Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad T440p

27/12/2013

ThinkPad T440p to klasyczny laptop biznesowy, aczkolwiek otrzymał kartę grafiki GeForce GT 730M. Poza tym testowany egzemplarz był wyposażony w czterordzeniowy procesor Intela i miał 14-calową matrycę o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli. Dziewięciokomorowy akumulator (100 Wh) zapewnia długie czasy pracy.

Obudowa

Podobnie jak w ThinkPadzie T440s, w modelu T440p wykorzystano nowe materiały do wykończenia obudowy. Faktura jest mniej chropowata, w dotyku jest przyjemna, a przed odciskami palców i kurzem broni się nieco lepiej, niż obudowa ThinkPada T430. Jeżeli chodzi o wygląd, nosi on typowe znamiona wyglądu laptopa z rodziny ThinkPad i może się podobać.

W ThinkPadzie T440p stwierdzono niestety te same mankamenty obudowy, co w modelu T430. Fragment prawej części obudowy, nad napędem optycznym i czytnikiem Smart Card, łatwo się ugina. Dolny, poziomy odcinek ramki ekranu odstaje od matrycy i też się ugina. Niefajne jest też mocne uginanie się elementu nad wnęką akumulatora w sytuacji, kiedy ta jest pusta. 

Zawiasy są natomiast świetne.

ThinkPad T440p waży 2,22 kg, o około 0,7 kg więcej od modelu T440s. Ten ostatni nie posiada jednak wbudowanego napędu optycznego. 

Spodnia pokrywa jest przymocowana dwiema śrubkami i relatywnie łatwo ją zdjąć. Po jej zdemontowaniu uzyskuje się dostęp do najważniejszych podzespołów. W instrukcji obsługi wymienione są części, które można wymienić bez ryzyka utraty gwarancji. Wolno np. zastąpić dysk twardy dyskiem SSD oraz dołożyć drugi moduł pamięci RAM (w testowanym egzemplarzu jedno gniazdo pamięci było wolne). Użytkownik ma dostęp do wentylatora, który w razie potrzeby łatwo wyczyścić. 

Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest dość bogate. T440p nie posiada portów FireWire i eSATA, które stały się w zasadzie egzotyczne. Nie można zaradzić ich brakowi przy pomocy karty ExpressCard, gdyż omawiany model nie posiadał odpowiedniego gniazda [aczkolwiek jest ono przewidziane jako opcja w tej serii - przyp. tłum.]. Jest za to złącze stacji dokującej, dzięki któremu możliwe jest rozszerzenie wyposażenia. Szkoda tylko, że zmieniono standard tego złącza, co wyklucza wpinanie T440p do stacji dokujących pasujących do starszych ThinkPadów. To samo tyczy się gniazda zasilania - w sytuacji kiedy mamy ładowarkę podróżną lub mocniejszy zasilacz, nie przydadzą się one ze względu na niepasującą wtyczkę.

uginanie się obudowy przy czytniku Smart Card
uginanie się obudowy przy czytniku Smart Card
uginająca się ramka ekranu
uginająca się ramka ekranu
mało solidny fragment obudowy nad wnęką akumulatora
mało solidny fragment obudowy nad wnęką akumulatora
z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: otwory wentylacyjne, VGA, gniazdo audio, mini DisplayPort, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci
lewy bok: otwory wentylacyjne, VGA, gniazdo audio, mini DisplayPort, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci
prawy bok: czytnik Smart Card, napęd optyczny, 2 USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: czytnik Smart Card, napęd optyczny, 2 USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
tył: LAN, akumulator, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne
tył: LAN, akumulator, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne

Osprzęt

klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)

Wyspowa klawiatura jest bardzo udana i wykazuje typowe cechy klawiatury ThinkPada. Klawisze odznaczają się średnim skokiem, dobrym amortyzowaniem i cichym klikiem. Klawiatura jest raczej sztywna i ugina się tylko minimalnie. Klawisze nie są chybotliwe, ani nie klekoczą. Większość z nich jest wystarczająco duża, a ich oznaczenia są kontrastowe. Skrytykować trzeba tylko klawisze strzałek góra/dół, które są położone bardzo blisko siebie, z czego biorą się pomyłki. 

Układ klawiatury, tak jak w innych laptopach Lenovo, ma swoiste rozwiązania, jak np. lewy Ctrl zamieniony miejscami z Fn oraz klawisz PrtSc umieszczony pomiędzy prawymi klawiszami Alt i Ctrl. Nie ma oddzielnych klawiszy do sterowania odtwarzanym dźwiękiem (które były jeszcze obecne w T430); zastąpiono je kombinacjami z klawiszem Fn. 

