Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad X240

02/12/2013

Nowy ThinkPad z serii X z 12,5-calowym ekranem znacznie różni się od poprzednika. X240 jest dużo cieńszy i lżejszy od X230, nie posiada niektórych złączy, otrzymał niskonapięciowy procesor i ma dwa akumulatory. Nie zrezygnowano ze stosowania w nim matrycy IPS. Nie wrócono do klasycznej klawiatury, pozostawiono manipulator trackpoint, ale z sąsiedztwa gładzika zniknęły wszystkie przyciski.

Obudowa

Lenovo ThinkPad X240
Lenovo ThinkPad X240
Lenovo ThinkPad X230
Lenovo ThinkPad X230

Największa zmiana względem poprzednika dotyczy gabarytów laptopa. Obudowa X240 jest o 6 mm cieńsza, niż obudowa X230. Wskutek tego sylwetka bohatera niniejszej recenzji jest optycznie dużo lżejsza. Zamiast kształtu klina nowy model otrzymał spłaszczony, równy kształt. Pozostawiono jednak wygląd typowego ThinkPada, więc X240 jest podobny do starszych przedstawicieli tej rodziny laptopów. Delikatnie zaznaczono nawet kształt pokrywy ekranu typu clamshell. X240 waży 1,45 kg, czyli jest o 100 g lżejszy od modelu X230, ale jego dwa akumulatory mają pojemność o 15 Wh mniejszą od jednego akumulatora X230 (48 vs 63 Wh). 

Solidność obudowy jest dobra i stoi na podobnym poziomie, co w ThinkPadzie X230. Miejsca oparcia dłoni i podstawa klawiatury prawie się nie uginają. Pokrywa ekranu daje się wykrzywiać w niewielkim stopniu. W X240 stwierdzono jednak te same wady, co w starszym modelu. Lekki nacisk na pulpit roboczy powoduje zbiegnięcie się otworu czytnika Smart Card. Miejsca między zawiasami ekranu i nad akumulatorem trochę się wykrzywiają. Podczas normalnego użytkowania te wady nie grają większej roli, ale od laptopa z wyższej półki można by oczekiwać więcej. 

X240 nie posiada dostępnej od zewnątrz kieszeni dysku SATA 2,5" z modelu X230, toteż by dostać się do dysku (i do innych podzespołów), trzeba zdjąć spodnią pokrywę serwisową. W tym celu należy odkręcić 8 śrubek. Procedura demontażu pokrywy serwisowej jest opisana w instrukcji użytkownika. W środku znajdują się m.in. różne złącza (mini PCI-e, M.2), dysk i jedyne gniazdo pamięci RAM (testowany posiadał 8 GB pamięci operacyjnej, tj. maksymalną wielkość tejże). 

Wyposażenie w złącza zewnętrzne zostało zubożone w porównaniu do poprzednika. W X240 zrezygnowano z gniazda ExpressCard i USB 2.0 z funkcją ładowania. Omawiany model posiada więc dwa porty USB 3.0 (z prawej strony z funkcją ładowania), VGA, mini DisplayPort, LAN, gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci. Jeżeli zestaw złączy okaże się zbyt ubogi, można podłączyć stację dokującą poprzez specjalny port na spodzie laptopa. Jest on mniejszy, niż w ThinkPadzie X230, toteż stacje dokujące do starszego modelu nie są kompatybilne z nowym. 

Rozmieszczenie złączy na prawej ściance bocznej jest dość ergonomiczne. Podłączane kable nie będą przeszkadzać w używaniu myszki komputerowej. Na lewej ściance bocznej porty są natomiast przesunięte w stronę przodu obudowy (z tyłu bowiem znajduje się wylot powietrza z układu chłodzenia) i na dodatek rozmieszczono je bardzo blisko siebie. Podłączenie pendrive'a do USB może spowodować niemożność skorzystania z czytnika Smart Card. Również wpięcie wtyczki do złącza mini DisplayPort może kolidować z używaniem USB.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, USB 3.0, mini DisplayPort, czytnik Smart Card
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, USB 3.0, mini DisplayPort, czytnik Smart Card
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, kieszeń na kartę SIM, czytnik kart pamięci, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, kieszeń na kartę SIM, czytnik kart pamięci, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

