśmy go, patrząc na wprost.

Jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów, stwierdziliśmy, że obraz jest jednoznacznie przecieplony. Na jasnym tle (odcienie szarości, biel) znać było wyraźnie charakterystyczne zaczerwienienie.

140.7
cd/m²
169
cd/m²
139.5
cd/m²
165
cd/m²
179.6
cd/m²
157.4
cd/m²
179.1
cd/m²
173.4
cd/m²
169.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 179.6 cd/m² (Nits) średnia: 163.7 cd/m²
rozświetlenie: 78 %
kontrast: 200:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Co do jasności obrazu producent okazał się optymistą – według naszych odczytów dane fabryczne okazały się zawyżone o przynajmniej 20 nitów (jeżeli brać pod uwagę wartość skrajną). Uśredniona luminancja przy maksymalnym podświetleniu wyniosła 163,3 cd/m². Rozświetlenie na poziomie 77,7% można uznać za zupełnie przyzwoite. Z kolei maksymalny kontrast w wymiarze 200:1 nie daje powodu do zachwytu.

Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515

Osiągi

Dzięki przetestowaniu Amilo Pa 3515 mogliśmy się przekonać, co ma do zaoferowania platforma AMD Puma. Laptop ten został wyposażony w procesor Turion 64 Ultra ZM-84 (2,3 GHz). Jest to przedstawiciel nowej generacji jednostek AMD oznaczonych nazwą roboczą Griffin (przy czym linia, do której przynależy, nosi oznaczenie Lion). Konstrukcyjnie niewiele się różni od swoich poprzedników – i on jest oparty na architekturze K8. Najdonioślejsze zmiany to zwiększenie pamięci podręcznej drugiego poziomu z 1 do 2 MB oraz zastosowanie kontrolera pamięci DDR2-800 i magistrali HyperTransport 3.0, które pochodzą z nowszego rdzenia K10. Nowy procesor nie posiada natomiast pamięci cache L3, która jest specyfiką tego ostatniego.

Fujitsu Siemens oferuje w tej serii notebooków cały szereg nowych jednostek AMD, w tym nowe jednordzeniowe Semprony, ale nam wypada się skupić na na ZM-84. W tej chwili jest to jedna z najwydajniejszych jednostek AMD do notebooków. Wg producenta cechuje się ona TDP w wysokości 35 W.

Testując Pa 3515 z tym procesorem mogliśmy jednocześnie sprawdzać, jak wypada on na tle konkurencyjnego C2D P8400 (2,26 GHz) Intela (Centrino 2) i starszego Turiona 64 X2 TL-62 (2,1 GHz). Testy porównawcze wykazały, że osiągi Turiona Ultra są porównywalne z możliwościami minimalnie wolniejszego Core 2 Duo i wyraźnie lepsze od trochę wolniejszego poprzednika (o 7% lepszy wynik w WinRAR bench, o 3% szybsza kompresja dużego pliku, o 15% szybsza kompresja wielu małych plików, o 18% szybsza konwersja materiału wideo).

O ile Turion 64 Ultra nie przynosi przełomu, to zintegrowana karta graficzna na Pumie, Radeon HD 3200, może się okazać swoistą rewelacją. AMD nie patyczkowało się i zespoliło z chipsetem procesor graficzny HD 2400. Dzięki temu HD 3200 może się pochwalić całkiem niezłą wydajnością, zostawiającą daleko z tyłu dotychczasowe IGP. Wynik w 3DMarku06 (niespełna 1650 punktów) jest też prawie dwa razy lepszy od osiągnięcia GMA X4500MHD z intelowskiej platformy Centrino 2.

