Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad T500

ThinkPad T500 to następca T61 z matrycą 15,4". Notebook ten ma bardzo podobną obudowę do poprzednika. Zmieniono to, co w środku, czyli podzespoły. Z niniejszej recenzji można się dowiedzieć, co konkretnie się zmieniło i czy wyszło to ThinkPadowi na dobre.

Lenovo Thinkpad T500

Obudowa

Odejście od dwucyfrowych oznaczeń modeli ThinkPadów mogłoby sugerować poważne zmiany. Tymczasem na pierwszy rzut oka nie widać żadnych nowinek.  
 
Nie wyeliminowano znanych od jakiegoś czasu słabych punktów. Podobnie jak w starszych seriach piętami achillesowymi są okolice wnęki UltraBay oraz plastikowy element wykończeniowy za klawiaturą. W tych miejscach obudowa ugina się pod naciskiem a nawet potrafi jednocześnie skrzypieć.

Poza tymi ewidentnymi wtopami solidność obudowy nie budzi zastrzeżeń. Jest ona sztywna i można nią bez obaw podnosić z nonszalancją - byle nie łapiąc w okolicy napędu optycznego.  
 
Dobre wrażenie robi stabilność ekranu. Co prawda kauczukowane wieko wyraźnie się ugina, to jednak działająca matryca nie doznaje szwanku (nie widać żadnych spowodowanych naduszeniem zniekształceń obrazu). Również w T500 nie ma przeszkód przed podnoszeniem komputera złapanego za górny róg wyświetlacza. Skoro już jesteśmy w tych okolicach - minusem jest mozolne doczyszczanie wieka, na którym lubią zostawać odciski palców.  
 
Specjalnością zakładu są u Lenovo solidnie wyglądające metalowe zawiasy. Trzymają one ekran absolutnie pewnie w wybranej pozycji, przy czym korekt ustawienia dokonuje się bez wysiłku. I w T500 na pochwałę zasługuje mechanizm zamka z dwoma zatrzaskami. Dzięki „skorupie małża” klapa zachodzi na jednostkę zasadniczą dokładnie, bez ziejących szczelin.

Zmian można się doszukać w wyposażeniu w złącza. T500, jak i poprzednik, jest zoptymalizowany dla osób praworęcznych, gdyż na prawej ściance praktycznie nie ma interfejsów. Z tyłu umieszczony jest akumulator, więc obok zmieściło się tylko gniazdo zasilania. Z tego względu większość interfejsów położona jest na lewej ściance. Tam właśnie znajdziemy DisplayPort, czyli złącze wideo nowego standardu, które ma zastąpić DVI. Porty audio mamy po staremu z przodu. Na spodzie nie zabrakło złącza stacji dokującej, dzięki której można poszerzyć zasób złączy lub też pozbyć się kabelków z najbliższego otoczenia boków laptopa.
 
Napęd DVD we wnęce UltraBay można zastąpić napędem Blu-ray, drugim dyskiem twardym lub dodatkowym akumulatorem.

przód: FireWire, gniazda audio, czytnik kart
przód: FireWire, gniazda audio, czytnik kart
lewy bok: VGA, Display Port, LAN, 3x USB, PCCard/ExpressCard
lewy bok: VGA, Display Port, LAN, 3x USB, PCCard/ExpressCard
tył: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania
tył: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny, modem
prawy bok: napęd optyczny, modem

Osprzęt

Klawiatura. No właśnie. Tu spotkał nas pewien zawód. Co prawda bowiem wygląda na starą dobrą klawiaturę ThinkPada, to zaobserwowaliśmy to samo, co dało o sobie znać przy okazji kontaktu z ThinkPadem SL. Otóż klawiatura nie jest umocowana tak dobrze jak w starszych modelach. Skutkiem tego miejscami trochę się ugina. Poza tym naciskana spacja uderza donośnie o stelaż klawiatury, co rzutuje negatywnie na odczucia przy pisaniu.  
 
