Notebookcheck Logo

Test MSI GX660R

MSI GX660 należy do elity wydajnych komputerów przenośnych przeznaczonych dla graczy. Konkuruje w tym segmencie przede wszystkim z notebokami Asusa (z serii G53 i G73), Alienware, Clevo i starszymi konstrukcjami MSI. Rywalizacja ta rozgrywa się głównie na polach wydajności karty graficznej (GX660 dysponuje mocnym atutem w postaci układu Mobility Radeon HD 5870) i ceny. Testom poddaliśmy jeden z droższych modeli z tej serii, z dyskami zestawionymi w macierz RAID 0 (stąd oznaczenie GX660R).

MSI GX660R-086PL

Obudowa

MSI GX660R-086PL

Z zewnątrz MSI GX660R prezentuje walory wizualne charakterystyczne dla segmentu notebooków tworzonych z myślą o graczach komputerowych. Bazowa czerń w połączeniu z kątowymi przetłoczeniami obudowy to elementy, które nadają bryle urządzenia pożądaną agresywność. Ciekawy efekt stylistyczny stanowi również centralnie ulokowane logo producenta, do którego zbiegają się linie przetłoczeń poprowadzone przez masywny dekiel.

Skórzana wstawka rozciągająca się wzdłuż dolnej części pokrywy ekranu poprawnie wpisuje się w estetykę urządzenia, a ponadto spełnia walory praktyczne - ułatwia mianowicie utrzymywanie sprzętu w dłoniach podczas przenoszenia.

Na obrysie obudowy laptopa rozlokowano diody LED, których pomarańczowe podświetlenie podkreśla agresywną stylistykę GX660R. Należy jednak zaznaczyć, iż podświetlenie obudowy diodami LED stanowi dosyć kontrowersyjny element wystroju urządzenia. Jaskrawy blask bijący z okolic środkowej części ramki matrycy przesadnie drażni oczy. Istnieje wszakże możliwość wygaszenia całego systemu podświetlenia lub też jego pojedynczych składowych przy użyciu oprogramowania „MSI LED Manager”.

Pokrywę ekranu usadowiono na dwóch przegubach, które wyekspediowano na górną część platformy roboczej. Dzięki klasycznemu mocowaniu ekranu maksymalny kąt rozwarcia wynosi niespełna 180 stopni. W trakcie regulacji kąta nachylenia panelu wyczuwalny jest opór, którego znaczna intensywność mi akurat odpowiadała. Z racji sporej masy platformy roboczej unoszenie pokrywy ekranu przy użyciu jednej dłoni nie powoduje podrywania spodu laptopa.

Ramka ekranu, choć wizualnie sprawia wrażenie masywnej, w bezpośrednim kontakcie z dłonią użytkownika wygina się przy unoszeniu pokrywy za jeden z rogów. Przy poruszaniu klapą wyczuwalne są wyraźne naprężenia materiału, co objawia się delikatnym chrobotaniem tworzywa w trakcie regulacji kąta nachylenia panelu.

Wykończenie pulpitu roboczego nawiązuje do zewnętrznej stylistyki laptopa. Agresywne wstawki w postaci czerwonych obwódek okalających urządzenia grające czy też wyróżnienie segmentu znaków „WSAD”  przypominają o rozrywkowym charakterze sprzętu. W tylnej części platformy osadzono panel multimedialny, przy użyciu którego obsługujemy m.in. funkcję Turbo czy też technologię Cooler Boost. Aktywność danej usługi sygnalizowana jest pomarańczowym podświetleniem sygnaturki.

Wydaje się, iż połyskujące wykończenie pulpitu roboczego nie ułatwia utrzymywania odpowiedniej estetyki urządzenia. W rzeczywistości jednak tworzywo w miejscu podparcia nadgarstków nie brudzi się przesadnie (drobiny zabrudzeń zbierają się na obrzeżach naklejek reklamowych). Odciski palców widoczne są natomiast na podstawie klawiatury oraz powierzchni sensorycznego panelu.

