Notebookcheck Logo

Test Sony Vaio VGN-FW11M

Prezentowany model odróżnia się od najtańszego na naszym rynku FW11E posiadaniem czytnika płyt Blu-ray. Co prawda do sprzedaży wchodzą już laptopy z kolejnego rzutu modeli, różnią się one tylko szczegółami specyfikacji, a konstrukcja, jak to u Sony, pozostaje ta sama.

Sony Vaio VGN-FW11M

Obudowa

Sony wprowadziło do notebooków matryce formatu 16:9 i przekątnej 16,4" jako drugie po Acerze. Kiedy przysiada się do Vaio FW11M po raz pierwszy, odnosi się dziwne wrażenie, że ekranu nie da się objąć wzrokiem - taki jest szeroki.

Podobnie jak w Aspire 6920G wizerunek laptopa stoi pod znakiem obniżonego względem pulpitu zawiasu ekranu. W przypadku Vaio FW11M jednak tylko końce tego elementu są widoczne, część środkowa zaś skrywa się za listwą z głośnikami. Prawy kraniec wyróżnia się dzięki podświetlanemu wyłącznikowi (kolor iluminacji wskazuje na stan, w jakim znajduje się komputer), a z lewej strony umieszczono gniazdo zasilania.  

Drugim elementem, na którym koncentruje się uwaga obserwatora, jest klawiatura, która tradycyjnie dla Sony jest całością złożoną z osobno przepuszczanych przez pulpit klawiszy.

Wygląd FW11M jest bardzo dużym atutem tego notebooka. Już na pierwszy rzut oka widać jego klasę, toteż dodaje prestiżu posiadaczowi. Nowoczesne kształty są też miłe dla oka.

Obudowa wydaje się z początku bardzo płaska. Wrażenie to osiągnięto dzięki wyścielonemu na srebrno wnętrzu. Po zmierzeniu obudowy okazuje się, że Vaio nie jest smuklejszy od MacBooka Pro.

Co prawda obudowa ze stopu magnezu spycha w cień większość konkurentów, jakość wykonania mogłaby być lepsza. Miejsca oparcia dłoni poddają się naciskowi. Podobnie elastyczna jest listwa z głośnikami, szczególnie po zdemontowaniu akumulatora. Wreszcie obudowa trochę skrzypi, kiedy się weźmie komputer do rąk.

Nie mamy natomiast pytań do solidności pokrywy ekranu. Jest sztywna i chroni matrycę w sposób fenomenalny.

Ze względu na specyficzny patent z zawiasem, maksymalny kąt rozwarcia ekranu jest ograniczony. Brak mechanizmu ryglującego, więc trzeba się mieć na baczności przy transporcie notebooka. Na ten wypadek lepiej wkładać coś zabezpieczającego przed rysami pomiędzy pulpit a pokrywę ekranu.

przód: wyłącznik WLAN, IrDA, czytnik kart, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
przód: wyłącznik WLAN, IrDA, czytnik kart, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
lewy bok: ExpressCard, FireWire, HDMI, VGA, modem, LAN, blokada Kensingtona, gniazdo zasilania
lewy bok: ExpressCard, FireWire, HDMI, VGA, modem, LAN, blokada Kensingtona, gniazdo zasilania
prawy bok: 3x USB, napęd optyczny
prawy bok: 3x USB, napęd optyczny
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Znajdująca się w minimalnym zagłębieniu klawiatura jest bardzo charakterystyczna. Trudno to zweryfikować, ale ponoć japońscy rzemieślnicy ręcznie wycinają otwory pod klawisze – maszyna jakoby nie daje rady robić tego tak dokładnie jak człowiek. Układ klawiszy jest w porządku i sprzyja dokładnemu pisaniu. Klawiatura jest dobrze zamontowana i nie ugina się przy pracy. Klawisze mają całkiem normalne rozmiary. Ich skok jest krótki i wydają się one miękkie. Generalnie klawiatura sprawdza się bardzo dobrze.

Obszerny gładzik cechuje się dobrym ślizgiem i jest precyzyjny w działaniu. Towarzyszące mu przyciski siedzą mocno w obudowie, stawiają wyraźny opór i po naciśnięciu wydają nader głośny klik.

