Notebookcheck Logo

Test MSI S20

21/05/2013

MSI S20 to niewielki, rozsuwany laptop z dotykowym ekranem typu IPS o przekątnej 11,6". Można go również używać jako tablet. Posiada on niskonapięciowy procesor Core i5 trzeciej generacji oraz dysk SSD.

Obudowa

MSI S20 ma trochę mniejsze gabaryty od Toshiby U920t. Jest natomiast znacznie grubszy od Acera W700 (19,8:12 mm).

Zastosowane materiały wyglądają raczej na tworzywa sztuczne, aczkolwiek podobno korpus jest częściowo aluminiowy. Obserwacja ta potwierdza się, kiedy weźmie się laptop do rąk - to plastik. Biała ramka ekranu lekko połyskuje i ma udawać masę perłową, ale uzyskany efekt jest marny. Część laptopa, w której znajdują się podzespoły obliczeniowe, jest srebrna i niezbyt pasuje do białej ramki ekranu. 

Pokrywę ekranu można wykrzywić bez większego wysiłku. Jeśli odpowiednio mocno naciśnie się ekran z tyłu, uzyskuje się taki sam efekt, jakby używało się ekranu dotykowego; reaguje on tak, jakby został dotknięty z przodu. 

Mechanizm rozsuwający działa natomiast dobrze. Chodzi lekko i jak należy. Wystarczy popchnąć dolną część ramki ekranu, by rozsunąć urządzenie. 

Jakość wykonania jednostki zasadniczej nie zachwyca. Nie wszystkie szczeliny miedzy elementami są równe. Szczególnie źle wygląda przednia krawędź klawiatury niedokładnie połączona z obudową. Jednostka zasadnicza jest sztywniejsza od pokrywy ekranu, ale potrafi zatrzeszczeć. 

Mimo to urządzenie dobrze leży w dłoniach. Zaokrąglone krawędzie obudowy nie wpijają się w dłonie. Kiedy trzyma się komputer jedną ręką, może on obciążać nadgarstek, gdyż waży 1,16 kg.

Nie można wymienić akumulatora i nie ma złącza do podłączenia zewnętrznego akumulatora.  

W zasadzie nie powinno być problemu z dostaniem się do podzespołów. Tylna osłona jest umocowana sześcioma śrubkami. Pięć śrubek można odkręcić bez problemu, ale nad odkręceniem szóstej trzeba się zastanowić, gdyż znajduje się na niej nalepka gwarancyjna. Po zdjęciu osłony powinien być dostęp do dysku SSD pod mSATA, który można zamienić na pojemniejszy, oraz do pamięci RAM, którą można rozszerzyć do 8 GB. Użytkownikowi nie wolno jednak ingerować w podzespoły. To pewien paradoks, gdyż producent informuje, że istnieją opcje ww. modyfikacji podzespołów, ale w instrukcji jest zapis, że mogą one być wykonywane tylko przez uprawniony do tego personel. 

Złącza zewnętrzne są skomasowane na prawej ściance bocznej. Autor wolałby, by czytnik kart pamięci znajdował się z przodu, a nie z tyłu obudowy; trzeba bowiem obracać komputer, by włożyć do niego kartę pamięci. Czytnik był źródłem pozytywnego zaskoczenia - okazało się, że odczytuje nie tylko karty SD i MMC (jak podaje producent), ale również SDHC. To dobra wiadomość, jako że pamięć dyskową można dzięki temu rozszerzyć o maksymalnie 32 GB. Niefortunne jest położenie czytnika - znajduje się on w pobliżu procesora i kiedy ten jest obciążany, miejsce to robi się dość gorące. Według autora lepiej nie zostawiać więc karty w czytniku w sytuacji dużej zajętości CPU. 

Z tyłu obudowy znajdują się też regulator głośności oraz blokada rotacji ekranu. Na takie umieszczenie tej ostatniej można jeszcze przymknąć oko, ale regulator głośności powinien znajdować się w łatwiej dostępnym miejscu. 

