Notebookcheck Logo

Test laptopa HP ProBook 440 G4

14/02/2017

W recenzji ProBooka 440 G4 poza opisem i oceną tego modelu nie mogło zabraknąć porównań ze starszym ProBookiem 440 G3. Różnice między nimi nie są duże, ale są one dość istotne.

Obudowa

HP ProBook 440 G4

W najnowszej wersji laptopa HP ProBook 440 nie uświadczymy ciemnej, gumowanej pokrywy ekranu znanej z modelu 440 G3. W jej miejsce zastosowano srebrne wykończenie dekla, które, oprócz tego, że ładniej wygląda, gwarantuje lepsze właściwości praktyczne (mniejsza podatność na odciski palców).

ProBook 440 G4 zyskuje wizerunkowo również dzięki bardziej smukłej sylwetce. Wysokość laptopa została zmniejszona do 20,3 mm (w przypadku modelu 440 G3 wysokość obudowy wynosiła 21 mm). W porównaniu do starszego modelu jednostka zasadnicza zyskała natomiast ok. 5 mm szerokości. 

Zmierzona masa całkowita ProBooka 440 G4 to 1,58 kg. Testowany przez nas ProBook 440 G3 ważył 1,69 kg. W tym miejscu należy wziąć poprawkę na fakt, iż drugi z wymienionych laptopów dysponował cięższym dyskiem 2,5 cala.

Wytrzymałość dekla, podobnie jak u poprzednika, jest przeciętna. Punktowy nacisk na pokrywę ekranu powoduje naprężenia tworzywa, których skutki są widoczne na samym wyświetlaczu. Mechanizm działania zawiasów cechuje się mało wyraźnym oporem, który umożliwia podniesienie klapy bez konieczności przytrzymywania korpusu laptopa. Niewystarczający opór zawiasów wpływa również na słabe tłumienie drgań ekranu podczas poruszania całym korpusem laptopa. Zachodząca za tył obudowy urządzenia pokrywa ekranu ma ograniczony (do 130 stopni) maksymalny kąt rozwarcia.

Ramka matrycy nie zapewnia należytej sztywności. W momencie niewielkiego wyginania plastik przesadnie się napręża, co prowokuje trzaski występujące w rejonie lewego zawiasu. Z kolei ucisk na obrzeżach powoduje zniekształcenia obrazu.

Pulpit roboczy wykonano ze szczotkowanego aluminium, którego odporność na nacisk jest należyta. Spasowanie poszczególnych elementów jednostki zasadniczej wypada poprawnie. Minimalnie podwyższona krawędź (tworząca się na obrzeżach korpusu) zachowuje równe odstępy.

Schemat rozmieszczenia portów komunikacyjnych nie uległ zmianie w stosunku do układu znanego z modelu ProBook 440 G3. Jedyną modyfikacją jest zmiana złącza USB 3.0 (typu A) na port USB 3.1 (typu C). Nie zrezygnowano ze złącza USB 2.0, które pozostawiono na lewej ściance obudowy. W moim subiektywnym odczuciu zaoferowanie wyłącznie jednego interfejsu USB 3.0 mocno ogranicza możliwość podłączania zewnętrznych urządzeń przenośnych (zwłaszcza biorąc pod uwagę dużą popularność tego standardu).

Rozmieszczenie złączy komunikacyjnych przedstawia się kompromisowo. Większość gniazd ulokowano na prawej flance, co może skutkować ograniczonym komfortem wykorzystania zewnętrznej myszy komputerowej.

Dostęp do wewnętrznych komponentów laptopa jest możliwy przy użyciu dwóch klapek serwisowych. Każda z nich jest montowana przy użyciu jednej śrubki oraz wewnętrznych zatrzasków, które są nader ciasno spasowane, co znacząco utrudnia demontaż. Mniejsza z pokryw daje dostęp do 2,5-calowej zatoki na dysk, natomiast po usunięciu większej uzyskujemy dostęp do dwóch gniazd pamięci RAM, modułu WiFi oraz złącza M.2, które w testowanym egzemplarzu było zajęte przez dysk SSD marki Samsung.