Za klawiaturą znajduje się panel z przyciskami multimedialnymi. Pozwalają one na bezzwłoczne korzystanie z funkcji multimedialnych (wyciszenie dźwięku niestety przez Fn+F2). Poza tym można wywołać dobrze dopracowany tryb AV Mode i go obsługiwać.

touchpad
touchpad
klawiatura
klawiatura

Obraz

Sony zaskoczyło fanów marki Vaio, zastępując popularną serię FZ notebookiem z matrycą 16,4" formatu 16:9. Czy będzie to nowy standard?  Zapewne w komputerach konstruowanych z przeznaczeniem do zastosowań domowych. Wyświetlacz ten ma podobną wysokość co standardowe dotąd 15,4”, ale jest szerszy, więc notebook jest nieco mniej poręczny, ale mieści się zwykle w plecakach przeznaczonych dla mniejszych laptopów.

Jest to matryca o specyficznej rozdzielczości, 1600x900, którą zaczęło stosować właśnie Sony. Jej cechy to duży obszar roboczy, przejrzystość i dokładniejsze wyświetlanie szczegółów.

140
cd/m²
157
cd/m²
144
cd/m²
156
cd/m²
171
cd/m²
160
cd/m²
127
cd/m²
137
cd/m²
129
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 171 cd/m² (Nits) średnia: 146.8 cd/m²
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 127:1 (czerń: 1.35 cd/m²)

W niektórych modelach z serii FW stosowane są matryce dwulampowe, ale model FW11M należy do tych zaopatrzonych w jedną świetlówkę. Tym samym użytkownik musi się pogodzić z nieco ograniczoną jasnością obrazu. Średnia luminancja przy maksimum podświetlenia wyniosła w teście tylko 146 cd/m² (kontrast zaś 136:1). Nie wystarcza to do komfortowego użytkowania w lepiej oświetlonych pomieszczeniach. W przypadku modeli z dwiema lampami luminancja sięga ponoć 360 cd/m², zatem porównania publikowane na forach internetowych to nie oszustwo.

W subiektywnym odczuciu obraz wydawał się mimo to bardzo ładny, choć może nieco żółtawy. Bardzo porządnie odwzorowywany jest kolor cielisty. W przypadku szarości widać natomiast przejścia między kolejnymi odcieniami.

wzorzec
kąty widzenia w Sony Vaio FW
kąty widzenia w Sony Vaio FW
kąty widzenia w Sony Vaio FW
kąty widzenia w Sony Vaio FW
kąty widzenia w Sony Vaio FW
kąty widzenia w Sony Vaio FW
 

Osiągi

W Vaio FW11M, podobnie jak w szeregu innych aktualnie oferowanych laptopów, zastosowano procesor z nowej klasy jednostek Intela o zbilansowanej wydajności i energooszczędności. Średnionapięciowy Core 2 Duo P8400 jest taktowany zegarem 2,26 GHz, posiada 3 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu i działa na magistrali FSB 1066 MHz. Z czystym sumieniem można go polecić, szczególnie do zastosowań amatorskich.

Gorzej wygląda karta graficzna. ATI Mobility Radeon HD 3470 to jeden ze słabszych stosowanych obecnie układów niezintegrowanych. Redukuje ona po części multimedialny charakter komputera, gdyż w grach sprawdza się tak sobie. Nawet dość archaiczne już tytuły, jak F.E.A.R., chodzą płynnie tylko na średnich detalach.

Zaleta tej karty jest wbudowany dekoder Avivo HD, który odciąża procesor przy odtwarzaniu materiału wideo. W naszym teście podczas projekcji nagranego na płytce BD filmu Cars obciążenie procesora wynosiło tylko 15-22%.

Z przykrością stwierdzamy, że na FW11M nie chciały się uruchomić nowsze wersje testów syntetycznych Futuremark, stąd tym razem zabraknie wyników 3DMark06 i PCMark05.

Do pracy biurowej, obróbki zdjęć i bezproblemowej edycji wideo nieodzowny jest duży zapas pamięci operacyjnej, a tej laptop Sony ma wręcz w nadmiarze – wyposażono go w 4 GB RAM, a 32-bitowa Vista pozwala na obsługę 3 GB.

PCMark 05 Standard
4865 pkt.
Pomoc
3DMark 05 Standard
4865 pkt.
Pomoc
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF15 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF59 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF221 fps

no benchmarks found

Hitachi Travelstar 5K250 HTS542525K9SA00
przesył danych (minimum): 29.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 59.2 MB/s
przesył danych (średnio): 47.4 MB/s
czas dostępu: 19.6 ms
szybkość interfejsu: 77.7 MB/s
obciążenie procesora: 3 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wyczerpujące pomiary hałasu nie były tym razem możliwe. Test został przeprowadzany wyjątkowo w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie hałas tła miał według wskazania naszego instrumentu wartość ponad 38 dB. Tym samym nie możemy powiedzieć nic o wartościach minimalnych. Wentylatory Vaio FW11M chodzi czasem i bez obciążenia. W trakcie testów wydawał się wszelako cichy. Kiedy komputer jest poddany stresowi, robi się nieco głośniejszy, przy czym zdarzało się nawet, że charakter dźwięku stawał się pulsujący. Taka właściwość jest oczywiście niekorzystna dla osób chcących korzystać z laptopa w miejscach, gdzie przestrzegana jest cisza.