Wydajność jest może niezgorsza, ale i tak ustępuje układom niezintegrowanym. Nie tylko w testach syntetycznych. Ze względu na przyspieszoną procedurę nie testowaliśmy gier, ale możemy  powiedzieć coś o innych sytuacjach. Chodzi o różnice jakości wyświetlanego obrazu w sekwencjach wideo (filmy z YouTube'a). Wyraźnie lepszy efekt dawała jednak platforma z kartą niezintegrowaną, gdzie obraz był minimalnie, ale jednak lepszej jakości. Obraz HD formatu 720p jest jednak odtwarzany bez zarzutu, przy zachowaniu płynności.

Nowością w platformie Puma jest, jak wspomniano, obsługa pamięci DDR2 800 MHz, stąd obecność w naszym sprzęcie dwóch modułów Samsunga po 2 GB każdy (ich opóźnienia to: 6-6-6-18). 

3DMark 2001SE Standard
10182 pkt.
3DMark 03 Standard
3739 pkt.
3DMark 05 Standard
3157 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
1642 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4297 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit2313 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit3615 Points
 Rendering Single 32Bit1886 Points
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF9 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF40 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF175 fps

Wpływ na otocznie

Hałas

Amilo Pa 3515 nie zalicza się do laptopów hałaśliwych. Podczas normalnej pracy wentylator będzie się jednak załączał co jakiś czas i w jego unieszkodliwieniu nie pomoże znany i ze wcześniejszych konstrukcji przycisk (funkcja Silent Mode), po użyciu którego taktowanie procesora zostaje ograniczone do 575 MHz (przy napięciu 0,8 V; ta mniejsza częstotliwość minimalna taktowania to zresztą kolejne novum w Turionie Ultra).

Notebook ten naprawdę cichy bywa więc rzadko. Można się tego doczekać, kiedy pracuje w trybie zrównoważonym na zasilaniu z sieci, pozostając w stanie przestoju (idle). Wówczas, trzeba przyznać, robi się cicho prawie jak makiem zasiał, gdyż w ogóle nie słychać szmeru dysku. Po przejściu na maksymalną wydajność i zachowaniu bezczynności wiatraczek dmucha jednak cały czas, powodując hałas o wartości 33,5 dB.

Jeżeli zatem użytkownik będzie korzystał z planów oszczędnych, wiatrak będzie się załączał sporadycznie i nie powinien irytować.

Niski wynik notowany przy maksymalnym obciążeniu jest trochę mylący. Szum wiatraczka staje się bowiem wówczas dość natarczywy i nieprzyjemny dla ucha. Natężenie hałasu wynosi jednak co najwyżej 35,5 dB, czyli jego wartość liczbowa jest niewielka.

Hałas

luz
0 / 31.5 / 33.8 dB
HDD
33.8 dB
DVD
35.2 / 44.5 dB
obciążenie
33.8 / 35.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Najpoważniejszym problemem, jaki stwierdziliśmy testując Amilo Pa 3515, było nadmierne nagrzewanie się procesora. Trudno wierzyć do końca wskazaniom programów diagnostycznych, gdyż ich odczyty zmieniały się w trakcie prób w sposób nie do końca wiarygodny. W każdym razie zarówno NHC (uruchamiając przy tym procedurę wyłączenia komputera) jak i Everest pokazały, że maksymalna temperatura procesora AMD Turion 64 Ultra ZM-84 przy obciążeniu to 98 stopni Celsjusza.

Było to zastanawiające, aczkolwiek wynik ten uprawdopodobniają BSOD, które przytrafiały się nam w testach z użyciem SPECviewperf średnio co około trzy godziny.

Przekonanie co do tego, że odczyty mogą być zbliżone do rzeczywistości, zwiększa też fakt, że przy dłuższych próbach obciążeniowych rozgrzewała się poważnie obudowa komputera. Temperatura przekraczała mocno 40 stopni Celsjusza na pulpicie i zbliżała się do 50 kresek na spodzie.

