Notebookcheck Logo

Test Sony Vaio Y21S1E

Wprowadzony do oferty Sony w czerwcu br.  Vaio Y21 różni się od starszego modelu Y11 zastosowaniem niskonapięciowego procesora Intela z nowej generacji Core. Czy uda się osiągnąć deklarowane przez producenta 9 godzin pracy na akumulatorze? Czy jakość wykonania zasłuży na wysoką notę? Czy wyświetlacz nadaje się do użytkowania pod gołym niebem? Na co stać nowy procesor Pentium U5400? Odpowiedzi na te pytania znalazły się w szczegółowej recenzji Y21S1E.

Sony Vaio Y21S1E

Obudowa

maksymalny kąt rozwarcia ekranu
maksymalny kąt rozwarcia ekranu
walec z tyłu laptopa
walec z tyłu laptopa
magnezowa obudowa to jest to
magnezowa obudowa to jest to

Ważący 1694 g Sony Vaio Y21S1E jest ciut lżejszy od poprzednika, Y11S1E (1715 g). Ten mały laptop z ekranem 13,3” nie posiada napędu optycznego. Priorytetem dla konstruktorów obudowy była mobilność. Wykazuje ona dużą sztywność wskutek zastosowania stopów lekkich metali. Używając normalnej siły, nie dawało się wygiąć notebooka w dwóch rękach.

Metalowe wzmocnienia obudowy są pod tym względem nieocenione. Twardy, metaliczny materiał, z którego wykonano spód komputera, jest wysokiej klasy i dobrze leży w dłoni. Zdaniem testującego to idealny budulec do produkcji jednostki zasadniczej laptopa. Drobnym mankamentem jest kolebiący się delikatnie akumulator. Ze względu na sposób zaczepienia trzyma się on jednak dobrze obudowy.

Podkładka pod ręce jest bardzo solidna i nie ugina się w żadnym miejscu. To samo tyczy się płytki dotykowej. Spód i obszar za klawiaturą również nie ustępują pod naciskiem. Nawet przy mocnym naduszaniu. Elastyczność wykazują natomiast niektóre obszary klawiatury – ugina się ona w okolicach klawiszy E-R-T oraz prawego klawisza shift.

Zielone, płaskie wieko jest należycie sztywne. Wygina się tylko, kiedy podnosi się je za jeden z rogów. Wygląda na to, że producent włożył trochę wysiłku w udoskonalenie wytrzymałości tego elementu. Wieko ugina się tylko pod mocnym naciskiem. Jako że jest cienkie, naciski przenoszone są jednak na matrycę.

Zawiasy są dość ciasne. Ekran trzyma się należycie w każdej pozycji (otwiera się maksymalnie do kąta około 130 stopni). Wstrząsy zewnętrzne nie powodują dygotania pokrywy. Do otworzenia wieka wystarczy jedna ręka, gdyż jednostka zasadnicza pozostaje wtedy na podłożu.  

Matowa powierzchnia pulpitu roboczego sprzyja użytkownikowi. Zrezygnowano z dziurkowanej faktury (z Y11), ale tworzywo jest przyjemne w dotyku i nie zostają na nim odciski palców. Białe klawisze dobrze kontrastują ze srebrnym tłem.  
Złącza w Vaio Y21S1E są rozdzielone równo pomiędzy dwie ścianki boczne. Na przedniej krawędzi obudowy znajdują się dwa czytniki kart. Z tyłu umieszczono tylko akumulator.

Układ portów nie jest przyjazny dla osoby obsługującej mysz lewą ręką. Główni winowajcy to wyjścia VGA i HDMI obok siebie na lewej ściance. Kabelek od FireWire (i.LINK) też będzie przeszkadzał korzystaniu z myszy. Ten ostatni interfejs nie występuje praktycznie w innych laptopach tej klasy.  

