Test HP Pavilion dm4-2110ew
Pavilion dm4 jest przedstawicielem mało popularnej w naszym kraju kategorii laptopów z ekranem 14-calowym. Przypomina on z wyglądu większe modele dv6 i dv7, ale przetestowany dm4-2110ew nie posiada niezależnej karty grafiki, a tylko zintegrowane z procesorem rozwiązanie Intela.
Obudowa
W przypadku testowanego laptopa Pavilion dm4-2110ew zdecydowano się na klasyczny zabieg estetyczny, polegający na wykorzystaniu szczotkowanego aluminium w odcieniu Dark Umber, którym pokryto klapę. Metaliczny odcień tworzywa zastosowanego na bokach obudowy laptopa to dobry pomysł na odejście od czarnych przetłoczeń występujących w większości laptopów.
Gabaryty Paviliona dm4-2110ew wpisują się w średnią przyjętą dla standardowych laptopów formatu 14". Jego szerokość to 34 cm, a długość - 22,8 cm.
Sztywność osłony wyświetlacza wydaje się niewystarczająca. Pomimo tego, że na obrzeżach ramki ekranu umieszczono amortyzujące dystanse, bardziej zdecydowany nacisk na przednią części dekla powoduje ucisk przycisków gładzika (objawia się to słyszalnym klikiem).
Pozytywnym aspektem modelu dm4-2110ew jest sposób działania zawiasów. Odznaczają się one znacznym oporem, co ogranicza chybotanie się ekranu. Odchylenie klapy nie jest możliwe bez przytrzymania platformy roboczej. Maksymalny kąt wychylenia wyświetlacza jest ograniczony do około 130 stopni.
Wytrzymałość platformy roboczej stoi na dobrym poziomie. Aluminium w rejonie ułożenie dłoni oraz podstawa klawiatury cechują się przyzwoitą sztywnością. Pewnym niedociągnięciem jest skrzypiąca tacka napędu optycznego. Co jednak istotniejsze dla użytkownika, wyzwalacz czytnika jest dobrze dostępny, a przy naciskaniu tego guzika panel przedni tacki nie zapada się do wnętrza obudowy.
Powierzchnię pulpitu roboczego utrzymano w ciemnej tonacji, co wcale nie oznacza, iż jest ona mniej podatna na zbrudzenia. Szczotkowane aluminium jest dosyć śliskie. Widoczne są na nim odciski palców, co psuje estetykę urządzenia. Przetłoczenia wokół podstawy klawiatury oraz połyskliwa obwódka tafli gładzika nawiązują do laptopów z rodziny Pavilion.
Liczba interfejsów komunikacyjnych jest niewystarczająca. Do dyspozycji użytkownika są 3 porty USB 2.0 oraz cyfrowe złącze HDMI. W tym aspekcie Pavilion dm4-2110ew wypada blado na tle konkurencji. Dla porównania Dell Inspiron 14z oferuje w standardzie złącze USB 3.0 oraz interfejs mini DisplayPort. Natomiast porównywalny cenowo, biznesowy Samsung 400B4B posiada na wyposażeniu dodatkowo złącze combo eSATA/USB i port ExpressCard/34.
Rozkład portów komunikacyjnych jest mało wygodny dla osoby, która do codziennej pracy z laptopem wykorzystuje zewnętrzną mysz. Umieszczenie gniazda zasilania z prawej strony ogranicza ruchy gryzoniem (wtyk kabla zasilającego odstaje od platformy na ponad 5 cm). Oprócz niego za napędem optycznym ulokowano dwa porty USB w standardzie 2.0.
W prawej przedniej części jednostki zasadniczej osadzono czytnik linii papilarnych.
Na lewej flance znajdują się gniazda audio oraz interfejsy odpowiadające za wyprowadzenie sygnału wideo. W przedniej części lewej ścianki bocznej osadzono diody sygnalizujące działanie dysku twardego oraz stan laptopa.
Dostęp do wewnętrznych komponentów laptopa nie jest utrudniony. Na spodzie obudowy znajdują się bowiem pokrywy serwisowe.
Osprzęt
W laptopie HP Pavilion dm4 mamy do czynienia z klawiaturą wyspową o połyskliwej przestrzeni między klawiszami. Jej powierzchnia łatwo się brudzi, ale - co ważniejsze - podstawa klawiatury cechuje się zadowalającą sztywnością.
W dotyku powierzchnia klawiszy sprawa wrażenie delikatnie gumowatej. Płytki o wymiarach 15x15 mm są solidnie osadzone, a ich rozplanowanie jest standardowe. Zalety to pełnowymiarowe strzałki kierunkowe oraz długa (około 10 cm) spacja.
Mechanizm działania sprawdza się w praktyce. Klawisze charakteryzują się krótkim skokiem, którego końcowa faza jest dobrze wyczuwalna. Taki stan rzeczy sprzyja szybkiemu, bezwzrokowemu pisaniu na klawiaturze, dzięki czemu urządzenie jest przyjazne dla użytkownika.
