Notebookcheck Logo

Test tabletu internetowego Sony S

Podzespoły tabletu Sony S są standardowe, natomiast jego obudowa jest jedyna w swoim rodzaju. Tak przynajmniej obiecuje producent. Test miał przynieść odpowiedź na pytanie, czy mamy lubić lub znielubić to urządzenie w kształcie czasopisma.

Obudowa

tablet Sony wygląda jak gruby magazyn ilustrowany
tablet Sony wygląda jak gruby magazyn ilustrowany
pasek na rękę tak na wszelki wypadek
pasek na rękę tak na wszelki wypadek
obudowa jest co prawda plastikowa...
obudowa jest co prawda plastikowa...
... ale okazała się w praktyce bardzo sztywna
... ale okazała się w praktyce bardzo sztywna

Trzeba przyznać jedno - poszukiwanie własnej, unikalnej wizji tabletu internetowego było dla Sony opłacalne. Z całą pewnością nie było łatwo przekształcić oklepaną formułę tabletu (w tym przypadku z ekranem 9,4") w wyrób o niepowtarzalnym wzornictwie. Obudowa Sony S ma kształt złożonego magazynu papierowego. Asymetryczna forma tabletu ma szerokie wgłębienie między przodem a tyłem (po bokach), gdzie jest dużo miejsca na palce. Tym samym użytkownik ma znaczną swobodę pod względem dobierania sposobu trzymania urządzenia. Orientacja wyświetlanego obrazu zmienia się w zależności od położenia tabletu w dłoniach użytkownika.

Sony S to w całości plastikowa konstrukcja, która mimo to jest jednak solidna i mocna. Akumulator jest co prawda wbudowany, ale nie przylutowywano go na stałe. Autor nie mógł więc nie skorzystać z okazji i wyjął baterię po zdemontowaniu tylnej osłony. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wykręcenie dwóch śrubek znajdujących się pod wklejonymi nóżkami. Po drodze do akumulatora użytkownik natrafia na szkielet z tworzywa sztucznego, który zapewnia dobrą sztywność korpusu. Nie bez znaczenia pod tym względem jest także stosunkowo ciężka konstrukcja bazowa, na której osadzony został ekran. Mając na uwadze fakt, iż nie zaleca się kompletnego rozbierania tabletu na części, zainstalowana w nim bateria jest w zasadzie jedynym elementem, który można wymienić.

Ważący 591 g Sony S nie jest jakoś szczególnie lekki w porównaniu do innych tabletów. Apple iPad 2 (9,7", 601 g) jest prawie tak samo ciężki, ale posiada lżejszą ładowarkę (95 g zamiast 139 g). LG V900 (8,9", 632 g) waży z kolei nieco więcej. Samsung Galaxy Tab 10.1v (10,1", 574/65 g) jest zaś trochę lżejszy i ma do tego niesamowicie lekką ładowarkę.

Trzymanie Sony S jest bardzo wygodnie dzięki wspomnianym wgłębieniom po bokach obudowy. Zapewniają one palcom pewne punkty zaczepienia. Błyszczący spód obudowy, który jest usiany drobnymi wypustkami, całkiem dobrze radzi sobie ze śladami palców. Jego przeciwieństwem jest pod tym względem lustrzana powierzchnia ekranu, na której - co typowe dla tabletów - zbiera się cała masa tłustych śladów po palcach. Przycisk zasilania jest łatwo dostępny, a jedynymi przyciskami wymagającymi trochę więcej przyzwyczajenia są te służące do regulowania natężenia dźwięku.


port micro USB i czytnik kart SD...
port micro USB i czytnik kart SD...
... są ukryte za tą klapką
... są ukryte za tą klapką

Projektanci Sony byli prawdopodobnie zdania, że porty peryferyjne mogą tylko zepsuć udany wygląd urządzenia. Właśnie dlatego jedynym widocznym interfejsem zewnętrznym jest podwójne gniazdo służące do podłączania słuchawek/mikrofonu. Port micro USB i czytnik kart pamięci SD zostały ukryte pod otwieraną klapką. W tym samym miejscu ma się również znaleźć gniazdo karty SIM, którą będzie można zainstalować w wersji 3G omawianego tabletu (premiera planowana na listopad).

