Test laptopa HP ZBook 17 G3
Tekst i zdjęcia: Andreas Osthoff
Wstęp i tłumaczenie: Tomasz Cyba
09/07/2016
ZBook 17 G3 to zdecydowanie numer 1 w ofercie HP dla firm i przedsiębiorców. To największy i najwydajniejszy laptop do pracy. Skoro tak, powinien on być najlepszy pod każdym względem i mieć wszystko, co najlepsze. Testy Notebookcheck miały to sprawdzić.
Obudowa
HP ZBook 17 G3 to większa wersja przetestowanego wcześniej ZBooka 15 G3; ich wzornictwo jest identyczne. Oba te laptopy znacząco różnią się natomiast od swoich poprzedników - otrzymały zupełnie nowe obudowy. ZBook 17 G3 ma 3 cm wysokości i w porównaniu z wieloma współczesnymi cienkimi notebookami jest bardzo potężny, ale jednocześnie jest on o około 400 g lżejszy i o 0,4 cm cieńszy od poprzednika (ZBooka 17 G2).
Dzięki wyprofilowaniu krawędzi spodu jednostki zasadniczej omawiany laptop wydaje się znacznie smuklejszy, niż w istocie jest. Obudowa jest wykończona materiałami w różnych odcieniach szarości. W obszarach podnadgarstnika i klawiatury zastosowano matowy materiał, który jest dość odporny na odciski palców. Jednostka zasadnicza jest wykonana ze stopu magnezu i aluminium. Jest dzięki temu bardzo solidna. Tylko obszar klawiatury minimalnie ugina się w przypadku użycia dużej siły. Czarny, plastikowy spód pod względem jakości trochę nie licuje z resztą obudowy, ale został w miarę dobrze wkomponowany w całość.
Wieko jest w centralnej części pokryte wzorem z kropek, które są w rzeczywistości niewielkimi otworami, a przy brzegach zostało wykończone gumopodobnym materiałem. Ułatwia on chwycenie laptopa, ale jest podatny na odciski palców. Sztywność klapy jest mniejsza, niż sztywność jednostki zasadniczej, ale i tak jest całkiem niezła. Pokrywę ekranu da się wprawdzie nieco wykrzywić, ale przy nacisku na wieko nie występują zaburzenia w wyświetlanym obrazie.
W testowanym egzemplarzu stwierdzono defekt konstrukcyjny w postaci głośno skrzypiącego (podczas podnoszenia klapy i zmieniania ustawienia ekranu) zawiasu. Gdyby nie to, można by stwierdzić, ze jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.
Akumulator znajduje się wewnątrz obudowy i nie da się go szybko wymienić.
Spód ZBooka 17 G3 jest przymocowany śrubkami Torx (T9) i bardzo łatwo go zdjąć. Po jego demontażu uzyskujemy dostęp do wszystkich najważniejszych podzespołów wewnętrznych. Tak jak w ZBooku 15 G3, karta grafiki to moduł MXM i można ją wymienić. Omawiany laptop ma cztery gniazda SO-DIMM, toteż maksymalny rozmiar pamięci RAM (DDR4) to 64 GB. W testowanym egzemplarzu dwa gniazda RAM-u były wolne. Gniazdo na kartę SIM znajduje się pod akumulatorem. Testowany egzemplarz posiadał anteny wymagane do współpracy z modemem WWAN.
W omawianym laptopie przygotowano miejsce na cztery dyski. Jest jedno osobne miejsce na dysk M.2, odrębna zatoka dysku 2,5" i połączony przedział na dysk 2,5" i dysk M.2. Ten ostatni przedział jest jednak zrobiony pomysłowo - można mieć w nim jednocześnie dwa dyski. Dysk SSD M.2 trafia bowiem do niewielkiego zagłębienia a dysk 2,5" montuje się po prostu nad nim.
Wyposażenie ZBooka 17 G3 w złącza zewnętrzne rozwiązano bezkompromisowo. Omawiany laptop posiada jednak porty tylko na ściankach bocznych (to zmiana w porównaniu do poprzednika). Na lewej ściance bocznej porty USB są rozlokowane zbyt blisko siebie. Najważniejsze są dwa złącza Thunderbolt 3 (40 Gb/s, DisplayPort 1.2, USB 3.1 Gen 2, PCIe Gen 3), mające format złącza USB C. Dzięki ich obecności brak portu dokowania nie jest dotkliwym problemem.
