Notebookcheck Logo

Test Toshiba Satellite A500-132

Seria A500, która trafiła do sprzedaży we wrześniu br., zastępuje w ofercie Toshiby krytykowaną przez nas serię A350. Model A500-132 dysponuje relatywnie wydajną kartą grafiki ATI MR HD 4650, który korzysta z pamięci GDDR3 (w laptopach A350 stosowano ATI MR HD 3650 opartą na DDR2). Poza sporą różnicą na korzyść w osiągach, laptop ten jest zgrabniejszy, nieco lżejszy od poprzednika, posiada mniej błyszczącą klawiaturę, ale jego akumulator trzyma krótko (minimalnie krócej niż w A350, co jest swoistym osiągnięciem). Tym, co czyni go atrakcyjnym dla nabywców, jest stosunkowo mocny procesor Core 2 Duo P8700.

Obudowa

Toshiba Satellite A500

Toshiba nieznacznie zmieniła swoje notebooki multimedialne z ekranem 16" w porównaniu z poprzednią generacją. Wysubtelniono nieco niektóre rozwiązania, odchudzono obudowę, ale pewną kosmetyką zachowały one styl podobny do wcześniejszych modeli. Trzeba jednak przyznać, że wystarczyła odrobina dopieszczenia, by sprzęt Toshiby z wyjątkowo odpustowego stał się dość elegancki.

Notebooki z serii Satellite A350 (a także A300 i P300) były popularnie określane jako landrynkowe, gdyż całe się świeciły, zupełnie jak oblizany cukierek. Nie inaczej jest z A500, której klapa i wierzchnia strona platformy  jednostki zasadniczej są wykończone czarnym, połyskliwym lakierem. Integralną część powłoki stanowią jasne, faliste, zagęszczające się miejscami linie. Na obwodzie jednostki zasadniczej i obudowy ekranu mamy stalowego koloru lamówki, które stanowią akcent miły dla oka i tworzący wrażenie, że konstrukcja jest przemyślana a zarazem dodatkowo wzmocniona. To ciekawe, że taki niuans potrafi w znacznym stopniu poprawić postrzeganie  notebooka (w A350 go nie było).

Spotkaliśmy się z opiniami, że A500 jest słabo wykonana. Naszym zdaniem jest to opinia krzywdząca, gdyż solidność tego notebooka stoi co najmniej na poziomie porównywalnym z konkurencyjnymi konstrukcjami (Lenovo Y550, MSI EX625). Korpus jest wykonany z dość grubego, sztywnego tworzywa, które dobrze wytrzymuje wywierane naciski. Choć notebook Toshiby jest relatywnie ciężki (o 0,4 kg cięższy od wspomnianego MSI, o 0,25 kg od Lenovo), można swobodnie podnosić go jedną ręką, chwytając go w dowolnym miejscu jednostki zasadniczej. Skrzypienie odzywa się wówczas tylko w przypadku chwycenia komputera z prawej strony. Zlokalizowana tam tacka wbudowanego napędu optycznego nie jest sztywna, porusza się naciśnięta i wydaje przy tym nieprzyjemny chrzęst.

Niezbyt szczęśliwym rozwiązaniem jest mocowanie ekranu na jednym, dużym, umieszczonym centralnie z tyłu obudowy zawiasie. Nie utrzymuje on wyświetlacza w stanie pełnej stabilności - po zmianie ustawienia oraz w przypadku poddania laptopa wstrząsom pokrywa wyraźnie się chwieje. Rzeczony ekran pozwala na odchylenie ekranu maksymalnie do około 135°. Ograniczenie to nie stanowi większego problemu, w tym także podczas pracy z laptopem trzymanym na kolanach.

Toshiba Satellite A500-132 oferuje szeroki wybór interfejsów, aczkolwiek trzeba zauważyć, że jej wyposażenie jest w taj mierze standardowe jak na laptop zaliczany do klasy multimedialnej.