Trwałość pulpitu roboczego wypada zadowalająco. Unoszenie jednostki zasadniczej trzymanej za bok nie skutkuje nadmiernym trzeszczeniem tworzywa, co świadczy o poprawnym spasowaniu poszczególnych komponentów obudowy. Nieco gorszą sztywność materiału obserwujemy w środkowej części listwy multimedialnej. Ponadstandardową elastycznością cechuje się również podstawa klawiatury.

Jak przystało na rasowy sprzęt rozrywkowy, MSI GX660R dysponuje pełnym zestawem złączy komunikacyjnych, których rozmieszczenie wypada całkiem sensownie. Na lewej ściance obudowy laptopa ulokowano m.in. dwa złącza USB 3.0 oraz port ExpressCard. Po przeciwległej stronie platformy zamontowano czytnik Blu-ray, poniżej którego rozmieszczono złącza audio. Na tył obudowy laptopa wyekspediowano takie interfejsy jak: HDMI, VGA i eSATA.

Spód laptopa w zdecydowanej większości zajmuje klapa serwisowa, prostota demontażu której ułatwia serwisowanie wewnętrznych komponentów laptopa. W tylnej części korpusu swoje miejsce odnalazł głośniczek niskotonowy.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: wylot wentylacji, 2x USB 3.0, czytnik kart, USB, ExpressCard
lewy bok: wylot wentylacji, 2x USB 3.0, czytnik kart, USB, ExpressCard
prawy bok: gniazda audio, USB, czytnik Blu-ray (tylko odczyt)
prawy bok: gniazda audio, USB, czytnik Blu-ray (tylko odczyt)
tył: złącze blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, LAN, VGA, eSATA, HDMI, wylot wentylacji
tył: złącze blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, LAN, VGA, eSATA, HDMI, wylot wentylacji

Osprzęt

Wykorzystana w omawianym laptopie MSI klawiatura wyspowa sprawuje się dosyć przeciętnie. Na obniżenie noty wystawionej temu urządzeniu wpływa specyficzna charakterystyka działania płytek, które cechują się soczystym skokiem. Wspomniana niedogodność jest dodatkowo potęgowana przez sporą elastyczność podstawy klawiatury, przez co końcowa faza wyciskania klawisza jest błędnie wyczuwalna.

W trakcie organoleptycznego przeglądu jakości wykonania klawiatury natknąłem się na feler związany z donośnym chrupotem, objawiającym się w momencie silniejszego ucisku powierzchni klawiszy: R-T-5-6. Z racji tego, iż płytki te są ulokowane w niewielkiej odległości od siebie, moje podejrzenia padły na solidność tacki maskującej wolne przestrzenie pomiędzy klawiszami. Na szczęście po kilku dniach intensywnego użytkowania sprzętu wspomniana niedogodność ustąpiła.

Rozlokowanie poszczególnych klawiszy wygląda standardowo. Pewien niesmak budzi jedynie upchnięcie płytki ukośnika wstecznego pomiędzy klawiszami Alt oraz Spacja. Takie umiejscowienie klawisza wpłynęło negatywnie na rozmiary lewego klawisza Ctrl, który jest intensywnie wykorzystywany w grach typu FPS (first-person shooter).

Brak kontrolki informującej o stanie aktywności klawisza Caps Lock to detal, który na tle pozostałych niedoróbek klawiatury nie stanowi głównego argumentu do narzekań.

Miłym akcentem estetycznym nakierowanym na graczy jest wyróżnienie zestawu klawiszy „WSAD”. Sygnatury właściwych klawiszy strzałek kierunkowych oraz płytek podmapowanych w segmencie bloku numerycznego uwyraźniono czerwoną barwą.

Choć efektowny wizualnie, gładzik firmy Synaptics nie zachwyca właściwościami użytkowymi. W momencie gdy palec uchwyci odrobinę wilgoci, powierzchnia tabliczki staje się nazbyt tępa, co ogranicza swobodne operowanie kursorem. Ponadto w trakcie intensywnego wykorzystywania urządzenia na powierzchni gładzika rysują się tzw. „tłuste plamy” – ślady pozostawiane po przeciągnięciu opuszki palca.

