Notebookcheck Logo

Test Lenovo Y580 z matrycą HD i procesorem Core i5

27/07/2012

W modelu Y570 Lenovo popełniło błąd, decydując się na zastosowanie w tym laptopie "oszukanej" wersji karty GF GT 555M, co przesądziło o małej popularności tego modelu. Z kolei IdeaPad Y580 cieszy się na naszym rynku wielkim zainteresowaniem, co zawdzięcza mocnej karcie grafiki GF GTX 660M, która zapewnia temu laptopowi świetne osiągi w grach. Lenovo na pewno nie żałuje odważnej decyzji (do niedawna był to jedyny laptop średniej klasy z tą kartą Nvidii). Przetestowany przez nas model był wyposażony w matrycę HD i procesor Core i5. Ta konfiguracja cechuje się znakomitą relacją wydajności do ceny.

Obudowa

Lenovo IdeaPad Y580 (59-335949)

Notebooki IdeaPad są projektowane z myślą o zastosowaniach stricte multimedialnych. W porównaniu z poprzednim modelem, Y570, obudowa Lenovo Y580 przeszła pewną ewolucję. Niewątpliwą zmianą na lepsze jest kolorystyka. Cała konstrukcja cechuje się eleganckim czarnym kolorem, który wygląda o wiele gustowniej, niż mieszanka różu i fioletu z Y570. Niestety niefajny element w postaci błyszczącej ramki ekranu nie został zmieniony.

Obudowa ekranu została wykonana z niemal identycznych materiałów, jak w przypadku poprzednika. Z zewnętrznej strony klapa jest w pełni aluminiowa, ale w ramach zmiany stylistyki zlikwidowano charakterystyczną dla starszych modeli Lenovo pomarańczową opaskę. Połyskliwa powierzchnia wspomnianej ramki ekranu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przy silniejszym oświetleniu może (podobnie jak lustrzany ekran) razić refleksami, a poza tym jest bardzo delikatna i łatwo ulega zarysowaniu oraz zabrudzeniu. Sztywność wieka pozostała na niezmienionym poziomie. Aluminium zabezpieczy wyświetlacz przed lżejszymi naciskami, ale silniejsze parcie na jego powierzchnię może wywołać zakłócenia w wyświetlanym w obrazie.

Zastosowane w Y580 zawiasy są standardowe. Pozwalają na odchylenie ekranu o maksymalnie 135 stopni i, podobnie jak u poprzednika, działają ze stosunkowo niewielkim oporem (można podnieść klapę jedną ręką). Ponadto, identycznie jak w starszym modelu, opuszczenie wieka na wysokość trzech palców od pulpitu spowoduje jego samoczynne zamknięcie.

Jednostka zasadnicza zachowała znaną z recenzji starszych modeli należytą sztywność (z klasycznie słabszą strefą w okolicy napędu DVD). Nie mam żadnych zarzutów względem spasowania elementów. Jedynym mankamentem pulpitu roboczego jest mrowiący prądem podnadgarstnik.

Rozmieszczenie złączy zostało dość mocno zmodyfikowane. Niestety nie osiągnięto poprawy, a przemieszczenie gniazd audio na przednią część prawej ścianki bocznej to według mnie krok w złym kierunku. W przedniej części prawej ścianki gniazdom audio towarzyszy jeden port USB 2.0. W przednim fragmencie lewego boku umieszczono zaś dwa USB 3.0, HDMI i LAN. Takie rozmieszczenie interfejsów ogranicza wygodę korzystania z myszki. Skoro już współczesne laptopy są pozbawione złączy na tylnej ściance, to mogłyby chociaż mieć porty przesunięte ku tylnym krawędziom bocznych ścianek.

przód: czytnik kart pamięci
przód: czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, VGA, LAN, HDMI, 2x USB 3.0
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, VGA, LAN, HDMI, 2x USB 3.0
prawy bok: 2x audio, USB 2.0, napęd optyczny, USB 2.0, gniazdo zasilania
prawy bok: 2x audio, USB 2.0, napęd optyczny, USB 2.0, gniazdo zasilania
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura

Zastosowana w Lenovo Y580 klawiatura to model znany z IdeaPada Y570. Manuał ten należy do grupy klawiatur wyspowych. W omawianym laptopie klawisze wyłaniają się z matowej i dość odpornej na trudy codziennego użytkowania podkładki. Niestety podparcie klawiatury nie jest tak dobre, jak u poprzednika. W zasadzie poza dość sztywnym środkiem reszta klawiatury potrafi się w pewnym stopniu uginać pod silniejszym naciskiem. 

