Notebookcheck Logo

Recenzja Huawei FreeBuds Pro 3 - Dobrze wyposażone słuchawki douszne z kilkoma ograniczeniami

Nie tylko akcesorium.

Modele FreeBuds Pro to wysokiej klasy słuchawki douszne Huawei, które imponują pierwszorzędnym dźwiękiem, dobrymi funkcjami telefonicznymi, silnym ANC i wieloma innymi. Podczas naszego testu słuchawki zaprezentowały się jako udany postęp - jednak nie były w stanie w pełni wykorzystać wszystkich swoich mocnych stron.
Accessory Audio Wearable
(zdjęcie: Daniel Schmidt)

Po FreeBuds Pro 2 pojawiły się FreeBuds Pro 3. Wykorzystują one teraz nowy procesor dźwięku, mikrofony kostne, rozszerzoną funkcję udostępniania dźwięku, lepszą aktywną redukcję szumów (ANC), lepszą jakość połączeń, wyszukiwanie offline, a także najpotężniejszy kodek audio Bluetooth.

Brzmią one jak najlepsze modele w dziedzinie słuchawek prawdziwie bezprzewodowych (TWS), jednak wiele funkcji zostało zarezerwowanych dla użytkowników Huawei - a przynajmniej dotarły one do międzynarodowych odbiorców w bardziej ograniczony sposób.

Specyfikacje

Typ Douszne
Łączność Bluetooth 5.2
Zasięg 10 m
Głośniki Przetwornik dynamiczny 11 mm, 14 - 48 000 Hz
Mikrofony 3 mikrofony i 1 mikrofon przewodnictwa kostnego (na wkładkę douszną)
Kodeki audio SBC, AAC, LDAC, L2HC 2.0
Pojemność baterii 55 mAh (wkładki douszne), 510 mAh (etui ładujące)
Port ładowania USB-C
Ładowanie bezprzewodowe tak, do 2 watów
Waga 5,8 g (na wkładkę douszną), 45,5 g (etui ładujące)
Wersja oprogramowania sprzętowego HarmonyOS 4.0.0.172
Zakres dostawy Słuchawki douszne, etui ładujące, kabel ładujący (USB-C), silikonowe nasadki (rozmiary XS, S, M i L)
Cena (MRSP) 199 Euro

Obudowa i ergonomia - FreeBuds Pro 3 z certyfikatem IP54

Etui ładujące Huawei FreeBuds Pro 3 jest nieco mniejsze niż w poprzednim modelu poprzednim modeluprzy czym jego pojemność nie jest mniejsza. Do wyboru jest kolor biały, srebrny i zielony.

Etui jest wykonane z tworzywa sztucznego, ale nadal sprawia wrażenie wysokiej jakości. Posiada przycisk do ręcznego parowania. Z tyłu znajduje się małe okienko wykonane z nano szkła z napisem "Huawei". To nie tylko ładnie wygląda, ale także zawiera cewkę ładującą do ładowania bezprzewodowego. Etui otwiera się płynnie i bezpiecznie trzyma słuchawki, a jednocześnie zostało zoptymalizowane pod kątem długiego użytkowania. Huawei twierdzi, że można je otworzyć i zamknąć co najmniej 100 000 razy bez żadnych problemów.

Podczas gdy wkładki douszne mają stopień ochrony IP54 przed kurzem i wodą, etui nie ma żadnego specjalnego certyfikatu. Oznacza to, że słuchawki są chronione przed szkodliwą ilością pyłu i są wodoodporne pod każdym kątem przed rozpryskami wody. W związku z tym pot i deszcz nie powinny stanowić problemu, ale w żadnym wypadku nie są one w pełni wodoodporne.

Obok portu USB, który służy do zasilania etui ładującego, można zobaczyć mały głośnik. Służy on do przekazywania powiadomień dźwiękowych, takich jak stan naładowania słuchawek, a także umożliwia znalezienie etui za pomocą sygnału dźwiękowego w przypadku jego zgubienia. Niestety wyglądało na to, że nie mieliśmy kompatybilnego telefonu, z którym moglibyśmy to przetestować.