W ThinkPadzie X230 zmieniono klawiaturę klasyczną na wyspową i taką też posiada model X240. Cechuje się ona korzystnymi właściwościami użytkowymi. Podstawa klawiatury jest sztywna, klawisze mają średni skok, odpowiedni odskok i działają relatywnie cicho. Klawiatura nadaje się do pisania dłuższych testów i użytkownik szybko się do niej przyzwyczaja. Osoby nieznające laptopów ThinkPad zwrócą uwagę na nietypowy układ klawiszy (Fn, Ctrl i PrtSc nie znajdują się tam, gdzie zwykle). Zrezygnowano z oddzielnych przycisków do regulacji głośności dźwięku z modelu ThinkPad X230 i funkcje te przydzielono klawiszom w obrębie klawiatury. Nie ma lampki ThinkLight; klawiatura jest podświetlana od spodu. 

Podobnie jak modele X220 i X230, ThinkPad X240 ma przyciski zintegrowane z płytką dotykową, ale w tym laptopie zrezygnowano ostatecznie z oddzielnych przycisków. W dolnej części płytki są ulokowane przyciski gładzika, a u góry znajdują się przyciski manipulatora trackpoint. Tak jak w ThinkPadach z serii S oraz w modelu T440s, trudno przekonać się do tego rozwiązania. Nie zawsze reaguje właściwie i generalnie działa nieoptymalnie. Nawet po dłuższym czasie oswajania się z tym przyrządem ma się świadomość, że gładziki z oddzielnymi przyciskami są lepsze. Trzeba natomiast przyznać, że właściwości ślizgowe są bardzo dobre, a płytka dotykowa jest dość duża (87 x 73 mm). Rozpoznaje ona dotyk w maksymalnie czterech punktach jednocześnie. Oprogramowanie Synaptics oferuje dużo opcji ustawień.

klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
płytka dotykowa i manipulator trackpoint
płytka dotykowa i manipulator trackpoint

Obraz

Według specyfikacji ThinkPad X240 jest oferowany tylko z matrycami HD Ready (1366 x 768 pikseli). W tańszych konfiguracjach stosowana jest matryca typu TN. Szersze kąty widzenia, lepszy kontrast i ładniejsze kolory ma zapewniać matryca typu IPS, która znalazła się w testowanym egzemplarzu. Trzecią opcją jest ekran dotykowy (również typu IPS).

328
cd/m²
342
cd/m²
338
cd/m²
340
cd/m²
361
cd/m²
338
cd/m²
327
cd/m²
343
cd/m²
339
cd/m²
podświetlenie ekranu
LP125WH2-SPT1, LEN40E2 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 361 cd/m² (Nits) średnia: 339.6 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 358 cd/m²
kontrast: 712:1 (czerń: 0.507 cd/m²)
ΔE Color 3.78 | 0.5-29.43 Ø4.9
ΔE Greyscale 3.34 | 0.5-98 Ø5.2
41% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
44.56% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
64.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
43.05% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.58

Pomiary maksymalnej luminancji w dziewięciu obszarach ekranu wykazały wartości od 327 do 361 cd/m². Wartość średnia to 339 cd/m², a ideał równomierności uzyskano w 91%. Przy ustawieniu podświetlenia na minimum luminancja wyniosła 4 cd/m². Do poziomu 128 cd/m² na 12. stopniu intensywności podświetlenia można regulować jasność w niewielkich odstępach. Przy 13. stopniu zmierzono już 178 cd/m² (ten stopień wykorzystano w teście długości działania laptopa na zasilaniu akumulatorowym podczas korzystania z bezprzewodowego internetu). Skoki luminancji między poziomem 13. a 14. oraz między poziomem 14. a 15. (maksymalny) są jeszcze większe. Przydałoby się, by na poziomie około 150 cd/m² kolejne kroki były mniejsze.

