Test Samsung R540
Samsung, jako jeden z nielicznych producentów laptopów, zdaje sobie sprawę, że kluczowymi cechami współczesnego laptopa uniwersalnego są kultura pracy i ergonomia obudowy. Model R540 ma wszelkie widoki na sukces, jeśli okazuje się, iż poza matowym wykończeniem pulpitu roboczego cechuje się cichym i wydajnym chłodzeniem. Nawet mimo słabej renomy marki i dość krótkiej pracy na akumulatorze.
Obudowa
Projekt R540 to kolejna odsłona dobrze znanej obudowy stosowanej przez Samsunga w segmencie laptopów 15,6", takich jak np. R525. Tym razem producent zaserwował nam wykończenie jej obłych kształtów w kolorze brązowym. Na błyszczącym wieku, które natychmiast pokrywa się liniami papilarnymi użytkownika, widać dyskretne niteczki. Ich wzór przypomina nieco układ włosów. Połyskliwość klapy przywodzi jednak bardziej na myśl drewno wykończone politurą.
Motyw ten jest kontynuowany we wnętrzu laptopa. Brązowa, drewnopodobna podkładka pod dłonie udanie komponuje się z brunatnymi ramkami klawiatury i wyświetlacza. Na szczęście te powierzchnie są już matowe, więc łatwe do utrzymania w czystości.
Podczas gdy jednostka zasadnicza prezentuje odpowiednią solidność, wieko zasługuje na krytykę. Nawet niewielki nacisk na jego środek prowadzi do wyraźnego ugięcia. Pomimo niewielkiej sztywności dostatecznie chroni ono jednak matrycę.
Zawiasy chodzą z dużym oporem i pozwalają na niewielkie chybotanie ekranu. Maksymalny kąt otwarcia wynosi około 130 stopni. Przeguby odpowiadają również za utrzymanie laptopa w stanie zamkniętym. Po obróceniu go spodem do góry, dekiel odstaje o jakiś centymetr.
Podstawowemu zestawowi portów brakuje złączy eSATA, USB 3.0 lub możliwości dodania któregoś z nich przez kartę w standardzie ExpressCard. Poza czytnikiem kart i dwoma USB wszystkie interfejsy znalazły się na lewej flance. To ergonomiczne rozwiązanie. Wspomniane dwa porty USB ulokowano piętrowo - jeden nad drugim - z tyłu prawej ścianki bocznej. Po wpięciu większego urządzenia typu pendrive może się okazać, że jedno z gniazd jest zablokowane.
Osprzęt
Zastosowane klawisze przywodzą na myśl klawiatury wyspowe. Mają rozmiar 15 mm, wyraźne odstępy między sobą i płaską powierzchnię. Zamiast jednej dużej kratki, wolną przestrzeń maskują podesty pod każdym z klawiszy.
Po krótkim przyzwyczajeniu do kształtu płytek i ich przeciętnie długiego oraz dobrze amortyzowanego skoku można pisać dosyć komfortowo i w miarę cicho. Głośniejsze są tylko spacja i kilka klawiszy na środku klawiatury (np. "I").
Podczas pisania niniejszej recenzji wynikła dziwna przypadłość. W trakcie szybkiego pisania nacisk na niektóre klawisze skutkował mianowicie pojawieniem się w edytorze tekstu dwóch literek zamiast jednej. Najczęściej było to "oo" albo "pp". Było to tym dziwniejsze, że mogło nie występować kilka akapitów, by później pojawić się dwa razy pod rząd. Być może ma to związek z nie do końca satysfakcjonującą stabilnością mocowania poszczególnych płytek.
Rozkład klawiszy można by uznać za standardowy, gdyby nie szeroko ułożone klawisze funkcyjne i, co za tym idzie, brak miejsca na osobne klawisze PgUp, PgDn, Home i End. Klawisze kursorów nie tylko mają satysfakcjonujące rozmiary, ale i zostały wyraźnie wyodrębnione. Biorąc pod uwagę, że służą również do regulacji siły dźwięku i jasności matrycy, umieszczenie przy nich dodatkowego Fn to dobry pomysł. Klawiatura otrzymała stabilne oparcie i ugina się tylko na obszarze znajdującym się nad napędem optycznym, czyli głównie w obrębie bloku numerycznego.
