Notebookcheck Logo

Test HP Pavilion HDX9130EG

Smok wcielony. Monstrualny HP Pavilion HDX jest obecny na rynku już prawie od roku. Ten, za przeproszeniem, laptop wyposażony jest w ekran 20" zamontowany na wsporniku. Od niedawna oferowana jest unowocześniona wersja z GF 8800M GTS, ale nam dane było przetestować starsze wcielenie, ze słabszą kartą graficzną ATI MR HD 2600 XT. Maszyna okazała się świetna, choć ciężka jak diabli.

Obudowa

Stworzony przez Hewlett-Packard potwór jest naprawdę wielki i wpisuje się w amerykańską inklinację do wszystkiego, co przytłacza swoimi rozmiarami. Trudno nazywać to monstrum laptopem (nie sposób usadzić „Dragona” na kolanach) czy notebookiem (gdzież mu do kajetu), ale może uchodzić za komputer przenośny dla co bardziej krzepkich użytkowników. Waży on ciut ponad 7 kg, czyli tyle co dwa (!) solidne sprzęty z ekranem 17”. Lśniąca i uderzająco wytworna obudowa nie może przesłonić słoniowatości (czy raczej smokowatości) dzieła amerykańskiej firmy. Sprytne rozwiązanie problemu składania ekranu czyni go jednak efektowniejszym i zgrabniejszym od konkurentów (to nie pomyłka – potworów tej wielkości jest więcej, choć można je policzyć na palcach jednej ręki).

Poważnym minusem lśniącego wykończenia obudowy jest to, że bardzo znać pojawiające się na niej odciski palców i drobiny kurzu.

Problemem z zakresu jakości wykonania jest nieidealne dopasowanie fragmentów górnej części ramki ekranu, nad obudową  kamerki.

Wyjątkowo ciekawym elementem jest wspomniany już mechanizm zamykania pokrywy ekranu, którego centralny element stanowi rzadko spotykany wspornik. Obsługa jego nie jest jednak wcale prosta i trzeba do niej pewnej wprawy. Pozwala on na odchylenie wyświetlacza bez zwiększenia odległości względem oczu. Zamykanie i otwieranie klapy nie jest sprawą łatwą ze względu na to, że dolne zawiasy stawiają znaczny opór i są usytuowane zbyt blisko siebie. Z racji tego występują  odkształcenia tworzywa, które niewątpliwie nie przyczyniają się do zwiększenia żywotności tego rozwiązania.

Dwa kauczukowe bufory, których zadaniem miała być ochrona obudowy przed zarysowaniami, są naszym zdaniem nie dość duże. W krótkim czasie może to prowadzić do porysowania nawet uszkodzenia w poważniejszy sposób delikatnej powierzchni platformy roboczej.

Das Dragon Design am Hochglanz-Display-Cover wird von der alles zerschlagenden Displayhalterung etwas in den Hintergrund gedrückt.
zu nahe beieinander liegendes Doppelschanier ist anfällig für Verwindungen
Der Klappmechanismus setzt Akzente, wirkt jedoch auch globig
Durch die zu kleinen Gummischoner verrutscht das schwere DIsplay leicht und verkratzt die Baseunit

Jeżeli idzie o porty wejścia/wyjścia, to olbrzymowi HP nie brakuje praktycznie niczego. Poza czterema portami USB posiada on wyjście HDMI, 4-bolcowy FireWire (IEEE 1394), a także interfejs eSATA (przyda się do zapewnienia szybkiej komunikacji z zewnętrznym dyskiem twardym, choć ten kolos ma na stanie dwa po 160 GB).

Co więcej, ze „Smoka” można uczynić sterowany pilotem sprzęt HiFi (z przodu znajduje się bowiem port IR).

przód: dwa gniazda słuchawkowe, SPDIF, odbiornik podczerwieni
przód: dwa gniazda słuchawkowe, SPDIF, odbiornik podczerwieni
prawy bok: 2x USB, blokada Kensingtona
prawy bok: 2x USB, blokada Kensingtona
lewy bok: 2x USB, LAN, gniazdo stacji dokującej, VGA, HDMI, eSATA, FireWire, czytnik kart, ExpressCard
lewy bok: 2x USB, LAN, gniazdo stacji dokującej, VGA, HDMI, eSATA, FireWire, czytnik kart, ExpressCard
tył: IR Emiter, wejście TV Audio, S-Video, wejście antenowe, SPDIF/wyjście na głośniki boczne, wyjście na subwoofer, wyjście na głośniki przednie
tył: IR Emiter, wejście TV Audio, S-Video, wejście antenowe, SPDIF/wyjście na głośniki boczne, wyjście na subwoofer, wyjście na głośniki przednie