Masywna belka ulokowana przed dolną krawędzią gładzika pełni rolę przycisków. Ucisk skrajnych jej części powoduje wyginanie całego komponentu, co nie świadczy dobrze o sztywności materiału.

Wyłączanie/włączanie tabliczki dotykowej obsługujemy przy użyciu kombinacji klawiszy Fn+F3. Stan dezaktywacji urządzenia jest sygnalizowany przez podświetlenie diod ulokowanych na obrysie tafli gładzika.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Testowany laptop MSI dysponował matrycą produkcji AU Optronics o przekątnej ekranu wynoszącej 15,6''. Standardowa rozpiętość tego wyświetlacza jest w znacznym stopniu rekompensowana poprzez wysoką rozdzielczość nominalną monitora – 1920x1080 pikseli.

Już na pierwszy rzut oka panel tajwańskiego producenta wyróżnia się ponadprzeciętnym poziomem rozświetlenia. W centralnym fragmencie matrycy poziom luminancji przekracza 222 cd/m². Wysoka jasność ekranu niweluje część odblasków tworzących się na błyszczącej powłoce ekranu. Warto również pamiętać o tym, iż utrzymanie zadowalającego komfortu pracy w niedoświetlonych pomieszczeniach (lub po zapadnięciu zmroku) wymaga dosyć znacznego ograniczenia poziomu natężenia oświetlenia matrycy (regulacja w zakresie 8 stopni).

210.3
cd/m²
210.6
cd/m²
221.6
cd/m²
218.6
cd/m²
222.6
cd/m²
225.4
cd/m²
245.8
cd/m²
261.1
cd/m²
239.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 261.1 cd/m² (Nits) średnia: 228.4 cd/m²
rozświetlenie: 81 %
kontrast: 171:1 (czerń: 1.3 cd/m²)

Odwzorowanie poszczególnych barw oceniam poprawnie. Dosyć przeciętnie prezentuje się natomiast czerń, której wartość wynosi 1,3 cd/m² (jest zatem ewidentnie zbyt wysoka).

Spora grubość ramki ekranu oraz klasyczne mocowanie pokrywy matrycy, która nie zachodzi za tylną część korpusu laptopa, powodują, iż prezentowane treści sprawiają wrażenie delikatnie podwyższonych. Zakres kątów widzenia w pionie nie zachwyca, stąd też dla uzyskania optymalnej jakości obrazu wymagane jest dobranie odpowiedniej pozycji przy laptopie.

MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL

Osiągi

Testowany egzemplarz MSI GX660R dysponował procesorem Core i7-740QM o nominalnej częstotliwości rdzeni równej 1,73 GHz. Czterordzeniowy Clarksfield Intela obsługuje technologię Hyper-Threading, co zapewnia obsługę 8 wątków jednocześnie. Jednostkę tę wykonano w architekturze 45 nm, a TDP procesora kształtuje się na poziomie 45 W. Bezpośrednio z rdzeniem procesora zintegrowano również kontroler pamięci DDR3 (przypomnę jedynie, iż w 32-nm układach serii Arrandale przesunięto go w obręb rdzenia graficznego).

Pod względem uzyskiwanej mocy obliczeniowej Core i7-740QM prezentuje kilkuprocentowy przyrost wydajności względem podobnego układu Core i7-720QM, który cechuje się niższą bazową częstotliwością rdzeni (1,6 GHz).

Uaktywnienie funkcji Turbo skutkuje podniesieniem maksymalnej częstotliwość taktowania rdzenia procesora z poziomu 2,93 GHz do okolic 3,063 GHz (dotyczy to wyłącznie jednego rdzenia). W momencie szczytowego obciążenia jednostki centralnej taktowanie rdzeni procesora wynosi maksymalnie 1,955 GHz, co daje prawie 5-procentowy przyrost wydajności względem prędkości bazowej (1,862 GHz) uzyskiwanej przy pełnej zajętości procesora.

