Test Toshiba Qosmio X70-A
21/09/2013
Przedstawiciele serii Qosmio to najwydajniejsze, najbogaciej wyposażone laptopy Toshiby. Najnowszy X70-A został wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Haswell oraz kartę grafiki GeForce GTX 770M, jedną z najwydajniejszych propozycji Nvidii do laptopów. Przetestowany model posiadał także m.in. matrycę Full HD, 32 GB pamięci RAM, dysk SSD oraz dwa dyski twarde.
Obudowa
Qosmio X70-A niewiele różni się od poprzednika, modelu X870. Czerwone akcenty przydają omawianemu laptopowi indywidualności. Elementy te to lakierowane aluminium.
Wieko koloru starego srebra jest wykonane głównie z aluminium ozdobionego drobnym wzorem. Pokrywa ekranu jest relatywnie sztywna, ale większy nacisk na wieko powoduje jednak zaburzenia obrazu na włączonej matrycy. Logo Qosmio jest podświetlane na czerwono. Klapę można bez problemu podnieść jedną ręką. Chybotanie się ekranu po zmianie kąta nachylenia jest nieznaczne.
Pulpit roboczy i oprawa klawiatury są również wykonane z aluminium. Ten materiał jest miły w dotyku, a wspomniane powierzchnie raczej nie są podatne na odciski palców. Spód laptopa, wykonany z czarnego plastiku, ma chropowatą fakturę.
Toshiba X70-A jest dość lekka (~3,4 kg) jak na swoje gabaryty (17,3", 418,6 x 272,5 x 44 mm).
Jednostka zasadnicza jest bardzo sztywna. Nie da się tutaj niczego wykrzywić, ani ugiąć; nie występuje także trzeszczenie. Odstępy między elementami są wszędzie równe.
Dostęp do podzespołów jest możliwy poprzez zdjęcie pokrywy serwisowej na spodzie laptopa, do czego trzeba odkręcić tylko jedną śrubkę. W następstwie uzyskuje się dostęp do obu dysków twardych, dwóch gniazd pamięci RAM, karty Wi-Fi i bateryjki BIOS-u.
Da się też zdjąć cały spód laptopa. Należy w tym celu odkręcić liczne śrubki, które są schowane pod gumowymi nóżkami. Potem trzeba wymontować napęd optyczny, gdyż pod nim znajdują się dwie kolejne śrubki. Dopiero teraz można się dostać do wentylatora.
Poprzez spód nie ma dostępu do dwóch pozostałych gniazd pamięci RAM oraz dysku SSD. By dostać się do nich, trzeba najprawdopodobniej zdjąć klawiaturę. Ta była jednak tak dokładnie dopasowana, że autor zrezygnował z jej demontowania (nie chcąc ryzykować uszkodzenia wypożyczonego sprzętu).
Akumulator nie jest wbudowany i można go łatwo odczepić.
Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest prawie identyczne, jak w poprzedniku. Cztery USB 3.0, HDMI i VGA, LAN oraz dwa gniazda audio. Podobnie jak w X870, dwa USB mogą ładować urządzenia zewnętrzne, kiedy laptop jest wyłączony. Kiedy komputer jest wyłączony, działa także wejście mikrofonowe. Można więc np. podłączyć komórkę, by wykorzystać głośniki laptopa. Funkcje te trzeba jednak uaktywnić w BIOS-ie.
Niestety nie zmieniono rozmieszczenia złączy. Większość portów znajduje się na prawej ściance bocznej, toteż przy ich pełnym obłożeniu może być problem z miejscem potrzebnym do używania myszki trzymanej z prawej strony laptopa.
Osprzęt
Qosmio X70-A posiada klawiaturę wyspową, a więc poszczególne klawisze są rozstawione w dużych (4-milimetrowych) odstępach od siebie. Klawisze alfanumeryczne mają 14 x 14 mm, są matowe, czarne i płaskie. Klawisze mają przyjemny, średni skok. Odskok klawiszy mógłby być wyraźniejszy. Klik klawiszy jest dość głośny, ale klawiatura nie jest zbyt hałaśliwa.