Skok klawiszy oceniam jako poprawny. Odległości między klawiszami również są właściwe. Klawisze działają zadowalająco cicho. Lenovo, jako jedna z niewielu firm, pozostawiło chociaż szczątkowe profilowanie klawiszy, które zwiększa komfort pisania. Pozytywnym aspektem omawianego urządzenia jest także jednostopniowe podświetlenie włączane i wyłączane kombinacją klawiszy Fn+spacja.

Testując klawiaturę, wykryłem następujące zablokowane kombinacje trzech klawiszy:

  • W+A oraz Q, S;
  • A+S oraz Esc, F1, `, 1, 2, Tab, Q, W, Caps Lock, Z, X;
  • S+D oraz F1, F2, F3, F4, 2, 3, W, E, Caps Lock, X, C;
  • W+D oraz S, E;
  • strzałki lewo + góra oraz Esc, F4, F5, F6, /, G, H, B, N, ', Alt lewy, spacja, Alt prawy oraz klawisze 7, /, Del w bloku numerycznym;
  • strzałki lewo + dół oraz F11;
  • strzałki prawo + dół oraz F11, F12, Num Lock.

Gładzik, Synaptics ClickPad V8.0, który znalazł się na wyposażeniu Y580, jest prawie idealny. Niestety mimo bardzo wielu zalet kluczowe jest tu słowo „prawie". Tabliczka dotykowa jest bardzo rozsądnie umieszczona w niewielkim zagłębieniu, dzięki czemu jej granice są doskonale wyczuwalne i nie istnieje możliwość przypadkowego obsunięcia palca poza obręb płytki. Powierzchnia tejże jest idealnie gładka i odpowiednio czuła. Nie można się także skarżyć na dobrze dobraną rozdzielczość omawianego przyrządu oraz jego oprogramowanie, które pozwala na użycie ulubionych ustawień, oferując zarówno obsługę dotyku wielopunktowego, jak i klasyczne strefy przewijania. 

Niestety to prawie idealne urządzenie zgodnie z panującą obecnie głupią modą zostało pozbawione oddzielnych przycisków, a ich funkcję przejęła niemal cała powierzchnia tafli dotykowej. Jest to o tyle niekomfortowe, że wciskając zbyt delikatnie prawy przycisk, gładzik odbierze to jako dotknięcie i wykonana zostanie funkcja lpm. 

Tabliczkę dotykową możemy wyłączyć kombinacją klawiszy Fn+F6.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Lenovo IdeaPad Y580 występuje w różnych wersjach, które różnią się między innymi matrycą. Stosowane są dwa typu ekranów - HD i Full HD. Na testy wypożyczono nam egzemplarz z matrycą HD. 

Testowany ekran o przekątnej 15,6 cala wyświetla obraz w rozdzielczości natywnej 1366 x 768 pikseli. Matryca nosi oznaczenia LTN156AT24L01 oraz SEC4252 i została wyprodukowana w zakładach Samsunga. 

Pozytywnym aspektem omawianego monitora jest dość wysoka jasność obrazu. Niestety poprzez nazbyt szarą czerń kontrast jest raczej mierny. Negatywną cechą omawianego wyświetlacza jest też rodzaj jego powierzchni; w laptopach multimedialnych akceptowalna jest błyszcząca powierzchnia ekranu, ale w przypadku IdeaPada Y580 połączona z połyskliwą ramką powierzchnia LCD wydaje się nadmiernie lustrzana i zupełnie nie nadaje się do pracy przy silnym oświetleniu słonecznym.

266.8
cd/m²
255
cd/m²
243.4
cd/m²
270.7
cd/m²
256.4
cd/m²
259
cd/m²
245.2
cd/m²
261.5
cd/m²
239.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung SEC4252 / LTN156AT24L01
maksimum: 270.7 cd/m² (Nits) średnia: 255.3 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
kontrast: 160:1 (czerń: 1.6 cd/m²)55.7% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
76.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
53.7% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Lenovo Y580 z matrycą HD a Asus G55VW z matrycą Full HD (siatka)
Y580 a G55VW
Lenovo Y580 z matrycą HD a Asus N56VZ z matrycą Full HD (siatka)
Y580 a N56VZ
Lenovo Y580 z matrycą HD a Lenovo Y570 z matrycą HD (siatka)
Y580 a Y570
Lenovo Y580 z matrycą HD a przestrzeń sRGB (siatka)
Y580 a sRGB

Kąty widzenia prezentują się przeciętnie. Spełniają wymogi stawiane laptopom multimedialnym, umożliwiając oglądanie filmu kilku osobom na raz, ale w pionie obraz dość szybko ulega inwersji.