Wkładki douszne są ładne i lekkie i można je dostosować do rozmiaru ucha za pomocą dołączonych silikonowych nasadek. W zestawie znajdują się różne rozmiary: XS, S, M i L. Najmniejszy rozmiar jest nowością w porównaniu do poprzedniego modelu. Z odpowiednim mocowaniem, FreeBuds Pro 3 są wygodne w noszeniu - po prostu nie zawsze leżą idealnie, gdy dużo ćwiczysz lub się poruszasz.

 (zdjęcie: Daniel Schmidt)
 (zdjęcie: Daniel Schmidt)
 (zdjęcie: Daniel Schmidt)
 (zdjęcie: Daniel Schmidt)
 (zdjęcie: Daniel Schmidt)
 (zdjęcie: Daniel Schmidt)

Łączność i działanie - Kirin A2 wewnątrz FreeBuds Pro 3 jest wyposażony w Dual-DSP

Dzięki EMUI 12 słuchawki FreeBuds Pro 3 są wykrywane automatycznie.
Dzięki EMUI 12 słuchawki FreeBuds Pro 3 są wykrywane automatycznie.
W systemie HarmonyOS 4 wyświetlany jest nawet prawidłowy kolor słuchawek FreeBuds Pro 3.
W systemie HarmonyOS 4 wyświetlany jest nawet prawidłowy kolor słuchawek FreeBuds Pro 3.

Konfiguracja Huawei FreeBuds Pro 3 jest tak samo łatwa, jak w przypadku poprzednich modeli. Jeśli mają Państwo smartfon Huawei z co najmniej EMUI 10 lub HarmonyOS 2, to zostaną Państwo zapytani, czy chcą sparować słuchawki douszne zaraz po pierwszym otwarciu etui ładującego. Jednak funkcja Google Fast Pair nie jest obsługiwana - ale Swift Pair firmy Microsoft jest. Alternatywnie można ręcznie sparować je z telefonem. Słuchawki FreeBuds obsługują podwójną łączność i mogą być sparowane z dwoma urządzeniami jednocześnie. Lista parowania może zarządzać maksymalnie ośmioma urządzeniami.

Aby móc w pełni wykorzystać wszystkie funkcje FreeBuds Pro 3, potrzebna jest aplikacja AI Life. Apple użytkownicy mogą znaleźć tę aplikację w App Store, podczas gdy produkty Huawei zazwyczaj mają ten program preinstalowany. Można go również pobrać z AppGallery. Jedynie użytkownicy produktów Google muszą obrać nieco bardziej skomplikowaną ścieżkę - mogą albo zeskanować kod QR na opakowaniu, albo pobrać go, podobnie jak AppGallery i HMS- Core, ze strony Huawei.

W aplikacji można zdecydować, czy rozpoznawanie noszenia ma być włączone czy wyłączone, zainstalować aktualizacje i dostosować wejścia dotykowe do indywidualnych potrzeb. Można tam również znaleźć ustawienia korektora i ANC. Jeśli sparujesz wiele urządzeń ze słuchawkami FreeBuds Pro 3, docenisz centrum połączeń, które pozwala szybko przełączać się z jednego sparowanego urządzenia na drugie lub zarządzać urządzeniami.

W przypadku zgubienia wkładki dousznej można użyć funkcji wyszukiwania, aby ją ponownie znaleźć. Wysyła ona sygnał audio do wkładki dousznej, który jest następnie odtwarzany z maksymalną głośnością. Jeśli korzystają Państwo ze smartfona Huawei, mogą Państwo również wyświetlić ostatnie znane miejsce pobytu słuchawki na mapie.