Osprzęt

Niewąskie rozmiary Paviliona HDX pozwoliły na implementowanie pełnowymiarowej klawiatury z osobnym blokiem numerycznym. Klawisze wchodzą lekko, nie klekoczą i znać, że to dobra robota. Choć mają matową powierzchnię, nie są badziewne. Opór jest ustawiony stosunkowo wcześnie, stąd dość twarde, a skok jest relatywni długi. Warto zaznaczyć, że duża klawiatura w żadnym punkcie się nie ugina.

Za klawiaturą widnieją jarzące się na niebiesko przyciski dotykowe. Służą one m.in. do regulowania siły głosu, włączania/wyłączania, regulowania basów i tonów wysokich (!) WiFi, otwierania szufladki DVD itd. Ich ciąg wypada ładnie w zestawieniu ze lśniącym lakierem obudowy. W tym miejscu mieści się też czytnik linii papilarnych.

Pilot zdalnego sterowania ma swoje łoże na lewo od klawiatury. Żeby go tam zadokować, trzeba wcisnąć go w gniazdo. Do uwolnienia go z miejsca spoczynku służy natomiast niewielki dinks, który wygląda dość tandetnie i jest mało ergonomiczny. Do tego pilot nie wyskakuje z miejsca, tylko trzeba go wydłubać (odpowiednio długim) paznokciem. Nie jest to zatem rozwiązanie dobrze dopracowane. Zresztą co to w ogóle za pomysł, żeby można go zapakować pilot do komputera. Ten gigant nie nadaje się do zabierania do kawiarenki czy do samolotu, więc chyba pozostaje tylko troska o ewentualne bałaganiarstwo i możliwość zgubienia przez użytkownika. Wystarczyłoby przecież dołączyć poganiacz w komplecie. Można go niby używać nawet wtedy, kiedy tkwi na widełkach; po co jednak, skoro większość funkcji załatwiają przyciski z panelu dotykowego?

Przed klawiaturą, choć trudno go dojrzeć, znajduje się touchpad z wyodrębnioną strefą przewijania w pionie, któremu towarzyszą dwa przyciski (działają one idealnie, szczególnie że nie wydają z siebie kliku). Choć ma dziwną naturę – nie gładkiej tabliczki, a perforacji w powierzchni pulpitu - nie należy się go obawiać. Pozwala on na wygodne i skuteczne manewrowanie kursorem.  Przydatnym rozwiązaniem znanym z mniejszych Pavilionów jest pomieszczony nad gładzikiem knefel do dezaktywacji gładzika.

pilot zdalnego sterowania
pilot zdalnego sterowania
touchpad
touchpad
klawiatura z blokiem numerycznym
klawiatura z blokiem numerycznym

Obraz

Wielgachna matryca 20,1" WSXGA+ nadaje się nie tylko do pracy w środowisku graficznym ale i oglądania telewizji. Dobre wrażenie psują tylko mocne refleksy (Ultra BrightView).  

Producent (AU Optronics) nie miał problemu z podświetleniem tak dużego ekranu. Przeciętna jasność maksymalna obrazu przekracza nieznacznie 200 cd/m², a wartość szczytowa to 237 cd/m². Podświetlenie wynosi 74,2%, czyli jest w miarę (nie zauważymy w każdym razie objawów nierównomiernego podświetlenia). Maksymalny kontrast okazał się wręcz fenomenalny – jego proporcja to aż 1129:1.

