Notebookcheck Logo

Test Lenovo Thinkpad X300

ThinkPad X300 to najlżejszy model tej marki, z którego konstruktorzy Lenovo mogą być dumni. Rozgłos, jaki sobie zyskał już na starcie, zapewnił mu niemałe zainteresowanie, porównywalne z tym, jakie towarzyszyło MacBookowi Air. Entuzjazm opadł jednak po tym, jak producent ujawnił ceny. Były one na tyle wygórowane, że ostudziły zapędy co bardziej zapalonych chętnych. A może jednak ten sprzęt jest wart takich pieniędzy?  

Lenovo Thinkpad X300

Obudowa

ThinkPad X300 nie jest szczególnie podobny do starszych modeli tej marki, ale czarny kolor obudowy to cecha, którą odziedziczył po poprzednikach. Symbolem, jaki się zachował, jest czerwony grzybek na środku klawiatury, który to motyw został uhonorowany umieszczeniem w nowym logo ThinkPad  pod postacią czerwonej kropki nad „i”.

Wzornictwo X300 jest podporządkowane funkcjonalności, stąd chociażby zwężony pulpit przed klawiaturą i matryca w obudowie clamshell.

Solidność to cecha jednoznacznie kojarząca się z ThinkPadami, a chiński producent tych laptopów nadal przykłada do niej dużą wagę. Kluczem do sukcesu są tutaj swoista budowa oraz zastosowane wytrzymałe materiały. Lenovo używa kompozytów i lekkich metali, dzięki czemu w efekcie powstaje bardzo mocna konstrukcja. Zarówno jednostka zasadnicza jak i obudowa ekranu są w wysokim stopniu odporne na nacisk i wszelkiego rodzaju wyginanie. Można zatem bez obaw podnosić X300 nie tylko za krawędź platformy roboczej ale i za róg ekranu.   

W tym ostatnim teście obserwowaliśmy tylko minimalną deformację, stwierdziliśmy brak zniekształcenia obrazu wyświetlanego akurat na ekranie, a próbie towarzyszyło tylko ciche skrzypienie. Większość notebooków nie nadaje się do takich eksperymentów, toteż odradzamy przeprowadzanie ich samodzielnie w celach poznawczych.

Wyświetlacz jest utrzymywany w stanie zamkniętym przez dwa zatrzaski. Dobrze trzymają one nawet w rogach. Nie wykluczają jednak niestety lekkiego kolebania się ekranu w stanie zamkniętym.  

Zawiasy wydają się cokolwiek drobne, ale trzymają ekran niezawodnie. Regulowanie kąta nachylenia przychodzi może trochę zbyt łatwo. Choć ekran nie kiwa się po zmianie położenia czy przy wstrząsach, ze względu na dobre samopoczucie przydałoby się, by zawiasy stawiały trochę większy opór.

wytrzymałość obudowy jest rewelacyjna, a to dzięki zastosowaniu mocnych i lekkich materiałów

ThinkPad X300 bywał porównywany na starcie (i ciągle jest) z  MacBookiem Air (MBA), ale maluch Lenovo bije konkurenta na głowę jeżeli chodzi o wyposażenie w złącza. Naszym zdaniem i tak brakuje paru, ale nie można mieć wszystkiego.  

X300 posiada zatem trzy razy więcej portów USB niż MBA, w tym jeden na ściance tylnej. Trochę bez sensu jest, że z tyłu umieszczono również wihajster do włączania WiFi. Kolejną przewagą nad konkurentem Apple jest wbudowany napęd optyczny, który znajduje się z prawej strony.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: 2x USB, gniazda audio
lewy bok: 2x USB, gniazda audio
tył: gniazdo zasilania, VGA, LAN, USB
tył: gniazdo zasilania, VGA, LAN, USB
prawy bok: napęd optyczny, blokada Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny, blokada Kensingtona

Osprzęt

ThinkPady zawsze słynęły z porządnej, wygodnej klawiatury.  Choć X300 to maluch z 13-calowym ekranem, zmieszczono w nim klawiaturę, której zasadnicze płytki mają wymiary 18x18 mm.

Klawisze są ładnie podzielone na segmenty, ale jest jak zwykle pewien ból, gdyż ctrl zastąpiono w lewym przednim rogu klawiszem fn.