HarmonyOS 4
HarmonyOS 4
Google Android 14
Android 14
Apple iOS 17.1
iOS 17.1
Spactial Audio 2.0
Spactial Audio 2.0
Udostępnianie dźwięku w Mate 30 Pro
Udostępnianie dźwięku

Jeśli mają Państwo system Harmony OS 3.0 lub nowszy, mogą Państwo również skorzystać z funkcji udostępniania dźwięku. Nie jest ona jeszcze dostępna dla użytkowników EMUI. Pozwala to na jednoczesne dostarczanie dźwięku do dwóch słuchawek za pośrednictwem Device+. Nie muszą to być koniecznie FreeBuds Pro 3 - można podłączyć również inne modele, takie jakFreeBuds 5,FreeBuds Pro 2,Watch Buds lub nowe Eyewear II. Jednak strumieniowanie w wysokiej rozdzielczości nie jest możliwe i można korzystać tylko z AAC - jednak w naszym teście odtwarzanie dźwięku pozostało całkowicie zsynchronizowane, nawet przy użyciu różnych modeli. Działa to podobnie jak w przypadku Samsunga, z tym wyjątkiem, że koreański producent ogranicza swój kodek audio do SBC.

Prawdziwą atrakcją FreeBuds Pro 3 jest nowy kodek audio L2HC 3.0, który zapewnia o 50 procent wyższą przepustowość niż LDAC i może przesyłać strumieniowo do 1,5 MBit / s - ale tylko w Chinach, ponieważ funkcja ta działa obecnie tylko ze smartfonami z serii Mate 60. Potencjał procesora audio Kirin A2 nie może być w pełni wykorzystany w tym kraju, ale inne potężne kodeki są tu nadal dostępne, takie jak L2HC 2.0 i LDAC. Słuchawki FreeBuds Pro 3 nie obsługują jednak aptX firmy Qualcomm.

Z drugiej strony, obsługują HD Spacial Audio 2.0 dla lepszej akustyki przestrzennej i prawdziwego dźwięku 3D. Wada: Funkcja ta działa również tylko ze smartfonami korzystającymi z systemu HarmonyOS 3 lub nowszego.

Dźwięk - Czysty dźwięk i przyzwoity ANC

W naszym teście korzystaliśmy głównie ze smartfona Android, aby zapewnić Huawei FreeBuds Pro 3 dźwięk i aktywowaliśmy kodek LDAC, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość dźwięku. Opóźnienie było bardzo dobre i nie zauważyliśmy żadnych opóźnień podczas odtwarzania wideo. Dźwięk jest naprawdę dobry jak na słuchawki douszne, szczególnie niskie dźwięki są w stanie się wyróżnić. Dźwięk jest jednak nieco zbyt ciężki; niskie częstotliwości są wyraźnie słyszalne, ale mogłyby być mocniejsze.

To z kolei przynosi korzyści FreeBuds podczas wykonywania połączeń, ponieważ głosy są lepiej podkreślone. Ogólnie rzecz biorąc, zestaw słuchawkowy Huawei jest stosunkowo dobrze przystosowany do wykonywania połączeń i może przynajmniej korzystać z trzech niezdefiniowanych mikrofonów i mikrofonu kostnego. W zamkniętych pomieszczeniach łatwo jest zrozumieć osobę po drugiej stronie połączenia. Niewielkie szumy tła są odfiltrowywane - o ile faktycznie wykonujesz połączenie. Podczas nagrywania wiadomości głosowej nadal zauważaliśmy szum laptopa w tle, ale nie podczas rozmowy telefonicznej. FreeBuds Pro 3 dobrze radzą sobie również z lekkim wiatrem, ale osiągają swoje granice, gdy są otoczone głośnym hałasem drogowym lub silnym wiatrem.

Funkcja HearThrough, którą Huawei nazywa po prostu Attention, działa dobrze sama w sobie, ale stale towarzyszy jej słyszalny szum tła, który uznaliśmy za nieco irytujący. Nagrane odgłosy otoczenia i głosy również brzmią nieco zbyt pusto.