Y21S1E, podobnie jak poprzednik, nie posiada wbudowanego napędu optycznego. W Niemczech jednak nabywca może zorganizować sobie urządzenie zewnętrzne za darmo. Wystarczy się zarejestrować w systemie Sony, a firma prześle właścicielowi laptopa nagrywarkę DVD DRX-S70U (o wartości 79 euro). Napęd USB combo nie posiada niestety własnego zasilacza i tym samym nie nadaje się do mobilnego użytkowania. Jakość wykonania jest wysokiej próby (obudowa z aluminium). W Polsce Sony nie prowadzi podobnej akcji.

przód: czytnik kart
przód: czytnik kart
lewy bok: gniazdo zasilania, blokada Kensingtona, VGA, HDMI, USB, FireWire, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: gniazdo zasilania, blokada Kensingtona, VGA, HDMI, USB, FireWire, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: ExpressCard/34, 2x USB, LAN
prawy bok: ExpressCard/34, 2x USB, LAN

Osprzęt

Odseparowane od siebie dużymi odstępami klawisze zajmują jako całość prawie całą szerokość platformy roboczej. Opór i skok są soczyste i wyraźne. Klawisze są raczej twarde, ale ta ich cecha jest łagodzona przez miejscowe uginanie się powierzchni klawiatury.

Można rekomendować tę klawiaturę osobom dużo piszącym, między innymi za dobre trzymanie się palców na nich i inne właściwości. Klawisze znajdują się w niewielkim obniżeniu. Dłonie opierają się na wyniesionej nieco przedniej części pulpitu roboczego i palce uderzają w klawisze z pewnej wysokości.  

Gładzik znajduje się na równi z podpórkami pod ręce. Obszar płytki dotykowej wyznacza nikła krawędź. Sterowny tym przyrządem kursor przemieszcza się po ekranie precyzyjnie. Matowa powierzchnia tabliczki jest czuła po same brzegi.  
 
Gładzika nie da się wyłączyć przez kombinację z Fn. Jest to urządzenie obsługujące multidotyk (Synaptics V7.4). Dzięki temu można powiększać lub pomniejszać zawartość strony lub przewijać np. dokumenty w edytorze tekstów. Jeżeli taki sposób nie odpowiada użytkownikowi, można przewijać w pionie i poziomie jednym palcem (w wydzielonych strefach przewijania).

Tastatur
Tastatur
freistehende Tasten
freistehende Tasten
Touchpad
Touchpad

Obraz

błyszcząca matryca daje efekt lustra
efekt lustra

Matryca wypadła niezbyt okazale ze względu na niski raczej kontrast i jasność obrazu poniżej przeciętnej. Ma ona przekątną 13,3” (34 cm) i rozdzielczość 1366x768 pikseli.  

Przy nie najgorszej wartości czerni (0,81 cd/m²) proporcja kontrastu wynosi 223:1. Podobne wskazania są właściwe większości laptopów biurowych i multimedialnych, przy czym informują, że jakość wyświetlacza jest taka sobie. Pożądany byłby kontrast przekraczający wartość 400:1. W przypadku minilaptopa nie jest to jednak mankament o dużym znaczeniu. Kolory wszelako nie wyglądają tak ostro i soczyście, jak mogłyby, gdyby zastosowano ekran lepszego sortu.

164
cd/m²
178
cd/m²
180
cd/m²
175
cd/m²
181
cd/m²
184
cd/m²
177
cd/m²
192
cd/m²
195
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 195 cd/m² (Nits) średnia: 180.7 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
na akumulatorze: 152 cd/m²
kontrast: 223:1 (czerń: 0.81 cd/m²)

Maksymalny zmierzony poziom jasności wyniósł 181 cd/m². Biorąc pod uwagę, że matryca jest błyszcząca, a sam laptop należy do kategorii najbardziej mobilnych, przydałaby się luminancja o wartości 250 cd/m² lub wyższej. Co więcej, po przejściu na zasilanie z akumulatora jasność obrazu dość znacznie spada (do 152 cd/m² w najlepiej podświetlonej środkowej części ekranu) i nie da się tego zmienić. Do pracy na powietrzu trzeba szukać miejsca w cieniu. W słońcu, patrząc na wprost, widać ciemny obraz. Ze względu na błyszczącą powierzchnię występują także przeszkadzające w odczytywaniu treści z ekranu refleksy. Y21S1E nie posiada czujnika światła stosowanego w serii Vaio S.

niebezpośrednia operacja słoneczna
niebezpośrednia operacja słoneczna
odbicie ręki użytkownika widoczne lepiej niż obraz
odbicie ręki użytkownika widoczne lepiej niż obraz
bezpośrednia operacja słoneczna
bezpośrednia operacja słoneczna

Poziome kąty widzenia są do przyjęcia. Tekst można odcyfrować przy odchyleniu o 45 stopni od pozycji idealnie na wprost. Z tego punktu obraz wydaje się już dość ciemny (strata kontrastu zaczyna się od kąta 25 stopni).

