Notebookcheck Logo

Test MSI GX740

MSI GX740 powstał w niezbyt oryginalny sposób – producent wstawił do starej obudowy nowe, jeszcze mocniejsze podzespoły. Ten notebook o dość krzykliwej kolorystyce i nietypowej obecnie matrycy formatu 16:10 jest równorzędnym rywalem dla też cokolwiek ekscentrycznego Asusa G73JH – w obu sprzętach zastosowano kartę grafiki ATI MR HD 5870 o najwyższej w segmencie laptopów wydajności.

Obudowa

##MANUFACTURER### GX740-076PL

Opracowana w 2008 roku, wywołująca przy swojej premierze kontrowersyjne uczucia stylistyka MSI zdążyła się już nieco opatrzyć. Tymczasem, wypuszczając na rynek kolejne wersje swoich maszyn dla gracza, MSI zamiast stworzyć coś nowego, idzie w zaparte, racząc fanów oklepanym projektem obudowy. Najnowszy notebook GX740 poza drobną zmianą kosmetyczną w zakresie panelu multimedialnego (oraz klawiatury GT735) zewnętrznie niczym nie różni się od modeli GT725/729/735/740 oraz GX723/730/733…  

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych modeli obudowa GX740 skupia w sobie kilka myśli projektanckich i, patrząc na nią, można odnieść wrażenie, że konstruktorzy, nie wiedząc, na co się zdecydować, postawili na swoisty miks. Czerwone plastiki sugerujące przynależność notebooka do serii maszyn dla graczy przeplatają się z czarnym szczotkowanym aluminium wzbudzającym skojarzenia industrialno-biznesowe. Całość uzupełniają metaliczne maskownice i przeplatające się gdzieniegdzie elementy brokatowe.

Zewnętrzna część obudowy matrycy jest wykonana z czarnego szczotkowanego aluminium zapewniającego dobrą ochronę dla wyświetlacza. Zarówno podczas podnoszenia czy opuszczania klapy jak i podczas nacisków na nią ciężko jest zauważyć jakieś ugięcia, które mogłyby wpłynąć na żywotność ekranu tudzież na jakość wyświetlanego obrazu. Aby nadać zimnemu metalowi odrobinę ciepła, u dołu, przy połączeniach z platformą roboczą, zdecydowano się na niewielkie ozdobniki w postaci czerwonych oblamówek zawiasów. Pośrodku klapy znalazł swoje miejsce metaliczny emblemat MSI, u góry zaś - pasek brokatowego błyszczącego plastiku, dzięki któremu podczas wachlowania matrycą nie musimy dotykać metalu.  

Ramka ekranu jest również plastikową powierzchnią upiększoną brokatem, ale w odróżnieniu od paska po drugiej stronie w tym miejscu producent zdecydował się na nieco bardziej matowe wykończenie.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów zawiasy spisują się całkiem dobrze. Mając do czynienia z tymi konstrukcjami MSI od ponad półtora roku mogę stwierdzić, że - mimo początkowych obaw - jak do tej pory spisują się one całkiem porządnie, utrzymując matrycę w wyznaczonym przez użytkownika położeniu. Ponadto umożliwiają odchylenie matrycy względem jednostki zasadniczej niemal pod kątem 180 stopni.

Cechująca się smukłą konstrukcją jednostka zasadnicza została wykonana z kilku różnych materiałów. Od spodu jest to nie najwyższej jakości plastik podatny na odkształcenia podczas nacisku bądź ścisku. Jest to szczególnie widoczne w obszarze napędu optycznego i otworów wentylacyjnych na klapie serwisowej. Patrząc z góry na powierzchnię roboczą, od strony matrycy mamy brokatową maskownicę zawiasów i wtopioną weń metalową maskownicę głośników, pośrodku której zagnieździł się panel multimedialny. Przed panelem mamy klawiaturę oraz (po jej lewej stronie) wąski, przypominający nieco tarkę pasek czarnego plastiku z wmontowanym weń przyciskiem zasilania. Jeszcze bliżej przedniej krawędzi  swoje miejsce znalazła metalowa, zimna w dotyku podkładka pod ręce wraz z wprawionym w nią gładzikiem. Powyższe elementy są otoczone węższymi bądź szerszymi pasmami czerwonego plastiku nadającego konstrukcji pewnego szyku.