Osprzęt
Klawiatura nie różni się od tej z mniejszego modelu ZBook 15 G3. Podczas pisania autor nie stwierdził żadnych różnic w zachowaniu tych dwóch przyrządów. Klawiatura jest wprawdzie bardzo dobra, ale w laptopie z 17-calowym ekranem skok i układ klawiszy mogłyby być lepsze. Szczególnie przeszkadzają małe klawisze strzałek.
Białe podświetlenie klawiatury ma dwa stopnie intensywności. Domyślnie gaśnie po 15 s od ostatniego naciśnięcia klawisza. Można to zmienić w BIOS-ie, ustawiając podświetlenie na stałe lub tak, by gasło po dłuższym czasie. Poza tym w BIOS-ie da się zamienić funkcje klawiszy Ctrl i Fn. Nie można natomiast na stałe zmienić przeznaczenia klawiszy F1-F12 (nie jest to też możliwe przy użyciu kombinacji klawiszy).
ZBook 17 G3 ma tradycyjną płytkę dotykową z trzema oddzielnymi przyciskami. Jej wymiary to 10,3 x 5,9 cm. Ma ona dobre właściwości ślizgowe. Przyciski chodzą dość miękko i cicho. To samo tyczy się przycisków za płytką dotykową, których można używać wespół z manipulatorem punktowym. To drugie urządzenie sterujące także jest przydatne, z tym że jego precyzja działania jest nieco gorsza, niż w konkurencyjnym rozwiązaniu w laptopach Lenovo. Poza tym zdarzały się niechciane reakcje płytki pod postacią np. ciągłego ruchu kursora w jednym kierunku.
Obraz
Gama dostępnych matryc była na moment przeprowadzania testu dość ograniczona. Nadal niedostępna była bowiem szczególnie wartościowa matryca 17,3" 4K DreamColor. Do wyboru były matowy ekran HD+ TN (1600 x 900 pikseli), matowy ekran FHD IPS (1920 x 1080 pikseli) oraz błyszczący, dotykowy ekran FHD IPS (1920 x 1080 pikseli). W testowanym egzemplarzu znalazł się matowy ekran FHD IPS [a właściwie PLS - przyp. tłum.] Samsunga (SDC3854). Zagęszczenie pikseli w przypadku ekranu tej wielkości i tej rozdzielczości wynosi 127 ppi. Wszystko wyświetlane na ekranie jest odpowiednio duże, ale w matrycach o wyższej rozdzielczości obraz jest ostrzejszy.
Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)
Screen flickering / PWM detected | 200 Hz | ≤ 40 % brightness setting | |
The display backlight flickers at 200 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 40 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting. The frequency of 200 Hz is relatively low, so sensitive users will likely notice flickering and experience eyestrain at the stated brightness setting and below. In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 8684 (minimum: 5 - maximum: 343500) Hz was measured. |
|
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 252 cd/m²
kontrast: 1200:1 (czerń: 0.21 cd/m²)
ΔE Color 2.2 | 0.5-29.43 Ø4.9
ΔE Greyscale 2.7 | 0.5-98 Ø5.2
97% sRGB (Calman 2D)
96% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
62% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
69% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
95.9% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
67.3% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.28
W subiektywnym odczuciu autora na ostrość obrazu w matrycy omawianego laptopa nie można było narzekać. Również kolory robią dobre wrażenie. Nie było widać zaniebieszczenia obrazu. Migotanie PWM występuje na poziomie jasności 8./20 oraz na niższych. Ze względu na częstotliwość (200 Hz) nie powinno ono przeszkadzać. Przy wyświetlaniu ciemnego obrazu przy największej intensywności podświetlenia matrycy przy dolnej krawędzi ekranu było widać minimalne uloty światła. W praktyce nie przeszkadzają one jednak.
Prawie wszystkie parametry obrazu wypadły w testach bardzo dobrze. Nie najlepiej na tle konkurencyjnych modeli prezentuje się tylko luminancja. Jej średnia wartość przy maksymalnej intensywności podświetlenia trochę przekroczyła tylko 240 cd/m². Trzeba jednak zaznaczyć, że do pracy w pomieszczeniu jasność obrazu jest wystarczająca (szczególnie że matryca jest matowa). W stanie fabrycznym średnie błędy w odwzorowaniu kolorów i odcieni szarości były dużo mniejsze od 3. W takiej sytuacji przekłamania nie są widoczne dla ludzkiego oka. Temperatura barwowa i gamma były zbliżone do wartości idealnych. Kalibracja pozwoliła jeszcze poprawić parametry obrazu. Średnie błędy w odwzorowaniu kolorów i szarości spadły do zaledwie 0,5 i 0,6. Matryca omawianego laptopa zapewnia prawie pełne pokrycie przestrzeni kolorów sRGB (w 96%). Nieźle wygląda też pokrycie obszerniejszej przestrzeni Adobe RGB (w 62%). Matryca 4K w ThinkPadzie P70 wypadła pod tym względem nieco lepiej a matryca FHD w laptopie Dell Precision 7710 - porównywalnie.