Do portów USB 3.0 wtyczki wchodzą bardzo ciężko.

przód: mikrofon
przód: mikrofon
lewy bok: LAN
lewy bok: LAN
prawy bok: przycisk zasilania, HDMI, USB 3.0, gniazdo audio, USB 3.0, gniazdo zasilania
prawy bok: przycisk zasilania, HDMI, USB 3.0, gniazdo audio, USB 3.0, gniazdo zasilania
tył: czytnik kart pamięci, regulator natężenia dźwięu, blokada rotacji obrazu, wylot powietrza z układu chłodzenia
tył: czytnik kart pamięci, regulator natężenia dźwięu, blokada rotacji obrazu, wylot powietrza z układu chłodzenia

Osprzęt

Jako że mechanizm rozsuwający zajmuje około połowy jednostki zasadniczej, na klawiaturę zostało niewiele miejsca. Jej wymiary to 26 x 10 cm. Klawisze alfanumeryczne mierzą 14 x 14 mm. Ich amortyzowanie jest precyzyjne, skok - akceptowalny, a klik - umiarkowany. Klawiatura nie byłaby generalnie zła, gdyby nie zauważalne uginanie się pod mocnym naciskiem. Wadą tej klawiatury jest też to, że nie jest ona równa. Poszczególne klawisze mają różną wysokość, co nie tylko czuć, ale i widać. Nie jest to więc klawiatura dla osób chcących dużo pisać.

MSI S20 nie posiada płytki dotykowej ani manipulatora sterującego. 

Ekran dotykowy reaguje na dotyk w 10 punktach jednocześnie. By sensownie korzystać z interfejsu użytkownika systemu Windows 8 w trybie tabletu powinien on reagować dokładnie i szybko. Ekran z MSI S20 spełnia te wymogi. Gesty i inne ruchy są przyjmowane szybko i bezbłędnie. Czujnik położenia dobrze sprawdza się w praktyce. Kiedy urządzenie znajdzie się w trybie laptopa następuje automatyczne zablokowanie funkcji rotacji obrazu, by zapobiec zmianom jego orientacji.

Rozczarowaniem okazał się wbudowany mikrofon. Mimo wielokrotnych prób zmuszenia go do współpracy nie był w stanie rejestrować głosu autora. Do prowadzenia wideorozmów trzeba więc używać zewnętrznego mikrofonu. Szkoda, bo kamerka internetowa działała niezawodnie.

klawiatura QWERTY (fot. MSI)
klawiatura QWERTY (fot. MSI)


naekranowa klawiatura QWERTZ
naekranowa klawiatura QWERTZ
podzielona naekranowa klawiatura QWERTZ
podzielona naekranowa klawiatura QWERTZ

Obraz

Zastosowana w MSI S20 matryca to produkt firmy Chimei Innolux (N116HSE-EA1). Jest to wyświetlacz typu IPS o przekątnej 11,6", rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, wyświetlający do 16,7 mln kolorów (przetwarzanie 8-bitowe). Zagęszczenie pikseli wynosi 190 ppi, więc obraz jest ostry.

310
cd/m²
296
cd/m²
296
cd/m²
304
cd/m²
308
cd/m²
290
cd/m²
297
cd/m²
273
cd/m²
267
cd/m²
podświetlenie ekranu
LED backlight tested with X-Rite i1 Basic Pro 2
maksimum: 310 cd/m² (Nits) średnia: 293.4 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 233 cd/m²
kontrast: 994:1 (czerń: 0.31 cd/m²)60.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
83.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
62.6% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Powierzchnia ekranu jest błyszcząca, toteż luminancja musi być odpowiednio wysoka, by przeciwdziałać refleksom. W górnym rogu ekranu zmierzono 310 cd/m², a średnia z dziewięciu obszarów pomiarowych to 293,4 cd/m². Acer W700 wypadł pod tym względem znacznie lepiej (jego średnia to 355,2 cd/m²), a matryca Toshiby U920t wyświetla trochę ciemniejszy obraz (262,8 cd/m²). Minusem MSI S20 jest to, że maksymalna luminancja jest obniżana na zasilaniu akumulatorowym do 233 cd/m².