GX740 został wyposażony w szeroki zakres złączy, które z pewnością zadowolą nawet dość wybrednych użytkowników. Przód laptopa pozostawiono niemal bez portów (jedynym wyjątkiem na powierzchni przedniej ścianki jest odbiornik podczerwieni). Na prawej ściance umieszczono złącze ExpressCard, czytnik kart, USB, eSATA/USB, FireWire, cztery gniazda audio umożliwiające podłączenie zewnętrznego zestawu 7.1, wylot powietrza z układu chłodzenia i zaślepkę gniazda antenowego. Z tyłu ulokowano kolejne szczeliny ujścia układu chłodzenia, HDMI, D-Sub, złącze zasilania oraz wystający poza obrys obudowy pojemny akumulator. Lewa burta stała się zaś przystanią dla napędu optycznego, dwóch portów USB, LAN, modemu i blokady Kensingtona.

front: odbiornik podczerwieni (CIR)
front: odbiornik podczerwieni (CIR)
lewy bok: blokada Kensingtona, modem, LAN, 2x USB, napęd optyczny
lewy bok: blokada Kensingtona, modem, LAN, 2x USB, napęd optyczny
prawy bok: ExpressCard, czytnik kart, 2x USB, eSATA, FireWire, gniazda audio, wylot wentylatora, wejście antenowe
prawy bok: ExpressCard, czytnik kart, 2x USB, eSATA, FireWire, gniazda audio, wylot wentylatora, wejście antenowe
tył: szczeliny wentylacyjne, HDMI, VGA, gniazdo zasilania, akumulator
tył: szczeliny wentylacyjne, HDMI, VGA, gniazdo zasilania, akumulator

Osprzęt

Klawiatura, która znalazła się na wyposażeniu GX740, jest podobnie jak obudowa sztandarowym modelem MSI przewidzianym dla graczy. Jej głównymi atutami są pełnowymiarowe płytki większości klawiszy, pełny blok numeryczny i podkreślone kolorem czerwonym klawisze strzałek oraz A,W,S,D. Osobiście podobają mi się niewielka głośność klawiszy i ich miękkość, którą potęguje dodatkowo pewien brak sztywności klawiatury (w tym jednak przypadku ciężko go zaliczyć na minus). Minusem jest natomiast wbicie prawego klawisza kierunkowego w blok numeryczny i zaburzenie jego naturalnej harmonii.  

Pewną niedogodność może na początku stanowić także zamiana miejscami klawiszy Fn i lewego Ctrl. Z czasem jednak użytkownik się przyzwyczaja do tego stopnia, że „normalny” układ wydaje się nie być właściwy.

Gładzik w laptopie, którego przeznaczeniem są gry, jest w zasadzie elementem mniej istotnym od przykładowo dodawanej do zestawu całkiem przyjemnej myszki (która dzięki wysokiej rozdzielczości dobrze sprawdzi się na dużej przestrzeni roboczej matrycy. Recenzencki obowiązek wymaga jednak wspomnienia o tabliczce dotykowej wbudowanej w zimną i nieprzyjemną w dotyku mrowiącą podkładkę pod ręce.

Tafla dotykowa jest wykonana z plastiku i posiada jasno wyznaczone granice. Praca z gładzikiem instalowanym w GX740 (i wielu wcześniejszych modelach) jest całkiem komfortowa. Płytka nie drażni opuszek palców, a granice nie pozwalają na zjechanie z właściwego obszaru. Jedynym minusem może być początkowo nie najwyższa rozdzielczość urządzenia (tę jednak można dość łatwo zmienić w panelu sterowania).