Czytnik kart pamięci w standardowym formacie SD, 32x23x2,1 mm, należy uznać za plus, ponieważ większość tabletów posiada czytnik tylko w formacie microSD, 11x15x1 mm (np. Motorola Xoom, HTC Flyer 7") lub nie posiada go wcale (iPad 2, Samsung Galaxy Tab 10.1v, LG V900).

W teorii oznacza to, że wbudowaną pamięć 16/32 GB można maksymalnie rozszerzyć o dodatkowe 32 GB (tablet obsługuje karty SDHC, a nie jest kompatybilny z kartami SDXC 64 GB). Wydawałoby się więc, że wystarczy już potem skopiować tylko filmy i muzykę na jedną z takich kart i ruszyć w podróż. Niestety nie jest to takie proste. Okazuje się bowiem, że urządzenie [w stanie fabrycznym - przyp. red.] nie może odtwarzać plików bezpośrednio z karty pamięci i trzeba je najpierw skopiować do pamięci wewnętrznej tabletu. Ponieważ pojemność tej pamięci jest zbyt mała, użytkownik będzie musiał na bieżąco kasować wcześniej wgrane filmy itp. W domu można natomiast skorzystać z aplikacji VLC Direct i przesyłać filmy bezpośrednio z komputera do tabletu Sony.

Zasilacz o mocy 30 W podłącza się do urządzenia za pomocą czterostykowego wtyku. Czynność ta okazuje się ciut skomplikowana, jeśli użytkownik musi to zrobić bez patrzenia.

góra: gniazdo zasilania
góra: gniazdo zasilania
lewy bok: gniazdo audio (wejście/wyjście) oraz micro USB i czytnik kart SD (ukryte za klapką)
lewy bok: gniazdo audio (wejście/wyjście) oraz micro USB i czytnik kart SD (ukryte za klapką)
dół: emiter podczerwieni (dla funkcji uniwersalnego pilota zdalnego sterowania)
dół: emiter podczerwieni
prawy bok: reset, przyciski do regulacji natężenia dźwięku, wyłącznik
prawy bok: reset, przyciski do regulacji natężenia dźwięku, wyłącznik

Łączność

Omawiany egzemplarz Sony S został wyposażony jedynie w bezprzewodowy moduł WLAN draft-n oraz Bluetooth 2.1+EDR. Wersja z dodatkowym modemem 3G ma być dostępna wkrótce. Oba warianty wykorzystują system AGPS (Assisted GPS), który w celu lokalizacji urządzenia wykorzystuje oprócz satelity sieć naziemną operatora komórkowego.

W tablecie Sony montuje się jedną kamerkę foto-wideo z przodu oraz drugą z tyłu. Kamera z przodu oferuje bardzo niską rozdzielczość (0,3 MP, 640x480), a ta z tyłu została wyposażona w matrycę 5 MP o bardzo wysokiej rozdzielczości 2592x1944 pikseli. Użytkownik może przełączać format obrazu między proporcjami 4:3 oraz 16:9. Ma on również do dyspozycji zoom optyczny o maksymalnym zakresie 8x. Zamieszczone zdjęcia zostały wykonane przy sztucznym oświetleniu. Sony montuje w tablecie S przetwornik Exmor, który w założeniu ma zapewniać dobrą jakość zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych.

Tabletu S można również używać jako uniwersalnego pilota zdalnego sterowania. Nadajnik podczerwieni został ukryty na górze urządzenia. Według Sony funkcja ta umożliwia sterowanie urządzeniami również innych producentów.

Przydatna może okazać się też kompatybilność z urządzeniami podłączonymi do sieci DLNA. Dzięki niej na tablecie można np. oglądać filmy przesyłane z kamery wideo zgodnej ze standardem NAS lub właśnie DLNA za pośrednictwem specjalnej aplikacji, dystrybutora mediów. Nie należy jednak oczekiwać, że będzie można w ten sposób odtwarzać wszystkie pliki. DLNA nie obsługuje np. WMV9, MP3 czy H.264. 