Warto zwrócić uwagę na podajnik napędu optycznego - w A500-132 (i innych oferowanych u nas modelach) jest on tackowy, natomiast na Zachodzie w sprzedaży są modele z podajnikiem szczelinowym.

Zasilacz, tradycyjnie dla tego producenta, jest po byku. To wstyd, że Toshiba nie jest w stanie zdobyć się na oferowanie zgrabniejszych, poręczniejszych zasilaczy. Wystarczy, że w laptopie siedzi mocniejsza karta grafiki, a można być pewnym, że Japończycy uszczęśliwią nas cegłą jakich mało. Waga potężnego zasilacza wraz z kablami wynosi około 660 g - o 90 g mniej niż w przypadku A350, ale to żadna pociecha.

front: czytnik kart, CIR, wyłącznik WiFi
front: czytnik kart, CIR, wyłącznik WiFi
lewy bok: USB, wylot wentylacji, VGA, LAN, HDMI, eSATA/USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, ExpressCard/34
lewy bok: USB, wylot wentylacji, VGA, LAN, HDMI, eSATA/USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, ExpressCard/34
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Klawiatura Satellite A500 różni się od tej znanej z serii A350. Przede wszystkim wzbogacono ją o pełnoformatowy blok numeryczny, który ułatwia pracę użytkownikom wpisującym dużo cyfr. Klawisze z zasadniczej części klawiatury są przeto nieco mniejsze, ale nadrabiają to płaską powierzchnią - ich mniejsze powcinanie niweluje efekt ściśnięcia.
 
Klawiatura nie jest pokryta szklistym lakierem jak A350, ale jest on bardziej połyskliwy niż w L500, gdzie klawisze mają tradycyjną, matową powierzchnię. Wobec tego, że płytki są płaskie, bez wklęsłości, palce nie znajdują w nich dobrego oparcia i najnormalniej w świecie się po nich ślizgają. Pisanie na nich może być szczególnie nieprzyjemne dla osób z długimi paznokciami.  

Powierzchnia klawiszy pokrywa się szybko śladami palców, ale nie są to aż tak rażące mazaje jak w A350.  

Na niekorzyść A500 przemawia niewygodny układ klawiszy. Jest on charakterystyczny dla laptopów Toshiby - był stosowany w starszych seriach i spotkaliśmy go również w przetestowanej niedawno Satellite L500. Główny jego feler to krótka spacja. Powoduje ona sytuację, w której pisząc bez spoglądania na klawisze (bezwzrokowo), często (kiedy przychodzi kolej na literę stworzoną przy pomocy znaku diakrytycznego) zdarza się pomyłkowe wciskanie klawisza Menu zamiast prawego klawisza Alt. Inne poważne mankamenty to mały lewy Shift oraz pionowy i chudy klawisz Enter.

A500-132 nie posiada praktycznego dla części użytkowników bajeru, jakim jest podświetlenie klawiatury ze źródła wewnętrznego. Można go znaleźć w modelach sprzedawanych za granicą. Polski klient musi się zadowolić iluminacją wyznaczającą górną granicę gładzika.
 
Tabliczka dotykowa A500 jest dobrze zakamuflowana, gdyż przez jej część przebiegają linie z otaczającej ją obudowy, no i stanowi ona folię naniesioną na korpus laptopa. Nie jest zatem wyróżniona łatwymi do zlokalizowania krawędziami - szukając jej po omacku, nie tak łatwo ją znaleźć, choć odróżnia się od otoczenia chropowatą powierzchnią.
 
Naszym zdaniem gładzik nie sprawdza się zbyt dobrze. Brakuje mu czułości, przez co kuleje nieco precyzja działania. Kiepskie jest też to, że strefa przewijania w pionie jest usytuowana (jak zwykle w laptopach) przy prawym brzegu, a tabliczce nie posiada wyraźnej krawędzi. Z tego względu nie zawsze się w nią trafia (pewne kłopoty z załapywaniem wynikają również z niedostateczna czułością) no i łatwo wyjechać poza jej obręb, co budzi naturalnie frustrację użytkownika.