Jako że klawiatura ThinkPadów byłą uważaną za jedną z lepszych i stawiana za wzór przy ocenie innych laptopów, krytyka, jaka rozlega się w różnych miejscach, jest w pełni zasłużona. To niedopuszczalna skaza na honorze firmy.
 
W kontekście niemiłego rozczarowania trochę na plan dalszy schodzi konstatacja, że poza tym kultura pracy jest bez zmian. Charakteryzuje się konkretnym oporem i długim skokiem. Rozmiary klawiszy są należyte.

Chlubne tradycje kontynuuje trackpoint. Trzeba przyznać, że jak dotąd żadnemu producentowi nie udało się stworzyć równie ergonomicznego i funkcjonalnego urządzenia tego typu. Gra tu po prostu wszystko - nie tylko grzybek ale i towarzyszące mu trzy przyciski.
 
Tabliczka gładzika ma przyjemną powierzchnię. Naniesiono na nią dwie strefy przewijania. Choć przyciski towarzyszące znajdują się przy samej krawędzi platformy roboczej, obsługuje się je bez problemu.

touchpad/trackpoint
touchpad/trackpoint
klawiatura
klawiatura

Obraz

W serii T500 stosowane są różne typy matryc 15,4" (dostępny jest wariant WXGA z podświetleniem LED), a testowany egzemplarz był wyposażony w ekran WSXGA+ (1680x1050) Samsunga. Matryca o takiej rozdzielczości przydaje się na wypadek pracy przy wielu otwartych oknach czy też korzystaniu z pasków narzędziowych (a więc jest zalecaną dla programisty czy projektanta używającego CAD).
 
Jak na matrycę matową jasność obrazu wypada zupełnie nieźle. Szczytowa wartość luminancji przy maksymalnym podświetleniu przekracza 200 cd/m, średnia zaś wynosi ponad 180 cd/m. Ekran jest równomiernie podświetlony, na co wskazuje dobry wynik rozświetlenia (83,7%). Zadowolonym można też być z kontrastu, który wyraża się proporcją 396:1.

169.4
cd/m²
169.1
cd/m²
182.7
cd/m²
179
cd/m²
202
cd/m²
191.9
cd/m²
180
cd/m²
189.4
cd/m²
189.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 202 cd/m² (Nits) średnia: 183.7 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
kontrast: 396:1 (czerń: 0.51 cd/m²)
na zewnątrz
na zewnątrz

Kalibracja monitora wykazała, że obraz na fabrycznych ustawieniach dawał chłodne barwy, z nadmierną proporcją koloru niebieskiego.

Za sprawą wysokiej jasności i kontrastu obraz wyglądał dobrze także po zabraniu komputera na dwór. Matowa ledówka powinna wszelako spisywać się w tym aspekcie jeszcze lepiej.

kąty widzenia
kąty widzenia

Kąty widzenia nie są mocną stroną prezentowanego noteboka. Szczególnie w pionie dość szybko dochodzi do zaciemnienia lub przejaskrawienia obrazu w miarę wyostrzania kąta, pod którym patrzy się na ekran. W zakresie poziomym wygląda to o wiele lepiej, choć w tym wypadku wraz z opuszczeniem przez obserwatora idealnej pozycji (na wprost) trzeba się liczyć ze spadkiem kontrastu.

Osiągi

Co prawda Lenovo podzieliło dawną serię T61, tak że mocniejszy wariant oznaczony literką "p" stał się odrębną serią W500, T500 (przynajmniej w testowanym wydaniu) również otrzymał dość mocną konfigurację. Dzięki chipsetowi GM45 Express możliwe było zastosowanie hybrydy graficznej, w skład której wchodzą karta ATI Mobility Radeon HD 3650 i zintegrowany układ GMA X4500M HD.

W niektórych laptopach taki wynalazek występował już wcześniej, ale dopiero teraz można zmieniać grafikę w locie, bez konieczności ponownego uruchomienia komputera. W T500 dokonuje się tego za naciśnięciem symbolu baterii na klawiaturze. Funkcja ta działa tylko pod systemem Vista.