zdjęcie przednią kamerką (0.3 MP)
zdjęcie przednią kamerką (0.3 MP)
zdjęcie tylną kamerką (5 MP)
zdjęcie tylną kamerką (5 MP)
zdjęcie tylną kamerką (5 MP), zoom cyfrowy 4x
zdjęcie tylną kamerką (5 MP), zoom cyfrowy 4x
zdjęcie tylną kamerką (5 MP), zoom cyfrowy 8x
zdjęcie tylną kamerką (5 MP), zoom cyfrowy 8x
przeglądarka zdjęć (maksymalizacja)
przeglądarka zdjęć (maksymalizacja)
odtwarzacz filmów (wybór pliku)
odtwarzacz filmów (wybór pliku)

Oprogramowanie

Wbrew temu, co może sugerować adnotacja o zgodności z konsolą Sony ("PlayStation Certified"), tabletu S nie można używać jako kontrolera do PlayStation. Zamiast tego istnieje możliwość grania na nim np. w Crash Bandicoot lub Pinball Heores, a także wiele innych gier na PlayStation One oraz PSP, z których wspomniane dwie zostały wgrane fabrycznie.

Sony zainstalowało system Android w wersji 3.1 (Honeycomb). Jest to darmowy system operacyjny zoptymalizowany specjalnie pod kątem tabletów. Można go obecnie zaktualizować do wersji 3.2. W skład preinstalowanych aplikacji wchodzą klient poczty (dla kont Gmail oraz innych), Personal Space (do wymiany treści), Reader Store (sklep z e-bookami), Social FeedReader oraz Zinio (do czytania czasopism). Inne aplikacje trzeba ściągnąć z Android Market. 

ekran główny
ekran główny
aplikacje
aplikacje
szybkie przełączanie aplikacji (jak Alt+Tab)
szybkie przełączanie aplikacji (jak Alt+Tab)

Urządzenia wejścia

Klawiatura

Do obsługi Sony S służy ekran dotykowy o przekątnej 9,4 cala. Poza regulatorem głośności oraz przyciskiem zasilania, w urządzeniu nie ma żadnych innych przycisków. Charakterystycznymi dla systemu Android są trzy ikonki wyświetlane w lewym dolnym rogu ekranu. Służą one zazwyczaj do cofania się oraz otwierania głównego menu i menedżera zadań. Czwarta ikonka pojawia się zaś wtedy, gdy dostępne są dodatkowe opcje dla uruchomionych aplikacji.

Wirtualna klawiatura wyskakuje na ekran automatycznie wtedy, gdy wymagane jest wpisanie jakiegoś tekstu (np. podczas podawania adresu internetowego w przeglądarce). Klawiatura zajmuje prawie połowę ekranu. Pisanie na niej jest płynne (nie występują opóźnienia). Przyzwyczajenie się do pisania dłuższych tekstów może trochę potrwać, ponieważ poszczególne przyciski nie posiadają żadnego wyczuwalnego skoku. Urządzenie wibruje więc delikatnie po to, aby użytkownik miał pewność, że wpisywanie poszczególnych znaków działa, jak należy.

Użytkownicy bez zapału do pisania mogą natomiast korzystać z poleceń wydawanych głosowo. Za ich pomocą nie tylko będą w stanie wchodzić na różne strony internetowe, ale mogą też ''wpisywać'' w całości krótkie zdania. Służy do tego ikonka przedstawiająca mikrofon, która pojawia się w prawym górnym ekranu wraz z wirtualną klawiaturą systemu Android. Podczas testu udało się w ten sposób podawać poprawnie nawet dłuższe adresy internetowe.

Czujniki

Czujnik ruchu określa pozycję tabletu w trzech różnych płaszczyznach. Funkcja ta może być wykorzystywana w grach np. do sterowania samochodem lub postacią, którą gra użytkownik. System operacyjny wykorzystuje ją z kolei do wyświetlania obrazu w odpowiedniej orientacji (pionowej lub poziomej). Czujnik światła znajdujący się z przodu urządzenia nad wbudowaną kamerką internetową, dostosowuje zaś automatycznie jasność wyświetlacza do warunków oświetleniowych (można go wyłączyć).

wirtualna klawiatura QWERTZ
wirtualna klawiatura QWERTZ
przykład użycia dotyku dwupunktowego (np. do przybliżenia)
przykład użycia dotyku dwupunktowego
przeglądanie stron internetowych jest łatwe
przeglądanie stron internetowych jest łatwe

Obraz

Tablet Sony posiada na wyposażeniu wysoko kontrastową matrycę typu IPS (In-Plane Switching) o rozdzielczości 1280x800 pikseli. Na oficjalnej stronie producenta znajdziemy ponadto oznaczenia wskazujące na zastosowanie technologii TruBlack oraz Bravia Engine. Czy jest to gwarancja dobrego kontrastu oraz jasności? Przeprowadzone pomiary wykazały bardzo wysoką średnią luminacji na poziomie 334 cd/m². Odwzorowywane przez ten wyświetlacz głęboka czerń oraz jaskrawe kolory każą przypuszczać, że matryca Sony S cechuje się znakomitym kontrastem. I rzeczywiście - jego wartość to aż 879:1.