Główny problem to jednak duże przyciski towarzyszące gładzikowi. Nie są to co prawda wypukła garby jak w A350 (tym razem zastosowano płaskie), ale i tak są na tyle twarde i trzeba w ich naciskanie włożyć tyle siły, że po dłuższym czasie użytkowania wpływa to negatywnie na kondycję obsługujących je palców.
 
Każdy szanujący się laptop multimedialny posiada obecnie za klawiaturą panel dotykowy służący do szybkiego korzystania z bardziej lub mniej rozbudowanych funkcji. W A500-132 nie jest on nadzwyczaj rozbudowany. Poza służącymi do regulacji głośności najważniejsze przyciski to ten do gaszenia podświetlenia elementów na pulpicie (w tym także panelu dotykowego; naszym zdaniem powinien on być oznaczony symbolem przekreślonej żarówki a nie przypominającego głośnik reflektora, gdyż można go wziąć za przycisk wyciszenia) oraz ten zawiadujący trybem Eco (czyli oszczędnym). Wadą tego ostatniego jest to, że zwiększenie jasności obrazu powoduje wyłączenie tego trybu.

Mankamentem tego rozwiązania jest niezadowalająca czułość. Przyciski trzeba naciskać z animuszem, "pełnym przekonaniem" (żeby nie napisać "na chama"), gdyż w przeciwnym razie nie zareagują. Konstruktorzy Toshiby powinni byli się postarać o większą subtelność panelu.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Toshiba Satellite A500
diagram barw

Szesnastocalowa matryca Toshiby A500-132 ma proporcję boków 16:9, a jej rozdzielczość to 1366x768 pikseli. Z tego względu lepiej sprawdza się w funkcjach multimedialnych aniżeli w użytkowych, jeśli porównywać ją z popularnymi do niedawna ekranami formatu 16:10 o standardowej rozdzielczości WXGA. Dostawcą tej lustrzanej matrycy jest Samsung.

Jasność obrazu stoi na przyzwoitym poziomie i jest dużo lepsza od Satellite L500, z którą mieliśmy możność ją porównać. Średnia wartość maksymalnej luminancji to 191 cd/m², a najwyższa wyniosła 219 cd/m².

195.5
cd/m²
205.4
cd/m²
192.3
cd/m²
189.1
cd/m²
218.7
cd/m²
184.1
cd/m²
174.3
cd/m²
186.9
cd/m²
170.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 218.7 cd/m² (Nits) średnia: 190.7 cd/m²
rozświetlenie: 78 %
kontrast: 156:1 (czerń: 1.4 cd/m²)
Toshiba Satellite A500
na zewnątrz: Toshiba Satellite A500

Kontrast nie jest mocną stroną tej matrycy. Oznacza to, że barwa czarna ma niską jakość, a kolory nie uzyskują odpowiedniej głębi. W rzeczywistości postrzegana przez użytkownika czerń jest niskiej jakości i bliższa szarości. Na barwnych planszach kolory wydawały się nam stosunkowo żywe. Załączony diagram pokazuje jednak, że z odwzorowaniem barw nie jest najlepiej, chociaż ich paleta jest stosunkowo obszerna jak na ekran tego typu.
 
Kąty widzenia są niestety marne. Bardzo przeciętne nawet w zakresie poziomym i generalnie obraz prezentuje się słabo, o ile tylko kąt patrzenia na ekran nie jest optymalny.

