Test tabletu Sony Xperia Z4 Tablet
Tekst i zdjęcia: Patrick Afschar Kaboli
Tłumaczenie: Sylwester Cyba
18/07/2015
Następca tabletu Xperia Z2, najcieńszego i najlżejszego modelu z 10-calowym ekranem, nosi nazwę Xperia Z4. Zmodyfikowano w nim podzespoły, lekko odświeżono obudowę i zmieniono matrycę na wyświetlacz o wyższej rozdzielczości (WQXGA).
Obudowa
Na pierwszy rzut oka w tablecie Sony Xperia Z4 Tablet nie widać usprawnień względem Z2. Patrząc na specyfikację, widać, że poprzednik miał obudowę o grubości 6,4 mm; w Z4 jest to tylko 6,1 mm. Jednak to zaledwie 0,3 mm różnicy i, kiedy położy się stary model obok nowego, wyglądają one niemal tak samo. Z4 waży 393 g, a w konfiguracji tylko z WiFi - o 4 g mniej. Wystarczy powiedzieć, że Apple iPad Air 2 jest o 50 g cięższy.
W omawianym modelu nie ma zatyczki dla gniazda USB. Za klapką chroniącą przed kurzem i wodą znalazły się gniazda nanoSIM i microSD. Zrezygnowano zaś z gniazda stacji dokującej.
Poprzednik był ganiony za mało sztywną konstrukcję. Nowy Z4 Tablet ma w pełni plastikową obudowę z chropowatą osłoną z tyłu. Przekłada się to na pewny chwyt bez ślizgania w dłoniach. Po ściśnięciu obudowa szybko zaczyna skrzypieć, a na ekranie pojawiają się zaburzenia wyświetlanego obrazu. Ściśnięty jeszcze mocniej, tablet wydaje dźwięk, jakby coś w nim się kruszyło. Jednym słowem, poprawy na tym polu nie ma.
Pamięć i złącza
Nadal ciężko narzekać na podzespoły Sony Xperia Z2 Tablet. Tym bardziej nowy flagowy model ma się czym wykazać. Zastosowano w nim najszybszy z dostępnych układów Qualcomm, a mianowicie ośmiordzeniowy Snapdragon 810 taktowany zegarem 2 GHz i wspomagany wydajny układ grafiki Adreno 430.
Jeśli idzie o całą resztę, postawiono na sprawdzone rozwiązania. Wielkość pamięci masowej to nadal 32 GB. Zasób pamięci RAM to, tak jak w poprzedniku, 3 GB. Można się posiłkować czytnikiem kart pamięci microSD obsługującym nośniki o pojemności do 128 GB każdy. W każdej chwili można poprzenosić na kartę pamięci mniej istotne aplikacje. Zachowano też gniazdo USB 2.0 obsługujące MHL 3.0 (Mobile High-Definition Link) i OTG (USB On-The-Go).
Oprogramowanie
Po wyciągnięciu z pudełka tablet Sony Xperia Z4 Tablet posiadał system operacyjny Android Lollipop 5.0.2, czyli nie taki najnowszy. Udostępnienie aktualizacji do wydania 5.1.x jest tylko kwestią czasu.
Takie opóźnienie wynika z tego, że Sony szykuje własne usprawnienia i dodatki dla systemu Andoid. Dochodzą do tego aplikacje dostępne tylko dla serii Xperia, takie jak: Walkman (odtwarzacz muzyki) i Album (organizowanie zdjęć i filmów). Zestaw dostępnego oprogramowania jest ten sam, co w modelu Z2 Tablet.
Łączność i odbiornik GPS
W Sony Xperia Z4 Tablet obecne są wszelakie moduły łączności bezprzewodowej. Od WiFi pracującego na pasmach 2,4 i 5 GHz oraz wykorzystującego technologię MIMO (do 867 Mb/s) po modem 4G (LTE Cat. 6 – pobieranie do 300 Mb/s i wysyłanie danych do 50 Mb/s), który nie sprawiał problemów.