W PB 440 G4 zmieniono miejsce modułu akumulatorowego - znajduje się on wewnątrz korpusu. Jest to znacząca zmiana konstrukcyjna, gdyż w modelu 440 G3 dostęp do akumulatora był możliwy bez zdejmowania pokrywy serwisowej.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: złącze blokady Kensingtona, wylot układu chłodzenia, USB 2.0 (zasilanie), gniazdo audio, czytnik kart, kontrola stanu dysku
lewy bok: złącze blokady Kensingtona, wylot układu chłodzenia, USB 2.0 (zasilanie), gniazdo audio, czytnik kart, kontrola stanu dysku
prawy bok: USB 3.1 typu C, USB 3.0, HDMI, VGA, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: USB 3.1 typu C, USB 3.0, HDMI, VGA, LAN, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura

W laptopie HP ProBook 440 G4 zachowano to, co dobre, z modelu 440 G3, a więc klawiaturę. Specyfika działania klawiszy opiera się na stosunkowo krótkim i dobrze wyczuwalnym skoku. Standardowe rozmiary klawiszy oraz dobre podparcie ich podstawy znakomicie wpływają na komfort użytkowania urządzenia.

Podczas wytężonego działania klawisze generują znikomy szelest. Troszkę głośniejszą pracą cechowały się natomiast klawisz backspace oraz tabulator. Do mniej istotnych wad układu klawiatury można zaliczyć pomniejszone klawisze strzałek kierunkowych (góra-dół). Funkcje wyciszenia dźwięku oraz sterowania kartą WiFi przeniesiono z klawiatury na oddzielne przyciski.

Klawiatura  testowanego egzemplarza dysponowała własnym podświetleniem, którego natężenie jest regulowane na dwóch poziomach. Włączamy je przy użyciu kombinacji Fn + F3.

W ProBooku 440 G4 producent zaproponował zmianę urządzenia wskazującego. W stosunku do rozwiązania znanego z modelu HP 440 G3 tabliczka dotykowa wykorzystana w nowym modelu dysponuje zdecydowanie większą powierzchnią roboczą (6,5 x 11 cm). Poza tym zrezygnowano z obsługi dezaktywacji gładzika poprzez podwójne puknięcie w jego narożnik.

Tafla płytki jest gładka w dotyku i zapewnia optymalny poziom ślizgu. Przy prawej krawędzi urządzenia występuje "martwa strefa", gdzie tabliczka dotykowa nie reaguje na ruchy palca (jest to fragment powierzchni do obsługi gestu przewijania).

Urządzenie Synaptics nie dysponuje oddzielnymi przyciskami. W omawianej konstrukcji wspomnianą funkcję realizujemy przez punktowy nacisk na dolną część tafli gładzika (brakuje umownej linii rozgraniczającej strefy działania lewego i prawego klawisza). Przyciski pracują należycie. Ich skok jest krótki i zdecydowany a przy tym mechanizm nie hałasuje przesadnie.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

W recenzowanym ProBooku 440 G4 wykorzystano ten sam typ matrycy, który był montowany w modelu ProBook 440 G3. Panel LCD Chi Mei CMN14A7 o przekątnej ekranu 14 cali wyróżnia się wykorzystaniem matowej powierzchni oraz gwarantuje rozdzielczość roboczą Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Wyświetlacz prezentuje przeciętne parametry pracy, które sprawdzą się jedynie w zastosowaniach biurowych. Na zrzucie obrazującym odwzorowanie krzywych dla poszczególnych kolorów widać wyraźne odstępstwa, jeżeli chodzi o barwę niebieską. Patrząc na cały przebieg linii, widać braki w nasyceniu w całym zakresie natężenia. Na nastawach fabrycznych całkiem poprawnie wypadł natomiast kolor czerwony. Z uwagi na dosyć wąski gamut w bezpośrednim odbiorze kolorom brakowało należytej głębi. Większość z prezentowanych barw wyglądała na zbyt rozjaśnione. Zmierzony poziom natężenia czerni wyniósł 1,1 cd/m², co nie jest korzystnym wynikiem.