Przyrost częstotliwości taktowania rdzeni procesora ma minimalny wpływ na polepszenie wyników uzyskiwanych w testach syntetycznych. W przypadku oprogramowania 3DMark06 uaktywnienie technologii Turbo podkręca wynik końcowy o około 2,6%, co w rezultacie daje 13187 pkt. Wyniki pomiarów dla pozostałych benchmarków przedstawiono w tabelce poniżej.

W laptopie MSI wykorzystano kartę grafiki ATI Mobility Radeon HD 5870, którą wyposażono w 1024 MB pamięci operacyjnej GDDR5. Rdzeń układu pracuje z częstotliwością nominalną 700 MHz, pamięci natomiast uzyskują prędkość 1000 MHz. Flagowy model „czerwonych” wykonano w architekturze 40 nm i wyposażono w 800 jednostek cieniujących.

W grach mobilny Radeon zestawiony z czterordzeniowym procesorem Intela gwarantuje odpowiedni zapas mocy obliczeniowej, który jest wystarczający do płynnego odtwarzania wymagających produkcji przy zachowaniu zaawansowanych ustawień środowiska.

W grze Battlefield: Bad Company 2 podczas wykonywania misji Aurora (pierwsza faza gry) laptop utrzymał płynność rozgrywki na poziomie 29 kl/s. Jest to przyzwoite osiągnięcie, zwłaszcza iż grę testowałem w natywnej rozdzielczości matrycy (Full HD) przy zachowaniu wysokiej jakości tekstur, cieni oraz szczegółów. Kilka dodatkowych klatek na sekundę uzyskamy również poprzez dezaktywację opcji HBAO, która na czas testów pozostała włączona.

W grze Alien vs Predator uruchomienie dodatkowych funkcji zawartych w bibliotekach DirectX 11 skutkuje obniżeniem płynności rozgrywki do poziomu 36 kl/s. Starsze produkcje oparte o zestaw instrukcji API DirectX 9 działają bez zarzutu nawet przy maksymalnych ustawieniach.

Satysfakcjonującą wielkość przestrzeni dyskowej zapewniają dwa dyski twarde marki Western Digital o łącznej pojemności 1 TB. W laptopie MSI wykorzystano urządzenia WD5000BEVT-22A0RT0, których talerze wirują ze standardową prędkością 5400 obr/min. Dyski te spięto w macierz RAID 0, co wydatnie wpłynęło na poprawę uzyskiwanych osiągów. Dzięki wspomnianej konfiguracji w teście syntetycznym HDTune urządzenia odnotowują transfer na poziomie 117,5 MB/s (dwukrotny przyrost wydajności względem pojedynczego dysku twardego).

 
3DMark 03 Standard
38271 pkt.
3DMark 05 Standard
18057 pkt.
3DMark 06 Standard Score
12859 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3082
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8896
Cinebench R10 Shading 32Bit
6636
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3883 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10926 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6847 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
42.68 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.19 Points
Pomoc
2x WDC Scorpio Blue WD5000BEVT-22A0RT0 (RAID 0)
przesył danych (minimum): 71.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 153.6 MB/s
przesył danych (średnio): 117.5 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 362.9 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
bez OC Turbo przyrost
3DMark03 38271 39014 ~1.9 %
3DMark05 18057 18812 ~4.2 %
3DMark06 12859 13187 ~2.6 %
Fritz Chess Benchmark 6874 7205 ~4.8 %
Cinebench R10 64 bit
CPU 3883 4032 ~3.8 %
xCPU 10926 11519 ~5.4 %
Cinebench R11.5 64 bit
CPU 0.97 1.01 ~4.1 %
xCPU 3.19 3.36 ~5.3 %