Display Response Times
↔ Response Time Black to White | ||
---|---|---|
28.4 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined | ↗ 7.2 ms rise | |
↘ 21.2 ms fall | ||
The screen shows relatively slow response rates in our tests and may be too slow for gamers. In comparison, all tested devices range from 0.1 (minimum) to 240 (maximum) ms. » 73 % of all devices are better. This means that the measured response time is worse than the average of all tested devices (20.9 ms). | ||
↔ Response Time 50% Grey to 80% Grey | ||
50.4 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined | ↗ 17.2 ms rise | |
↘ 33.2 ms fall | ||
The screen shows slow response rates in our tests and will be unsatisfactory for gamers. In comparison, all tested devices range from 0.165 (minimum) to 636 (maximum) ms. » 85 % of all devices are better. This means that the measured response time is worse than the average of all tested devices (32.8 ms). |
Kąty widzenia okazały się bardzo dobre. Tylko patrząc na ekran pod skosem z dołu widać pogorszenie kontrastu.
Osiągi
ZBook 17 G3 to stacja robocza wysokiej klasy i w związku z tym firma HP oferuje do niego najwydajniejsze podzespoły, jakie są stosowane we współczesnych laptopach do pracy. Potencjalni nabywcy mają szeroki wybór, gdyż oferowane są także słabsze i tańsze podzespoły. W każdym razie do tego laptopa trafiają tylko procesory czterordzeniowe Intela (Core i5, Core i7, Xeon) oraz profesjonalne karty grafiki AMD (FirePro W6150M) lub Nvidii (Quadro M1000M, M2000M, M3000M, M4000M, M5000M). Jeżeli chodzi o pamięć RAM, wybór jest bardzo duży (łączenie z pamięcią RAM ECC w przypadku konfiguracji z procesorami Xeon). Testowany egzemplarz miał pamięć DDR4.
Zastosowany w naszym ZBooku 17 G3 procesor Xeon E3-1535M v5 to jeden z najwydajniejszych CPU obecnie spotykanych w laptopach. Jest on oparty na architekturze Skylake i posiada cztery rdzenie. Jego bazowe taktowanie wynosi 2,9 GHz a za sprawą funkcji Turbo Boost może osiągnąć 3,8 GHz (maksimum dla czterech rdzeni to 3,4 GHz). Przy obciążeniu wszystkich rdzeni ogranicza go jednak nieco TDP (45 W). W wielowątkowym teście Cinebench taktowanie zostało po 8 sekundach obniżone do 3,3 GHz a przy pełnym obciążeniu CPU testem aplikacji Prime95 taktowanie spadło do 3,1 GHz. W związku z tym omawiany laptop wypadł w syntetycznych testach wydajnościowych trochę gorzej od modelu Dell Precision 7710, w którym ten sam procesor Xeon E3-1535M v5 pracował cały czas na maksymalnych zegarach. Również w testach jednowątkowych w ZBooku 17 G3 procesor nie utrzymywał maksymalnego taktowania - było ono obniżane do 3,6 GHz.
Na zasilaniu akumulatorowym maksymalne TDP procesora było ograniczone do około 27 W i nie działał w nim Turbo Boost. W związku z tym wynik testu wielowątkowego Cinebench R11.5 pogorszył się w porównaniu z zasilaniem sieciowym o prawie 20% (zamiast 8,16 pkt. uzyskano tylko 6,57 pkt.).
Zastosowana w omawianym laptopie karta grafiki Quadro M3000M bazuje na układzie GM204 (Maxwell). Ma 1024 rdzenie CUDA. Pod względem tego parametru jest podobna do "cywilnej" karty GeForce GTX 965M. Ma jednak więcej pamięci VRAM (4 GB GDDR5) i szerszą szynę danych (256-bitową). Omawiany laptop posiada technologię Optimus, więc jest w nim także wykorzystywany zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics P530.