W zapewnieniu komfortowych warunków do pracy na dworze pomagają matowa powierzchnia ekranu oraz wysoki kontrast. Z pewnymi utrudnieniami trzeba się liczyć tylko w sytuacji, kiedy słońce świeci prosto w ekran.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
X240 z matrycą IPS a Adobe RGB (z lewej) i sRGB (z prawej)
X240 z matrycą IPS a Adobe RGB (z lewej) i sRGB (z prawej)

Tak jak matryca IPS w modelu X230, matryca IPS X240 ma niestety dość ubogą paletę barw. Pokrycie przestrzeni sRGB jest zapewnione w 65% a Adobe RGB - w około 41%. W stanie fabrycznym skala szarości, wierność kolorów i nasycenie kolorów znacznie odbiegają od ideału. Szczególnie źle wyglądają czerwień, niebieski, magenta, balans RGB oraz krzywa gammy. Przeprowadzenie kalibracji poprawiło tylko niektóre parametry obrazu. Kolory niebieski i magenta nadal znacząco różniły się od prawidłowych (DeltaE 2000 powyżej 10), toteż można stwierdzić, że odwzorowanie kolorów nie jest mocną stroną tego wyświetlacza.

skala szarości
skala szarości
zarządzanie kolorem
zarządzanie kolorem
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
wierność kolorów
wierność kolorów
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
zarządzanie kolorem (po kalibracji)
zarządzanie kolorem (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)

Kąty widzenia wyglądają dobrze, podobnie jak w starszym modelu. Wyświetlane treści można bez problemu rozpoznać z każdej strony i pod dowolnym kątem. Tylko pod skosem z góry widać wyraźne zmiany jasności i kolorów. W praktyce nie ma to jednak większego znaczenia.

kąty widzenia matrycy IPS w laptopie Lenovo ThinkPad X240
kąty widzenia matrycy IPS w laptopie Lenovo ThinkPad X240

Osiągi

porównanie prędkości konwersji filmów (mniej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji filmów (mniej=lepiej)
prędkość konwersji MP3 do AAC w iTunes (więcej=lepiej)
prędkość konwersji audio (więcej=lepiej)

W ThinkPadzie X240 wraz ze zmianą obudowy na cieńszą nastąpiło przejście ze standardowych procesorów na niskonapięciowe jednostki Intela (o TDP w wysokości 15 W). Zmieniono także wyposażenie w pamięć RAM - tylko jedno gniazdo oznacza mniejszą możliwą do zainstalowania wielkość pamięci, a także mniejszą szybkość działania tejże (brak trybu dwukanałowego) oraz mniejszą wydajność układu grafiki. Z drugiej strony tylko w najtańszych konfiguracjach Lenovo stosuje dysk twardy; w droższych modelach jest montowany dysk SSD [dotyczy rynku niemieckiego - przyp. tłum.]. Poza tym w X240 można dołożyć SSD w postaci modułu M.2.

W czasie powstawania niniejszej recenzji ThinkPad X240 był oferowany z trzema różnymi procesorami, tj. Core i3-4010U, i5-4200U oraz i7-4600U. Testowany egzemplarz był wyposażony w ten trzeci, czyli najwydajniejszy z nich. Core i7-4600U to procesor dwurdzeniowy, posiadający 4 MB pamięci podręcznej L3 Cache. Jego nominalna częstotliwość taktowania to 2,2 GHz, a maksymalna wynosi 3,3 GHz.

