Recenzja projektora JMGO N1 Ultra 4K: Projekcja oszałamiających obrazów 4K na suficie i w dowolnym miejscu dzięki konstrukcji gimbalowej
Specyfikacja techniczna określa JMGO N1 Ultra 4K jako typowy, dobrze wyposażony projektor 4K z przesunięciem pikseli. Różne automatyczne korekty, AndroidTV 11 i inne specyfikacje również w dużej mierze obiecują dobrą konkurencyjność. Ale naprawdę wyjątkową rzeczą w projektorze laserowym jest jego podstawka i wynikająca z niej elastyczność projekcji. Podczas gdy inne projektory są często umieszczane płasko na obudowie i czterech gumowych nóżkach, N1 Ultra jest wyposażony w obrotową podstawę, która umożliwia obracanie samego projektora. Dzięki temu można go bardzo łatwo przechylić w górę lub w dół, dzięki czemu można na przykład leżeć w łóżku i cieszyć się obrazami filmowymi na suficie.
Dzięki elastycznemu stojakowi i torbie do przenoszenia, projektor powinien również nadawać się do użytku na zewnątrz pod gwiazdami w ciepłe letnie noce, oczywiście pod warunkiem, że dostępne jest odpowiednie źródło zasilania, ponieważ N1 Ultra nie jest wyposażony w baterię.
Projektor normalnie kosztuje 1899 euro od producenta, ale Jmgo miało już kampanie rabatowe, w których był dostępny za 1699 euro. Na Amazon, z drugiej strony, trzeba zapłacić 2.300 euro.
Dane techniczne: Szybka automatyczna regulacja obrazu
Jak zwykle w tym przedziale cenowym, rozdzielczość 4K została osiągnięta przy użyciu technologii PixelShift. Jasność 2200 lumenów CVIA (chiński odpowiednik ANSI lumenów i z grubsza porównywalny z nim, zobacz artykuł tutaj) są uzyskiwane przez 3-kolorowy laser. Powinno to umożliwić projektorowi osiągnięcie współczynnika kontrastu 1600:1 oraz obsługę HDR10 i 3D Blu-Ray. Odległość projekcji wynosi od 1 do 5 metrów.
Oczywiście na pokładzie znajdują się również wszelkiego rodzaju inteligentne funkcje, w tym autofokus, automatyczna korekcja geometrii obrazu, inteligentne unikanie obiektów i automatyczna regulacja ekranu, dzięki czemu nie trzeba spędzać wieków na ręcznym dostosowywaniu optymalnych ustawień do elastycznej konfiguracji - projektor sam dostosowuje obraz.
Ciekawostka dla graczy: czas reakcji tego projektora wynosi 15 ms.
Specyfikacja | JMGO N1 Ultra 4K |
---|---|
Maksymalna rozdzielczość | 4K (3840x2160) |
Technologia projekcji | DLP + Triple Color Laser |
Korekcja obrazu | Autofokus, automatyczna korekcja zniekształceń trapezowych, inteligentne unikanie obiektów, automatyczna regulacja ekranu, inteligentna ochrona oczu, adaptacyjna jasność |
Jasność | 2000 CVIA Lumenów |
Współczynnik kontrastu | 1600 : 1 |
Rozmiar ekranu | do 150 cali |
Współczynnik proporcji | 1,2 : 1 |
System operacyjny | AndroidTV11 |
SoC | MT9629 |
PAMIĘĆ RAM | 2 GB |
Pamięć masowa | 32 GB |
I/O | 2x HDMI 2.1 (1x eARC), 1x USB-A, 1x wyjście słuchawkowe 3,5 mm, wejście DC |
Łączność bezprzewodowa | Wi-Fi 6: 2,4 i 5 GHz |
Bluetooth | 5.0 |
Głośniki | 2x 10 W Dolby |
Wymiary i waga | 241 x 236 x 203 mm (szer. x wys.), 4,5 kg |
Obudowa i konstrukcja: Wysokiej jakości projektor na gimbalu
W tym miejscu Jmgo N1 Ultra wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ jest solidnie zamontowany na swego rodzaju stojaku gimbalowym. Z podstawą projektora zintegrowany jest obracający się o 360 stopni stół obrotowy. Obudowa projektora jest z kolei elastycznie zamontowana po bokach stojaka, dzięki czemu urządzenie można przechylić łącznie o 135 stopni, na przykład w celu wyświetlania pionowo w górę na suficie. Spód z obrotnicą można zdemontować, jeśli chcą Państwo zamontować projektor na suficie.