Gamut wypada słabo w porównaniu z przestrzenią kolorów Adobe RGB; porównanie z przestrzenią sRGB wygląda trochę lepiej. Paleta barw prezentuje się w każdym razie lepiej, niż w Acerze W700 i Toshibie U920t.

skala szarości (przed kalibracją)
skala szarości (przed kalibracją)
wierność kolorów (przed kalibracją)
wierność kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
MSI S20 a przestrzeń sRGB (siatka)
S20 a sRGB
MSI S20 a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
S20 a Adobe RGB
MSI S20 a Acer W700 (siatka)
S20 a W700
MSI S20 a Toshiba U920t (siatka)
S20 a U920t


na dworze (przy zachmurzonym niebie)
na dworze

Jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów, pomiary wykazały, że dobrze prezentują się odcienie niebieskiego i żółci. Zieleń i cyjan nie są prawidłowo oddane. Temperatura barwowa, 6019 K, również odbiega od ideału (6500 K). Nasycenie kolorów także nie wygląda najlepiej. Zielony przechodzi mocno w żółty. Zielone tło w Windows 8 na dłuższą metę kłuje w oczy. Autor czuł się trochę jak w dawnych czasach, kiedy trzeba było pracować z systemem DOS. Skala szarości jest w porządku; co prawda nieprawidłowości są widzialne gołym okiem, na co dzień nie doskwierają one jednak użytkownikowi. 

Do pracy na dworze MSI S20 nadaje się w ograniczonym stopniu. Ograniczenie jasności obrazu na zasilaniu akumulatorowym powoduje, że na słońcu nie da się używać tego komputera. Przy mało zachmurzonym niebie też jest problem z refleksami, szczególnie przy nieoptymalnym ustawieniu ekranu. Kiedy patrzy się na ekran na wprost, jest natomiast dobrze, co zawdzięczamy między innymi wysokiemu kontrastowi. Najlepiej jednak znaleźć miejsce w cieniu.

Kąty widzenia wyglądają bardzo dobrze, podobnie jak w innych matrycach typu IPS. Przy odchyleniu o ponad 60 stopni od pozycji optymalnej w poziomie występowały jednak lekkie przekłamania kolorów. 

W górnym lewym rogu ekranu i w prawym dolnym narożniku można było obserwować wycieki światła z modułu podświetlającego. Wada ta nie jest szczególnie dotkliwa.

kąty widzenia matrycy MSI S20
kąty widzenia matrycy MSI S20
jaśniejsze plamy w narożnikach ekranu
jaśniejsze plamy w narożnikach ekranu

Osiągi

Sercem MSI S20 jest niskonapięciowy procesor Intel Ivy Bridge wykonany w technologii 22 nm. Core i5-3337U to procesor dwurdzeniowy i czterowątkowy. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1,8 GHz, częstotliwości taktowaniu w spoczynku - 800 MHz, a pod obciążeniem (w trybie turbo) - 2,7 GHz (przy wykorzystaniu jednego rdzenia) lub 2,5 GHz (przy obciążeniu obu rdzeni). Moc strat tego procesora (TDP) to 17 W, czyli jest umiarkowana.

Wynik testu renderowania wielowątkowego aplikacji Cinebench R11.5, 1,82 pkt., jest bardzo słaby, porównywalny z wynikiem procesora Core i3-350M (Core i3 1. generacji). W optymalnych warunkach procesor i5-3337U powinien w nim osiągnąć 2,4 GHz. Przyczyną może być wolna pamięć operacyjna, która dodatkowo działa w trybie jednokanałowym. Acer W700 z tym samym procesorem, ale o taktowaniu ograniczonym do 2 GHz przy obciążeniu obu rdzeni CPU, oraz z pamięcią RAM działającą w trybie dwukanałowym uzyskał 2,18 pkt. W teście wPrime 1024m MSI S20 wypadło lepiej, uzyskując 698,3 s, czas zbliżony do osiągnięć modeli z procesorem Core i5-3317U. 

