Notebookcheck Logo

Test Sony Vaio AR51M

Tylko ta grafika... Seria AR to już od dawna najwyższa półka w gamie laptopów Sony Vaio. Producent wkłada do niej wszystko, co najlepsze, w tym niezwykłej jakości wyświetlacze. Zdziwienie budzi jednak fakt, że w ofercie można trafić na modele ze słabą kartą graficzną. Takim jest właśnie AR51M zaopatrzony w GF 8400M GT. Tym samym nie może on uchodzić za klasyczny laptop zastępujący komputer stacjonarny.

Sony Vaio AR51M Logo

Obudowa

Obudowa Vaio AR prawie nie zmieniła się od czasu debiutu serii AR11. Mimo to nie starzeje się z upływem czasu. Mamy tu dużo prostych linii i rozległych płaszczyzn. Być może dlatego laptop ten sprawia wrażenie nieco potężnego. Ciekawym akcentem jest obiegająca platformę roboczą z trzech stron chromowa listwa, która ładnie harmonizuje się z resztą obudowy.

Poważną zmianą jest rezygnacja ze świecącego lakieru. I, naszym zdaniem, jest to zmiana na lepsze. Wszystkie czarne powierzchnie zewnętrzne mają matową fakturę. Nie tylko ograniczyło to podatność lakieru na uszkodzenia, ale i sprawiło, że elementy te są milsze w dotyku.

Platforma robocza jest sztywna od spodu i z przodu. Z tyłu pulpitu natomiast, pod ekranem, można obserwować wyraźne odkształcenia pod naciskiem. Wieko z kolei znosi naduszanie zupełnie nieźle.

Jeżeli jesteśmy już przy ekranie, należy odnotować, iż sfera jego odchylania jest ograniczona; w przypadku komputera używanego przede wszystkim na biurku nie powinno to jednak doskwierać. Bardzo ciekawie rozwiązano mechanizm zamykający. Co prawda zawiasy są umocowane w sposób klasyczny, podczas otwierania ekran przesuwa się nieco do przodu. Funkcjonuje to bardzo elegancko i dość widowiskowo.

Poza ewentualnym nieznacznym kiwaniem się klapy po korekcie ustawienia, zawiasy dobrze trzymają ją w nadanej przez użytkownika pozycji. Mechanizm ryglujący sprowadza się do jednego zatrzasku wyskakującego z platformy roboczej. Zaletą tej koncepcji jest to, że żadne haczyki czy inne takie nie psują harmonijnej linii obudowy. W praktycznym użytkowaniu wychodzą jednak pewne jej mankamenty, jako że zatrzask nie potrafi zablokować klapy absolutnie pewnie z lewej strony. No ale znów: w przypadku laptopa typu DTR nie ma to większego znaczenia.

Na pierwszy rzut oka sprzęt ten wydaje się wykastrowany ze złączy. Widzimy tylko parę portów USB (w tym dwa umiejscowione dość niewygodnie w przedniej części prawej ścianki), oraz gniazda audio i blokadę Kensingtona na lewym boku. I to ma być wszystko?

Dopiero po bliższym przyjrzeniu się odkryjemy jednak na prawej burcie klapkę, za którą kryją się gniazda LAN i modemu. No ale gdzie, u diaska, są wszystkie złącza obrazu?

Odpowiedź: klapka nr 2, ulokowana bezpośrednio przed tą pierwszą. Za nią znajdziemy szereg interfejsów, a mianowicie: wyjście VGA, S-Video, HDMI, FireWire oraz port AV. Tym samym zadowolone spełnione zostają wszystkie wymogi stawiane laptopowi multimedialnemu.

Generalnie ta szopka z zamykaniem przyczynia się do przydania eleganckich kształtów Vaio AR51M. Z punktu widzenia funkcjonalności pewne wątpliwości budzą wysunięte porty USB, a możliwość korzystania z licznych interfejsów na prawym boku jest dość ograniczona.

Rozwiązanie to niesie ze sobą następujący przekaz: "Możesz do mnie przyłączyć wszystko, byle na krótko". Po uporaniu się z pracą zamykamy klapkę i przywracamy komputerowi stylowy wygląd.