199
cd/m²
237
cd/m²
200
cd/m²
175.9
cd/m²
216
cd/m²
200
cd/m²
184
cd/m²
207
cd/m²
201
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 237 cd/m² (Nits) średnia: 202.2 cd/m²
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 1029:1 (czerń: 0.21 cd/m²)

Kąty widzenia są nader szerokie. Niezależnie od tego, czy ekran jest odchylony w pionie o 45° do tyłu czy do przodu, kolory nie zmieniają się radykalnie, a obszar roboczy pozostaje dostatecznie duży. Kąty widzenia w płaszczyźnie poziomej też nie są do pogardzenia.

kąty widzenia w HP Pavilion HD9130EG
kąty widzenia w HP Pavilion HD9130EG
kąty widzenia w HP Pavilion HD9130EG
kąty widzenia w HP Pavilion HD9130EG
kąty widzenia w HP Pavilion HD9130EG
kąty widzenia w HP Pavilion HD9130EG

Osiągi

Egzemplarz, który testowaliśmy, posiadał na wyposażeniu procesor Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz), który jest niezłym wyborem jeżeli chodzi o wydajność, no i cenę.

Rzadziej spotykanym i tym samym mniej znanym układem jest karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 2600 XT, która dysponuje 256 MB pamięci GDDR3. Poza tym jest to podkręcona wersja szeroko znanej HD 2600. Uzyskane w testach referencyjnych wyniki są bardzo zacne - 9008 oczek w 3DMarku05 i 4264 punktów w 3DMarku06. MR HD 2600 XT może się więc równać z GF 8600M GT z GDDR3. Gry będą działać całkiem ładnie (oczywiście nie w maksymalnej rozdzielczości), aczkolwiek wersja z GF 8800M GTS będzie się mogła pochwalić znacznie większą wydajnością na tym polu.

Możemy powiedzieć, że w Colin McRae: DIRT w rozdzielczości 1024 x 768 (XGA) i na średnim poziomie szczegółów można uzyskać przeciętnie 26 kl/s. W grze Gothic 3 natomiast - 29 kl/s przy wysokim poziomie szczegółowości i XGA. Odpalając World in Conflict, można uświadczyć 33 kl/s na średnich szczegółach i XGA. Kiedy zwiększy się detale na wysokie (aktywowane zostaną wówczas efekty DX10), średnia prędkość wyświetlania spada do 17 kl/s. Demo Crysis na niskim poziomie szczegółów i w rozdziałce XGA idzie w tempie 23 kl/s.

W naszym sprzęcie pracowały dwa dyski twarde Toshiby o prędkości 5400 obr/min i pojemności 160 GB każdy. Wykazały się one w testach przeciętnymi osiągami, ale łączna przestrzeń dyskowa powinna być przynajmniej satysfakcjonująca.

Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit3387 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit4239 Points
 Rendering Single 32Bit2313 Points
3DMark 05 Standard
9008 pkt.
3DMark 06 Standard Score
4264 pkt.
Pomoc
2x 160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 24.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 43.7 MB/s
przesył danych (średnio): 36.4 MB/s
czas dostępu: 17.4 ms
szybkość interfejsu: 64.3 MB/s
obciążenie procesora: 1.8 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Pomimo faktu posiadania wcale nie byle jakich podzespołów, Pavilion HDX okazał się prawie zupełnie cichy, jako że wentylator odzywał się rzadko nawet przy okazji obciążania komputera wszelkiej maści programami testującymi. Wszelkiego rodzaju rozrywka, do której ta maszyna została przecież stworzona, jest tym samym możliwa bez towarzyszenia drażniącego odgłosu wentylatora. 

Ciepło

Energia cieplna rozkłada się wewnątrz obudowy na tyle równomiernie, że na jej powierzchni nie występują gorące punkty. Zarówno na pulpicie i spodzie zmierzone skrajne temperatury nie okazały się specjalnie groźne (odpowiednio  35.7 i 37°C), stąd użytkownik nie powinien doświadczać pocenia się dłoni. Delikatnie dawać się we znaki może tylko lewa połać  pulpitu.

w stresie
 32.2 °C33.1 °C31.9 °C 
 35.6 °C33.6 °C29.9 °C 
 35.7 °C34.1 °C28.2 °C 
maks. w ogóle: 35.7 °C
średnia: 32.7 °C
33.6 °C37 °C36.8 °C
33.2 °C36 °C35 °C
29.8 °C30 °C31.7 °C
maks. w ogóle: 37 °C
średnia: 33.7 °C
temperatura otoczenia 21.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.7 °C / 91 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.7 °C / 96 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37 °C / 99 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.7 °C / 96.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-6.8 °C / -12.3 F).