Siła sygnału WiFi utrzymywała się na wysokim poziomie. Było dobrze w promieniu 10 metrów w obrębie lokalu z pięcioma pomieszczeniami. Gorzej było po ukryciu się za betonową ścianą, kiedy to łączność z routerem zanikała.
Można też korzystać z modułów Bluetooth 4.1 oraz NFC i ANT+ (łączność z gadżetami takimi jak zegarek, pulsometr czy kontrola oświetlenia).
Odbiornik sygnałów nawigacji satelitarnej współpracuje z systemami GPS, rosyjskim GLONASS i chińskim BeiDou. W pomieszczeniach, co normalne, nie łapał sygnału, a na zewnątrz trwało to kilka sekund.
Tablet w roli nawigacji sprawdzono w porównaniu z profesjonalnym odbiornikiem Garmin GPSMAP 64s. Zrzuty ekranu pokazują zapis trasy wycieczki rowerowej, jednocześnie ukazując pewne niedoskonałości modelu Z4 Tablet. Widać, że nie radzi on sobie z ostrymi zakrętami, a czasami zapisana pozycja to obszar wód stojących. Koniec końców trasa zarejestrowana przez przetestowany tablet była o około 200 metrów krótsza od faktycznie przebytej. Wniosek z tego taki, że Z4 Tablet dobrze nada się jako nawigacja zapasowa lub jako przewodnik po mieście.
Funkcja telefonu
Z tabletu Sony Xperia Z4 Tablet można dzwonić i to nie tylko za pośrednictwem aplikacji Skype (VoIP). Rozmowy są zestawiane przy pomocy modemu LTE. Dostępna jest automatyczna sekretarka występująca jako jedna z fabrycznie wgranych aplikacji.
Nie ma problemu z utrzymaniem tabletu podczas rozmowy, a rozmówca jest dobrze słyszalny. Po drugiej stronie, w aparacie rozmówcy, wychodzą jednak niedoskonałości w zbieranym przez Xperię dźwięku – jest on zniekształcony i sztuczny. Przekłada się to także na niską jakość rozmów przez internet. Co za tym idzie, zalecane jest wykorzystanie słuchawki z mikrofonem Bluetooth.
Kamerki
Temat kamerek jest przez wielu producentów tabletów traktowany po macoszemu. O ile duży tablet nie będzie zbyt często wykorzystywany jako narzędzie foto-wideo, to i tak większość użytkowników oczekuje świetnej jakości rejestrowanego obrazu.
Tak jak w modelu Z2, w omawianym tablecie wykorzystano czujnik 8,1 Mpx (3264 x 2448 pikseli, proporcja 4:3, ISO do 3200). Z przodu zaś można stwierdzić usprawnienie – kamerka 5,1 Mpx zastąpiła kamerkę 2 Mpx. W przypadku obu kamerek modelu Z4 filmy można nagrywać w jakości nie wyższej niż 1080p (Full HD).
Oczywiście zdjęcia wykonywane aparatem umieszczonym od frontu zyskały na jakości. Widać na nich więcej szczegółów i są ostrzejsze. Na dodatek kolory wydają się być żywsze.
Jeśli idzie o kamerkę wyższej rozdzielczości, tu też może być mowa o poprawieniu jakości rejestrowanego obrazu. Przede wszystkim zdjęcia są ostrzejsze z miejscem na dalsze usprawnienia.
Porównanie zdjęć
Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.
Scena 1Scena 2Scena 3Urządzenia wejścia
Ekran nie zmienił się na tle poprzednika i nadal ma przekątną 10,1". Zmianie nie uległ też mechanizm obsługujący sterowanie tabletem przez dotyk. Nadal obsługuje do 10 punktów styku jednocześnie i realizuje takie zadania bez problemu. Reakcja na dotyk jest szybka i działa równie dobrze na skraju ekranu i w jego centrum.
Sony wgrywa własną wirtualną klawiaturę. Wyświetlane przyciski są duże i umożliwiają szybkie pisanie. Podpowiedzi wyświetlane w trakcie pisania są zazwyczaj trafne.
