Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad X1 Carbon

26/08/2012

ThinkPad X1 Carbon nie jest następcą w prostej linii starszego modelu X1, ale można go uznać za rozwinięcie biznesowego ultrabooka Lenovo lub znacznie zmodyfikowanego następcę. Otrzymał on bowiem większy, 14-calowy ekran, który jest w dodatku matowy (nie posiada ochronnej szyby) i ma podwyższoną rozdzielczość (1600 x 900 pikseli). Zrezygnowano z kilku złączy zewnętrznych, ograniczono możliwość wymiany podzespołów, zamiast dysku twardego pojawił się SSD, a akumulator ma większą pojemność. Zmieniono też materiały, z jakich wykonana jest obudowa.

Obudowa

maksymalny kąt odchylenia ekranu
maksymalny kąt odchylenia ekranu

Po dodaniu słówka "Carbon" w nazwie można poznać, co według Lenovo ma zapewnić sukces handlowy nowemu modelowi X1. Jeżeli chodzi o wytrzymałość, jest ona ze wszech miar ponadprzeciętna. Wieko z włókna węglowego prawie nie ugina się pod naciskiem, nawet na środku, gdzie ten element jest zazwyczaj najsłabszy. W X1 Carbon nie zastosowano obudowy typu unibody; jest ona amalgamatem różnych materiałów. Spód laptopa na przykład jest wykonany ze stopu magnezu, którego powierzchnia jest twardsza i bardziej gładka, niż wieko. Wewnętrzny stelaż z włókna węglowego pomaga niwelować wykrzywianie się obudowy przy podnoszeniu jej za jeden z rogów. 

Po podniesieniu klapy natychmiast zauważymy, że ramka ekranu jest plastikowa. Nie jest ona źle zrobiona, ale wydaje się być nie na miejscu, jako że znalazła się w tym laptopie razem z materiałami znacznie lepszej jakości. W starszym X1 ramka ekranu była przykryta szybą z Gorilla Glass i ta strona obudowy ekranu była solidniejsza. 

Zawiasy są dwa. Nie chodzą one bardzo ciężko, a radzą sobie z utrzymaniem ekranu w nadanej mu pozycji. Ekran można odchylić o prawie 180 stopni.

Powierzchnia jednostki zasadniczej, w tym miejsca oparcia nadgarstków, mają nieco chropowatą fakturę. Według autora jest to fajniejsze rozwiązanie, niż gładkie i zimne powierzchnie ze stopu aluminium. Jednostka zasadnicza cechuje się dobrą sztywnością.  

Wszystkie powierzchnie obudowy X1 Carbon (z wyjątkiem logo Lenovo) są matowe. Wieko jest usiane skrzącymi drobinami, by urozmaicić nieco wystrój zewnętrzny. 

W porównaniu ze starszym X1 model X1 Carbon ma mniejsze gabaryty (18,85 x 331 x 226 mm vs 21,3 x 337 x 231 mm) i jest znacznie lżejszy (1,335 kg vs 1,75 kg), a posiada matrycę o większej przekątnej (14 cali a nie 13,3 cala). Zbicie wagi uzyskano m.in. dzięki zrezygnowaniu z ochronnej szyby ze szkła Gorilla Glass. Dla porównania wyposażone w 13-calowe wyświetlacze Samsung 900X3B, Asus UX31A i najnowszy Apple MacBook Air 13 ważą odpowiednio 1,162 kg, 1,41 kg i 1,35 kg. Autor chyli czoła przed Lenovo za wstawienie większego ekranu a zmniejszenie gabarytów i wagi bez pogorszenia solidności obudowy. 