Klawiatura Qosmio X70-A jest podświetlana na czerwono. Podświetlenie można włączyć lub wyłączyć (kombinacją klawiszy Fn + Y), a nie ma możliwości regulacji natężenia podświetlenia. Domyślnie podświetlenie gaśnie po 15 s nieużywania klawiatury. W BIOS-ie można zmienić to ustawienie i wybrać podświetlenie na stałe.
Płytka dotykowa ma wymiary 112 x 78 mm, czyli jest duża. Jej powierzchnia jest gładka i ma zadowalające właściwości ślizgowe. Gładzik rozpoznaje dotyk wielopunktowy i precyzyjnie wykonuje przekazywane w ten sposób funkcje. Bardzo dobrze działa m.in. przewijanie. Przyciski gładzika są zintegrowane z płytką. Przy naciskaniu płytka stawia bardzo duży opór. Tylko w jej dolnej części wykonanie kliku przychodzi łatwiej. Odgłos towarzyszący naciskaniu jest głośny i nieco głuchy, ale nie przeszkadza.
Gładzik można wyłączyć podwójnym puknięciem w lewym górnym rogu płytki (stan nieaktywności gładzika jest sygnalizowany przez kontrolkę LED).
Obraz
Testowany egzemplarz został wyposażony w matrycę produkcji AU Optronics. Wszystkie modele z serii X70-A posiadają wyświetlacz 17,3" Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jest to błyszczący ekran typu TN, który według Toshiby cechuje się czasem reakcji na poziomie 8 ms.
|
rozświetlenie: 77 %
na akumulatorze: 316 cd/m²
kontrast: 645:1 (czerń: 0.49 cd/m²)
ΔE Color 8.1 | 0.5-29.43 Ø4.9
ΔE Greyscale 8.76 | 0.5-98 Ø5.2
65% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
65.2% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
89.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
68.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.37
Średnia luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia (niecałe 302 cd/m²) okazała się nieco niższa, niż w Qosmio X870 (323 cd/m²). Tak czy inaczej uzyskana wartość jest zadowalająca. Gorzej przedstawia się stopień równomierności podświetlenia (77%). Matryca MSI GE70 wypadła nieco lepiej w obu wspomnianych kategoriach (312 cd/m², 84%). Przy prawej krawędzi matrycy Toshiby autor zaobserwował dwie niewielkie jaśniejsze obszary (bleeding), ale wada ta nie przeszkadzała w normalnej pracy.
Głębia czerni na poziomie 0,49 cd/m² i kontrast w wysokości 645:1 to dość dobre wyniki. Czerń mogłaby być lepsza, ale jest akceptowalna. W subiektywnym odczuciu jest ona wystarczająco głęboka.
Pewnym zaskoczeniem było odwzorowanie przestrzeni barw. Pokrycie przestrzeni Adobe RGB osiągnęło 65%, a sRGB - 96%. Takie wyniki są poza zasięgiem większości innych laptopów. Niestety w stanie fabrycznym matryca Toshiby nie była skalibrowana. Średni błąd DeltaE 2000 dla skali szarości miał wartość 8,8, a dla kolorów - 8,1. Poza tym autor obserwował typowe dla matryc TN zaniebieszczenie obrazu.
W przypadku używania laptopa na dworze trzeba znaleźć cieniste miejsce. Choć wyświetlane treści są widoczne także w jasnym otoczeniu, odbicia pojawiające się na ekranie bardzo przeszkadzają. W pomieszczeniach nie ma większych utrudnień. Wysoka luminancja i dobry kontrast zapewniają bardzo dobrą czytelność obrazu.
Kąty widzenia matrycy Qosmio X70-A są dość szerokie jak na ekran typu TN. W poziomie nie obserwuje się pogorszenia jakości przy kącie 45°. W pionie zakres użytecznych kątów jest węższy i przy odchyleniach od pozycji optymalnej zmiany widzianego obrazu pojawiają się znacznie wcześniej.
Podczas testów gier autor obserwował efekt smużenia, który prawdopodobnie wynikał z długiego czasu reakcji matrycy.
Osiągi
Podzespoły testowanej wersji Toshiby Qosmio X70-A prezentują się okazale. Oprócz nowoczesnego procesora czterordzeniowego opartego na architekturze Haswell notebook ten był wyposażony w aż 32 GB pamięci operacyjnej, dysk SSD oraz dwa dyski twarde o łącznej pojemności 1,5 TB. Do tego dochodzi karta grafiki z wysokiej półki wydajnościowej. Dzięki temu omawiany model może zostać zaliczony do kategorii DTR (desktop replacement - substytut komputera stacjonarnego), albo być traktowany jako laptop do gier czy multimedialny.
