Notebookcheck Logo

Test Sony Vaio F11Z1E/BI

Następca Vaio FW pojawił się po wprowadzeniu przez Intela nowych procesorów. Testowany najdroższy model posiada procesor Core i7-720QM, 8 GB RAM i kartę grafiki Nvidia GeForce GT 330M. Matowa matryca Full HD, jest, jak to się ładnie mówi, ozdobą tego notebooka. Na jego ocenie ciążą niekorzystna charakterystyka pracy układu chłodzenia i szybkie wyczerpywanie akumulatora.

Sony Vaio F11

Obudowa

obudowa wydaje się solidna i wysokiej jakości
obudowa wydaje się solidna i wysokiej jakości

Vaio F11Z1/BI to duży notebook o ciemnej, czarno-szarej obudowie (zdjęcia nie oddają dobrze rzeczywistej kolorystyki). Jako że jest ona matowa, w trakcie użytkowania nie pojawiają się na niej odciski palców i inne ślady. Wymiary notebooka nie pasują do standardowego plecaka, a waga 3,15 kg jest dość znaczna, szczególnie jeśli doliczymy półkilogramowy zasilacz. Posiadacz może być jednak zadowolony z jakości jednostki zasadniczej i pokrywy ekranu, gdyż jest ona wysoka.  
 
Kiedy trzyma się notebook za przeciwległe boki delikatnie deformacje można zaobserwować tylko po wywarciu presji. Miejsca podparcia nadgarstków i okolica płytki dotykowej prezentują podobną sztywność. Wyjątkiem jest lewa część obudowy, która poddaje się przy lekkim nacisku. Pulpit roboczy jest wyłożony tworzywem kauczukowym, którego faktura przypomina skórę. Ręce użytkownika czują się dobrze na tej tępej i bardzo szerokiej powierzchni.  
 
Spodnia część obudowy jest zrobiona z gładkiego plastiku. Jest ona sztywna i tylko naciskając palcem na kratki wentylacyjne wywołuje się uginanie. Na spodzie znajdują się dwie pokrywy gwarancyjne – ta przednia kryje dysk twardy, a umieszczona centralnie daje dostęp do gniazd pamięci RAM.  
 
Matowe powierzchnie obudowy są może mało efektowne, ale za to nadają laptopowi Sony klasyczny wygląd. Z takim notebookiem o spokojnej stylistyce nie wstyd się pokazać u klienta; wydaje się on urządzeniem roboczym a nie do rozrywki. Współgrają z tym matowa matryca i mocne podzespoły, o których w dalszej części recenzji.  
 
Zawiasy dobrze trzymają ciężki ekran w przyjętej pozycji i nie da się go zmusić do kiwania po korekcie ustawienia. Maksymalny kąt odchylenia ekranu jest wystarczający do pracy z laptopem trzymanym na kolanach. Do otwierania pokrywy wystarcza jedna ręka, gdyż zawiasy F11Z1E/BI chodzą lekko.

Większość złączy umieszczono na lewej flance. W przedniej części prawej ścianki znajdują się nie trzy (jak w serii FW) ale dwa porty USB 2.0 – trzeci przeniesiono na lewą stronę; to niewielki, ale jednak postęp, gdyż umieszczenie ich w pobliżu prawego przedniego narożnika jest niekorzystne dla osób praworęcznych, które chciałyby posługiwać się myszką komputerową. Przed parą portów USB ulokowano jeszcze gniazda audio (z wyjściem S/PDIF). Nowością w laptopach Sony jest port eSATA (połączony z USB) z lewej strony. Obok niego rozlokowano port LAN, wyjścia VGA i HDMI, gniazdo ExpressCard oraz port i.LINK (FireWire).

front: przełącznik WiFi, dwa czytniki kart pamięci
front: przełącznik WiFi, dwa czytniki kart pamięci
lewy bok: gniazdo zasilania, blokada Kensingtona, wylot wentylacji, LAN, VGA, HDMI, eSATA, ExpressCard, i.Link
lewy bok: gniazdo zasilania, blokada Kensingtona, wylot wentylacji, LAN, VGA, HDMI, eSATA, ExpressCard, i.Link
tył: akumulator
tył: akumulator
prawy bok: gniazda audio, 2x USB, nagrywarka Blu-ray, przycisk zasilania
prawy bok: gniazda audio, 2x USB, nagrywarka Blu-ray, przycisk zasilania

Osprzęt

Sony zastosowało w F11 klawiaturę wyspową z klawiszami rozmieszczonymi osobno, w dużych odstępach.  
 