Cinebench 11.5

bez Turbo
bez Turbo
z Turbo
z Turbo

Wydajność w grach

Aliens vs Predator

rozdzielczość 1920x1080, tekstury Bardzo Wysokie, DirectX 9
min. 32, śr. 48, maks. 61 kl/s

rozdzielczość 1920x1080, tekstury Bardzo Wysokie, Teselacja włącz., DirectX 11
min. 30, śr. 36, maks. 44 kl/s

Battlefield: Bad Company 2


rozdzielczość 1920x1080, tekstury Wysokie, 4x MSAA, HBAO włącz.
min. 22, śr. 29, maks. 38 kl/s

Colin McRae: DiRT 2


rozdzielczość 1920x1080, Ustawienia Wysokie, 4x MSAA
min. 34, śr. 40, maks. 46 kl/s.

Wolfenstein 2

demo
rozdzielczość 1920x1080, Ustawienia Wysokie, Vsync. Włącz.
min. 20, śr. 53, maks. 61 kl/s

Red Alert 3

demo
rozdzielczość 1920x1080, Ustawienia Bardzo Wysokie, Vsync. Włącz.
min. 29, śr. 30, maks. 32 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

MSI GX660R dysponuje wydajnym, ale dosyć głośnym systemem chłodzenia. Wysoką efektywność mechanizmu okupiono agresywnym zachowaniem wentylatora, który głównie na wyższych obrotach produkuje ponadstandardowe pokłady hałasu.

Podtrzymanie maksymalnej zajętości jednostki centralnej przez dłuższy czas wymusza emisję szumu na poziomie około 44 dB. Uruchomienie trybu Turbo w trakcie wykonywania testu stabilności systemu (FurMark + Everest) dynamizuje poczynania wiatraczka, który w momentach szczytowych wytwarza hałas o natężeniu 48,1 dB.

W trakcie surfowania po sieci schemat działania układu chłodzenia staje się zdecydowanie łagodniejszy. Spowolniony ruch łopatek wentylatora wpływa na ograniczenie skali generowanego hałasu (34.8 dB).

W laptopie MSI wykorzystano technologię Cooler Boost, którą uruchamiamy przez naciśnięcie sensorycznej sygnaturki wirnika umieszczonej na panelu dotykowym. Uaktywnienie tej opcji powoduje podkręcenie maksymalnej szybkości wiatraczka i utrzymywanie jej na stałym poziomie przez wymagany czas (aż do momentu manualnego wyłączenia). Niestety, przy takich nastawach środowiska urządzenie generuje irytujący hałas oscylujący w granicach 52 dB.  

Napęd optyczny wytwarzał w trakcie odtwarzania płyty umiarkowany szum na poziomie 37,8 dB.

Hałas

luz
34.8 / 35.5 / 36.9 dB
DVD
37.8 / 47.5 dB
obciążenie
44 / 52.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
pod obciążeniem
pod obciążeniem
obciążenie (Cooler Boost)
obciążenie (Cooler Boost)
obciążenie (Turbo)
obciążenie (Turbo)

Ciepło

Pomimo tego, iż w laptopie MSI upakowano bardzo wydajne podzespoły sprzęt utrzymuje przyzwoitą ciepłotę obudowy. Niskie wskazania temperatur platformy prezentowane na schematach poniżej potwierdzają wysoką efektywność układu chłodzenia.

GX660R całkiem sprawnie radzi sobie z wyprowadzaniem na zewnątrz ciepła w trakcie silnego rozgrzewania komponentów urządzenia. Obudowa w miejscu podparcia lewego nadgarstka notuje skromne 31,8°C. Uwagę zawraca niska średnia maksymalnych temperatur powierzchni pulpitu roboczego (31°C), która jest porównywalna z temperaturami osiąganymi przez laptopy biurowe wyposażone w zintegrowane układy graficzne. Na spodzie korpusu laptopa utrzymywały się wyższe wartości. W najcieplejszym punkcie obudowy materiał osiągnął temperaturę 44,2°C.