Obudowa mieści niewiele przycisków – wyłącznik i niewielki regulator głośności. Można z nich korzystać bez niespodzianek, a ich skok jest odpowiedni. Reszta niezbędnych przycisków jest naekranowa.
Ekran
Sony zwykle nie bierze udziału w wyścigu na jak najwyższą rozdzielczość montowanych wyświetlaczy. We flagowym smartfonie Xperia Z3 Plus jest to ledwie Full HD, a telefony konkurencji mają rozdzielczość WQHD. W tablecie Xperia Z4 jest inaczej – rozdzielczość 10-calowego ekranu to WQXGA, 2560 x 1600 pikseli (298 ppI).
|
rozświetlenie: 92 %
na akumulatorze: 471 cd/m²
kontrast: 1024:1 (czerń: 0.46 cd/m²)
ΔE Color 8.69 | 0.5-29.43 Ø4.91
ΔE Greyscale 11.24 | 0.5-98 Ø5.2
99% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
Gamma: 2.17
Ten wyświetlacz to produkcja własna Sony z serii Triluminos. Maksymalna zmierzona jasność wyniosła 457 cd/m², czyli nieco więcej, niż we wcześniejszym modelu. Poziom czerni, 0,46 cd/m², przełożył się na kontrast w wysokości 1024:1. Jednocześnie poziom rozświetlenia jest wyjątkowo wysoki (92%). Jednym słowem, jest to jeden z najlepszych wyświetlaczy pośród stosowanych w tabletach.
Dobry poziom czerni zapewnia odpowiednią głębię i intensywność kolorów, które miejscami są jednak przejaskrawione. Odstępstwa od ideału mają miejsce przede wszystkim w przypadku koloru niebieskiego. Reszta jest zgodna i pokrywa się z przestrzenią barwną sRGB.
Odnotowano duże spadki jasności obrazu przy kątach odchylenia większych niż 45 stopni. Problemem są też refleksy i odciski palców utrwalane na powłoce ochronnej ekranu. Pracy pod chmurką sprzyja natomiast wysoka jasność wyświetlanego obrazu.
Osiągi
Od modelu flagowego wymaga się dużo i, jak zostało odnotwane na wstępie, obudowa mieści wyjątkowo wydajny układ Snapdragon 810 MSM8994 (64-bitowy, rdzenie Cortex A57 i A53). Pod obciążeniem taktowanie sięga 2 GHz, a w czasie spoczynku jest to co najwyżej 1,5 GHz. W razie potrzeby mogą współdziałać wszystkie dostępne rdzenie.
Procesor ten zapewnia bohaterowi niniejszej recenzji bardzo dobre wyniki w testach syntetycznych. Omawiany tablet osiągał w nich albo najlepszy wynik, albo był tylko trochę gorszy od konkurencyjnych konstrukcji.
Podobnie jest z układem grafiki Adreno 430, który należy do najwydajniejszych GPU stosowanych w tabletach. Jest on taktowany zegarem 650 MHz i wspiera biblioteki DirectX 11 i OpenCL 1.2. Szybszy może być tylko układ ARM Mali-T760 MP8.
Scalak Adreno 430 jest wytwarzany w litografii 22 nm. Miewa on problemy z wysoką temperaturą. Bardzo dobry rezultat udało się uzyskać w teście 3DMark Ice Storm Unlimited, gdzie wynik Overall and Graphics wyszedł dużo lepiej, niż w konkurencyjnych tabletach. Część poświęcona procesorowi z elementami fizyki dała już znać o tym, że wystąpiła wysoka temperatura, która zaniżyła uzyskany wynik.
Po kilku pętlach w GFX Benchmark 3.0 było już widać spadek wydajności. Pod koniec testu składającego się z 30 powtórzeń dało się stwierdzić wyjątkowo duży spadek osiągów.
Wszelkie testy związane z przeglądarkami internetowymi wypadły bardzo dobrze.
