Notebookcheck Logo

Test Samsung R525

Nie mieliśmy dotąd do czynienia z notebookiem Samsunga dysponującym procesorem AMD. Samsung jest u nas znany głównie ze względu na oferowanie notebooków w niższej cenie, które mogą konkurować z produktami Acera. Zastosowanie tańszych od intelowskich rozwiązań AMD pomaga uczynić model R525 konkurencyjnym. Athlon II M320 nie jest jednostką najnowszej generacji, więc niniejszy artykuł można raczej polecić zainteresowanym tym konkretnym laptopem a nie osobom szukającym informacji o najnowszych technologiach firmy z Sunnyvale.

Samsung R525

Obudowa

połyskliwe wieko
połyskliwe wieko
ciasno spasowany zawias
ciasno spasowany zawias

Jeśli chodzi o konstrukcję i materiały, z których jest zrobiony, R525 jest prostym notebookiem. Części wykonane z lakierowanego plastiku schludnie łączą się z tymi nielakierowanymi. Szaro-szara sylwetka nie stara się przypodobać efekciarstwem czy nadużyciem połyskliwych wstawek. Jest jednak garść detali, które czynią obudowę atrakcyjną z wyglądu

Wykończenie dekla to nieregularne białe linie na nakrapianym czarnym podkładzie. Spłaszczone narożniki klapy starają się dopasować do ściętych kantów jednostki zasadniczej. Lakierowana pokrywa jest relatywnie niewrażliwa na odciski palców, a to dzięki wykończeniu drobnymi białymi kropkami. Za klawiaturą znajduje się niebieska listwa, pod którą znajdziemy głośniki. Dolna krawędź listwy subtelnie zmienia odcień (z ciemnego na jasnoniebieski).   

Dzięki żłobieniu na powierzchni pulpit roboczy nabrał przyjemnej szorstkości. Zapewnia to pewny chwyt R525 i brak odcisków palców. Jako że powierzchnia ta nie jest lakierowana, nie pojawia się temat nieładnych zarysowań. Oparcie rąk jest trwałe i nie poddaje się naciskowi palca. Nie dotyczy to niestety spodu obudowy. Klapka od pamięci operacyjnej oraz obszar pod napędem optycznym uginają się wyraźnie.   

Trzeba jednak skrytykować stabilność wieka. Jego powierzchnię można zdecydowanie odkształcić przy użyciu niewielkiej siły. Również odporność na skręcanie mogłaby wypaść lepiej. Za to prężne zawiasy są dobrze osadzone i utrzymują klapę bez wyraźnego chybotania. Ekran można odchylić maksymalnie o 130 stopni. Siła zwrotna przegubów dba o mocne zamknięcie pokrywy. Siła ta nie jest jednak wystarczająca, co szybko objawia się centymetrową szparą przy niezabezpieczonym transporcie. W takich warunkach długopis lub coś podobnego może się wślizgnąć pomiędzy dwie części laptopa i uszkodzić ekran.     

W temacie złączy Samsung R525 odpowiada użytkownikom mającym niewygórowane wymagania. Niemal wszystkie gniazda upakowano na lewej flance. Dzięki temu użytkownik nie musi tracić czasu na ich szukanie. Obok gniazda zasilania znajdziemy tam VGA (D-Sub), USB, Ethernet, gniazda audio i HDMI. Czytnik kart znajduje się z przodu

Rozmieszczenie portów jest godne pochwały. Obydwa porty USB po prawej stronie znalazły miejsce daleko z tyłu, więc ręka na myszce nie zaplącze się w kabel. Również po lewej nieporęczne kable takie jak  te biegnące do VGA i HDMI czy przewód zasilający okupują tylny sektor. Osoby leworęczne mogą tu bezproblemowo umieścić mysz.
 

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, LAN, HDMI, USB, gniazda audio
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, LAN, HDMI, USB, gniazda audio
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB

Osprzęt

Samsung wyposażył model R525 w dobrze pracującą klawiaturę. Klawisze siedzą ciasno jeden przy drugim; każdy ma jednak niewielki podest. Pewność pisania bez spoglądania na klawiaturę jest bardzo dobra, nawet pomimo tego że oznaczenia na klawiszach „F” i „J” dla piszących bezwzrokowo są ledwo wyczuwalne.  
 
Płytki mają wyraźnie wyczuwalny opór i długi skok. Ugięcie klawiszy jest relatywnie twarde. Powierzchnia klawiatury nie ugina się w żadnym miejscu, zapewniając dobrą sztywność nawet nad napędem DVD.