330
cd/m²
362
cd/m²
348
cd/m²
314
cd/m²
343
cd/m²
340
cd/m²
309
cd/m²
327
cd/m²
331
cd/m²
podświetlenie ekranu
LP094WX1 SL A1 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 362 cd/m² (Nits) średnia: 333.8 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
na akumulatorze: 343 cd/m²
kontrast: 879:1 (czerń: 0.39 cd/m²)

Poziom jasności obrazu w Sony S jest co prawda niższy, niż w iPadzie 2 (368 cd/m²) czy LG V900 (381 cd/m²), ale wyższy, niż w przypadku tabletów Acer W500 (306 cd/m²), Galaxy Tab 10.1v (305 cd/m²) oraz Motorola Xoom (304 cd/m²). Kontrast jest niemal identyczny, jak w iPadzie 2 (843:1), LG V900 (778:1), Acerze W500 (881:1) i w Samsungu Galaxy Tab 10.1v (805:1). Wyraźną przewagę na tym polu posiada Motrola Xoom, w którym to tablecie wartość kontrastu wyniosła 1491:1.

Zainstalowany wyświetlacz jest wystarczająco jasny, aby obraz pozostawał dobrze widoczny zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na dworze. Przeszkadzać może natomiast błyszcząca powierzchnia ekranu, która w słońcu prowadzi do mniej lub bardziej intensywnych refleksów. To jednak bolączka wszystkich tabletów internetowych.

w słońcu widoczne są odbicia...
w słońcu widoczne są odbicia...
... i obraz staje się nieczytelny
... i obraz staje się nieczytelny
w cieniu wygląda to dużo lepiej
w cieniu wygląda to dużo lepiej

Cechą charakterystyczną ekranów typu IPS jest szeroki zakres kątów widzenia, który zazwyczaj określa się mianem dobrego lub bardzo dobrego. Obraz bez zniekształconych kolorów można więc oglądać z boku pod dużym kątem również na innych tabletach wysokiej klasy (zaliczają się do nich np. iPad 2, LG V900, Samsung Galaxy Tab 10.1 oraz Motorola  Xoom). Słabo pod tym względem wypada natomiast Acer Iconia Tab W500. W każdym razie nie sposób porównywać ekrany z pierwszorzędnymi kątami widzenia montowane w tych tabletach do wyświetlaczy używanych w notebookach, ponieważ te ostatnie otrzymują zwykle matryce typu TN. Te zaś charakteryzują się generalnie gorszymi parametrami obrazu. Przykładem laptopa z matrycą IPS jest Lenovo X220.

kąty widzenia wyświetlacza tabletu Sony S
kąty widzenia wyświetlacza tabletu Sony S

Osiągi

Obecnie w większości tabletów montuje się procesor Tegra 2 (1 GHz) produkowany przez Nvidię. Jego niewielkie rozmiary oraz wydajność zapewniają mu dużą popularność. Układ ten można znaleźć na wyposażeniu tabletów Acer A100 i A500, Asus Transformer TF101 i Eee Pad Slider, Dell Streak 7, LG V900, Motorola Xoom oraz Samsung Galaxy Tab 10. Wyjątek stanowi iPad 2, który posiada procesor Apple A5 (0,9 GHz).

Tegra 2 to układ typu System-on-a-chip (SoC). Oznacza to, że w jednym układzie zintegrowano dwurdzeniową jednostkę CPU Cortex A9, układ GPU o niskim poborze mocy, a także pamięć RAM oraz kartę dźwiękową.