Podświetlenie klawiatury znacznie poprawia czytelność oznaczeń klawiszy po ciemku. 

Płytka dotykowa ma wymiary 100 x 75 mm. Ma ona bardzo dobre właściwości ślizgowe. Funkcje dotyku wielopunktowego były rozpoznawane bezbłędnie. Cała płytka działa jako przycisk. Posiada pięć zintegrowanych przycisków, które zastąpiły ulokowane przed i za płytką dotykową odrębne przyciski ze starszych modeli. W dolnej części płytki reakcje na naciskanie i dotykanie były niezawodne. Dobrze oddzielono przy tym strefy dla funkcji lpm i ppm. Rozwiązanie to działa gorzej podczas korzystania z manipulatora trackpoint. Używanie przycisków zintegrowanych z płytką jest wtedy nienaturalne i nie umywa się do rozwiązania z oddzielnymi przyciskami.

Obraz

matryca HD+ w ThinkPadzie T440p
matryca HD+ w ThinkPadzie T440p

Lenovo oferuje do ThinkPada T440p trzy różne matowe matryce o przekątnej 14 cali. Podstawowa opcja to wyświetlacz HD (1366 x 768 pikseli) typu TN. Wariantem pośrednim jest panel HD+ (1600 x 900) typu TN. Najdroższą opcją jest zaś matryca Full HD typu IPS.

Testowany egzemplarz posiadał matrycę HD+ produkcji Chimei Innolux (a nie AU Optronics, jak w modelu T440s). Choć w obu przypadkach deklarowana przez producenta luminancja wynosi 250 cd/m², w T440p miała ona średnią wartość 255 cd/m², a w T440s było to 230 cd/m². Rozświetlenie na poziomie 85% okazało się nieco gorsze od tego w T440s (91%). Minimalna luminancja to 4 cd/m².

246
cd/m²
238
cd/m²
236
cd/m²
261
cd/m²
275
cd/m²
262
cd/m²
260
cd/m²
259
cd/m²
264
cd/m²
podświetlenie ekranu
N140FGE-EA2, LEN40A1 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 275 cd/m² (Nits) średnia: 255.7 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 275 cd/m²
kontrast: 285:1 (czerń: 0.964 cd/m²)
ΔE Color 9.53 | 0.5-29.43 Ø4.91
ΔE Greyscale 10.54 | 0.5-98 Ø5.2
39.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
42.79% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
61.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
41.34% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.13
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
Lenovo ThinkPad T440p z matrycą HD+ a przestrzenie kolorów Adobe RGB i sRGB
T440p a Adobe RGB i sRGB

Kolory wydają się blade, a podczas oglądania filmów i zdjęć nie można liczyć na zobaczenie głębokiej czerni. Pokrycie przestrzeni sRGB osiągnęło poziom 57%, więc matryca ta nie nadaje się do obróbki zdjęć. W stanie fabrycznym odczyty dotyczące skali szarości, wierności kolorów i nasycenia kolorów nie były dobre, ale w wyniku przeprowadzenia kalibracji uległy znaczącej poprawie. W przypadku kolorów czerwonego, niebieskiego i magenty nawet po kalibracji błąd DeltaE 2000 wynosił od ponad 7,5 do prawie 15, a więc był bardzo duży. Nie można więc mówić o właściwym odwzorowaniu kolorów.


skala szarości
skala szarości
zarządzanie kolorem
zarządzanie kolorem
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
wierność kolorów
wierność kolorów
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
zarządzanie kolorem (po kalibracji)
zarządzanie kolorem (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)

Wadą matrycy omawianego modelu są też wąskie kąty widzenia. W poziomie problem ten nie jest jeszcze aż tak dotkliwy, gdyż użytkownik ma do czynienia ze zmianami kolorów i jasności mieszczącymi się w granicach tolerancji. Przechylenie ekranu do tylu lub do przodu powoduje natomiast poważne zmiany w postaci efektu negatywu lub prześwietlenia. W czasie używania edytora tekstu lub przeglądarki internetowej rzadko jest to problemem, ale jeśli ogląda się dużo zdjęć lub filmów, jest to czynnik, który może przekreślać omawiany laptop w oczach potencjalnego nabywcy.

kąty widzenia matrycy HD+ w laptopie Lenovo ThinkPad T440p
kąty widzenia matrycy HD+ w laptopie Lenovo ThinkPad T440p

Osiągi

Lenovo oferuje w T440p szeroki wachlarz podzespołów. Największe wrażenie robi możliwość wyposażenia tego laptopa w procesor Intel Core i7-4900MQ oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Testowany egzemplarz miał słabszą konfigurację, która obejmowała procesor Core i7-4700MQ, kartę grafiki Nvidia GeForce GT 730M, 8 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 500 GB. 