Stół obrotowy i zawieszenie są zaprojektowane tak, aby utrzymać projektor w aktualnej pozycji i orientacji w normalnych sytuacjach. Jednak oczywiście możliwa jest zmiana orientacji projekcji poprzez przypadkowe uderzenie. Niemniej jednak, automatyczne funkcje szybko zapewniają optymalizację nowego ustawienia obrazu. Przynajmniej zawieszenie (przechylanie) można nadal zablokować, dokręcając śruby za pokrywami za pomocą dostarczonego klucza sześciokątnego.
Cała konstrukcja składa się z mieszanki metalu, który zastosowano w przedniej części obudowy, oraz stabilnego plastiku, który zastosowano w tylnej części projektora i w podstawce. Ogólnie rzecz biorąc, jakość wykonania jest imponująca, a projektor ma wysokiej jakości konstrukcję, w czym pomaga również jego waga wynosząca 4,5 kg.
Łączność
Złącza można policzyć na palcach jednej ręki, ale zawierają wszystko, co niezbędne dla projektora: Jmgo oferuje dwa porty HDMI, z których jeden obsługuje eARC.
Po lewej stronie znajduje się port USB-A, który nadaje się do podłączenia Fire Stick, Roku TV, Apple TV itp. oraz zewnętrznych nośników pamięci. Nie byliśmy jednak w stanie uzyskać do nich dostępu w żadnym z naszych testów z czterema różnymi nośnikami pamięci. Chociaż są one rozpoznawane, nie można uzyskać dostępu do ich zawartości. Zamiast tego użytkownik ma możliwość sformatowania go, w którym to przypadku można go odczytać tylko na projektorze (nawet nie przez komputer) i można na nim przechowywać aplikacje i filmy. Gniazdo audio znajduje się na prawo od portów HDMI.
Dobrze, że złącze zasilania zostało zintegrowane z podstawką, dzięki czemu kabel nie przeszkadza podczas obracania i pochylania projektora. Niestety, to samo nie dotyczy złączy HDMI, USB-A i audio, które znajdują się z tyłu projektora.
Akcesoria i gwarancja
Opakowanie wykonane jest z materiału podobnego do styroduru i służy również jako praktyczna torba z uchwytem. Jednak bardzo małe plastikowe zamknięcie sprawia, że można się zastanawiać, czy naprawdę można powierzyć mu drogi projektor na dłuższą metę.
Oprócz zwykłej dokumentacji, w zestawie znajduje się również pilot zdalnego sterowania (bez 2x baterii AAA), zasilacz sieciowy i mały klucz sześciokątny.
Producent udziela standardowej gwarancji na okres 1 roku.
Oprogramowanie i funkcje: AndroidTV 11 nie działa płynnie
AndroidTV
Zasadniczo projektor może być również używany bez Google - nawet jeśli nie ma to sensu, przynajmniej nie są Państwo do tego zmuszeni. Łączą się Państwo z siecią przez WiFi. Podczas konfigurowania WiFi pojawia się wskazówka dotycząca oszczędzania energii z informacją, że WiFi może zużywać więcej energii - trochę absurdalne w przypadku projektora Android TV, który jest zdecydowanie przeznaczony do korzystania z WiFi. Jeśli nie zalogują się Państwo do Google Play, dostępny jest tylko bardzo ograniczony wybór aplikacji.