ATI Mobility Radeon HD3650...
...Intel GMA 4500M HD
PCMark05
PCMark05

Użytkownik Windows XP (ten system mieliśmy zainstalowany w egzemplarzu testowym) też może dokonywać zmiany karty graficznej aktywnej w danym momencie, ale wymaga to więcej zachodu. Nie da się tego zrobić płynnie, podczas jednej tej samej sesji. Konieczne jest ponowne uruchomienie, wejście do BIOS-u (F2 przy starcie systemu) i wybór karty zintegrowanej bądź wydzielonej.
 
Jeżeli komuś nie zależy na mocnej ale też energochłonnej karcie graficznej, Lenovo oferuje modele wyposażone tylko w układ zintegrowany.

Karta ATI MR HD 3650 przydaje się nie tylko do gier, ale także w zastosowaniach profesjonalnych, jak np. wizualizacje 3D. Przydatność komputera weryfikuje m.in. test Open GL aplikacji Cinebench R10). T500 w danej konfiguracji uzyskał w nim 4556 oczek. ThinkPadowi T61 nawet z kartą Quadro NVS 140M daleko do tego wyniku. Niewiele lepszy jest też nowy model Quadro NVS 160M.

Cinebench R10
Cinebench R10

Test SPECviewperf 10 pokazuje natomiast, że ThinkPad z kartą ATI absolutnie nie może się mierzyć w profesjonalnych zastosowaniach 3D z przenośnymi stacjami roboczymi Della (Precision), które dysponują układami zoptymalizowanymi pod takie aplikacje jak 3D Studio Max, CATIA, Maya itd.

SPEC Viewperf 10
SPEC Viewperf 10

Zastosowany procesor Intel Core 2 Duo P8600 (2,4 GHz, 3 MB L2C) to naszym zdaniem dobry wybór i powinien on wystarczyć nawet do zastosowań profesjonalnych. Jeżeli komuś potrzeba mocniejszej jednostki, Lenovo oferuje wariant z C2D T9600 (2,8 GHz, 6 MB L2C). Należy jednak pamiętać, że ten procesor jest mniej oszczędny, stąd wyposażony weń laptop będzie odrobinę krócej chodził na akumulatorze.

Teoretyczne T500 obsłuży do 8 GB RAM. Dzięki zastosowaniu platformy Centrino 2 możliwe jest zastosowanie nieco wydajniejszych i bardziej energooszczędnych modułów pamięci DDR3 taktowanych z częstotliwością do 1066 MHz (PC3-8500). Testowany egzemplarz wyposażony był jednak w 2 GB mniej zaawansowanej pamięci DDR2.  
 
Ważnym elementem specyfikacji był również jeden z mniej pojemnych dysków oferowanych w T500, a mianowicie 160-gigabajtowy Hitachi o prędkości 5400 obr/min. Wyniki jego testu okazały się średnie ale zadowalające.

Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo Chipset
Systeminfo Ram
Systeminfo Ram
Systeminfo GPU
Systeminfo GPU
Systeminfo HDD
3DMark 2001SE Standard
27281 pkt.
3DMark 03 Standard
11453 pkt.
3DMark 05 Standard
8617 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3872 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
5258 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit4556 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit4898 Points
 Rendering Single 32Bit2637 Points
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 24.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 53.1 MB/s
przesył danych (średnio): 40.3 MB/s
czas dostępu: 17 ms
szybkość interfejsu: 76.6 MB/s
obciążenie procesora: 2.2 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

ThinkPad T500 wypadł w naszych testach świetnie, wychodząc na laptop nader cichy. I nie ma tu znaczenia, czy w danym momencie znajduje zastosowanie karta zintegrowana czy wydzielająca więcej ciepła karta ATI. Podczas używania go do aplikacji biurowych komputer jest nieomal bezgłośny. Słychać wtedy co najwyżej szmer dysku twardego.  Co więcej, T500 nie robi się dużo głośniejszy, kiedy zostanie poddany większemu obciążeniu, a karta grafiki musi przejść w tryb 3D. Powodowaną przez system chłodzenia maksymalną emisję hałasu w wymiarze 34,5 dB można śmiało nazwać znikomą.