X1 Carbon nie posiada złączy HDMI, LAN i eSATA/USB 2.0, które znajdują się na wyposażeniu starszego X1. Gniazdo LAN jest oferowane w postaci adaptera pod USB, tak jak w Asusach UX31. Do podłączania zewnętrznego wyświetlacza służy tylko port DisplayPort w wersji mini. Złącza znajdują się w tylnych częściach ścianek bocznych; zrezygnowano z umieszczenia ich z tyłu, jak w starszym X1. Z tyłu pozostało tylko gniazdo karty SIM i jest to dobre rozwiązanie, bo zwykle rzadko wkłada/wyciąga się ją.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 2.0, przełącznik łączności bezprzewodowej
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 2.0, przełącznik łączności bezprzewodowej
tył: gniazdo karty SIM
tył: gniazdo karty SIM
czytnik kart pamięci, gniazdo audio, mini DisplayPort, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
czytnik kart pamięci, gniazdo audio, mini DisplayPort, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Podświetlana klawiatura typu wyspowego ma wymiary 28,5 x 11,25 cm. Jest ona podobna do klawiatury ze starszego X1. Została ona połączona z pulpitem roboczym, więc w celu dostania się do podzespołów trzeba zdemontować nie samą klawiaturę a całą górę jednostki zasadniczej.

Inna zmiana to większe klawisze strzałek, które łamią regularny prostokąt klawiatury, wystając w stronę czytnika linii papilarnych. Płytki w rzędzie klawiszy funkcyjnych są podzielone na grupy rozmieszczone w nieco większych odstępach, ale nie ma to większego praktycznego znaczenia. 

Pod względem ergonomii pracy autor nie uświadczył większych problemów podczas pisania. Skok klawiszy jest raczej miękki i płytki, ale to typowa cecha klawiatur w cienkich laptopach. 

Warto jeszcze odnotować, że przycisk zasilania i przyciski do regulacji głośności przesunięto z prawej części pulpitu roboczego za klawiaturę. 

Płytka dotykowa jest znacznie (o ponad 40%) większa, niż w starszym modelu; zamiast 7,5 x 5,8 cm mierzy 10 x 6,25 cm. Jej powierzchnia jest zupełnie gładka, a nie gruzełkowata, jak w ThinkPadzie X230. Przewijanie i funkcje dotyku wielopunktowego działają sprawnie dzięki sporym rozmiarom płytki. 

Tabliczka dotykowa posiada zintegrowane przyciski, ale ich skok jest płytki. Za gładzikiem znajdują się oddzielne przyciski przeznaczone zasadniczo do manipulatora TrackPoint (czerwony grzybek w obrębie klawiatury), ale można ich używać, kiedy steruje się kursorem za pomocą płytki dotykowej. Skok tych przycisków jest relatywnie głęboki i miękki, nie dość dobrze amortyzowany. Autor wolał używać zamiast nich przycisków zintegrowanych z gładzikiem. 

klawiatura QWERTY i przyrządy wskazujące
klawiatura QWERTY
klawisze strzałek są większe, niż w starszym X1
klawisze strzałek
płytka dotykowa i manipulator TrackPoint (czerwony grzybek w głębi)
płytka dotykowa

Obraz

Matryca starszego modelu X1 ma niską rozdzielczość, 1366 x 768 pikseli, która jest jednak odpowiednia dla przekątnej 13,3 cala. Czternastocalowy wyświetlacz X1 Carbon ma natomiast maksymalną rozdzielczość 1600 x 900 pikseli. Warto jeszcze wspomnieć, że matryca MacBooka Air 13 ma rozdzielczość 1440 x 900 pikseli. Trochę szkoda, że ekran omawianego laptopa nie jest wyświetlaczem typu IPS, ale do zastosowań biurowych jest on odpowiedni.