Wydajność w aplikacjach CAD i CAM (m.in.) sprawdzamy w testach aplikacji SPECviewperf 11 i 12. Karta Quadro M3000M zapewniła w wielu z nich wyniki ponad dwukrotnie lepsze od tych, które były udziałem karty Quadro K3100M w Clevo P771ZM. Interesujące jest też porównanie ZBooka 17 G3 i ThinkPada P70, również wyposażonego w kartę Quadro M3000M. W wielu przypadkach ich rezultaty były zbliżone, ale w niektórych sprawdzianach (np. Siemens NX) bohater niniejszej recenzji wypadł zdecydowanie lepiej. Przypuszczalnie odpowiada za to nowsza wersja sterownika GPU. Dell Precision 7710 z kartą AMD FirePro W7170M był w stanie dotrzymać kroku bohaterowi niniejszej recenzji tylko w nielicznych testach.
Omawiany laptop wypadł bardzo dobrze w teście LuxMark 2.0, gdzie karta Quadro M3000M radzi sobie nadspodziewanie dobrze i jest w stanie rywalizować jak równa z równą z teoretycznie znacznie wydajniejszą kartą Quadro M5000M z laptopa MSI WT72. Wyniki testów SiSoft Sandra 16 również okazały się bardzo dobre, ale w dwóch na trzech z nich Dell Precision 7710 z kartą grafiki FirePro W7170M był zdecydowanie lepszy od bohatera niniejszej recenzji.
W teście Fire Strike (Graphics) aplikacji 3DMark nasz ZBook 17 G3 zdobył 6658 pkt., o 4% więcej od ThinkPada P70 (6415 pkt.) a o 4% mniej od Della 7710 z kartą FirePro W7170M (6935 pkt.). Laptop MSI WT72 z Quadro M5000M wyprzedził ZBooka o 36%, uzyskując 9087 pkt. Jeżeli chodzi o laptopy z "cywilnymi" kartami grafiki, Clevo N170RF1-G z kartą GTX 965M wypadło o 8% gorzej od bohatera niniejszej recenzji a Acer Predator 15 G9-592 może się pochwalić osiągnięciem o 15% lepszym od rezultatu notebooka HP.
W teście OpenGL aplikacji Unigine Heaven Benchmark 3.0 ZBook 17 G3 uzyskał wynik aż o 76% lepszy od ThinkPada P70 z tą samą kartą grafiki, ale to także zasługa nowszego sterownika.
3DMark 06 Standard Score | 27895 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 8586 pkt. | |
3DMark Ice Storm Standard Score | 91685 pkt. | |
3DMark Cloud Gate Standard Score | 23083 pkt. | |
3DMark Fire Strike Score | 6108 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 7 Score | 5487 pkt. | |
PCMark 8 Home Score Accelerated v2 | 4133 pkt. | |
PCMark 8 Creative Score Accelerated v2 | 4564 pkt. | |
PCMark 8 Work Score Accelerated v2 | 5271 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 7 - Score | |
MSI WT72-6QM | |
Bullman E-Klasse 5 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET |
PCMark 8 | |
Work Score Accelerated v2 | |
MSI WT72-6QM | |
Dell Precision 7710 | |
Bullman E-Klasse 5 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Creative Score Accelerated v2 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Home Score Accelerated v2 | |
Dell Precision 7710 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 |
Cinebench R15 | |
CPU Multi 64Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
MSI WT72-6QM | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
CPU Single 64Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 7710 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET |
Cinebench R11.5 | |
CPU Multi 64Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
MSI WT72-6QM | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
CPU Single 64Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
MSI WT72-6QM | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET |
Cinebench R10 | |
Rendering Multiple CPUs 32Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
MSI WT72-6QM | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Rendering Single 32Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
MSI WT72-6QM | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Rendering Multiple CPUs 64Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
MSI WT72-6QM | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Rendering Single CPUs 64Bit | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 7710 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET |
Wspomniane wcześniej złącza na dyski M.2 mają interfejs PCIe, natomiast w przypadku miejsc na dyski 2,5" interfejsem jest SATA 3. Testowany egzemplarz posiadał HP Z Turbo Drive - tak producent nazywa dysk SSD pod PCIe NVMe. Dyskiem tym był Samsung SM951 o pojemności 256 GB.