Pokrycie przestrzeni barw jest stosunkowo niezłe. Matryca omawianego notebooka wyświetla 693937 kolorów; w przypadku Y570 było to 569786 kolorów. Do pełnego pokrycia przestrzeni sRGB (833600 kolorów) trochę zabrakło.

obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
kąty widzenia - słaba jakość czerni
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia
obraz kontrolny - kąty widzenia

Osiągi

GPU-Z (Intel HD Graphics 4000
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA GeForce GTX 660M)
GPU-Z (NVIDIA)

Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż Lenovo Y580 było projektowane jako laptop multimedialny, jego podzespoły robią korzystne wrażenie. Na naszym rynku dostępnych jest obecnie kilka różnych konfiguracji. Każda posiada wydajną kartę graficzną GeForce GTX 660M, od czterech gigabajtów pamięci RAM wzwyż, oraz 750-gigabajtowy dysk twardy. Różnice między wersjami sprowadzają się najczęściej do centralnej jednostki obliczeniowej (i5-3210M lub i7-3610QM), matrycy HD lub Full HD oraz zainstalowanego lub nie systemu operacyjnego.

Egzemplarz wypożyczony nam na testy miał na wyposażeniu procesor i5-3210M, 6 GB pamięci operacyjnej oraz zainstalowany system Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej.

Należący do najnowszej, trzeciej generacji procesorów i5, i5-3210M wykonano w procesie technologicznym 22 nm i wyposażono w większość najnowszych technologii oraz zintegrowany układ graficzny. Rdzenie centralnej jednostki obliczeniowej pracują z częstotliwością bazową 2,5 GHz, a dzięki Turbo Boost 2.0 dla pojedynczego rdzenia taktowanie może wzrosnąć do 3,1 GHz. Procesor i5-3210M to aktualnie najsłabszy standardowy przedstawiciel klasy jednostek i5 Ivy Bridge. Jego wydajność jest jednak w pełni zadowalająca.

W programie Cinebench R11.5 64 testowany egzemplarz uzyskał 2,89 pkt.; dla porównania najsłabszy standardowy Core i5 poprzedniej generacji, i5-2410M, legitymuje się wynikiem średnim w wysokości 2,6 pkt.

Podobną różnicę w wydajności można dostrzec w testach aplikacji Super PI. Na obliczenie próbki 1M starszy i5-2410M potrzebuje 14,1 s, a procesor i5-3210M z Lenovo Y580 ukończył to zadanie w 12,5 s (czyli w czasie o 1,6 s krótszym).

Zintegrowana z procesorem karta graficzna Intel HD Graphics 4000 jest dość ciekawym chipem, albowiem należy do drugiej generacji zintegrowanych układów, których projektanci nie muszą wstydzić się uzyskanej wydajności graficznej. W rozdzielczości 1280 x 768 3DMark06 przyznał opisywanemu układowi 4170 pkt.; nie jest to może wynik oszałamiający na tle ponad 14 tys. oczek uzyskiwanych przez niezależną kartę GeForce GTX 660M, ale na tle starszych układów zintegrowanych wygląda całkiem dobrze. HD Graphics 4000 to pierwszy zintegrowany chip graficzny Intela, który wspiera DX11. Jako ciekawostkę należy zapisać wynik 3DMarka 11, w którym testowany laptop osiągnął przy wykorzystaniu układu Intela 409 pkt.

Ponadto nie można zapomnieć, iż w przypadku Lenovo Y580 głównym zadaniem HD Graphics 4000 jest przedłużenie pracy na zasilaniu z akumulatora, a do bardziej wymagających zadań należy używać karty GF GTX 660M.