Klawiatura jest przede wszystkim dobrze ustabilizowana i ugina się tylko na obszarze bloku numerycznego (to nowość w F11, gdyż nie było go w serii FW). Opór stawiany przez klawisze jest wyraźnie zaznaczony, skok – dość długi i dobrze amortyzowany. Dzięki tym właściwościom z klawiatury powinny być zadowolone także osoby dużo piszące.  
 
Cechą korzystną jest wydzielenie klawiszy kierunkowych z głównego bloku. Poprawia to ich funkcjonalność, bo są one niewielkie.

Płytka dotykowa firmy Alps ma duże rozmiary i wykazuje odpowiednią czułość aż po krawędzie. Powierzchnia gładzika jest tylko minimalnie obniżona względem otaczającego go pulpitu.

klawiatura (fot. Sony)
klawiatura QWERTY (fot. Sony)
touchpad
touchpad

Obraz

Sony Vaio F11
diagram barw

W modelu F11Z1E/BI zastosowano matrycę 16,4” Full HD (1920x1080 pikseli). Jest to tzw. Zaawansowany wyświetlacz Vaio (Vaio  Premium Display). Powierzchnia tego ekranu jest antyodblaskowa. Jest to matryca idealna zarówno do multimediów jak i do zastosowań profesjonalnych. Wysoki kontrast (564:1) wpływa korzystnie na odbiór kolorów i przydaje się przy oglądaniu zdjęć i filmów oraz w grach.

Według producenta matryca Vaio F11Z1E/BI zapewnia 100% odwzorowania barw z przestrzeni Adobe. Profil ICC pokazuje jednak, że gamut wcale nie jest doskonały. Niemniej jednak prezentowane kolory wyglądają na ekranie bardzo dobrze. Godne podkreślenia jest też należyte odwzorowanie koloru czarnego.

237
cd/m²
244
cd/m²
239
cd/m²
250
cd/m²
265
cd/m²
256
cd/m²
258
cd/m²
262
cd/m²
257
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 265 cd/m² (Nits) średnia: 252 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 265 cd/m²
kontrast: 564:1 (czerń: 0.47 cd/m²)
na zewnątrz
na zewnątrz

O dobrej klasie matrycy świadczy siła maksymalnego podświetlenia i przede wszystkim równomierne podświetlenie ekranu. Według pomiarów średnia wartość maksymalnej luminacji wynosiła ponad 250 cd/m² i była tylko nieznacznie niższa od wartości szczytowej. Takie podświetlenie jest więcej niż wystarczające w warunkach domowych. W celu dokonania pomiaru należało wyłączyć czujnik światła, gdyż urządzenie to dopasowuje siłę podświetlenia do natężenia światła w otoczeniu – automat wybiera najwyższy stopień podświetlenia tylko w przypadku wyjścia z laptopem na słońce.

Co prawda Vaio F11Z1E/BI jest ciężki, ale dzięki matowej matrycy dobrze sprawdza się na powietrzu. Choć przy bezpośredniej operacji słonecznej zwężeniu ulegają kąty widzenia i kolory nie są tak jaskrawe jak normalnie, ale wyświetlane treści są dobrze czytelne, co umożliwia wygodną pracę.
 
Wspomniane kąty widzenia w pomieszczeniu zamkniętym są znakomite, wyraźnie lepsze niż na zwykłej matrycy laptopa. Szczególnie te w zakresie poziomym są na miarę sprzętu wyższej klasy, gdyż praktycznie nie występują przekłamania barw, nawet jeżeli kąt między płaszczyzną ekranu a linią wzroku obserwatora wynosi 80 stopni. W płaszczyźnie pionowej inwersję kolorów można obserwować już od kąta 25 stopni. Następuje ona jednak bardzo powoli, tak że patrząc na ekran z kąta 45 stopni, widzi się obraz jeszcze dobrej jakości. Podsumowując – co prawda matryca Vaio deklasuje pod tym względem większość ekranów LCD stosowanych w laptopach, nie dorównuje jednak dobremu monitorowi stacjonarnemu.
 