Maksymalne taktowanie jednostki Tegra 2 to 1000 MHz. Procesor osiąga taką częstotliwość wyłącznie pod dużym obciążeniem, do którego zaliczają się odtwarzanie filmów w jakości 720p i gry. W ciągu 16 h testów procesor pracował z maksymalnym taktowaniem tylko przez 1,5 h. Przez większość zainscenizowanego testu tablet działał w trybie jałowym, używany był do przeglądania stron internetowych oraz do wykonywania testów CPU i GPU. Jedynie przez 4 h pozostawał w stanie uśpienia. Najniższe taktowanie wyniosło 216 MHz i utrzymywało się łącznie przez 9:30 h. Bardzo rzadko można było natomiast zaobserwować częstotliwości 760, 608 oraz 456 MHz. Zaletą zmiennego taktowania jest to, że pozwala ono tabletowi oszczędzać energię i wydłuża w ten sposób czas jego pracy na zasilaniu akumulatorowym.

System-Info
Storage-Info
Speicher-Info
CurveFish DeviceInfo
CurveFish DeviceInfo
CurveFish DeviceInfo
CurveFish DeviceInfo
Quick System Info PRO
 
 
informacje systemowe
użycie poszczególnych stanów procesora
użycie poszczególnych stanów procesora

Sony S uzyskał bardzo dobre wyniki w teście Google V8 (JavaScript, prędkość przeglądarki internetowej). LG V900 i Motorola Xoom są tutaj tylko trochę szybsze. Linpack Pro (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), który mierzy potencjał wydajnościowy CPU, stawia tablety z układem Tegra 2, a wśród nich Sony S, właściwie na równi. Ze stawki udało się wybić (na korzyść) tylko Samsungowi Galaxy Tab 10.1.

Z niewiadomych przyczyn omawiany tablet Sony pozostał daleko w tyle za innymi modelami z układem Tegra 2 w teście Quadrant (CPU/GPU). To dziwne, bo platforma sprzętowa jest ta sama. Osiągi Sony S w testach Smartbench 2011 (CPU/GPU) były z kolei na wysokim poziomie. Japoński tablet nie uzyskał jednak aż tak dobrego wyniku w Games Index, jak Motorola Xoom. 

Test Browsermark (JavaScript/HTML) wypadł dla tabletu Sony bardzo dobrze. Rezultat w wysokości 89600 pkt. jest bardzo bliski osiągnięciom LG V900, Motoroli Xoom oraz Samsunga Galaxy Tab 10.1, czyli najlepiej punktujących modeli w naszym zestawieniu. Test SunSpider (tylko JavaScript) zakończył się dla Sony wynikiem poniżej 2200 ms, a więc tylko minimalnie gorszym od czasów uzyskiwanych przez LG V900, Xoom, Acera A100 oraz Galaxy Tab 10.1. 

Wyniki testów świadczą o dobrej wydajności tabletu Sony, która kształtuje się na poziomie, jakiego należałoby oczekiwać od urządzenia z układem Tegra 250 oraz systemem Android 3.1.

porównanie wyników testów Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Linpack Pro (więcej=lepiej)
porównanie wyników Linpack Pro (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Smartbench 2011 (więcej=lepiej)
porównanie wyników Smartbench 2011 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SunSpider (mniej=lepiej)
porównanie wyników SunSpider (mniej=lepiej)

Testy gier

Zgodność z Playstation Certified oznacza sporo frajdy. Na tablecie Sony można bowiem bez żadnych problemów pograć w wiele gier przeznaczonych na PSOne i PSP. Crash Bandicoot oraz Pinball Heroes zostały wgrane fabrycznie jako zachęta do ściągnięcia innych, płatnych tytułów.

Tegra Zone udostępnia ponadto dość spory wybór gier pisanych na Androida (zarówno tych do pobrania za darmo, jak i za wcześniejszą opłatą). Nvidia wyposażyła procesor Tegra 250 w stosunkowo mocną minikartę graficzną. Korzysta ona z 8 potoków renderujących (4 jednostki cieniowania pikseli, 4 jednostki cieniowania wierzchołków). Dla porównania: średniej klasy karta grafiki do laptopów, GeForce GT 540M, posiada 96 podobnych jednostek .