GeForce GTX 660M to dość interesująca graficzna jednostka obliczeniowa. Wyprodukowano ją w procesie technologicznym 28 nm i wyposażono w 384 procesory CUDA. Częstotliwość taktowania rdzenia to 835 MHz, a częstotliwość taktowania pamięci zamiast referencyjnych 2 GHz może być dynamicznie podniesiona do 2500 MHz (w przypadku omawianego modelu należy pamiętać o ustawieniu schematu zasilania na „schemat dynamicznych grafik Lenovo"). Pamięć VRAM to 2 GB GDDR5, co w pewnym stopniu niweluje wąskie gardło, jakim jest magistrala 128-bitowa.

Według klasyfikacji Nvidii jest to karta z najwyższej półki i chociaż zajmuje w swoim segmencie najniższe miejsce, jej wydajność jest jak najbardziej zadowalająca. 3DMark Vantage przyznał omawianemu GPU 9646 pkt. w teście grafiki; dla porównania najwyżej lokowana karta Nvidii ze średniego segmentu, GF GT 650M, osiąga średnio 8030 pkt. (czyli o 1616 pkt. mniej!).

3DMark11 ocenił kartę GF GTX 660M na 2306 pkt.; to o blisko 500 pkt. więcej, niż osiąga średnio GF GTX 560M (1843 pkt.), którego możemy uznać za najsłabszą kartę najwyższego segmentu poprzedniej generacji. Warto w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć o schemacie zasilania, bowiem przy zwykłym ustawieniu „wysoka wydajność" wynik tego testu dla Lenovo Y580 to tylko 2047 pkt.

Super PI (mniej=lepiej)

Super PI AMD A6-3400M Intel i3-2310M Intel i5-2410M Intel i5-3210M
1M 35,8 s 18,3 s 14,1 s 12,5 s
2M 89,2 s 42,2 s 32,4 s 28,7 s
32M 1944,5 s 969,2 s 760,7 s 656 s

wPrime (mniej=lepiej)

wPrime AMD A6-3400M Intel i3-2310M Intel i5-2410M Intel i5-3210M
32M 26,1 s 26 s 19,9 s 17,5 s
1024M 800,5 s 807 s 623,7 s 532,9 s

Konwertowanie filmów (mniej=lepiej)

aplikacja 32-bitowa
procesor Amazing Caves Dust to Glory
AMD A6-3400M 134 s 259 s
AMD A6-3410MX 117 s 222 s
Intel Core i3-2310M 105 s 213 s
AMD Phenom II X4 N970 93 s 178 s
Intel Core i5-2410M 88 s 168 s
Intel Core i5-3210M 82 s 150 s
aplikacja 64-bitowa
procesor Amazing Caves Dust to Glory
Intel Core i5-3210M 74 s 135 s
CPU-Z CPU
Heaven Benchmark v2.5 (direct3d11, 1280x720)
SPECviewperf 11
NovaBench
PerformanceTest 7.0
SiSoftware Sandra
HWiNFO64
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
Heaven Benchmark v2.5 (direct3d11, 1366x768)
3DMark 06 Standard Score
14397 pkt.
3DMark Vantage P Result
9659 pkt.
3DMark 11 Performance
2439 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4147
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8989
Cinebench R10 Shading 32Bit
6314
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5299 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11195 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6316 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.26 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.89 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
38.8 fps
Pomoc
Cinebench R10, aplikacja 32-bitowa
CB R10 32
Cinebench R10, aplikacja 64-bitowa
CB R10 64
Cinebench R11.5, aplikacja 32-bitowa
CB R11.5 32
Cinebench R11.5, aplikacja 64-bitowa
CB R11.5 64

Dysk Toshiba MK7575GSX to klasyczny dysk twardy charakteryzujący się dużą przestrzenią na dane (750 GB) i niską prędkością obrotową (5400 obrotów na minutę). W rzeczywistości jednak wcale nie okazuje się wolny. W teście HD Tune średnia prędkość odczytu liniowego przekroczyła mianowicie 77 MB/s. Nie można też narzekać na czas dostępu - 17,2 ms to całkiem niezły wynik, jak na dysk twardy tego typu. 

Warto wspomnieć, iż w Lenovo Y580 jest tylko jedna zatoka ze złączem SATA i, co za tym idzie, można podłączyć tylko jeden dysk 2,5-calowy (chyba że zdecydujemy się na zastąpienie takim dyskiem wbudowanego napędu optycznego). Laptop ten dysponuje jednak wolnym gniazdem mSATA i nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować w nim odpowiednią kartę-dysk SSD.