Mankamentem wyświetlacza Sony jest to, że przy poruszaniu ekranem natychmiast pokazują się na nim odciski i to na całej jego powierzchni. Trudno zauważyć ten efekt przy korzystaniu z laptopa na biurku, gdyż wówczas ekran znajduje się zwykle stale w jednej pozycji i nie manipuluje się jego położeniem, niemniej jednak warto wiedzieć, że coś takiego występuje.

kąty widzenia w Sony Vaio F11

Osiągi

W modelu Vaio F11Z1E/BI zastosowano czterordzeniowy procesor Core i7-720QM. Podstawowa częstotliwość taktowania wynosi 1,6 GHz, ale dzięki funkcji Turbo Boost i wyłączeniu trzech rdzeni dla jednego może wynosić do 2,8 GHz. Zmiana taktowania następuje automatycznie i zależy od obsługiwanych w danym momencie aplikacji.   Dzięki funkcji Hyper-Threading każdy z czterech rdzeni fizycznych może wykonywać współbieżnie dwa wątki, tak że istnieje możliwość jednoczesnego obsługiwania nawet ośmiu wątków.  

Testowany model ma do dyspozycji 8 GB pamięci RAM DDR3 (w dwóch modułach Samsunga po 4 GB każdy). Zainstalowany system to Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej systemowi  jest ona w pełni obsługiwana.   
 
Procesor i7-720QM zapewnia notebookowi Sony dobre osiągi. Pomimo względnie niskiej częstotliwości taktowania przy obciążeniu czterech rdzeni we wszystkich testach referencyjnych obsługujących wiele rdzeni jest on szybszy od starszych procesorów dwurdzeniowych, w tym tych z serii Extreme.  W benchmarkach wykorzystujących jeden rdzeń ustępuje tylko najlepszym z nich – w teście Single CPU aplikacji Cinebench R10 i7-720QM uzyskał wynik 3592 pkt., podczas gdy Core 2 Duo T9800 (2,93 GHz) - 3633 pkt.  
 
Z punktu widzenia użytkowników lubiących pograć na laptopie ważnym elementem konfiguracji jest karta grafiki GeForce GT 330M. Miłą niespodzianką dla fanów marki jest to, że Sony, wbrew swojemu zwyczajowi, nie obniżyło zegarów tej karty. Tym samym i jej osiągi są bardzo dobre. Użytkownik Vaio F11 nie zostanie zawstydzony lepszymi wynikami przez posiadacza znacznie tańszego Samsunga R580. Wynik 6511 pkt. w 3DMarku06 (rozdzielczość 1280x1024) jest prawie identyczna jak Samsunga R580 z Core i5-520M i tą sama kartą grafiki. Porównując z notebookami wyposażonymi w układy ATI Mobility Radeon HD 5650 i 5730 wydajność notebooka Sony będzie tylko nieznacznie (o kilka do kilkunastu procent) niższa.

W przeszłości piętą achillesową notebooków Sony były wolne dyski twarde (jeszcze niedawno firma ta stosowała w laptopach multimedialnych dyski o prędkości 4200 obr/min). Zastosowany w F11Z1E/BI dysk Samsunga o pojemności 500 GB i prędkości 5400 obr/min w teście odczytu sekwencyjnego uzyskuje średnio 64,8 MB/s, co jest dobrym wynikiem.  
 
Nie przewidziano miejsca na drugi dysk twardy.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
3DMark 2001SE Standard
32183 pkt.
3DMark 05 Standard
13293 pkt.
3DMark 06 Standard Score
6511 pkt.
3DMark Vantage P Result
2743 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5844 pkt.
Pomoc
500 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 42.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 75.4 MB/s
przesył danych (średnio): 64.8 MB/s
czas dostępu: 17.9 ms
szybkość interfejsu: 57.2 MB/s
obciążenie procesora: -1 %
World in Conflict - Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768High, 2xAA, 2xAF28 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF58 fps
Left 4 Dead
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768very high, 0xAA, 0xAF64.8 fps
 640x480min, 0xAA, 0xAF96.2 fps
Far Cry 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768high DX10, 0xAA34.55 fps
 640x480low DX9, 0xAA76.2 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768High22.08 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF39.28 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF116.2 fps
Risen
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768all on/high, 4xAF21.22 fps
 1024x768all on/med, 2xAF27.68 fps
 800x600all off/low, 0xAF70.5 fps
Anno 1404
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024very high, 0AA, 4AF25.63 fps
 1024x768low, 0AA, 0AF59.9 fps
F.E.A.R. 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024high, all on, 4xAA, biliniarAF33.03 fps
 1024x768medium, all on, 2xAA, biliniarAF61.6 fps
 800x600minimum, all off, 0xAA, biliniarAF73.4 fps