Przy odchyleniu ekranu od siebie o 35 stopni od idealnej pozycji na wprost wyświetlany tekst jest jeszcze czytelny. Przekłamania kolorów zaczynają być widoczne od kąta 10 stopni. Podobnie jest z jasnością obrazu – obniża się ona wskutek odchylenia o kilka stopni i ten spadek szybko się pogłębia. Jednym słowem, by widzieć idealny obraz, trzeba patrzeć na ekran dokładnie na wprost.

Sony Vaio Y21S1E

Osiągi

Spośród nowych niskonapięciowych Intela znamy już z testów możliwości jednostek i5-520UM oraz i3-330UM. Teraz przydarzyło się zweryfikować potencjał słabszego procesora, oznaczonego nazwą Pentium.

Pentium U5400 (dwurdzeniowy, 1,2 GHz, 3 MB L2 Cache) różni się od i3-330UM tym, że nie posiada obsługi czterech wątków (brak Hyper-Threading) i sprzętowego wsparcia wirtualizacji (brak VT-x). Jego taktowanie, zasób pamięci podręcznej i TDP (18 W) są identyczne. Należy pamiętać, że w procesorze zintegrowano rdzeń graficzny (GMA HD) i kontroler pamięci.  

Układ GMA HD jest taktowany z częstotliwością 166-500 MHz. Tym samym jest trochę słabszy od tych samych układów ze standardowych procesorów Core i3/i5 (tamte mają taktowanie dochodzące do 667 MHz). Potwierdza to 3DMark2006, w którym laptop Sony uzyskał 1107 pkt., co jest słabym wynikiem. GMA HD z normalnego (a nie niskonapięciowego) procesora osiąga w tym teście 1300-1900 pkt. (w zależności od modelu procesora). Wydajność w grafice 3D jest nieco lepsza od starszej karty zintegrowanej, GMA 4500MHD, ale jest odpowiednia tylko do gier o bardzo małych wymaganiach sprzętowych. GMA HD wspiera procesor w dekodowaniu materiału HD (formatu AVC/VC2/MPEG2), dzięki czemu uzyskuje się płynne odtwarzanie filmów. Wsparcie sprzętowe musi być jednak obsługiwane przez dany odtwarzacz czy program do edycji wideo.   

Pentium U5400 daleko do wydajności standardowych procesorów Intela najnowszej generacji. Nie dość, że cechuje się niskim taktowaniem, to nie posiada technologii Turbo Boost, Hyper-Threading i instrukcji AES. Dlatego też jednostka ta legitymuje się osiągami zbliżonymi do dwurdzeniowych procesorów niskonapięciowych starszej generacji (Penryn).

W teście Cinebench R10 Single CPU (wersja 64-bitowa) U5400 uzyskał 1691 pkt., Core 2 Duo SU7300 - około 1630, a Pentium SU4100 - około 1540 pkt. Z kolei test Multi CPU został ukończony z wynikiem 3246 pkt., wobec około 3050 pkt. zdobywanych przez SU7300 i około 2880 pkt. dla SU4100). Pentium U5400 jest zatem formalnie szybszym procesorem, ale jego wydajność obliczeniowa nie jest znacząco większa. Tym samym przewaga Vaio Y21S1E nad Y11S1E powinna być marginalna.

Czy test PCMark Vantage to potwierdzi? Okazało się, że tak. Vaio Y211S1E wypadł w nim nieco lepiej od modelu Y11S1E z wynikiem 2852 pkt. (starszy zaliczył 2715 oczek). Niewielka poprawa wyniku wzięła się z nieco wydajniejszej grafiki zintegrowanej (2084 do 1700 pkt. dla nowszego modelu) i szybszego dysku twardego (3451 do około 2900 pkt. w składowej HDD Score).

Korzystając z testowanego laptopa, odczuwało się płynność działania. Uruchomienie kilku programów nie powodowało opóźnień w reakcjach. Niewątpliwie przydało się tutaj posiadanie fabrycznie zainstalowanych 4 GB RAM DDR3.  

W testowanym modelu zastosowano dysk twardy Toshiby (MK3265GSX) o pojemności 320 GB i prędkości 5400 obr/min. W teście odczytu sekwencyjnego HDTune odnotowano średnio 70,6 MB/s, co jest dobrą wartością.