Nie spisywalibyśmy jednak nowego Turiona na straty – po pierwsze Fujitsu Siemens miewało często problemy z układami chłodzenia, a po wtóre platforma Puma jest jeszcze w wieku dziecięcym, stąd rozwiązanie tego problemu może przynieść dopracowanie sterowników kontrolujących poszczególne podzespoły.
 

w stresie
 43.7 °C40.8 °C36.3 °C 
 43 °C42.8 °C36.6 °C 
 45.6 °C43.7 °C40 °C 
maks. w ogóle: 45.6 °C
średnia: 41.4 °C
35.2 °C37.4 °C49.9 °C
35.5 °C46.1 °C46.4 °C
38 °C49.9 °C48.5 °C
maks. w ogóle: 49.9 °C
średnia: 43 °C
temperatura otoczenia 26.3 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 41.4 °C / 107 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.6 °C / 114 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(-) The bottom heats up to a maximum of 49.9 °C / 122 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 45.6 °C / 114.1 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-17.9 °C / -32.2 F).

Głośniki

Biedą wystarczające dla niewymagającego użytkownika, ale nie są one predestynowane do odtwarzania muzyki. Dźwięk jest płytki, brakuje w nim basów. Amilo Pa 3515 miał to nieszczęście, że testowaliśmy go wespół z Toshibą A300D – w porównaniu z brzmieniem głośników tej ostatniej, te z Fujitsu cienko kwilą i generalnie kaleczą.

Wydajność akumulatora

Byliśmy niezmiernie ciekawi, co też pokaże platforma Puma ze zintegrowaną kartą graficzną na niwie długości pracy na akumulatorze.

Trzeba zaznaczyć, że Amilo Pa 3515 dysponuje sporym akumulatorem 8-ogniwowym o pojemności 4800 mAh (71 Wh) i to właśnie z jego udziałem przeprowadzone były testy. Wziąwszy to pod uwagę, wyniki nie okazały się wcale rewelacyjne.

Producent zapewnia, że laptop ten stać na osiągnięcie maksymalnego wyniku 4:10 h. Tymczasem nam udało się wykręcić niespełna 3,5 h (przeglądanie tekstu w Notatniku przy minimalnej jasności obrazu, która pozwala na w miarę wygodną pracę). Natomiast korzystając z modułu łączności bezprzewodowej można komfortowo spędzić w sieci ponad 2,5 h. Bardzo dobry czas uzyskaliśmy przy wysokim obciążeniu, w którym to teście laptop pracował 2 h.

Lepsze czasy na akumulatorze o podobnej pojemności potrafią jednak uzyskać starsze laptopy na platformie Santa Rosa Intela, dysponujące na dodatek wydajną grafiką niezintegrowaną, tj. Acer TravelMate 5720G (procesor T7100, karta ATI MR X2500) i HP 8710p (T7300, Quadro NVS 320M).

Wydajność akumulatora
luz
3h 22min
sieć przez WLAN
2h 36min
DVD
2h 03min
obciążenie
1h 57min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 23.5 / 29 / 38.5 W
obciążenie midlight 64.5 / 76 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

FS Amilo Pa 3515 ma wdzięk ciężkiego czołgu starego typu. Wzornictwo tego notebooka razi swoją niedzisiejszością, jest w jego wyglądzie coś z eksponatu muzealnego. Pewną ociężałość zaciera tylko odważna kolorystyka, która nam akurat się spodobała.

Niestety, obudowa Pa 3515 nie jest wcale tak mocna, jak wskazywałaby ciężka sylwetka. Przy jej obściskiwaniu słychać niepokojące trzeszczenie, co nie świadczy dobrze o jakości spasowania i zastosowanych materiałów. Na część niedostatków można przymknąć oko, ale gula na gładziku to kompromitacja producenta.