309
cd/m²
306
cd/m²
266
cd/m²
288
cd/m²
293
cd/m²
270
cd/m²
278
cd/m²
269
cd/m²
257
cd/m²
podświetlenie ekranu
LEN40A2 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 309 cd/m² (Nits) średnia: 281.8 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
na akumulatorze: 293 cd/m²
kontrast: 681:1 (czerń: 0.43 cd/m²)61.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
83.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
66.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Najwyższa luminancja przy maksymalnej intensywności  podświetlenia wyniosła 309 cd/m² w lewym górnym rogu ekranu, a najniższa - 257 cd/m² w prawym dolnym rogu. Według deklaracji producenta powinno być to 300 nitów (cd/m²), więc można uznać, że wartość ze specyfikacji odpowiada rzeczywistej (aczkolwiek średnia dla całego ekranu wyniosła około 282 cd/m²). W starszym X1 średnia luminancja była sporo wyższa (331 cd/m²). Podobną luminancję, co w Thinkpadzie X1 Carbon, oferują wyświetlacze MacBooka Pro 13 z 2011 roku oraz ultrabooka Dell XPS 13 L321x. 

Dużo korzystniej, niż w starszym X1, prezentują się głębia czerni i kontrast. W poprzedniku jakość czerni była bardzo słaba (2,8 cd/m oznacza zbyt jasną czerń), a w X1 Carbon uzyskano 0,43 cd/m i kontrast o wartości 681:1. To bardzo pozytywne, bo ciemne fragmenty obrazu wyglądają ładniej, niż w X1 i wielu innych laptopach, gdzie czerń przechodzi w odcień szarości.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon a przestrzeń sRGB (siatka)
X1 Carbon a sRGB
Lenovo ThinkPad X1 Carbon a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
X1 Carbon a Adobe RGB
Lenovo ThinkPad X1 Carbon a Apple MacBook Pro 13 z 2011 roku (siatka)
X1 Carbon a MBP 13
Lenovo ThinkPad X1 Carbon a Lenovo ThinkPad X1 (siatka)
X1 Carbon a X1
na dworze
na dworze

Gamut jest szerszy od tego w X1. Paleta kolorów częściowo wykracza poza przestrzenie sRGB i Adobe RGB, a częściowo nie odwzorowuje tych przestrzeni.

Użyteczność matrycy ThinkPada X1 Carbon na dworze jest ponadprzeciętna. Dzięki zrezygnowaniu z dodatkowej szyby na ekranie nie pojawiają się refleksy. Najlepszą czytelność obrazu uzyskuje się w cieniu, a na słońcu należy używać maksymalnej intensywności podświetlenia. Na zasilaniu akumulatorowym jasność obrazu nie jest niższa, niż na zasilaniu z sieci.

Kąty widzenia są dość szerokie, przynajmniej jak na standard matryc typu TN. Zmiany kolorów w pionie są większe, aniżeli w poziomie. Zakres użytecznych kątów widzenia jest oczywiście węższy, niż w wyświetlaczach typu IPS.

kąty widzenia matrycy laptopa Lenovo ThinkPad X1 Carbon
kąty widzenia matrycy laptopa Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Osiągi

W ThinkPadzie X1 Carbon są stosowane wyłącznie procesory Ivy Bridge typu ULV (o TDP na poziomie 17 W). Testowany egzemplarz był wyposażony w dwurdzeniową jednostkę Core i7-3667U, najszybszy aktualnie (VIII 2012) procesor tego typu. Jego taktowanie bazowe to 2 GHz, w spoczynku - 800 MHz, a maksymalne, osiągane przy wykorzystaniu funkcji Turbo Boost, wynosi 3,2 GHz. 

Testowany egzemplarz był wyposażony w 4 GB pamięci RAM DDR3, a fabrycznie może otrzymać do 8 GB. Moduły RAM są wlutowane w płytę główną, toteż użytkownik nie może rozbudować pamięci po zakupie. 

Testy syntetyczne przyniosły wyniki bez niespodzianek. Rezultaty uzyskane przez i7-3667U w jednowątkowym Super PI i wielowątkowych testach Cinebench są zbliżone do osiągnięć i7-2620M, dwurdzeniowego, standardowego procesora Sandy Bridge. Różnica na niekorzyść względem i7-2640M nie jest duża. Biorąc jednak pod uwagę, że i7-3667U ma o połowę niższe TDP, jego osiągi zasługują na szacunek.