W testach aplikacji CrystalDiskMark transfery sekwencyjne wypadły znakomicie (odczyt: 1481 MB/s, zapis: 1243 MB/s). Wyniki bohatera niniejszej recenzji są dużo lepsze od rezultatów, jakimi mogą się pochwalić laptopy z SSD pod SATA 3 (które ogranicza transfery do około 500-550 MB/s). Bardzo blado w porównaniu z bohaterem niniejszej recenzji wypada wyposażony w dysk twardy ZBook 17 G2 (odczyt: 113 MB/s w teście HD Tune).
Mimo mocnej konfiguracji nasz ZBook 17 G3 nie zdystansował konkurentów w testach ogólnej wydajności (PCMark). We wszystkich okazał się lepszy od ThinkPada P70, ale w niektórych z nich musiał uznać wyższość modelu Dell Precision 7710.
SPECviewperf 12 | |
1900x1060 Solidworks (sw-03) | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
1900x1060 Siemens NX (snx-02) | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1900x1060 Showcase (showcase-01) | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1900x1060 Medical (medical-01) | |
MSI WT72-6QM | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1900x1060 Maya (maya-04) | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
1900x1060 Energy (energy-01) | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
Bullman E-Klasse 5 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
1900x1060 Creo (creo-01) | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1900x1060 Catia (catia-04) | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 |
SPECviewperf 11 | |
1920x1080 Siemens NX | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1920x1080 Tcvis | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
MSI WT72-6QM | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
1920x1080 SolidWorks | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
1920x1080 Pro/ENGINEER | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Bullman E-Klasse 5 | |
MSI WT72-6QM | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
1920x1080 Maya | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1920x1080 Lightwave | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-6QM | |
Bullman E-Klasse 5 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
1920x1080 Ensight | |
MSI WT72-6QM | |
Dell Precision 7710 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1920x1080 Catia | |
Dell Precision 7710 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Lenovo ThinkPad P70 |
LuxMark v2.0 64Bit | |
Room GPUs-only | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Sala GPUs-only | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI WT72-6QM | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 |
SiSoft Sandra 2016 | |
Image Processing | |
Dell Precision 7710 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
GP Cryptography (Higher Security AES256+SHA2-512) | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
GP Financial Analysis (FP High/Double Precision) | |
Dell Precision 7710 | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA |
Unigine Heaven 3.0 | |
1920x1080 DX 11, Normal Tessellation, High Shaders AA:Off AF:Off | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1920x1080 OpenGL, Normal Tessellation, High Shaders AA:Off AF:Off | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Bullman E-Klasse 5 |
Unigine Valley 1.0 | |
1920x1080 Extreme HD DirectX AA:x8 | |
MSI WT72-6QM | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
1920x1080 Extreme HD Preset OpenGL AA:x8 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Dell Precision 7710 | |
Lenovo ThinkPad P70 |
3DMark | |
1920x1080 Fire Strike Score | |
MSI WT72-6QM | |
Acer Predator 15 G9-592-7925 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
SCHENKER XMG A726 | |
MSI GE62-6QD16H11 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
1920x1080 Fire Strike Graphics | |
MSI WT72-6QM | |
Acer Predator 15 G9-592-7925 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
SCHENKER XMG A726 | |
MSI GE62-6QD16H11 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 |
Testy gier
Dzięki dość mocnej karcie grafiki ZBook 17 G3 w testowanej konfiguracji całkiem nieźle nadaje się do grania. Nowe gry, jak np. Rise of the Tomb Raider, chodziły dobrze w natywnej rozdzielczości FHD. Na najwyższych ustawieniach nie zawsze da się jednak uzyskać płynność.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
BioShock Infinite (2013) | 226.3 | 182.7 | 166.7 | 69.8 |
The Witcher 3 (2015) | 122.7 | 74.6 | 42.4 | 22.5 |
Rise of the Tomb Raider (2016) | 114.9 | 69.9 | 40.2 | 33.4 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Dwa wentylatory ZBooka 17 G3 funkcjonują tylko w dwóch trybach - bezgłośnym (kiedy są wyłączone) i głośnym. Omawiany laptop ma jednak lepszą kulturę pracy od ZBooka Studio G3. Jego wentylatory nie działają niezależnie od siebie i nie pracują w sposób pulsujący. Około 49 dB pod obciążeniem to oczywiście poziom głośny, ale dzięki temu, że szum ma dość niską tonację, nie jest on bardzo irytujący. Są jednak konkurencyjne laptopy (np. ThinkPad P70 i MSI WT72), które są dużo cichsze.
W ZBooku 17 G3 wystąpiło także piszczenie cewek, głównie w fazach obciążenia, ale także w spoczynku. W porównaniu z innymi laptopami jest ono jednak dość ciche i nie przeszkadza.