Hałas

luz
31.5 / 31.5 / 31.5 dB
HDD
32.5 dB
DVD
35.2 / 46.8 dB
obciążenie
34.5 / 34.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

T500 wypada bardzo dobrze równie w tej kategorii. Co prawda wentylator nie działa w sposób wytężony, to w umiarkowanej temperaturze pokojowej obudowa komputera nagrzewa się w niewielkim stopniu. Po przeprowadzonym teście obciążeniowym na wierzchu platformy roboczej zanotowaliśmy maksymalnie niespełna 33°C, a na podstawie - nieco ponad 36°C. 

w stresie
 30.8 °C29.3 °C26.8 °C 
 29.7 °C30.3 °C32.7 °C 
 28.3 °C29.1 °C32.4 °C 
maks. w ogóle: 32.7 °C
średnia: 29.9 °C
28.6 °C34.1 °C34.6 °C
34.5 °C36.3 °C34.9 °C
34 °C34.2 °C33.7 °C
maks. w ogóle: 36.3 °C
średnia: 33.9 °C
temperatura otoczenia 21.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.9 °C / 86 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.7 °C / 91 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.3 °C / 97 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32.4 °C / 90.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-4.7 °C / -8.4 F).

Głośniki

W porównaniu z T61 nastąpiła drobna zmiana. W T500 głośniki znalazły się za klawiaturą. Dźwięk jest klarowny, z czystymi tonami wysokimi ale też oczywistym brakiem basów. Niemniej jednak przy dostosowanej do ograniczeń metrażowych sile głosu można posłuchać dla rozrywki mniej ambitnej muzyki (na zasadzie „a niech coś tam hałasuje”).  

Wydajność akumulatora

W ThinkPadzie W500 stosowany jest z reguły 6-komorowy akumulator o pojemności 5200 mAh (56 Wh). Dostępne są też bateria 9-komorowa oraz dodatkowa, pakowana do UltraBay. Większy akumulator wystaje nieco poza obrys obudowy (identycznie jak w T61). Bateria dodatkowa pasuje do starszego modelu, natomiast ta z T61 jest niekompatybilna z UltraBay w T500.

Przy wykorzystaniu akumulatora 6-komorowego, który w naszym egzemplarzu siedział tak, że między nim a korpusem widać było wyraźne luzy, a poza tym zamocowany trochę się kolebał, osiągnęliśmy (przy minimalnej jasności obrazu, aktywnym trybie oszczędzania energii i wyłączonym module WLAN) z działającą kartą ATI maksymalny czas 4,5 h. Korzystanie z pełnej wydajności, maksymalnej jasności i włączonych modułów bezprzewodowych skraca czas funkcjonowania T500 do godziny. Warto przy tym zauważyć, że po wyłączeniu funkcji PowerPlay można na akumulatorze doświadczać takiej samej wydajności jak przy zasilaniu z sieci.
 
Kiedy zamiast karty wydzielonej wybierze się zintegrowany układ Intela, T500 wytrzyma na minimalnym obciążeniu bite sześć godzin. Oznacza to zysk 80 minut (29%). Z kolei minimalny czas pracy wyniósł niespełna półtorej godziny i był o 21 minut (czyli 34%) dłuższy.