Laptopy z szybkim procesorem i dyskiem SSD pod SATA III uzyskują znakomite rezultaty w testach sprawdzających ogólną wydajność. Wynik X1 Carbon w teście PCMark 7, 4888 pkt., jest aż o ponad 1000 pkt. lepszy od osiągnięcia modelu X1 z procesorem i7-2640M i dyskiem Intel 320 SSD pod SATA 2 (3758 pkt.). Wartość składowej System Storage, 5129 pkt., również jest bardzo wysoka.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
HWiNFO64 Memory
GPU-Z
HD Tune 2.55
3DMark 03 Standard
7675 pkt.
3DMark 05 Standard
5582 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3415 pkt.
3DMark Vantage P Result
2437 pkt.
3DMark 11 Performance
516 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
12143 pkt.
PCMark 7 Score
4888 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3975
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
9329
Cinebench R10 Shading 32Bit
3953
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5363 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11350 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4291 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.3 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.9 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
10.86 fps
Pomoc
dysk SSD SanDisk X100 (256 GB) nie jest typowym dyskiem pod SATA
dysk SSD SanDisk X100 (256 GB)

Pamięć masową do X1 Carbon dostarcza SanDisk; może to być dysk X100 SSD o pojemności 128 lub 256 GB wykorzystujący interfejs 6 Gb/s. Dysk ten jest dostosowany do cienkiej obudowy omawianego laptopa, ma specjalne złącze i nie można go wymienić na inny dysk. 

Jeżeli chodzi o osiągi, bardzo dobrze wygląda zapis sekwencyjny. Testy CrystalDiskMark przyniosły odczyt na poziomie 436,5 MB/s i zapis o prędkości 415,9 MB/s. Dysk SSD Intela z modelu X1 wykazał się znacznie gorszymi osiągnięciami (odpowiednio 262,4 i 170,8 MB/s). Wyniki dysku SanDisk X100 z X1 Carbon są bardziej zrównoważone od osiągnieć dysków z Asusa UX31A i Samsunga 900X3B. Słabo przedstawia się natomiast wynik uzyskany w teście odczytu 512K (268,8 MB/s).

SanDisk SD5SG2256G1052E
przesył danych (minimum): 319.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 399.9 MB/s
przesył danych (średnio): 363 MB/s
czas dostępu: 0.2 ms
szybkość interfejsu: 54.1 MB/s

Testy gier

Osiągi w grach są zbliżone do tych prezentowanych przez inne laptopy z układem HD Graphics 4000. Jako że Carbon X1 posiada procesor typu ULV, taktowanie zintegrowanego GPU wynosi 350-1150 MHz, a więc jest nieco niższe, niż w modelach ze standardowymi procesorami (w których może osiągać 1250 MHz). Mimo tego wydajność jest znacznie lepsza, niż w przypadku poprzedniego rozwiązania zintegrowanego, czyli HD Graphics 3000. Różnica nie jest jednak na tyle duża, by dać coś w przypadku tytułów o dużych wymaganiach sprzętowych, takich jak Battlefield 3 i Metro 2033.

lowmed.highultra
StarCraft 2 (2010) 143 28.2 19.2

Wpływ na otoczenie

Hałas

ThinkPad X1 Carbon jest jednym z najcichszych laptopów. Podczas obróbki tekstu i korzystania z internetu praktycznie go nie słychać. W testach obciążeniowych uzyskano maksymalnie 34,2 dB. W niektórych laptopach takie wyniki są rejestrowane w testach bez obciążenia. Starszy X1 i Samsung 900X3B są o kilka decybeli głośniejsze od omawianego laptopa.

Hałas

luz
30.2 / 21.3 / 30.1 dB
DVD
32.5 / dB
obciążenie
33.2 / 34.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   BK Precision 732A (odległość 15 cm)

Ciepło

Nie jest to regułą, ale często bywa tak, że poziom emisji hałasu jest odwrotnie proporcjonalny do temperatur roboczych. Tak jest w przypadku modelu X1 Carbon. 