parametry obrazu
parametry obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu na zasilaniu z akumulatora
parametry obrazu na zasilaniu z akumulatora
214.5
cd/m²
214.3
cd/m²
217.6
cd/m²
190.1
cd/m²
206.1
cd/m²
209.4
cd/m²
189.7
cd/m²
194.6
cd/m²
226.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei CMN14A7 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 226.1 cd/m² (Nits) średnia: 206.9 cd/m² Minimum: 8.2 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
kontrast: 187:1 (czerń: 1.1 cd/m²)44.19% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
62% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
42.54% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD ProBooka 440 G4 a przestrzeń kolorów sRGB
440 G4 a sRGB
paleta barw matrycy FHD ProBooka 440 G4 a paleta barw matrycy Della Vostro 5468
440 G4 a Vostro 5468
paleta barw matrycy FHD ProBooka 440 G4 a paleta barw matrycy FHD Fujitsu LifeBooka E746
440 G4 a Fujitsu E746

Średnia luminancja dla całej powierzchni ekranu miała wartość niespełna 207 cd/m². Nie jest to dużo, ale w moim odczuciu wystarcza do swobodnej pracy biurowej. Bolączką omawianej matrycy były minimalne uloty światła ujawniające się wzdłuż dolnej krawędzi wyświetlacza.

Wadą matryc typu TN są wąskie kąty widzenia. W przypadku matrycy omawianego laptopa ich zakres w płaszczyźnie poziomej jest zadowalający, ale w pionie już niewielkie odchylenie dekla względem linii wzroku powoduje wybielenie prezentowanych treści.

Osiągi

throttling przy ekstremalnym obciążeniu
throttling

ProBook 440 G4 w testowanej konfiguracji dysponował procesorem Core i3-7100U ze zintegrowanym chipem graficznym HD Graphics 620. Istotnymi z punktu widzenia wydajności podzespołami były też dwa moduły pamięci RAM (DDR4 2400 MHz) o łącznej pojemności 8 GB (2 x 4 GB). Warto dodać, iż oprócz podstawowego procesora z rodziny Core i3 w bogatszych konfiguracjach oferowanych przez producenta (na rynku polskim) są montowane mocniejsze jednostki Core i5-7200U.

Układ Core i3-7100U to procesor z rodziny Kaby Lake. Bazowa częstotliwość taktowania tego CPU wynosi 2,4 GHz. W porównaniu do starszego procesora Core i3-6100U różnica w taktowaniu rdzeni procesora wynosi 100 MHz (układ z rodziny Skylake dysponował zegarem 2,3 GHz). Współczynnik wydzielanego ciepła (TDP) pozostał na poziomie 15 W. Z technologicznego punktu widzenia warto przypomnieć, iż procesory z rodziny Core i3 nie wspierają technologii Turbo Boost (dynamiczne zwiększanie częstotliwości pracy ponad próg bazowy).

Przeprowadzone do tej pory testy wydajności wykazały, iż 7. generacja procesorów Core (Kaby Lake) wnosi minimalny przyrost wydajności względem poprzedniej generacji (Skylake). W wielowątkowym sprawdzianie Cinebench R15 Core i3-7100U z omawianego laptopa uzyskał 257 punktów. Z kolei średni wynik notowany przez notebooki z procesorem Core i3-6100U to 247 punktów. W zestawieniu z mocniejszym procesorem Core i5-7200U różnica wydajności jest już bardziej zauważalna. Średni wynik tego CPU to 324 punkty.

Przewaga procesora Core i3-7100U względem poprzednika była również zauważalna w innych testach syntetycznych. Dla przykładu czas uzyskany przez omawiany laptop w próbie 32M aplikacji Super PI wyniósł 712 sekund. Core i3-6100U potrzebuje na uporanie się z tym testem średnio 843 sekundy.

Wydajność Core i3-7100U w sprawdzianie wydajności aplikacji PassMark została oceniona na 2435 punktów. Dla porównania starszy model ProBook 440 G3 (wyposażony w procesor Core i5-6200U oraz pojedynczy moduł pamięci) wypracował gorszy wynik (2346 punktów).

Test wytrzymałości wymuszający maksymalne obciążenie jednostki centralnej oraz zintegrowanego chipu graficznego ujawnił problem w postaci zaniżania częstotliwości taktowania samego procesora. Przy długotrwałej zajętości układ Core i3-7100U redukował taktowanie rdzeni do poziomu 1,4 GHz. Dławienie częstotliwości nie miało wpływu na wydajność jednostki CPU w testach syntetycznych (przy wyłączonym obciążeniu GPU układ utrzymywał nominalne taktowanie bazowe, czyli 2,4 GHz).