Osiągi

Procesor Core 2 Duo P8700 to spory atut modelu A500-132, gdyż konkurencja oferuje konfiguracje z tą lub zbliżoną osiągami jednostką w wyższych cenach (dotyczy to choćby Lenovo Y550, MSI EX625, Samsunga R522). P8700 jest taktowany z częstotliwością 2,53 GHz, oparty na magistrali FSB 1066 MHz i dysponuje 3 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Oferuje ona sprzętowe wsparcie wirtualizacji (do aktywowania tej funkcji przewidziana jest stosowna opcja w BIOS-ie). Jeżeli chodzi o osiągi, są one o około 25% lepsze od C2D P7350, a zatem warto rozważyć dołożenie do tego szybszego procesora, nawet gdyby dopłata wynosiła kilkaset złotych.

Zastosowana w Satellite A500-132 karta grafiki to ATI Mobility Radeon HD 4650. Jest to układ wykonany w technologii 55 nm, taktowany zegarami 550 MHz (rdzeń) i 700 MHz (pamięci). Dysponuje on 1024 MB VRAM DDR3 oraz 320 procesorami strumieniowymi.  
 
Porównując osiągi w grach, MR HD 4650 w tym wydaniu wypada lepiej od GeForce'a GT 240M (z GDDR3), choć 3DMark06 pokazuje co innego.
 
Koledzy z serwisu macierzystego mieli sposobność porównać wydajność Satellite A500 i notebooka Acera z GF GT 240M dysponujących tymi samymi procesorami (C2D P7350).  
 
W grze Left 4 Dead różnica na korzyść Toshiby z ATI HD 4650 wyniosła 19%. Gra ta nie stanowi żadnego problemu dla słabszej od A500-132 konfiguracji (78,4 kl/s w rozdzielczości 1024x768 i na bardzo wysokim poziomie detali). W Call of Duty 4 Toshiba była lepsza o 36%. W Race Driver GRID notebook Toshiby radził sobie lepiej o 23%. W Anno 1404 wydajność porównywanych konfiguracji była podobna (możliwa jest rozgrywka w rozdzielczości 1280x1024 przy bardzo wysokich ustawieniach).

Poniżej podajemy wyniki uzyskane w testach A500-132. Na ich podstawie warto porównać wydajność tego notebooka z cieszącym się sporym zainteresowaniem Lenovo Y550 z GF GT 130M (dysponującym słabszym procesorem C2D P7450, z tym że dużo mniej zaśmieconym systemem; Toshiba bardzo obciążyła ten notebook zbędnymi aplikacjami, a w naszych testach sprawdzamy konfiguracje, jakie trafiają do klienta). A500-132 okazała się nieco lepsza w grze Gothic 3 (o 12%), wyraźnie lepsza w MoHA i w Wiedźminie (aczkolwiek w minimalnie niższej rozdzielczości), o 17% szybsza w Supreme Commanderze, natomiast wolniejsza w COD4 mimo niższej rozdzielczości i o 25% gorsza w Company of Heroes.  
 
Godny podkreślenia jest fakt, że nie mieliśmy kłopotów z czarnymi ekranami czy zwiechami, na które skarżyli się użytkownicy MSI EX625 (z HD 4670).

Na koniec warto pochwalić Toshibę za oferowanie opcji wyboru, który system ma być instalowany (32- lub 64-bitowa Vista Home Premium; my wybraliśmy tę drugą) oraz relatywnie bogaty (w porównaniu do starszych modeli i laptopów konkurencji) BIOS.

3DMark 2001SE Standard
25593 pkt.
3DMark 03 Standard
18366 pkt.
3DMark 05 Standard
12571 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
6658 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
6196 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5882
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3057
Cinebench R10 Shading 32Bit
4313
Pomoc
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF604 fps
Crysis - CPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768Low48.78 fps
 1366x768Medium28.59 fps
 1366x768High16.97 fps
 1024x768High, 0xAA, 0xAF20.29 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF33.68 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF57.1 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF27 fps
 800x600Med, 0xAA, 0xAF36.05 fps
 800x600Low, 0xAA, 0xAF55.7 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768Low43.6 fps
 1366x768Medium33.93 fps
 1366x768High20.68 fps
 1024x768High26.23 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF38.99 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF48.59 fps
 800x600High33.61 fps
 800x600Med, 0xAA, 0xAF40.34 fps
 800x600Low, 0xAA, 0xAF48.77 fps
Toshiba MK4055GSX
przesył danych (minimum): 16.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 65.8 MB/s
przesył danych (średnio): 33.4 MB/s
czas dostępu: 18.7 ms
szybkość interfejsu: 116.7 MB/s
obciążenie procesora: 3.4 %