Charakterystyki pracy są natomiast bez zarzutu. Dobrze wyważono opór początkowy, skok i odpowiedź. Klawisze wydają z siebie przy pisaniu cichy klik, który jest jak najbardziej na miejscu w tym bardzo poręcznym (i zabieranym w miejsca, gdzie wypada być dyskretnym) komputerze. Z jednym wyjątkiem – w naszym egzemplarzu bita spacja schodziła głęboko w dół i powodowała przy tym wysoce nieprzyjemny stuk.

Urządzenia wskazujące są dwa – gładzik i grzybek. Touchpad spisuje się nieźle, tyle że jest mikry. Mimo to jednak udostępnia strefy przewijania w pionie i w poziomie.

Trackpoint dla przygodnego użytkownika będzie bardzo wymagający. Trzeba poświęcić trochę czasu na opanowanie jego narowów. Na dłuższą metę jest to jednak lepszy substytut myszki od płytki dotykowej. Kieruje się nim kursorem poprzez wywieranie lekkiego nacisku na czerwona kauczukową główkę we żądanym kierunku (palec wskazujący pozostaje zatem w jednym miejscu). Kciukiem natomiast sięga się swobodnie i korzysta z przypisanych do trackpointa trzech klawiszy.

Za klawiaturą umieszczone są guziki do regulowania głośności oraz knefel ThinkVantage, który wywołuje ThinkVantage Productivity Center.

touchpad/trackpoint
touchpad/trackpoint
klawiatura
klawiatura

Obraz

W ThinkPadzie X300 znajduje zastosowanie matryca podświetlana diodami LED o przekątnej 13,3” i maksymalnej rozdzielczości 1440x900 pikseli. Tym samym, choć to mały notebook, ekran oferuje duży obszar roboczy i przejrzystość pulpitu pomimo otwarcia większej liczby okien. Jest to matryca matowa, co rzutuje korzystnie na jej zachowanie na dworze.

Podświetlenie jest mocne – diodom LED można zawdzięczać jasny obraz, przy czym uśredniona maksymalna wartość luminancji wynosi średnio prawie 230 cd/m². To bardzo dobry, ale nie wybitny rezultat. Swoja drogą podświetlenie jest równomierne  (wskaźnik rozproszenia na poziomie prawie 90%), stąd obraz wydaje się jednorodny. Rozczarowuje natomiast kontrast wyrażający się proporcją 131:1.

Nie powala również odwzorowanie kolorów, przynajmniej w subiektywnym odczuciu. Wyraźnie nie podobały się nam odcienie cieliste, gdzie wkradały się tony zieleni.

223
cd/m²
222
cd/m²
218
cd/m²
226
cd/m²
225
cd/m²
225
cd/m²
243
cd/m²
221
cd/m²
237
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 243 cd/m² (Nits) średnia: 226.7 cd/m²
rozświetlenie: 90 %
kontrast: 122:1 (czerń: 1.85 cd/m²)
Thinkpad X300
na zewnątrz

Słabą stroną zastosowanego wyświetlacza okazały się dość ograniczone kąty widzenia. W pionie do pogorszenia jakości obrazu wystarczy lekkie przyciągnięcie ekranu ku podstawie bądź odepchnięcie odchylające go od pionu. W zakresie horyzontalnym kąty są znacznie szersze.

kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300
kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300
kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300
kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300
kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300
kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300
kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300
kąty widzenia w Lenovo Thinkpad X300

Osiągi

Podzespoły X300 nakierowane są bardziej na oszczędność energii niż na maksymalną wydajność, ale możliwości systemu nie są złe. W modelu tym zastosowano małoformatowy procesor Core 2 Duo SL7100 Intela, w nazwie którego L oznacza Low Voltage (niskie napięcie). Do tego dochodzi zintegrowana karta graficzna GMA X3100.

Do prostych zadań oprzyrządowanie jest w porządku, ale przy skomplikowanych operacjach obliczeniowych czy renderowaniu objawia się jego słabość. Można to stwierdzić chociażby po wynikach testu Cinebench R10, gdzie ThinkPad X300 lokuje się daleko w tyle za laptopami z mocniejszymi procesorami Merom czy Penryn. Nawet konkurencyjny MacBook Air wypada lepiej (szczególnie zaskakuje dobry wynik MBA w Shading Test, pomimo posiadania tej samej karty graficznej; objawia się w ten sposób dobre wsparcie  OpenGL w systemie MacOS).