CPU-Z CPU
DPC Latency Checker - opóźnienia w trybie jałowym
HWInfo
HDTune
GPU-Z
CPU-Z RAM SPD
CPU-Z RAM
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Cache
DPC Latency Checker - opóźnienia przy wyłączaniu/włączaniu WLAN
3DMark 03 Standard
3061 pkt.
3DMark 05 Standard
2196 pkt.
3DMark 06 Standard Score
1107 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
2641 pkt.
PCMark Vantage Result
2852 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1342
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
2605
Cinebench R10 Shading 32Bit
62
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
1691 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
3246 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
86 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
0.78 Points
Pomoc
Toshiba MK3265GSX
przesył danych (minimum): 30.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 93.3 MB/s
przesył danych (średnio): 70.6 MB/s
czas dostępu: 17.5 ms
szybkość interfejsu: 85 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Wpływ na otoczenie

wylot powietrza z cichego układu chłodzenia
wylot powietrza

Hałas

Mały, poręczny laptop powinien być możliwie cichy, gdyż komputery tego typu są często użytkowane w miejscach, gdzie nie toleruje się hałasu. Poza tym z racji słabej mocy obliczeniowej procesora głośny wentylator tak czy inaczej byłby nie do przyjęcia.  

Podczas normalnego użytkowania mały laptop Sony okazał się cichy (31 dB). Wiatraczek często się wyłączał i wówczas jedyny odgłos dobiegający z komputera pochodził od dysku twardego (29,3 dB). Zależnie od poziomu szumu w otoczeniu użytkownik może nawet nie zwrócić uwagi, że wentylator się załącza, kiedy korzysta z internetu czy przegląda zdjęcia. 

Oszczędny procesor Intela i brak niezależnej karty grafiki dały w efekcie niski poziom emisji szumu podczas obciążenia podzespołów. Kiedy zmuszono do wysiłku oba rdzenie CPU, zmierzono maksymalnie 33,1 dB. Użytkownik nie uświadczy w takich warunkach głośniejszej pracy komputera, gdyż wartość tę uzyskano w wysokiej temperaturze otoczenia (27°C). W teście ekstremalnym  (Prime95+FurMark) z kolei szum wiatraczka zrobił się dość głośny (37,1 dB).

Hałas

luz
29.3 / 31.1 / 31 dB
HDD
31.1 dB
obciążenie
33.1 / 37.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
CPU: maksymalnie 57°C pod obciążeniem
CPU: maksymalnie 57°C pod obciążeniem

Ciepło

W wysokiej temperaturze otoczenia, kiedy laptop pracował w trybie jałowym lub służył do obsługi aplikacji biurowych, obudowa Vaio Y21S1E osiągnęła temperatury grubo przekraczające 30°C na spodzie i na wierzchu jednostki zasadniczej. To niskie wartości, które dobrze świadczą o tym komputerze. Co ciekawe, temperatury w tych warunkach są miejscami nieco wyższe niż podczas pracy z obciążeniem, a to ze względu na leniwą lub pasywną postawę układu chłodzenia.

Podczas testów mocno obciążających grafikę i procesor obudowa tego małego laptopa utrzymała komfortowe temperatury - najwyższe wartości wyniosły sporo poniżej 40°C. Po dwóch godzinach męczenia CPU i GPU maksymalna temperatura na powierzchni roboczej wyniosła 36°C, a na spodzie jednostki zasadniczej - 36,3°C (średnia maksimów w dziewięciu obszarach miała wartość około 34°C).

Nawet najbardziej wymagające testy (jak Prime95) nie były w stanie zagrzać procesora Pentium U5400, którego temperatura dochodziła maksymalnie do 57°C. Kiedy procesor nie jest obciążony, jego temperatura robocza utrzymuje się na poziomie około 40°C.

w stresie
 35.9 °C36 °C32.2 °C 
 36 °C35.7 °C32.3 °C 
 30 °C32.6 °C31.6 °C 
maks. w ogóle: 36 °C
średnia: 33.6 °C
33.5 °C36.3 °C36.3 °C
33.4 °C35 °C35.7 °C
32 °C33.3 °C33.3 °C
maks. w ogóle: 36.3 °C
średnia: 34.3 °C
zasilacz  48.6 °C | temperatura otoczenia 26.9 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.6 °C / 92 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36 °C / 97 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.3 °C / 97 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 33.2 °C / 92 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.2 °C / 91.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-4.9 °C / -8.9 F).

Głośniki

Umieszczone za klawiaturą głośniki wytwarzają raczej płaski dźwięk. O tyle dobrze, że nie charczą one na maksymalnej głośności. Ta ostatnia jest jednak relatywnie niska.