Gładzik jest wtopiony w podpórkę pod nadgarstki na prawie równym poziomie. By w związku z tym użytkownicy nie przegapili go w ciemnościach, Samsung zdecydował się na niebieskie podświetlenie obwódki podczas aktywności.  
 
Pomimo pozornie niewielkich rozmiarów tabliczki dotykowej obsługa gładzika jest przyjemna, gdyż matowa powierzchnia jest czuła po same krawędzie. Jako że jest to płytka z obsługą multidotyku, obsługiwane są takie gesty na dwa palce jak przewijanie czy zmiana rozmiaru. Kto nie obsługuje gładzika dwoma palcami, może używać stref pionowego i poziomego przewijania. Nie są one jednak oznaczone. Klawisze pracują bardzo lekko, wydają jednak przy tym tandetnie brzmiący odgłos.

klawiatura QWERTY (fot. Samsung)
klawiatura QWERTY (fot. Samsung)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Samsung zastosował matrycę 15,6” HD Ready własnej produkcji (LTN154X3-L01). Ma ona natywną rozdzielczość 1366x768 pikseli. Obraz o proporcjach 16:9 nie ma powłoki przeciwodblaskowej i zawsze sprawia kłopot mniejszymi lub większymi refleksami. Kontrast obrazu (194:1) jest bardzo niski. Błyszcząca powłoka podszlifowuje jednak optycznie blade kolory. Subiektywne wrażenie jest więc lepsze od pomiarów.

221
cd/m²
214
cd/m²
213
cd/m²
215
cd/m²
217
cd/m²
209
cd/m²
199
cd/m²
203
cd/m²
195
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 221 cd/m² (Nits) średnia: 209.6 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
na akumulatorze: 217 cd/m²
kontrast: 194:1 (czerń: 1.12 cd/m²)
bezpośrednie padanie promieni słonecznych
bezpośrednie padanie promieni słonecznych
brak bezpośredniej operacji słonecznej
brak bezpośredniej operacji słonecznej

Podświetlenie LED równomiernie rozkłada jasność na matrycy (88%). Maksymalnie zmierzono 221 cd/m² w górnym lewym rogu. W dolnych naroýnikach luminancja spada poniżej 200 cd/m². Oko nie dostrzega jednak tych różnic.

Pomimo dobrego podświetlenia, wyświetlacz Samsunga R525 nie nadaje się do pracy na zewnątrz. Jego błyszcząca charakterystyka odpowiada za upośledzenie widoku z powodu odbić. Użytkownicy, którzy lubią czytać e-maile w drodze, muszą sobie poszukać przynajmniej zacienionego miejsca.

Kąty widzenia mówią, czy kolory i pismo są rozpoznawalne przy spoglądaniu na wyświetlacz z boku. Użytkownicy Samsunga mają ograniczony zakres roboczy. Gdy zwrócić oczy w górę lub dół (pionowo), kolory płowieją wyraźnie już przy 20°. W lewo i prawo (w poziomie) możemy się wychylić od środka o 45°. Od tego punktu zachodzi inwersja kolorów i ściemnienie obrazu.

kąty widzenia w Samsungu R525

Osiągi

nalepka AMD Vision Premium
nalepka AMD Vision Premium

Samsung wyposażył swój uniwersalny laptop w procesor AMD, konkretnie Athlon II X2 M320 (2,1 GHz). Podstawowy dwurdzeniowy procesor przynależy do najsłabszych jednostek z serii Athlon II. Posiada on jedynie 1 MB pamięci podręcznej L2. CPU o współczynniku TDP 35 W na chipsecie AMD RS780 jest wsparty 4 GB pamięci DDR2. Kontroler pamięci znajduje się w procesorze.

Na stronie internetowej z ofertą własnych produktów Samsung wymienia jako jedną z zalet „doskonałą grafikę”. Zamiast tego w obudowie montowany jest układ ATI Mobility Radeon HD 5470 z 512 MB pamięci GDDR3. Należy on do klasy niższej średniej i we wcześniej testowanych laptopach rzadko radził sobie ze współczesnymi grami. Czy się to zmieniło w R525 w zestawieniu ze słabym Athlonem II M320, ustalimy w części testu sprawdzającej wydajność w grach.