Co innego mówi PCMark05, gdzie X300 góruje dzięki zastosowaniu szybkiego dysku SSD nie tylko nad MBA (w wersji z HDD) ale i nad notebookami dysponującymi dużo wydajniejszym procesorem.

porównanie wyników Cinebench R10
porównanie wyników Cinebench R10

ThinkPad X300 sprawdza się należycie w zastosowaniach biurowych dzięki dobrze dobranym takim właśnie komponentom jak pamięć operacyjna i masowa. W naszym egzemplarzu mieliśmy w sumie 2 GB RAM w dwóch modułach (DDR2, PC5300, 667 MHz), przy czym maksymalnie może obsłużyć do 4 GB pamięci.  
Dysk typu Solid State Drive (SSD) Samsunga dysponował 64 GB przestrzeni, co jest wystarczające, jeżeli komputer służy do pracy a nie rozrywki. Jest to rozwiązanie drogie, ale bezgłośne, zapewniające większe bezpieczeństwo danych oraz wydajne (ultrakrótki czas dostępu i niezłe transfery).

PCMark05
PCMark05
3DMark06
3DMark06
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo GPU
Systeminfo GPU
Systeminfo HDD
3DMark 2001SE Standard
3336 pkt.
3DMark 03 Standard
1442 pkt.
3DMark 05 Standard
609 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
539 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3871 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit508 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit2294 Points
 Rendering Single 32Bit1290 Points
Samsung MCCOE64G8MPP-0VA
przesył danych (minimum): 67.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 96.8 MB/s
przesył danych (średnio): 75.5 MB/s
czas dostępu: 0.3 ms
szybkość interfejsu: 82.7 MB/s
obciążenie procesora: 3.9 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Sama konfiguracja zapowiadała, że X300 okaże się laptopem cichym. Potwierdziło się to w testach. Podczas nieskomplikowanych operacji (w tym oczywiście korzystania z internetu) komputer nie wydaje z siebie żadnych odgłosów. Przy większych obciążeniach wentylator odzywa się na krótko (15-20 s) w odstępach liczonych w minutach. I choć natężenie dźwięku jest wówczas znikome (31,4 dB) to skutkiem kontrastu z panująca wcześniej niezmąconą ciszą ThinkPad wydaje się wręcz głośny. Przy długotrwałym obciążeniu (ale muszą to być naprawdę ciężkie próby) stwierdziliśmy maksymalny poziom hałasu w wymiarze 32,8 dB. Dla wielu laptopów uważanych przez nas za niehałaśliwe taki poziom potrafi być minimalnym.

Hałas

luz
27.8 / 27.8 / 31.4 dB
DVD
35.2 / dB
obciążenie
32.8 / 32.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Nawet kiedy robi się cieplej, z X300 nie ma problemu, jeżeli chodzi o nagrzewanie się. Po godzinie intensywnej pracy z obciążeniem temperatura w najcieplejszym miejscu na spodzie przekroczyła nieznacznie 38°, a na pulpicie było to zaledwie 34,5°C. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by korzystać z komputera, biorąc go na kolana, czy kładąc sobie na brzuchu. Co więcej, jako że wentylator pobiera powietrze przez otwory w tylnej ściance komputera, można się do pewnego stopnia nie martwić o podłoże, na jakim spoczywa laptop.

w stresie
 34.6 °C34.5 °C30.7 °C 
 32.8 °C33.2 °C29.7 °C 
 30.5 °C30.9 °C28.4 °C 
maks. w ogóle: 34.6 °C
średnia: 31.7 °C
22.3 °C22.2 °C21.8 °C
22.6 °C22.5 °C22.5 °C
24.3 °C22.1 °C23.7 °C
maks. w ogóle: 24.3 °C
średnia: 22.7 °C
temperatura otoczenia 23.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.7 °C / 89 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.6 °C / 94 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 24.3 °C / 76 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.9 °C / 87.6 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-2.6 °C / -4.7 F).