Czterordzeniowy Core i7-4700MQ to i tak jeden z najwydajniejszych procesorów stosowanych w laptopach. Cechuje się większym poborem mocy od procesorów dwurdzeniowych. Jego TDP wynosi 47 W; w przypadku dwurdzeniowego i7 czwartej generacji jest to 37 W, a TDP procesora niskonapięciowego to 15 W. 

W aplikacjach wykorzystujących tylko jeden rdzeń istotną korzyścią okazuje się wysokie maksymalne taktowanie CPU, tj. 3,4 GHz. W teście Super PI 32M omawiany model uzyskał 592 s, a w jednowątkowym teście Cinebench R10 64 zdobył 6394 pkt. To bardzo dobre rezultaty. Z kolei w testach wielowątkowych swoje robią cztery fizyczne rdzenie i technologia Hyper-Threading rozdzielająca obliczenia na osiem wątków. W porównaniu z procesorami dwurdzeniowymi robi to znaczącą różnicę. Obliczenia w teście wPrime 1024M udało się wykonać w 288 s, a w teście wielowątkowym Cinebench R10 64 osiągnięto 21680 pkt.

Obniżenie częstotliwości taktowania CPU poniżej wartości bazowej nie wystąpiło nawet w teście pełnego obciążenia. Dostępna w Lenovo Energy Management opcja Turbo Boost+ (wymuszająca maksymalną prędkość obrotową wentylatora) nie miała wpływu na wydajność. Na zasilaniu akumulatorowym w przypadku niektórych testów wyniki były nawet odrobinę lepsze, niż na zasilaniu z sieci (np. w teście wielowątkowym Cinebench R11.5 uzyskano 6,10 zamiast 5,86 pkt.).

Testowany ThinkPad T440p był wyposażony w dwa możliwe do wykorzystania układy grafiki. Technologia Nvidia Optimus pozwala na używanie do obliczeń zintegrowanego z procesorem układu HD Graphics 4600 lub niezależnej karty grafiki Nvidia GeForce GT 730M [o 64-bitowej szynie danych - przyp. tłum.]. W zależności od preferencji wybór GPU może odbywać się automatycznie lub zależeć od decyzji użytkownika. Technologia Optimus działa obecnie niezawodnie, więc można spokojnie zdać się na automat. Pytanie tylko, czy w omawianym laptopie dodatkowa karta grafiki w ogóle przynosi jakąś znaczącą korzyść. 

W aplikacjach biurowych lepiej oczywiście korzystać z grafiki Intela, by minimalizować pobór mocy. Rozwiązanie Intela jest jednak lepsze także w niektórych specjalistycznych zastosowaniach. Konwertowanie filmów z wykorzystaniem Quick Sync Video (z układu Intela) jest szybsze i odbywa się przy mniejszym poborze mocy, niż z wykorzystaniem technologii Nvidia CUDA. Jeśli przychodzi do użycia OpenCL, karta GT 730M także wypada blado na tle HD Graphics 4600 (patrz diagram). 

W teście 3DMark Vantage bohater niniejszej recenzji uzyskał 6489 pkt., a w teście 3DMark 11 zdobył 1886 pkt. W teście OpenGL aplikacji Cinebench R10 64 osiągnięto 6794 pkt.

Na zasilaniu z akumulatora wydajność graficzna nie jest gorsza, niż na zasilaniu z sieci. W teście OpenGL Cinebench R11.5 na zasilaniu akumulatorowym uzyskano nawet minimalnie lepszy wynik (42,15 zamiast 42,06 kl/s).

porównanie wyników testów OpenCL (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów OpenCL (więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji filmów (mniej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji filmów (mniej=lepiej)
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
3DMark 06 Standard Score
10333 pkt.
3DMark Vantage P Result
6489 pkt.
3DMark 11 Performance
1886 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
58171 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6991 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1001 pkt.
Pomoc
lowmed.highultra
World of Warcraft (2005) 238 175 47 21
StarCraft 2 (2010) 169 64 23 17
World of Tanks v8 (2012) 88 37 32 15
PCMark Vantage Result
9382 pkt.
PCMark 7 Score
2915 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6394 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6794 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
21680 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4894
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
16501
Cinebench R10 Shading 32Bit
6597
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.51 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
42.06 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.86 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
52.3 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
532 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
134 Points
Pomoc
HD Tune
HD Tune

Czynniki wpływające negatywnie na wyniki testów ogólnej wydajności to wykorzystanie w bohaterze niniejszej recenzji zwykłego dysku twardego (bez własnej pamięci flash lub dodatkowej pamięci SSD cache) oraz jednokanałowy tryb działania pamięci RAM. Zastąpienie dysku twardego dyskiem SSD i dołożenie drugiego modułu pamięci operacyjnej (w celu uzyskania trybu dwukanałowego) znacznie poprawiłoby rezultaty testów PCMark Vantage (9382 pkt.) i PCMark 7 (2915 pkt.). 