Znajdujący się w niewielkiej odległości od matrycy i wprawiony w maskownicę głośników panel multimedialny nie tylko dobrze komponuje się z wystrojem laptopa, ale także całkiem nieźle spełnia powierzone mu zadania. Delikatnym muśnięciem możemy aktywować bądź dezaktywować kamerkę, moduł Bluetooth czy WiFi. Ponadto na panelu znajdziemy przyciski do obsługi multimediów, przycisk Eco ułatwiający zmianę schematu zasilania, jeden przycisk programowalny oraz guzik Cinema Pro, który - jak podaje producent - ma zaoferować „(…) konsumentom najlepsze wrażenia podczas oglądania filmów” oraz „dźwięk bogatszy dzięki uaktywnieniu basu i technologii SRS Premium Sound. To pełnia wrażeń niczym w prawdziwym kinie”. Trzeba jednak pamiętać, iż funkcja Cinema Pro zastąpiła funkcję Turbo, która graczowi mogłaby być bardziej przydatna.

Do kompletu w testowanym egzemplarzu producent dorzucił „gratisowo” całkiem wygodny plecak umożliwiający bezpieczne przenoszenie laptopa oraz wspominaną powyżej mysz.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Matryca o przekątnej 17” i proporcjach ekranu 16:10 może wydawać się w dzisiejszej dobie pewnym reliktem przeszłości. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej rozdzielczości natywnej (1680x1050), niewątpliwie zauważymy zysk przestrzeni roboczej, jaki bardzo przyda się wszystkim grafikom, architektom a także zwykłym użytkownikom pragnącym zobaczyć więcej (przykładowo ulubionego serwisu internetowego) na jednym ekranie.

105
cd/m²
131
cd/m²
125.9
cd/m²
105.7
cd/m²
129.1
cd/m²
124.6
cd/m²
136
cd/m²
153
cd/m²
157.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 157.7 cd/m² (Nits) średnia: 129.8 cd/m²
rozświetlenie: 67 %
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)

Ekran wyprodukował dla MSI Samsung. Jest to ten sam model, który znamy z wielu wcześniejszych notebooków (między innymi z GT725, GT740). Jego zaletami są dość dobre kąty widzenia, nie najgorsze kolory i głęboka czerń o wartości 0,26 cd/m². Niestety matryca nie jest idealna. Konsekwencją braku podświetlenia diodami LED wartość luminancji jest raczej niska (do 157,7 cd/m²), głębia czerni poprzez dolną lampę traci na swoim uroku i na pewnej przestrzeni przy dolnej ramce przechodzi w szarość. Do tego dochodzi błyszcząca powierzchnia ekranu i wysokie zapotrzebowanie na energię skracające przebiegi na baterii. Te dwie ostatnie przypadłości nie są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę przeznaczenie laptopa, ale producent zestawiający któryś z rzędu model powinien wykazać się większą dbałością o zadowolenie klienta, a nie iść na łatwiznę, wciskając wciąż dobry, lecz nieco nieświeży już produkt.

MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL

Osiągi

Wielu graczy liczących się z każdą złotówką poszukuje jak najwydajniejszego sprzętu mobilnego, który zaspokoi ich potrzeby w zakresie elektronicznego hobby. MSI postanowiło wyjść naprzeciw tej właśnie grupie klientów, wypuszczając na rynek GX740.

Mimo możliwości zainstalowania czterordzeniowego procesora z serii i7, MSI oferuje swój produkt głównie z dwurdzeniowymi procesorami i5. Różnica w wydajności w przypadku gracza jest w większości tytułów mało zauważalna, różnica w cenie w pełni uzasadnia zaś kompromis.  
 
Zainstalowany w testowanym modelu Core i5-430M to jeden z najchętniej montowanych w tej chwili procesorów. W porównaniu do i7-720QM jednostce tej brakuje 3 MB pamięci L3 Cache oraz technologii: Intel Virtualization for Directed I/O (VT-d) oraz Intel Trusted Execution Technology. Nad mocniejszym czterordzeniowym CPU i5-430M góruje niższym procesem technologicznym (32 nm), dzięki któremu pobiera mniej energii i wydziela mniej ciepła, co w przypadku pojedynczego chłodzenia MSI jest szczególnie istotne.  

Z punktu widzenia gracza ważne są także zegary. Core i5-430M cechuje się zasadniczą  częstotliwością taktowania 2,26 GHz. Wyposażono go jednak w technologię Turbo Boost, dzięki której jego taktowanie może wzrosnąć do 2,53 GHz.