Na zasilaniu akumulatorowym częstotliwość taktowania CPU jest ograniczona do 2 GHz. 

Z procesorem jest zintegrowany układ grafiki HD Graphics 4000, który nie jest dobrym rozwiązaniem do gier, ale jak najbardziej nadaje się do internetu, aplikacji biurowych i odtwarzania filmów Full HD.

W procesorze i5-3337U bazowe taktowanie GPU wynosi 350 MHz, a pod obciążeniem - 1100 MHz. Wyniki testów syntetycznych dla grafiki okazały się słabe. Są niewiele gorsze od osiągnięć Acera W700 z ograniczonym taktowaniem CPU i od Toshiby U920t z nieco szybszą pamięcią RAM (800 MHz; w MSI 667 MHz), również działającą w trybie jednokanałowym, ale znacznie gorsze od rezultatów Sony Vaio Duo 11, modelu także wyposażonego w procesor typu ULV i układ grafiki HD Graphics 4000.

Na zasilaniu akumulatorowym taktowanie GPU jest ograniczone do 350 MHz. 

Wyniki MSI S20 w testach ogólnej wydajności, PCMark 7 i PCMark Vantage, wypadły poniżej oczekiwań. Wpłynął na to dość wolny dysk SSD. Acer W700 i Toshiba U920t, modele z szybszymi dyskami SSD, uzyskały w tych testach nieco lepsze wyniki.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
GPU-Z
HWiNFO64
Cinebench R11.5 - CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
HD Graphics 4000, 3337U, SanDisk U100 128 GB
1.82 Points
Acer W700-53334G12as
HD Graphics 4000, 3337U, Toshiba THNSNS128GMCP
2.18 Points +20%
Toshiba Satellite U920t-100
HD Graphics 4000, 3317U, Samsung MZMPC128HBFU
2.39 Points +31%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
HD Graphics 4000, 3317U, Toshiba THNSNS128GMCP
2.35 Points +29%
Toshiba Satellite Pro L670-170
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, 350M, Toshiba MK3265GSX
1.84 Points +1%
Lenovo ThinkPad Edge 15 0301-DFG
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, 350M, Seagate Momentus 5400.6 ST9250315AS
1.87 Points +3%
Acer TravelMate 8372TG
GeForce 310M, 350M, WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0
1.84 Points +1%
wPrime 2.10 - 1024m (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
HD Graphics 4000, 3337U, SanDisk U100 128 GB
698 s *
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
HD Graphics 4000, 3317U, Toshiba THNSNS128GMCP
717 s * -3%
Sony Vaio Tap 20 SVJ2021V1E
HD Graphics 4000, 3317U, Toshiba MQ01ABD100
681 s * +2%
Acer Aspire M3-481-53314G50Mass
HD Graphics 4000, 3317U, Seagate Momentus Thin ST500LT0 12-9WS142
710 s * -2%
Microsoft Surface Pro
HD Graphics 4000, 3317U, Micron RealSSD C400 MTFDDAT064M
654 s * +6%

* ... im mniej tym lepiej

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3657
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7352
Cinebench R10 Shading 32Bit
4455
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4568 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9406 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4234 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.09 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.82 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
10.77 fps
Pomoc
PCMark Vantage
1024x768 Result (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
9011 Points
Lenovo ThinkPad T430s
14503 Points +61%
1024x768 HDD Score (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
13441 Points
Toshiba Satellite U920t-100
42463 Points +216%
Lenovo ThinkPad T430s
54000 Points +302%
PCMark 7
Score (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
3873 Points
Acer W700-53334G12as
4311 Points +11%
Toshiba Satellite U920t-100
4443 Points +15%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
4803 Points +24%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
4803 Points +24%
Lenovo ThinkPad T430s
4519 Points +17%
System Storage (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
4001 Points
Acer W700-53334G12as
5350 Points +34%
Toshiba Satellite U920t-100
5184 Points +30%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
5384 Points +35%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
5384 Points +35%
Lenovo ThinkPad T430s
5147 Points +29%