Temperatury pracy podzespołów laptopa w trakcie wysiłku nie budzą zastrzeżeń. Czterordzeniowy procesor Intela rozgrzewa się maksymalnie do 80-81 stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura karty grafiki sięga 87°C. Uaktywnienie trybu Turbo skutkuje kilkustopniowym wzrostem ciepłoty jednostki centralnej przy jednoczesnym obniżeniu temperatury układu graficznego (dynamizacja poczynań wiatraczka).

Skuteczność działania technologii Cooler Boost wypada poprawnie. Wzmożona aktywność systemu chłodzenia niweluje nagrzewanie procesora do poziomu 72-73°C wobec temperatury grafiki oscylującej w okolicach 78°C.

w stresie
 35.2 °C31.3 °C27.8 °C 
 33.5 °C30.5 °C28.3 °C 
 31.8 °C33.4 °C27.3 °C 
maks. w ogóle: 35.2 °C
średnia: 31 °C
33.2 °C29 °C44.2 °C
28.8 °C33 °C33.6 °C
27.4 °C27.5 °C26.8 °C
maks. w ogóle: 44.2 °C
średnia: 31.5 °C
zasilacz  59.1 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31 °C / 88 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.2 °C / 95 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.2 °C / 112 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.2 °C / 85 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.4 °C / 92.1 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-4.6 °C / -8.3 F).

Głośniki

System grający zastosowany w omawianym modelu GX660R to efekt współpracy pomiędzy marką Dynaudio oraz koncernem MSI. Przypomnę jedynie, iż pierwszym laptopem tajwańskiego producenta, w którym wykorzystano urządzenia grające duńskiego wytwórcy, jest model GT660, który debiutował na tegorocznych targach CeBIT.

Ulokowane w tylnej części pulpitu roboczego dwa głośniczki zapewniają w połączeniu z subwooferem (na spodzie obudowy laptopa) zdumiewającą siłę dźwięku. Moc maksymalna urządzeń grających jest wystarczająca do zagłuszenia brzmienia produkowanego przez głośniki marki Harman/Kardon wykorzystane w Toshibie Satellite P105.

Głośniczki zaskakują nie tylko siłą dźwięku, ale również jego jakością, która wybija się ponad standard przyjęty dla przenośnych urządzeń multimedialnych. Wyrazisty wokal oraz podrasowanie tonów niskich (uzyskane dzięki wykorzystaniu dodatkowego głośnika niskotonowego) to niewątpliwe atuty tej konstrukcji.

Wydajność akumulatora

W MSI GX660R wykorzystano akumulator o pojemności fabrycznej 87 Wh. Zważywszy na fakt, iż mamy do czynienia z laptopem przypisanym do segmentu DTR, czasy pracy urządzenia uzyskiwane na zasilaniu bateryjnym są satysfakcjonujące.

W trakcie testu symulującego surfowanie po sieci notebook przekroczył granicę dwóch i pół godziny nieprzerwanej pracy. Wspomniany wynik wypracowano przy uaktywnionym profilu oszczędzania energii oraz obniżonej jasności obrazu. Odtwarzanie filmu przy użyciu wbudowanego napędu optycznego może potrwać 2 godziny.

Pozostawiony w stanie spoczynku (przy minimalnych nastawach środowiska) laptop osiągnął wynik 3:34 h.

Wydajność akumulatora
luz
3h 34min
sieć przez WLAN
2h 40min
DVD
2h 00min
obciążenie
0h 55min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 29 / 35.8 / 51.3 W
obciążenie midlight 152.5 / 171.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

MSI GX660R to sprzęt przeznaczony dla stosunkowo wąskiej grupy odbiorców, którzy w tej klasie urządzeń poszukują laptopa rozrywkowego, łączącego w sobie namiastkę mobilności sprzętu przenośnego, wysoką wydajność oraz agresywny design.

Mocny punkt urządzenia tajwańskiego producenta stanowi system grający powstały przy współpracy z duńską marką Dynaudio. Bogata liczba portów komunikacyjnych, których sensowne rozlokowanie nie ogranicza komfortu użytkowania laptopa, to cecha niezwykle pożądana w przypadku notebooków stricte multimedialnych.