Wpływ na otoczenie

niespokojny wentylator robi dużo szumu
niespokojny wentylator robi dużo szumu

Hałas

Emisja hałasu to jeden ze słabych punktów omawianego laptopa. Wobec zastosowania czterordzeniowego procesora Core i7 trudno było oczekiwać bezszelestnej pracy. Vaio F11Z1E/BI nie jest jednak tylko po prostu głośny. Prędkość obrotowa wiatraczka zmienia się często nawet podczas pracy bez obciążenia, a do tego od średniej prędkości daje się słyszeć świszczenie. Ten wibrujący dźwięk wysokiej tonacji nie wpływa co prawda na mierzony poziom hałasu, ale jest wyraźny i irytujący.  
 
W trybie jałowym szum ma natężenie 30,7- 31,3 dB. Kiedy tylko jednak komputer musi cokolwiek liczyć, wiatrak przyśpiesza, a emitowany szum wzrasta do około 37,5 dB. Nie jest jednak miarowy, a to spada do 37, to rośnie do niespełna 40 dB.

Tak dzieje się, zanim podda się notebook Sony F11Z1E/BI konkretnemu, dłuższemu obciążeniu. Podczas przeprowadzania testów gier natężenie hałasu potrafiło wzrosnąć do  46,6 dB (dotyczyło to gier o zaawansowanej oprawie graficznej). Benchmarki obciążające tylko CPU wysilają sprzęt na tyle, że emisja hałasu sięga 44,7 dB.
 
Natomiast wielogodzinny test z obciążeniem karty grafiki i procesora zmusił wentylator do wejścia na najwyższe obroty, przy których zmierzono wartość maksymalną – 48,1 dB.  
 
We wszystkich trybach pracy wiążących się z obciążeniem podzespołów układ chłodzenia zachowuje się w sposób niezrównoważony i występują skoki to na niższe, to na wyższe obroty.

Hałas

luz
30.7 / 30.9 / 31.3 dB
HDD
31.3 dB
DVD
34.5 / 32.9 dB
obciążenie
43.9 / 48.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Intensywna praca wentylacji nie idzie na marne, gdyż notebook Sony nie nagrzewa się drastycznie.
 
Dwunastogodzinny test obciążeniowy przeszedł bez zająknięcia. W trakcie jego przeprowadzania temperatura procesora nie przekroczyła 82 stopni Celsjusza, a karty grafiki – 75 stopni.
 
Jeżeli chodzi o temperatury obudowy, jej wierzchnia część była średnio nieco cieplejsza niż spodnia. Absolutne maksimum (44,9°C) zmierzono jednak właśnie na podstawie notebooka.  
 
Podczas jałowej pracy Vaio F11Z1E/BI jest chłodny. Najwyższa temperatura w takim trybie wyniosła 31,7°C na spodzie.

temperatury podzespołów w trybie jałowym
temperatury podzespołów w trybie jałowym
temperatury podzespołów po 5 minutach obciążenia
temperatury podzespołów po 5 minutach obciążenia
temperatury podzespołów w teście obciążeniowym
temperatury podzespołów w teście obciążeniowym
w stresie
 38.3 °C35.1 °C25.5 °C 
 38.1 °C36.2 °C26.1 °C 
 38.6 °C36.7 °C29.2 °C 
maks. w ogóle: 38.6 °C
średnia: 33.8 °C
23.3 °C29 °C44.9 °C
26 °C28.8 °C29.5 °C
26.6 °C28.4 °C28 °C
maks. w ogóle: 44.9 °C
średnia: 29.4 °C
zasilacz  60 °C | temperatura otoczenia 22.6 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.8 °C / 93 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.6 °C / 101 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.9 °C / 113 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.5 °C / 80 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.6 °C / 101.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-9.8 °C / -17.7 F).