Sony Vaio AR51M
przód: czytnik kart
Sony Vaio AR51M
lewy bok: gniazda audio, napęd Blu-ray
Sony Vaio AR51M
tył: wylot wentylatora, blokada Kensingtona, akumulator, USB, gniazdo zasilania
Sony Vaio AR51M
prawy bok: 2x USB, PCCard, ExpressCard, klapka 1 (FireWire, AVin, S-Video, HDMI, VGA), klapka 2 (LAN, modem)

Osprzęt

Do budowy wrażenia, że obudowa jest duża, przyczynia się również ta okoliczność, że klawiatura nie posiada osobnej części numerycznej. Jest ona tym samym na tyle mała, że ginie na tle platformy roboczej. Nie przywykliśmy też do widoku znacznego odsunięcia klawiatury od użytkownika.

Układ klawiszy jest dobry, ale są one mocno ściśnięte; wydaje się jakby uwierał je kołnierzyk formy. Rozmiary poszczególnych płytek są zadowalające. Uwagę zwraca na siebie sposób ich wyprofilowania, który swoistą cechą maszyn Vaio. Skok nie jest jednak tak krótki jak w innych laptopach tej marki, a okazał się bardzo przyjemny.

Gładzik jest niemalże zrównany poziomem z otaczającym go fragmentem pulpitu. Obsługa tego urządzenia odbywa się sprawnie i wygodnie. Przede wszystkim warto wspomnieć o korzystnych właściwościach ślizgowych tabliczki.

Przyciski towarzyszące pomieszczone są na samym skraju platformy roboczej, a z powodu występującej między nimi a tabliczką różnicy poziomów ich obsługa jest nieco utrudniona. Działają one w miarę dobrze, przy czym chwali im się stłumiony klik.

Na lewo od klawiatury znajduje się trochę w pełni schowanych w obudowie i ładnie z nią zestrojonych knefli służących m.in. regulowaniu głośności. To jednak nie wszystko, gdyż po prawej stronie, nad klawiaturą znajduje się jeszcze ciąg guzików służących do sterowania odtwarzaczem multimediów.

touchpad w Sony Vaio AR51M
touchpad
klawiatura w Sony Vaio AR51M
klawiatura

Obraz

matryca w Sony Vaio AR51M
diagram barw

Do Sony Vaio AR51M trafia 17-calowa matryca WXGA+ (czyli o rozdzielczości natywnej 1440 x 900 pikseli).

Wyróżniającymi ją z tłumu charakterystykami są wybitna jasność obrazu i rewelacyjne odwzorowanie kolorów. Użytkownik zwraca na to uwagę już od pierwszego kontaktu z tym sprzętem. Wstępne ustalenia zyskują miarodajne potwierdzenie w postaci konkretnych wyników pomiarów. I tak maksymalna jasność obrazu sięga 434,8 cd/m². Taka jej wartość każe się zastanowić czy nie jesteśmy już aby w świecie telewizorów. Rozświetlenie to niby tylko 65,8%, ale wobec średniej jasności rzędu 357,8 cd/m² jest to kwestia zupełnie marginalna. O głębi barw świadczy niespotykanie obszerny trójkąt na przestrzeni barw CIE.

290.1
cd/m²
387.6
cd/m²
333.1
cd/m²
285.9
cd/m²
393.1
cd/m²
350.2
cd/m²
351.7
cd/m²
434.8
cd/m²
393.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 434.8 cd/m² (Nits) średnia: 357.8 cd/m²
rozświetlenie: 66 %
kontrast: 491:1 (czerń: 0.8 cd/m²)

Maksymalny kontrast (544:1) jest również niebagatelny. Wobec tego większość konkurentów może się schować.

Użytkowanie Vaio AR51M na wolnym powietrzu powinno się odbywać bez przeszkód, a to dzięki niespotykanie wysokiej jasności obrazu. Trzeba jednak liczyć się z bardziej lub mniej uciążliwymi refleksami, z którymi nie radzi sobie do końca powłoka antyodblaskowa.