CrystalDiskMark 3.0.1
CDM
HD Tune 2.55
HDT
HD Tune 2.55, test Error Scan
HDT, ES
HD Tune 2.55, błąd w teście Error Scan
HDT, błąd w ES
Toshiba MK7575GSX
przesył danych (minimum): 49.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 102.9 MB/s
przesył danych (średnio): 77.6 MB/s
czas dostępu: 17.2 ms
szybkość interfejsu: 107.7 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Mimo że Lenovo Y580 jest teoretycznie jedynie notebookiem multimedialnym a nie klasycznym sprzętem do gier, z czystym sumieniem mogę polecić ten model (wersja z matrycą HD i procesorem i5) każdemu graczowi.

Wszystkie przetestowane tytuły były w pełni płynne w rozdzielczości natywnej 1366 x 768 i przy wysokim poziomie detali, a wyniki średnie nie tylko nie spadły poniżej 30 kl/s, ale często osiągały ponad 50 kl/s (!). Użycie schematu zasilania „dynamiczne grafiki Lenovo" zwiększało prędkość wyświetlania o kilka klatek na sekundę (w DiRT 2 z 71,7 do 76,8 kl/s, a w Anno 2070 z 48,7 do 52,2 kl/s na wysokich ustawieniach).

lowmed.highultra
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 92.4 80.1 71.7
Metro 2033 (2010) 138 100.4
Mafia 2 (2010) 77.9 64.3 55.5
Fifa 12 (2011) 148.6 132.3 116.8
Anno 2070 (2011) 127.2 61.5 48.7
Risen 2: Dark Waters (2012) 80.2 57.2 48.9
Dirt Showdown (2012) 75.6 57 52.6

Wpływ na otoczenie

Hałas

Notebook z wydajnymi podzespołami ma prawo być głośny, ale dzięki technologii Nvidia Optimus podczas pracy bez obciążenia można aktywować zintegrowany chip graficzny, który nie wymaga specjalnie mocnego chłodzenia. Co za tym idzie, hałas w trakcie pracy z dokumentami, przeglądania internetu czy odtwarzania filmu jest dość niski. W czasie tych testów decybelomierz wskazywał od 31,9 do 32,6 dB, przy czym ta druga wartość występowała dość rzadko i raczej tylko chwilowo. Choć omawiany laptop nie jest więc generalnie super wyciszony, szum ma dość niskie natężenie i nawet jego zwiększenie o 0,7 dB jest rzadko odczuwalne.

Zmuszając Y580 do pracy na najwyższych obrotach, sprawimy, że wentylator zintensyfikuje swoją aktywność. Podczas grania hałas mieścił się w granicach od 37,4 do prawie 41 dB. W przypadku pełnego obciążenia CPU i GPU jego natężenie wynosiło 41,2-42,3 dB.

Hałas

luz
31.9 / 32 / 32.6 dB
HDD
31.9 dB
DVD
36.4 / dB
obciążenie
40.9 / 42.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pod obciążeniem
temperatury podzespołów w teście gry DiRT 2 (schemat wysoka wydajność)
DiRT 2: wysoka wydajność
temperatury podzespołów w teście gry DiRT 2 (schemat dynamiczne grafiki Lenovo)
DiRT 2: dynamiczne grafiki Lenovo

Ciepło

Lenovo Y580 charakteryzuje się dość ciekawą termiką. Z jednej strony podzespoły nawet pod największym obciążeniem nie były przesadnie gorące (CPU poniżej 80°C, GPU - poniżej 70°C), z drugiej jednak temperatury obudowy okazały się relatywnie wysokie.

Podczas pracy bez obciążenia przy temperaturze otoczenia 22°C temperatury obudowy potrafiły przekroczyć 31°C. Nie jest to może zbyt wysoka wartość, ale daje się już wyczuć delikatne ciepło.

Podczas pracy z maksymalnym obciążeniem temperatury spodu i pulpitu roboczego zbliżyły się do 40°C, a przy wylocie układu chłodzenia wydmuchiwane powietrze bywało gorące. Nie ma to większego wpływu na komfort użytkowania, ale przy bardzo wysokiej temperaturze otoczenia trzeba pamiętać, że metalowa obudowa może zrobić się dość ciepła, choć parzyć nie powinna.