Głośniki

Głośniki stereo umieszczono na pulpicie roboczym, za klawiaturą. Jakość wytwarzanego przez nie dźwięku nie pozwala Vaio F11Z1E/BI na spełnienie wyśrubowanych kryteriów notebooka multimedialnego wysokiej klasy. Nie dość, że brakuje tonów niskich, to przy podkręceniu siły głosu pojawiają się lekkie nieczystości.  

Wydajność akumulatora

91 minut w teście WiFi
91 minut w teście WiFi

Testowany Vaio F11Z1E/BI posiadał na wyposażeniu akumulator o pojemności 5000 mAh (54 Wh). Notebookowi o przeznaczeniu biurowym wystarczałby on do osiągania w pełni zadowalających przebiegów, ale dysponujący mocnymi podzespołami i matrycą Full HD laptop Sony wyczerpuje go szybko.   
 
Jak mało mobilny jest ten komputer, wykazuje najlepiej test korzystania z internetu przez WiFi ([podczas którego przeglądano serwisy informacyjne i ściągano nieco danych), który zamknął się wynikiem półtorej godziny. Nieco ponad półtorej godziny trwała próba, przy której moduł WiFi był wyłączony, a odtwarzany był film z płyty DVD (przy podświetleniu komfortowo ustawionym na połowę skali). Maksymalny czas pracy (kiedy podświetlenie było ograniczone do minimum, a aktywność systemu ograniczała się do przeglądania dokumentu tekstowego) wyniósł 3,5 h.  
 
Warto przy okazji odnieść się do maksymalnego poboru mocy. Laptop Sony został wyposażony w zasilacz o mocy 120 W. Jest on w sam raz, sądząc po wyniku testu obciążeniowego. Kiedy na laptopie uruchomiono jednocześnie aplikacje Prime95  i FurMark, maksymalny pobór mocy wyniósł 116 W. Aż tak wysokiego poboru mocy nie notowano jednak ani razu w grach 3D. Podczas wykonywania testu 3DMark06 maksymalny pobór mocy wyniósł 88 W.

Wydajność akumulatora
luz
3h 34min
sieć przez WLAN
1h 31min
DVD
1h 37min
obciążenie
1h 26min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 17.9 / 24 / 32 W
obciążenie midlight 88 / 120 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Sony Vaio F11

Sony Vaio F11 w wersji z matrycą Vaio Premium, procesorem Core i7-720QM i 8 GB RAM, nagrywarką Blu-ray (VPCF11Z1E/BI) ma swoje mocne i słabe strony.

Na słowa uznania zasługuje przede wszystkim matowa matryca o dobrym odwzorowaniu barw, głębokiej czerni i niezłych kątach widzenia. Pochwała należy się również za zastosowanie karty grafiki GeForce GT 330M z referencyjnymi a nie obniżonymi zegarami. Dzięki zastosowaniu zasilacza o mocy 120 W nie ma problemu z ograniczeniem wydajności podzespołów. Z zadowoleniem należy przyjąć pojawienie się złącza eSATA i przesunięcie jednego portu USB na lewą stronę, choć i tak rozmieszczenie portów pozostawia sporo do życzenia.

Wady tego notebooka to chaotyczna praca układu chłodzenia i generalnie wysoka emisja hałasu oraz krótka praca na zasilaniu z akumulatora.

Sony Vaio F11Z1E/BI
Sony Vaio F11Z1E/BI
Please share our article, every link counts!
Sony Vaio F11
bohater testu: Sony Vaio VPCF11Z1E/BI

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio VPC-F11Z1/E
Procesor
Intel Core i7-720QM 4 x 1.6 - 2.8 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 330M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 575 MHz, pamięć: 790 MHz, DDR3, 187.83
Pamięć
8 GB 
, DDR3-1333 DDR3 SDRAM
Matryca
16.40 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, refleksująca: nie
Chipset
Intel PM55
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, Samsung HM500JI
Karta dźwiękowa
Nvidia GT216 High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, SPDIF, czytnik kart: MS HG-Duo, SD
Łączność
Marvell Yukon 88E8057 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6200 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1 + EDR
Napęd optyczny
Optiarc BD RW BD-5730S6
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 41 x 387.2 x 263
Akumulator
54 Wh litowo-jonowy, VGP-BPS21A
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 VGA
Waga
3.143 kg, zasilacz: 534 g
Cena
1499 PLN