Wydajność akumulatora

Omawiany laptop posiada na wyposażeniu akumulator o pojemności 54 Wh. Dzięki temu uzyskuje długie czasy pracy, choć nie jest najlepszy w tej dziedzinie spośród laptopów zaliczanych do klasy CULV. Maksymalny przebieg wyniósł 8:07 h. Dla porównania Acer Aspire 1810TZ (11,6”, 64 Wh, SU4100) uzyskał w tym samym teście 12:40 h, a poprzednik, Vaio Y11S1E (13,3”, 54 Wh, SU7300), 10:52 h.

Podczas korzystania z internetu bezprzewodowego z jasnością na poziomie około 100 cd/m² akumulator wyczerpał się po 5:55 h. W tym czasie autor recenzji korzystał z serwisu Google Maps i odwiedzał witryny obciążające CPU w 5-20%.

Test odtwarzania filmu z DVD został przeprowadzony po podłączeniu napędu zewnętrznego pod USB (Sony Y21S1E nie posiada wbudowanego czytnika), który dysponował własnym zasilaniem. Projekcja została przerwana wyczerpaniem się akumulatora po 6:07 h.

Wydajność akumulatora
luz
8h 07min
sieć przez WLAN
5h 55min
DVD
6h 07min
obciążenie
2h 53min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.9 W
luzdarkmidlight 7.2 / 9.7 / 13.3 W
obciążenie midlight 26.7 / 31.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Sony Vaio Y21S1E
Sony Vaio Y21S1E

Oszczędne podzespoły, jak niskonapięciowy procesor Intel Pentium U5400 (1,2 GHz) i pamięć RAM DDR3, oraz zastosowanie akumulatora o pojemności 54 Wh umożliwiają Vaio Y21S1E dość długa pracę w odcięciu od zasilania sieciowego (np. prawie 6 h korzystania z internetu bezprzewodowego). Laptopowi Sony sporo brakuje jednak do najlepszych w tej kategorii notebooków Asusa.

Vaio Y21S1E dobrze wypada pod względem kultury pracy. Emisja ciepła jest zawsze (w tym pod obciążeniem) na akceptowalnym poziomie. Laptop ten jest zwykle bezgłośny w trakcie korzystania z niewymagających aplikacji.

Recenzenta oczarowała lekka, magnezowa obudowa. Pomimo niewielkiej wagi okazała się ona zaskakująco sztywna. Sony popracowało nad wytrzymałością pokrywy ekranu.

Błyszcząca matryca wyświetlająca zbyt ciemny obraz jest z kolei wielkim minusem, gdyż niweczy mobilność tego komputera. Ocena Y21S1E byłaby zdecydowanie wyższa, gdyby ekran był matowy i silniej podświetlony.

Aktualne ceny notebooka Sony Vaio Y21S1E

Sony Vaio Y21S1E
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Sony Vaio Y21S1E
z bliska: Sony Vaio Y21S1E

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio VPC-Y21S1E
Procesor
Intel Pentium U5400 2 x 1.2 GHz, Arrandale
Pamięć
4 GB 
, PC3-8500F
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LFP 16, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
Toshiba MK3265GSX, 320 GB 
, 5400 obr/min, 5400 obr/min, 8 MB pamięci podręcznej
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: SD, MS Duo/Pro-HG Duo
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1+EDR
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 326 x 226.5
Akumulator
54 Wh litowo-jonowy, 5000mAh, 10,8 V, VGP-BPS21A
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
24 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.694 kg, zasilacz: 149 g

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Sebastian Jentsch
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus P31F
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 380M
Recenzja Dell Latitude E4310
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 560M
Recenzja Dell Vostro V130
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 470UM
Dell Vostro V130 - recenzja z grubsza
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 470UM
Recenzja HP ProBook 5320m
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 350M
Recenzja Sony Vaio S12X9E/B
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 350M
Recenzja HP ProBook 4320s
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 330M

Za

+ dobre czasy pracy na akumulatorze
+ solidna obudowa i jakość jej powierzchni
+ dobra klawiatura
+ cichy i chłodny
+ nie jest łakomy na energię
+ szybki dysk twardy
+ FireWire (i.LINK) i ExpressCard/34

Przeciw

- zbyt ciemny obraz
- błyszcząca matryca
- relatywnie niska (jak na dzisiejsze standardy) wydajność CPU
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio Y21S1E
Sebastian Jentsch (Update: 2017-12-23)