W teście bez obciążenia odnotowano maksymalnie 38,8°C. Na szczęście jedynym gorącym miejscem był jeden z tylnych narożników obudowy. Miejsca oparcia nadgarstków pozostały chłodne. W przypadku typowych zastosowań (korzystanie z internetu, oglądanie filmów) można trzymać laptop na kolanach. 

W trwającym godzinę teście pełnego obciążenia CPU i GPU najwyższą zmierzoną temperaturą było 53,6°C. W tym teście większa część obudowy omawianego laptopa zrobiła się gorąca. W normalnym użytkowaniu nie będzie dochodzić aż do takiego nagrzewania, ale dobrze wiedzieć, że temperatury przy maksymalnym wykorzystaniu zasobów sprzętowych są wysokie. 

W teście Prime95 taktowanie CPU sięgnęło na początku 3,0 GHz, ale szybko ustabilizowało się na poziomie 2,8 GHz i rzadko spadało poniżej tej wartości. Temperatura rdzeni osiągnęła po kilku minutach 95°C. W teście FurMark taktowanie układu HD Graphics 4000 wynosiło na początku 1150 MHz, a w ciągu pół minuty spadło do 950-1050 MHz. W teście pełnego obciążenia (Prime95 i FurMark jednocześnie) taktowanie GPU wynosiło 850-900 MHz, a procesor wykorzystywał bazową częstotliwość taktowania, czyli 2 GHz. Nie wystąpiły spadki poniżej tych wartości, choć temperatura CPU osiągnęła aż 97°C. Według GPU-Z użycie GPU wynosiło 85-100%.

temperatury podzespołów w teście obciążenia CPU (Prime95)
temperatury podzespołów w teście Prime95
temperatury podzespołów w teście obciążenia GPU (FurMark)
temperatury podzespołów w teście FurMark
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia (Prime95 i FurMark)
temperatury podzespołów w teście Prime95 i FurMark
w stresie
 52 °C48.6 °C39.6 °C 
 45.2 °C47.2 °C36.2 °C 
 39.6 °C35.6 °C35 °C 
maks. w ogóle: 52 °C
średnia: 42.1 °C
44.2 °C48.6 °C53.6 °C
38.8 °C46.8 °C48.4 °C
35.6 °C38.6 °C40.2 °C
maks. w ogóle: 53.6 °C
średnia: 43.9 °C
zasilacz  41.2 °C | temperatura otoczenia 27 °C | Fluke 62 Mini IR Thermometer
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 42.1 °C / 108 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(-) The maximum temperature on the upper side is 52 °C / 126 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 53.6 °C / 128 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 33.4 °C / 92 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.6 °C / 103.3 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-11.3 °C / -20.4 F).

Głośniki

Głośniki znajdują się na spodzie, przy bocznych krawędziach obudowy (za wąskimi, podłużnymi otworami widocznymi na zdjęciach w prawej kolumnie). 

W porównaniu do innych ultrabooków jakość dźwięku jest średnia, jeśli nie kiepska. Ze względu na brak basu trudno mówić o harmonijności brzmienia. Odtwarzana muzyka wydaje się bardziej przytłumiona, niż zazwyczaj w laptopach. Głośność maksymalna jest niezła. Laptop wpada jednak w wibracje już przy 40% maksymalnego natężenia dźwięku. Autor zdecydowanie poleca podłączanie głośników zewnętrznych.

Wydajność akumulatora

X1 Carbon posiada wbudowany na stałe akumulator o pojemności 45 Wh. Jak na laptop, który chciałoby się zabierać poza pomieszczenia, to trochę mało.