 

Sony Vaio F11
Vaio F11Z1E/BI to najwyższy model z nowej serii, dysponujący m.in. znakomitą matową matrycą Full HD
Sony Vaio F11
pozbawiony baterii notebook zachowuje stabilność na biurku...
Sony Vaio F11
…gdyż na akumulatorze nie umieszczono podpierających laptop nóżek
Sony Vaio F11
spodnia część notebooka jest wykonana z gładkiego tworzywa
Sony Vaio F11
z lewej strony, na spodzie znajdują się otwory, przez które wciągane jest powietrze do układu chłodzenia
Sony Vaio F11
za pokrywą na środku mamy gniazda z modułami pamięci operacyjnej
Sony Vaio F11
pokrywa komory RAM jest wzmocniona srebrną blachą
Sony Vaio F11
zasłonięta drugą zdejmowalną pokrywą jest przegroda dysku twardego
Sony Vaio F11
jeżeli nie zadowalają nas osiągi fabrycznie zainstalowanego dysku Samsunga, można go łatwo wymienić
Sony Vaio F11
sztywność klapki od dysku poprawia widoczne na zdjęciu ożebrowanie
Sony Vaio F11
zasilacz jest dość duży i waży ponad pół kilograma
Sony Vaio F11
nic dziwnego zatem, że maksymalny czas pracy w odcięciu od gniazdka wynosi tylko 3,5 h
Sony Vaio F11
Vaio F11Z1E/BI posiada akumulator o dość skromnej pojemności
Sony Vaio F11
z przodu znalazły się czytniki kart i przełącznik WiFi
Sony Vaio F11
czarne wieko tego notebooka jest matowe i nie imają się go odciski palców
Sony Vaio F11
jednostka zasadnicza jest na tyle szeroka, że pomieściła wygodną klawiaturę typu wyspowego z osobnym blokiem numerycznym
Sony Vaio F11
co prawda obudowa wydaje się być wysokiej klasy, ma pewne mankamenty – jej jakość jest porównywalna ze starszą serią FW
Sony Vaio F11
podkładka pod dłonie jest wykonana z materiału o fakturze sztucznej skóry
Sony Vaio F11
jeżeli notebook służy do słuchania muzyki, pobiera większy zbiór danych lub wykonuje długotrwałe obliczenia, można wyłączyć podświetlenie przyciskiem Display Off
Sony Vaio F11
głośniki znajdują się za klawiaturą, pod widoczną wyżej maskownicą
Sony Vaio F11
schowane w tulei z lewej gniazdo zasilania
Sony Vaio F11
po przeciwnej stronie mamy podświetlany na zielono wyłącznik
Sony Vaio F11
kamerka Motion Eye (0,3) rejestruje obraz o rozdzielczości 640x480 pikseli (VGA)
Sony Vaio F11
walec wieńczący tył notebooka wymusił rozmieszczenie większości złączy na bokach (podobnie jak w Vaio FW)
Sony Vaio F11
jego moc (120 W) wystarcza na styk

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Sony Vaio F11M1E/H
GeForce GT 330M, Core i5 520M

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Toshiba Satellite A660-13P
GeForce GT 330M, Core i5 430M, 2.6 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Samsung RF510
GeForce GT 330M, Core i5 460M, 15.60", 2.538 kg
Recenzja Samsung Q530
GeForce GT 330M, Core i5 450M, 15.60", 2.39 kg
Recenzja Samsung R590
GeForce GT 330M, Core i5 450M, 15.60", 2.6 kg
Recenzja Dell Vostro 3700
GeForce GT 330M, Core i5 520M, 17.30", 2.981 kg
Recenzja Samsung R780
GeForce GT 330M, Core i5 430M, 17.30", 2.84 kg

Za

+ matowa matryca Full HD o znakomitych parametrach
+ wydajny procesor
+ niezła karta grafiki ze standardowymi zegarami
+ solidna klawiatura o dobrych charakterystykach

Przeciw

- hałaśliwość
- duże zużycie energii
- krótka praca na akumulatorze
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio F11Z1E/BI
Sebastian Jentsch (Update: 2020-01-27)