Kąty widzenia są, jak by nie patrzeć, bardzo dobre. Dotyczy to zarówno płaszczyzny poziomej, w której są wręcz idealne, jak i pionowej.

kąty widzenia w Sony Vaio AR51M
kąty widzenia w Sony Vaio AR51M
kąty widzenia w Sony Vaio AR51M
kąty widzenia w Sony Vaio AR51M
kąty widzenia w Sony Vaio AR51M
kąty widzenia w Sony Vaio AR51M
kąty widzenia w Sony Vaio AR51M
kąty widzenia w Sony Vaio AR51M

Osiągi

Sony stosuje dobrze już nam znaną strategię wyposażania swoich laptopów w karty graficzne niezbyt wysokich lotów. Wydajność w tym aspekcie nie wydaje się priorytetem, w przeciwieństwie do innych producentów, którzy stosują na wyścigi najmocniejsze układy dostępne akurat na rynku. Tymczasem Sony w swoim okręcie flagowym stosuje słabsze karty, widywane u konkurencji w laptopach niższej klasy, a na pewno nie w maszynach z ekranem o przekątnej 17".

Okazem tej właśnie strategii jest Vaio AR51M, który otrzymał stosunkowo słabą kartę GeForce 8400M GT o 256 MB własnej pamięci (w wyższej klasy modelach z tej serii stosowany jest układ GF 8600M GT). Karta ta zresztą ma na tyle szybką pamięć, że w testach nie ustępuje wiele GF 8600M GS. Przy tym nie wydziela zbyt wiele ciepła, dzięki czemu komputer pozostaje cichy i nie nagrzewa się w trakcie pracy.

W ubogich wersjach nowych modeli Sony stosowany jest procesor Core 2 Duo T7250 (z uszczuploną o połowę względem T7300 pamięcią L2C), który sprawuje się dobrze we wszystkich właściwie zastosowaniach. Nie może on jednak wiele wskórać w sferze gier, gdzie swoje robi słaba karta graficzna.

Egzemplarz, który testowaliśmy, był również wyposażony w dwa dyski twarde Hitachi po 160 GB każdy, które wykazały się niezłymi parametrami.

benchmark 3DMark
porównanie wyników 3DMark
benchmark PCMark
porównanie wyników PCMark
3DMark 05 Standard
4235 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4683 pkt.
Pomoc
2x 160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 6.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 49.9 MB/s
przesył danych (średnio): 36.6 MB/s
czas dostępu: 17.9 ms
szybkość interfejsu: 80 MB/s
obciążenie procesora: 3.1 %
Doom 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768Ultra, 0xAA, 0xAF59.8 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF89.7 fps
 640x480Medium, 0xAA, 0xAF113.8 fps
 640x480Low, 0xAA, 0xAF114.2 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Jedną z zalet AR51M jest niehałaśliwość obserwowana przez nas zarówno podczas pracy bez specjalnego obciążenia jak i mocnego wysilania podzespołów komputera. Kiedy działa z obciążeniem trzeba się przyzwyczaić do zmiennej prędkości obrotowej wiatraka. Samo natężenie hałasu jest jednak bardzo niskie i nie drażni.

Ciepło

Nagrzewanie się obudowy nie stanowi problemu dla użytkownika Vaio AR51M. Maksymalne zmierzone przez nas temperatury wyniosły tylko 34,5°C na wierzchu i 40,6°C na spodzie platformy roboczej.

w stresie
 32.1 °C32.3 °C34.5 °C 
 30.9 °C35.8 °C34.2 °C 
 27.8 °C29.3 °C30.1 °C 
maks. w ogóle: 35.8 °C
średnia: 31.9 °C
32.1 °C37.3 °C36.4 °C
32.8 °C37.1 °C36.4 °C
33.2 °C37.9 °C40.6 °C
maks. w ogóle: 40.6 °C
średnia: 36 °C
temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.9 °C / 89 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.8 °C / 96 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.1 °C / 86.2 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-1.2 °C / -2.2 F).

Wydajność akumulatora

Akumulator o pojemności 4800 mAh (53 Wh) jest dość mikry i to nie tylko ze względu na wymiary fizyczne. Poddając laptop Sony maksymalnie natężonemu obciążeniu, udało nam się go rozładować w 35 minut. Lepiej wygląda to po wybraniu opcji energooszczędności. Maksymalny czas pracy, jaki udało się nam osiągnąć, wyniósł 3,5 godziny (przy minimalnej jasności obrazu, z wyłączoną kartą WiFi).