Reader's Test
Reader's Test
Classic Test
Classic Test
Reader's Test (zint.)
Reader's Test (zint.)
Classic Test (zint.)
Classic Test (zint.)
Pobór mocy
   ATI Mobility Radeon HD3650
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 15.6 / 21.7 / 26.4 W
obciążenie midlight 46.3 / 50.6 W
 color bar
   Intel GMA 4500MHD
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 12.1 / 19.4 / 25.9 W
obciążenie midlight 40.5 / 48.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Wydajność akumulatora
   ATI Mobility Radeon HD3650
luz
4h 36min
sieć przez WLAN
2h 24min
DVD
2h 10min
obciążenie
1h 01min
   Intel GMA 4500MHD
luz
5h 56min
obciążenie
1h 22min

Podsumowanie

Lenovo Thinkpad T500
Lenovo Thinkpad T500

ThinkPad T500 to przerobiony nieznacznie T61. Najważniejszą zmianą jest wyposażenie tego laptopa w nową technologię. Tutaj obok Centrino 2 najbardziej interesująca jest hybryda graficzna, w skład której wchodzą karta zintegrowana Intela i wydajna niezintegrowana ATI (MR HD 3650). Dzięki temu T500 jest jednocześnie wydajny i potrafi w razie potrzeby dłużej pracować na akumulatorze.
 
To zmiana na plus, natomiast zdecydowanie pogorszyła się klawiatura, której uginanie się urąga jakości, której synonimem był ThinkPad aż do tej pory. Klasę zachował natomiast trackpoint.  

Obudowa jest w dalszym ciągu solidna (przede wszystkim zwracają na siebie uwagę zawiasy), ale zachowała znane z poprzedniej serii niedoskonałości.

Nowy ThinkPad okazał się bardzo cichy. W tej dziedzinie jest liderem i wypada lepiej niż polegające na słabszych kartach graficznych najnowsze biznesowe modele Della i HP. Nie ustępuje konkurentom w długości pracy na akumulatorze.

Generalnie wychodzi więc na to, że ThinkPad T500 to bardzo dobry laptop, godny polecenia nie tylko zarobkującemu przy jego pomocy profesjonaliście ale i szukającemu sprzętu wysokiej jakości amatorowi.

Aktualne ceny ThinkPadów T500

Please share our article, every link counts!
Lenovo Thinkpad T500
bohater testu: Lenovo Thinkpad T500

Specyfikacja techniczna

Lenovo Thinkpad T500
Procesor
Intel Core 2 Duo P8600 2 x 2.4 GHz, Penryn
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 3650 - 256 MB VRAM, rdzeń: 600 MHz, pamięć: 700 MHz, GDDR3, grafika hybrydowa (GMA 4500MHD), 6.14.10.6822/XP
Pamięć
2048 MB 
, DDR2, 1x 2048 MB, maks. 8 GB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1680 x 1050 pikseli, WSXGA TFT, Samsung LTN154P3-L02, refleksująca: nie
Chipset
Intel PM45
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, HTS542516K9S
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
1 PC Card, 1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 56k modem, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: 7 w 1
Łączność
Intel(R) 82567LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5300 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34 x 255 x 358
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, 10,8 V 5200 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows XP Professional 32 Bit
Inne
ThinkVantage Tools, Acrobat Reader, InterVideo WinDVD, Roxio Creator, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.73 kg, zasilacz: 440 g
Cena
5349 PLN

 