Legenda

 
MSI S20-i541 UltraSlider Intel Core i5-3337U, Intel HD Graphics 4000, SanDisk U100 128 GB
 
Acer W700-53334G12as Intel Core i5-3337U, Intel HD Graphics 4000, Toshiba THNSNS128GMCP
 
Toshiba Satellite U920t-100 Intel Core i5-3317U, Intel HD Graphics 4000, Samsung MZMPC128HBFU
 
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB Intel Core i5-3317U, Intel HD Graphics 4000, Toshiba THNSNS128GMCP
 
Lenovo ThinkPad T430s Intel Core i7-3520M, Intel HD Graphics 4000, Intel SSD 520 Series SSDSC2BW180A3L
PCMark Vantage Result
9011 pkt.
PCMark 7 Score
3873 pkt.
Pomoc

Dysk zastosowany w MSI S20 to SanDisk U100 o nominalnej pojemności 128 GB. Partycja odzyskiwania zajmuje 25 GB, a na system operacyjny, programy i dane zostaje 94 GB. Ten dysk SSD jest co prawda znacznie szybszy od dysków twardych (choćby ze względu na znacznie krótsze czasy dostępu), ale w swojej klasie nie zachwyca szybkością. W testach AS SSD osiąga czasy dostępu na poziomie około 0,5 ms, podczas gdy naprawdę szybkie SSD uzyskują około 0,1 ms, czyli zdecydowanie mniej.

AS SSD
AS SSD
CrystalDiskMark
CDM
HD Tune
HD Tune
AS SSD
4K-64 Read (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
26.12 MB/s
Acer W700-53334G12as
135.5 MB/s +419%
Toshiba Satellite U920t-100
283.6 MB/s +986%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
131.9 MB/s +405%
4K Read (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
7.6 MB/s
Acer W700-53334G12as
17.03 MB/s +124%
Toshiba Satellite U920t-100
17.39 MB/s +129%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
17.91 MB/s +136%
Access Time Read (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
0.524 ms *
Acer W700-53334G12as
0.17 ms * +68%
Toshiba Satellite U920t-100
0.151 ms * +71%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
0.225 ms * +57%

Legenda

 
MSI S20-i541 UltraSlider Intel Core i5-3337U, Intel HD Graphics 4000, SanDisk U100 128 GB
 
Acer W700-53334G12as Intel Core i5-3337U, Intel HD Graphics 4000, Toshiba THNSNS128GMCP
 
Toshiba Satellite U920t-100 Intel Core i5-3317U, Intel HD Graphics 4000, Samsung MZMPC128HBFU
 
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB Intel Core i5-3317U, Intel HD Graphics 4000, Toshiba THNSNS128GMCP

* ... im mniej tym lepiej

SanDisk U100 128 GB
przesył danych (minimum): 61 MB/s
przesył danych (maksimum): 298.1 MB/s
przesył danych (średnio): 274 MB/s
czas dostępu: 0.4 ms
szybkość interfejsu: 64.4 MB/s
obciążenie procesora: 8.3 %
3DMark 06 - 1280x1024 Standard Score AA:0x AF:0x (sortuj wg wyników)
MSI S20-i541 UltraSlider
HD Graphics 4000, 3337U, SanDisk U100 128 GB
3539 Points
Acer W700-53334G12as
HD Graphics 4000, 3337U, Toshiba THNSNS128GMCP
3682 Points +4%
Toshiba Satellite U920t-100
HD Graphics 4000, 3317U, Samsung MZMPC128HBFU
3898 Points +10%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
HD Graphics 4000, 3317U, Toshiba THNSNS128GMCP
4889 Points +38%
Sony Vaio Duo 11 SV-D1121X9EB
HD Graphics 4000, 3317U, Toshiba THNSNS128GMCP
4889 Points +38%
3DMark 06 Standard Score
3539 pkt.
3DMark 11 Performance
539 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
23641 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
2903 pkt.
3DMark Fire Strike Score
400 pkt.
Pomoc