Sprawność w grach (Fraps 60 s):

Call of Duty 4
rozdzielczość 1280x768, detale na "normal/medium"
min. 28, śr. 35,70, maks. 51 kl/s

Company of Heroes
rozdzielczość 1024x768, detale na "high/med", AA wyłączony
min. 26, śr. 41,28, maks. 63 kl/s

FIFA 07
domyślne ustawienia wersji demonstracyjnej
min. 55, śr. 59,88, maks. 62 kl/s

Gothic 3
rozdzielczość 1024x768, detale na "high"
min. 18, śr. 31,63, maks. 48 kl/s

Medal of Honor Airborne

rozdzielczość 1280x768, wszystko na "medium"
min. 47, śr. 61,17, maks. 78 kl/s

Need for Speed Shift
rozdzielczość 1366x768, 0xAA, 4x Med, High
min. 20, śr. 28,62, maks. 33 kl/s

rozdzielczość 1280x768, 0xAA, 4x Med, High
min. 17, śr. 32,52, maks. 41 kl/s

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 26, śr. 30,10, maks. 37 kl/s

Wiedźmin
rozdzielczość 1280x768, detale na "medium", AA wyłączony
min. 32, śr. 49,05, maks. 82 kl/s

Wpływ na otocznie

Hałas

Ze względu na dość wydajne podzespoły zamknięte w jej obudowie Toshiba A500-132 nie jest laptopem cichym. Kultura pracy jest podobna do tej, jaką prezentuje MSI EX625, aczkolwiek ze względu na charakterystykę wytwarzanego szumu wydaje się bardziej hałaśliwa. Wentylator pracuje praktycznie cały czas, nawet bez obciążenia, a pozostaje nieaktywny tylko przez pierwsze minuty po uruchomieniu komputera oraz czasem po wybraniu trybu Eco (okresy względnej ciszy nie trwają jednak długo).

Symptomatyczne jest to, że ograniczenie częstotliwości taktowania procesora nie przynosi spodziewanej zmiany jakościowej i Toshiba hałasuje wówczas tak samo jak w trybie pełnej wydajności.

Szum wydawany przez układ chłodzenia jest wtedy intensywny (34,4 dB), a jego charakterystyka czyni go irytującym czy nawet trudnym do zniesienia na dłuższą metę, jeżeli korzystanie z laptopa odbywa się w cichym otoczeniu. W przypadku gdy komputer będzie pracował w głośniejszym środowisku, szum laptopa wtopi się w dźwięki otoczenia, ale na tej podstawie nie można twierdzić, iż jest to sprzęt cichy (nie wykluczamy, że takie opinie mogą się pojawiać).

Przy pełnym obciążeniu podzespołów Toshiba daje po uszach konkretną suszarką. Natężenie hałasu osiąga poziom sporo wyższy od MSI EX625, bo nie 38 a nieco ponad 40 dB.

Kiedy dobrze wsłuchać się w odgłosy wydawane przez notebook, można usłyszeć świergot przetwornicy z układu zasilania procesora - występuje on na zasilaniu z sieci w trybach wysokiej wydajności i zrównoważonym, na eco natomiast już nie.

Hałas

luz
32.5 / 33.3 / 34.4 dB
HDD
32.7 dB
DVD
35.3 / 43.6 dB
obciążenie
34.4 / 40.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Intensywna praca układu chłodzenia pozwala na utrzymanie stosunkowo niskich temperatur podzespołów i obudowy.
 