Do pełni szczęścia mobilnego fana gier potrzebna jest z pewnością jak najwydajniejsza karta graficzna. W modelu GX740 MSI postanowiło spełnić marzenia przyszłych użytkowników, oferując najszybszą obecnie kartę graficzną ATI Mobility Radeon 5870. Jej zegary to 700 i 1000 MHz odpowiednio dla rdzenia i pamięci. Będąc przy pamięciach, trzeba zaznaczyć, że są to najnowsze i najlepsze na chwilę obecną w notebookach pamięci graficzne DDR5. Jak przystało na najdoskonalszą kartę z najwyższego segmentu, posiada ona wsparcie dla najnowszego DirectX w wersji 11.  

W ramach kontynuowania tradycji (a może kontraktu z WDC) w GX740 znalazł swoje miejsce znany i lubiany dysk WD5000BEVT. Uważny czytelnik z pewnością zwróci uwagę na wykres wygenerowany przez program HD Tune. Obrazuje on graficznie pracę dysku i jej utrudnienia powodowane dużą ilością zbędnego oprogramowania wgrywanego gratis wraz z systemem podczas pierwszego uruchamiania.

3DMark 03 Standard
38295 pkt.
3DMark 05 Standard
17507 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
12304 pkt.
3DMark Vantage P Result
7719 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2784
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6110
Cinebench R10 Shading 32Bit
5033
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3451 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7585 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5049 Points
Pomoc
przesył danych (minimum): 33.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 79.9 MB/s
przesył danych (średnio): 58.7 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 91.2 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

Anno 1404

ustawienia: Very High AA x8
1680x1050 – 25/29,4/42 kl/s

Crysis Warhead

bez AA
1024x768
standard - 40/63,8/89 kl/s
gracz - 24/39,5/52 kl/s
entuzjasta - 20/28,3/36 kl/s
1280x720
standard - 36/48,4/61 kl/s
gracz - 16/33,0/48 kl/s
entuzjasta - 15/24,1/29 kl/s
1680x1050
standard - 35/46,1/54 kl/s
gracz - 19/24,1/30 kl/s
entuzjasta - 14/18,2/21 kl/s

Colin McRae: Dirt 2 Demo (trasa Marocco)

ustawienia: (High&Ultra) AA x8
1024x768 - min. 30,8 średnio 36,4 kl/s
1280x768 - min. 30,7 średnio 36,3 kl/s
1680x1050 - min. 30,5 średnio 36,5 kl/s
*testy wykonano przy pomocy wbudowanego benchmarka

Demigod (mapa Katarakty)  
 
1680x1050 bez AA
niskie - 46/92,8/100 kl/s
średnie - 39/81,9/98 kl/s
wysokie - 34/57,1/61 kl/s

Need for Speed SHIFT Falken Tire Demo


ustawienia: wszystko na maksimum AA x8
1280x768 – 41/48,7/60 kl/s
1680x1050 – 35/49,0/59 kl/s

Risen Demo

ustawienia: wszystko na maksimum
1024x768 - 27/37,9/54 kl/s
1280x768 - 20/34,8/48 kl/s
1280x1024 – 20/32,4/45 kl/s
1680x1050 – 18/27,8/39 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wyposażone w pojedynczy wentylatorek chłodzenie zmuszone do studzenia najpotężniejszej na dzień dzisiejszy karty graficznej przeznaczonej do laptopów, jaką jest ATI MR HD 5870, po prostu nie może być ciche. Przy starcie systemu, zanim jeszcze laptop „uświadomi” sobie, jaką moc za chwilę osiągnie, wentylator potrafi się zachować przyzwoicie. Ten względny spokój jest w stanie utrzymywać przez pewien czas przy schemacie zasilania ustawionym na „oszczędzanie energii”. Nawet wówczas jednak wiatraczek co jakiś czas będzie przyspieszał, wytwarzając szum o natężeniu 36,4 dB.

Odczytując płyty, głośny napęd optyczny wytwarza hałasy na poziomie bliskim 43 dB. W bardziej wyciszonym komputerze taki stan rzeczy mógłby być przyczyną dyskomfortu.