Dosyć istotnym elementem wpływającym na termikę całego laptopa jest niewentylowany dysk twardy umiejscowiony w centralnej części obudowy. Mimo że dysk ma prędkość tylko 5400 obr/min, potrafi się dość mocno rozgrzać. We wspomnianych powyżej warunkach otoczenia temperatura dysku sięgnęła 50°C i siłą rzeczy zwiększała temperaturę obudowy.

w stresie
 39 °C41.2 °C28.5 °C 
 39.4 °C40.4 °C28.4 °C 
 31.9 °C33.1 °C27.8 °C 
maks. w ogóle: 41.2 °C
średnia: 34.4 °C
27.2 °C35.7 °C35.1 °C
27.2 °C35.7 °C39.4 °C
26.8 °C33.7 °C29.4 °C
maks. w ogóle: 39.4 °C
średnia: 32.2 °C
zasilacz  49 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.4 °C / 94 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.2 °C / 106 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.4 °C / 103 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.9 °C / 84 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.1 °C / 91.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-4.3 °C / -7.8 F).

Głośniki

Głośniki sygnowane logo JBL znane są z modelu Y570. Grają dość głośno i czysto, przynajmniej w porównaniu do rozwiązań z innych notebooków. Utwór Maid with the Flaxen Hair był odtwarzany czysto nawet przy maksymalnej głośności. Aqarium Full HD niestety już tak czyste nie było, ale akurat ten kawałek potrafi zawstydzić nawet najlepsze laptopowe głośniki. 

Podsumowując, układ dźwiękowy w Y580 jest zadowalający. Brakuje może głośnika niskotonowego, ale poza tym nie mam większych zastrzeżeń.

Wydajność akumulatora

Na pierwszy rzut oka akumulator wydaje się taki sam, jak w poprzednim modelu. Lenovo zwiększyło jednak jego pojemność z 62 do 72 Wh. Przełożyło się to na wydłużenie czasów pracy na zasilaniu wewnętrznym. 

Test czytelnika programu Battery Eater zakończył się po blisko 10 godzinach. Do wyczerpania akumulatora pracując podczas korzystania z internetu przez Wi-Fi potrzeba około siedmiu godzin. Odtwarzanie filmu z DVD wyczerpało baterię po ponad pięciu godzinach. W teście obciążeniowym (BE Classic Test) ogniwa umożliwiły funkcjonowanie Y580 przez blisko dwie godziny. 

Porównując przywołane wyniki z rezultatami poprzednika, okazuje się, że czasy pracy wydłużyły się odpowiednio: o 21 minut, o 2 godziny i 35 minut (wpływ na tak dużą różnicę ma po części zmiana sposobu testowania wprowadzona w tym roku dla testu korzystania z internetu z użyciem Wi-Fi), o 77 minut i o 21 minut.

Wydajność akumulatora
luz
9h 45min
sieć przez WLAN
6h 45min
DVD
5h 04min
obciążenie
1h 55min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 7.3 / 12.5 / 14.2 W
obciążenie midlight 80.5 / 100.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Porównanie laptopów Lenovo Y580 i Dell V3560

Lenovo IdeaPad Y580 (na drugim planie, przodem) i Dell Vostro 3560 (na pierwszym planie, tyłem)
Lenovo IdeaPad Y580 (z lewej) i Dell Vostro 3560 (z prawej)
Lenovo IdeaPad Y580 (z lewej) i Dell Vostro 3560 (z prawej)
podświetlona klawiatura Lenovo Y580 (z lewej) i podświetlona klawiatura Della V3560 (z prawej)
Lenovo IdeaPad Y580 (z lewej) i Dell Vostro 3560 (z prawej)
Lenovo IdeaPad Y580 (z lewej) i Dell Vostro 3560 (z prawej)
Lenovo IdeaPad Y580 (z lewej) i Dell Vostro 3560 (z prawej)
Lenovo IdeaPad Y580 (z lewej) i Dell Vostro 3560 (z prawej)
Lenovo IdeaPad Y580 (z lewej) i Dell Vostro 3560 (z prawej)

Podsumowanie

Lenovo IdeaPad Y580 (59-335949)
Lenovo IdeaPad Y580

Y580 miał być prawdopodobnie laptopem multimedialnym, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że Lenovo wyszedł laptop dla graczy. Co więcej, naprawdę dobry laptop dla graczy. Niezła jakość elementów obudowy (aczkolwiek na pulpicie roboczym czasem wyczuwa się mrowienie), wygodna i podświetlana klawiatura, niskie temperatury CPU i GPU (wysokie dla HDD), głośniki odtwarzające dźwięk z przyzwoitą jakością to tylko część jego zalet.