Do woli można korzystać z laptopa Toshiby trzymanego na kolanach. O ile nie katuje się go zanadto, a wykonuje mało obciążające podzespoły zadania, obudowa komputera nie nagrzewa się w odczuwalny czy nieprzyjemny sposób.
 
Nawet po kilku godzinach intensywnego obciążenia korpus A500-132 nie nagrzewa się za bardzo. Maksymalna temperatura sięgnęła 41,4°C na spodzie przy wylocie kanału wentylacyjnego. Biorąc pod uwagę średnią wyciągniętą z pomiarów i różnice w temperaturze otoczenia podczas testów, można stwierdzić, że uzyskaliśmy podobne wyniki pomiarów jak w przypadku MSI EX625.

Temperatury podzespołów nie dają powodów do niepokoju. Dwugodzinny test polegający na pętli benchmarku Crysisa dał maksymalnie 80°C dla GPU i 51°C dla CPU. 

w stresie
 36.8 °C38.4 °C31.4 °C 
 35.2 °C34.8 °C31.5 °C 
 34.4 °C34.6 °C30.5 °C 
maks. w ogóle: 38.4 °C
średnia: 34.2 °C
33.4 °C33.1 °C36.3 °C
33.8 °C34.4 °C41.4 °C
30.9 °C33.3 °C35.1 °C
maks. w ogóle: 41.4 °C
średnia: 34.6 °C
temperatura otoczenia 23 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.2 °C / 94 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.4 °C / 101 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 41.4 °C / 107 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.6 °C / 94.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-5.8 °C / -10.5 F).

Głośniki

Głośniczki Harman Kardon grają przyjemnie. Deklasują rozwiązania niemarkowe, stosowane w laptopach biurowych (np. te w testowanej niedawno Satellite L500). Wszystkie zakresy dźwięku są oddawane relatywnie wyraźnie i z niezłym balansem. Basy wszelako mogły być nieco lepiej zaakcentowane, a przy ustawieniu na cały regulator w najwyższych rejestrach pojawiają się nieczystości (by nie drażnić słuchu, najlepiej ustawiać siłę głosu co najwyżej na około 2/3 skali). Z tego względu trzeba stwierdzić, że z wbudowanymi głośnikami jest dobrze, aczkolwiek bez rewelacji. 

Wydajność akumulatora

Laptopy multimedialne nie wypadają dobrze w tej kategorii nie od dziś. Satellite A500-132 dysponuje akumulatorem o pojemności 44 Wh (takim samym co Satellite A350), a więc o około 10 Wh mniej pojemnym od baterii Asusa M60VP, Della SXPS 16, MSI EX625 czy Sony Vaio FW41E, czyli notebooków konkurujących o tego samego klienta. Skoro jego podzespoły są podobne jak u ww., notebook Toshiby osiąga naturalnie gorsze wyniki. Godzina i kwadrans przy odtwarzaniu filmu z płyty DVD oraz dwie godziny bez kwadransa przy korzystaniu z internetu przez WiFi to nader słabe rezultaty.  

Z własnych obserwacji poczynionych podczas normalnej pracy z komputerem (a nie "z zegarkiem w ręku") możemy powiedzieć, że laptop Toshiby faktycznie spożytkowuje energię zaskakująco szybko, szczególnie gdy przesiada się na niego z notebooka o większej wytrzymałości akumulatora.

Wydajność akumulatora
luz
2h 25min
sieć przez WLAN
1h 45min
DVD
1h 16min
obciążenie
0h 56min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 21.5 / 26 / 32 W
obciążenie midlight 56 / 76 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Dzięki ładnemu wyglądowi, niezłemu procesorowi Intela, głośnikom Harman Kardon, korzystnej cenie i renomie firmy Toshiba Satellite A500-132 cieszy się dużym zainteresowaniem. Ze względu na wydajność graficzną może śmiało konkurować z Lenovo Y550, największym przebojem sprzedaży ostatnich tygodni. Tylko niewiele ustępuje MSI EX625 z HD 4670.