Głośniki

Skoro Pavilion HDX to domniemany surogat sprzętu Hi-Fi (multimedialny kombajn HP zastępuje z powodzeniem większość domowej elektroniki użytkowej), liczyliśmy na miłe doświadczenia w kontakcie z głośnikami. Z tego względu przywiązaliśmy w teście wagę do barwy dźwięku i chcieliśmy się przekonać, czy nie jest nadmiernie modulowany.

Dźwięk dobywający się z czterech głośników Altec Lansing (umieszczonych w dolnej części ekranu) i subwoofera jest bez krzty przesady prawdziwą gratką. Dostarcza dość głębi, by być odpowiednim do słuchania muzyki klasycznej czy rockowej. System dźwiękowy nie ma problemu z dużym natężeniem głośności. W każdym zakresie częstotliwości dźwięk jest czysty. Nie ma mowy o skrzeczących tonach wysokich.

Jeżeli to mało, do notebooka można podłączyć system Dolby Suround 7.1 (obejmujący 7 głośników i subwoofer). Do tego celu przeznaczone są cztery gniazda audio z tyłu.

Wydajność akumulatora

Notebook dysponujący tak dużym wyświetlaczem, niezgorszą kartą graficzną i rozbudowanym systemem dźwiękowym potrzebuje pojemnego akumulatora. HP montuje w Pavilionie HDX 9-ogniwową baterię o pojemności 83 Wh. Można się zastanawiać, na co ona komu, skoro taki smok trudno gdziekolwiek zabrać ze sobą dokądkolwiek. Może ona uchodzić za UPS - w przypadku awarii elektryczności ma się spokojną głowę i można dokończyć wykonywane akurat czynności. Da się też obejrzeć film w dowolnym miejscu lokalu, bez troszczenia się o zasilacz i towarzyszące mu kable. Zasób energii wystarcza maksymalnie na około dwie godziny pracy.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 37 / 51 / 65 W
obciążenie midlight 101 / 136 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

HP Pavilion HDX9130EG
HP Pavilion HDX9130EG

Pavilion HDX wypadł korzystnie we wszystkich prawie próbach. Jest to niebanalny substytut komputera stacjonarnego, choć jego cena znacznie przekracza koszt nabycia podobnie wyposażonego blaszaka. Przy okazji nie zyskuje się jednak przesadnie wiele na mobilności, gdyż Smok jest ciężki.

Na korzyść maszyny przemawia wygląd, szczególnie nietuzinkowy mechanizm na którym zamontowany jest ekran. Praktyczny sprawdzian wspornika wykazał wszelako, że zawiasy nie zostały optymalnie dopracowane.

Jakość matrycy należy ocenić wysoko. Dobrze że wybrano odmianę lustrzaną, gdyż olbrzymi komputer i tak nie nadaje się do pracy pod chmurką. Odwzorowywane kolory są odpowiednio jaskrawe i nasycone. Kontrastowość obrazu zwala z nóg. Wrażenie robią też szerokie kąty widzenia, dzięki którym osoby nie siedzące na wprost ekranu będą miały pełen komfort podczas oglądania audycji telewizyjnej czy filmu.

Wydajność obliczeniowa i graficzna 20-calowego Paviliona są całkiem niezłe, a przy okazji nie można uskarżać się na hałaśliwość komputera.

Podsumowując, jest to maszyna ekstrawagancka i jej praktyczność stoi pod znakiem zapytania. Jeśli jednak chcemy zabierać porządny kombajn multimedialny na wypady na wieś (jeśli trudno przychodzi nam rozbrat z wirtualnym światem), albo robić wrażenie na klientach (wtedy jednak trzeba się liczyć z faktem, że dobrych kilka minut zejdzie na rozmowie o laptopie, a nie o meritum, jakie nas do nich sprowadza), do których wzywają nas obowiązki zawodowe, warto się zastanowić nad wyborem Smoka. Oczywiście od zainteresowanego wymagany jest nie tylko spory zapas gotówki, ale i odpowiednia krzepa, bo inaczej taki kolos może się okazać sporym utrapieniem.