Testy dowodzą więc, jak prądożernym podzespołem jest matryca Sony. No ale nie ma się co dziwić, skoro działają tu dwie świetlówki i daje ona niebywale jasny obraz.

Wydajność akumulatora
luz
3h 40min
obciążenie
0h 35min

Podsumowanie

Sony Vaio AR51M robi wrażenie wyglądem zewnętrznym - nie tylko jest dobrze zaprojektowany ale i w przedni sposób wykonany. Można nawet zarzucić konstruktorom zbyt wielki nacisk na estetykę. Ryglowanie klapy może bowiem okazać się nie do końca pewne, jeżeli zamierzamy przemieszczać się z laptopem z miejsca na miejsce. Mało praktyczne choć efektowne jest umieszczenie większości portów komunikacyjnych za klapkami.

Zasadniczym atutem tego laptopa jest niesamowita wręcz matryca, dająca niezwykle jasny i soczyście kolorowy obraz. Na pochwałę zasługują też kąty widzenia i wysoki kontrast.

Słabym punktem notebooka Sony jest natomiast wydajność graficzna. Z kartą GF 8400M GT nie ma on czego szukać w starciu z lepiej wyposażonymi konstrukcjami konkurencji. Jeżeli użytkownik planuje pogrywać sobie na laptopie Vaio, układ ten nie jest najlepszym wyborem.

Sony Vaio AR51M
Sony Vaio AR51M
Please share our article, every link counts!
Sony Vaio AR51M
pod lupą: Sony Vaio AR51M

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio VGN-AR51M
Procesor
Intel Core 2 Duo T7250 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 8400M GT - 256MB  MB VRAM, rdzeń: 450 MHz, pamięć: 600 MHz
Pamięć
2048 MB 
, DDR2, PC5300, 667 MHz, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
17.10 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, X-black LC, dwie lampy, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM965
Dysk twardy
2x 160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Hitachi HTS541616J9SA00
Karta dźwiękowa
SigmaTel CXD9872AKD
Złącza
1 PC Card, 1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 S-Video, V92/V.90 modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, S/PDiF, czytnik kart: czytnik kart MS i SD, wejście AV
Łączność
10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0 + EDR
Napęd optyczny
Matshita BD-MLT UJ-220S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34 x 300 x 416
Akumulator
53 Wh litowo-jonowy, 4800 mAh, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
Adobe Premiere Elements 3, Adobe Photoshop Elements 5, Microsoft Works 8.5, 24 miesiące(y) gwarancji, Blu-ray Disc Drive, 1.3 mp webcam
Waga
3.9 kg, zasilacz: 0 g
Cena
6850 PLN

 

Sony Vaio AR51M Image
Vaio AR51M to jedna z najnowszych odsłon flagowego notebooka Sony
Sony Vaio AR51M Image
obudowa natomiast nie robi się nadmiernie ciepła
Sony Vaio AR51M Image
trzeba przyznać, że między innymi z tej przyczyny sprzęt ten jest cichy
Sony Vaio AR51M Image
słaby punkt Vaio AR51M to karta graficzna z dolnej półki
Sony Vaio AR51M Image
matryca Sony olśniewa kolorami, jasnością obrazu, kontrastem, kątami widzenia - olśniewa do imentu
Sony Vaio AR51M Image
otwierając odpowiednią kieszeń, znajdziemy w niej potrzebne nam akurat interfejsy
Sony Vaio AR51M Image
projektanci zdecydowali się też schować większość portów komunikacyjnych
Sony Vaio AR51M Image
takie sztuczki jak ekran wypychany lekko do przodu po otwarciu znajdziemy tylko w laptopach Sony
Sony Vaio AR51M Image
nie dość, że obudowa wygląda ładnie, to jeszcze jest solidna
Sony Vaio AR51M Image
spore wrażenie robią choćby gładkie ścianki boczne
Sony Vaio AR51M Image
mimo to projektanci nadali mu elegancką linię
Sony Vaio AR51M Image
ważący 4 kg laptop jest dość potężny
Sony Vaio AR51M Image
użytkownik wyposażonego w pazerną na prąd matrycę Vaio nie powinien wiązać nadmiernych nadziei z akumulatorem - by wystarczył on na dłużej, trzeba radykalnie ściemnić obraz