Testowany egzemplarz miał na pokładzie dysk twardy Samsunga 320 GB (HM321HI). Dysk ten okazał się bardzo cichy. Jego łożyska opierają się na technologii Fluid Dynamic Bearing. HDD wytwarza tylko cichy szmer i zapewnia średni odczyt na poziomie 69,3 MB/s. Tę wartość, troszkę powyżej średniej, osiąga wiele dysków 5400 obr/min.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
DPC Latency Checker Idle
3DMark 03 Standard
9718 pkt.
3DMark 05 Standard
6407 pkt.
3DMark 06 Standard Score
2898 pkt.
3DMark Vantage P Result
933 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
3488 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1795
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
3456
Cinebench R10 Shading 32Bit
3687
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
2037 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
3960 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3675 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
10.92 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.1 Points
Pomoc
Samsung SpinPoint M7 HM321HI
przesył danych (minimum): 30.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 90.5 MB/s
przesył danych (średnio): 69.3 MB/s
czas dostępu: 19.1 ms
szybkość interfejsu: 84.8 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Wydajność w grach

Left 4 Dead płynnie na very high (44 kl/s)
Left 4 Dead płynnie na very high (44 kl/s)
Call of Juarez przycina na high (12 kl/s)
Call of Juarez przycina na high (12 kl/s)

Samsung wychwala R525 nagłówkiem „doskonała grafika” i dalej używa sformułowań „wyjątkowe parametry graficzne oznaczają, że każdy może w pełni cieszyć się najnowocześniejszymi grami 3D i kipiącymi akcją filmami w standardzie High Definition (...) naszpikowane mocą urządzenie z pewnością zrewolucjonizuje twój świat filmów wideo i gier komputerowych”. Rzut oka na ranking kart graficznych pozwala odnaleźć ATI Mobility Radeona HD 5470 w dolnym zakresie 2. klasy wydajności. Ten popularny układ czerwonych jest często montowany w laptopach, by posiadały jakąkolwiek niezależną kartę graficzną. HD 5470 poznaliśmy już nieźle w testach. Wielokrotnie potwierdził on swoją zdecydowaną niekompetencję w grach (tych najnowszych, podkreślmy, o największych wymaganiach sprzętowych).

ATI MR HD 5470 ma 512 MB pamięci GDDR3. Taktowanie tejże to 800 MHz, a dla rdzenia ma ono wartość 750 MHz. Ustalony w 3DMarku06 wynik 2898 pkt. jest słaby (Acer Aspire 5741G: 3057 pkt.). Dla porównania karta GeForce GT 325M - o niskim taktowaniu rdzenia, 450 MHz - generuje 5943 pkt. (Asus N61JV).
 
3DMark Vantage obywa się właściwie bez wpływu procesora i pokazuje, na co stać samą kartę HD 5470. Osiągnięte 933 punkty to poziom typowy dla HD 5470. Podobnymi, słabymi wynikami legitymują się GF G 210M i stary MR HD 3650. Jeśli ktoś spogląda łakomym okiem na gry, powinien zrewidować swój wybór, znając wyniki układów MR HD 5650 (2786 pkt.) czy HD 5730 (3825 pkt.).
 
Z powodu niskich osiągów w sferze 3D obszerne testy w grach wydają się zbędne. Jedynie starsze gry, jak Left 4 Dead działają bez ograniczeń w wysokich detalach. Gdy tylko robi się bardziej wymagająco (benchmark Call of Juarez), liczba wyświetlanych na sekundę klatek załamuje się.

lowmed.highultra
Call of Juarez Benchmark (2006) 12.8
Left 4 Dead (2008) 43.92

Hałas

Samsung R525 został wyekwipowany w procesor Athlon II M320, któremu przypisany jest parametr TDP (maksymalny pobór prądu tego podzespołu) o wartości 35 W. Zasadniczo będzie on osiągnięty tylko w obliczeniach czysto procesorowych albo w trakcie naszego testu obciążeniowego. Jednostka zasadnicza jest wzorowo przygotowana, by niezależnie od poziomu obciążenia uporać się z nagrzewaniem.   Wydaje się, że Samsung ma patent na laptopy o dobrej kulturze pracy. Testowane wcześniej modele (np. R580, R780) okazały się nadzwyczaj ciche i chłodne.

Samsung zawsze funduje swoim notebookom tryb Silent Mode (Fn+F8), który chętnie stosowaliśmy również w R525. W prostych pracach biurowych jak Word, Excel, poczta czy przeglądanie Internetu, wiatraczek pozostaje zasadniczo wyłączony. Nie zmieniają tego nawet krótkie okresy obciążenia procesora. Dopiero długotrwałe testy CPU produkują tyle ciepła, że wentylator włącza się okresowo również w Silent Mode. Własnej produkcji dysk twardy (Samsung HM321HI) też okazuje się lojalny. Jest on tak cichy, że zmierzony dla niego w trybie jałowym poziom wyniósł jedynie 29,7 dB.