Do atutów tej konstrukcji zaliczę także umiarkowane nagrzewanie obudowy oraz wysoką efektywność działania technologii Cooler Boost, której użycie wydatnie ogranicza nagrzewanie komponentów laptopa.

Niestety, wysoką efektywność układu chłodzenia okupiono głośną pracą wentylatora, który głównie na wyższych przełożeniach generuje nieakceptowalne pokłady szumu.

Do gustu nie przypadła mi klawiatura, której charakterystyka pracy klawiszy pozostawia sporo do życzenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruję w kiepskiej solidności jej podstawy, która wykazuje nadmierną elastyczność. Należytej odporności na ucisk nie wykazuje również ramka ekranu.

Koszt zakupu GX 660R w testowanej konfiguracji przekracza znacząco granicę 6 tys. złotych, co dla wielu amatorów „przenośnej” rozrywki może stanowić zbyt duży wydatek. Na szczęście laptop MSI dostępny jest na rynku również w tańszych konfiguracjach, które wyróżniają się m.in. brakiem czytnika Blu-ray czy okrojonym zasobem pamięci operacyjnej.

MSI GX660R-086PL
MSI GX660R
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
MSI GX660R-086PL
bohater testu: MSI GX660R

Specyfikacja techniczna

MSI GX660R-086PL
Procesor
Intel Core i7-740QM 4 x 1.7 - 2.9 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5870 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 700 MHz, pamięć: 1000 MHz, GDDR5, 8.751.0.0
Pamięć
8 GB 
, Samsung DDR3-1333, 2x 4 GB, maks. 12 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO15ED / B156HW01 V5, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM55
Dysk twardy
2x WDC Scorpio Blue WD5000BEVT-22A0RT0 (RAID 0), 500 GB 
, 5400 obr/min, 2x WD5000BEVT-22A0RT0, RAID 0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC888/1200 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/54, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS-Pro
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Intel WiFi Link 1000 BGN (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
Slimtype BD E DS4E1S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 55 x 396 x 269
Akumulator
litowo-jonowy, 9 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
BIOS: 3.09, kontroler NEC uPD720200
Waga
3.5 kg
Cena
6999 PLN

 

Sprzęt dostarczył

eMobilne.pl
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL
MSI GX660R-086PL

Autor

Twórcą niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa MSI Prestige 16 B1MG: Od Core i7 Xe do Core Ultra 7 Arc
Arc 8-Core, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 1.557 kg
Recenzja laptopa MSI Creator Z17: Co dostają twórcy i gracze za około 4 tys. euro?
GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 17.00", 2.498 kg
Recenzja laptopa MSI Prestige 15: Olśniewająca jakość obrazu 4K, solidna wydajność
GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i7-1280P, 15.60", 1.76 kg
MSI Prestige 15 A10SC - recenzja
GeForce GTX 1650 Max-Q, Comet Lake i7-10710U, 15.60", 1.65 kg
Recenzja MSI CX62 7QL
GeForce 940MX, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.22 kg
Recenzja MSI GE62 Apache
GeForce GTX 960M, Core i7 5700HQ, 15.60", 2.4 kg
Recenzja MSI GP62 Leopard Pro
GeForce GTX 950M, Core i7 5700HQ, 15.60", 2.3 kg

Za

+ wysoka wydajność podzespołów
+ dyski twarde sprzęgnięte w RAID 0
+ system grający marki Dynaudio
+ umiarkowana ciepłota obudowy
+ poprawne rozlokowanie oraz rozmaitość portów komunikacyjnych
+ agresywny design
+ efektywność działania funkcji Cooler Boost
+ czytnik Blu-ray

Przeciw

- głośna praca pod obciążeniem
- przeciętna klawiatura
- spora elastyczność ramki ekranu
- kiepski zakres kątów widzenia matrycy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja MSI GX660R
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)