Dysk twardy Travelstar Z7K500 ma pojemność 500 GB i prędkość 7200 obr/min. Maksymalny odczyt sekwencyjny w teście HD Tune wyniósł 132,5 MB/s, a średni - 92,8 MB/s. To wyniki zasługujące na szacunek. 

Lenovo oferuje do konfiguracji z dyskiem twardym dokupienie modułu SSD cache o pojemności 16 GB, który jest podłączany do złącza M.2. Jego zadaniem ma być przyspieszenie działania komputera dzięki przechowywaniu często wykorzystywanych danych.

Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
przesył danych (minimum): 3.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 132.5 MB/s
przesył danych (średnio): 92.8 MB/s
czas dostępu: 18.3 ms
szybkość interfejsu: 249.6 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

ThinkPad T440p powinien być bardzo cichym laptopem. W teście bez obciążenia prawie nie było słychać nawet dysku twardego i zmierzono 28,2 dB. Gdyby omawiany model otrzymał dysk SSD, byłby prawdopodobnie bezgłośny. Kiedy jednak włączał się wentylator, słychać było nieprzyjemny, ostry dźwięk przypominający terkotanie. Wyglądało to na wadę sprzętową. W przetestowanych do tej pory ThinkPadach z serii T, S i X nie stwierdzono dotąd takiej usterki. W teście pełnego obciążenia, w którym wykorzystany był tryb Turbo Boost+ (opcjonalne ustawienie wywołujące maksymalną prędkość obrotową wentylatora), natężenie hałasu osiągnęło 41,7 dB, a w teście średniego obciążenia zmierzono 40,1 dB.

Hałas

luz
28.2 / 28.2 / 28.2 dB
HDD
28.2 dB
DVD
33.9 / dB
obciążenie
40.1 / 41.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

W teście pełnego obciążenia, z wyłączonym trybem Turbo Boost+, najwyższą zmierzoną temperaturą było 45,3°C w lewej części klawiatury. Jeżeli ktoś jest w stanie pogodzić się z głośniejszym wentylatorem, włączenie tego trybu daje obniżenie najwyższej temperatury o 3-4°C. W teście bez obciążenia na większości powierzchni obudowy odnotowano temperatury poniżej 40°C, a tylko na spodzie, przy wylocie powietrza z układu chłodzenia, zmierzono 41,6°C. Takie wartości nie uprzykrzają używania komputera w żadnym trybie. Trzeba tylko uważać, by nie dotknąć samego wylotu powietrza z układu chłodzenia w czasie obciążania podzespołów; maksymalnie zmierzono tam 56,5°C.

w stresie
 41.2 °C33.4 °C28.5 °C 
 45.3 °C34.5 °C27.9 °C 
 34.9 °C32.2 °C26.3 °C 
maks. w ogóle: 45.3 °C
średnia: 33.8 °C
26 °C31.8 °C33.9 °C
27 °C29.3 °C37.6 °C
26.8 °C30.1 °C35.5 °C
maks. w ogóle: 37.6 °C
średnia: 30.9 °C
zasilacz  46.9 °C | temperatura otoczenia 20 °C | Fennel Firt 550
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.8 °C / 93 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.3 °C / 114 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.6 °C / 100 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.6 °C / 87 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.9 °C / 94.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-7.3 °C / -13.1 F).

Głośniki

Umieszczone z przodu głośniki wytwarzają płaski, słaby jakościowo dźwięk, co nie jest niczym zaskakującym w laptopie biurowym. Tonów średnich i niskich praktycznie nie słychać.

Wydajność akumulatora

Testowany laptop był wyposażony w duży akumulator o pojemności 100 Wh. W ThinkPadzie T440p nie zastosowano systemu Power Bridge (czyli dwóch akumulatorów podłączonych jednocześnie) znanego z modeli T440s i X240. Zamiast wystającego poza obrys obudowy akumulatora z testowanego egzemplarza T440p może otrzymać akumulator 6-komorowy o pojemności 56 Wh, który zapewnia o prawie połowę krótsze czasy pracy.