Oferowana wydajność zintegrowanego chipu grafiki Intel HD 620 jest zadowalająca do zastosowań biurowych. Wykorzystanie zalet dwukanałowego trybu pracy pamięci RAM dało poprawę osiąganych wyników. W sprawdzianie wydajności Fire Strike Graphics układ Intel HD 620 wypracował 897 punktów. Nadmienię, iż w zestawieniu z pojedynczym modułem pamięci DDR4 2133 MHz (jednokanałowy tryb działania) wydajność tego iGPU z reguły nie pozwala na przekroczenie w tym teście 820 punktów.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD (Slot #2)
CPU-Z SPD (Slot #2)
CPU-Z SPD (Slot #1)
CPU-Z SPD (Slot #1)
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
SPECviewperf
SPECviewperf
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB R15
3DMark 11 Performance
1585 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
57194 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
5594 pkt.
3DMark Fire Strike Score
840 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
90 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
257 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
42.79 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.7 %
Pomoc

Na pokładzie testowanego laptopa HP ProBook 440 G4 powierzchnię magazynującą zapewniał SSD Samsunga (model MZNTY256HDHP-000H1) osadzony w złączu M.2. Do dyspozycji użytkownika oddano również standardową zatokę na 2,5-calowy dysk, która w testowanym egzemplarzu była wolna. Osiągi uzyskiwane przez urządzenie Samsunga były zadowalające. Sekwencyjny zapis wyniósł niespełna 467 MB/s natomiast odczyt - 523,9 MB/s. Wyniki te zostały uzyskane w aplikacji CrystalDiskMark.

W trakcie trwania procedury testowej okazało się, iż dysk ma tendencję do osiągania nadmiernej temperatury. Podczas wykonywania sprawdzianu sekwencyjnego odczytu i zapisu w aplikacji CrystalDiskMark SSD Samsunga zaliczył temperaturę na poziomie 56 stopni Celsjusza (ostrzeżenie wygenerowane przez oprogramowanie HD Tune jest widoczne na załączonym zrzucie ekranu). Natomiast podczas typowej pracy biurowej temperatury osiągane przez ten dysk oscylowały w granicach 34-36 stopni Celsjusza.

AS SSD
AS SSD
AS SSD (IOPS)
AS SSD (IOPS)
CDM
CDM
alarm temperaturowy
temperatura
HD Tune
HD Tune
Samsung CM871a MZNTY256HDHP
przesył danych (minimum): 360.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 400.3 MB/s
przesył danych (średnio): 393.5 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 173.4 MB/s
obciążenie procesora: 4.2 %

Testy gier

Wydajność graficzna układu Intel HD 620 korzystającego z zasobów pamięci operacyjnej w postaci dwóch modułów pamięci RAM (2 x 4 GB) pozwala na uruchomienie starszych produkcji ze średnią jakością tekstur i obniżoną do standardu HD rozdzielczością ekranu.

Zalety wykorzystania dwukanałowego trybu pracy pamięci RAM w połączeniu z usprawnionym rdzeniem graficznym Intel HD 620 są widoczne w porównaniu do wyników uzyskanych przez ProBooka 440 G3 z układem HD 520 i jedynie 4 GB pamięci operacyjnej. Przy wysokich nastawach środowiska w sprawdzianie gry BioShock Infinite model 440 G4 osiągnął 25 kl/s, podczas gdy 440 G3 uzyskał średnio 15,5 kl/s.

lowmed.highultra
Tomb Raider (2013) 39.6 24.1
BioShock Infinite (2013) 28.8 25.1
GRID: Autosport (2014) 43.9 22.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

HP ProBook 440 G4, podobnie jak 440 G3, zachowuje bardzo wysoką kulturę pracy układu chłodzenia. Bez obciążenia wentylator przez zdecydowaną większość czasu pozostaje w stanie spoczynku. Wyłącznie przy uaktywnionym maksymalnym trybie wydajności system załącza wentylator na krótkie okresy aktywności, podczas których natężenie szmeru wynosi skromne 33,5 dB.