Z drugiej strony byliśmy pozytywnie zaskoczeni aktywną redukcją szumów (ANC). Starannie eliminuje ona drobne szumy tła, takie jak buczenie lodówki lub warkot wentylatora. Hałas samolotu również udało się znacząco zredukować, choć z pewnością istnieją mocniejsze rozwiązania w tej dziedzinie. Test wykazał również, że ręczna kontrola ANC zawsze zapewniała gorsze wyniki, a tryb automatyczny (dynamiczny) zdołał wydobyć z TWS to, co najlepsze.

Loudspeakers
THD
Samsung Galaxy Buds2 Pro (RMS: -3.0 dBFS)
1.6 % *
Shokz OpenFit (RMS: -1.5 dBFS)
0.48 % *
Huawei FreeBuds Pro 3 (RMS: -2.2 dBFS)
0.22 % *
THD+N
Samsung Galaxy Buds2 Pro (RMS: -3.0 dBFS)
1.59 % *
Shokz OpenFit (RMS: -1.5 dBFS)
0.72 % *
Huawei FreeBuds Pro 3 (RMS: -2.2 dBFS)
0.34 % *

* ... im mniej tym lepiej

THD (całkowite zniekształcenia harmoniczne): Zniekształcenia harmoniczne określają ilość zniekształceń spowodowanych przez zniekształcenia nieliniowe (zawartość harmonicznych) w stosunku do oryginalnego sygnału. THD odnosi się tylko do składowej podstawowej. Współczynnik zniekształceń jest często wymieniany w tym samym tekście, ale odnosi się do całego sygnału.
THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise): Wartość ta jest porównywalna do THD, ale oprócz mocy zakłócającej harmonicznych, moc szumu jest rejestrowana jako wartość efektywna.
Do pomiaru, przez testowane słuchawki odtwarzany jest sygnał sinusoidalny o niskiej harmonicznej (1 kHz, > 0 dB), który jest rejestrowany przez liniowy mikrofon pomiarowy (odległość pomiarowa: ok. 1 cm) w sztucznej głowie.

Obie wartości podawane są w procentach. Im niższa wartość, tym lepsza wierność sygnału.

dB(A) 0102030405060708090Deep BassMiddle BassHigh BassLower RangeMidsHigher MidsLower HighsMid HighsUpper HighsSuper Highs2026.643.82524.542.63125.7404029.640.65033.544.66317.942.88014.342.81001946.712510.748.816011.54920011.3522506.854.33157.157.54005.961.65006.167.7630669.48006.771.810006.372.612506.673.816007.776.22000880.725008.586.731509.28640009.182.4500010.280.8630010.279.5800010.971.31000011.365.71250011.362.21600010.958.4SPL20.993N0.386.2median 9.1median 71.3Delta2.311.535.444.8324729.353.227.446.631.850215117.750.617.852.811.152.89.855.7957.85.458.15.2585.458.85.359.25.761.65.763.66.566.56.569.56.976.37.585.57.990.89.788.18.982.51080.910.379.410.675.911.473.911.470.11164.920.895.60.288.1median 8.9median 69.52.411.8hearing rangehide median Pink NoiseHuawei FreeBuds Pro 3Samsung Galaxy Buds2 Pro
Frequency diagram (checkboxes can be checked and unchecked to compare devices)
Huawei FreeBuds Pro 3 audio analysis

(+) | speakers can play relatively loud (93 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(-) | nearly no bass - on average 19.9% lower than median
(+) | bass is linear (3.9% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(+) | balanced mids - only 4.2% away from median
(+) | mids are linear (4.7% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(±) | higher highs - on average 9.2% higher than median
(+) | highs are linear (6.2% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(±) | linearity of overall sound is average (17.8% difference to median)
Compared to same class
» 32% of all tested devices in this class were better, 8% similar, 60% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 32% of all tested devices were better, 8% similar, 60% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Samsung Galaxy Buds2 Pro audio analysis