Cisza jest jednak okupiona niską wydajnością. Taktowanie i tak już wolnego procesora Athlon 2,1 GHz zostaje ograniczone do 800 MHz. Wystarczy to do buszowania w Internecie lub pisania w Wordzie. Obróbka zdjęć nie sprawia już żadnej przyjemności.

Teraz włączamy Speed Mode i domagamy się maksimum od CPU i GPU (test obciążeniowy). Dziwne: wiatrak szybko osiąga maksymalne obroty, jednak poziom hałasu nigdy nie przekracza 33,2 dB. Jest to nadzwyczajne nie tylko ze względu na wysokie TDP procesora AMD, ale również dlatego, że w tym samym czasie HD 5470 wykonuje obliczenia z pełną mocą. A czy w takiej sytuacji szybko rośnie nagrzewanie, można przeczytać w kolejnym dziale.

Hałas

luz
29.7 / 30.7 / 30.9 dB
HDD
30.7 dB
DVD
33.6 / dB
obciążenie
33.1 / 33.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temperatury pod obciążeniem: CPU do 60°C, GPU - do 62°C
temperatury pod obciążeniem: CPU do 60°C, GPU - do 62°C

Ciepło

Podczas maksymalnego obciążenia nagrzewanie nie sprawi posiadaczom R525 negatywnej niespodzianki. Po dwóch godzinach pracy w stresie (FurMark i Prime95) wierzchnia część korpusu osiąga 40°C. Brzmi to poważnie, jednak średnia wartość wynosi jedynie 33,6°C, a oparcie nadgarstków nie przekracza 35°C. Również spód pozwala na ustawienie notebooka na kolanach, ale nie należy mu zakrywać wylotu powietrza. W jego bezpośrednim otoczeniu zmierzono prawie 43°C.

Sensory na płycie głównej po dwóch godzinach stresu meldują zaledwie 60°C dla procesora. Również obciążony GPU osiąga nie budzącą zastrzeżeń temperaturę 62°C. Te wartości są więcej niż bezpieczne i mówią o świetnym odprowadzaniu nadmiaru ciepła przez radiator.

Podczas przeglądania Internetu (Silent Mode) obudowa pozostaje chłodna lub letnia. Jedyny ciepły obszar znajduje się przy samym wylocie powietrza (31,7 °C). Wierzch nagrzewa się nieznacznie tylko z tyłu po lewej stronie (29,6°C). Na podkładce pod ręce zmierzono 25 do 29°C.

w stresie
 40 °C34.7 °C28.2 °C 
 35.7 °C35.3 °C28.5 °C 
 34.2 °C34.9 °C30.8 °C 
maks. w ogóle: 40 °C
średnia: 33.6 °C
26.7 °C30.1 °C42.8 °C
27.2 °C35.7 °C31.7 °C
31.3 °C32 °C30.1 °C
maks. w ogóle: 42.8 °C
średnia: 32 °C
zasilacz  47.2 °C | temperatura otoczenia 22.4 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.6 °C / 92 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40 °C / 104 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.8 °C / 109 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27 °C / 81 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.9 °C / 94.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-6.1 °C / -11 F).

Głośniki

Jakość dźwięków głośników stereo zza klawiatury mogłaby być może przekonać znajomego z biura, ale do rozrywki się one nie nadają. Tony średnie są przesadzone, niskich brak. W R525 brakuje subwoofera. Brzmienie można troszkę polepszyć przez system poprawy dźwięku SRS. Dzięki niemu dźwięk będzie bardziej zrównoważony i przestrzenny. Głośność jest odpowiednia dla rozmiaru 15,6”. Przy maksymalnym poziomie małe membrany pozostają stabilne.

Wydajność akumulatora

Ze swoją użyteczną jasnością ekranu i dobrym oprzyrządowaniem R525 nadaje się całkiem nieźle do wykorzystania w ruchu. Niestety, krótkie czasy pracy na akumulatorze (o pojemności 44 Wh) przeszkadzają w czerpaniu przyjemności z filmu w pociągu czy surfowania w kawiarni.  
 