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Sony Vaio VGN-AR11S
GeForce Go 7600 GT, Core Duo T2500, 17.00", 3.77 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja Sony Xperia 10 V - lekki smartfon o ogromnej wytrzymałości
Adreno 619, Snapdragon SD 695 5G, 6.10", 0.159 kg
Recenzja Sony Xperia 5 IV - smartfon z indywidualnością
Adreno 730, Snapdragon SD 8 Gen 1, 6.10", 0.171 kg
Recenzja Sony Xperia Z4 Tablet
Adreno 430, Snapdragon 810 MSM8994, 10.10", 0.393 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 15E (SVF1521)
GeForce GT 740M, Core i7 3537U, 15.50", 2.5 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 14 (SVF14)
GeForce GT 735M, Core i5 3337U, 14.00", 2.2 kg
Recenzja Sony Vaio Pro 13
HD Graphics 4400, Core i7 4500U, 13.30", 1.066 kg
Recenzja Sony Vaio Pro 11
HD Graphics 4400, Core i5 4200U, 11.60", 0.86 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 15 (SVF15)
GeForce GT 735M, Core i7 3537U, 15.50", 2.3 kg
Recenzja Sony Vaio Duo 11
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 11.60", 1.287 kg
Recenzja Sony Vaio SVE15
Radeon HD 7650M, Core i5 3210M, 15.50", 2.7 kg
Recenzja Sony Vaio SVE1711X1E/B
Radeon HD 7650M, Core i7 3612QM, 17.30", 3.2 kg
Recenzja Sony Vaio SVS15
GeForce GT 640M LE, Core i7 3612QM, 15.50", 2 kg
Recenzja Sony Vaio SVE1111M1E/P
Radeon HD 7340, E-Series E2-1800, 11.60", 1.469 kg
Recenzja Sony Vaio SVE14
Radeon HD 7670M, Core i3 2350M, 14.00", 2.22 kg
Recenzja Sony Vaio SVS13
GeForce GT 640M LE, Core i7 3520M, 13.30", 1.7 kg
Recenzja Sony Vaio SVT1311M1E/S
HD Graphics 3000, Core i3 2367M, 13.30", 1.6 kg
Recenzja Sony Tablet S
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 9.40", 0.591 kg
Recenzja Sony Vaio EH1M1E/W
GeForce 410M, Core i3 2310M, 15.50", 2.7 kg
Recenzja Sony Vaio F22S1E/B
GeForce GT 540M, Core i7 2630QM, 16.40", 3.17 kg
Recenzja Sony Vaio EH1Z1E/B
GeForce 410M, Core i5 2410M, 15.50", 2.7 kg
Recenzja Sony Tablet P
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 5.50", 0.369 kg
Recenzja Sony Vaio YB1S1E/S
Radeon HD 6310, E-Series E-350, 11.60", 1.414 kg
Recenzja Sony Vaio SB
Radeon HD 6470M, Core i5 2520M, 13.30", 1.741 kg

Pro

  • fenomenalna jakość obrazu
  • wygląd
  • wysoka jakość
  • praktyczne klawiatura i touchpad
  • cichy
  • brak problemu nagrzewania się
  • Contra

  • utrudniony dostęp do większości złączy
  • marna wydajność graficzna
  • brak osobnej klawiatury numerycznej
  • Sony Vaio VGN-AR51M - 08/10/2007
    J. Simon Leitner

    Wykonanie
    90%
    Klawiatura
    90%
    Myszka
    86%
    Komunikacja
    90%
    Waga
    58%
    Akumulator
    55%
    Wyświetlacz
    95%
    Wydajność w grach
    84%
    Wydajność w programach użytkowych
    95%
    Temperatura
    74%
    Hałas
    88%
    Impression
    90%
    Średnio
    83%
    87%
    Gaming - Ważona średnia
    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio AR51M
    J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)