Wbudowany nośnik pamięci masowej o pojemności 32 GB jest wyjątkowo szybki. Radzi sobie nawet z materiałem wideo 4K i wypada dobrze w testach takich jak AndroBench 3 i Basemark OS II.
Geekbench 3 | |
32 Bit Single-Core Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
32 Bit Multi-Core Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
64 Bit Single-Core Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
64 Bit Multi-Core Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Apple iPad Air 2 2014 |
AnTuTu v5 - Total Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Apple iPad Air 2 2014 |
AndEBench | |
Native (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Java (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 |
Smartbench 2012 | |
Productivity Index (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Gaming Index (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 |
BaseMark OS II - Overall (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
PassMark PerformanceTest Mobile V1 - System (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
3DMark | |
1280x720 offscreen Ice Storm Unlimited Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
1280x720 offscreen Ice Storm Unlimited Graphics Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
1280x720 offscreen Ice Storm Unlimited Physics (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
2560x1440 Sling Shot OpenGL ES 3.0 (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
2560x1440 Sling Shot Extreme (ES 3.1) (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Apple iPad Air 2 2014 |
GFXBench (DX / GLBenchmark) 2.7 | |
T-Rex Onscreen (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
1920x1080 T-Rex Offscreen (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
GFXBench 3.0 | |
on screen Manhattan Onscreen OGL (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
1920x1080 1080p Manhattan Offscreen (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
BaseMark OS II - Graphics (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
Basemark X 1.1 | |
Medium Quality (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
High Quality (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
Octane V2 - Total Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
Mozilla Kraken 1.1 - Total (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
Vellamo 3.x | |
Browser (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Metal (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Multicore Beta (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 |
Browsermark - 2.1 (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
Sunspider - 1.0 Total Score (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
WebXPRT 2013 | |
Overall (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
Photo Effects (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
Face Detection (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
Stocks Dashboard (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 | |
Offline Notes (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
BaseMark OS II - Web (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
Peacekeeper - --- (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
* ... im mniej tym lepiej
AndroBench 3-5 | |
Sequential Read 256KB (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Sequential Write 256KB (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Random Read 4KB (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Random Write 4KB (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z2 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 |
BaseMark OS II - Memory (sortuj wg wyników) | |
Sony Xperia Z4 Tablet | |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 | |
Apple iPad Air 2 2014 |
Gry
Z grami (na Androida) oczywiście nie ma problemu. Można śmiało powiedzieć, że tablet radzi sobie ze wszystkimi tytułami dostępnymi na rynku i da radę jeszcze z wieloma nowościami, które pojawią się w najbliższym czasie.
W grach nie zauważono objawów obniżenia osiągów z powodu przegrzewania. Wszelkie uruchomione tytuły chodziły płynnie i bez przycinek.
Wpływ na otoczenie
Ciepło
Latem podczas upałów temperatura obudowy może mieć znaczenie. W modelu Xperia Z4 Tablet bez obciążenia temperatura skacze do 40°C (we wcześniejszym modelu było to o 10 stopni mniej), a pod pełnym obciążeniem maksimum wyniosło 47°C (co oczywiście wyjątkowo niekorzystnie wpływa na komfort użytkowania).
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.7 °C / 105 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.4 °C / 117 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 35 °C / 95 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.
Głośniki
Głośniki stereo są umieszczone z przodu urządzenia. Na tle poprzednika powędrowały one nieco w górę, co zapobiega ich zasłanianiu dłońmi np. podczas gry.
Nie można narzekać na poziom głośności; jest on wysoki. Tony średnie i wysokie są oddawane na dobrym poziomie, a bas jest zbyt płytki. Wynika to oczywiście z braku głośnika niskotonowego.
Wydajność akumulatora
Podczas testów okazało się, że dołączony w zestawie zasilacz 7,5 W jest za słaby. Wiele razy na zasilaniu z sieci i przy przeprowadzaniu testów gier i testów syntetycznych pokazywał się komunikat, że akumulator nie będzie dalej ładowany. Stopień naładowania zmniejszał się podczas działania urządzenia. Akumulator ma pojemność 21,6 Wh, 6000 mAh.