Wyniki testów wydajnościowych CPU okazały się trochę lepsze od rezultatów laptopów z procesorem i7-4500U, który ma o 300 MHz niższe taktowanie bazowe. W testach Cinebench R10 32 omawiany model uzyskał 4665 pkt. (jednowątkowy) i 8259 pkt. (wielowątkowy). Maksymalnej częstotliwości taktowania, 3,3 GHz, nie udało się uzyskać w żadnym z testów wydajnościowych, i to mimo wykorzystania przygotowanego przez Lenovo trybu TurboBoost+ (który zapewnia maksymalną wydajność układu chłodzenia). Tylko podczas pracy bez obciążenia taktowanie procesora osiągało maksymalną wartość. Nawet w jednowątkowym teście Super PI (obliczenie próbki 32M zabrało 624 s) obserwowano maksymalnie 3 GHz. W wielowątkowym teście wPrime (obliczenia w teście 1024M trwały 614 s) częstotliwość taktowania CPU szybko spadła z początkowych 3 GHz do 2,5 GHz.

W testach praktycznych procesor Lenovo X240 też zmagał się z pewnymi trudnościami. W teście konwersji filmów w aplikacji MediaEspresso omawiany laptop poradził sobie przy wykorzystaniu CPU (praca wielowątkowa) gorzej od modelu Dell Latitude E7240 z teoretycznie słabszym procesorem Core i5-4200U. W teście konwersji audio w iTunes (praca jednowątkowa) znów było lepiej i - osiągnąwszy prędkość 48,7x - X240 okazał się wyraźnie szybszy od wszystkich konkurentów z procesorami niskonapięciowymi.

Przy ciągłym, pełnym obciążeniu procesora i układu grafiki taktowanie CPU zostaje na stałe obniżone do 1 GHz, natomiast taktowanie GPU wynosi 700-750 MHz. Jednocześnie pobór mocy dla całego komputera spada szybko z początkowych 35 W do 25 W.

Na zasilaniu akumulatorowym nie dochodzi do dodatkowego zmniejszenia wydajności CPU. Wyniki testów syntetycznych były prawie takie same, jak na zasilaniu z sieci. 

Zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4400 to rozwiązanie wykorzystujące współdzieloną pamięć systemową. Z powodu tego, że pamięć operacyjna pracuje w ThinkPadzie X240 w trybie jednokanałowym, wydajność grafiki jest o około 20% gorsza, niż mogłaby być, gdyby wykorzystywany byłby tryb dwukanałowy. Wydajność HD Graphics 4400 z ThinkPada X240 okazała się jednak i tak lepsza od HD Graphics 4000 z procesorów starszej generacji (Ivy Bridge). W teście 3DMark Vantage omawiany laptop uzyskał 3286 pkt., a wynik ThinkPada X230 z HD Graphics 4000 to 3198 pkt. W teście 3DMark 11 było to odpowiednio 799 i 627 pkt. 

Zaletą zintegrowanej grafiki Intela jest technologia Quick Sync Video. Konwersja filmów przeprowadzana z jej wykorzystaniem była nawet 10-krotnie szybsza, niż konwersja przy użyciu rdzeni CPU.

Przy maksymalnym obciążeniu GPU taktowanie HD Graphics 4400 wynosiło 850 MHz. Wartość maksymalna, 1000 MHz, była wykazywana przez narzędzia diagnostyczne tylko przy krótkotrwałym obciążeniu. Na zasilaniu akumulatorowym wydajność GPU jest taka sama, jak na zasilaniu z sieci.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
3DMark 06 Standard Score
4563 pkt.
3DMark Vantage P Result
3286 pkt.
3DMark 11 Performance
799 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
34736 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
4073 pkt.
3DMark Fire Strike Score
517 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
13472 pkt.
PCMark 7 Score
4388 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6060 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
7308 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10406 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4665
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8259
Cinebench R10 Shading 32Bit
6539
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.43 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
15.88 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.66 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
16.05 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
243 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
123 Points
Pomoc

W testach ogólnej wydajności dysponujący szybką pamięcią dyskową ThinkPad X240 uzyskał dobre wyniki. W PCMarku Vantage zdobył 13472 pkt., a w teście PCMark 7 - 4388 pkt.

Wspomniana pamięć dyskowa to SSD Samsung 840 o pojemności 256 GB. Zapewnia on szybki odczyt zapisanych na nim danych oraz szybkie uruchamianie zainstalowanych na nim programów.

Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
przesył danych (minimum): 420.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 459.3 MB/s
przesył danych (średnio): 452 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 150.9 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
LuxMark v2.0 64Bit
Room GPUs-only (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad X240
146 Samples/s
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
102 Samples/s -30%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
270 Samples/s +85%
Dell Precision M4800
67 Samples/s -54%
Dell Latitude E7240
137 Samples/s -6%
Sala GPUs-only (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad X240
233 Samples/s
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
48 Samples/s -79%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
412 Samples/s +77%
Dell Precision M4800
145 Samples/s -38%
Dell Latitude E7240
218 Samples/s -6%

Legenda

 
Lenovo ThinkPad X240 Intel Core i7-4600U, Intel HD Graphics 4400, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
 
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K610M, Micron RealSSD C400 MTFDDAK128MAM
 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10 Intel Core i5-4258U, Intel Iris Graphics 5100, Apple SSD SM0256F
 
Dell Precision M4800 Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Samsung SSD SM841 256GB MZ7PD256HAFV
 
Dell Latitude E7240 Intel Core i5-4200U, Intel HD Graphics 4400, Liteonit LMT-128M6M
lowmed.highultra
Dirt Showdown (2012) 49 30 17 5
Torchlight 2 (2012) 75 52 17
Tomb Raider (2013) 38 19.5 11 5

Wpływ na otoczenie

Hałas

ThinkPad X240 potrafi być bezgłośny, a w trybie Turbo Boost+ (powodującym zwiększenie prędkości obrotowej wentylatora do maksimum, który można wybrać w programie Lenovo Energy Management) zmierzono maksymalnie 41,6 dB. Po zrezygnowaniu z tej opcji maksymalne natężenie hałasu osiągnęło tylko 33,7 dB. Kiedy wentylator włączał się przy minimalnym obciążeniu, rejestrowano 28,2 dB. Był on wtedy właściwie niesłyszalny. 

Generalnie kultura pracy układu chłodzenia X240 jest bardzo dobra. Odgłos pracy wentylatora jest przyjemny. Nie występują dźwięki o wysokiej tonacji ani skokowe zmiany prędkości obrotowej wentylatora.

Hałas

luz
27 / 27 / 27 dB
obciążenie
33.7 / 41.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

zegary w teście pełnego obciążenia
zegary w teście pełnego obciążenia

Temperatury obudowy są generalnie bardzo niskie. Tylko w teście pełnego obciążenia na niewielkim wycinku obudowy sąsiadującym z procesorem temperatura przekroczyła 50°C, co może być alarmujące. Doszło jednak do tego w sytuacji, kiedy wyłączony był tryb Turbo Boost+ (wzmagający intensywność pracy układu chłodzenia). Po włączeniu tego trybu maksymalna temperatura obudowy była w tym samym teście o około 8°C niższa.

w stresie
 28.7 °C27.8 °C25.6 °C 
 39.6 °C39.5 °C26.2 °C 
 29 °C29.2 °C26.4 °C 
maks. w ogóle: 39.6 °C
średnia: 30.2 °C
29 °C29.7 °C28.1 °C
50.5 °C45.8 °C28.5 °C
30.2 °C28.7 °C27.4 °C
maks. w ogóle: 50.5 °C
średnia: 33.1 °C
zasilacz  49.1 °C | temperatura otoczenia 20 °C | Fennel Firt 550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.2 °C / 86 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.6 °C / 103 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50.5 °C / 123 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.2 °C / 84.6 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-0.9 °C / -1.7 F).

Głośniki

Jakość dźwięku z wbudowanego systemu audio jest słabiutka. Praktycznie nie słychać tonów średnich i niskich. Głośność maksymalna jest skromna, a przy wysokich nastawach głośniki nie grają czysto.