Kolejnym pozytywnym aspektem jest względnie cicha praca klawiszy.
Gładzik Alps spisuje się mocno przeciętnie. Tabliczce dotykowej wyraźnie brakuje precyzji działania. Często wydaje się, iż kursor podąża odrobinę dalej, niż ruch palca, co jest kwestią dosyć irytującą. Ponadto obszar roboczy gładzika jest ograniczony z prawej strony (martwa strefa aktywności).
W górnej lewej części tabliczki ulokowano sensoryczny punkt. Podwójne dotknięcie tego miejsca aktywuje/dezaktywuje urządzenie wskazujące.
Przyciski gładzika są toporne. Krótki, twardawy skok oraz donośny klik zniechęcają do ich używania.
Obraz
W omawianym laptopie wykorzystano matrycę AUO Optronics o przekątnej 14 cali. Rozdzielczość nominalna wyświetlacza wynosi 1366x768 pikseli.
W centralnej części ekranu luminancja osiągnęła wartość 213,4 cd/m². Najwyższa, 239,3 cd/m², była w górnym fragmencie. Pomiary wykazały, iż najmniejsza intensywność podświetlenia występuje w jego środkowym pasie (192,5 cd/m²).
Analiza przedstawionego wykresu barw potwierdza problemy z oddaniem poszczególnych składowych kolorów. Na całej długości krzywej największe odstępstwo od normy prezentuje kolor niebieski. W górnej części krzywej widoczna jest delikatna poprawa w reprodukcji barwy czerwonej (jaśniejsze odcienie). Natomiast odwzorowanie przestrzeni sRGB to około 68% kolorów (566664/833600).
|
rozświetlenie: 80 %
kontrast: 133:1 (czerń: 1.6 cd/m²)45.37% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
63.6% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
43.57% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Na zdjęciach poglądowych można zauważyć, iż wyświetlany obraz sprawia wrażenie delikatnie zażółconego, co negatywnie rzutuje na końcową ocenę matrycy. Niewystarczająca głębia czerni (1,6 cd/m²) oraz słabe przejścia tonalne pomiędzy odcieniami szarości to cechy typowe dla tanich paneli TN.
Użyteczny zakres kątów widzenia w poziomie jest wystarczający do domowej rozrywki.
Osiągi
Pavilion dm4-2110ew dysponuje procesorem Core i3-2330M, który cechuje się obecnością dwóch fizycznych rdzeni oraz obsługą technologii Hyper-Threading, umożliwiającej przetwarzanie czterech potoków danych równolegle. Procesory z serii Core i3 nie obsługują funkcji Turbo Boost, stąd też bazowe taktowanie rdzeni jednostki Intela (2,2 GHz) nie jest zwiększane. Układ wykonano w technologii 32 nm, a jego moc cieplna to 35 W.
W rodzinie jednostek Core i3 odnajdziemy również podstawowy model procesora, oznaczony symbolem 2310M, którego rdzenie pracują z częstotliwością 2,1 GHz. Minimalna różnica w taktowania obu układów przekłada się na nieznaczny (kilkuprocentowy) przyrost wydajności na korzyść wyżej taktowanego modelu 2330M. W teście Cinebench R11.5 (wersja 64-bitowa) różnica w osiąganych wynikach to 0,1 pkt. (2,1:2,0 pkt.).
Bardziej wyraźne dysproporcje w uzyskiwanej mocy obliczeniowej są widoczne na tle wyżej taktowanego procesora Core i5-2410M, który w teście 3DMark Vantage CPU notuje średnio 10300 pkt. Dla porównania omawiany Core i3-2330M wypracowuje około 7000 pkt.
Wyniki uzyskiwane przy użyciu oprogramowania testującego Cinebench R10 xCPU (wer. 64-bitowa) uwidaczniają korzyści wynikające z obsługi wielowątkowości zaimplementowanej w procesorach Intela. W porównaniu do dwurdzeniowego procesora AMD A4-3300M (1,9-2,5 GHz) różnica wynosi średnio ponad 3500 pkt. (7915:4321 pkt.).
Zintegrowany moduł graficzny HD Graphics 3000 dynamicznie skaluje prędkość pracy rdzenia GPU w zakresie 650-1100 MHz (w zależności od używanych zasobów środowiska). Przy maksymalnie obciążonym procesorze maksymalna częstotliwości działania układu IGP wahała się pomiędzy 900 a 1100 MHz. Grafika Intela obsługuje zestaw instrukcji DirectX 10.1.
Wydajność układu graficznego w teście 3DMark Vantage została oceniono na 1211 pkt.
Dysk twardy Hitachi HTS547550A9E uzyskał w teście HD Tune średni transfer przy odczycie na poziomie 66,4 MB/s.