Ciepło

Wierzchnia część obudowy okazała się po dłuższym sprawdzianie z obciążeniem niemal chłodna (odnotowane temperatury maksymalne mieściły się w przedziale od 29°C do 31°C). Mniej optymistyczne jest maksimum na spodzie, w której to części obudowa osiągnęła temperaturę niemal 43°C, ale to jeszcze wynik do przyjęcia.  

w stresie
 35.9 °C36.2 °C32.8 °C 
 33.5 °C33.1 °C29.2 °C 
 30.8 °C33.5 °C28.8 °C 
maks. w ogóle: 36.2 °C
średnia: 32.6 °C
29.7 °C31.3 °C42.9 °C
29.8 °C33 °C33.3 °C
32.6 °C33.2 °C33 °C
maks. w ogóle: 42.9 °C
średnia: 33.2 °C
temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.6 °C / 91 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.2 °C / 97 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.9 °C / 109 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.5 °C / 92.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-4.7 °C / -8.5 F).

Głośniki

W postaci notebooka Vaio FW11M mamy do czynienia właściwie z przenośnym kinem domowym (odtwarzacz BD, matryca HD), więc jakość odtwarzanego dźwięku to sprawa niebagatelna - przydałyby się dobre głośniczki. Okazało się, że te wbudowane satysfakcjonują tylko połowicznie. Jako że FW11M nie posiada subwoofera, brakowało tonów niskich. Poza tym dla niektórych użytkowników siła głosu będzie  niewystarczająca nawet do oglądania filmu.  

Wydajność akumulatora

Akumulator nie jest specjalnie duży (jego pojemność to 53 Wh) i wystarcza na około 1,5 h pracy z obciążeniem. Przy normalnej pracy i oszczędzaniu energii osiągane czasy będą znacznie dłuższe.

Podsumowanie

FW11M jest u nas tym droższym z dostępnych modeli i różnica między nim a tańszym FW11E jest duża. Na Zachodzie przedstawia się to inaczej – FW11M jest postrzegany jako jeden z gorzej wyposażonych modeli i oferowany jest tym klientom, którzy nie chcą się wykosztować na nagrywarkę Blu-ray (nie wszyscy odczuwają jeszcze potrzebę posiadanie takiego urządzenia). Od droższych modeli odróżnia go również brak drugiej lampy w ekranie, wskutek czego wyświetlany przez matrycę obraz jest stosunkowo ciemny (przynajmniej jak na standardy Sony). Trzeba jednak zastrzec, że matryca Eco nie daje wcale obrazu podłej jakości – obfituje on w ładne kolory i jest wyrazisty (chociaż nie może się równać z efektem uzyskiwanym w modelu z matrycą dwulampową). W jaśniej oświetlonych miejscach przeszkadzają natrętne odbicia, choć ekran jest pokryty dodatkową folią antyrefleksową.

Decydując się na zakup tego modelu Sony, trzeba się liczyć z faktem, że jego wykonanie nie jest optymalne, ale metalowa obudowa potrafi momentami trochę trzeszczeć. Jednak zastosowano w nim solidne materiały, więc o żywotność tych komputerów bylibyśmy raczej spokojni.

Nawet polscy konsumenci narzekają na słabą kartę graficzną, ale Sony ma już to do siebie, że za wersje z wydajniejszymi układami liczy sobie jak za zboże. FW11M nie jest zatem notebookiem godnym polecenia dla gracza komputerowego.

Sony Vaio VGN-FW11
Sony Vaio VGN-FW11
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Sony Vaio VGN-FW11M
bohater testu: Sony Vaio VGN-FW11M

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio VGN-FW11M
Procesor
Intel Core 2 Duo P8400 2 x 2.3 GHz, Penryn
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 3470 - 256 MB VRAM, rdzeń: 680 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 7.14.10.0567
Pamięć
4 GB 
, Samsung 2x 2 GB DDR2-800
Matryca
16.40 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, X-black (jednolampowa), refleksująca: tak
Chipset
Intel PM45
Dysk twardy
Hitachi Travelstar 5K250 HTS542525K9SA00, 250 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC262 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 modem, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: MS Pro, kamerka Motion Eye (SXGA)
Łączność
Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0 + EDR
Napęd optyczny
Optiarc BD ROM BC-5500A ATA
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 384 x 261
Akumulator
53 Wh litowo-jonowy, VGP-BPS13A/S 11,1 V 4800 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
VAIO Music Box, SonicStage Mastering Studio 2.4, Adobe Premiere Elements 4, Vaio Content Importer/Exporter, WinDVD 8.0 for Vaio, DivX, Vaio Movie Story, Adobe Photoshop Elements 6, Easy Media Creator 9, Click to Disc/Editor, Vaio Media Plus, MS Works, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.1 kg, zasilacz: 0 g
Cena
3928 PLN