Przy zaaplikowaniu większego obciążenia komponentów laptopa (wykonywanie sekwencji testowej 3DMark) szum układu chłodzenia stopniowo rośnie od wartości 34,8 dB do poziomu 36,5 dB. Nawet wtedy praca wentylatora niespecjalnie przeszkadza w komfortowym użytkowniku komputera. Sposób działania układu chłodzenia jest schematyczny a wentylator zwiększa swoje obroty w sposób łagodny.

Przy ekstremalnym teście wydajności poziom generowanego hałasu wyniósł 38,5 dB. Jest to dobry rezultat. Po zdjęciu obciążenia wentylator stopniowo schodził z wyższych przełożeń w kilkunastosekundowych odstępach czasu.

Hałas

luz
30 / 31.8 / 33.5 dB
HDD
30 dB
obciążenie
35.7 / 38.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)   environment noise: 30.9 dB(A)

Temperatury

W przypadku ProBooka 440 G4 nie odnotowałem poważniejszych problemów z nagrzewaniem pulpitu roboczego w trakcie pracy biurowej. Można wręcz powiedzieć, iż szczotkowane aluminium jest dosyć chłodne w odbiorze. W trakcie pomiaru w miejscu oparcia nadgarstków stwierdziłem 23-24 stopnie Celsjusza.

Pod obciążeniem dało się wyczuć podwyższoną temperaturę w środkowej części bloku klawiatury. Pomiar wykazał tam prawie 41 stopni Celsjusza. W centralnym fragmencie spodu korpusu wystąpiło ognisko ciepła z temperaturą maksymalną na poziomie niespełna 40 stopni Celsjusza.

Temperatura procesora w trakcie godzinnego testu wytrzymałościowego utrzymywała się na poziomie 65-66°C. Nie była więc wysoka, ale wpływ na ten stan miało zaniżone taktowanie jednostki CPU (tj. 1,4 GHz). Dość wysoką temperaturą wykazywał się natomiast dysk SSD formatu M.2. W trakcie wytężonego działania jego temperatura osiągała nawet 56 stopni Celsjusza.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
z pełnym obciążeniem
w stresie
 29.5 °C31.4 °C30.2 °C 
 30.2 °C40.8 °C31.9 °C 
 24.8 °C24.7 °C25.5 °C 
maks. w ogóle: 40.8 °C
średnia: 29.9 °C
28.1 °C33.9 °C31.5 °C
33.6 °C39.8 °C32.8 °C
25.3 °C25.2 °C24.2 °C
maks. w ogóle: 39.8 °C
średnia: 30.5 °C
zasilacz  43.3 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.9 °C / 86 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.8 °C / 105 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.5 °C / 78 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 25.5 °C / 77.9 F and are therefore cool to the touch.
(+) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (+2.1 °C / 3.8 F).

Głośniki

Urządzenia grające wykorzystane w ProBooku 440 G4 prezentują się poprawnie. Kluczowym aspektem w ocenie głośników laptopa biznesowego jest ich moc maksymalna. W przypadku omawianego rozwiązania natężenie dźwięku przy wyższych nastawach jest zadowalające. Dynamika prezentowanych treści wydaje się być również ciut lepsza, niż zazwyczaj.

Wydajność akumulatora

Testowany HP Probook 440 G4 dysponował akumulatorem o pojemności nominalnej 48 Wh. Był on w stanie zapewnić omawianemu laptopowi bardzo dobre przebiegi.

W  teście czytelnika Battery Eater przy uaktywnionym oszczędnym trybie zasilania oraz minimalnej jasności obrazu ProBook pracował na akumulatorze przez ponad 20 godzin. Uzyskany rezultat należy uznać za imponujący. Sprawdzian symulujący przeglądanie stron internetowych przy aktywowanym zbalansowanym schemacie zasilania zakończył się po 10 godzinach i 3 minutach nieprzerwanej pracy urządzenia.

W zestawie z laptopem znalazł się 45-watowy zewnętrzny zasilacz sieciowy. Czas całkowitego ładowania (rozładowanego do 5%) modułu akumulatorowego wyniósł około dwie godziny. Z kolei 40 minut to czas wystarczający do odzyskania połowy całkowitej pojemności akumulatora.