Dostarczony przez Elan gładzik nie jest może największy, ale dobrze wywiązuje sie ze swoich funkcji, wśród którym można znaleźć obsługę gestów. Mógłby tylko lepiej reagować na domyślnych ustawieniach na często używane podwójne puknięcie. Jego gładka, pokryta jasnymi kropkami powierzchnia w sposób wystarczający odróżnia się od pulpitu. Załączone klawisze działają lekko, wydając przy tym głośne i tandetnie brzmiące dźwięki.
Obraz
Ekran oferuje niewyróżniające się parametry, przy przekątnej 15,6" dysponując rozdzielczością 1366x768. Matryca własnej produkcji Samsunga (SEC3245) dzięki podświetleniu LED okazuje się dosyć jasna. Zmierzone rozświetlenie maksymalne wyniosło średnio 214 cd/m². Jego równomierność okazała się przyzwoita.
Jasność obrazu nie jest jednak wystarczająca, by zredukować odbicia powstające ze względu na błyszczącą powierzchnię wyświetlacza. Z Samsunga R540 korzysta się więc wygodnie tylko w pomieszczeniach i w miejscach dobrze ocienionych.
|
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 200:1 (czerń: 1.2 cd/m²)
Pozostałe właściwości monitora świadczą o jego nie najwyższej jakości. Błyszcząca powłoka poprawia trochę subiektywny odbiór kolorów. Nie da się jednak ukryć, że zakres barw nie jest zbyt szeroki i odczuwalna jest przewaga zimnych odcieni niebieskich. Poza tym niezbyt głęboka czerń idzie w parze z raczej niskim poziomem kontrastu.
Charakterystykę matrycy uzupełniają kąty widzenia, które cierpią na typowe dla laptopów ograniczenia w płaszczyźnie pionowej.
Osiągi
Testowny Samsung R540-JS04PL został wyposażony w zestaw sprawdzonych podzespołów, które czynią go uniwersalnym laptopem do codziennego użytku. Firma wyraźnie postawiła na wyposażenie własnej produkcji, gdyż w testowanym egzemplarzu oprócz wspomnianej już matrycy pochodzeniem z zakładów Samsunga mogą się też pochwalić napęd DVD, pamięć RAM i dysk twardy.
Dwurdzeniowy procesor Intel Core i3-350M o częstotliwości pracy 2,26 GHz nie dysponuje zwiększającą w razie potrzeby tę wartość technologią Turbo Boost, ale w większości podstawowych zastosowań brak ten nie będzie odczuwalny. 3 MB pamięci podręcznej i dodający dwa wirtualne rdzenie Hyper-Threading, to punkty wspólne z droższymi i wydajniejszymi procesorami Core i5.
Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 545v to w rzeczywistości układ poprzedniej generacji (HD 45xx) o podniesionym taktowaniu rdzenia. Wynosi ono obecnie 720 MHz, więc adekwatna byłaby być może nazwa HD 4590. Sygnalizowałoby to też, że chip ten nie obsługuje DirectX 11. Implementacja tej funkcji nie miałaby jednak większego znaczenia, a to ze względu na niezbyt imponującą wydajność ograniczoną przede wszystkim 64-bitową magistralą. Wynik równy 4300 punktów w teście 3DMark06 znamionuje możliwość okazjonalnego pogrania w gry. By zapewnić wystarczającą płynność, konieczny będzie jednakże rozważny dobór tytułów i ustawień jakości.
Dysk twardy o pojemności 320 GB osiągnął średni transfer o wartości 72,5 MB/s, co pozwala zaliczyć go do szybszych konstrukcji wśród modeli o prędkości 5400 obr/min.