 

Vaio FW11M czyli pierwszy z Soniaczy z matrycą 16,4“
Vaio FW11M czyli pierwszy z Soniaczy z matrycą 16,4“
choć nieco od nich szerszy, Vaio z ekranem formatu 16:9 może mieścić się w plecakach przeznaczonych do transportu laptopów z matrycą 15,4”
choć nieco od nich szerszy, Vaio z ekranem formatu 16:9 może mieścić się w plecakach przeznaczonych do transportu laptopów z matrycą 15,4”
notebook ten to nie maszyna do gier a centrum multimedalno-telekomunikacyjne, stąd obecność kamerki
notebook ten to nie maszyna do gier a centrum multimedalno-telekomunikacyjne, stąd obecność kamerki
... a jego obudowa nie nagrzewa się przesadnie
... a jego obudowa nie nagrzewa się przesadnie
na skutek tego Vaio nie bucha gorącem...
na skutek tego Vaio nie bucha gorącem...
notebooki Sony nie kojarzą się z wyśrubowanymi osiągami – FW11M również wpisuje się w ten stereotyp
notebooki Sony nie kojarzą się z wyśrubowanymi osiągami – FW11M również wpisuje się w ten stereotyp
po przeciwnej stronie zadysponowano gniazdo zasilania
po przeciwnej stronie zadysponowano gniazdo zasilania
podświetlany wyłącznik znajduje się w obudowie zawiasu, z prawej strony
podświetlany wyłącznik znajduje się w obudowie zawiasu, z prawej strony
za klawiaturą przyciski szybkiego reagowania i skrót wywołujący tryb AV
za klawiaturą przyciski szybkiego reagowania i skrót wywołujący tryb AV
klawiatura wpasowywana w otwory wycinane przez japońskich rękodzielników
klawiatura wpasowywana w otwory wycinane przez japońskich rękodzielników
matryca w tym modelu jest podświetlana tylko jedną lampą – różnica w porównaniu do dwulampowej jest niebagatelna
matryca w tym modelu jest podświetlana tylko jedną lampą – różnica w porównaniu do dwulampowej jest niebagatelna
do urządzania seansów filmowych wymagane są dobre głośniki – w FW11M są one nienadzwyczajne
do urządzania seansów filmowych wymagane są dobre głośniki – w FW11M są one nienadzwyczajne
... dzięki któremu można cieszyć oczy filmami wysokiej jakości (w tym wypadku Cars)
... dzięki któremu można cieszyć oczy filmami wysokiej jakości (w tym wypadku Cars)
przedstawiany model różni się od FW11E posiadaniem odtwarzacza Blu-ray...
przedstawiany model różni się od FW11E posiadaniem odtwarzacza Blu-ray...
wzornictwo japońskich notebooków pozostaje niezmiennie finezyjne
wzornictwo japońskich notebooków pozostaje niezmiennie finezyjne
trzeba jednak uważać, bo otrzymaliśmy sygnały użytkowników tej serii, że potrafią się brzydko porysować
trzeba jednak uważać, bo otrzymaliśmy sygnały użytkowników laptopów tej serii, że potrafią się brzydko porysować

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Mitac 9008D
Mobility Radeon HD 3470, Core 2 Duo P8600, 15.00", 2.672 kg
Recenzja Asus M51Se
Mobility Radeon HD 3470, Core 2 Duo T5500, 15.00", 2.972 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Sony Vaio Fit 15E (SVF1521)
GeForce GT 740M, Core i7 3537U, 15.50", 2.5 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 14 (SVF14)
GeForce GT 735M, Core i5 3337U, 14.00", 2.2 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 15 (SVF15)
GeForce GT 735M, Core i7 3537U, 15.50", 2.3 kg

Za

+ ideał notebookowego piękna
+ zastosowane materiały
+ matryca (choć Sony ma w dorobku lepsze)
+ odtwarzacz Blu-ray

Przeciw

- trochę ciemny obraz
- niedostatki w wykonaniu
- wrażliwość na zarysowania
- mało wydajna karta grafiki
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio VGN-FW11M
Klaus Hinum (Update: 2015-10- 1)