Głośniki

ThinkPad X300 otrzymał dwa głośniczki o mocy 2 W RMS (wg producenta) – lepsze to niż głośnik mono. Jeżeli chodzi o jakość dźwięku – pełne zaskoczenie. Nawet przy maksymalnej sile głosu komputer wydaje z siebie przyjemny dźwięk, czym może zawstydzić wiele notebooków średniej klasy. Dobra wrażenia gwarantuje umiejscowienie głośniczków na krawędziach pulpitu, choć trzeba zaznaczyć, że podczas pisania można je przysłaniać; wówczas nie będą grały tak ładnie.

Wydajność akumulatora

Reader's Test
Reader's Test
Classic Test
Classic Test

Egzemplarz z naszego testu był wyposażony w akumulator o pojemności 43,2 Wh (4000 mAh). Przy minimalnym obciążeniu (przeglądanie tekstu w Notatniku przy minimalnej jasności obrazu i bez WiFi) udało się osiągnąć z jego udziałem 5 h pracy. W bardziej życiowym teście korzystania z sieci przez WiFi, z dopasowaną jasnością (poziom 13. na 15 możliwych) i przy wybranym planie oszczędzania energii komputer chodził 4 h.
 
Jako że dla tak wszędobylskiego urządzenia, jakim jest X300, nie istnieje coś takiego jak przebieg, który można by uznać za satysfakcjonujący, istnieje możliwość zastąpienia napędu optycznego dodatkowym akumulatorem. Niestety, przy tej operacji trzeba się posłużyć śrubokrętem, więc zmiany nie da się przeprowadzić błyskawicznie.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 18 / 25 / 28 W
obciążenie midlight 37 / 42 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Wydajność akumulatora
luz
5h 08min
sieć przez WLAN
4h 00min
DVD
2h 25min
obciążenie
1h 40min

Podsumowanie

ThinkPad X300 był dla naszego światka pewnym zaskoczeniem, gdyż pojawił się właściwie znikąd (choć dziwnym trafem jego premiera zbiegła się w czasie z do pewnego stopnia podobnym MacBookiem Air). Wstępnie budził zachwyt, ale kiedy jawną stała się jego cena, zapał potencjalnych amatorów został ostudzony. Na szczęście od czasu swojej premiery laptop ten zdążył mocno potanieć (już na starcie nie wydawał się nam rewelacją, a obecnie wyglądamy co najmniej paru potencjalnie równie atrakcyjnych konkurentów).

W sumie można mu wystawić pozytywne świadectwo. Zalety X300 to solidna, lekka obudowa, matryca podwyższonej rozdzielczości (oczywiście ledówka), znikoma emisja hałasu z racji posiadania dysku SSD i energooszczędnego procesora oraz długa praca na niewielkim w sumie akumulatorze. Główną wadą naszym zdaniem jest skromne wyposażenie złącza, a już kardynalnym błędem konstruktorów było pozbawienie X300 złącza stacji dokującej. W tak drogim sprzęcie (do niedawna dostępnym tylko wybrańcom tudzież ekscentykom) jest to brak niedopuszczalny. Jeżeli porównywać go z MacBookiem Air (choć to trochę naciągane, gdyż zbyt wiele je różni), ThinkPad X300 to jednak laptop znacznie praktyczniejszy, bardziej uniwersalny, gdyż posiada trzy porty USB, sieciówkę, modem UMTS i wbudowany napęd optyczny.

Lenovo Thinkpad X300

Galeria

Lenovo Thinkpad X300
Lenovo Thinkpad X300
Lenovo Thinkpad X300
Lenovo Thinkpad X300
Lenovo Thinkpad X300
Lenovo Thinkpad X300
Lenovo Thinkpad X300
Lenovo Thinkpad X300
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Lenovo Thinkpad X300
bohater testu: Lenovo Thinkpad X300

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad X300
Procesor
Intel Core 2 Duo L7100 2 x 1.2 GHz, Merom
Pamięć
2048 MB 
, DDR2-667, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
13.30 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, podświetlana diodami LED, WXGA+ TFT, refleksująca: nie
Chipset
Intel GM965
Dysk twardy
Samsung MCCOE64G8MPP-0VA, 64 GB 
, Samsung MCCOE64G8MPP-0VA
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
Łączność
Intel 82566MM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 19 x 231 x 318
Akumulator
43 Wh litowo-jonowy, 10,8 V, 4000 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Business 32 Bit
Inne
36 miesiące(y) gwarancji, modem UMTS/HSDPA
Waga
1.51 kg, zasilacz: 340 g
Cena
6859 PLN