(+) | speakers can play relatively loud (95.6 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(±) | reduced bass - on average 13.6% lower than median
(+) | bass is linear (2.1% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(±) | reduced mids - on average 7.6% lower than median
(+) | mids are linear (5.7% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(±) | higher highs - on average 12.2% higher than median
(+) | highs are linear (5.2% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(±) | linearity of overall sound is average (18.3% difference to median)
Compared to same class
» 36% of all tested devices in this class were better, 8% similar, 56% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 36% of all tested devices were better, 8% similar, 56% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Czas pracy - ANC i LDAC wyczerpują baterię

Słuchawek Huawei FreeBuds Pro 3 z pewnością nie można określić mianem słuchawek do biegania wytrzymałościowego, ale i tak osiągnęły one dobre wyniki w naszym teście. W naszym teście Spotify z aktywowanymi ANC i LDAC oraz z ustawioną głośnością 65 dB(A), wytrzymały one nieco poniżej pięciu godzin. Należy jednak zauważyć, że ANC działał w trybie ultra, ale w dość cichym otoczeniu. W zależności od tego, czy algorytm ingeruje w codzienne życie, czas działania może się odpowiednio skrócić.

Podczas lotu trwającego około dwóch i pół godziny używaliśmy FreeBuds Pro 3 głównie do redukcji szumów i słuchaliśmy muzyki tylko przez 20 minut. W tym scenariuszu słuchawki douszne Huawei były zaskakująco oszczędne, ponieważ poziom naładowania baterii spadł tylko o jedną trzecią po wylądowaniu.

Możemy zatem powiedzieć, że żywotność baterii słuchawek jest absolutnie odpowiednia do codziennego użytku, ale konkurencja często oferuje znaczną przewagę w tej dziedzinie.

Battery Runtime - Spotify loop at 65dB/A (incl ANC)
Samsung Galaxy Buds2 Pro
58 mAh
517 min
Shokz OpenFit
58 mAh
451 min
Huawei FreeBuds Pro 3
55 mAh
299 min

Werdykt - FreeBuds Pro 3 oferują dobry pakiet całkowity

Recenzja Huawei FreeBuds Pro 3. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.
Recenzja Huawei FreeBuds Pro 3. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.

Huawei FreeBuds Pro 3 zaimponowały nam w naszym teście przyjemnym dźwiękiem, skuteczną redukcją szumów i dobrymi właściwościami połączeń. Ich czas pracy mógłby być nieco lepszy, ale mimo to są one całkowicie wystarczające do codziennego użytku.

FreeBuds Pro 3 imponują rozbudowanym pakietem, ale niestety sporo funkcji jest zarezerwowanych dla użytkowników Huawei.

Szkoda, że sporo funkcji działa tylko w połączeniu ze smartfonami Huawei lub po prostu nie zostało wydanych w globalnej wersji z EMUI. Na przykład funkcja udostępniania dźwięku mogła zostać zaprojektowana tak, aby była bardziej otwarta - ich kodek AAC, który jest lepszy niż Samsung, nie wystarcza, aby to nadrobić.

Jeśli posiadają już Państwo słuchawki FreeBuds Pro 2, to nie widzą Państwo żadnego powodu do ich aktualizacji. Jeśli polują Państwo na lepszy czas pracy, to proszę spojrzeć na Samsung Galaxy Buds2 Pro, a miłośnicy muzyki mogą zamiast tego wybrać wkładki douszne Sony lub Sennheiser.

Cena i dostępność

Huawei FreeBuds Pro 3 można obecnie znaleźć u głównych sprzedawców internetowych, takich jak Amazon, za niecałe 300 USD.

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

This is how Notebookcheck is testing

Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Huawei FreeBuds Pro 3 - Dobrze wyposażone słuchawki douszne z kilkoma ograniczeniami
Daniel Schmidt, 2023-11-22 (Update: 2023-11-22)