Wydajność akumulatora

Podobnie jak w ThinkPadzie T440s, w modelu ThinkPad X240 zastosowano system Power Bridge. Pod tą nazwą kryje się rozwiązanie składające się z wbudowanego wewnątrz obudowy (aczkolwiek da się go wymienić) akumulatora o pojemności 24 Wh oraz zewnętrznego, odczepianego akumulatora o identycznej pojemności. Ten drugi można zastąpić dostępnymi jako opcja akumulatorami o większej pojemności (48 i 72 Wh).

Czasy pracy na akumulatorze są bardzo dobre. Są one dłuższe, niż w ThinkPadzie X230 z akumulatorem o większej pojemności (63 Wh). W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) X240 działał 13:41 h, a starszy model - 10:04 h. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi X240 uzyskał prawie 8 h, a X230 - prawie 5,5 h. Bohater niniejszej recenzji był w stanie odtwarzać z dysku film Full HD przez ponad 6 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.1 W
luzdarkmidlight 3.9 / 6.2 / 7.3 W
obciążenie midlight 28.5 / 35.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
13h 41min
sieć przez WLAN
7h 56min
Big Buck Bunny H.264 1080p
6h 02min
obciążenie
1h 44min

Podsumowanie

Lenovo ThinkPad X240 to w sumie udany ultrabook z cechami typowego laptopa biznesowego. Jego mocne strony to zatem rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa, jakość obudowy, możliwości rozbudowy wyposażenia oraz klawiatura.

Matryca typu IPS zapewnia szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast i umożliwia komfortowe używanie laptopa pod gołym niebem.

Cienka obudowa, niewielka waga oraz cicha praca są okupione ograniczeniem wydajności CPU oraz miejscowo gorącą obudową. Można zrezygnować z cichej pracy laptopa pod obciążeniem, a wtedy jego obudowa jest chłodniejsza. Mimo mniejszej pojemności akumulatorów X240 działa na akumulatorze dłużej od poprzednika. Można liczyć nawet na 6-8 h normalnej pracy.

Wady ThinkPada X240 to rozmieszczenie portów peryferyjnych oraz gładzik ze zintegrowanymi przyciskami.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Lenovo ThinkPad X240
bohater testu: Lenovo ThinkPad X240

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad X240
Procesor
Intel Core i7-4600U 2 x 2.1 - 3.3 GHz, Haswell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4400, rdzeń: 1100 MHz, pamięć współdzielona, igdumdim64 9.18.10.3272
Pamięć
8 GB 
, DDR3 1600 MHz, 1x 8 GB, maks. 8 GB
Matryca
12.50 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LP125WH2-SPT1, LEN40E2, IPS, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV, 250 GB 
Karta dźwiękowa
Realtek High Definition Audio
Złącza
2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, MMC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych, czujniki: odbiornik GPS
Łączność
Intel I218-LM Gigabit (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-AC 7260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0, Ericsson N5321gw
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 20 x 305 x 207
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 2x 24 Wh, 11,1 V, 2,09 Ah
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional (64 Bit) + Windows 8 Pro (64 Bit)
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela, 720p
Inne
klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.45 kg, zasilacz: 300 g
Cena
1850 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Latitude E5250
HD Graphics 4400, Core i5 4310U
Recenzja AsusPro BU201LA
HD Graphics 4400, Core i5 4210U
Recenzja Dell Latitude E7240
HD Graphics 4400, Core i5 4200U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo M30-70
HD Graphics 4400, Core i3 4010U, 13.30", 1.53 kg
Recenzja Asus UX32LA
HD Graphics 4400, Core i5 4200U, 13.30", 1.45 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook U574
HD Graphics 4400, Core i5 4200U, 13.30", 1.578 kg

Za

+ klawiatura
+ matryca
+ czasy pracy na zasilaniu własnym
+ system Power Bridge
+ cichy
+ mobilność

Przeciw

- rozmieszczenie złączy
- nie najlepsza sztywność obudowy
- gładzik ze zintegrowanymi przyciskami
- procesor nie osiąga maksymalnej wydajności
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad X240
Tobias Winkler (Update: 2020-01-26)