Po rejestracji mają Państwo znacznie więcej swobody dzięki Sklepowi Play. Netflix jest jedną z niewielu aplikacji, które nie są dołączone, podobnie jak w przypadku wielu innych projektorów, ale można go zainstalować w inny sposób lub dodać zewnętrznie. Ekran główny można dowolnie konfigurować i dostosowywać. Aplikacje można zainstalować później, jeśli pojawią się na liście aplikacji.
Zwykłe sugestie aplikacji pojawiają się w przeglądzie na ekranie głównym, ale nie widzieliśmy na przykład Prime Video. Jednak szybko znaleźliśmy to, czego szukaliśmy, wyszukując - instalacja i rejestracja działały dobrze.
N1 Ultra jest sterowany za pomocą pilota, ponieważ nie ma żadnych fizycznych przycisków poza przyciskiem zasilania. Brakuje nam przycisku wyciszenia na pilocie.
Poza tym zauważalne jest, że system jest zawsze opóźniony i nie działa płynnie. Dotyczy to zarówno AndroidTV, jak i menu ustawień samego projektora. Jest to nieco irytujące i stanowi minus: 2 GB pamięci RAM może być nieco za mało dla systemu. Przykładowo, wyświetlanie głośności zawsze trwa kilka sekund po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, chociaż polecenia zwiększania / zmniejszania głośności zostały już dawno zaimplementowane. To samo dotyczy prostego sterowania kursorem w Android, a wiele rzeczy reaguje z niewielkim, a czasem nawet długim opóźnieniem. Czasami system zawieszał się na tak długo, że obawialiśmy się, że może się zawiesić.
Menu ustawień
Menu ustawień znajduje się po prawej stronie i jest dość obszerne. Chociaż struktura menu jest w większości przejrzysta, mylące jest to, że ustawienia projektora znajdują się w menu głównym, a ustawienia urządzenia osobno. Można je było połączyć w jednym menu, ponieważ nie zawsze jest logiczne, które ustawienia obrazu znajdują się w jednym menu, a które w drugim.
Jakość obrazu: Doskonała ostrość
Dzięki automatycznym regulacjom i optymalizacjom obrazu, jakość obrazu robi doskonałe wrażenie od samego początku, zwłaszcza ostrość jest imponująca. Projektor dostosowuje się również do nowych ustawień znacznie szybciej niż wielu jego konkurentów. Obraz jest wyrównywany niemal natychmiast i idealnie, gdy tylko obrócisz lub przechylisz projektor, aby zmienić wyrównanie - świetnie! Korekcja czasami nie działa w przypadku mniejszych zmian. Jeśli projektor musi wyświetlać obraz pod kątem, ostrość naturalnie nieznacznie spada w kierunku jednej ze skrajnych stron.
Producent podaje 2200 lumenów CVIA, odpowiednik ANSI lumenów na rynku chińskim. W przeciwieństwie do lumenów ANSI, czynniki takie jak temperatura barwowa i światło otoczenia są również uwzględnione w warunkach testowych, ale tylko w przybliżeniu. W zależności od źródła, wyszukiwanie pokaże, że liczby są nieco wyższe niż wartość lumenów ANSI (np. formovie.com) lub mniej więcej porównywalne (np. Heimkinoraum.de).
Jasność jest zmaksymalizowana w standardowych ustawieniach, które można zmniejszyć, ale wydaje się, że w menu nie ma dedykowanego trybu ekologicznego. Ogólnie rzecz biorąc, obraz jest dość jasny, ale tylko w zaciemnionych pomieszczeniach. W świetle dziennym jasność wyświetlacza znacznie spada, szczególnie w ciemnych scenach.
W ustawieniach fabrycznych kolorystyka jest ustawiona na chłodną, ale zmiana na Standardową lub Żywą w ustawieniach wnosi znacznie więcej ciepła do obrazu i sprawia, że kolory wyglądają lepiej. Niemniej jednak, projektor jest raczej oszczędny z kolorami, jak na nasz gust mogłyby one być nieco bardziej wyskakujące. Nasycenie można oczywiście zwiększyć w ustawieniach. Ogólnie rzecz biorąc, podziwiamy ostrość, ale subiektywnie wciąż jest miejsce na poprawę kolorów.