Decydując się na zakup tego notebooka, trzeba się jednak liczyć z tym, że jest on cięższy od porównywalnych konkurentów, ma niewygodną, lakierowaną klawiaturę (śliską, o krótkim skoku klawiszy), a także wykazuje się nader krótką pracą na zasilaniu akumulatorowym.

W grach Toshiba A500-132 okazuje się lepsza od nowości, które mają mieć kartę grafiki GeForce GT 240M - nie dajmy się zwieść wynikom testów syntetycznych. Należy jednak zadbać o odchudzenie systemu operacyjnego z niepotrzebnych dodatków Toshiby. Bez tego bowiem wydajność w grach jest tylko niewiele lepsza od Lenovo Y550 z GF GT 130M, nawet dysponującego wyraźnie słabszym procesorem.

Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Please share our article, every link counts!
Toshiba Satellite A500
pod lupą: Toshiba Satellite A500

Specyfikacja techniczna

Toshiba Satellite A500
Procesor
Intel Core 2 Duo P8700 2 x 2.5 GHz, Penryn
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 4650 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 550 MHz, pamięć: 700 MHz, GDDR3, Catalyst 9.5
Pamięć
4 GB 
, Samsung DDR2-800, 2 + 2 GB
Matryca
16.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Samsung SEC3041 / 160AT01-T02, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM45
Dysk twardy
Toshiba MK4055GSX, 400 GB 
, 5400 obr/min, SATA-II
Karta dźwiękowa
Realtek ALC272 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller [B-0]
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: Audio-in, Audio-out, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro, xD
Łączność
Realtek RTL8168D/8111D Family PCI-E GBE NIC (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1 + EDR
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GT20N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 41 x 384 x 259
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
sensor 3D, tryb Eco, Multi-Touch
Waga
2.957 kg, zasilacz: 657 g
Cena
3638 PLN

 

Sprzęt dostarczył

eMobilne.pl
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500
Toshiba Satellite A500

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Samsung R522 (ATI MR HD 4650)
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo T6400

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja HP Pavilion dv6-1140ew
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo P7450, 0 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Studio 1747
Mobility Radeon HD 4650, Core i7 720QM, 17.30", 3.745 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Toshiba Satellite L50-C
GeForce 930M, Core i5 6200U, 15.60", 2.1 kg
Recenzja Toshiba Satellite P50-C
GeForce 930M, Core i7 5500U, 15.60", 2.185 kg
Recenzja Toshiba Satellite L70-B
Radeon R9 M265X, Core i7 4710HQ, 17.30", 2.87 kg
Recenzja Toshiba Satellite L50-B
Radeon R7 M260, Core i7 4500U, 15.60", 2.2 kg
Recenzja Toshiba Satellite S70-B
Radeon R9 M265X, Core i7 4700HQ, 17.30", 2.8 kg
Recenzja Toshiba Satellite C75-A
GeForce 710M, Core i5 4200M, 17.30", 2.7 kg

Za

+ karta grafiki wydajniejsza od tej z Lenovo Y550
+ procesor C2D P8700
+ obudowa i podzespoły nie nagrzewają się ponad miarę
+ obudowa ładniejsza od A350
+ dobre głośniki
+ klawiatura numeryczna z prawdziwego zdarzenia

Przeciw

- totalnie zaśmiecony system - i jak tu się dziwić, że użytkownicy pomstują na Vistę?
- mało ergonomiczna klawiatura
- nader krótka praca na akumulatorze
- dość uciążliwy szum bez obciążenia
- relatywnie duża waga
- potężny zasilacz
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Satellite A500-132
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)