3DMark 06 Score Unknown Setting | 3515 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 1527 pkt. | |
Pomoc |
Cinebench
Wpływ na otoczenie
Hałas
Pavilion dm4-2110ew wykorzystywany w typowym środowisku pracy jest laptopem cichym. Ciągła praca układu chłodzenia jest właściwie niesłyszalna. Wiatraczek wytwarza minimalny szmer, który ma wartość około 33,4-33,8 dB. Raz na dłuższy czas wentylator potrafi wkręcić się na wyższe obroty, co skutkuje wzrostem natężenia szumu do 36 dB.
Zaaplikowanie CPU większego obciążenia powoduje przyspieszenie obrotów wentylatora, który na kolejnym przełożeniu wytwarza hałas na poziomie około 40 dB.
Głośno zachowuje się natomiast napęd optyczny.
Hałas
luz |
| 33.4 / 33.6 / 33.8 dB |
DVD |
| / 46.1 dB |
obciążenie |
| 39.9 / 44.6 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: (odległość 15 cm) |
Ciepło
Obudowa mobilnego Paviliona dm4 nie nagrzewa się. Wierzch pulpitu roboczego w trakcie obciążenia komponentów laptopa osiągnął na przeważającej powierzchni temperatury na poziomie co najwyżej 30°C. Podwyższoną ciepłotę można było odczuć jedynie w okolicy przycisku zasilania, gdzie zmierzyłem 34,6°C.
Temperatury spodu obudowy okazały się nieco wyższe. Na środku tworzywo rozgrzało się do prawie 34°C. Podwyższona ciepłota obudowy występuje jedynie w przypadku długotrwałego wysiłku procesora. W trakcie wykonywania typowych operacji obudowa jest chłodniejsza.
Temperatury CPU oraz HDD nie budzą zastrzeżeń. Procesor Intela rozgrzał się pod obciążeniem do około 85°C, a dysk twardy Hitachi do 36°C.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.6 °C / 94 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.5 °C / 98 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.4 °C / 78 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.9 °C / 84 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-1.3 °C / -2.3 F).
Głośniki
W broszurach informacyjnych producent laptopa chwali się wykorzystaniem przetworników marki Altec Lansing. Na pozytywnych zapowiedziach się kończy, gdyż w praktyce okazuje się, że głośniki to jeden z najbardziej rozczarowujących elementów omawianego laptopa.
Urządzenia grające ulokowano w głębi obudowy, a funkcję osłon pełnią wydrążone w obudowie otwory. Wpływa to na pogorszenie jakości dźwięku, który dochodzi do ucha mocno przytłumiony. W paśmie brak również minimalnego nacisku na poprawę wyrazistość tonów niskich.
Wydajność akumulatora
Na stanie Paviliona dm4-2110ew znalazł się 6-komorowy akumulator o pojemności nominalnej 62 Wh.
Prawie 7 h nieprzerwanej pracy na zasilaniu bateryjnym podczas testu symulującego surfowanie jest dobrym osiągnięciem. Dla porównania Dell Inspiron 14z (przy podobnej konfiguracji sprzętowej, z akumulatorem 65 Wh) zanotował wynik o około 30 minut lepszy (7:28 h).
Laptop pozostawiony w stanie bezczynności przy minimalnej jasności obrazu wyczerpał energię z akumulatora dopiero po przekroczeniu bariery 10 godzin.
wyłączony / stan wstrzymania | 0 / 0 W |
luz | 7.9 / 10 / 12.5 W |
obciążenie |
35.2 / 52.4 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: |
Podsumowanie
Testowany Pavilion dm4-2110ew to laptop, który ma swoje wady i zalety. Do atutów tej konstrukcji należy zaliczyć dobrą kulturę pracy wentylatora bez obciążenia oraz niską ciepłotę platformy roboczej.
Laptop HP wyróżnia się również stosunkowo wygodną klawiaturą wyspową, której krótki skok usprawnia szybkie pisanie. Z kolei akumulator o pojemności 62 Wh w połączeniu z platformą Sandy Bridge gwarantuje zadowalające czasy pracy na zasilaniu wewnętrznym.
Główne wady mobilnego Paviliona to niewygodny gładzik oraz mała liczba złączy komunikacyjnych (brak portu USB 3.0). Nie najwyższych lotów jest również matryca produkcji AUO, która przeciętnie radzi sobie z reprodukcją kolorów.
Niewypałem okazały się głośniki Altec Lansing, które (wskutek tego, że są skryte w głębi obudowy) wytwarzają dźwięk pozbawiony wyrazistości.
Osobną kwestią pozostaje zbyt wysoka cena zakupu Paviliona dm4-2110ew w stosunku do oferowanych możliwości. Znaczącą konkurencję dla niego stanowi chociażby biznesowy Samsung 400B4B, który oferuje większą liczbę złączy i wyświetlacz o podwyższonej rozdzielczości.