Wydajność akumulatora
luz
20h 10min
sieć przez WLAN
10h 03min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 5.7 / 6.8 / 7.8 W
obciążenie midlight 20.2 / 30.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

HP ProBook 440 G4
HP ProBook 440 G4

Recenzowany HP Probook 440 w odświeżonej wersji G4 wnosi kilka zmian względem wersji oznaczonej symbolem G3. Zmieniona stylistyka dekla oraz zmniejszona wysokość to elementy, które pozytywnie wpływają na prezencję laptopa. Za dobrą zmianę konstrukcyjną należy uznać również wymianę gładzika, który oferuje większą przestrzeń roboczą od swojego poprzednika. Z kolei mniej pożądane rozwiązania zaimplementowane w nowej odsłonie ProBooka 440 to zabudowanie wewnątrz obudowy modułu akumulatorowego oraz rezygnacja z jednego portu USB 3.0 (w zamian za USB 3.1 typu C).

W trakcie testów podczas długotrwałej pracy z laptopem doceniłem zalety komfortowej klawiatury, która - w zestawieniu ze sporą ilością miejsca na oparcie nadgarstków oraz obszerną powierzchnią gładzika - wpływa pozytywnie na wygodę użytkowania.

Do niezaprzeczalnych zalet biznesowego ProBooka 440 G4 należy zaliczyć również bardzo dobrą kulturę pracy układu chłodzenia, który działa przewidywalnie a okresy aktywności wentylatora podczas pracy biurowej praktycznie nie występują.

Wykorzystanie zalet nowej architektury Kaby Lake pozytywnie wpłynęło na czasy pracy osiągane na zasilaniu akumulatorowym. Testowany ProBook 440 G4 w teście WiFi działał nieprzerwanie przez przeszło 10 godzin. Rezultat ten jest tym bardziej imponujący, iż sprawdzian (zgodnie z procedurą testową) był przeprowadzany przy zbalansowanym trybie zasilania.

Najsłabszą stroną ProBooka 440 G4 pozostaje przeciętna matryca typu TN. Wystarczy nadmienić, iż w testowanym egzemplarzu zainstalowano ten sam wyświetlacz marki Chi Mei (CMN14A7), który był obecny w ProBooku 440 G3. Wady tego wyświetlacza to wąski gamut, kiepska czerń oraz mierne kąty widzenia w płaszczyźnie pionowej. Jako plusy można potraktować matową powierzchnię matrycy oraz rozdzielczość Full HD.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: HP ProBook 440 G4
bohater testu: HP ProBook 440 G4

Specyfikacja techniczna

HP ProBook 440 G4 Z2Y47ES
Procesor
Intel Core i3-7100U 2 x 2.4 GHz, Kaby Lake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 620, rdzeń: 300 MHz, 21.20.16.4494
Pamięć
8 GB 
, SK Hynix 4 GB + Micron 4 GB, DDR4-2400, dwa gniazda
Matryca
14.00 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 157 PPI, Chi Mei CMN14A7, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Kaby Lake-U Premium PCH
Dysk twardy
Samsung CM871a MZNTY256HDHP, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Kaby Lake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
1 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 USB 3.1 Gen2, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (a/b/g/h/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 20.3 x 343.2 x 239
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 3 ogniwa, RR03048XL
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 45 W, 19,5 V, 2,31 A (model ADP-65JH)
Waga
1.575 kg, zasilacz: 275 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad T470s
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U
Recenzja Lenovo ThinkPad L470
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U
Recenzja HP EliteBook 840 G4 z HP Sure View
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U
Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7300U
Recenzja HP ProBook 640 G3
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U
Recenzja Lenovo ThinkPad E470 (FHD, HD 620)
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja AsusPro B9440UA
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 1.05 kg

Za

+ wysoka kultura pracy
+ wygodna klawiatura
+ bardzo dobre czasy pracy na akumulatorze
+ smukła sylwetka
+ obszerny gładzik

Przeciw

- ogniska ciepła pod obciążeniem
- przeciętna matryca
- tylko jeden port USB 3.0 (typu A)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP ProBook 440 G4
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)