Te osiągnięte z udziałem akumulatora 9-komorowego okazały się świetne. W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) ThinkPad T440p pracował prawie 15 godzin. W bliższym praktyce teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego osiągnięto ponad 10 godzin. W teście odtwarzania z dysku filmu FHD (Big Buck Bunny) omawiany model wytrzymał bez mała 8,5 godziny. Test obciążeniowy (Battery Eater Classic Test) spowodował wyczerpanie się energii z akumulatora w ciągu dwóch godzin.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.2 W
luzdarkmidlight 5.1 / 8.4 / 8.8 W
obciążenie midlight 52.6 / 72.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
14h 47min
sieć przez WLAN
10h 02min
Big Buck Bunny H.264 1080p
8h 28min
obciążenie
2h 01min

Podsumowanie

Lenovo ThinkPad T440p to wydajny, dobrze wyposażony laptop biznesowy. Niebagatelną sprawą jest zastosowanie w niewielkim komputerze z 14-calowym ekranem mocnego, czterordzeniowego procesora. Mobilność jest zadowalająca, a na pierwszy plan wysuwa się w tej mierze potężny akumulator o pojemności aż 100 Wh. Wyposażenie w złącza i możliwości rozszerzeń powinny zadowolić najbardziej wymagających użytkowników. Klawiatura jest wygodna i posiada przydatną funkcję podświetlania. 

Autorowi nie przypadła natomiast do gustu matryca. Jest co prawda matowa i daje jasny obraz, ale wąskie kąty widzenia w pionie, niski kontrast oraz słabe odwzorowanie kolorów są dyskwalifikujące, jeśli myślimy o zastosowaniu tego laptopa do profesjonalnej obróbki grafiki. 

Dla firm, które posiadają dużo sprzętu komputerowego, negatywna może być zmiana standardów portu dokowania i gniazda zasilania. Oznacza to dla nich kolejne zakupy, gdyż akcesoria starego typu są niekompatybilne z nowym ThinkPadem.

Nieprzyjemny charakter dźwięku wentylatora to raczej usterka testowanego egzemplarza. 

Przy konstruowaniu T440p nie wyeliminowano niedoskonałości obudowy T430 - te same wady występują w nowym modelu. Dodatkowa karta grafiki Nvidii tylko w nielicznych zastosowaniach przewyższa zintegrowany układ Intela. Z kolei funkcjonalność płytki dotykowej z pięcioma zintegrowanymi przyciskami jest wątpliwa.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Lenovo ThinkPad T440p
bohater testu: Lenovo ThinkPad T440p

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad T440p 20AN-006VGE
Procesor
Intel Core i7-4700MQ 4 x 2.4 - 3.4 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 730M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 758 MHz, pamięć: 800 MHz, Forceware 312.30, Nvidia Optimus, dodatkowo Intel HD Graphics 4400
Pamięć
8 GB 
, DDR3L 1600 MHz, 1x 8 GB, maks. 16 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, N140FGE-EA2, LEN40A1, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630, 500 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek High Definition Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: MMC, SD, SDHC, SDXC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel I217-LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-AC 7260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0, Ericsson N5321gw Mobile Broadband
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GU70N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 30 x 335 x 229
Akumulator
100 Wh litowo-jonowy, 9 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.22 kg, zasilacz: 570 g

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad T540p
GeForce GT 730M, Core i7 4700MQ, 15.50", 2.575 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad E14 G6: Naprawiono wiele problemów z E14 G5
Graphics 4-Core, Meteor Lake-U Ultra 7 155U, 14.00", 1.508 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad T14s Gen 6: Wersja AMD powraca z procesorem Ryzen AI 7 Pro 360
Radeon 880M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 7 PRO 360, 14.00", 1.298 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 AMD: Potężny sprzęt w skromnej obudowie
Radeon 680M, Rembrandt (Zen 3+) R7 PRO 7735U, 16.00", 1.942 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad T14s Gen 6: Snapdragon X Elite zapewnia epicką żywotność baterii
Adreno X1-85 3.8 TFLOPS, Snapdragon X SD X Elite X1E-78-100, 14.00", 1.21 kg

Za

+ wydajny procesor
+ klawiatura
+ zużycie energii przy niskim obciążeniu
+ czasy pracy na akumulatorze
+ wyposażenie w złącza

Przeciw

- uginająca się miejscami obudowa
- zmiana standardu portu dokowania i gniazda zasilania względem starszych modeli
- słabe parametry matrycy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad T440p
Tobias Winkler (Update: 2020-01-26)