Testy gier

Pinball FX 2
Pinball FX 2

Nie jest niespodzianką to, że osiągi w grach przedstawiają się słabo. Wymagające względem sprzętu gry (jak Crysis 3) prezentują się jako pokaz slajdów nawet na bardzo niskich ustawieniach. Starsze i mniej wymagające tytuły działają dobrze na średnich ustawieniach jakościowych. Z grami z Windows Store nie ma żadnego problemu. Preinstalowany Pinball FX 2 działał płynnie na maksymalnych detalach.

lowmed.highultra
Fifa 13 (2012) 75.5 45.5 26.5 15
Need for Speed: Most Wanted (2012) 32.5 11 5
Crysis 3 (2013) 19 9 7

Wpływ na otoczenie

Hałas

Tablety z procesorami ARM i Atom są zazwyczaj bezgłośne. Inaczej wygląda to w przypadku rozsuwanego laptopa z Core i5. Mały wentylator MSI S20 pracuje cały czas. W teście bez obciążenia odnotowano maksymalnie 33,9 dB. Natężenie hałasu często się zmienia i szybko zaczyna działać na nerwy. Eksperymenty z różnymi ustawieniami Eco nie przyniosły poprawy.

Pod obciążeniem natężenie hałasu jest większe, a w teście pełnego obciążenia (Prime95 i FurMark) odnotowano maksymalnie 40 dB. Acer W700 okazał się w tym teście cichszy od MSI S20 (37,4 dB), a Toshiba U920t była głośniejsza (44,7 dB).

Hałas

luz
30.9 / 31.1 / 33.9 dB
obciążenie
35.4 / 40.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

Temperatury obudowy MSI S20 wyglądają dobrze. W teście bez obciążenia było wręcz idealnie, a najwyższą temperaturą okazało się 28,6°C na spodzie jednostki zasadniczej. W tym samym miejscu, a więc w pobliżu procesora, w teście pełnego obciążenia temperatura osiągnęła 39,1°C. 

W wielogodzinnym teście pełnego obciążenia układ chłodzenia zdał również egzamin w dziedzinie temperatur podzespołów. Co prawda GPU i CPU osiągnęły aż 96°C, ale nie wystąpiło zaniżanie taktowania poniżej bazowego. Taktowanie CPU wynosiło 1,9 GHz, a GPU - 1050 MHz. 

W teście obciążenia GPU temperatura układu grafiki osiągnęła 90°C. Kiedy dochodziła do tej wartości, wentylator zaczynał pracować szybciej, co pozwalało na obniżenie temperatury do 87°C. Wentylator zmniejszał prędkość obrotową i historia się powtarzała.

temperatury podzespołów w teście obciążenia CPU
temperatury podzespołów w teście obciążenia CPU
temperatury podzespołów w teście obciążenia GPU
temperatury podzespołów w teście obciążenia GPU
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
na luzie
 22 °C23 °C26.5 °C 
 21.8 °C22.1 °C25.5 °C 
 21.7 °C23.9 °C25.2 °C 
maks. w ogóle: 26.5 °C
średnia: 23.5 °C
28.6 °C28 °C23.5 °C
28.2 °C27 °C23.4 °C
26 °C24.9 °C23.1 °C
maks. w ogóle: 28.6 °C
średnia: 25.9 °C
zasilacz  33.7 °C | temperatura otoczenia 22.6 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 26.9 °C / 80 F, compared to the average of 30.3 °C / 87 F for the devices in the class Convertible.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31 °C / 88 F, compared to the average of 35.4 °C / 96 F, ranging from 19.6 to 60 °C for the class Convertible.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.1 °C / 102 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.5 °C / 74 F, compared to the device average of 30.3 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.8 °C / 83.8 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28 °C / 82.4 F (-0.8 °C / -1.4 F).

Głośniki

MSI S20 posiada dwa głośniki stereo na spodzie obudowy. Co prawda technologia THX TruStudio Pro Sound ma zapewniać według producenta "doskonały dźwięk", nie dotyczy to wbudowanych głośników. Na maksymalnym poziomie głośności wkradają się delikatne pobrzęki. Tony wysokie brzmią zaś w każdym przypadku metalicznie. Basów w ogóle nie słychać.