Słowo o efekcie tęczy: jest on zdecydowanie zauważalny w JMGO N1 Ultra. Niektórzy zauważają ten efekt bardziej niż inni. W naszym przypadku zauważyliśmy efekt tylko wtedy, gdy szybko poruszaliśmy głową, na przykład gdy przenosiliśmy wzrok z jednej strony ekranu na drugą. Osobiście nie mieliśmy z tym problemu, ale mimo wszystko go zauważyliśmy. Kamera rejestruje ten efekt nadmiernie przy określonym czasie otwarcia migawki, patrz zdjęcie.
Przestrzeń kolorów
Oficjalnie projektor obsługuje przestrzeń barw BT.2020 w 110 procentach, znaną również jako Rec 2020. Zmierzyliśmy, że sRGB jest prawie całkowicie pokryty, a Display-P3 i AdobeRGB są nadal pokryte w około 92 procentach.
Podczas pracy na laptopie przez HDMI, odchylenia kolorów są średnie do wysokich, co jest typowe dla projektorów. Kalibracja przy standardowych ustawieniach jasności i kontrastu nie przynosi tutaj znaczącej poprawy. Należy ponownie ręcznie skalibrować jasność i kontrast, aby poprawić wartość gamma i poziom czerni. Być może uda się wtedy również osiągnąć reklamowany współczynnik DeltaE poniżej 1, ale edycja zdjęć i wideo prawdopodobnie nie będzie wykonywana na projektorze.
Jakość dźwięku - Wydajny głośnik wewnętrzny
Według JMGO, współpracuje ona z duńskim producentem głośników Dynaudio w zakresie audio. Firma ta wyposaża w sprzęt różne studia nagraniowe. Producenci samochodów, tacy jak Volvo i Volkswagen, również korzystają z niektórych systemów audio tego producenta.
W przypadku N1 Ultra współpraca ta zaowocowała wspaniałymi wrażeniami dźwiękowymi. JMGO reklamuje w szczególności "basy o niskiej częstotliwości". A wewnętrzny głośnik rzeczywiście generuje subiektywnie dobry dźwięk. Oczywiście nie zastąpi on odpowiedniego systemu zewnętrznego, ale jak na głośnik projektora, reprodukcja basów jest w dużej mierze przekonująca. Jednak w zależności od głośności i źródła, basy mogą również powodować lekkie grzechotanie, które wydaje się być spowodowane wibracjami wewnętrznego sprzętu projektora.
Nasze pomiary potwierdzają również, że N1 Ultra ma bardzo dobry obraz dźwiękowy, który rozciąga się na cały zakres, zarówno basów, średnich, jak i wysokich tonów. W przeciwieństwie do naszych pomiarów laptopa, mierzyliśmy projektor z odległości 1 metra (laptop: 15 cm). Dlatego też wynik pod względem maksymalnej głośności jest tylko średni. Ogólnie rzecz biorąc, projektor jest w stanie wypełnić dźwiękiem małe i średnie pomieszczenie. Subiektywnie uważamy, że dźwięk jest prawie lepszy niż na przykład z głośnika Bluetooth JBL Charge 3, co pozytywnie nas zaskoczyło.
JMGO N1 Ultra 4K audio analysis
(±) | speaker loudness is average but good (78.81 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(+) | good bass - only 2% away from median
(+) | bass is linear (4.4% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(+) | balanced mids - only 4.3% away from median
(+) | mids are linear (3% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(+) | balanced highs - only 1.6% away from median
(+) | highs are linear (2.5% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(+) | overall sound is linear (7.3% difference to median)
Compared to same class
» 1% of all tested devices in this class were better, 0% similar, 99% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 1% of all tested devices were better, 0% similar, 99% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Emisje i zużycie energii - Bardzo cichy projektor domowy
Emisja hałasu
Projektor jest niezwykle cichy. Według producenta głośność pracy nie przekracza 26 dB. W większości przypadków możemy to potwierdzić. W zdecydowanej większości przypadków nie robi się głośniej niż około 23 dB, nawet po ponad półgodzinnym korzystaniu z YouTube.