Wspomniany procesor to Core i7-4700MQ. Jest on wykonany w technologii 22 nm, a jego TDP wynosi 47 W. Bazowa częstotliwość taktowania to 2,4 GHz. Taktowanie może jednak osiągnąć do 3,4 GHz (jeden rdzeń), 3,3 GHz (dwa rdzenie) lub do 3,2 GHz (dla czterech rdzeni), a to za sprawą technologii Turbo Boost. Poprzednik, i7-3630QM (Ivy Bridge), ma identyczne taktowanie, ale jego wydajność jest o około 10% niższa.
W teście jednowątkowym Cinebench R11.5 Toshiba Qosmio X70-A uzyskała 1,51 pkt., wynik podobny do rezultatów innych laptopów z procesorem i7-4700MQ. Taktowanie CPU wynosiło przeważnie 3,4 GHz, a tylko chwilowo spadało do 3,3 GHz. Clevo P170SM (One K73-3N) z procesorem i7-4800MQ zdobyło 1,64 pkt. (o 9% więcej), a Clevo P177SM (Schenker XMG P703) z procesorem i7-4900MQ - 1,7 pkt. (o 13% więcej od Toshiby). W teście renderowania wielowątkowego tej samej aplikacji Toshiba osiągnęła 6,91 pkt., a taktowanie CPU wynosiło stale 3,2 GHz. Acer V3-771G z procesorem i7-3630QM uzyskał w tym teście 6,26 pkt. (o 9% mniej), Clevo P170SM z i7-4800MQ było w nim lepsze o 4% od Toshiby (7,19 pkt.), a Clevo P177SM z i7-4900MQ - tylko o 1% lepsze (7,01 pkt.).
Test w pełni obciążającej procesor aplikacji Prime95 przyniósł początkowo taktowanie na poziomie 3 GHz. Po minucie temperatury wzrosły jednak tak mocno, że w celu ich obniżenia występował raz po raz throttling ograniczający częstotliwość taktowania CPU do 800 MHz. Wentylator nie pracował przy tym jednostajnie z maksymalną prędkością, a pulsował w rytm zmian temperatur.
W przeciwieństwie do Qosmio X870 model X70-A posiada technologię Nvidia Optimus. Oznacza to, że w laptopie tym jest wykorzystywany zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4600. Teoretycznie jego taktowanie wynosi 400-1150 MHz, ale w omawianym modelu stale utrzymywało się stale na poziomie 600 MHz (wg GPU-Z).
W przypadku zadań graficznych wymagających dużej wydajności wykorzystywana jest karta GeForce GTX 770M. Ten oparty na chipie GK106 układ jest rozwinięciem karty GTX 670MX (o podwyższonych zegarach) i zalicza się do najmocniejszych rozwiązań graficznych stosowanych w laptopach. Taktowanie rdzenia to 811 MHz, z tym że może ono być zwiększane dzięki funkcji GPU Boost.
W teście 3DMark Cloud Gate omawiany laptop uzyskał 14603 pkt. Clevo P170SM (One K73-3N) z tą samą kartą grafiki i procesorem i7-4800MQ zdobyło w tym teście 15337 pkt. (o 5% więcej). MSI MS-1763 (Deviltech Fragbook DTX) z tymi samymi CPU i GPU osiągnęło 14714 pkt. Wynik MSI GE70 z i7-4700MQ i kartą GTX 765M, 12574 pkt., okazał się o 14% gorszy od rezultatu Toshiby.
W teście Heaven Benchmark v4.0 autor stwierdził, że omawiany model robi się zbyt gorący. Choć wentylator pracował cały czas, nie wykorzystywał maksymalnej prędkości obrotowej. Wskutek tego zegar GPU musiał być ograniczany w celu nieprzekroczenia temperatury 80°C. Taktowanie GPU wahało się w przedziale 601-862 MHz.