Wszystkie przetestowane gry (pokazano je na załączonych niżej obrazkach) chodziły płynnie. Nie we wszystkie jednak można było pograć na pełnym ekranie. Air Attack HD oraz Lane Splitter zajmowały jedynie część ekranu. Tablet nie potrafił też zmienić orientacji obrazu. Dzieje się tak, ponieważ wiele gier jest zoptymalizowanych pod smartfony. Tak jak kiedyś w przypadku gier na PC, warto więc przetestować najpierw wersję demonstracyjną gry, sprawdzić, czy działa w pełni poprawnie, a dopiero potem zakupić ewentualnie jej pełną wersję. 

Crash Bandicoot
Crash Bandicoot
Pinball Heroes
Pinball Heroes
AirAttack HD
AirAttack HD
Lane Splitter
Lane Splitter
Tank Hero
Tank Hero
Drag Racing
Drag Racing
Yoo Ninja
Yoo Ninja
Third Blade
Third Blade

Wpływ na otoczenie

Hałas

Ponieważ tablet Sony nie posiada wentylatora, działa on bezgłośnie. 

Ciepło

Nadmiar ciepła wydzielanego przez podzespoły tabletu jest oddawany na zewnątrz przez lewą część ekranu oraz przez tylną pokrywę urządzenia. Podczas normalnego użytkowania wyświetlacz robi się więc ciepławy. Temperatura wzrasta miejscami do prawie 40°C podczas oglądania filmów w jakości 720p lub w trakcie przeprowadzania testów wydajnościowych.

To bardzo dużo, jak na tablet. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na temperatury Motoroli Xoom (średnia temperatur maksymalnych we frontowej części tabletu to ~25°C pod obciążeniem), Samsunga Galaxy Tab 10.1 (~26°C) oraz Acera W500 (~28°C). Jedynie LG V900 nagrzewa się w podobnym stopniu, co Sony S. 

Trzymając tablet, użytkownik nie będzie jednak odczuwał podwyższonej ciepłoty, a to ze względu na specyficzny kształt obudowy. W zagłębieniach po bokach korpusu palce są izolowane od cieplejszych miejsc. 

w stresie
 37.6 °C34.2 °C27.5 °C 
 39 °C39.8 °C33 °C 
 38.1 °C38.1 °C36 °C 
maks. w ogóle: 39.8 °C
średnia: 35.9 °C
27.8 °C31.8 °C33.8 °C
30.3 °C35.3 °C34.9 °C
31 °C33.2 °C32 °C
maks. w ogóle: 35.3 °C
średnia: 32.2 °C
zasilacz  33.6 °C | temperatura otoczenia 20.6 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.9 °C / 97 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.3 °C / 96 F, compared to the average of 33.3 °C / 92 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 33.8 °C / 93 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.
jeden z dwóch głośników
jeden z dwóch głośników

Głośniki

Za reprodukcję dźwięku odpowiadają dwa głośniki stereofoniczne. Zainstalowano je z prawej oraz lewej strony obudowy. Dźwięk wydobywa się na zewnątrz przez małe otwory. Zostały one ulokowane w taki sposób, aby użytkownik nie zakrywał ich dłońmi. Oferowana głośność jest wystarczająco wysoka, a brzmienie posiada mocną przewagę środkowego zakresu pasma. 

Wydajność akumulatora

końcówka przewodu zasilającego i gniazdo zasilania
końcówka przewodu zasilającego i gniazdo zasilania

Litowo-jonowa bateria mieści 18,5 Wh energii. Jej pojemność jest skromna w porównaniu do innych tabletów, tj. np. iPada 2 (25 Wh), Acera W500 (35 Wh) czy Motoroli Xoom (24,5 Wh). Z tego powodu przebiegi uzyskiwane na zasilaniu wewnętrznym są relatywnie krótkie.  

Test korzystania z internetu (WLAN) ze średnim podświetlaniem obrazu zamknął się w przypadku Sony S wynikiem 5:30 h. W tym czasie tablet był używany do surfowania w sieci oraz oglądania filmów. Samsung Galaxy Tab 10.1v okazał się w tym sprawdzianie o wiele lepszy (pracował przez 9:35 h). Lepszymi osiągnięciami mogą się też pochwalić LG V900 (7:15 h), iPad 2 (7:30 h) oraz Motorola Xoom (7:26 h).