3DMark 2001SE Standard | 19162 pkt. | |
3DMark 03 Standard | 11473 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 8013 pkt. | |
3DMark 06 1280x768 Score | 4300 pkt. | |
Pomoc |
Cinebench 11.5
Wydajność w grach
DiRT 2
demo benchmark
1366x768, high, 2xAA
średnio 19,4, min. 13 kl/s
1024x768, medium, 0xAA
średnio 35,2, min. 24,6 kl/s
800x600, low, 0xAA
średnio 50,3, min. 42,2 kl/s
CoD4: MW
800x600, low, 0xAA
min. 40, średnio 55,7, maks. 74 kl/s
1024x768, medium, 0xAA
min. 20, średnio 41,2, maks. 60 kl/s
Risen
800x600, off/low, 0xAA
min. 38, średnio 55,1, maks. 69 kl/s
1024x768, med, 2xAA
min. 17, średnio 24,3, maks. 32 kl/s
1366x768, high, 4xAA
min. 12, średnio 20,6, maks. 26 kl/s
Anno 1404
1024x768, low, 0xAA
min. 43, średnio 59,6, maks. 63 kl/s
Wpływ na otoczenie
Hałas
Laptopy Samsunga od dawna zbierają dobre oceny za kulturę pracy. Nie inaczej jest w przypadku R540. Z aktywowanym trybem Silent (Fn+F8) podczas typowych czynności wiatraczek przez większość czasu milczy, a że cichy jest też dysk twardy (31,3 dB), laptop jest właściwie niesłyszalny. Gdy już odezwie się chłodzenie, hałas rośnie do 33,5 dB, co wciąż jest bardzo dobrym wynikiem.
Nie udało mi się za to potwierdzić osiąganej w poprzednich testach wyjątkowej charakterystyki pracy pod obciążeniem. Co prawda włączenie gry daje skromne 35 dB, ale już test ekstremalny z użyciem programów Furmark i Prime95 to wyniki na poziomie 38,8 dB, a po pewnym czasie i powyżej 40 dB. Nie są to wartości alarmujące, ale nie wyróżniają się już tak na tle konkurencji.
Jak najbardziej wyróżnia się za to niezmiennie cichy w trakcie seansu DVD napęd optyczny.
Hałas
luz |
| 31.2 / 31.2 / 33.5 dB |
HDD |
| 31.4 dB |
DVD |
| 35.9 / dB |
obciążenie |
| 38.8 / 41.4 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: (odległość 15 cm) |
Ciepło
Niezależnie od sposobu używania, R540 zawsze utrzymuje temperatury na poziomie komfortowym zarówno dla rąk (pulpit), jak i kolan właściciela (spód). Po godzinnym katowaniu oprogramowaniem mającym wycisnąć jak najwyższe temperatury tylko jeden obszar u podstawy laptopa przekroczył 40°C. Są to okolice wylotu powietrza z układu chłodzenia, który wykonuje świetną pracę, albowiem procesor rozgrzewa się tylko do 76°C, a karta graficzna nie osiąga nawet 70°C.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.2 °C / 103 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.9 °C / 113 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.5 °C / 83 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.1 °C / 91.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-5.4 °C / -9.7 F).
Głośniki
Czysty i w miarę donośny dźwięk to główne zalety głośniczków Samsunga. Nie najwyższa jakość predestynuje je raczej do korzystania z komunikatora czy brzęczenia gdzieś w tle, a nie do poważnego słuchania muzyki.
Wydajność akumulatora
Być może nie należy zbyt wiele wymagać od akumulatora o pojemności zaledwie 44 Wh, ale czasy pracy R540 wypadły raczej blado. Maksymalnie były to 3 godziny i 22 minuty.
Nie robią dobrego wrażenia zaledwie dwie godziny przeglądania Internetu czy niemożność obejrzenia w całości dwugodzinnego filmu z płyty DVD (99 minut). Z pewnością mogłaby tu pomóc niedostępna w tym notebooku funkcja przełączania układów graficznych.
wyłączony / stan wstrzymania | 0 / 0 W |
luz | 14 / 18 / 25 W |
obciążenie |
59 / 71 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: |
Podsumowanie
W popularnym segmencie uniwersalnych laptopów o matrycy 15,6” Samsung zdołał już sobie wyrobić renomę producenta komputerów o wysokiej kulturze pracy i odpowiedniej solidności za przystępną cenę. R540 to kolejne, tym razem subtelnie brązowe, wcielenie tych udanych produktów. Całkiem sympatyczny obraz psują przede wszystkim trochę tandetnie wykonane klawisze płytki dotykowej i szybko wyczerpujący się akumulator.
Warto też zastanowić się przed zakupem, gdyż na chwilę obecną w niewiele wyższej cenie można nabyć lepiej wyposażony model R580. W porównaniu z nim testowany laptop oferuje za to mniej kontrowersyjny i łatwiejszy do utrzymania w czystości wygląd.
Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.