 

wszystko tu jakby nowe, ale jednak trochę po staremu
wszystko tu jakby nowe, ale jednak trochę po staremu
klawiatura jak z ThinkPada
rasowy ThinkPad musi mieć czerwony grzybek – to trackpoint, czyli dodatkowe urządzenie wskazujące
rasowy ThinkPad musi mieć czerwony grzybek – to trackpoint, czyli
X300 otrzymał 13-calową matową matrycę podświetlaną diodami LED
dodatkowe urządzenie wskazujące
do sprzętu wysokiej klasy pasuje szybki dysk SSD Samsunga
X300 otrzymał 13-calową matową matrycę podświetlaną diodami LED
laptop ten może zostać wyposażony maksymalnie w 4 GB RAM
do sprzętu wysokiej klasy pasuje szybki dysk SSD Samsunga
dzięki energooszczędnym podzespołom X300 jest bardzo cichy (choć nie bezgłośny)
laptop ten może zostać wyposażony maksymalnie w 4 GB RAM
obudowa nie nagrzewa się przesadnie, także podczas pracy z obciążeniem
dzięki energooszczędnym podzespołom X300 jest bardzo cichy (choć nie bezgłośny)
głośniczki grają nadspodziewanie ładnie, jednak ich umiejscowienie jest co najmniej dyskusyjne
obudowa nie nagrzewa się przesadnie, także podczas pracy z obciążeniem
akumulator ulokowany jest w przedniej części obudowy
napęd optyczny można zastąpić dodatkowym akumulatorem
klawiatura jak z ThinkPada
w tym małym laptopie znalazło się miejsce dla kamerki internetowej
napęd optyczny można zastąpić dodatkowym akumulatorem
X300 jest niewątpliwie bliski starszym ThinkPadom
X300 jest niewątpliwie bliski starszym ThinkPadom
solidne materiały dają nadzieję na długie i szczęśliwe użytkowanie
solidne materiały dają nadzieję na długie i szczęśliwe użytkowanie
charakterystycznym elementem jest imitująca skorupę małża pokrywa ekranu
charakterystycznym elementem jest imitująca skorupę małża pokrywa ekranu
złącza są rozmieszczone w rozsądny sposób
złącza są rozmieszczone w rozsądny sposób
zestaw interfejsów obejmuje jednak tylko najbardziej standardowe porty
zestaw interfejsów obejmuje jednak tylko najbardziej standardowe porty
X300 nie posiada zatem złącza stacji dokującej i cyfrowego wyjścia obrazu
X300 nie posiada zatem złącza stacji dokującej i cyfrowego wyjścia obrazu
z pomocą modemu UMTS łatwo uzyskać połączenie z internetem praktycznie
z pomocą modemu UMTS łatwo uzyskać połączenie z internetem praktycznie na całym obszarze kraju
na całym obszarze kraju
w tym małym laptopie znalazło się miejsce dla kamerki internetowej
głośniczki grają nadspodziewanie ładnie, jednak ich umiejscowienie
choć nie jest przesadnie pojemny, pozwala na cztery godziny pracy, może nawet więcej

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Apple MacBook Air
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo SP7500

Notebooki z tym samym GPU

HP Compaq 2510p - recenzja użytkownika
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo U7600, 12.00", 1.62 kg
Recenzja Packard Bell EasyNote BG46
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5450, 12.00", 1.606 kg
Recenzja MSI MegaBook PR200
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5450, 12.00", 2.073 kg
Recenzja Acer Aspire 2920
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T7300, 12.00", 2.115 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Lenovo Yoga Slim 6 14: Premiera dla Radeona 740M
Radeon 740M, Phoenix (Zen 4) R5 7540U, 14.00", 1.374 kg

Za

+ bardzo solidna obudowa
+ świetne wykonanie i materiały
+ matowa matryca (ledówka)
+ nader cichy
+ praktycznie zimna obudowa
+ wygodna klawiatura
+ zadowalająco długa praca na akumulatorze

Przeciw

- brak złącza stacji dokującej
- wąskie kąty widzenia w pionie
- wygórowana cena (dostępny tylko z dyskiem SSD)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo Thinkpad X300
J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)