Cinebench R11.5 | |
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Toshiba Qosmio X70-A-11R | |
MSI GE70-i765M287 | |
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763) | |
Asus G750JW | |
One K73-3N | |
SCHENKER XMG P703 | |
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Toshiba Qosmio X70-A-11R | |
Acer Aspire V3-771G-736B161TMaii | |
MSI GE70-i765M287 | |
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763) | |
Asus G750JW | |
One K73-3N | |
SCHENKER XMG P703 |
PCMark Vantage Result | 21660 pkt. | |
PCMark 7 Score | 5526 pkt. | |
PCMark 8 Home Score Accelerated | 3740 pkt. | |
PCMark 8 Creative Score Accelerated | 4938 pkt. | |
PCMark 8 Work Score Accelerated | 4789 pkt. | |
Pomoc |
Ogólna wydajność systemowa jest pierwszorzędna. W teście PCMark 7 Toshiba Qosmio X70-A uzyskała 5526 pkt. Clevo P177SM z procesorem i7-4900MQ, kartą GTX 780M, dyskiem SSD Samsung PM841 i dwoma dyskami twardymi zdobyło w tym teście 6321 pkt.
Na pojemność dysków w testowanym modelu Qosmio X70-A nie można narzekać. Dysk systemowy to 256-gigabajtowy SSD Toshiby [w postaci modułu mSATA - przyp. tłum.]. Cechuje się znacznie lepszymi transferami i krótszymi czasami dostępu od dysków twardych. W teście AS SSD odczyt sekwencyjny przekroczył 500 MB/s, a zapis wyniósł 450 MB/s. Odczyt 4K osiągnął zaś 20,2 MB/s.
Oprócz dysku SSD omawiany model posiadał dwa dyski twarde HGST Travelstar 5K1500 o prędkości 5400 obr/min i pojemności 750 GB każdy. Wyniki testów HD Tune okazały się całkiem przyzwoite.
3DMark | |
1280x720 Cloud Gate Standard Score (sortuj wg wyników) | |
Toshiba Qosmio X70-A-11R | |
MSI GE70-i765M287 | |
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763) | |
Asus G750JX | |
One K73-3N | |
SCHENKER XMG P703 | |
1280x720 Cloud Gate Standard Graphics (sortuj wg wyników) | |
Toshiba Qosmio X70-A-11R | |
MSI GE70-i765M287 | |
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763) | |
Asus G750JX | |
One K73-3N | |
SCHENKER XMG P703 | |
1280x720 Cloud Gate Standard Physics (sortuj wg wyników) | |
Toshiba Qosmio X70-A-11R | |
MSI GE70-i765M287 | |
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763) | |
Asus G750JX | |
One K73-3N | |
SCHENKER XMG P703 |
3DMark 05 Standard | 25031 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 21791 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 19081 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 4916 pkt. | |
3DMark Ice Storm Standard Score | 77886 pkt. | |
3DMark Cloud Gate Standard Score | 14603 pkt. | |
3DMark Fire Strike Score | 3040 pkt. | |
3DMark Fire Strike Extreme Score | 1486 pkt. | |
Pomoc |
Testy gier
Widok karty GeForce GTX 770M przyprawia graczy komputerowych o szybsze bicie serca, gdyż obiecuje ona płynną rozgrywkę na wysokich ustawieniach w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli).
Na Qosmio X70-A wiele tytułów faktycznie działa bez przycinania, także na wysokich nastawach. Zaniżanie taktowania GPU nieszczególnie przeszkadza. Tak naprawdę dopiero w testach przeprowadzonych na nastawie ultra (1920 x 1080, maksymalne detale) pojawiają się schody. Przede wszystkim GRID 2 pokazuje, że przy sprawniejszym układzie chłodzenia można by uzyskać lepszy wynik. Toshiba uzyskała w teście tej gry 30 kl/s, a MSI MS-1763 (Deviltech Fragbook DTX) z tymi samymi procesorem i kartą grafiki - 34,3 kl/s (o 14% więcej).