MSI GX740 nie należy jednak do notebooków cichych. Pod obciążeniem szumy w okolicach 45 dB są właściwie standardem, a po godzinie dręczenia laptopa „piekielnym zestawem” (Prime95 i FurMark) poziom hałasu zwiększył się nawet do 47,4 dB.

Hałas

luz
32.2 / 36.4 / 36.4 dB
HDD
32.2 dB
DVD
/ 42.7 dB
obciążenie
44.3 / 47.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Podczas pracy bez obciążenia poza okolicami wylotowych otworów wentylacyjnych temperatury oscylują w zakresie dwudziestu kilku stopni, jedynie sporadycznie przekraczając 30°C. Przy samym wylocie układu chłodzenia temperatura potrafi zbliżyć się do 40°C, ale daleko jej jeszcze do tego poziomu, jaki ta część obudowy osiąga podczas obciążenia.

Test stresujący przeprowadzony przy udziale Prime95 i FurMarka w temperaturze otoczenia równej 25°C był dla układu chłodzenia dużym wyzwaniem. Temperatura karty graficznej przekroczyła 100°C, procesora - 85°C, tymczasem na obudowie poza kwadrantem z dwoma kratownicami układu chłodzenia temperatury pozostawały w normie, nie przekraczając 36,6°C. Gorąco zrobiło się natomiast w obszarach, gdzie rozgrzane powietrze usuwane z układu chłodzenia znajduje swoje ujścia. Tu szczytowo odnotowałem temperatury 43-44°C po stronie wierzchniej oraz 60°C po stronie spodniej.

Na uwagę zasługują również temperatury zasilacza, które w zależności od temperatury otoczenia osiągnęły w stresie 54,4°C (temperatura otocznia 19°C) oraz 60,7°C przy temperaturze otoczenia wynoszącej 25°C.

w stresie
 32.4 °C38.1 °C43 °C 
 31.5 °C36.6 °C44 °C 
 29.5 °C32.6 °C33.6 °C 
maks. w ogóle: 44 °C
średnia: 35.7 °C
55.3 °C36.1 °C30.5 °C
44.1 °C31.2 °C30.3 °C
32.1 °C29.6 °C29.1 °C
maks. w ogóle: 55.3 °C
średnia: 35.4 °C
zasilacz  60.7 °C | temperatura otoczenia 25 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.7 °C / 96 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 44 °C / 111 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 55.3 °C / 132 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.5 °C / 83 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.6 °C / 92.5 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-4.8 °C / -8.7 F).

Głośniki

MSI upodobało sobie głośniki w systemie 5.1 i uparcie instaluje je w swoich notebookach klasy DTR od blisko 5 lat. Niestety, na przestrzeni tego czasu w zakresie jakości głośników firma je produkująca nie poczyniła większych postępów. Podobnie jak w starszych modelach głośniki potrafią grać głośno i na tym właściwie kończą się ich dobre strony. Przy głośności ustawionej powyżej 75% dość często słyszalne są pobrzęki i zanieczyszczenia odtwarzanego utworu. 

System 5.1, który kilka lat temu robił pewne wrażenie, dziś blednie na tle stereofonicznych głośników Harman/Kardon czy Altec Lansing instalowanych coraz częściej w laptopach konkurencji. Plusem przemawiającym na korzyść dźwięku w nowych laptopach MSI jest możliwość podłączenia zewnętrznych zestawów do 7.1 włącznie. Reklamowana na stronie producenta „Ekskluzywna technologia Cinema Pro” jest niestety bardziej ekskluzywnym chwytem marketingowym, niźli technologią rzeczywiście poprawiającą doznania słuchowe.

Wydajność akumulatora

W przypadku komputerów typu DTR akumulator jest podzespołem drugoplanowym.  Tym bardziej przyszłych użytkowników powinno ucieszyć, iż bateria MSI GX740 (o pojemności 85 Wh) zapewni możliwość pracy pod obciążeniem przez półtorej godziny. Przy schemacie zasilania ustawionym na „zrównoważony” i maksymalnym rozjaśnieniu matrycy bateria wytrzymała blisko godzinę i pięćdziesiąt minut, pozwalając na obejrzenie filmu pełnometrażowego. Korzystanie z internetu przy pomocy WiFi również trwało prawie dwie godziny. Test czytelnika zakończył się natomiast wynikiem blisko dwóch godzin i dwudziestu minut.