W teście czytelnika aplikacji Battery Eater uzyskano ponad 7 h pracy. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi (strony, w tym filmiki z YouTube, ładowały się w ustalonej kolejności co 40 s, intensywność podświetlenia była ustawiona na 11. z dostępnych 15 poziomów intensywności zapewniającym około 150 cd/m), zakończył się po 3:22 h. Jest to wynik zbliżony do osiągnięcia starszego X1 (3:31 h). Samsung 900X3B (4:56 h), najnowszy MacBook Air 13 (6:03 h) i Asus UX31A (4:42 h) uzyskały znacznie lepsze rezultaty, przy czym dwa ostatnie modele posiadają akumulatory o większej pojemności.

Wydajność akumulatora
luz
7h 45min
sieć przez WLAN
3h 22min
obciążenie
1h 23min
Warning: No power consumption data found

Podsumowanie

Zmiany, jakie poczyniono w X1 Carbon względem starszego modelu X1, nie są powierzchowne. Lenovo poprawiło sporo rzeczy, na które skarżyli się użytkownicy poprzednika, ale pojawiły się nowe mankamenty. Matowa 14-calowa matryca o podwyższonej rozdzielczości to zupełnie inny wyświetlacz, niż ten o przekątnej 13,3" z ochronną szybą stosowany w starszym X1. Zapewnia ona lepsze kolory, wyższy kontrast i szersze kąty widzenia, ale cechuje się niższą luminancją. Dzięki zrezygnowaniu z dodatkowej szyby ta część laptopa jest lżejsza, ale mniej solidna. 

Obudowa, w której zastosowano jako budulec m.in. włókno węglowe, jest według autora ładniejsza i milsza w dotyku od tej ze stopu magnezu. Najważniejsze jednak, że X1 Carbon jest lżejszy od starszego X1, choć otrzymał większy wyświetlacz. 

Wadą omawianego modelu jest brak kilku portów, które były na wyposażeniu X1 (HDMI, LAN, eSATA/USB). 

Dla wielu użytkowników laptopów kluczową sprawą jest możliwość wymiany lub modernizacji podzespołów. Tymczasem w omawianym modelu praktycznie nie da się tego zrobić w odniesieniu do najważniejszych komponentów.

Zalety ThinkPada X1 Carbon to fakt, że bardzo dobrze sprawdza się pod gołym niebem (dzięki matowej matrycy) oraz to, że oferuje dużą wydajność ogólną. Użytkownikom biznesowym przypadną do gustu jego szybkość i poręczność, ale niektórzy nie będą zadowoleni z czasów pracy uzyskiwanych na zasilaniu akumulatorowym. Brak portu dokowania też może być nie w smak bardziej wymagającym klientom. 

Jeżeli wydajny procesor, spory ekran o dość wysokiej rozdzielczości i modem 3G są ważniejsze od przebiegów na zasilaniu z akumulatora i możliwości rozbudowy funkcji laptopa oraz modernizacji podzespołów, można śmiało polecić ten model.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
z bliska: Lenovo ThinkPad X1 Carbon
z bliska: Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (ThinkPad X1 Rodzina)
Procesor
Intel Core i7-3667U 2 x 2 - 3.2 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4000, rdzeń: 350 MHz, 8.15.10.2696
Pamięć
4 GB 
, DDR3 1600 MHz
Matryca
14.00 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, LEN40A2, TN LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel QS77 (Panther Point)
Dysk twardy
SanDisk SD5SG2256G1052E, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: 4 w 1, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel Centrino Advanced-N 6205 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0, Ericsson H5321 gw Mobile Broadband
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 18.85 x 331 x 226
Akumulator
45 Wh litowo-polimerowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, Microsoft Office Starter 2012, Norton Internet Security, ThinkSlider, Rescue and Recovery, Power Manager, Simple Tap 3.0
Waga
1.335 kg, zasilacz: 405 g
Cena
1800 PLN