GRID 2 | |
1366x768 High Preset AA:2xMS (sortuj wg wyników) | |
Toshiba Qosmio X70-A-11R | |
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763) | |
One K73-3N | |
1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS (sortuj wg wyników) | |
Toshiba Qosmio X70-A-11R | |
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763) | |
One K73-3N |
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
F1 2012 (2012) | 182 | 134 | 117 | 67 |
BioShock Infinite (2013) | 185 | 113 | 99 | 29 |
Metro: Last Light (2013) | 93 | 75 | 40 | 21 |
GRID 2 (2013) | 187 | 132 | 115 | 30 |
Company of Heroes 2 (2013) | 56 | 47 | 40 | 15 |
Total War: Rome II (2013) | 175 | 155 | 117 | 18 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
W teście bez obciążenia Toshiba Qosmio X70 była cicha. Natężenie hałasu wynosiło 29,2-32,5 dB. Dysk SSD jest bezgłośny, a dyski twarde słychać tylko od czasu do czasu. Wentylator zaczyna działać dopiero po dłuższej chwili. Potem się wyłącza i znów włącza, stąd tryb jego pracy jest nierówny.
Pod obciążeniem układ chłodzenia Toshiby jest znacznie głośniejszy. W teście pełnego obciążenia zmierzono maksymalnie 45,5 dB. To dużo, ale jak na laptop do gier nie jest to wynik zbyt wygórowany. Dla porównania w teście Clevo P170SM z procesorem i7-4800MQ i kartą GTX 780M odnotowano aż 55 dB.
Hałas
luz |
| 29.2 / 31.1 / 32.5 dB |
DVD |
| 36.9 / dB |
obciążenie |
| 41.8 / 45.5 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm) |
Ciepło
W teście bez obciążenia temperatury obudowy były niskie; w żadnym miejscu nie przekroczyły 31°C. To znacznie lepszy wynik, niż w modelu X870, w którego teście uzyskano do 36,8°C.
Pod obciążeniem natomiast obudowa X70-A była miejscami gorąca. W pobliżu wylotu powietrza z układu chłodzenia temperatura osiągnęła 51,8°C. W przypadku wspomnianego wyżej Clevo P170SM ten sam test przyniósł maksymalnie 37,4°C.
W teście aplikacji Prime95 i FurMark procesor osiągał tak wysoką temperaturę (100°C), że raz po raz częstotliwość taktowania była obniżana do minimalnej wartości, czyli 800 MHz. Wentylator pracował z maksymalną prędkością, by zbić temperaturę, a kiedy to się udało, zwalniał, a temperatura CPU znów rosła. Taktowanie GPU nie przekroczyło w tym teście 740 MHz.
(-) The maximum temperature on the upper side is 51.8 °C / 125 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46.4 °C / 116 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.8 °C / 86 F, compared to the device average of 33.9 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35 °C / 95 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-6.1 °C / -11 F).
Głośniki
Toshiba przykłada sporą wagę do jakości dźwięku z głośników w swoich topowych laptopach. W Qosmio X70-A cztery głośniki Harman Kardon o mocy 6 W są wspierane przez Dolby DTS. Jakość dźwięku jest całkiem niezła i wbudowane głośniki nadają się do filmów, gier i słuchania muzyki. Basy są słyszalne, tony średnie - dość mocne, a tony wysokie - czyste. Głośność maksymalna nie powoduje zaburzeń dźwięku.
Wydajność akumulatora
[Ten fragment recenzji należy pominąć ze względu na błędnie przeprowadzone pomiary czasów pracy; Qosmio X70-A z akumulatorem o pojemności 47 Wh powinna wytrzymać w teście bez obciążenia 4-5 h, a nie 2:18 h, skoro minimalny pobór mocy w spoczynku wyniósł 11,3 W - przyp. tłum.]
wyłączony / stan wstrzymania | 0.1 / 0.6 W |
luz | 11.3 / 16 / 26.1 W |
obciążenie |
95.6 / 125.9 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 |
Podsumowanie
Toshiba Qosmio X70-A to laptop do gier, centrum multimedialnej rozrywki i pełnowartościowy zamiennik komputera stacjonarnego. Pozwala na granie w gry komputerowe na wysokich ustawieniach jakościowych. Niestety chłodzenie nie jest wystarczająco wydajne i powoduje spowolnienie karty GTX 770M, co przekłada się na znaczne pogorszenie wydajności. Nie jest to więc najlepszy wybór dla największych entuzjastów gier komputerowych. Cechy multimedialne zasługują na pochwałę. Matryca Full HD zapewnia relatywnie szerokie kąty widzenia i bogatą paletę kolorów, a głośniki Harman Kardon oferują świetny dźwięk.