Wydajność akumulatora

Pojemność trzykomorowego akumulatora MSI S20 jest relatywnie duża (43 Wh). Acer W700 posiada jednak pojemniejszy akumulator (55,5 Wh). Toshiba U920t ma natomiast mniejszy zapas energii (38 Wh).

W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) czas pracy MSI S20 przekroczył osiem godzin. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) osiągnięto natomiast 2,5 h. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi zakończył się po 5:13 h, co jest dobrym wynikiem.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.4 W
luzdarkmidlight 6.3 / 9.9 / 10.8 W
obciążenie midlight 27.8 / 32.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
8h 03min
sieć przez WLAN
5h 13min
obciążenie
2h 32min

Podsumowanie

MSI S20 ma zalety (jak choćby długie czasy pracy na zasilaniu z akumulatora), ale też dość poważne mankamenty. Na papierze specyfikacja wygląda dobrze, ale gdy zagłębimy się w szczegóły, okaże się, że omawiany model posiada nie najszybszą pamięć operacyjną (DDR3 PC3-10600, tryb jednokanałowy) oraz stosunkowo wolny dysk SSD. Poza tym nie można być do końca zadowolonym z matrycy, głównie z powodu przechodzenia odcieni zieleni w kolor żółty. Poza tym występuje obniżanie jasności obrazu na zasilaniu akumulatorowym, co utrudnia korzystanie z komputera na dworze. Jakość wykonania i zastosowane materiały nie są wysokiej klasy.

Aktualne ceny MSI S20

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
z bliska: MSI S20
z bliska: MSI S20

Specyfikacja techniczna

MSI S20-i541 UltraSlider
Procesor
Intel Core i5-3337U 2 x 1.8 - 2.7 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4000, rdzeń: 1100 MHz, pamięć: 665 MHz, pamięć współdzielona, 9.17.10.2875
Pamięć
4 GB 
, DDR3 1333 MHz, jedno gniazdo
Matryca
11.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Multitouch, LED backlight, IPS, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM77 (Panther Point)
Dysk twardy
SanDisk U100 128 GB, 128 GB 
, mSATA, 94 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 3.0, 1 HDMI, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/MMC, czujniki: czujnik światła zastanego, Intel WiDi
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 2230 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 19.8 x 302.6 x 196.1
Akumulator
43 Wh litowo-jonowy, 3 ogniwa, Czas pracy (dane producenta): 6 h
System operacyjny
Microsoft Windows 8 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: nie, zasilacz 40 W, -, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.16 kg, zasilacz: 142 g
Cena
999 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Daniel Schmidt
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo IdeaPad Yoga 11S
HD Graphics 4000, Core i5 3339Y

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Fujitsu Stylistic Q702
HD Graphics 4000, Core i3 3217U, 1.698 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad Edge Twist S230u
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 12.50", 1.558 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja MSI Summit A16 AI Plus: Wydajny konwertowalny AMD Ryzen 9
Radeon 880M, Strix Point (Zen 5/5c, Ryzen AI 3/5/7/9) Ryzen AI 9 365, 16.00", 2.118 kg
Recenzja MSI Summit E16 Flip: laptop 2 w 1 z piórkiem, wyświetlaczem 16:10 i RTX 3050 Ti
GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i7-1280P, 16.00", 1.9 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja MSI MAG 274QRF QD E2: Imponujący monitor do gier QHD 180 Hz za niewygórowaną cenę
NVIDIA GeForce RTX 4090, Raptor Lake-R i9-14900K, 27.00", 3.95 kg

Za

+ całkiem dobre czasy pracy na akumulatorze
+ szerokie kąty widzenia i wysoki kontrast (matryca typu IPS)

Przeciw

- pamięć RAM działająca w trybie jednokanałowym
- złącza skupione na prawym boku
- słaba jakość wykonania
- niejednostajna praca wentylatora
- drastyczne przekłamania kolorów
- jasność obrazu niższa na zasilaniu z akumulatora
Daniel Schmidt (Update: 2017-12-20)