W teście czytelnika przy minimalnej jasności obrazu uzyskano 35 godzin i 35 minut pracy, czyli dużo więcej od konkurencyjnych tabletów. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że autor wyłączył wszystko, co zbędne (m.in. włączył tryb na czas lotu samolotem). W warunkach domowych wynik ten może być dużo gorszy.
Pod obciążeniem, w aplikacji Stability Test, omawiany tablet pracował trzy godziny. Jasność obrazu była ustawiona na maksimum, a wszystkie moduły łączności były włączone.
Najbardziej miarodajny test WiFi (odświeżanie treści w przeglądarce internetowej co 30 sekund, jasność ustawiona na 150 cd/m²) dał wynik 8 h 45 min. To rezultat gorszy od osiągnięć modeli Samsung Galaxy Note 10.1 2014 i Sony Xperia Z3 Tablet Compact. Pracowały one o około 10% dłużej.
Bohater niniejszej recenzji został też poddany testowi odtwarzania materiału wideo. Był to film Big Buck Bunny w jakości 1080p (H.264) odtwarzany raz po raz dzięki aplikacji Video Looper. Wszystkie moduły łączności były w tym teście wyłączone, jasność obrazu została ustawiona na 150 cd/m² i tablet działał tak prawie 12 godzin (dane producenta mówią o 17 godzinach pracy).
Sony Xperia Z4 Tablet Adreno 430, 810 MSM8994, 32 GB eMMC Flash | Sony Xperia Z2 Tablet Adreno 330, 801 APQ8074AB, 32 GB eMMC Flash | Sony Xperia Z3 Tablet Compact Adreno 330, 801 MSM8974AC, 16 GB eMMC Flash | Samsung Galaxy Note 10.1, 2014 Edition Adreno 330, 800 MSM8974, 16 GB eMMC Flash | Samsung Galaxy Tab S 10.5 Mali-T628 MP6, 5420 Octa, 16 GB eMMC Flash | Apple iPad Air 2 2014 PowerVR GXA6850, A8X, 128 GB eMMC Flash | |
---|---|---|---|---|---|---|
Czasy pracy | 43% | 56% | 68% | 29% | 4% | |
H.264 | 705 | 875 24% | 871 24% | 395 -44% | 562 -20% | |
WiFi v1.3 | 525 | |||||
Load | 166 | 268 61% | 310 87% | 279 68% | 333 101% | 212 28% |
WiFi | 590 | 841 | 1105 | 600 | 630 |
Za
Przeciw
Podsumowanie
Tablety Sony są smukłe, lekkie, i wodoodporne; taki jest i Xperia Z4 Tablet. Mimo zastosowania plastiku bryła i wykonanie mogą się podobać. Rzeczywiście jest on lżejszy od tabletów konkurencyjnych marek. Do tego dysponuje bardzo wydajnym SoC, ma dużo wolnego miejsca w pamięci RAM, można wspomagać się kartami microSD, a do tego do dyspozycji użytkownika są wszystkie możliwe moduły łączności bezprzewodowej. Nie do przecenienia jest wyświetlacz wysokiej rozdzielczości o wysokim kontraście i z wyrazistą czernią. Głośniki grają czysto, a kamerki nie są tylko dla ozdoby.
Oczywiście upakowanie tylu elementów w tak smukłej obudowie musiało skończyć się pewnymi dolegliwościami. Z4 Tablet pod obciążeniem rozgrzewa się do nieprzyjemnych w kontakcie temperatur. Wysokie temperatury mają też negatywny wpływ na wydajność urządzenia. Na dodatek do tak wydajnego sprzętu dołączono za słaby zasilacz, co przekłada się na bardzo długi czas ładowania (5:50 h) i niewielki pożytek z kabla zasilającego podczas maksymalnego obciążenia (drenaż akumulatora). Nie poprawiono też sztywności konstrukcji, a czasy pracy na akumulatorze są takie sobie.