Gdy użytkownik wkłada DVD do napędu, jego odtwarzanie kończy się już po godzinie i 45 minutach. Nie da się surfować po Internecie przez choćby dwie godziny (test WiFi). Jeśli ktoś jeszcze podepnie prądożercy modem UMTS, może się uznać za szczęśliwca, jeśli pozostanie online przez półtorej godziny.  
 
Maksymalny osiągnięty czas pracy w stanie spoczynku wynosi dla Samsunga R525 prawie 4 h (wynik mało praktyczny dla użytkownika, gdyż WLAN był wyłączony, jasność została ustawiona na najniższym poziomie a procesor nie miał prawie nic do roboty).  
 
Realny czas pracy to okolice dwóch godzin. W związku z tym rzeczywistość jest odległa od możliwości deklarowanej przez producenta („do 4,4 h”). Dobrze, że nabywca może przynajmniej szybko poznać aktualny  stan naładowania baterii za pomocą diodowego wskaźnika na akumulatorze.

Wydajność akumulatora
luz
3h 53min
sieć przez WLAN
1h 55min
DVD
1h 45min
obciążenie
1h 01min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.7 / 1.4 W
luzdarkmidlight 17.1 / 21.9 / 26.9 W
obciążenie midlight 52.1 / 63.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Pod postacią modelu R525 Samsung oferuje poręczny notebook z ekranem 15,6" i  podstawowym wyposażeniem. O tym, czy będzie on pracował w biurze, czy może jako laptop multimedialny, ostatecznie rozstrzygną klient i jego potrzeby. Matowa powierzchnia robocza, udane rozłożenie klawiszy i wysoka kultura pracy przemawiają za zastosowaniami biurowymi. Obcowanie z Silent Mode sprawia radość, a dobra praca klawiatury czyni pisanie przyjemnością

Sam Samsung mówi o multimediach i wiąże to z „doskonałą grafiką”. Po zamontowanym układzie ATI MR HD 5470 nie można jednak oczekiwać większej przydatności w sferze rozrywki. Wręcz przeciwnie, a wydajność w grach ogranicza dodatkowo słaby procesor AMD Athlon II. Mówimy przy tym o aktualnych, raczej wymagających sprzętowo tytułach. O ile ktoś deklaruje się jako gracz okazjonalny i odpala starsze gry, będzie się cieszył na R525 naprawdę żwawą rozrywką.

Samsung R525
Samsung R525
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Samsung R525
z bliska: Samsung R525

Specyfikacja techniczna

Samsung R525 Eikee NP-R525-JS01DE
Procesor
AMD Athlon II M320 2 x 2.1 GHz, Caspian
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 512 MB VRAM, rdzeń: 750 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 8.713.3.0
Pamięć
4 GB 
, PC2-6400
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Samsung LTN154X3-L01, refleksująca: tak
Chipset
AMD M780G
Dysk twardy
Samsung SpinPoint M7 HM321HI, 320 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
ATI SB600 HD Audio
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/SDHC, MMC
Łączność
Marvell Yukon 88E8040 PCI-E (10/100MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/)
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633C
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 38.1 x 376 x 255.5
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy, AA-PB9NS6B, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3MP
Inne
24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.427 kg, zasilacz: 339 g
Cena
669 PLN
Odnośniki

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Sebastian Jentsch
Tłumaczenie: Mateusz Stach

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Inspiron 15R
Mobility Radeon HD 5470, Core i5 430M
Recenzja Acer Aspire 5741G
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 330M
Recenzja Asus K52JR
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 330M

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus K72JR
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 350M, 17.30", 3.3 kg
Recenzja Sony Vaio EC1M1E/WI
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 330M, 17.30", 3.092 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Samsung Galaxy Book4 Edge 16 - Najszybszy Snapdragon X Elite rzuca wyzwanie Zen 5 od AMD
Adreno X1-85 4.6 TFLOPS, Snapdragon X SD X Elite X1E-84-100, 16.00", 1.555 kg
Recenzja Samsung Galaxy Book4 Edge 16 - Żywotność baterii laptopa Copilot+ jest rozczarowująca
Adreno X1-85 3.8 TFLOPS, Snapdragon X SD X Elite X1E-80-100, 16.00", 1.545 kg

Za

+ nieznaczny poziom głośności
+ dobra do biura klawiatura z blokiem numerycznym
+ szybki i cichy dysk twardy
+ jasny obraz

Przeciw

- krótka praca na baterii
- skromna wydajność w grach
- ekran bez powłoki przeciwodblaskowej
- ograniczony kontrast obrazu
- mało złączy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Samsung R525
Sebastian Jentsch (Update: 2020-01-27)