Głośniej robi się tylko na krótko po włączeniu projektora, gdzie głośność wentylatora osiąga maksymalnie 27 dB przez kilka sekund. Jednak gdy tylko projektor zostanie w pełni uruchomiony, ponownie zmniejsza się do ledwo słyszalnych 23 dB.
Temperatura
Promiennik nagrzewa się najbardziej z tyłu, gdzie ciepłe powietrze jest wydmuchiwane z wnętrza. Zmierzyliśmy gorące punkty o temperaturze około 40 °C. Maksymalna temperatura z przodu wynosi nieco ponad 30 °C, podczas gdy po bokach obudowy zmierzyliśmy tylko 25 °C.
Zużycie energii
Po wyłączeniu zużycie energii wynosi zaledwie 0,3 W. Możliwe jest jednak również przełączenie projektora w tryb gotowości. Nie jest do końca jasne, które funkcje są nadal aktywne, ale tutaj N1 Ultra zużywa średnio 15 W, co jest zdecydowanie za dużo!
Po włączeniu zużycie energii zależy od wybranej jasności. Przy pełnej jasności, średnie zużycie wynosi 128 W. Jeśli ustawią Państwo jasność z 10 do 5 w menu, zużycie spada do około 75 W.
Za
Przeciw
Werdykt - Konstrukcja gimbala i automatyczne przechwytywanie obrazu to unikalne punkty sprzedaży
Na rynku jest obecnie sporo projektorów laserowych 4K z przesunięciem pikseli, niektóre w podobnie niskich cenach. Ale JMGO N1 Ultra 4K ma wyjątkową zaletę: gimbal! To, w połączeniu z doskonałą i szybką automatyczną regulacją obrazu, sprawia, że projektor jest niezwykle elastyczny. Chcą Państwo szybko zabrać go do sypialni i wyświetlić obraz na suficie? Nie ma problemu. Zabrać go w walizce do domu rodziców, aby coś tam pokazać? Zawsze znajdzie się wolne miejsce na ścianie, gdzie można skierować N1 Ultra - świetnie!
Projektor zdecydowanie ma trochę do nadrobienia, jeśli chodzi o powolne i szarpane działanie. Fakt, że operacja jest tak szarpana, jest prawdziwą irytacją! Efekt tęczy może być również dość zauważalny dla wrażliwych osób.
Jakość obrazu, zwłaszcza ostrość, jest również więcej niż imponująca. Być może kolory mogłyby być nieco bardziej żywe.
Oprócz ostrego obrazu, JMGO N1 Ultra imponuje przede wszystkim konstrukcją gimbala w połączeniu z bardzo dobrą automatyką obrazu, która zapewnia niezwykle elastyczne lokalizacje ustawień. Jest miejsce na poprawę w powolnym działaniu.
Cena i dostępność
Najtańszym sposobem na zdobycie projektora w tej chwili jest nasza wypożyczalnia Geekmaxi. Z kodem rabatowym (N1ULTRANBC) dostarczonym dla naszych czytelników, N1 Ultra kosztuje obecnie tylko 1699 euro.
Z drugiej strony na Amazon projektor gimbalowy kosztuje 2299 euro, co jest zdecydowanie za drogie. Wydaje się jednak, że projektor jest również dostępny w cenie 1799 euro w niektórych sklepach, na przykład w Otto. Na stronie producenta https://global.jmgo.com/collections/gimbal-projector/products/jmgo-n1-ultra-4k-tri-color-laser-gimbal-projectormożna znaleźć linki do nowych sklepów, w których dostępny jest ten produkt.
Transparency
The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.
This is how Notebookcheck is testing
Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.