Pofolgujmy jednak Fujitsu Siemens i zdobądźmy się na jakieś pochwały. Na takie zasługuje przede wszystkim zintegrowany układ graficzny Radeon HD 3200. Jego wydajność to zupełnie nowa jakość w tej kategorii – dość powiedzieć, że jest kilkakrotnie lepsza od GMA X3100, czyli rozwiązania Intela z platformy Santa Rosa. Scalak ten osiąga lepsze rezultaty niż szereg słabszych układów niezintegrowanych występujących w produkowanych jeszcze dzisiaj notebookach.

Nowa generacja procesorów AMD do komputerów przenośnych nie wzbudziła już u nas tak wielkich emocji, jako że przyrost wydajności względem poprzedników okazał się wyraźny, ale nie tak okazały jak na polu grafiki. Turion 64 Ultra może konkurować z jednostkami Intela oznaczonymi symbolem „P”, aczkolwiek wydziela on nieporównanie więcej ciepła...

Z którym to nie umiał sobie radzić układ chłodzenia notebooka Fujitsu Siemens. Podczas pracy z obciążeniem obroty wentylatora powinny zostać zdecydowanie podkręcone (na szczęście w Amilo Pa 3515 tkwią pod tym względem niebagatelne rezerwy), gdyż procesor się przegrzewa, a obudowa robi się miejscami gorąca. Powinny tu pomóc lepiej dopracowane sterowniki czy zmiana BIOSu.

Zaletą Pa 3515 jest też dość długa praca na akumulatorze, aczkolwiek mając na uwadze jego znaczną pojemność, można by oczekiwać sporo dłuższych przebiegów.

Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Please share our article, every link counts!
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
bohater testu: Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515

Specyfikacja techniczna

Fujitsu-Siemens Amilo Pa 3515
Procesor
AMD Turion X2 Ultra ZM-84 2 x 2.3 GHz, Puma
Karta grafiki
ATI Radeon HD 3200, rdzeń: 500 MHz, pamięć: 400 MHz, od 32 MB do 1 GB pamięci współdzielonej
Pamięć
4 GB 
, Samsung DDR2-800, 2x 2 GB
Matryca
15.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, LG Display LP154WX5-TLA1, refleksująca: tak
Chipset
AMD M780G
Dysk twardy
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD3200BEVT-22ZCT0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC888
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 DVI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: SPIF, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 15 w 1 (SD, MS, MMC, MS Pro, xd i 10 kolejnych przez adapter), eSATA
Łączność
Realtek RTL8101 (10/100MBit/s), Atheros AR928x (), Bluetooth 2.0
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633A
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 358 x 255
Akumulator
71 Wh litowo-jonowy, 14,8 V, 4800 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
kamerka internetowa
Waga
2.892 kg, zasilacz: 426 g
Cena
0 PLN

 

Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP Compaq 6735s
Radeon HD 3200, Turion X2 RM-72
Recenzja HP Compaq 6735b
Radeon HD 3200, Turion X2 Ultra ZM-82

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Compaq 615
Radeon HD 3200, Athlon X2 QL-64, 15.60", 2.358 kg
Recenzja HP ProBook 4515s
Radeon HD 3200, Turion X2 RM-76, 15.60", 2.51 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Fujitsu Siemens Amilo Pi 2550
Mobility Radeon HD 2400, Core 2 Duo T5450, 15.00", 2.94 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja Fujitsu Amilo Mini Ui3520
Graphics Media Accelerator (GMA) 950, Atom N270, 8.90", 0 kg
Recenzja FSC Amilo Sa 3650 + Amilo GraphicBooster
Mobility Radeon HD 3870, Turion X2 Ultra ZM-86, 13.30", 2.25 kg
Recenzja Fujitsu Siemens LifeBook T4220
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T8300, 12.00", 2.173 kg

Za

+ wydajność zintegrowanej karty MR HD 3200
+ stosunkowo długa praca na akumulatorze

Przeciw

- archaiczna stylistyka
- niesolidna obudowa
- poważne problemy z nagrzewaniem się procesora i kadłuba (być może do wyeliminowania)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fujitsu Siemens Amilo Pa 3515
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)