Wady tego laptopa to nowomodny gładzik z fatalną funkcją przycisków w płytce oraz największy jak dla mnie mankament w postaci błyszczącej ramki ekranu, która w połączeniu z zbyt błyszczącą matrycą nieco psuje efekt naprawdę bliskiego ideału laptopa do gier dla osób z mniej zasobnym portfelem.

Wracając do plusów, należy podkreślić rewelacyjną w tej klasie i całkiem przyzwoitą w przypadku zaklasyfikowania o klasę wyżej wydajność i doskonały stosunek owej wydajności do ceny. Te dwie ostatnie cechy przeważają szalę i skłaniają mnie do przyznania wyróżnienia dla Lenovo Y580 w kategorii dobry laptop multimedialny nadający się dla gracza. 

Co jakiś czas podczas recenzowania zadaję sobie pytanie, czy poleciłbym testowany notebook przyjacielowi. W przypadku Lenovo Y580, po dokładnym zapoznaniu go z minusami, z czystym sumieniem odpowiem na powyższe pytanie: tak.

Recenzja Lenovo Y580 z matrycą Full HD i procesorem Core i7

 

 

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Lenovo IdeaPad Y580 (59-335949)
bohater testu: Lenovo IdeaPad Y580
wyróżnienie redakcji dla Y580

Specyfikacja techniczna

Lenovo IdeaPad Y580 (59-332603)
Procesor
Intel Core i5-3210M 2 x 2.5 - 3.1 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 660M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 835 MHz, pamięć: 1250 MHz, DDR5, Boost 950 MHz, 9.18.13.479, dodatkowo Intel HD Graphics 4000
Pamięć
6 GB 
, Micron DDR3 1600 MHz, 4 + 2 GB, maks. 16 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Samsung SEC4252 / LTN156AT24L01
Chipset
Intel HM76 (Panther Point)
Dysk twardy
Toshiba MK7575GSX, 750 GB 
, 5400 obr/min
Złącza
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD, mSATA
Łączność
Atheros AR8161/8165 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 2200 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Broadcom 4.0
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GT50N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 345 x 239
Akumulator
72 Wh litowo-jonowy, Sanyo 6 ogniw, 10,8 V, 6700 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2 megapiksele
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 2.03 (5DCN36WW), zasilacz 19,5 V, 6,15 A, 120 W
Waga
2.86 kg, zasilacz: 540 g
Cena
3299 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep internetowy mobilQ.pl
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580
Lenovo IdeaPad Y580

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Krzysztof Osuch.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo IdeaPad Y580 (Core i7, Full HD)
GeForce GTX 660M, Core i7 3610QM

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus G46VW
GeForce GTX 660M, Core i5 3210M, 14.00", 2.5 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Lenovo ThinkBook 16p Gen 5: Ukryty Lenovo Legion dla twórców
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.228 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH G9: 90 W GeForce RTX 4050 prawie tak dobry jak RTX 4060
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 9 185H, 16.00", 2.002 kg
Debiut wydajności Intel Core 5 120U: Recenzja laptopa Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IRU9
Iris Xe G7 80EUs, Raptor Lake-U Core 5 120U, 15.60", 1.604 kg
Debiut wydajności Intel Core 7 150U: Recenzja laptopa Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9
Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-U Core 7 150U, 16.00", 1.808 kg

Za

+ nieźle spasowana i relatywnie sztywna obudowa
+ wygodna i podświetlana klawiatura
+ rewelacyjna wydajność (oczywiście w swojej klasie)
+ niskie temperatury podzespołów (z wyjątkiem HDD), które pozwalają na OC
+ niezłe w sumie głośniki
+ długie przebiegi na zasilaniu z akumulatora
+ dobry stosunek wydajności do ceny

Przeciw

- zbyt błyszcząca matryca
- błyszcząca ramka ekranu
- wysokie temperatury dysku
- klasycznie dla aluminiowych obudów mrowienie wyczuwane na pulpicie roboczym
- gładzik bez normalnych przycisków
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo IdeaPad Y580
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)