 

mimo większego ekranu Carbon X1 jest mniejszy od starego X1
mimo większego ekranu Carbon X1 jest mniejszy od starego X1
wąskie, podłużne szczeliny przy bocznych krawędziach spodu wskazują miejsce, gdzie ulokowano głośniki
wąskie, podłużne szczeliny przy bocznych krawędziach spodu wskazują miejsce, gdzie ulokowano głośniki
po odkręceniu siedmiu śrubek na spodzie można zdjąć górę jednostki zasadniczej (łącznie z klawiaturą)
po odkręceniu siedmiu śrubek na spodzie można zdjąć górę jednostki zasadniczej (łącznie z klawiaturą)
demontując pulpit roboczy z klawiaturą, należy uważać, by nie uszkodzić taśmy tej ostatniej
demontując pulpit roboczy z klawiaturą, należy uważać, by nie uszkodzić taśmy tej ostatniej
dużą część wnętrza zajmuje zasłonięty akumulator; godny podkreślenia jest dobry dostęp do układu chłodzenia
dużą część wnętrza zajmuje zasłonięty akumulator; godny podkreślenia jest dobry dostęp do układu chłodzenia
wlutowane kości RAM
wlutowane kości RAM
płyta główna z najważniejszymi podzespołami
płyta główna z najważniejszymi podzespołami
nie da się zamontować drugiego dysku (z lewej strony widoczny należący do autora 50-milimetrowy dysk SSD Renice X5 pod mSATA)
nie da się zamontować drugiego dysku (z lewej strony widoczny należący do autora 50-milimetrowy dysk SSD Renice X5 pod mSATA)
pulpit roboczy i klawiatura od spodu
pulpit roboczy i klawiatura od spodu
miejsce na kartę SIM z tyłu laptopa
miejsce na kartę SIM z tyłu laptopa
otwory wentylacyjne
otwory wentylacyjne
spód jest wykonany ze stopu magnezu
spód jest wykonany ze stopu magnezu
obudowa jest matowa
obudowa jest matowa
wyposażenie w złącza jest uboższe, niż w poprzedniku
wyposażenie w złącza jest uboższe, niż w poprzedniku
gruntownie zmieniono też ich rozmieszczenie
gruntownie zmieniono też ich rozmieszczenie
X1 Carbon w całej okazałości
X1 Carbon w całej okazałości
zrezygnowano z dodatkowej szyby z Gorilla Glass chroniącej ekran
zrezygnowano z dodatkowej szyby z Gorilla Glass chroniącej ekran
ramka ekranu jest plastikowa
ramka ekranu jest plastikowa
klawiatura AccuType
klawiatura AccuType
podświetlenie ma dwa poziomy jasności
podświetlenie ma dwa poziomy jasności
90-watowy zasilacz
90-watowy zasilacz

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Allen Ngo
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Fujitsu LifeBook U772
HD Graphics 4000, Core i5 3427U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Samsung ATIV Book 7 (740U3E)
HD Graphics 4000, Core i5 3337U, 13.30", 1.582 kg
Recenzja Google Chromebook Pixel
HD Graphics 4000, Core i5 3427U, 12.90", 1.52 kg
Recenzja Toshiba Portege Z930
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 13.30", 1.099 kg
Recenzja Samsung 540U3C
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 13.30", 1.644 kg
Recenzja Acer Aspire S7-191
HD Graphics 4000, Core i7 3517U, 11.60", 1.1 kg
Recenzja Asus X202E
HD Graphics 4000, Core i3 3217U, 11.60", 1.4 kg

Za

+ niesamowicie szybki w działaniu
+ lekki a jednocześnie solidny
+ bardzo cichy
+ matowy ekran
+ duża płytka dotykowa
+ modem 3G
+ mini DisplayPort
+ podświetlana klawiatura

Przeciw

- potrafi być bardzo gorący
- brak HDMI, LAN i portu dokowania
- plastikowa ramka ekranu jest nieadekwatna do klasy laptopa
- nie najlepsze czasy pracy na akumulatorze
- przyciski za gładzikiem mają zbyt luźny skok
- widoczne odciski palców
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Allen Ngo (Update: 2024-11- 4)