Wydajność akumulatora
luz
2h 17min
sieć przez WLAN
1h 50min
DVD
1h 59min
obciążenie
1h 30min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 45.4 / 53.9 / 57.4 W
obciążenie midlight 88.7 / 152 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

MSI GX740 to notebook spełniający najważniejsze kryteria dla zapalonego gracza dysponującego ograniczonym budżetem. Za stosunkowo niewygórowaną cenę dostajemy sprzęt o niemal najwyższej wydajności, którą możemy podziwiać na wysokiej rozdzielczości matrycy nie tylko samemu, ale także w gronie przyjaciół, a to za sprawą dość dobrych kątów widzenia. Ponadto otrzymujemy notebook bogato wyposażony w złącza i różnego rodzaju dodatki w postaci myszy i plecaka. W zamian za to musimy się pogodzić jedynie z pewnymi niedoskonałościami w postaci słabej kultury pracy, wyświetlacza bez diod LED i nie najdoskonalszych głośników. Nie bez znaczenia pozostaje także wysokie zapotrzebowanie na prąd. Porównując jednak GX740 do porównywalnego wydajnościowo komputera stacjonarnego, oszczędność energii i tak będzie oszałamiająca. 

Aktualne ceny notebooka MSI GX740

MSI GX740
MSI GX740
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
MSI GX740-076PL
bohater testu: MSI GX740

Specyfikacja techniczna

MSI GX740-076PL
Procesor
Intel Core i5-430M 2 x 2.3 - 2.5 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5870 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 700 MHz, pamięć: 1000 MHz, GDDR5, 8.710.3.0
Pamięć
4 GB 
, Kreton DDR3-1333, 2x 2 GB
Matryca
17.00 cali 16:10, 1680 x 1050 pikseli, Samsung SEC4A47 / 170MT02-M01, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
WDC WD5000BEVT-22A0RT0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC888/1200 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, LSI HDA modem, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, S/PDIF, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633C
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 395 x 278
Akumulator
85 Wh litowo-jonowy, 9 ogniw, 7800 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
plecak i myszka, Zasilacz: 19 V, 6,3 A
Waga
3.2 kg
Cena
4356 PLN

 

Sprzęt dostarczył

eMobilne.pl
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL
MSI GX740-076PL

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Krzysztof Osuch.

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Asus G73JH
Mobility Radeon HD 5870, Core i5 520M, 3.99 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GX660R
Mobility Radeon HD 5870, Core i7 740QM, 15.60", 3.5 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa MSI Prestige 16 B1MG: Od Core i7 Xe do Core Ultra 7 Arc
Arc 8-Core, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 1.557 kg
Recenzja laptopa MSI Creator Z17: Co dostają twórcy i gracze za około 4 tys. euro?
GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 17.00", 2.498 kg
Recenzja laptopa MSI Prestige 15: Olśniewająca jakość obrazu 4K, solidna wydajność
GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i7-1280P, 15.60", 1.76 kg
MSI Prestige 15 A10SC - recenzja
GeForce GTX 1650 Max-Q, Comet Lake i7-10710U, 15.60", 1.65 kg
Recenzja MSI CX62 7QL
GeForce 940MX, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.22 kg

Za

+ dobry stosunek wydajności do ceny
+ wysoka wydajność w grach (dzięki najwydajniejszej na chwilę obecną laptopowej karcie graficznej)
+ smukła, szczupła i relatywnie lekka konstrukcja
+ sztywna klapa
+ szeroki kąt odchylenia ekranu
+ podwyższona rozdzielczość natywna w proporcjach 16:10
+ bogaty zestaw złączy
+ dodatki w postaci myszy i plecaka

Przeciw

- delikatność plastików jednostki zasadniczej
- podkładka pod ręce ze szczotkowanego aluminium
- wyświetlacz bez LED
- wysokie zużycie energii
- niska kultura pracy
- nie najdoskonalsze głośniki
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)