Hałas
luz |
| 30 / 30 / 30 dB |
obciążenie |
| 48.9 / 48.9 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Audix TM1 Arta (odległość 15 cm) environment noise: 30 dB(A) |
Temperatury
W spoczynku i przy niewielkim obciążeniu obudowa ZBooka 17 G3 praktycznie w ogóle się nie nagrzewa. Pod obciążeniem natomiast wygląda to inaczej. W teście ekstremalnym na wierzchu i na spodzie jednostki zasadniczej zmierzono prawie 56°C. Dość gorąco było m.in. na środku klawiatury. Ciepło daje się odczuć podczas pisania na klawiaturze.
W teście aplikacji Prime95 i FurMark taktowanie karty grafiki wynosiło 987-1050 MHz a jej temperatura osiągnęła 69°C. W przypadku procesora maksymalne taktowanie, 3,4 GHz, utrzymywało się tylko przez 8 sekund a potem spadło do 3,1 GHz. Po 15 minutach taktowanie CPU zaczęło się wahać między 3 a 3,1 GHz. Maksymalną temperaturę, 93°C, procesor osiągnął po około pół godziny.
(-) The maximum temperature on the upper side is 55.5 °C / 132 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 55.8 °C / 132 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.4 °C / 80 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.4 °C / 84.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-1.6 °C / -2.9 F).
Głośniki
Głośniki są zlokalizowane przy przedniej krawędzi jednostki zasadniczej i są skierowane do dołu. Na twardym podłożu dźwięk jest odbijany w stronę użytkownika, ale na miękkim będzie tłumiony. Głośniki potrafią grać bardzo głośno (92 dB) a uzyskiwany dźwięk jest dość harmonijny (aczkolwiek nie zaszkodziłoby dodanie subwoofera). Głośniki są wystarczające do oglądania filmików na YouTube'ie i posłuchania od czasu do czasu jakiejś muzyki.
Wydajność akumulatora
Wewnątrz obudowy ZBooka 17 G3 znajduje się 6-komorowy akumulator o pojemności aż 96 Wh. Taką samą pojemnością akumulatora może się pochwalić ThinkPad P70. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi omawiany laptop działał prawie 5 godzin (o ponad godzinę krócej od ThinkPada P70). W sprawdzianie obciążenia podzespołów działającym w pętli testem aplikacji SPECviewperf 12 energia z akumulatora wyczerpała się po 62 minutach.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.4 / 0.7 W |
luz | 6.7 / 12.5 / 13.2 W |
obciążenie |
128.2 / 158.9 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Metrahit Energy |
HP ZBook 17 G3 TZV66eA 96 Wh, mAh | Dell Precision 7710 72 Wh, mAh | Lenovo ThinkPad P70 96 Wh, mAh | MSI WT72-6QM Wh, 86580 mAh | Bullman E-Klasse 5 82 Wh, mAh | HP ZBook 17 G2 J8Z55ET 75 Wh, mAh | |
---|---|---|---|---|---|---|
Czasy pracy | -5% | -5% | -35% | -54% | -64% | |
Reader / Idle | 956 | 775 -19% | 464 -51% | 413 -57% | 166 -83% | 162 -83% |
H.264 | 299 | 283 -5% | 452 51% | 123 -59% | 142 -53% | |
WiFi v1.3 | 290 | 365 26% | 361 24% | 245 -16% | 144 -50% | |
Load | 110 | 85 -23% | 64 -42% | 76 -31% | 85 -23% | 49 -55% |
WiFi | 149 |
Za
Przeciw
Podsumowanie
Czy HP ZBook 17 G3 to ideał w kategorii stacji roboczych? Odpowiedź brzmi "nie", ale to dobry laptop. Autorowi bardzo przypadła do gustu konstrukcja tego komputera, która bez dwóch zadań zalicza się do najlepszych na rynku. Mamy tu nowoczesne złącza, szeroką gamę podzespołów do wyboru oraz duże pole do popisu, jeżeli chodzi o modyfikacje wyposażenia.
Wady ZBooka 17 G3 to przede wszystkim głośna praca oraz wysokie temperatury pod obciążeniem .
Ocena matrycy Full HD jest niejednoznaczna. Imponująco przedstawia się wprawdzie odwzorowanie kolorów w stanie fabrycznym, ale jasność obrazu jest niższa, niż w konkurencyjnych laptopach oraz w starszym modelu ZBook 17 G2.