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.9 / 1.6 W
luzdarkmidlight 3.1 / 5.7 / 6 W
obciążenie midlight 6.1 / 6.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960

Tablet Sony S wypadł nieco lepiej podczas oglądania samych filmów (test oznaczony jako DVD). Z wyłączonymi modułami łączności bezprzewodowej udało się uzyskać 6:28 h. Test obciążeniowy, który przewidywał odtwarzanie zapętlonego pliku wideo (720p) przy jednoczesnym otwarciu dużej liczby aplikacji oraz gier, zakończył się wynikiem 3:52 h. Tablet S pracował wtedy przez cały czas z maksymalnym podświetleniem ekranu.

Battery Tool
Battery Tool
cienki...
cienki...
... wbudowany...
... wbudowany...
... akumulator 18,5 Wh
... akumulator 18,5 Wh
Wydajność akumulatora
luz
19h 55min
sieć przez WLAN
5h 30min
DVD
6h 28min
obciążenie
3h 52min

Podsumowanie

Sony S może konkurować z najlepszymi tabletami z systemem Android dostępnymi na rynku. Wielozadaniowość w przypadku procesora Tegra 2 działa szybko i równie sprawnie nawet z kilkunastoma aplikacjami otwartymi naraz. Obsługa interfejsu wielodotykowego w systemie Honeycomb sprawia frajdę, a Android Market oraz Tegra Zone oferują coraz więcej aplikacji i gier. 

Ekran IPS oferuje bardzo dobre kolory oraz świetne kąty widzenia. Jedyną wadą wyświetlacza są refleksy, które będą pojawiać się w słonecznym miejscu. Tablet został również ubrany w poręczną i nie za ciężką obudowę. 

Zabrakło niestety lepszej baterii. Wynik na poziomie 5,5 godziny w teście korzystania z internetu byłby dobry w przypadku laptopa, ale od tabletu tej klasy należałoby oczekiwać czasów na poziomie 7,5-10 godzin. Konkurencyjne konstrukcje potrafią wykręcić właśnie takie. 

Dużą zaletą tabletu Sony jest niewątpliwie czytnik pełnowymiarowych kart pamięci SD (a nie microSD). Wiąże się z tym jednak pewien szkopuł - otóż plików (filmów lub muzyki) nie można odtwarzać bezpośrednio z tejże karty. Trzeba je najpierw skopiować do małej pamięci wewnętrznej tabletu, która w zależności od modelu ma rozmiar 16 lub 32 GB.

Please share our article, every link counts!
z bliska: tablet Sony S SGP-T111 (16 GB, bez 3G)
z bliska: Sony S SGP-T111

Specyfikacja techniczna

Sony S1 SGP-T111DE/S
Procesor
Nvidia Tegra 2 (250) 2 x 1 GHz, T20 Harmony
Pamięć
1024 MB 
Matryca
9.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, LP094WX1 SL A1, pojemnościowy, refleksująca: tak
Dysk twardy
16 GB SSD, 16 GB 
Złącza
1 USB 2.0, 1 podczerwień, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/SDHC
Łączność
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1+EDR
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 10.1 x 241.2 x 174.3
Akumulator
19 Wh litowo-jonowy, 3,7 V, 5000 mAh SGPBP02
System operacyjny
Android 3.0
Camera
kamerka: 5 MPx + 0.3 MPx
Inne
zasilacz 30 W, Crash Bandicoot, Pinball Heroes, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
591 g, zasilacz: 139 g
Cena
479 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Sebastian Jentsch
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne urządzenia

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo ThinkPad Tablet
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.75 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad Tablet K1
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.75 kg
Recenzja Motorola Xoom
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 10.10", 0.73 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Sony Xperia Z4 Tablet
Adreno 430, Snapdragon 810 MSM8994, 10.10", 0.393 kg

Notebooki tego samego producenta

Za

+ szerokie kąty widzenia
+ poręczny
+ sztywna obudowa
+ znakomite kolory i kontrast
+ czytnik pełnowymiarowych kart SD
+ funkcja pilota zdalnego sterowania

Przeciw

- brak możliwości odtwarzania filmów/muzyki z karty SD
- błyszcząca powierzchnia ekranu
- brak wyjścia obrazu
- krótkie (jak na tablet) czasy pracy na baterii
- nagrzewanie się obudowy pod obciążeniem
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Tablet S
Sebastian Jentsch (Update: 2020-01-27)