Please share our article, every link counts!
HP Pavilion HDX9130eg
z bliska: HP Pavilion HDX9130eg

Specyfikacja techniczna

HP Pavilion HDX9130eg
Procesor
Intel Core 2 Duo T7500 2 x 2.2 GHz, Merom
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 2600 XT - 256 MB VRAM, rdzeń: 400 MHz, pamięć: 400 MHz, G-DDR 3
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 667 mHz, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
20.10 cali 16:10, 1680 x 1050 pikseli, WSXGA+ High-Definition HP Ultra BrightView, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM965
Dysk twardy
2x 160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK1637GSX
Karta dźwiękowa
SigmaTel STAC9271D High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 S-Video, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 5 w 1 (SD, MMC, MS, MS Pro, xD Picture), karta TV: tuner telewizyjny DVB-T, gniazdo stacji dokującej, eSata,
Łączność
Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 1
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ-861H ATA
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 58.5 x 339.5 x 475
Akumulator
83 Wh litowo-jonowy, 10,8 V 7870 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
antena DVB-T, pilot zdalnego sterowania na podczerwień, Adobe Reader 8.0, 24 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
7.05 kg, zasilacz: 0 g
Cena
7499 PLN

 

Pavilion HDX odznacza się masywną, ale dobrze spasowaną obudową
Pavilion HDX odznacza się masywną, ale dobrze spasowaną obudową
jego obudowa nagrzewa się tylko nieznacznie
jego obudowa nagrzewa się tylko nieznacznie
dobrze wyposażony kolos nie hałasował - nie uprzykrza użytkownikowi życia
dobrze wyposażony kolos nie hałasował - nie uprzykrza użytkownikowi życia
kamerka daje obraz przedniej jakości nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych
kamerka daje obraz przedniej jakości nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych
co by nie mówić, kąty widzenia są jednak znakomite
co by nie mówić, kąty widzenia są jednak znakomite
jak widać, matryca jest uczulona na światło jarzeniówek
jak widać, matryca jest uczulona na światło jarzeniówek
niełatwy w obsłudze jest wspornik, na którym otrzyma się wyświetlacz
niełatwy w obsłudze jest wspornik, na którym otrzyma się wyświetlacz
wszelako mechanizm zwalniający go z gniazda nie został dobrze pomyślany
wszelako mechanizm zwalniający go z gniazda nie został dobrze pomyślany
komputerem można sterować z dystansu za pomocą pilota
komputerem można sterować z dystansu za pomocą pilota
interfejsy wprost trudno zliczyć i są one korzystnie rozmieszczone
interfejsy wprost trudno zliczyć i są one korzystnie rozmieszczone
jej ozdobą są między innymi szlaczki stylizowane na wizerunek smoka (oficjalna nazwa handlowa tego notebooka to "The Dragon")
jej ozdobą są między innymi szlaczki stylizowane na wizerunek smoka (oficjalna nazwa handlowa tego notebooka to "The Dragon")
akumulator pełni raczej rolę awaryjnego źródła zasilania, które można docenić w razie wystąpienia zakłóceń w dostawach energii elektrycznej
akumulator pełni raczej rolę awaryjnego źródła zasilania, które można docenić w razie wystąpienia zakłóceń w dostawach energii elektrycznej

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja HP Omen 17 (2024): RTX 4070 i Ryzen 7 pokazują swoją wielkość w laptopie do gier
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Hawk Point (Zen 4/4c, Ryzen 8040) R7 8845HS, 17.30", 2.833 kg
Recenzja laptopa HP Victus 16 (2024): Moc RTX 4060 w połączeniu z długim czasem pracy
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i7-14700HX, 16.10", 2.367 kg
Recenzja laptopa HP Omen Transcend 14: Alternatywa Razer Blade warta rozważenia
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.00", 1.649 kg
Recenzja laptopa HP Omen Transcend 16 (2024): Maszyna do gier RTX 4070 z wyświetlaczem OLED
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.284 kg
Recenzja HP Omen 16 (2024): Gamingowy notebook QHD z Core i9 i RTX 4080 za 3200 euro
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.10", 2.37 kg
Recenzja gamingowego laptopa HP Victus 15 z Raptor Lake i Adą Lovelace
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i5-13500H, 15.60", 2.326 kg
Recenzja laptopa HP Victus 16: Gracz Full HD z RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.10", 2.372 kg

Za

+ interesujący wygląd
+ świetna matryca
+ znakomity system nagłaśniający
+ niezła wydajność
+ niehałaśliwy
+ liczba i rozmaitość złączy

Przeciw

- potęga
- ciężar
- wspornik ekranu nie jest idealny
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Pavilion HDX9130EG
Christoph Knapp (Update: 2015-10- 1)