ThinkPad T500 zastąpił w ofercie Lenovo serię T61
ThinkPad T500 zastąpił w ofercie Lenovo serię T61
dźwięk z głośniczków jest zadowalający, ale nie ma co oczekiwać melodyjnych uniesień
dźwięk z głośniczków jest zadowalający, ale nie ma co oczekiwać melodyjnych uniesień
choć posiada on stosunkowo wydajną kartę graficzną, obudowa ThinkPada nie nagrzewa się nadmiernie
choć posiada on stosunkowo wydajną kartę graficzną, obudowa ThinkPada nie nagrzewa się nadmiernie
choćby nie wiadomo jak męczyć T500, laptop ten pracuje cicho, a podczas korzystania z aplikacji biurowych - właściwie bezgłośnie
choćby nie wiadomo jak męczyć T500, laptop ten pracuje cicho, a podczas korzystania z aplikacji biurowych - właściwie bezgłośnie
matowa matryca WSGA+ cechuje się dobrymi parametrami (z wyjątkiem kątów widzenia)
matowa matryca WSGA+ cechuje się dobrymi parametrami (z wyjątkiem kątów widzenia)
standardowym elementem wyposażenia jest też złącze stacji dokującej
standardowym elementem wyposażenia jest też złącze stacji dokującej
wszystkie T500 posiadają na wyposażeniu wnękę UltraBay, w której zamiast napędu optycznego można umieści dodatkowy akumulator lub drugi dysk twardy
wszystkie T500 posiadają na wyposażeniu wnękę UltraBay, w której zamiast napędu optycznego można umieści dodatkowy akumulator lub drugi dysk twardy
wbudowany modem łączności szerokopasmowej dostępny jest w wielu modelach
wbudowany modem łączności szerokopasmowej dostępny jest w wielu modelach
gniazda audio i FireWire pozostały z przodu
gniazda audio i FireWire pozostały z przodu
to tutaj umieszczono większość portów, w tym nowy wynalazek - DisplayPort
to tutaj umieszczono większość portów, w tym nowy wynalazek - DisplayPort
podobnie jak w starszych ThinkPadach, najbardziej obłożona złączami jest lewa ścianka
podobnie jak w starszych ThinkPadach, najbardziej obłożona złączami jest lewa ścianka
co prawda wieko nie jest do końca sztywne, pokrywa wydaje się być dobrym zabezpieczeniem dla matrycy
co prawda wieko nie jest do końca sztywne, pokrywa wydaje się być dobrym zabezpieczeniem dla matrycy
świętokradztwo: klawiatura T500 wyraźnie się ugina
świętokradztwo: klawiatura T500 wyraźnie się ugina
platforma robocza potrafi się uginać z prawej strony, w okolicy wnęki UltraBay
platforma robocza potrafi się uginać z prawej strony, w okolicy wnęki UltraBay
... obudowę koloru czarnego i charakterystyczne metalowe osłony zawiasów
... obudowę koloru czarnego i charakterystyczne metalowe osłony zawiasów
mamy tu zatem pokrywę ekranu zachodzącą na platformę roboczą jak wieko skorupy małża...
mamy tu zatem pokrywę ekranu zachodzącą na platformę roboczą jak wieko skorupy małża...
T500 to w gruncie rzeczy ta sama konstrukcja co starsze ThinkPady
T500 to w gruncie rzeczy ta sama konstrukcja co starsze ThinkPady
jeżeli ktoś spodziewał się rewolucyjnych zmian we wzornictwie, spotka go rozczarowanie
jeżeli ktoś spodziewał się rewolucyjnych zmian we wzornictwie, spotka go rozczarowanie
sześcioogniwowy akumulator nie jest najpojemniejszym dostępnym a i tak pozwala na długie obywanie się bez zasilania z sieci
sześcioogniwowy akumulator nie jest najpojemniejszym dostępnym a i tak pozwala na długie obywanie się bez zasilania z sieci

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 AMD: Potężny sprzęt w skromnej obudowie
Radeon 680M, Rembrandt (Zen 3+) R7 PRO 7735U, 16.00", 1.942 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad T14s Gen 6: Snapdragon X Elite zapewnia epicką żywotność baterii
Adreno X1-85 3.8 TFLOPS, Snapdragon X SD X Elite X1E-78-100, 14.00", 1.21 kg

Za

+ jeden z najcichszych laptopów tej wielkości
+ wydajna karta graficzna
+ hybrydowy podsystem graficzny
+ długa praca na akumulatorze
+ solidna, sztywna obudowa (ze szczególnym uwzględnieniem pokrywy ekranu)
+ jasny obraz na matowym ekranie wysokiej rozdzielczości
+ nie nagrzewa się nadmiernie
+ wygodny trackpoint

Przeciw

- obudowa niesztywna w niektórych miejscach
- większość złączy na lewej ściance
- uginanie się klawiatury
- kąty widzenia w pionie
- akumulator luźny po zamocowaniu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad T500
J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)